JCuusf Opleidingskamp voor den Arbeidsdienst. WOENSDAG 18 DECEMBER 1940 De Aalsmeersche kweekers zijn begonnen me tde verzending van snijbloemen en bloeiende potplanten voor de Kerstdagen. Teneinde de uiterst teere gewassen tegen den vorst te beschermen, zijn extra verpakkingsmiddlen noodzakelijk. (Foto Pax Holland.) Kader moet worden gevormd. Volgend jaar Maart worden vrijwilligers voor den dienst opgeroepen. TILBURG, 18 December. Het A.N.P. meldt: Eenige dagen geleden is de Nederlandsche pers in de gelegenheid gesteld het opleidingskamp van den Arbeidsdienst „Tilburg" in oogenschouw te nemen, bij welke gelegenheid de commandant van den op- bouwdienst, J. N. Breunese, die 'belast is niet de or ganisatie van den Arbeidsdienst in Nederland, een korte inleiding gehouden heeft over het doel van den Opbouwdiensl, waarna de commandant van ihet kamp „Tilburg", luitenant Ier zee le klasse A. H. I. Kramers, de opleiding van de toekomstige leiders voor wen Arbeidsdienst heeft toegelicht. De Nederlar.dsche Arbeidsdienst zal zeer bin nenkort worden ingesteld aldus, commandant Breunese en verplichtend zijn voor alle jongens van 18 jaar. Wegens moeilijkheden van technischen aard, legering, kleeding en in het bijzonder de vorming van de kaders, zal het onmogelijk zijn reeds het volgend jaar een volledige jaarklasse op te roepen. Er moest een overgangsvorm worden ge vonden en daarom zal het eerste contingent uit vrijwilligers bestaan. Verwacht wordt dat met Maart 1941 10 a 12.000 vrijwillig opgekomenen de eerste lichting zullen vormen van den Nederlaod- schen Arbeidsdienst In het sociaal-paedagogisch instituut, idat deze dienst wil zijn, moeten de'jon- gelingeh word er. gevormd tot flinke mannen met Jiefde voor hun land en voor den arbeid, zij moe ten leeren elkander te verdragen, ongeacht van welken rang of welken stand zij ook zijn. Zij moe ten worden opgevoed tot waardige leden van een eensgezind volkWij zullen in den, Neiderland- sohen Arbe ids dienst streven naar gezags- en le- vensverhoudarigeai, welke de Nederlandsche saam- lioorigheid op de zuiverste wijze tot uitdrukking brengen'. Deze dienst moet een Nederlandsche dienst worden, welke wordt gedragen door de sympathie van het Nederlandsche volk". De taak welke wij zijn begonnen is zeer belangrijk, aldus commandant Breunese, en het is geweldig moeilijk kaders te vormen voor dezen dienst. De tijd is kort; binnen eenige maanden moeten de leiders voor dezen dienst beschikbaar zijn. Voornamelijk van het op treden van idle eerste leiders zal het afhangen of de Nederlandsche Arbeidsdienst zich de medewer king van het heele volk zal kunnen verzekeren. Er zijn nu vier kampen voor het middel en acht kam pen voor het lager kader opgericht, waar de toe komstige leiders worden opgeleid en gevormd:. Dat de cursisten grootendeels gerecruteerd zijn uit de voormalige officieren en aspirant-officieren van* het Nederlandsche leger foeteekent niet, dat de Arbeids dienst een voorzetting is van het leger. Behalve de kampen, welke bestaan uit oud-militairen, is er ook een opleidingskamp met adspiranten gerecru teerd uit de burgermaatschappij. De Arbeidsdienst wordt een geheel nieuwe dienst en de eenige maat staf, welke aan de toekomstige leiders wordt ge steld is geschiktheid en anders geen. Het lag ech ter wel eenigszins A-oor de hand, dat veel oud- officieren zich aangetrokken zouden voelen tot deze nieuwe taak. De commandant van het kamp „Tilburg", hop man Kramers, heeft vervolgens uiteengezet hoe de toekomstige leiders van den Arbeidsdienst worden gevormd. Zijn uiteenzetting bevestigde de woorden van den commandant, dat de arbeidsdienst geen militair instituut wordt, maar een sociaal-pae-da- gogische instelling in het belang van de volksop voeding. Om goede opvoeders voor onze 18-jarige jongemannen, te vormen, zou men een studie van jaren moeten eischen. Om de Nederlandsche jeugd van alle rangen en standen in den Arbeidsdienst te kunnen opvoeden tot eensgezindheid, onderlinge waardeer! ng en vaderlandsliefde, is het noodig dat men beschikt over een grondige kennis van ons volk en onzen volksaard, dat men liefde heeft voor het land en liefde voor de gemeenschap. Daarvoor is een opleiding noodig in tucht, in geestdrift, in opofferingsgezindheid, daarvoor moet worden aan gekweekt een groote liefde voor het beroep van jeugdleider, onderlinge waardeering, sociale ge zindheid en gemeenschapszin en bovendien moet dan nog worden aargeleerd de praktijk van den arbeid en het leiden van lichamelijke opvoeding. Het zijn inderdaad geen geringe eischen, die aan de toekomstige leiders van den Arbeidsdienst worden gesteld. Toch wil men trachten, voortbouwende op bet vroeger geleerde, de adspiranten in ruim vier maanden zoover te brengen, dat zij als leiders zul len kunnen optreden voor het eerste contingent. Er wordt in het kamp or.der hoogen druk ge werkt.. Van 's morgens kwart over zes tot des avonds kwart voor tien wordt ieder oogenblik be nut. Wij hebben onder leiding van commandant Kra mers en hopman J. A. Rauws het kamp bezichtigd en een deel van het kampleveo meegemaakt. Deze mannen geven zioh met toewijding aan hun zware taak en er heerscht een opgewekte geest onder deze menschen, welke de beste beloften inhoudt voor de resultaten van deze geconcentreerde opleiding. Al leen al een inzage van het lesrooster moet wel iedereen die niet met vol ambitie en liefde voor het toekomstige beroep is bezield, afsclirikkem. In deze vijf maanden wordt- de adspirant door leeraren van de Ned. Heide Maatschappij onder wezen in de kennis van den landbouw, de ontgin- nirg en het aanleggen van wegen: bekwame docen ten brengen hem het nooaige inzicht bij in de psyche gen den. jongen man, dien hij krijgt op te voeden, Tot de studievakken behoort verder aardrijkskun de, heemkunde, kennis van de sociale stroomin gen en van de godsdienstige stroomingen in ons land. Voorts moet hij iets weten van de economie, ter bepaling van de plaats van Nederland in Euro pa en als kolonaal rijk in het wereldbestel. Er wordt beroeps- en bedrijfsleer gedoceerd, de letter kunde, de beeldhouw- en de schilderkunst van de Middeleeuwen af behooren tot de theoretische stu dievakken, evenals de geschiedenis van ons land, waarbij belangrijke figuren worden belicht tegen den achtergrond van hun tijd. Verder moet hij iets welen van E.H.B.O. en veel van hygiëne, zarg, sport, lichamelijke opvoeding en tucht. De practische opleiding stelt niet minder zware eischen, lederen dag wordt een uur besteed aan sportbeoefening en onder leiding van opzichters van de Ned. Heide Maatschappij wordt iederen dag vier uur achtereen practïsch gewerkt aan het aan leggen van sportterreinen, het hakken van boomen of het aanleggen van wegen, opdat ieder cursist het wede volkomen .beleeft aam eigen lichaam. Het eenvoudig doch gezellig ingerichte kamp aan de Gilzerbaan te Tilburg herbergt tweehonderd adspiranten, die met volle ambitie werken om als leiders van den toekomstigen arbeidsdienst mede te kunnen bouwen aan de toekomst van Neder land. Fraude op Zwolsch distributie- kanfoor ontdekt. Op het distributiekantoor te Zwolle is een ernstige fraude aan het licht gekomen bij de verstrekking van bonnen. Als gevolg hier van heeft de gemeentepolitie een aantal ambte naren gearresteerd en is tegen een groot aan tal Zwollenaren, meest caféhouders, aan wie bonnen waren verstrekt waarop zij geen recht konden laten gelden, een vervolging ingesteld. Het aantal der z.g. bevoorrechten groeit nog steeds.Het onderzoek in deze zaak is nog gaande. Justitie doet een inval in een bank te Amsterdam. Vermoeden van zwendel. Het A.N.P. meldt: De justitie heeft Dinsdag een inval gedaan bij de N.V. Hollandsche Crediet- en Obligatie- bank, gevestigd in de P. C. Hooftstraat te Am sterdam. Het kantoor aldaar was echter door de hou ders van de bank. die een familiezaak is, eigen dom van de familie S., reeds leeggehaald. De boe ken en bescheiden waren ondergebracht in een gehuurd kamertje op een der Amsterdamsehe grachten. Alle boeken en papieren zijn in be. slag genomen en naar het hoofdbureau van po litie vervoerd. De Bank verkeerde sedert 1935 in liquidatie. In 1925, dus tien jaar voor de liquidatie werd aangevangen, gaf deze N.V. de z.g. Oranjekruis- obligatieleening uit. Op de mantels van de stuk ken stond gedrukt „ten laste van en gegaran deerd door de N.V. Hollandsche Crediet- en Obligatiebank". De stukken gaven 5 procent rente, doch na het uitbreken van den oorlog is het uitbetalen van de rente stopgezet, zooge naamd omdat zich zoovele obligatiehouders In Indië bevinden en men bij de Bank van het standpunt uitging „gelijke monniken, gelijke kappen".. Het vermoeden bestond echter, dat de Bank is „leeggehaald". Voorts zal een onderzoek wor den ingesteld naar de afbetalingszaken, welke deze bank pleegde te behandelen. Justitie en politie zullen thans een uitvoerig onderzoek instellen om na te gaan, in hoeverre hier sprake is van zwendelpraktijken. Arresta ties zijn tot nog toe niet in deze zaak gedaan. Moedig gedrag van Haagsch politieagent. Tijdens den hevigen storm op 6 December j.l. kreeg de wachtcommandant van het politiebureau aan den Gevers Deynootweg te Scheveningen be richt,, dat. er in de buurt van de pier een voor werp in zee dreef, dat veel op een mijn leek. De agent van de Haagsche politie F. Bouinan, die vele jaren te Scheveningen dienst doet en dus met de zee wel vertrouwd is, kreeg opdracht eens te gaan kijken. Het zeewater stond tegen den muur van den Boulevard aan en inderdaad zag de agent, toen hij een paar treden de strandtrap was afgegaan, een donker voorwerp drijven, op korten afstand van den muur. De storm zwiepte 't projectiel in de kokende zee heen en weer en dreigde het tegen den muur te gooien. De agent kon op het laatste mo ment het voorwerp, dat een dieptebom bleek te zijn, grijpen en met beide handen droeg hij de ongeveer 25 K.G. zware en 79 cM. lange bom naar boven, waar er een politiewacht bij werd geplaatst. Den volgenden ochtend is het gevaarlijke projectiel door Duitsche militairen naar elders vervoerd. Een woord van lof past hier ongetwijfeld voor het moedige gedrag van agent Bouman INSTELLING VAN EEN RECLAMERAAD? Naar de Tel. verneemt worden op het oogen blik tusschen de overheid en belanghebbenden besprekingen gevoerd om betere verhoudingen te verkrijgen in het reclamewezen. Overwogen •wordt het instellen van een reclameraad, recht streeks staande onder den secretaris-generaal van Handel. Nijverheid en Scheepvaart, waarin verbuikers/adverteerders, vaklieden/reclame- consulenten, teekenaars, grafische kunstenaars, acquisiteurs e.d. en producenten/persorganen vertegenwoordigd zullen zijn. PROVINCIALE STATEN. W interzilling. HAARLEM Dinsdag. Hedenmorgen half elf werd in het Gouverne mentsgebouw te Haarlem de win terzitting der Pro vinciale Staten van Noord-Hollar d geopend door Mr. J. B. Bomans, waarnemend Commissaris der provincie. NIEUWE FUNCTIE BIJ HET P.E.N. Ged. Staten stelden voor. een nieuwe functie in de „Salarisregeling Hoofdambtenaren" op te ne men, namelijk die van Economisch-adjunet-direc- teur P.E.N. Na eenige bedenkingen van den heer Ke ul e- mans CA.-R.), vooral ten aanzien van het feit. dat er later twee adjurct-directeuren zouden ko men, deelde Mr. Dr. Witteman fR.-K.) namens Ged. Staten mede. dat de Commissie voor Geor ganiseerd Overleg zich unaniem met deze voor dracht heeft kunnen vereenigen. Het voorste] werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. LOONPOSITIE PROVINCIAAL PERSONEEL. Door den heer Vu lik (R.-K.) werd mede na- mere eenige politieke vrienden voorgesteld. Ged. Staten te machtigen om. zoodra voor het rijksper soneel maatregelen getroffen worden tot verbete ring van de loonpositie van dat personeel, gelijke maatregelen voor het provinciaal personeel in te voeren, in afwachting van de door de Provinciale Staten ter zake nader te nemen beslissing. De President gaf aan de voorstellers in overweging, het woord „gelijke" uit hun voorstel te schrappen. De heer V u 1 i k achtte het vooral ten aanzien van de loor-en van het laagst bezoldigde personeel billijk, dat de loon en in overeenstemming worden gebracht met die van het Rijkspersoneel, want de levensomstandigheden worden steeds benarder Spreker vertrouwde, dat de Staten dit voorstel zouden aannemen. Hij had er geen bezwaar tegen het woord „gelijke" er uit te schrappen. De heer Van de Va 11 (S.D.A.P.) meende, dat de belangen van het personeel het best door de Commissie voor Georganiseerd Overleg behartigd kunnen worden. Hij zou niet tegen stemmen. De heer Keulemans achtte het ook een ge wonen gang van zaken, dat eerst deze commissie in de gelegenheid wordt gesteld, deze aangelegen heid te behandelen. De heer Boissevain (lib.) kon begrijpen, dat er bezwaar tegen het woord „gelijke" bestond. Hij begreep echter, dat het de bedoeling was hier te spreken van „soortgelijke" maatregelen. Mr. Dr. W i tt era an had geen bezwaar, te sproken van „soortgelijke" of „overeenkomstige". Aan den heer Van de Val] antwoordde hij, dat dit voorstel niet aan de Commissie voor Georganiseerd Over leg gezonden kon worden, omdat het nu pas was "ngediend. Ged. Staten zullen deze commissie echter niet passeeren, als zij voornemens zijn, maatrege len te treffen. De heer V u 1 i k kon zich daarmede vereenigen. Het gewijzigde voorstel-Vulik c.s. werd zonder hoofdelijke stemmirig goedgekeurd. R.-K. SCHOOL VOOR BUITEN GEWOON L.O. TE HAARLEM. Aan de orde kwam een voordracht van Ged. Sta ten, voor 40 procent bij te dragen in de kosten van de verbouwing der R.-K. Bijz. school voor buiten gewoon lager onderwijs te Haarlem. Deze verbou wing is noodzakelijk om de beschikking te verkrij gen over een leslokaal voor de twaalfde leerkracht. De kosten der verbouwing bedragen in totaal f 6735. Werd goedgekeurd. (Vervolg der zitting van Dinsdagmorgen). DE BOMINSLAG IN „DUINEN- BOSCH" TE BAKKUM. Ged. Staten boden ter vaststelling aan de eerste suppletoire begrooting van het Provinciaal zieken- in Haarlem en daarbuiten. HONDERD JAAR PRENTKUNST IN NEDERLAND. De onlangs in het Frans Halsmuseum gehouden tentoonstelling van moderne Hollandsche grafiek heeft, naar het ons voorkomt, minder aanwijsbare belangstelling gewekt dan ze ongetwijfeld verdien - Voor wit-en-zwart-kunst is het nog steeds :ilijK de menschen, die niet van huis uit reeds gc.-ainde liefhebbers zijn, warm te doen loopen, Wat jammer is, omdat met die simpele middelen zooveel moois te bereiken is en ook door de jon geren van thans, vaak bereikt wordt. De graphische oorspronkelijke kunst heeft wel eens andere, betere tijden gekend, na ook wel perio den te hebben doorgemaakt, waarin de publieke belangstelling zich even afzijdig als tegenwoordig betoonde. Nu ik dezer dagen voor het genootschap Artibus Sacrum in Arnhem een voordracht te hou den heb over „Honderd jaar prentkunst in Neder land", 18401940, is het misschien ook den lezers dezer kroniekjes niet onwelgevallig, van het (ver korte) overzicht, dat ik daarvoor opstelde, kennis te nemen. 1840 is het jaar van de oprichting van de Kunst- kronyk, een tijdschrift dat tot in de jaren tusschen 1880 en 1890 bestaan heeft en dat aan de schoone „kunsten en fraaye letteren" gewijd was. Die kunstkronyk is nog steeds de bron, waaruit voor de geschiedenis onzer beeldende kunst de feitelijk heden, de historische gegevens geput kunnen wor den. De beschouwingen daarin gegeven, over de kunst van den dag, zijn voor ons van minder be lang, daar ze meerendeels geschreven werden van een meer ethisch dan aesthetisch standpunt. Doch de Kunstkronyk later gewoon Kunstkroniek ge worden deed meer. Steunend op dé nieuwste vindingen der techniek zei men toen in 1840 wilde men ook de schoone kunst onder het groote publiek brongen en gaf dus reproducties naar schil derijen van oude meesters en van tijdgenooten in iedere aflevering. De lithografie, of steendruk, ruim veertig jaar tevoren door Senefelder ontdekt, was langzamerhand ook in Holland doorgedrongen en werd nu voor de Kunstkroniek dienstbaar gemaakt. Eenigen tijd later treedt ook de houtgravure als reproductie-middel in dat tijdschrift op als leerlin gen van den Brusselaar Pannemaker in Holland komen werken, waar dan de Hollandsche houtgra- veerschool is opgericht. (De houtgravure niet te erwarren met de houtsnede die al lang vóór Dürer in blokboeken etc. beoefend werd.) Nu zijn die eerste litho's in de Kunstkroniek voor onzen smaak weinig fraai, suf van kleur en slap •an teekening heel vaak, bovendien reproducties door knappe artisans, doch geen oorspronkelijk •erk door artisten-schilders. Dat gaat dan lang zamerhand anders worden. Na eenige tientallen van jaren duiken in de Kunstkroniek, naast het werk der reproductie lithografen, oorspronkelijke bijdragen op van schilders van beteekenis die er plezier in kregen zoo nu en dan eens zelfs direct op den steen te teekenen. En parallel met hun ver schijning loopt de dan opkomende liefhebberij der schilders, ook de etsnaald eens te han.teeren en de Kunstkroniek profiteert ook daar van: meer en meer komen in de jaren tusschen 1860 en 1880 oor spronkelijke etsen van befaamde schilders voor. In het oude Haagsche Pulchri stond een etspersje voor de leden en menig Pulchri-lid heeft zijn krachten met etsnaald en koper- of zinkplaat beproefd. Bepalen we ons tot het vele wat in de Kunstkro niek terecht kwam en herinnei-en daarbij aan het allervoornaamste, dan denken wij aan Bosboom's litho's, het prachtige portretje van Greive door Allebé, het beroemde Naar School van Matthijs Maris, dat oorspronkelijk als reproductie-litho be doeld en opgezet was, doch door Thijs Maris per soonlijk gecorrigeerd en feitelijk overgeteekend werk. Om van de vele origineele etsjes het Rijswijk- sche Brugje van Jacob Maris slechts te noemen, voor welk prentje alleen velen in vroeger tijd de Haagsche Maandagmarkt afliepen om dien jaargang van de Kunstkroniek op den kop te tikken, waar het in staan moest, maar niet altijd in stond, om dat het er al was uitgehaald! Een tweede periode in de prentkunstbedrijvigheid werd ingeluid door de oprichting van de Neder landsche Etsclub, waarvan Philippe Zïlcken en Jan Veth stichters en gangmakers geweest zijn. Die club heeft een tiental jaren ^estaan en haar werkzaam heid die zuiver artistiek en met intelligentie geleid werd en weinig op geldelijke voordeelen bedacht was, heeft misschien juist door die negatieve eigen schap veel kunnen bereiken en werkelijk veler oogen voor de schoonheid der prentkunst geopend. De negen portefeuilles met grafiek door de Etsclub tusschen '85 en '95 uitgegeven zijn een prentenka binet op zich zelf waai-in de beste artisten dier jaren vertegenwoordigd zijn. Zij hebben voor een goed deel den grond voorbereid waarop de succesrijke actie van 1900 kon volgen. 1900 het jaar der groote Parijsche wereldtentoonstelling, waar voor de gra fische kunstafdeeling aan Bauer de hoogste onder scheiding, aan Witsen en Dupont gouden medailles en aan tallooze andere Nederlanders onderschei dingen van iets minder hoogen rang werden toe gekend. In de jury zaten artisten en prentenken- ners van Europeesche vermaardheid en alleen in de Fransche afdeeling werd Holland numeriek overtroffen. Toen gingen de oogen in Holland open en beleefde de prentkunst een tijd van levendige belanagstelling. Nu schijnt het soms of die oogen weer zijn dichtgevallen. Aan de artisten ligt dat niet. Nadat de Etsclub was begraven, is door een iets jongere generatie, met iets gevarieerde tendens de Vereeniging van grafische Kunstenaars opgericht. En het zou dwaas heid zijn te vertellen dat daaronder ook thans niet artisten van groote bekwaamheid en kunstzinnig heid zich bevinden al vertoont een ensemble door hen ingericht ook die verstrooidheid van doelen en neigingen die nu eenmaal ook de eigenschap van onzen tijd is. Hun voorgangers hadden het m zoo verre gemakkelijker, dat zij door een „tezamen- optrekken, tezamen overwinnen" eerder indruk op de menigte maakten. De menigte, die zich nu, mis schien verontrust door de uiteenloopendheid van het gebodene, stilaan terugtrekt en geen kik geeft. Voor de kunst is niets erger dan die stilte. Er moge dus spoedig weer de tijd aanbreken dat men ook voor de grafiek van heden de oogen weer "pent, ze is immers in een eeuw in beteeeknis niet verdub beld doch vertienvoudigd. J. H. DE BOIS VOO REEN GOED DOEL. Evenals ieder jaar worden ook thans in vele plaatsen van ons land door ondcrafdeelingen van liet Leger des Heils kleedingstukken vervaradigd, welke met de Kerstdagen aan de armen zullen worden uitgereikt. „(Foto Pax Holland.), huis „Duinenbosch" te Bakkum. Gevraagd een bedrag van f 25.000 voor het hei-stel dor veroorzaakt door bominslag in een der oa--!]- van dit ziekenhuis. 4 ^1} De heer Korff (lib.) was van oordeel, rijk de kosten der schade moet dragen. Hij voor, de kosten niet ten laste van dit ^ieksnhu brengen, maar die uit de gewone middtVh 9 provincie te bestrijden. De heer Mich els (S.D.A.P.) (Ged. Statenu streed dit voorstel; het heeft financieel geen h kenis. Ged. Staten hadden toegezegd, zich te beraden. Naar de meening van Ged.' <N°Ter moeten de kosten der schade op de èxÉr,fafi rekening van het ziekenhuis drukken. Het voorstel-Korff werd verworpen en c)ai de provincie goedgekeurd. V3®| SUBSIDTE BORGSTELLlVrp FONDSEN. Door Ged. Staten werd voorgesteld aan deitw irovincie Noord-Holland gevestigde borgstel^ i fondsen voor den middenstand, welke als van Rijkswege zijn erkend, over de jaren 1941. en 1942 uit de provinciale kas een jaarliiw' subsidie toe te kennen. Werd goedgekeurd. SUBSIDIE PAARDENFOKKER], Voorgesteld werd, aan de in Noorden!'\j werkzame paardenstamboekvereenigingen of 'n. I provinciale afdeelingen ten behoeve van ha werkzaamheden in het belang van devevbeterT van het paardenras en de paardenfokkerij, voor d! der jaren 1941, 1942 en 1943 een bijdrage van te hoogste f 4500,in totaal uit de provinciale kas i" verleenen. - De heeren Saai c.s. (N.S.B.) stelden vobr ri; bijdrage met f 3000 te verhoogen. De heer Saai deelde mede, dat hij en zijn vFien den dit voorstel hadden ingediend, omdat :1e pSs.] denstapel in ons land in een slechten toestand keert en in het belang van de voedselvoorzienina liet paard is op het oogenblik de eenige trekkrach'-l het is dus de plicht van de provincie, de helne^ hand uit te steken. De heer Van Dok (Soc. Arb. GemeensehanV verklaarde, gaarne dit voorstel te zullen steunen >n tegenstelling met den heer Van W e e 3 (ÉLK.) De heer M i c h e 1 s antwoordde, dat Ged. Staten alleen bereid zijn een verhooging van het subs" te overwegen, als de deskundigen van oordeel zijn dat men er met het bedrag van 4500 niet komt. Hjj ontraadde het voorstel-Saal c.s. De heer Saai verklaarde nog, dat het niet,was om den paai'denstapel van den ondergang te red den, maar om dien op een hooger peil te brengen. Het voorstel-Saal c.s. werd verworpen met 466 stemmen. Dat van Ged. Staten werd zonder hoof. delijke stemming goedgekeurd. De zitting werd tot half twee geschorst. Dinsdagmiddag half twee werd de zitting voort- gezet. BIJDRAGE VEILIG VERKEER, Goedgekeurd werd een voordracht van Ged, Staten, aan het Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer voor het jaar 1941 en volgende, wederopzegging, een bijdrage te verleenen f 100.—. GEEN SUBSIDIE AAN DE NED. OPERA-STICHTING. Ged. Staten gaven in overweging, afwijzend is beschikken op het adres van het Bestuur van Nederlandsche Opera-Stichting te Amsterdam, waarbij voor het boekjaar, loopemde van 1 Sep- tember 1939 tot en met 31 Augustus 1940, een sub sidie uit de provinciale kas, ten bedrage van f 2500 is gevraagd. De heer Hoogland (S.D.A.P) herinnerde er aa«v dat hier vroeger altijd buil 'andsche op kwamen. Van veel belang ach tb rij het, dat echt-Nederlandsche instelling er gekomen 'is. Raar uit voeringen werden' zeer op prijs gesteld. Nu rijk en de gemeente "Amsterdam hebben toegezegd, wel financieelen steun te verleenen, hoopte spreker, dat de provincie zich niet onbetuigd zou'laten. Mej. Dr. Hi llen (R.-PL) wilde dèzé stichting gaarne steunen, ook omdat jonge kunstènaars hier een kans krijgen, zich te doen hooren. De heer Boissevai n (lib.) was evêriëehsvan oordeel, dat de overheid het voortbestaan van deze stichting mogelijk moet maken. Hij hoopte dan" ook, dat Ged. Staten hun standpunt zullen willen her zien. Mr. Slinger: berg (V.-D.) (Ged.'Staten)'be streed de sprekers. De Staten mogen zich wel eenige malen bedenken, om den gevraagden steun te verleenen, lettende op den financieelen toestand der provincie. Subsidieering voor het boekjaar 1939'40 zou.de consequentie meebrengen, nog verder steun te verleenen. De Stater verwierpen het afwijzend prae-advies van Ged. Staten met 24 tegen 15 stemmen. De heer Ho o g 1 a n d vroeg of hieruit de con clusie getrokken mag worden, dat de subsidie wordt toegestaan. Mr .Slingenberg (Ged. Staten) verzette zich hier tegen. De heer Hoogland stelde nu voor, de subsidie van f 2500 te verleenen. Mr. Slingenberg gaf in overweging dit alleen te doen, wanneer de zekerheid bestaat, dat ook rijk en gemeenten zullen subsidieeren. De Staten vereenigden zich hiermede. GARANTIE CONCERTGEBOUW TE AMSTERDAM. Door Ged. Staten werd voorgesteld, tezamen r het Rijk en de gemeente Amsterdam de dekking te garandeeren van een eventueel tekort op de exploi tatierekening van het seizoen 19401941 van het Concertgebouw te Amsterdam in dier voege, dat de eventueele bijdragen van Rijk, gemeente Amster dam en Provincie zich zullen verhouden als f 35.200 f 20.000 en f 5000. De Staten keurdeh dat goed. SUBSIDIE AAN „ARTIS". Eveneens werd aangenomen een voorstel vai Ged. Staten, aan „Artis" te Amsterdam voor het geraamde tekort van het boekjaar 19401941 weer een subsidie van f 23.100 te verleenen. ONVOORZIENE UITGAVEN. Zonder hoofdelijke stemming werd vastgesteld een vierde suppletome begrooting voor 1940, tot'het aangaan van een geldleening en tot het doen van betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven, o.a. f 1083 wegens bijdrage ten behoeve van de restauratie van het kerkgebouw der Waalsch Herv. Gemeente aan het Begijnhof te Haarlem, en f 10.500 wegens bijdrage ten behoeve van de restauratie der Vleeschhal te Haarlem. De zitting werd daarna gesloten. o's van de Winterhulp Nederland Winterhulp Nederland, den Haag, No. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasver- eeniging N.V. Amsterdam No. S77« Stort op 5553 of 877 Ge brengt geluk in veler leven

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2