IJmuider Courant BERICHT DAGBLAD VOOK VELSEN, [JMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Prof. dr. Eug. Dubois overleden. Lastig. Bloemprijs verhoogd. Het oude station te Halfweg. Nachtelijke operaties der Duitsche luchtmacht. De oorlog in Noord-Afrika. }e JAARGANG NO. 40 jave Lourens Coster, Maatschappij voor [an,.uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. „,raat 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Ijef Courant: Kennemerlaan 42, llmuiden. 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, voor dit blad, worden kosteloos sfoon jegeven .gnomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREROOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 17 DECEMBER 194Ö Abonnementen per week /0.12J4, per maand 0.52J<2, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwar.aal. losse nummers 3 cent per ex. Adverteitiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. if dekker der Pithecanthropus Erectus 0p zijn landgoed „De Bedelaar" te Haelen (Limburg) is op 82-jarigen leeftijd overleden le oud-Haarlemmer prof. dr. Eugène Dubois, lS naam onverbrekelijk verbonden is aan Pithecanthropus Erectus" den naam van 5et fossiel, waarvan hij de deelen in 1891 en j$2 op Java vond en dat van zeer groote be eltenis gebleken is voor de leer van de af- jjjmming van den mensch. Prof. Dubois. (Foto Archief H.D.) Prof. Dubois werd den 28sten Januari 1858 te raden geboren. Hij volgde de Rijks H. B. S. te iormond en studeerde verder medicijnen aan de siversiteit te Amsterdam, waar hij vooral belang jlde in de anatomie. In 1877 werd hij als assistent aigenomen door den beroemden Duitschen mor- Soloog Max Führbringer. In 1886 werd hij lector de vergelijkende anatomie aan de universiteit .Amsterdam. Reeds eenige jaren hield hij zich al •uk bezig met de afstammingsleer. Hij vatte het inkbeeld op dat, als er een schakel bestond tus- iién den mensch en de hoogere dieren, deze iakel gezocht moest worden 'in Indie. In 1887 im hij het besluit zijn positie er aan te geven stond op de nominatie hoogleeraar te worden en zich voor acht jaar te verbinden als officier i gezondheid in Indië, waarbij het zoeken naar in ontbrekenden schakel voorop stond. In Octo- •rvan dat jaar vertrok Dubois naar Padang. Van onderzoekingen kwam aanvankelijk niet iel, maar door de welwillendheid van enkele jogere ambtenaren kon Dubois in de Padangsche ivenlanden verschillende grotten gaan onderzoe- >n, Er werd. echter niets gevonden. Junghuhn, de ikende natuurvorscher vermeldt echter eenige xidsten van voorhistorische dieren en daarheen thtte Dubois zich nu. Op verschillende plaatsen werd in het begin der ■gentiger jaren gegraven, de officier van gezond- lid was anthropoloog geworden en werkte met 2 aie-scldaten en een groep dwangarbeiders, die j tot zijn beschikking had gekregen. Vondsten iadierresten sterkten Dubois in zijn meening, dat iJava een tot toen vrijwel onbekende zoogdieren- reptielenfauna had geleefd. Zoo kwam men ook het dal van de Bengawan-rivier nabij Trinil. "el was niet te verwachten dat daar ter plaatse •riegenwoordigers van het ras, dat de ontbrekende iakel vormde, hadden geleefd, maar in de afgezet- lagen slig en klei kon men misschien iets vinden, ideze z.g. Kendeng-layers begon men te graven storende den tijd van het jaar, dat de waterstand =a de rivier laag was. En daar was het fortuin ai gunstig. Dubois was in een „knekelhuis" verzeild geraakt, lizenden beenderen lagen er op en door elkaar, i 1891 werd een kies gevonden die voorloopig als Somstig van een bijzonder ontwikkelde chimpan- a-soort werd beschouwd DE „MISSING LINK". Maar een maand later haalden de Inlanders uit de laag de z.g. lapillilaag een frag ment te voorschijn dat zij een schildpad noem den. Dit bleek echter het lang gezochte te zijn, een rest van den „missing link", het sche deldak dat zoo afweek van die der aapachti- gen, dat Dubois het opzij legde. Het was het schedeldak van den Pithecanthropus Erectus, den „rechtopgaanden Aapmensch", Sort daarop waste het water. de vindplaats vam onder te staan, maar nog was het volgende ar in '92 dus de grond niet droog of er ;;."d weer gegraven en toen vond men een dijbeen iel lag het 15 Meter van de plaats waar het medelfragment was gevonden, maar toch achtte Ubois het van hetzelfde dier afkomstig. In 1894 hield prof. Dubois zijn eerste voordracht "er den Pithecanthropus. Volgens hem was het sn dier met aapachtige kenmerken, dat echter "sds rechtop liep, misschien wel zeer vaak in de tomen, daardoor een grooteve hersencapaciteit Test hebben, zoo de ontbrekende schakel vormen- ^iusschen apen en menschen. Later verkondigde prof. Dubois de meening :&e door de meesten zijner collega's werd ge- sela dat de Pithecanthropus een vorm is, die «st de familie der menschen staat en dus geen Tcrgangsvorm is. Dit had de studie van het her- ïnvolume hem geleerd. Zooals alle ontdekkingen op anthropologisch ge- ied, werd ook die van prof. Dubois sterk bestreden 'et zou echter te ver voeren hierop nader in te resten van den aapmensch van Java zijn te è&rlem veilig en wel opgebrogen in een brand- in Teyler's museum, waar prof. Dubois een jWrte Pithecantropus-kamer liet inrichten. Af reis in gips van het dijbeen en van het sche deldak kunnen echter door iedereen bezichtigd brden. Dubois heeft door deze vondst naam ge maakt, hij heeft zijn meening er over verdedigd legen andere geleerden, en in 1897 verleende de Amsterdamsche universiteit hem het doctoraat «honoris causa", terwijl twee jaar later zijn benoeming volgde tot hoogleeraar in de geologie palaeontologie aan deze universiteit. Tja, wat zal ik ervan zeggen, Eén ding valt niet te weerleggen, 't Is nu eenmaal het seizoen; Je kunt knorrig protesteeren, En probeeren je te weren, Maar wat is er aan te doen. Je kunt zeggen, 'k heb bezwaren Tegen 't verder nog verzwaren Van mijn toch al zwaren last, En je kunt je ook beklagen: Dit is iefs dat dezer dagen Mij nou heelemaal niet past. Je kunt de verzuchting slaken: Had 'k er maar niet mee te maken, Kon ik het nou maar ontgaan, Maar hoe je ook wilt probeeren, Je te wenden en te keeren', Je ontsnapt er toch niet aan. In het zelfde schuitje samen, Mag je middelen beramen, Hoe 't het beste lukken zou. Om er vlot doorheen te komen, Zonder al te veel te boomen, Dus, wat doen we in de kou. Tja, het is weer flink gaan vriezen En men is geneigd tot kniezen, Want ons vuur is op rantsoen; Maar het helpt je niet té klagen, Samen zal men 't moeten dragen, 't Is hu eenmaal het seizoen. Prof. Dubois was niet alleen anthropoloog. In Holland teruggekeerd heeft hij weliswaar gedu rende vele jaren steeds weer nieuwe uiterst nauw keurige studies gemaakt over den Pithecanthropus maar van veel belang zijn vooral ook zijn onder zoekingen naar den watervoorraad in de duinen geweest. Eenige tientallen jaren is prof. Dubois verbon den geweest aan Teylers Stichting te Haarlem. In 1899 werd hij aan deze instelling als conservator aangesteld, later fungeerde hij als curator. Hij deed hier o.a. onderzoekingen over het verband tusschen hersengrootte en lichaamsgewicht bij verschillende diersoorten, de z.g. „phylogenetische cephalisatie- wetten". Toen prof. Dubois 28 Januari 1928 zijn 70ste levensjaar vierde werd hij door de Amsterdamsche universiteit op hartelijke wijze gehuldigd. Prof. Molengraaff en Prof. Sluyter behoorden tot de genen, die bij deze gelegenheid -de beteekenis van prof. Dubois' arbeid in liet licht stelden. Deze huldi ging viel samen met het afscheid van zijn hoog- leeraa-rsambt. BEPERKING VAN HET REIZIGERSVERKEER. Met ingang van 5 Januari. DIENSTREGELING OP ELECTRISCH NET ONGEWIJZIGD. Naar het Alg. Hbl-d. van de zijde van de directie der N.S. verneemt, zal op 5 Januari a.s. een nieuwe dienstregeling der Nederlandsche Spoorwegen ver schijnen. Met ingang van dien datum zal een be perking voor het reizigersverkeer worden inge voerd en v/el op detrajectén, die met stoomtractie worden geieden. Voornamelijk zal deze beperking zich doen gelden voor hen, -die op Zondag willen reizen, omdat op dien dag tal van stoomtreinen uit- allen. Tevens zullen ook op werkdagen eenige stoomtreinen uitvallen, maar lang niet in die mate als op Zondag het geval zal zijn. Verder vernamen wij, dat de dienstregeling op het geheele eiectrische net geen enkele wijziging zal ondergaan. Evermin zal het Gooi worden ge dupeerd, noch de zaken menschen, noch het goede rentransport. Van een tariefsverhooging, die volgends geruch ten op komst zou zijn, is b ij de directie te Utrecht niets bekend. Wanneer men daartoe zou besluiten, zal deze in geen geval met ingang van het niewe jaar worden ingevoerd. Alle mededeelingen om trent een bepaald percentage zijn dus volkomen uit de luch t gegrepen'. Mr. dr. A. baron Röell in den Arnhemschen raad herdacht. In de Maandag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Arnhem is door den burge meester, den heer H. P. J. Bloemers, het overlij den herdacht van mr. dr. A. Baron Röell, Commis saris der provincie Noord-Holland en oud-burge meester van Arnhem. „In dezen magistraat verloor ons land een man van groote beteekenis aldus spr. Van 1904 tot 1910 stond de overledene aan het hoofd van het bestuur onzer stad. In een tijdperk, waarin Arnhem zich tot een moderne gemeente ging ontwikkelen, gaf hij met groote bekwaamheid, kracht en voort varendheid leiding aan de gemeentelijke zaken. Tal van belangrijke beslissingen zijn aan die leiding te danken geweest. De verslagen van de handelingen van den raad leggen getuigenis af van het leedwezen, waai-mede zoowel het bestuur der 'gemeente als haar ingeze tenen in het jaar 1910 hun burgemeester aan de hoofdstad des rijks afstonden; eveenens echter van hun dankbaarheid voor de toewijding, waarmede hij de belangen van gemeente en bui-gerij had ge diend. Ofschoon sedert zijn vertrek dertig jaren zijn voorbijgegaan, herinnert de gemeente Arnhem'zich ook thans nog haar oud-burgemeester en diens ar beid' en deelt zij in den rouw over zijn verschei den". De raad hoorde deze woorden staande aan. Consumenten merken er niets van. De Staatscourant van Maandag bevat de wij ziging eener beschikking van den secretaris-gene raal van het departement, van landbouw en vis- scherij in dier voege, dat de bloemprijs met 20 cent per 100 kg. is verhoogd. De meelfabrikanten, die deze hoogere opbrengst ontvangen, hebben zich verplicht, het bedrag, dat zij daarvoor meer ontvangen, af te dragen aan het Bakkerijfonds 1940, dat dient tot het verleenen van hulp aan de door de krijgsverrichtingen getroffen bakkerij - ondernemingen. De prijsverhooging zal niet op de consumenten worden verhaald. De bekende en mooiste Succesfilm (Adv. Ingez. Med.) Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht: VAN 17 OP 18 DECEMBER 1940 van 17.27 tot 9.46. Maansopkomst 21.54 Maansondergang 11.50 d.a.v. De jeugd assisteert bij het opruimen. Dit is het oude stationsgebouw van Halfweg. Het is alweer heel wat jaren geleden, sinds het hekje achter den laatsten reiziger, die in Halfweg uitstapte, dichtviel. Halfweg was eens een behoor lijk plattelandsstation, maar. de tram deed het de dampen aan en de fusie van spoor en tram bracht mede, dat het station gesloten werd. Als gezegd: dit is alweer historie geworden. Een andere bestemming kreeg het gebouw niet. Want Waterstaat had den grond, waarop het staat, voor wegverbreeding noodig en met het vooruit zicht, dat vandaag of morgen de slooper zou komen, bleef het station in ruste onbewoond, ongebruikt, onbeheerd. Het laatste is oorzaak, dat, als de slooper te eeniger tijd verschijnt, hij nu niet zoo héél veel meer te sloopen zal vinden. Want de straatjeugd van Haarlemmerliede cum annexis, die al niet veel be ter blijkt dan de rest, is handelend opgetreden. Wat dat beteekent toont de hieronderstaande foto van t interieur, mooi woord voor opgebroken vloeren, af- gestooten plafonds, vernielde deuren, gebroken glasruiten, ontzette loketten enzoovoort Vrijwel al les watzoowat los te wrikken of uit te breken viel heeft het leven gelaten en het gewezen stationsge bouw van Halfweg verbeidt aldus een wel zeer roemloos einde. En het is nu niet zoo de tijd voor wegverbreedingen, zoodat het nog wel even duren zal voor we aan de intusschen erg noodige ver-betering ter plaatse toe zijn, zoodat Halfweg nog wel een poosje met dit stationsgebouw-skelet zal zijn opgescheeept. Al vraagt men zich af, of, als er toch opgeruimd moet worden, het langzamer hand geen tijd wordt voor dit karweitje. Exterieur van het oude Stationsgebouw. (Foto's De Haas.) Levering van tabaksproducten. Niet meer aan personeelinkoopvereenigingen. De directeur van het rijksbureau voor tabak en tabaksproducten heeft bepaald: a. Het is aan ondernemingen, die tabaksproduc ten vervaardigen, verboden tabaksproducten te leveren aan bedrijfsvergunninghouders of parti culieren, die naar het oordeel van de industrie tabak-commissie, daartoe bijgestaan door verte genwoordigers van grossiers en winkeliers in ta baksproducten, dergelijke producten beneden den banderolle-prijs plegen te koopen met-het ken nelijke doel deze aan een beperkten kring van particulieren te distribueeren; b. het onder a. vermelde verbod geldt niet ten aanzien van de levering van tabaksproducten aan bedrijfsvergunninghouders of particulieren, voor zoover deze bedoelde prodücten verkoopen in bij bedrijven en instellingen behoorende cantines; c. tegen de door de industrie-tabak-commissie genomen beslissingen, als bedoeld onder a, is be roep mogelijk bij het rijksbureau voor tabak en tabaksproducten. SANTPOORT GEREF. KERK. Tot ouderlingen .zijn gekozen de heeren L. Be verwijk en P. D. Klut. DE NOORD OOSTPOLDER GESLOTEN. Met het dichten van de laatste opening in den 54 K.M. langen dijk rondom den Noord-Oostpolder tusschen Urk en Schokland is deze thans gesloten en kan met droogmalen worden begonnen. (Foto Pax Holland) Londen en Liverpool aangevallen. BERLIJN, 17 December. (D.N.B.) Uit Lon den wordt gemeld dat de Duitsche vliegers Maandagavcr.d weer groote bedrijvigheid bo ven Londen ontwikkeld hebben. Overal hoorde men hevig afweergeschut en het ontploffen van bommen. Ook in Noordwest-Engeland waren de Duitsche luchtstrijdkrachten weer tot den aanval overgegaan. Bijzonder hevig scheen de aanval te zijn op het oostelijk deel van de Midlands. Het afweergeschut was er zeer zwaar en er ontploften verscheidene bommen. Volgens de berichten van Amerikaansche persagentschappen is in den nacht van Maan dag op Dinsdag een stad in Noordwest-Enge- land, waarschijnlijk Liverpool, een uur lang met bommen bestookt. Ook een stad in de Mid lands was aan hevige bomaanvallen blootge steld, waarbij brand- en brisantbommen wer den uitgeworpen. Ook in Londen zijn bommen gevallen, welker explosie in het stadscentrum te hooren was. De sirenes begonnen pas te loeien, toen er reeds vliegtuigen boven de stad waren, die verscheidene bommen hadden laten vallen. Bloem zonder geleidebiljet laten vervoeren. IJmuïdensche bakker in overtreding. Door de Haarlemsche recherche is Maandag avond op den Rijksstraatweg in Haarlem-Noord een 16-jarige bakkersknecht uit IJmuiden aange houden, die in opdracht van zijn patroon een IJmuidensche bakker 50 K.G. Hongaarsche bloem vervoerde zonder geleidebiljet. De bloem is in beslag genomen en tegen den bakker is proces verbaal opgemaakt. Winterhulp Nederland. Gift van 5000. AMSTERDAM, 16 Dec. (A.N.P.) De Algemeene Nederlandsche Bouwarbeiders Bond heeft een bedrag van f 5000 ter beschikking gesteld voor de stichting Winterhulp Nederland, dat in vijf maan- delijksche termijnen zal worden voldaan. Het door de jeugd vernielde interieur. Italiaansche uiteenzetting. Strijdmacht der Italianen intact. ROME, 17 December (D.N.B.) Dc diplomatieke medewerker van Stefani stelt de volgende feiten tegenover de Engelsche propagandaberichten inza ke de militaire gebeurtenissen in Noord-Afrika: 1. De Italianen hebben zich in de woestijn van Marmarica heldhaftig gedragen en bieden ook than3 nog taai verzet. In dc eerste zes dagen van dezen slag zijn de Engelschen slechts tot de Italiaansche voorhoede doorgedrongen en wel met middelen die ver in de meerderheid waren. 2. Italië blijft aanzienlijke Engelsche strijdkrach ten vasthouden, die Engeland eigenlijk dringend voor de verdediging van het moederland noodig heeft. 3. De bewering van de Britsche en pro-Engelsche propaganda dat Italië aan de grens van zijn militaire mogelijkheden gekomen is, is eenvoudig belachelijk. Bijna de geheele Italiaansche strijdmacht is intact. 4. Het Engelsche offensief in Afrika verandert geen duimbreedte aan het lot van Groot-Brittan- nië. De woestijn van Marmarica beschermt noch de Engelsche steden, noch beschermt zij de Engelsche scheepsruimte voor de felle aanvallen van het lucht en duikbootwapen der as-mogendheden. De oorlog, zoo besluit de correspondent van Stefani, ging van Engeland uit en zal in Engeland zijn einde vinden. DE ENGELSCHE MACHTSONTPLOOIING In éen bespreking van den toestand stelt de „Giornale cl'Italia" het feit op den voorgrond, dat Engeland nog nooit een dusdanige machts ontplooiing in een over zee gevoerden oorlog heel't ontwikkeld, als bij de huidige gevechten in Noord-Afrika, waar Italië den druk van een met de modernste strijdmiddelen uitgeruste le germacht, die o.m. beschikt over 800 pantser en gevechtswagens," moet opvangen. Met deze uit het geheele imperium samengetrok ken middelen heeft Engeland geloofd een der beide spilpartners buiten gevecht te kunnen stellen. De eerstvolgende maanden zullen toonen hoe onjuist deze hoop is. Ondanks de haast, die Engeland, voor welk land het op een snel resultaat aankomt, toont, zullen dè gevechten nog lang duren. Italië staat vastberaden op zijn strijdplaats en houdt vol. Wat er ook aan het Egyptisch-Libische front mo ge gebeuren, Engeland zal zich niet kunnen vrijma ken uit de Middellandsche Zee en zal tot aan zijn definitieve nederlaag het gewicht der Italiaansche wapens te voelen krijgen. De „Tribuna" ziet in het Engelsche optreden in Noord-Afrika niet zoozeer een handeling met een uitgesproken strategisch doel, als wel in de eerste plaats een propaganda-onderneming en een poli tieke en militaire afleidingsmanoeuvre. Dat kan echter niets wijzigen in de groote lijn van het con flict. Men moet zich de woorden van Mussolini in zijn redevoering van 18 November herinneren, waarin hij zijn hechte vertrouwen op de eindover winning uitsprak. Of die nu in twee of in twaalf maanden zou worden bevochten. De „Popoio di Roma" schrijft: Sedert zeven da gen woedt de slag in de woestijn, in den loop waar van de Italiaansche troepen den Engelschen vijand iederen vierkanten meter grond betwisten. Engeland zal de Italianen overal gereed vinden om het het hoofd te bieden en den weg te versperren. De Achillespees der spil, zooals de Engelschen Italië beliefden te noemen, zal bewijzen dat zij onkwets baar is. Achter de Italiaansche weermacht staat het Italiaansche volk aaneengeslotener dan ooit, een volk dat weet wat oorlog is en dat beslist niet ver wacht iederen dag overwinningsberichten te ont vangen. Wanneer de Engelsche propaganda be weert dat in Italië teekenen van bezorgdheid en ontevredenheid merkbaar worden, zoodat de auto riteiten niet goed meer weten hoe zij de toenemen de depressie kunnen afwenden, dan zijn dat niets anders dan leege illusies. Een D.N.B. bericht uit Beiroet meldt nog: Met betrekking tot de militaire operaties in Noord- Afrika deelt Radio-Kaïro mede dat de ravitail leering van de vooruitgeschoven Britsche pos ten en vooral het munitietransport met steeds grootere moeilijkheden gepaard gaat. Het is derhalve te verwachten dat het tempo der Engelsche operaties zal worden vertraagd. De tegenstand der Italianen neemt voortdurend toe. Zij, die zich met ingang van 1 Januari per kwartaal abonneeren, ontvangen de in December nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. CREMATIE F. F. N. DONKERS. In grooten eenvoud heeft gistermiddag in (het crematorium te Velsen de crematie plaats gehad van "het stoffelijk overschot van den heer F. F. N. Donkers, oud hoofdmachinist der Amsterdamsche waterleiding, alhier op 75-jarigen leeftijd overle den. Aanwezig waren de heeren W. P. Zoetemeyer, leeraar boekhouden en Voshardt alhier en eenige employé's van de Amsterdamsche waterleiding, die onder den overledene gewerkt hadden. Er werd niet gesproken. Bij het dalen van do kist speelde de organist Brunquelle aller Güter van J. S. Bach.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1