IJmuider Courant BERICHT lap oleon's Zoon. Turksche studie. DE HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING Nieuw Crematorium bij Zwolle? Aan het Noord-Afrikaansche front. Kerstgave aan ondersteunde werkloozen. ?oosevelt over de hulp aan Engeland. Pétain spreekt met den Duitschen ambassadeur. Sneeuwstormen bemoeilijken de operaties aan het Balkanfront gave ■ant-Uïtgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. istraat 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Hjider Courant: Kennemerlaan 42, Dmuiden, ijloon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, ij ^geven voor dit blad, worden kosteloos genomen k JAARGANG NO. 41 Lourens Coster, Maatschappij voor DAGBLAD VUOK VELSEM, IJMUIDFN, SANTPOORT EM OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beüalve op Zon- en Feestdagen in de Kennemer Courant. Directie: P W PEEREROOM EIS ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 18 DECEMBER 194Ö Abonnementen per week 0.1254, per maand /0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post ƒ1.95 per kwar.aal. Losse nummers 3 cent per ex. Adverteitiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. jp jen vijftienden December 1940, precies een na de overbrenging van het stoffelijk over- van Napoleon de Groote van het eiland St. •yia naar Parijs, zijn de resten van zijn eenigen 2gen zoon en voorbestemden troonopvolger van -:r.£ ien naar Parijs overgebracht. Dit is geschied |aSt van den Führer van het Duitsche Rijk, die ^ee een daad van piëteit jegens Frankrijks .p-ie heeft willen verrichten. De sarcophaag is den grafkelder der Habsburgers, uit den Kapu- ;rgruft, gehaald, in een verzegelden spoorwagen Weenen naar Parijs gebracht en in den Dome invalides geplaatst, naast dien van den Keizer, rusten de overblijfselen van vader en zoon naast elkaar. Bij de overdracht van den sarco- ;3g voerde de Duitsche ambassadeur in Frankrijk, jiet woord; namens de Fransche regeering admiraal Darlan aanwezig, reder die wel eens als toerist Parijs bezocht heeft ,t den Dóme des Invalides, de graftombe van poleon, grenzend aan het Hotel des Invalides en -der treffend door zijn uiterlijke architectuur door de indrukwekkende sfeer die dit mauso- rrj vervult, waarin blauw licht schijnt te zweven svaarin men, zich buigend over de balustrade, de 3ije van den grooten Keizer omgeven ziet door ^-vergane vaandels van zijn vermaardste veld en: Austerlitz, Wagram, Marengo, Jena en an- In die sfeer, uit die stille getuigen van een jden romantischen tijd schijnt de Historie tot bezoeker te spreken met stille stem, die niet 5i deze Aarde is. In dësen Dome des Invalides, arin ook de overblijfselen-zijn bijgezet van ver- ieidene van 's Keizers naaste vrienden, is nu ook eertijds zoo glorierijke droom van zijn zoon en volger, wiens kort en tragisch leven tot een aan- agsel van de Napoleon-legende is geworden, bij iet. ;,*adat de Keizer zijn huwelijk met Joséphine de luharnais had laten ontbinden, omdat het kin- doos bleef, trad hij voor de tweede maal in het Avelijk met de Oostenrijksche aartshertogin Marie uise. Uit deze verbintenis werd op 20 Maart 1811 neenige zoon Napoleon Frangois Charles Joseph ifloren. Volgens een vroeger genomen Senaats- sluit ontving het kind bij zijn geboorte den titel Soning van Rome". Hij kwam ter wereld toen Keizers macht en glorie op hun toppunt waren 3 zijn komst scheen Napoleon's grootsten wensch: voortzetting van zijn dynastie, te y er vullen. Pa- js vierde feest. De doop van den Koning van Rome id met groote praal plaats, Napoleon straalde van :luk. Het zou spoedig verkeeren, want het volgen jaar reeds bracht den veldtocht naar Rusland* idend tot de vernietiging van de Grande Armée, it daarop volgende den slag bij Leipzig, waai-in de irbonden mogendheden de Franschen versloegen 1814 de verbanning naar. Elba. Toen 'nam de eizer afscheid van zijn gemalin en zijn driejarigen :on. Hij zou hen nimmer weerzien. Zij vertrok- in naar Weenen. Het was hun afscheid van Frank- jk: voorgoed. Marie Louise verwierf in Weenen den titel van irtogin van Parma, haar zoon kreeg aanvankelijk ai van hertog van Parma, Piacenza en Guestalla. iaar toen Napoleon het volgend jaar terugkeerde aar Frankrijk en na zijn bewind van honderd gen, beëindigd door zijn nederlaag in den slag bij aterloo, de Fransche Kamers bij decreet van 23 ai 1815 zijn afwezigen zoon tot Keizer der Fran sen proclameerde onder den naam Napoleon II, sloten de mogendheden dat hij nimmer over de ie Italiaansche vorstendommen, die zijn titel aan- fiidde, zou mogen regeeren. Dus werd die naam ai weer ontnomen en verleende zijn grootvader, 'eizer Franz II van Oostenrijk, hem den titel van ïtog van Reichstadt, die hem in rang beneden de eizerlijke aartshertogen plaatste. En de Franschen izijn omgeving werden, terwijl hij aan het Oosten- jkscbe hof werd opgevoed, geleidelijk daaruit ver ijdeld. Hij werd als een Habsburger opgevoed of- aioon hij altijd de herinnering aan zijn vader, die 1821 op het verre eiland St. Helena stierf, schijnt hebben vereei'd. De Oostenrijksche staatsman 'elternich beheerschte zijn opvoeding. Het is dit leven dat den Franschen tooneelschrij- ir Edmond Rostand, ook in andere van zijn wer- in (Cyrano de Bei-gerac, La Princesse Lointaine) ia „dichter van het onbereikbare", inspireerde tot ■i schepping van ;,1' Aiglon", waarin hij den hertog m Reichstadt als het gevangen en gekooide ade- larsjong, vergeefs pogend zijn tralies te verbre in, voorstelt. Het is nu juist veertig jaar geleden it dit drama in verzen ten tooneele verscheen. Frankrijk oogstte Sarah Bernhardt, in ons land, iel later, Else Mauhs grooten roem in de. titelrol, fe altijd door een vrouw dus in travesti ge- neeld is. heet dat Metternich in 1330 zijn macht over -n hertog van Reichstadt gebruikte als een poli tik wapen tegen den „burgei-koning" Louis Phi- •"?pe, om hem te beletten de Juli-x-evolutie van it jaar buiten Frankrijk tot gevolgen te doen lei- '.ea. Dat was dan ook vrijwel het slot van de po- ttieke beteeken is van Napoleon's zoon. Hij was tamer sterk van gestel geweest; zijn gezondheid I-ig achteruit en op 22 Juli 1832 overleed hij aan iberculose, slechts 21 jaar oud. Zijn proclamatie tot Keizer in Juni 1815 had feigevolge dat de Bonapartisten hem altijd als tapoleoo II bleven beschouwen en dat dus later prins Louis Napoleon, zoon van den Koning van en zijn neef, die in 1852 Keizer werd, zich ^Poleon III noemde. Merkwaardigerwijze zou ook dien Keizer één on ten deel vallen, eveneens geboren toen zijns Ners gelukszon straalde. Hij, Eugène Louis Jean i'fseph Napoleon, bijgenaamd prins Loulou, was dertien jaar oud toen het Tweede Keizerrijk viel, ;oemde zich na den dood van zijn vader in 1873 >°mte de Pierrefonds en sneuvelde in 1879 bij een frgelsche expeditie in Zoeloeland, waaraan hij als tag officier deelnam. Vijf jaar tevoren had de ^Qapartistische partij hem tot troonpretendent (De Turksche minisler van On derwijs heeftom aan de gewoon te der studenten om lang haar te dragen en gebogen als oude man netjes te loopen een einde te ma ken, gedecreteerd dat geen stu dent anders dan met behoorlijk geknipt haar tot de colleges zal worden toegelaten). Studenten in Turkije zijn naar Westersche begrippen Wat zonderlinge knapen, ze zien blijkbaar in hun haar Wat al te veel een „hoofd"zaak, want ze laten zich niet knippen En toonen trotsch hun lange lokken in het openbaar. Dan loopen ze daarbij als oude mannetjes gebogen, Of heel de zorg der menschheid op him jonge schouders drukt, Misschien wel lijken ze daardoor in niet-studenten- oogen Onder de verantwoordlijkheid der wetenschap gebuid:. Dat is geen houding en geen dracht voor flinke jongelieden, En waarlijk is het dan ook iets dat niet verwondren kan, Dat de minister eens voor al besloot dit te verbieden En zelf college gaf in 't vak: hoe toon ik me een man. 't Is mogelijk dat dit decreet in het studentenleven In 't allereerste oogenblik een fikschen kater gaf, Maar deze zal hun achteraf geen erge haarpijn geven, De wilde haren moesten er hier wel hoognoodig af. De hoogste man in 't onderwijs heeft het zeer goed bekeken, Al wilde hij dan hot en de studenten wilden haar, Met één slag toch verloren zij hun haren èn hun streken, Met één streek van de pen benevens één slag van de schaar. Zij zien er nu gewoner uit, zonder hun dwaze pose, Geen enkle hunner is verkapt aan 't kapperswerk ontglipt, En nu 't gebeurd is wordt door hen dit nieuwe vast verkozen, Zij voelen zich nu stellig voor de studie meer geknipt. P. GASUS onder leiding van 'MARINUS ADAM. Solist: OTTO COUPERUS geeft op Zaterdag 21 December a.s., des middags 2 uur, in het GEM. CONCERTGEBOUW een concert, onder auspiciën van „VREUGDE EN ARBEID", werk gemeenschap van het N. V. V. Toegangskaarten a ƒ0.35 per persoon verkrijgbaar voor leden, huisgenooten en verwanten, aangesloten bij het N. V. V., bij de resp. penningmeesters van hun vakafdeeling, aan het adres Frans Halsstraat 13. ENGELAND'S VERZOEK OM STEUN. Zonder financiëele hulp geen aankoopen van wapens meer in dc Ver. Staten. CORDELL HULL VERWACHT EEN CRISIS IN ENGELAND ALS DE LEVERANTIES NIET WORDEN UITGEBREID. Het D.N.B. meldt uit WashingtonDe mi nister van financiën, Morgenthau, heeft aan de begrootingscommissie van het Huis van Afgevaardigden medegedeeld dat de Britsche onderstaatssecretaris van financiën, Phil lips. hem verklaard heeft dat Engeland geen nieuwe verplichtingen voor d§n aankoop van Amerikaansch oorlogsmateriaal op zich kan nemen, indien het geen financieele hulp ont vangt. Associated Pres verneemt dat Huil den com missarissen voor de defensie en anderen regee- ringsambtenaren heeft medegedeeld dat Groot Brittannië waarschijnlijk in het komende voorjaar zal komen te staan voor een ernstige crisis, wan neer de huidige leverantieplannen der Vereenigde Staten ten aanzien van de oorlogsbehoeften niet aanzienlijk worden uitgebreid. Deze bekendmaking der opvatting van Huil volgt direct op het Britsche verzoek om finan cieele hulp der Vereenigde Staten. Huil heeft dringend alle mogelijke haast bij de vervaardiging van wapens, vliegtuigen en ander materiaal geëischt. „DAILY HERALD" OVER DE BRITSCHE FINANCIEELE POLITIEK. (Adv. Ingez. Med.) De bekende en mooiste Succesfilm (Adv. Ingez. Med.) met den titel Napoleon IV uitgeroepen. Hij werd slechts 23 jaar, dus maar heel weinig ouder dan de hertog van Reichstadt. Het korte leven van dien Keizerszoon is nu nog eens, door de bijzetting van zijn stoffelijk overschot in den Döme des Invalides, in de herinnering der wereld teruggeroepen: midden in oorlogstijd. R. P. Naar wij vernemen tracht de Vereeniging voor facultatieve Lijkverbranding maatregelen te nemen om, naast haar crematorium te Vel- sen, een tweede crematorium te stichten te Zwolle of in de omgeving van deze plaats. De door het bestuur gevoerde voorloopige besprekingen hadden een gunstig verloop. Italianen trekken hun strijdmacht samen in het gebied van Solloem Fort Capuzzo en Bardia. Het A.N.P. vérneemt uit Rome: Naar van betrouwbare zijde gemeld wordt, hebben de Engelschen, toen zij bij hun aan vallen voor de eerste maal op Italiaansche ver dedigingslinies aan de Libische grens stieten, zeer zware verliezen geleden. Volgens de Maan dagavond laat uit Benghasi binnenkomende be richten hebben de Engelschen thans versterkin gen, die in hoofdzaak uit Britsch-Indische élite regimenten bestaan in den strijd geworpen. Het schenen Mohammedaansche regimenten te zijn, want de soldaten hadden het hoofd bedekt met een tulband en droegen een baard met gevloch ten haar. Velen dezer Indiërs zijn in het ge vecht door de Italianen gevangen genomen. Volgens persberichten krijgt men den indruk dat de Engelschen als gevolg van de hevigen regenval op vele plaatsen Indische inboorlin gentroepen in den strijd hebben moeten werpen, in plaats van de gemotoriseerde eenheden, die zij tot dusver gebruikten. Deze regimenten in boorlingen hebben plotseling een grootere be- teekenis gekregen dan ooit sedert het begin van den oorlog in Afrika. In hoofdzaak zouden de Indische regimenten de plaats moeten inne men van de Nieuw-Zeelandsche regimenten, die tot dusver bij de aanvallen in de voorhoede stonden. Blijkbaar hebben de Italianen in den driehoek welke door de sectoren Solloem, Fort Capuzzo en Bardia gevormd wordt, hun strijdkrachten sa mengetrokken om den Engelschen opmarsch te stuiten. Verduister goed, Zooals het moet. VAN 18 OP 1? DECEMBER van 17.28 tot 9.47. Maansopkomst 23.06 Maansondergang 12.22 d.a.v. Het Engelsclie blad .Daily Herald" schrijft naar het D.N.B. uit Stockholm meldt omtrent de tegenwoordige Britsche financieele politiek dat men van de Engelsche arbeiders niet kan verlangen dat zij het eene offer na het andere brengen, indien men hun niet de toezegging kan geven dat de oorlog geenszins uitgevochten wordt om bijv. „de huidige grove onrechtvaardigheden van den rijkdom in stand te houden". Indien men den oorlog uitsluitend met behulp van geleend geld financiert, zooals de Britsche regeering dat thans doet, dan speelt men den welgestelden kringen het tegenwoordige natio nale inkomen in handen en wel ongeveer naar mate de rentelast voor de nationale schuld ver hoogd wordt. Het blad rekent uit dat de nationale schuld van Engeland bij een eenigszins geruimen duur van den oorlog de fantastische hoogte van twintig milliard pond zou bereiken zoodat de rentelast op dat tijdstip omstreeks zeshonderd millioen pond zou bedragen, hetgeen tweederde van de totale vooroorloogsche belastingopbrengst vormt, Dan blijft vrijwel niets meer over voor welke so ciale doeleinden ook, omdat al deze bedragen in de zakken van de bezittende klassen vloeien onder wie de aandeelhouders der banken, zoo schrijft het blad woordelijk. Tot slot stelt de „Daily Mail" de vraag „Is niet het juiste tijdstip voor een deflationistischen maatregel een periode van inflatie dus thans?' Een Raphael vermist. De „Madonna" uit Mexïcaansche universiteit gestolen. ELPASO (Texas). 17 December. De Ma donna, het beroemde schilderij van Raphael, is uit de universiteit gestolen. Het werk behoor de toe aan een millionnair, die het voor ten toonstellingsdoeleinden ter beschikking van de universiteit had gesteld. (D.N.B.) WACHTEND OP DEN MAALTIJD. Wintersche decoratie van een der hekken langs de grachten in de hoofdstad. (Foto Pax Holland.). 's GRAVENHAGE, 18 December (A.N.P.) De waarnemend secretaris-generaal, waai-nemend hoofd van het departement van socale zaken, heeft aan de gemeentebesturen per circulaire medegedeeld dat hij heeft besloten goed te keuren dat ook dit jaar aan ondersteunde werkloozen boven hun ge wone steunuitkeering een Kerstgave wordt toege kend. Deze Kerstgave mag wederom bedragen 25 pet. van het bedrag, hetwelk de betrokkenen over de week van 8 tot en met 14 December aan uit- keering ontvangen. Hij vestigt er de aandacht op dat niet mag wor den toegekend 25 pet. van het theoretische steun bedrag, berekend volgens artikel 6 of 18 der steun regeling, doch 25 pet. van de werkelijke uitkeering (waarin begrepen eventueele brandstoffenbijslag) die de ondersteunden over vorengenoemde week ont vangen. Deze Kerstgave van 25 pet. kan eveneens worden toegekend over den extra-bijslag, die aan inwonende kinderen wordt iiitgekeei'd, alsmede aan degenen, die een tegemoetkoming ontvangen in vex-band met hun werktijd, korter dan 36 uur-. Ook in laatstge noemde gevallen dient de Kerstgave te worden be rekend over het netto-bedrag der tegemoetkomin gen. Aan de werkloozen die in de betreffende week bij de werkverruiming zijn geplaatst, kan over die week geen Kerstgave worden toegekend. Ten aan zien van deze personen zal de secretax-is-generaal bij afzonderlijke circulaire nader doen berichten. Aan degenen, die uitkeering uit hun werkloozen- kas genieten, kan de Kerstgave worden uitgekeerd, 1 indien en voorzooverre zij aan kasuitkeering plus 1 eventueelen kasbijslag minder ontvangen dan aan steun plus Kerstgave zou worden toegekend, indien zij geen kasuitkeering ontvingen. In de kosten der verstrekking van de Kerstgave aan werkloozen. die in de steunregeling zijn opge nomen, zal uit het werkloosheidssubsidiefonds de zelfde bijdrage worden toegekend als in de overige kosten van werkloozenzorg. tegenstander van een geschenk" aan Engeland. WASHINGTON, 18 December (D.N.B.) In de gisteren gehouden persconferentie heeft president Roosevelt zich uitgesproken over de kwestie der Amerikaansche hulpverleening aan Engeland. Roosevelt gaf als zijn meening te kennen dat een versterking der militaire macht van Engeland tevens de beste verdediging vormt voor de Vereen, Staten. In dit verband betoogde hij opnieuw dat voor de Amerikaansche defensie een toeneming der productie zoowel op de scheepswerven als in de wapenfabrieken van de grootste beteekenis is. De orders uit Engeland, aldus de president, zijn daarom zoo belangrijk, omdat zij mede tot deze productie stijging bijdragen. Banaal noemde Roosevelt de voorstellen om de Jonhson-wet en de neutraliteits- wet te veranderen en Engeland credieten te ver- leenen. Banaal noemde hij het ook Engeland een som gelJs ten geschenke te geven en de Amerikaan sche belastingbetalers daarvoor te laten opkomen. Er zijn andere wegen en middelen en deze worden thans onderzoent. Rrosevelt zelf zweeft het volgende voor den geest: Men zou de toekomstige Engelsche orders kunnen overnemen en ze in Amerikaansche orders vei'an- deren Zijn de bestelde goederen gereed, dan zou men ze naar Engeland kunnen sturen en ze den Engelschen ofwel uitleenen ofwel onder hypotheek verkoopen. Na afloop van den oox'log zal Engeland aan Amerika geen leeningen behoeven terug te be talen, doch uitsluitend goederen tegen goederen be hoeven uit te wisselen. Dat geldt zoowel van koop vaardijschepen als van oorlogsmateriaal. Op de vraag wie het eigendomsrecht over de naar Engeland gestuurde schepen en ooxlogsmateriaal zal hebbc antwoordde Roosevelt dat deze eigendoms kwestie ee"n juridische spitsvondigheid is, die hem niet intex*esseert. Toen iemand erop wees dat de door hem voox-gestelde methode de Vereenigde Staten eventueel in nog sterker mate bij den oor log kan betrekken, antwooi'dde de president dat dit niet het geval zal zijn, aangezien hij slechts wil voortzetten hetgeen Amerika thans reeds doet, n.l. Engeland naar beste vermogen met oorlogsmateriaal helpen. Evenwel moet hij voor zijn methode de toe stemming zien te krijgen van het Congres, dat vooral zijn goedkeuring moet hechten aan het uit trekken van de middelen welke noodig zijn om nieuwe fabrieken en wei-ven te bouwen. Op de vraag of de Vereenigde Staten goederen op Amex-ikaansche schepen naar Engeland zullen zenden, antwoordde Roosevelt dat zijn antwoord ont kennend luidt, indien men bedoelt dat schepen onder Amerikaansche vlag en met Amerikaansche bemanning naar Engeland zullen varen. Laval woonde een deel der besprekingen bij. Het D.N.B. deelt mede: Naar uit Vichy ge meld wordt heeft de Duitsche ambassadeur, Abetz, Dinsdag een onderhoud gehad met maarschalk Pétain, waaraan gedurende het laatste half uur ook deelgenomen werd door Pierre Laval. Het ondei^houd van den ambas sadeur met Pétain duurde in totaal meer dan drie uur. Na afloop heeft de maarschalk ter eere van Abetz een noenmaal gegeven. Hierover is later het volgende communiqué uit gegeven: De Duitsche ambassadeur, Otto Abetz, is Maan dagavond te Vichy aangekomen. Hij werd Dinsdagmorgen om tien uur door maarschalk Pétain in het Pavilion Sévigné ont vangen. Een compagnie infanterie heeft hem de eerbewijzen gebracht. Het staatshoofd heeft te zijner eere een maaltijd gegeven, waaraan deel namen de minister van marine, admiraal Darlan, de minister van oorlog, generaal Huntziger en de minister bij het presidum, Paul Baudoin. Zi), die xich met ingang van 1 Januari per kwartaal abonneeren, ontvangen de in December neg te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Grieksche doorbraakpogingen afgeslageif De speciale correspondent van Reuter aan de Albaansche grens meldt: Sneeuwstormen bemoei lijken de operaties aan het noordelijke front. Den geheelen dag hebben schermutselingen tusschen voorposten plaats gehad. In de dalen van Skoembi en Devoli ligt twee meter sneeuw. Om Pogradeta blijft de artillerie actief. Italiaansche kanonnen be schieten de Grieksche ravitailleeringscollones om de voorbereidingen voor een opmarsch naar El Basan te belemmeren. Volgens een bericht uit Struga hebben de Grie ken na een intensieve voorbereiding door de artille rie Zaterdagmorgen bij Tepelni gepoogd door de Ita liaansche linies heen te dringen. Bij den aanvan van de infanterie is 't hun gelukt 3000 meter diep door de Italiaansche linies heen te breken maar door een tegenaanval zijn zij terstond weer onder zware verliezen tot hun punt van uitgang teruggedreven. De Grieksche rechtervleugel heeft Zondagmorgen zonder succes een poging ondernomen Tepelini bin nen te rukken. De Italianen hebben alle aanvallen op de stad afgeslagen en door tegenaanvallen zjjni ge Grieken zelfs iets verder teruggedx-even. Da Grieken stonden sindsdien op geen enkel punt dichter bij Tepelini dan V/2 kilometer. Zij wach ten thans de aankomst van versterkingen af.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1