IJmuider Courant Vier nieuwe belastingen BERICHT Distributie vaste brandstoffen Inkomstenbelasting vervangen door loonbelasting Hoeveel loonbelasting te betalen? Duitschers bombar deeren stad in de Midlands. Rantsoeneering van gas en electra Mijnramp in Roemenië, De maanvisch. JAARGANG NO. 39 Lourens Coster, Maatschappij voor ,ant-U't9aven en Algem Drukkerij N.V., Gr. |ra3t 93, Haarlem, Telefoon 10724 Bureau Courant. Kennemerlaan 42, IJmuiden, jlfl0n 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, ,3geven voor dit blad, worden kosteloos ,nomen in de Kennemer Courant DAGBLAD VOOH VELSEIN, IJMLIDEiN, SANTPüORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beiialve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREBOOM EN ROBER'I PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 16 DECEMBER 1940 Abonnementen per week füA2fa. per maand 0.52J4, per 3 maanden 1.55, franco per post 1.95 per kwar.aal. Losse nummers 3 cent per ex. Adverteitlërt: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. voor derde periode aangewezen .secretaris-generaal van het departement Handel, Nijverheid en Scheeptvaart deelt gevolge van de betrekkelijk gunstige- ver- gelegenheid in de laatste maanden is het «fjjk geweest een grooter hoev 'beid vaste •dstoffen beschikbaar te steller voor di- verbruik noodzakelijk was, zi l de ver ders hierdoor in het algemeen eenigen voor- j hebben kunnen vormen. 'lts geldt echter niet voor de verbruikers, die armen door middel van installatie voor cen- T verwarming. Voor deze verbruikers is in ;oUóing tot de verbruikersgroep „haarden en iels" tot dusverre een geringere hoeveelheid ~?r brandstoffen beschikbaar gesteld, zoodat de verbruikersgroep „centrale verwarming" op ruimere schaal vaste brandstoffen kun- fforden toegewezen, dan voorheen het geval a2r het overigens noodzakelijk is, de totaal •aikbare hoeveelheid vaste brandstoffen zoo tmatig mogelijk en naar gelang van de be te over het geheele stookseizoen te verdeelen, voor de derde periode, welke loopt van rijg 15 December 1940 tot en met Vrijdag 31 jari 1941 de met „08", „09" en „10" gemerkte .en van de „bonkaart distributie vaste brand en haarden, kachels", alsmede de met „15", „17", „18", „19", „20", „21", „22". „23" en gemerkte bonnen van „bonkaart distribu te brandstoffen centrale verwarming" elk it geven op het koopen van een eenheid vas- trandstoffen. geldigheidsduur der met „brandstoffen, een heid tweede periode' en de' met „cokes, een heid, tweede periode" gemerkte bonnen wordt iiDgd tot en met Dinsdag 31 December a.s. verbruikers, vallende onder de groep b, b en iet een verbruik van 25 of meer eenheden per de, dienen zich vooralsnog niet ter verkrij- van nieuwe toewijzingen tot de distributie- asten te wenden. ader zal worden bekend gemaakt, wanneer doe de gelegenheid bestaat. opruimingswerk bij de ruïne van een Lom ech woonhuis, dat door een bombardement vernield werd. (Foto Weltbild.) De Nederlandsche arbeiders in Duitschland. ïitA.N.P. meldt: Naar van welingelichte zijde cdt medegedeeld, hebben 79.000 Nederland arbeiders tusschen 20 Juni en 2 Novem- :werk gevonden in Duitschland. Rond 27.000 zijn grensarbeiders, laar tot op heden is vastgesteld zijn van de MO Nederlandsche arbeiders voor 2 Novem- slechts 4000 naar Nederland teruggekeerd, agroot aantal van hen moest om gezondheids teen het werk in Duitschland opgeven. Uit igetal blijkt, dat de Nederlandsche arbeiders Duitschland bevredigende arbeidsverhou- ?en hebben aangetroffen en dat derhalve de asroote meerderheid op haar post blijft. Waarschuwing aan slagers. Tegen voorhanden hebben van frauduleus geslachte varkens. rijksbureau voor de voedselvoorziening in J "jd maakt bekend, dat ondanks de ern- waarschuwing, welke eenigen tijd gele- 3e pers is gegeven, het euvel van frau de slachtingen van varkens en het ver ben van daarvan afkomstig vleesch zich her- gelijk'voordoet. Sedert 1 October j.l. zijn de Nederlandsche veehouderijcentrale ^•minder dan 63 slagers wegens het voor den hebben van varkensvleesch, dat niet van "ereischte goedkeuringsstempels was voor- 3 dat van frauduleuze slachting afkomstig i uitgesloten van het verkrijgen van een ■wijzing voor rund- en varkensvleesch. nadruk wordt er nogmaals de aandacht gevestigd dat overtredingen van dezen aard on 'jfe huidige omstandigheden volstrekt ontoe- ;:°aar zijn. Slagers die in het vervolg be- worden op het voorhanden hebben van •tensvleesch, afkomstig van een frauduleus ^cht varken, zullen niet alleen van het ver ben van een toewijzing van vee en vleesch ■tei uitgesloten, doch hun naam en woon- zullen in de pers worden bekend ge- (A.N.P.) Opcenten op grond- en winstbelasting Waardevermeerderingsbelasting bij vervreemding van onroerend goed Vier nieuwe belastingverhoogingen zijn in het laatstverschenen Verordeningen blad gepubliceerd. Het zijn 1. de Loonbelasting, welke met ingang van 1 Januari 1941 geheven wordt en in de plaats komt van de bestaande Rijksinkomstenbelasting en de Gemeentefondsbelasting 2. de verhooging van de opcenten op de Winst belasting met 150 of 200; 3. de heffing van 100 opcenten extra op de Grondbelasting; 4. de Waardevermeerderingsbelasting, welke geheven wordt bij vervreemding van onroerend goed en 50 bedraagt indien deze waardevermeerdering meer dan ƒ3000 is en 75 indien de winst minder dan ƒ3.000 is, waarbij echter de eerste ƒ1.000 winst belastingvrij is. Bij de heffing van de Loonbelasting zijn de belastingplichtigen in drie groepen verdeeld. Groep I omvat de ongehuwden die geen kinderaftrek genieten en den leeftijd van 65 jaar nog niet hebben bereikt. Groep II de gehuwden die geen kinder aftrek genieten en de ongehuwden die den leeftijd van 65 jaar hebben bereikt. Groep III de gehuwden en ongehuwden die kinderaftrek genieten. (De aftrek is niet beperkt tot minderjarigen, ook voor meerderjarigen is aftrek mogelijk, n.l. indien de kinderen nog geen 25 jaren oud zijn en grootendeels op kosten van den belastingplichtige worden onderhouden en onderwijs genieten of voor een beroep worden opgeleid.) Van de bevoegde zijde ontvangen wij hieromtrent de volgende toelichting: Aan den eenen kant zijn de uitgaven van den Staat in de tegenwoordige omstandigheden aanzienlijk gestegen, aan den anderen kant vloeien verschillende van zijn bronnen van in komen (b.v. invoerrechten, motorrijtuigenbe lasting) aanmerkelijk minder. Daardoor is de toestand van de schatkist van dien aard ge worden, dat spoedige en zooveel mogelijk afdoende voorzieningen moeten worden ge troffen. Wil de overheid haar taak naar be- hooren kunnen vervullen, dan dienen haar de noodige middelen ter beschikking te staan. Het is niet doenlijk die middelen op andere wijze te verkrijgen dan. door belastingverhooging. Trouwens, wie leefde nog met de gedachte, dat de staatsmachine zou kunnen blijven draaien zonder belastingverhooging? De mededeeling om trent verzwaring van belastingdruk is dan ook eigenlijk voor niemand iets nieuws. Het zal echter meer de belangstelling trekken, in welken vorm deze verzwaring is gegoten. Welnu, voor zoover de belastingbesluiten thans gereed zijn, kan het volgende worden medegedeeld: Voorop dient gesteld, dat uiteraard de tot de Nederlandsche staatsgemeenschap behoorende per sonen den verhoogden last gemeenschappelijk heb ben te dragen en dat die last over hen moet wor den verdeeld in overeenstemming met een recht vaardige belastingheffing. De belasting nu, die gebaseerd is op het draag krachtbeginsel, is de inkomstenbelasting. (Zie ook elders in dit nummer). Elders in dit blad publïceeren wij de tabellen voor de nieuwe Loonbelasting, zoodat men met behulp van deze gemakke lijk het van de loonen af te houden bedrag kan berekenen. BERLIJN, 16 Dec. (D.N.B.). Zondagavond waren verscheidene formaties Duitsche ge vechtsvliegtuigen onderweg, die een belangrijke stad in de Midlands op succesvolle wijze bom bardeeren. De toestellen konden, beschermd door het wolken dek, onbelemmerd door den Britschen afweer hun aanvalsdoel naderen en hun bommen met grooten trefkans door de openingen in de wolken laten val len. Weer werd de bewolkte hemel door de zee van vlammen beneden hel verlicht. De eerste terugkee- rende bemanningen konden reeds melding maken van dertig groote brandhaarden. Denzelfden avond hebben enkele Britsche vlieg tuigen, gebruik makend van een dekking biedende weersgseteldheid, gétracht de Duitsche rijkshoofd stad aan te vallen. Door den krachtigen luchtafweer werden zij gedwongen in Noordelijke en .Zuidelijke richting bij te draaien. Slechts een paar vliegtuigen slaagden er in boven een Berlijnsche voorstad te komen, waar zij alleen vlugschriften hebben uitge worpen. STUDENT TOEGANG TOT DE COLLEGES ONTZEGD. De Senaat der Nederlandsche Economische Hoogeschool te Rotterdam heeft een student, wegens overtreding der tucht en wangedrag, den toegang tot de Hoogeschool ontzegd gedurende een tijdvak van vier maanden. Zij, die zich met ingang van 1 Januari per kwartaal abonneeren, ontvangen de in December nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Met ingang van Zondag is ingegaan een rantsoeneering van gas en electriciteit op een grondslag van honderd procent van het verbruik in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Aan de verbruikers wordt een zeker minimum voor huishoudelijke doeleinden gegarandeerd. Voor nieuwe verbruikers worden de rantsoenen door het des- betreffe bedrijf vastgesteld. Bij de eerste overschrijding zal een boete worden op gelegd; bij herhaling zal de toevoer kunnen worde nafgesneden. (Voor de uitvoerige regeling zie men elders in dit nummer.) 51 dooden geborgen. Stefani meldt uit Boekaresto Tengevolge van een mijngasontploffing zijn in de steenkolen mijn van Lupeni in Zevenburgen 300 mijnwer kers op een diepte van 200 Meter opgesloten. Velen hunner hebben zich weten te redden, maar vele anderen zijn omgekomen. Tot Zondagochtend konden 51 dooden, 3 zwaar gewonde en 12 Licht gewonde mijnwer kers worden geborgen. Men hoopt echter, dat de meerderheid der ingesloten arbeiders nog in leven is en men werkt koortsachtig aan hun bevrijding. DRIEHUIS DE DUIZENDSTE CREMATIE OP WESTERVELD Op 11 December had op Westerveld de duizendste crematie van dit jaar Tijdens de les, waarin de adspirant-leiders van den toekomstigen Nederlandschen Arbeidsdienst ïn het kamp bij Tilburg onderricht ontvangen. (Foto Pax Holland) IJMUIDEN R.-K. Zwemclub. Zondagmiddag heeft voor de tweede maal sinds de onrichtjng een 20- tal daemsleden van de R.-K. Zwemclub vcor d jury. bestaande uit de heeren Dnver"A Schnchtschabel proeven var bekwaam heid afgelegd. De ji.ry was vol lof over de pres taties en roemde het werk van de technische com- mLss e bestaande uit dc heeren J. J Mayen en Fr. Buims er me; Ccrrie Kooyman. Na afloop var het, examen, dat bestond uit 100 M. schoolslag, 50 M. rugslag en 1 min. watertrap pen, kon de jury alle candidaten hei clubdiploma uitreiken, t.w. mej. M. Cottaar, F. Groene woud. A. Huyboom, N. Ouderdijk, N. v. d. Steen, C. Stet. mevr. M. Keune, J. ozemeyer, N. Wilgenhof. Mi a v. d. Broek, Agatha van Kaam, Agatna Kiepper, Rina Kneppers, Catrien Meesters, Nelly Meyer, Nellie Rutte, Corrie Swart. Agatha Untied. Truus Verduin en Jeanne Heykants. De heer v d. Boogaard dankte de ji.ry voor haar bereidwillige medewerking en spoorde de zwem sters aan, de ingeslagen weg te volgen. Namens de gediplomeerden sprak mevr. M. Roze- meyer woorden van dank tot de technische com missie en bood de heeren Mayen en Balm een stof felijk blijk van dankbaarheid aan. EVERT HILLECAMP. t Zondag is in het Roode Kruis Ziekenhuis te Be verwijk op 43 jarigen leeftijd overleden Evert Hillecamp. de zeer populaire oud-V.S.V.'er, die gedurende meer dan 20 jaar op de meest eervolle wijze zijn club in tal van wedstrijden heeft ver tegenwoordigd. Hillecamp werd j.l. Dinsdag in de fabriek van v. Leer's walsbedrijven door een ernstig ongeluk getroffen. Zwaar gewond werd hij naar het Zie kenhuis overgebracht. Zijn toestand leek eerst vrij gunstig, maar later werd deze ernstiger en Zondag kwam het tragisch einde van dezen jon gen man, die een vrouw en een kind achterlaat. Evert Hillecamp genoot op alle voetbalvelden waar hij speelde een groote populariteit, niet alleen wegens zijn spelkwaliteiten maar ook we gens zijn groote sportiviteit en bescheidenheid Jarenlang heeft hij in het eerste elftal gespeeld waar hij op een der linkerplaatsen in de voor hoede speelde. Van „Evert" gold het, dat hij altijd goed was en dat V.S.V. eerste klasser werd was niet het minst aan hem te danken. Vooral in IJmuiden-Oost zal het bericht van zijn overlijden diepen indruk maken. (Nederlandsche visschers hebben in hun netten een soort maanvisch op gehaald, die in dc Indische wateren thuishoort.) Hebt u dit nieuwtje al vernomen? Een maanvisch is naar hier gedwaald, Hij is droef aan zijn eind gekomen, Hij heeft zijn eindje niet gehaald. Wat heeft het arme .dier bewogen, Behalve vinnen en zijn staart, Dat hij zoo ver is weggetogen Van zijn gewone plaats op aard. Wat voerde hem uit warme tropen Naar onze winterskoude zee, Welk stil verlangen of welk hopen, Ik heb zelfs niet het vaagst idee Als velen, uit om te ontdekken, Ver weg van het vertrouwde huis, Kreeg hij voor zijn gevaarlijk trekken, Zijn trekken hier wel leelijk thuis. Wat heeft hem tot dit verre toeren Naar onbekende zee gevoerd, Hij had geen vin moeten verroeren, Want nu is hij erin getoerd. Kwam hij hier slechts nieuwsgierig kijken, Op avontuur naar zee en land, Dacht hij de maan soms te bereiken, Waaraan hij zich zoo voelt verwant? Men gist slechts naar de overweging, Waarom hij hierheen is gegaan, Maar toen het visschersnet in zee ging, Toen ging de maanvisch naar de maan. P. GASUS. Verduister goed, Zooals het moet. VAN 16 OP 17 DECEMBER 1940 van 17.27 tot 9.45 Maansopkomst 20-44 Maansondergang 11.14 d.a.v. Marktberichten en besommingen. IJMUIDEN. 16 Dec. Tongen f 5.80—4.40 per kg. Kleine schil 1 39, Schar f 38. Kleine schar f 20—12, Bot 1 70—60, alles per 50 kg. Consignatievisch: Wijting f 27,5020, Kleine schar f 27—14, Haring f 26—25. Sardien f 22.50, alles per 50 kg. Spiering 7875 c. per kg, Kustvisscher IJM. 209 f 634. Open booten: IJM. 328 1 83, IJM. 344 f 25. VELSEN Concert van „De Eendracht" cu „Euplionie". De zangers van „De Eendracht" onder hun diri- gent Stephen Jansen en het symphonie-orkest „Euphonie", dirigent Karei H. Kerkhoff, hebben Zaterdagavond in het gebouw „Concordia" der Papierfabrieken een concert gegeven, dat door de kwaliteiten den aard van het gebodene enthousiast door de vele bezoekers ontvangen is. De voorzitter van het mannenkoor de heer S. de Koning, sprak een welkomstwoord, hij hette in het bijzonder den beschermheer, den heer J. Smit, welkom en dankte de donateurs en den dirigent, door wiens onvermoeiden arbeid de vereeniging thans gegroeid is tot een koor van circa 70 leden. Het concert werd, ter eerbiedige nagedachtenis aan de in den strijd gevallenen, geopend met het Beati Mortuï van Felix Mendelssohn—Bartholdy dat door de aanwezigen staanden werd aangehoord. Na dezen indrukwekkenden zang vertolkte het orkest de symu.ihnie in Es-dur (met den pauken slag) van Jos. Haydn (17321809). Het was een waar muzikaal genot, Euphonie weer eens te hooren en dan in zulk een bezetting en met zulk een keurig welbestudeerd werk als deze Haydn-symphonie. De dirigent legde zich met hart en ziel op de vertolking van dit klassieke meester werk toe en liet het uitstekend ingespeelde orkest er een uitvoering van geven, die boven alle critiek genoemd mag worden. Te loven was vooral he tperfecte samenspel, de fraaie klank van het orkest en het juiste afwegen der verhoudingen. De twee bekende Grieg-werken voor strijkorkest, Herzwunden en Letzter Frühling, liet hooren wat het strijkerscorps, waard is. Met een bezielend élan werd Herzwunden voorgedragen; het onderlinge ver band der violisten was zeer stevig en de stemming vlekkeloos. De cello-solo werd met prachtige toonvormmg gestreken. Mèt den voorzitter van het mannenkoor, die in warme bewoordingen den heer Kerkhoff huldigde en hem een aandenken aan dezen avond overhan digde, hopen wij dat het niet bij dezen enkelen avond van samenwerken blijven zaL Het mannenkoor „De Eendracht" is kwantitatief en kwalitatief zeer vooruitgegaan. Stephen Jansen heeft aan uitspraak, toonvormïng en toonvastheid goed aandacht geschonken. Dit was bij het Wand'rers nachtgebet van v. Weber onmiddellijk merkbaar: materiaal was in klankverhouding zorg vuldig afgewogen. O.m. denken wij daarbij even eens aan Witt's Ave Maria, waar de baritons en bassen in exelleerden. Roeske's inspïreerende lied „Het Geuzenvendel" slaagde in zijn meest voorname strofe niet zoo als wij (en ook de zangers zelf) wel gehoopt hadden. De figureerende stemmengangen deden door hun onzuiverheid afbreuk aan het schoone geheel. Gretry's Le Rossignol had mooie klankeffecten in de crescendi en de forti; ook het mezza voce was beheerscht; wij mochten er welluidende teno ren en fraai- getimbreerde bassen in beluisteren De Ode aan de Noordzee van Th. Coopman werd door het mannenkoor uitstekend gezongen. Gezond van opvatting en vol effect liet de heer Jansen, deze mooie, dankbare compositie van Flipse zin gen. Dat de mannen van „De Eendracht" van hun dirigent wat geleerd hebben, bewezen zij in het opbouwen der accoorden van dezen forschen lof zang, die een welverdiend succes voor hen werd. Bernard Zweers componeerde den tot iederen luisteraar sprekenden zang „Ons Hollandsch", een lofzang op onze taal. De heer Jansen toonde hier, dat hij als geroutineerd leider „De Eendracht" koordiscipline heeft bijgebracht, zoodat er een ho mogeniteit te hooren was, die tot tevredenheid stemt. „Ons Hollandsch" was een waardig slot van een goed voorbereid concert, dat in alle opzichten „klonk als een klok"- 4 -

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1