itteraire Kantteekeningen. Van Dartelen plaatst zich in den eindstrijd. Om den meestertitel-dammen. pe laatste ronden van het tournooi om den «eestertitel (groep Amsterdam) zijn Zaterdag en indag te Amsterdam gespeeld. De uitslagen jideo als volgt: Van Dartelen wint van Huis. ji' La ros wint van De Krijger, p' j. van Dartelen remise met IJme de Jong. Huisman verliest van Stahlberg poor dezen verrassenden uitslag heeft meester .a Dartelen het tournooi als no. één beëindigd, -•".vijl Laros thans met den Amsterdammer de •'.jiger moet herkampen voor de tweede plaats. De eindstand luidt als volgt: Spelers, j. v. Dartelen Laros Krijger jöhlberg luisman Jtae de Jong gesp, gew. geL verl. punt 5 2 3 0 7 Het wachten is thans op de groep Rotterdam, jjlc daar spelen 6 spelers voor twee plaatsen in e finale. 'Mogelijk is ook nog dat als drie spelers in de ,-oep Rotterdam gelijk boven aan komen, de finale •;t zes spelers wordt gespeeld. Voor van Dartelen is deze uitslag wel een bij- "P.der succes daar deze eminente speler, thans wel ;?n Zeer fraaie kans krijgt, de rechten verbonden "j'n den meestertitel te heroveren. Indien Laros voor de tweede plaats tegen de frijger drie partijen moet spelen, geven wij den D.C.lJer de beste kansen. Staatshavenbedrijf-politie. In het Friesche Koffiehuis aan den Stations- -,eg alhier werd een damwedstrijd gespeeld iasschen een tiental van het Staatsvisschers- ia'venbedrijf en een tiental van de Politie. De uitslag was als volgt: Politie—Staatsvisschershavenbedrijf. Wittebrood1— Swies De GrootPagter Wouda—Schaap BruynDe Boer De GrootKort Kamerbeek—Tol BerkhoutDe Niet LansaatGomes Timmermans IIGroeneveld TangerManot 0—2 0—2 2—0 0—2 2—0 2—0 1—1 2—0 2—0 2—0 13—7 Deze ontmoeting werd dus met 13—7 door tie politiemannen gewonnen. IJmuideii kampioen van Noord- Holland. Gelijk spel tegen „Oosterkwartier". Zondag is in het clubgebouw van de Damclub Oosterkwartier te Haarlem de laatste en beslissende wedstrijd gespeeld van de Noordhollandsche dam- competitie. Beide clubs kwamen volledig op en na ten zeer spannenden en fraaien strijd, waarin Oos- lerkwartier verreweg de beste kansen had, kwam het einde met een gelijken stand 1010. Doordat in deze kleine competitie de bordpunteh meetellen en IJmuiden met 173, Oosterkwartier met 155 van Damclub Zaandam heeft gewonnen, loo kreeg D.C.IJ. dus slechts 2 bordpunten meer de Haarlemsche club, hetgeen echter voldoende is voor het behalen van het kampioenschap van Noordholland. „Oosterkwartier", dat met slechts gering verschil D.C.IJ. de overwinning moest laten, beschikt over uitmuntend tiental en het kan dan ook niet an ders of dit tiental zal binnenkort tot één der sterk - ile uit Nederland gaan behooren. Met een beetje meer geluk had deze jonge fiithouisiaste club, IJmuiden met haar 3 meester- dammers uitgeschakeld voor den strijd om den landstitel. Hier volgt de uitslag: Damclub Oosterkwartier W. de JongA. Ligthart IJme de JongH. Lax-os II. C. TeunissenB. Dukel Abe de JongC. Suyk J. PoppenH. de Boer J. v. EijkH. Buis P. Schijvenaai-T. Postma W. v. Peltv. d. Heijde H. Wals—M. A. Huhl C. KraayK. de Jong Damclub IJmuiden. 1- 1—1 0-2 1- 0—2 0—2 2- 2 1—1 2—0 Totaal 10—10 De eindstand dezer competitie luidt: gesp.gew.geLverl.pnt. v.-t. IJmuiden 2 1 1 0 3 27—13 Oosterkwartier 2 1 1 0 3 2515 Zaandam 2 0 0 2 0 8—32 Damclub IJmuiden moet nu twee wedstrijden spe- h tegen de kampioen hoofdklasse A'dam om één plaats in den landelijken eindstrijd. Deensche visschersvloot krijgt voldoende brandstof. Het Deensche ministerie voor Handel deelt Mede, dat de Deensche vloot voor de maanden November en December over 1500 ton brandstof zal kunnen beschikken, hetgeen overeenkomt met het normale bedrijf. De Deensche vloot zal dus de visscherij op normale wijze uit kunnen oefenen. Marktberichten en besommingen. IJMUIDEN, 17 Dec. Consignatieviseh: Schar f 37, Kleine schar f 15 —13. Wijting f 28—26. Bot f 80—65. alles per 50 kg. Zoetwatervisch: Baars 78 c.. Blei 4640 c.. Spie- nng 90—85 c., alles per kg. Besomming kustvisschers (open booten)IJM. 30 f 72, IJM. 324 f 29, IJM. 380 f 27, IJM. 372 f 17. NAGEKOMEN BESOMMINGEN. IJMUIDEN, 16 Dec. Zoetwatervisch: Snoek 80 c.. Snoekbaars f 1.32 125, Baars 8064 c., Karper 70 c., Blei 38 c., Voorn 30—23 c., alles per kg. Open booten: IJM. 337 f 28.50, IJM. 367 f 25. DM. 30 f 144, IJM. 374 f 88. AGENDA VOOR BEVERWIJK. DINSDAG 17 DECEMBER. r Luxor Theater, Breestraat: „Koningstijger" frjprogramma, 8 uur. WOENSDAG 18 DECEMBER Luxor Theater, Breestraat: „Koningstijger" er QÜprogramma, 8 uur. Afscheid W. Kots. In verband met het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd werd- Maandagmiddag offi cieel afscheid genomen van den heer W. Kots. on derwijzer aan School J. Het hoofd der school, de heer K. Faber heette allen hartelijk welkom: den inspecteur van het L.O., den heer Dun, den heer W. Chr. Suwerink, als vertegenwoordiger van hel college van B. en W., de leden der oudercommissie, de aanwezige ouders en de collega's van den heer Kots. Hierna verkreeg de inspecteur var. het LO. het woord. Deze roemde den trouw en den ijver van den heer Kots. Steeds had het bij zijn bezoeken aan de klas van den heer Kots zijn aandacht ge trokken, dat er zoo'n prettige geest heerschte. Spr. hoopte, dat het den scheidender. leerkracht gege ven mocht zijn, nog lang van zijn pensioen te ge nieten. De heer Dijkstra bracht den dank der ouders ©ver. Bij ondervinding wist spr., hoe de heer Kots steeds het eerst de school bir nenkwam en haar het laatst verliet. Als herinnering aan zijn werk op School J. en als bewijs van erkentelijkheid bood de heer Dijkstra den heer Kots een vulpenhouder aan. Als „naaste buur" sprak de heer G. Klimp, het hoofd van School A. Nadat deze den heer Kots als een trouw en oprecht collega had gehuldigd, betrok hij ook mevr. Kots in de hulde. Namens het per- screel van School A bood hij bloemen aan. De heer A. J Allan zeide te kunnen spreken als vader van één der leerlingen van den heer Kots, als secretaris van „Volksonderwijs" en als oud-in woner van Westzaan waar de heer Kots destijds door den grootvader van spr. als onderwijzer was voorgedragen. Hij wenschte den scheidenden on derwijzer veel goeds toe. Tenslotte sprak de heer sprak de heer Faber, het hoofd der school. Deze memoi-eerde o.a., dat de heer Kots ruim 30 jaar als onderwijzer in deze gemeente was werkzaam 'geweest onder 7 ver schillende hoofden. Toen de heer Kots in 1932 naar School J werd overgeplaatst, was spr. min der enthousiast, daar hij graag een „jongen, fris- schen kerel' had gehad. Toen hij echter, den heer Kots goed had leeren kennen, had hij van de over plaatsing geen spijt meer. Van harte hoopt spreker, dat de heer Kots nog vele gelukkige jaren als ge- pensionneerde mooht meemaken, als 't kon zijn in de residentie die den heer Kots altijd zoo getrok ken heeft. Als aandenken aan zijn werken op School J bood spr. een aquarel aan van Voerman, mevrouw Kots bood hij bloemen aan. Hierna dankte de heer Kots allen hartelijk, waar na de aanwezigen met een handdruk afscheid namen van den man, die het ondèrdijs 40 jaar trouw ge diend heeft. De Noorsclie haringvisscherij. Uit het jaarverslag van de Noorsche Maat schappij voor den verkoop van haring blijkt, dat gedurende het seizoen 19391940 4.37 mil- lioen H.L. haring aangevoerd werd, tegen 4.3 millioen H.L. in het vorige seizoen. De op brengst der vangst van 19391940 bedroeg 28.5 millioen kronen. De oorlog veroorzaakte eenige moeilijkheden en onderbrekingen; o.a. was het moeilijk, aan de visschers het loon uit te betalen, dat hun toekwam. Tegen alle verwachtingen in konden alle ver handelingen normaal plaats hebben. De Noor sche Maatschappij heeft nagenoeg alle vorderin gen, die zij van de koopers te ontvangen had, binnengekregen. De uitvoer was gunstig; deze bedroeg naar Duitschland en het protectoraat 540.000 H.L. Den laatsten tijd heeft de haringvisscherij langs de Westkust van Noorwegen zich aanzien lijk uitgebreid. Dagelijks nemen 1500 a 1600 visschers aan de haringvisscherij deel. Ver d wijnende winkelliuizen Aan den makelaar C. Visser alhier is vergun ning verleend om het. winkelhuis Kanaalstraat 146 te verbouwen tot twee woonhuizen. Kerstwijdingsdienst Nederl. Christen Vrouwenbond. A.s. Donderdagmiddag organiseert de afdee- ling IJmuiden van den' Ned. Christen Vrouwen bond een Kerstwijdingsdienst voor vrouwen in de Bethlehemkerk. De dienst wordt geleid door ds. G. F. Callenbach. Vijf en zeventig jaar stoomtrawler- visscherij. Het is dit jaar 75 jaar geleden, dat het eerste visschersvaartuig, door mechanische kracht voortbewogen, in gebruik werd gesteld. De eer ste stoomtrawler werd in 1865 in Frankrijk voor rekening van een Fi*anschen reeder gebouwd. Het was een vaartuig, aanzienlijk kleiner dan de eenige jaren later in Engeland gebouwde stoomtrawlers. Eerst in 1885 begon men in Duitschland stoomtrawlers voor de visscherij op de Noord zee te bouwen en korten tijd daarna werden in ons land de eerste trawlers gebouwd en wel in Vlaardingen. De eerste door IJmuidensche ree- ders in de vaart gebrachte trawlers waren in Engeland gebouwd. „Bel Ami" in „De Pont". De bekende film „Bel Ami" zal van a.s. Vrij dag af voor de eerste maal in Kennemerland vertoond worden. Het is de directie van de bios coop „De Pont" die deze film voor het eerst in het Kennemerland ten Noorden van het Noord zeekanaal op het doek zal brengen. Ongetwijfeld zullen velen deze langverwachte succesfilms, die in haar oorspronkelijke samen stelling wordt vertoond, gaan bekijken. Kweekers hebben geen vrees voor kolenvoorziening. In verband met de strenge koude en de kolen- voorziening voor de kassen hebben wij ons licht bij eenige kweekers opgestoken. Over het alge meen was men zeer te spreken over de regeling, die er voor de kweekersbedrijven getroffen is. De kweekers hebben een speciale kaart met zes bonnen, die telkens voor een maand geldig zijn. De kweekers ontvangen waar zij recht op heb ben, telkens maar één zesde gedeelte. In de groentekassen mag echter voor Januari niet gestookt worden, maar wel in kweekkassen o.a. die voor tomaten. De regeling is echter zeer billijk en als de noodige brandstof geregeld op tijd komt en het vervoeren niet stagneert gaat alles op den ouden voet gewoon door. De bedrijven hebben hun cultures niet behoeven in te krimpen en de en keling, die er wel toe is overgegaan, ontvangt ook weer even minder brandstoffen naar be hoefte. DE VOLKSDANSGROEP VAN HOOGOVEN STATEN Op Zaterdag 21 en Zondag 22 December a.s. zal bovengenoemde groep een weekend houden in de Jeugd-Herberg „Jan Gij zen" te Haarlem. De Zaterdagavond zal worden gewijd aan de ver tooning van een natuurfilm door Henk Hos, Frans Bruyns zal een Kerstverhaal voordragen. Zondagochtend zal Henk van de Wateren, leider van een groote Volksdansgroep te Haarlem een be schouwing geven over de beteekenis van het volks dansen. De dag wordt besloten met een demonstratie van volksdansen door de Volksdansgroep „De Bonte Rei". Algemeen leider van het weekeind is de heer Jan Negryn van Beverwijk. WEL EEN KERKDIENST OP OUDEJAARS AVOND. In ons blad van Woensdag j.l. hebben wij ge meld dat op Oudejaarsavond in de Ned. Herv. Kerk in verband met de verduisteringsmoeilijk heden geen dienst zou worden gehouden. Dit is onjuist: de kerk wordt verduisterd en des avonds 7 uur wordt de gebruikelijke Oudejaars avondkerkdienst gehouden. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Velsen bren gen ter openbare kennis, dat het verzoek van D. de Lange, de Ruytei-straat no. 142, te IJmuiden, om vergunning tot of het oprichten van een timmerbe drijf in het perceel kadastraal bekend gemeente Velsen, afd. IJmuiden, sectie I no. 2352, gelegen aan de Enschedéstraat no. 3, en het daarin plaatsen van een sterzaag, een freesbank, een lintzaag met aangebouwde langgatboor, een gecombineerde vlak en van-dikte-bank en een niet automatische slijp- bank, welke worden aangedreven door electromo- toren van resp. 5-3-5-71/» en Va P.K., door hen is ingewilligd. Is hier iets van u bij? Hieronder volgt een lijst van in het tijdvak van 6 tot en met. 13 December 1940 in de gemeente Velsen gevonden voorwerpen, waai-over aan bet hoofdbureau van Politie, Tiberiusplein 1, -inlich tingen te bekomen zijn op eiken werkdag van 11-12 uur v.m. en 4-5 uur n.m., met uitzondering van Za- terdagmiddag. (Niet per telefoon). Boodschappentasch, damesrijwiel, baret, sleutels, wantje, eenige hoeden, portemonnaie, handwarmer, motorhandschoen, tangetje, muts, verschillende handschoenen, wantje, distributiekaart (kolen), rij- 1 wielbelastingmerken, bril, fluit, eenige petten, jon gensjasje, penning aan ketting, collier, heerenrij- w-iel, hond, rozenkrans, benzinedop, armbandje (kind), vulpotlood, horloge stoffer. Sans Atont verloor van Santpoort. De gedetailleerde uitslagen v^n den wedstrijd voor de Kennemerland Bokaalcompetitie tusschen de bridgeclubs Sans Atout en Santpoort luiden als volgt: Team 1: J. Bos-G. de Boer, J. Dil-G. Tabak verliest met 42 tegen 50 punten van team 1; de heer en mevr. Meiners; mevr. Handgraaf-J. Warren Team 2: A. en C. Hoogeboom; J. Berlee-J. Nijman verliest met 61 tegen 50 punten van team Kraane-Jore; mevi\ Kraane-G. Boogaard. Team 3: de heer en mevr. v. d. Linden; W. de Boei--K. Kee speelt gelijk met 35 tegen 39 tegen team 3; Koebrugge-v. Hooff; mevr. Koebrugge-K. Wigman. Team 4: mevr. Dil-Th. Braams; H. en J. v. d. Vlugt verliest met 42 tegen 49 punten van team Bierman-Handgraaf; Dijkstra-de Vries. Sans Atout verloor dezen wedstrijd met 71. De resultaten van den medaillewedstrijd waren Team 1J. Commandeur-R. Hoen, C. Gelder mans-A. Roodzand, wiiït met 52 tegen 45 punten van team 1: Kroone-v. d. Norp; mevr. Nieuwen- huis-A. Moelker. Team 2: de heer en mevr. Thomas; de heer en mevr. Admiraal wint met 58 tegen 25 punten van team 2: de heer en mevr. Donkervoort; Bierman- Notenboom. Langs <le Lijn. Programma van de Radio Centrale. Programma van de Radio-Centrale van heden avond na 7 uur: A.V.R.O. 77.15: Vragen van den dag en nieuws berichten. 7.158: Albert Sandler en zijn orkest. 88.15: Nieuwsberichten. 8.158.45: Het omroep, orkest o.l.v. Nico Treep .459.20: Lichte kamer- muziek; 9.209.45: Kampeei1- en trekke-rsliedjes 9.4510: Bioscooporgelspel door Pierre Palla. 10— 10.15: Nieuwsberichten. 10.1510.45: Het Omroep- orkest o.l.v. Nico Tx*eep. 10.4511: Avondwijding V.P.R.O. Wat de tuinders kregen. VEREENIGDE VEILINGEN „Kennemerland" en „Vrije Veiling". Andijvie per K.G. 813 Wortelen per bos 16 Selderij per bos 37 Tomaten per K.G. 18 Prei per K.G. 6ll)-< Uien per K.G. 2*/24 Witlof per K.G. 12—21 Waspeen per K.G. 611 Knollen I per stuk 618 Knollen 11 per stuk 35 Gele kool per K.G. 45y2 Groene kool per K.G. 45% Roode kool per K.G. 41% Schorseneeren per K.G. 612 Boerekool per K.G. 2146 Spruiten per K.G. 1430 kerstfeestviering: Het Kerstfeest van de Zondagschool der Ned. Herv. Gemeente zal plaats vinden op tweeden Kerstdag, des middags om 2 uur in de kerk. wijdingsavond gaat niet door. De Kerstwijdingsavond van den Chr. Werk mansbond, die hedenavond gehouden zou woi-den, gaat wegens ongesteldheid van den spre ker, ds. G. B. Westenburg, niet door. kerstwijding van den vrouwenbond. De af deeling Beverwijk van den Chr. Vrou wenbond houdt Donderdagmiddag een Kerst- wijdingssamenkomst ixi het Vereenigingsgebouw aan de Oosterwijkstraat. Gevonden en verloren voorwerpen. Aan het politiebureau zijn inlichtingen te ver krijgen over de volgende gevonden en verloren voorwerpen en dieren: Gevonden: nikkelen meetinstrument, handschoen, één ons gewicht, zwarte hond, bril, paar glacé hee renhandschoenen, schoolétui, donkerblauwe dames handschoen, sleutel met ring, huissleutel, oud hee renrijwiel, heerenhandschoen, bruine portemonnaie met inhoud, belastingmerk, heerenrijwiel," blauw kinderwantje, zwarte want, 22 kippenringen, da- mestasch met inhoud, rijwielbelastingmex-k. glacé handschoen, bruine handschoen, bruin kinder schoentje, sleutel, paar bruine glacé handschoenen. Verlof eo: huissleutel, bruine kinderwant. rijwiel belastingmex-k, damesportemonnaie met inhoud, kolenkaart, heerenhandschoen, distributiestamkaart, legimitatiebewijs, zilvei-en armband, vulpen, elec- tx-ische lantaarn, blauwe bivakmuts, drie vleesch- kaai-ten, autoband, legitimatiebewijs Hoogovens, vei-chroomd damespolshorloge, tasch met inhoud, textielkaax-t. Loop der bevolking. Ingekomen Wed. M. de Vries—Cohen, zonder beroep, v. Nieuwer Amstel, Alkm. weg 19. H. Zwagerman, dienstb. van Haarlem Julianaplein 1. H. J. Jansen en gezin, zonder beroep, van Den Haag. Arendsweg 103. Overeen en gezin, arbeider, van Haarlem, Hob- besteeg 28. A. K. Woltjer, geleidster, van Renkum, ReLweg 59. L. van Bugnumv. Aalst, zonder beroep, van Velsen, Noorderwijkweg 45. BackerNuijten, zonder beroep, van Bergen op Zoom, Hoflanderweg 8. K. van Leeuwen, zonder beroep, van Zaandam. Duin- -ij klaart 36. G. G. Beentjes, dienstbode, van Heemskerk, Klooster straat 1. N. C. Mol en gezin, monteur, van Rotterdam. Kastan jelaan 16. Olieslager, tuinman-stoker, van Heerde, Haven straat 15. A. van Holten—Schipper, zonder beroep, v. Velsen, Boogaardlaan 2b. K. R. Messnik, electricien, v. Keulen. Iepenlaan 22. J. Eskamp. religieuse, van Den Haig, Relweg 51. Vertrokken: K. Driessen, dienstbode, n. Amsterdam. P. C. Hoofstr. 28. H. Hacks, electr.techn. naar Vlaardingen, Westhaven- kade 114. I: Grasman en gezin, zonder beroep, naar Wijmbrltse- radeel, Oosthem. J. Th. M. Rehms en gezin, electricien n. Haarlem, Jan Gijzenkade 246. G. v. d. Linden, zonder beroep, n. Haarlem, Vergier- deweg 176. J. T. Borgman, adj. comm. arbeidsbeurs, naar Win schoten, Garst 26. G. J. C. Timmerman, fabrieksarbeider, naar Velsen. Pastoorstraat 21. A. v. d. Linden, los arbeider, naar Noordwijk, Egb. de Grootstraat 9.. E. R. Seldenthuis, dienstb. n. Heemstede, Kerklaan 103, M. H. B. Vugts, kantoorbediende, naar Hilversum, G. van Amstelstraat. 341. L. Hoogewerf, bloemenventet, n. Westzaan, Middel 12. HEEMSKERK DIEFSTAL VAN EEN KONIJN. De heer R. B. ontdekte bij zijn thuiskomst, dat een groot konijn dat hij eenige dagen leden tegen een hoogen prijs had gekocht, hem ontstolen was. JUBILEUM M. DE WILDT. De heer Martinus de Wildt te Heemskerk her dacht het feit, dat hij 30 jaren werkzaam was aan de papierfabriek Van Gelder en Zonen te Velsen. Door de directie werd hem een enveloppe met inhoud overhandigd. Andijvie, per K.G. 816 Koolrapen per zak 1.50 Wortelen pe; K.G. 59 Bieten per K.G. 7 Aardappeier, klei per K.G. 5 Spruitjes per K.G. 1?32 Boerenkool per K.G. 36 Roode kool pe1 K.G. 4 Savoye kool per K.G. 31/» Uien per Kilo 8 Prei per K.G. 7 Peterselie per bos 8 Selderie per bos 5 Appelen per Kilo 2040 Peren per Kilo 2050 Brusselsch lof per K.G. 1624 Kerstmiddag van de Huisvrouwen- vereeniging. Vrijdag a.s. houdt de Huisvrouwenvereeniging in gebouw „De Harmonie" -een Kerstmiddag. Medewerkenden aan het welverzorgde pro gramma zijn: mevr. H. W. BakkerDiferee, mevr. S. Brandsv. d. Linde, mevr. Ehrmeter Touwen, mevr. L. TrompetKuiper, mej. A. Toeset, mej. I. Scholtz en mej. M. v. d. Linde. Verspreiding van geruchten. Zware straffen opgelegd. 's GRAVENHAGE, 16 December. Het A. N. P. meldt: Een Duitsch militair gerechtshof heeft wederom Nederlanders moeten veroordeelen, al dus een van bevoegde zijde verstrekt communiqué, die er niet tegen hebben opgezien, de domme en lage bewering te uiten en te verspreiden dat de bombardementen van Nederlandsche plaatsen en het leggen van mijnen voor de Nederlandsche kust niet door de Engelschen maar door de Duitschers zelf zouden zijn geschied. Deze grove belastering der Duitsche weermacht had voor een 26-jarigen man 1 jaar en 6 maanden en voor een 60 jarige vrouw 6 maanden gevange nis ten gevolge. Een andere krijgsraad heeft een Nederlander vetoordeeld, die met anderen in een café handtaste lijkheden tegen eenige Duitsche soldaten was be gonnen. Uit een groote groep Nederlanders, die in de meerderheid was, heeft de beklaagde een Duitsch soldaat een bierglas dat hij tevoren opzettelijk in zijn hand had genomen, tegen 't hoofd gegooid en den soldaat daardoor een diepe hoofdwonde toege bracht. Deze laffe daad kostte hem 3 jaar gevange nisstraf. Ten slotte moesten 3 jonge mannen gestraft wor den, omdat zij geloofden, hun vijandige houding tegenover Duitschland tot uiting te moeten brengen door in een garderobe van een restaurant meerdere officiersmutsen te stelen en kapot te scheuren. Elk 10 maanden gevangenis was de zeer zachte straf voor deze grove beleediging der Duitsche weer macht. Spaarbankgélden. Mr. Trip spreekt een onjuist gerucht tegen. De Tel. meldt: De secretaris-generaal van Financiën heeft het noodig geoordeeld, cnn categorische tegenspraak ■te seven van een gerucht, dat onrust veroorzaakt heofr onder het sparend publiek in Nederland. Deze tegenspraak, afkomstig van den op financieel gebied hooggeplaatsten Nederlander zal ongetwij feld een goeden indruk maken. Hij heeft ee»? schrij ven van den volgenden inhoud gericht aan den Nederlandschen Spaarbankbond te Amersfoort, waarbij 182 der voornaamste spaarbanken in ons land zijn aangesloten: „Naar ik verneem wordt !het geruoht verbreid als zou het denkbeeld in overweging zijn genomen, om tegoed bij spaarbanken in een of anderen vorm te blokkeeien. Ik stel er prijs op te uwer kennis te bierigen, dat aan dit geruoht elke grond ont breekt en dal dit denkbeeld in geen enkel opzicht ter sprake is gekomen of in overweging is geno men. Mocht u dit gewenscht voorkomen, dan mach tig ik u reeds bij voorbaat, deze mededeelingen ter algemeene kennis te brengen" (w.g.) TRIP. DE ALKMAARSCHE MAANDBEURS. De Alkmaarsche Maandbeurs (Noodbews t zal in de schouwburgzaal ,,'t Gulden Vlies" Koorstraat 24 te Alkmaar gehouden worden op Woensdag 18 December en Donderdag 19 De cember van 10 tot 8 uur. Herman Teirlinck. „Maria" Speer malie". Levensgetijden op de Heer lijkheid t'Homveld. Amsterdam, Wereldbibliotheek. Teirlinck behoort niet tot de schrijvers die elk jaar voor hun uitgever een nieuw boek op het ge touw zetten om het tegen 't najaar af te leveren, zocöat de Sinterkiaasmarkt er tijdig mee voorzien kan zijn. Hoeveel jaren zijn er niet verloopen sinds die prachtige roman van hem „Het ivoren aapje" ■erscheen, roman van Brusselsch leven der hoc- gere standen, en een stuk litteraire kur.st, waar van men zich na twintig en meer jaren nog gan- sche episoden gemakkelijk voor den geest haalt. Men mag het bekend achten, omdat het boek het in dien tijd tot een twintigsten druk bracht. Na dien kwam Teirlinck met enkele ooneelspelen (Ik dien en De Vertraagde Film o.a.) die telkens in de Brusselsche kunstwereld gebeurtenissen van belang werden, waarvoor men zich ook door de maat schappelijke positie van den schrijver meer dan gewoonlijk interesseerde want Teirlinck was in middels. als vriend en raadgever des konings in anstzaken, een man van beteekenis geworden. Zoo is dan de verschijning van dezen nieuwen roman van vrij grooten omvang een verrassing, die bovendien door zijn innerlijke qualiteïten alle reden tot verheugenis geeft. Want, laat ons dit maar voor opstellen, ook Maria Speermalie is een boek van litteraire beteekenis. van groote persoonlijke schrijfkunst en diepgaande beschouwing van het menschzijn, al mag voor sommige lezers in de schildering van menschen en toestanden nu en dan een element van tegenzin ontwaken wanneer af wijking van den norm in enkele hoofdfiguren te klaarblijkelijk wordt. Want zeer zeker is Maria Speermalie in haar hevigheid van lichamelijke begeerten, - vermengd met den geërfden machtswellust der grootste grond bezitters. wier eenige nakomelinge zij is, eene ver schijning die vaak langs de grens van het patholo gische, van het.ziektebeeld zweeft en die rog gron diger weerzin bij den lezer zou doen ontstaan, zoo niet de voorname kunst van een Teirlinck daarte gen een dam had opgeworpen. Een Maria Speer malie zou onder de har den van een derde rangs romancier een afzichtelijk monster geworden zijn; nu zal men Slechts een met bewondering vermengd medelijden met haar kunnen en willen gevoelen. Wij hebben hier de geschiedenis van een uitge strekt landgoed in Oost-Vlaanderen en van zijn bezitters gedurende een periode die loopt van Ma ria's geboomte in 1875 tot haar dood in 1937. In zooverre brengt het boek dus ook al iets nieuws, doordat het milieu waarin de historie gedacht is, nu eens niet onder de boeren van het Vlaamsche land, doch onder de bezitters van dien grond geplaatst werd. Er komen daardoor veel gecompliceerder karakters in het geding dan bij den eenzijdigen boerenroman van noode was. waarin ieder maat schappelijk of sexueel conflict meestal op weinig ingewikkelde wijze kan worden opgelost. Niet al- zoo bij de Speermalie's, waar achter groot vertoon van macht en praal conflicten en drama's verbor gen zijn en verborgen blijven, doordat zij die de macht hebben weten te zwijgen en zij die de macht niet bezitten niet durven te spreken. Ook Teirlinck roert slechts terloops geheimzinnigheden, invloeden en atmosferen aan die op den Hof t'Homveld be staan als Maria, kind nog, haar moeder verliest en met den mariakalen vader, die bezeten is door de idéé zijn grondbezit uit te breiden en, hoe dan ook, een stuk land dat vroeger daarvan verloren ging, terug te winnen, overblijft. Die vader, de oude Meester van t' Hom veld, is een belangrijke figuur in het boek. Hem omzweeft allerlei geheimzinnigs, en men weet zelfs aan zijn sterfbed niet of men in hem een tragische figuur dam wel een demonischen sluwaard heeft te zien. In de hoop op mannelijke nakomelingschap sluit hij een tweede huwelijk, waardoor ook weer groot geld aan zijn bezit wordt toegevoegd doch zijn hoop niet verwezenlijkt: na een miskraam, dat een jongetje was, volgt de geboorte van een meisje, Klara, waardoor Maria een halfzusje doch de vader geen stamhouder krijgt. En ook de tweede eoht- genoote sterft spoedig, waardoor het halfzusje onder Maria's leiding komt. In Maria loven de ongebreidelde machtswil van de Speermalies en de onbedwongen krachten van haar vurig bloed, dat zich gaan laat in het verkeer met mooie en sterke jonge mannen, knechten van het familiebezit. Een door den vader gewenscht huwelijk met als gevolg nog meer grond, nog meer bezit, werpt zij hoonend verre van zich af. Zij weet het op haar manier klaar te spelen, het bezit van Homveld te vergrooten door te huwen met den zoon van een pachter die zich. van haar vader onafhankelijk heeft kunnen maken en onderhoudt initussehem haar betrekkingen met een strooper tot wien zij onweerstaanbaar aangetrokken blijft. Als uit haar huwelijk een zoon geboren wordt is het bezit in één hand der uitgebreide goederen verze kerd en doet de oude Speermalie of hij zich met de mésalliance zijner dochter verzoend gevoelt. Maar nog is het demonische in Maria niet getemd: als haar een tweede zoon geboren wordt, weet de lezer dat hiervan de strooper de vader is, en Ma ria's driften gaan daarna zoover, dat zij voor een moord zelfs niet terugdeinst. Boni, haar man, ver dwijnt op onnaspeurbare wijze. Niet veel later ont doet Maria zich ook van Ruige, den strooper en dan is Maria meesteresse en heerscheresse over t' Homveld en aangrenzende landen, want de va der is onmachtig geworden haar verder in den weg te staan en Klara, het halfzusje, is in een klooster opgenomen. Nu lijkt het zeer gemakkelijk uit een korte sa menvatting van Maria's daden want van veel bijfiguren en bij-omstandigheden kon hier uiter aard niet gerept worden te concludeeren, dat wij hier met een ouderwetschen draak te doen heb ben. Maar daarmee zouden wij den roman onrecht doen. In de eerste plaats al omdat hier niet het kwade gestraft en het goede beloond wordt. Schijn baar is juist het tegendeel het geval. En verder wordt een in den grond zieligmisdadïge aanleg op zoo logisch-aanvaardbare wijze ontwikkeld dat, zooals reeds gezegd werd, het medelijden de boven hand over den afkeer behoudt en het tragische zelfs niet goedkoop theatraal wordt. Wanneer in Maria de hartstochten zich gelegd hebben en haar machts wil bevredigd is, zal zij nog een aantal jaren een voortreffelijke meesteres over haar landen en een wel besturende moeder harer zonen zijn. Haar grij- zerxie haar en haar strenge doch rechtvaardige handen, haar zwijgzaamheid en vooral haar macht doen haar volk tot haar opzien als tot de groote Meesteres, over wie dat volle zwijgt al zijn er daar onder, die van de mysteriën „van haar leven iets weten of vermoeden kunnen. De geheimzinnigheid der Heerlijkheid blijft gehandhaafd, zooals die er al voor Maria's geboorte heeft geheerscht. Toch zou dit alles niet voldoende zijn om van Teirlinck's boek als van een kunstwerk te blijven spreken. Een geruchtmakend strafproces in de recht zaal, waarvan een persverslag met de noodige han digheid werd opgesteld, zou bij den lezer soortge lijke emotie kunnen teweeg brengen als de nuchtere samenvatting der feiten, oie wij uit den roman hebben afgescheiden. Het belangrijke in dit boek zijn niet diie feïter, doch-de kunst van Teirlinck ons die feiten als noodzakelijk, als onontkoombaar te suggereeren, ze aanvaardbaar te maken tenslotte. Dat gebeurt in een draak niet en verwekt daar door meestal de belachelijkheid ervan. En dan mogen wij verder niet nalaten de fijnge voelig en geestig geteekende bijfiguren, zooals tante Mele Sergogne en de gebroeders Malfeyt-met-den- Onxt, te noemen" en hetgeen in den roman mis schien het meest algemeen gewaardeerd zal wor den: de haast roekelooze woordpracht, waarmee Teirlinck het land in alle jaargetijden beschrijft, zoodat de geur van bosch en vijvers ons in den neus, het geruïsch van molens en maaiers ons in de ooren klimt. Een interessante en mooie roman is dit. J. H. DE BOIS, j

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5