KORT EN BONDIG. AB'S AVONTUREN De Torenwachter WOENSDAG te DE'CEMBEE' 19"49 Ambtenaren van den Keuringsdienst aangerand. Zij vervoerden een frauduleus geslacht varken. HILVERSUM (A. N. P.) In den afgeioopen nacht omstreeks kwart voor. twaalf zijn twee amb tenaren van den vleeschkeuringsdienst, die te Loos- drecht het yleesch van een frauduleus geslacht varken in beslag hadden genomen en dit naar Hil versum vervoerden, op den weg tusschen Hilversum en Loosdrecht door eenige mannen aangevallen. Er ontstond een vechtpartij, welke eindigde toen de gealarmeerde Hilversumsche politie ter plaatse verscheen, en de aanranders vluchtten. De Hilversumsche keurmeesters R. en De G. hadden gisteravond in Loosdrecht een frauduleus geslacht varken opgespoord. Nadat procesverbaal was opgemaakt, keerden zij omstreeks half twaalf terug naar Hilversum. Het inbeslaggenomen vleesch meevoerend in een aanhangwagentje achter een motorfiets. Op den Loosdrechtscheweg nabij de Hilversum sche rioolwaterzuiveringsinstallatie, werden zij door een vijftal met knuppels gewapende mannen over vallen. De ambtenaren verdedigden zich en een hevige vechtpartij ontstond. De bewoner "an een der nabijgelegen huizen hoorde het lawaai van de vechtpartij en alarmeerde de politie, die snel per motor ter plaatse verscheen. Bij nadering der politie namen de aanvallers ijlings de vlucht in de richting Loosdrecht. Zij wisten allen in het nachtelijk duister te ontkomen, zonder evenwel iets van het vleesch bemachtigd te hebben. De beide ambtenaren hadden verschillende ver wondingen in den strijd opgeloopen. R. had o.m. een schop tegen dijbeen en onderlijf gekregen, zoo- dat hij op den grond lag en niet meer kon Joopen. Hij werd per politiemotor naar zijn woning ver voerd. Het vleesch werd onder politietoezicht naar het abattoir te Hilversum overgebracht. De recher che heeft bij haar onderzoek verschillende kle dingstukken, welke de daders bij hun vlucht achter lieten, gevonden. In samenwerking met de Loos- drechtsche politie wordt het onderzoek naar de die ven voortgezet. PERSONALIA. Bij beschikking van den secretaris-gene raal. wnd. hoofd van het departement van wa terstaat, zijn benoemd als reeder van de zee- visscherij J. Prins, directeur van de Zeevissche- rijmaatschappijen „Praxis" en „Holland" te IJnruiden, en als districtshoofd van het loods wezen de heer B. Kruys, oud-directeur van het loodswezen te Bloemendaal. Na een langdurig onderzoek is het de Barne- veldsche politie gelukt een reeks kippendiefstallen waarvan in den laatsten tijd aangifte werd gedaan, op te helderen. De daders bleken twee leden van den opbouwdienst te zijn, afkomstig uit Amsterdam. Twee agenten van politie te Rotterdam heb ben een man aangehouden, die met een zak op den schouder liep. De zak bleek bij onderzoek 120 pak jes thee, 13 pakjes koffie, zeep en andere levens middelen te bevatten die bij een inbraak in een filiaal van de „Vooruitgang" in de Franschelaan gestolen waren. De politie van Amstelveen is er in samenwer king met de hoofdstedelijke politie in geslaagd on der de gemeente Nieuwer Amstel de hand te leg gen op twee clandestien geslachte varkens. De po litie verscheen op het moment, dat de boer de var kens aan twee Amsterdammers wilde verknopen. Een der oudste buitenplaatsen aan de Vecht „Slangenvecht" genaamd, zal binnenkort in andere handen over gaan, daar het wordt geveild. Dit bui ten is de woning geweest van wijlen Dudock de Wit, meer bekend als Kees de Tippelaar, die Java te voet doorkruiste en nog vele andere bekende wandeltochten heeft gemaakt. Hij was de man, die door zijn voorbeeld de wandelsport heeft aange moedigd. Daar er kans bestaat, dat het huis na de veiling zal worden afgebroken, zijn oud-vrienden bijeen gekomen om te onderzoeken, of het huis, waarin ook een museum gevestigd is, voor sloopen gespaard kan blijven. Door de gladheid is Dinsdag op den weg tus schen Loosdrecht en Hilversum een motor met zij span geslipt, waardoor twee personen een hersen schudding opliepen. Dinsdagavond is een 38-jarige man, die den rijweg wilde oversteken, op de Groote Markt te Groningen door een tram gegrepen. Enkele uren later is de man overleden. Bij het ramenlappen is een juffrouw uit de Waalstraat te Amsterdam uit het raam op de derde verdieping gevallen. Het slachtoffer had, alle pes simistische verwachtingen ten spijt, slechts een ontwrichten bovenarm opgeloopen Voor de Alkmaarsche rechtbank heeft Dins dag terecht gestaan een assuradeur wien verduis- tering van f 4500 was ten laste gelegd. De Officier I van Justitie eischte 21/? jaar gevangenisstraf. Namens de commissie ter behartiging der be langen van Nederlandsche postduïvenhouders maakt de bewindvoerder: J. Hornstra, Prinsengracht 407, Amsterdam bekend, dat alle tentoonstellingen van alle soorten duiven streng verboden zijn. Mej. J. van de Mortel, de dochter van den bur gemeester van Tilburg, is door het schrikken van haar paard uit het zadel gevallen en tegen een boom terecht gekomen. Zij is enkele uren later over leden. EEN TRACTATIE VOOR BLINDEN. De Nederlandsche Banketbakkers- vereeniging zal op den dag der viering van het 75-jarig bestaan der vereeniging tot werkverschaffing aan hulpbehoevende blinden van alle gezindten de feest vierenden tracteeren op bon-vrije koekjes. Het gereedmaken der versnaperingen. (Foto Pax Holland.) De verbetering van het spoorweg verkeer in Amsterdam-Oost. Een nieuwe phase van de spoorwegwerker) in Amsterdam-Oost is in den nacht van Zondag op Maandag voltooid. De treinen in de richting Hil versum en die naar het Amstelstation rijden nu over de hooge baan, het nieuwe opgaande spoor. Om half zes Maandagmorgen reed de eerste trein over den dijk, bezuiden het rangeerterrein „Dijks- gracht". De verlegging, die door de verduister ingsmaat- regelen zonder de gebruikelijke verlichting moest geschieden, gaf geen vertraging van het treinver keer. ADVENTSDIENST. Donderdag 19 December des avonds 7.30 uur wordt door het Oecumenisch Jeugdcomité, afd. Haarlem in de Begijnhofkapel een Advents- dienst georganiseerd. Voor zullen gaan pastoor C. F. Nieuwenhuïze der Oud-Kath. Gem. en Dr. E. Emme, Ned. Herv. Predikant. Jongeren en ook ouderen van alle kerkelijke richtingen zijn wel kom. ILSE MEUDTNER. De Duitsche danseres Ilse Meudtner zal waar schijnlijk op 30 December te Rotterdam voor Win terhulp Nederland optreden, ten bate van de Rot- terdamsche oorlogsslachtoffers. EXAMENS. Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amster dam voor het candidaatsexamen Fransche taal en letterkunde mej. H. Tielrooy; doctoraal examen Fransche taal en letterkunde mej. J. Ekker; voor het doctoraal examen Duitsche taal en letter kunde de heeren G. M. van Rossum, R. W. K. L. Dierkens en A. J. M. Bus; voor het doctoraal exa men economie de heeren J. W. van der Eyden, G. J. H. de Graaff en B. R. van der Linde. FAILLISSEMENTEN. De Haarlemsche Rechtbank sprak gisteren geen faillissementen uit. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van J. A. Putman Sr., reiziger, wo nende te Aerdenhout. Veldlaan 29. De curator is mr. H. O. Drilsma te Haarlem. Door het verbindend worden der uitdeelings- lijst zijn geëindigd de faillissementen van: J. Zwart, wonende te Haarlem. Curator is Mr. J. H. van Gelderen. De N.V. Zuivelhandel „De Nieuwe Melkweg", gevestigd te Heemstede. Curator is Mr. A. van Leyenhorst te Haar lem. Hulp bij ijsongevallen. Nu de winter weer In aantocht is en gedachtig aan den géduchten winter van verleden jaar met zijn vele doodelijke ongelukken, had de voorzitter van „De Jonge Spaarnwaeht" den heer A. J. Me ij er ink gevraagd een voordracht met licht beelden te houden over Hulp bij IJsongeiukken in het gebouw Koningsteinstraat. te Haarlem. Hij begon met het gedicht van „P. Gasus" over Alofs te Bemmel, een jonge man die indertijd drie slachtoffers van onder het ijs uit heeft gered. Bij dat ijsongeluk gingen vier menschenlevens ver loren. Daarop hield de heer Meijerink een voor dracht over ..Strenge winters van vroeger eeuwen". Vaak mopperen tegenwoordig de huismoeders over prijs verhoogingen, maar in den winter van 1739 betaalde men in Zeeland zeven stuivers (een hoog bedrag in dien tijd) voor één emmer drinkwater; één turf kostte een stuiver. Op het witte doek werden tal van ijsreddings- middelen en reddingswij zen getoond en door spreker toegelicht. Toen de heer Meijerink sprak over het gebruik van reddingshaken hij ijsongevallen. vroeg de heer Joh. M. Schmidt, voorzitter der Haarl. Red dingsbrigade. die de projectie verzorgde, even het woord; hij deelde mee dat in de laatste weken niet minder dan 18 menschen bij duistenis uit het water van Haarlem werden geréd met behulp der reddingshaken. Haarlem was de eerste stad in Nederland waar deze haken werden aangebracht. Het was begrijpelijk, dat de heer Meijerink na deze aangename mededeeling aan de aanwezigen verzocht, de haken zooveel mogelijk in bescher ming te nemen. De - voorzitter bracht in zijn dankwoord tot uiting dat hij door een vorige voordracht van den spreker tot het zwemmen was gebracht. Hij pro pageert nu de zwemsport zooveel mogelijk. GEZELSCHAP KEES PRUIS. Het Gezelschap van Kees Pruis geeft Zondag 22 December a.s. in het Gem. Concertgebouw te Haarlem een middag- en een avond-cabaretvoor stelling (begin 2.30 en 7 uur) met medewerking o.a. van Kees Pruis, Stella Seemer, Frans Nien- huys, The two Haslars e.a. NED. VER. v. LUCHTBESCHERMING. Het officieele orgaan der Ned. Ver. v. Luchtbe scherming „Luchtgevaar" wordt van Januari 1941 af wederom maandelijks gratis aan de leden toe gezonden. Dit orgaan, uitgegeven onder de auspiciën der Rijksinspectie Luchtbescherming, verschijnt in een nieuwen vorm en zal geregeld belangwekken de artikelen bevatten op het gebied der luchtbe scherming, speciaal wat betreft de zelfbescher ming, 'benevens vele nuttige aanwijzingen en raadgevingen. Het blad is geïllustreerd en keurig verzorgd en zal zonder twijfel de volle aandacht van zijn lezers en lezeressen genieten. Onder de huidige omstandigheden is het voor zeker gewenscht. dat men zich geregeld op de hoogte stelt van den inhoud van dit orgaan, het welk geheel is gewijd aan de belangen der bur gerij. Degenen, die nog niet zijn aangesloten bij de Afd. Haarlêm dezer Vereeniging". bedenken dit wel en geven zich alsnog op als lid aan het Secre tariaat Smedestraat 11, telefoon 19502 VOOR DE KINDEREN Set duurde nu niet lang meer, of de mannen hadden elkaar bereikt. Oom Eduard zag er vreeselijk koud uit. Zijn neus was hem bijna afgevroren. Het eerste, wat oom Eduard vroeg, was of Ab al teruggekeerd was. Maar toen hierop geen geruststellend antwoord werd ge geven, waren allen diep terneergesla gen. Voorzichtig en aan het lange touw gebonden werd de terugtocht aanvaard. Het weer werd eiken dag al kouder en kouder. Een goed onderdak in deze barre sneeuwvelden hadden deze moe dige mannen eigenlijk niet, want de twee vuurroode tenten, waarover zij beschikten, waren wel waterdicht, doch de voortdurende sneeuwstormen joegen de dichte vlokken toch nog door enkele kieren hier en daar. Dib was nu op het ide gekomen een hut te bouwen van groote massieve ijsblokken. Dit ging heel goed. De ijsblokken werden door Dib gelijk gehakt en door twee helpers met water, dat direct bevroor, aan elkaar gemetseld. Met Ab ging het met recht voor den wind. Hij was. in gezelschap van ver scheidene ijsbergen, in Zuidelijke rich ting afgedreven. Het eenige, wat hem vreeselijk hinderde, was zijn maag. die zoo jeukte. Hij was nu twee dagen en twee nachten onderweg en nog altijd had hij niet gegeten. Maar terwijl hij daarover zoo stond te piekeren, ont dekte hij plotseling aan den horizon een blauwachtige streep. Hij sprong op en juichte: „Land.... land..,, land in zichtl" De vreugde van Columbus was niets vergeleken bij het uitbundige plezier van Ab. Niet alleen zag hij land, dat steeds dichterbij kwam. Maar het land was zeker bewoond ook, want aan de kust lagen eenige honderden houten va ten. „Wat zou daarin zitten?" vroeg zich Ab nieuwsgierig af. Maar spoedig zou hij dit alles te weten komen, want het volgende oogenbük sprong hij al aan wal. Bouw van vijftig centrale keukens in Nederland. Gunstig resultaat van de proefkeuken te Rotterdam. Sedert de opening van de eerste centrale keuken te Rotterdam, welke in feite een proef, keuken is. is geruime tijd verloopen. In dien tiid heeft overste De Jong met zijn .staf. die met de organisatie en leiding van deze keukens belast is niet stil gezeten. Met de meeste voortvarendheid is gewerkt aan de voorbereiding en den bouw van ruim vijftig keukens voor het geheele land. Vast staat thans dat te Amsterdam vijf keukens nul len worden bijgebouwd, ieder met een capaciteit van 6000 porties. Bovendien zullen twee bestaan- de kinderkeukens respectievelijk aan den Haar lemmerweg en in de Ut-rechtschedwarsstraat in geschakeld worden, zoodat de totale capaciteit in de hoofdstad voorloopig op ruim 40.000 porties per dag zal worden gebracht. Wanneer deze keu. kens in werking zullen komen is nog niet vast gesteld. Zij worden thans aanbesteed, doch in verband met de vorst kan niet bepaald worden wanneer zij gereed zullen zijn. Te Rotterdam zullen naast de bestaande proef, keuken nog twee worden gebouwd met eveneens een capaciteit va.n 6000 porties. Bovendien komt er nog een in het slachthuis met een capaciteit van 6000 of meer porties. Te Haarlem komen twee keukens met een totaal capaciteit van 8000 liter. Deze keukens worden ondergebracht in de spijskokerij der St. Vincen- tiusvereeniging en in het abattoir. De resultaten van de keuken te Rotterdam ziin zeer gunstig te noemen. Op den eersten da-g dat zij in werking was werden 200 porties afgehaald Reeds na een week moest men rekening houden met een uitdeeling van 1950 porties. Dit zijn nog altijd porties van driekwart liter, welke verkocht worden voor 10 cent per portie. In de toekomst zullen deze porties vergroot worden tot een liter a 1.2 liter. De betaling zal vermoedelijk zoo wor den geregeld dat zij die vetkaarten bezitten 13 cent per portie en zij die boterkaarten hebben 25 cent per portie moeten betalen. Een en ander is echter nog niet definitief geregeld. De keukens zullen ook worden gebouwd in de centra der werkverschaffing. Wat de voedselvoorziening betreft, met name aangaande het vleesch, zullen de keukens „gelijk geschakeld worden" met de winkeliers. Krijgt de slager dus maar een gedeelte van zijn toewijzing dan zal den keukens ook slechts een evenredb gedeelte worden verstrekt. In alles wordt echter te voren overleg gepleegd met de grossiers en de handelaren. Men mag aannemen, dat in begin Februari de meeste keukens in werking zullen zijn. Opening der jaclit. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij heeft bepaald dat in het geheel e land gedurende het tijdvak van 1 Januari 1941 tot en met 31 Januiri 1941 de jacht op fazanten, hazen, ganzen, alle soorten eenden (behalve bergeenden en eidereenden)watersnip pen. meerkoeten en goudpluvieren zal ziin ge opend. Het vangen van ganzen, alle soorten eenden (behalve bergeenden en eidereenden)water snippen, meerkoeten en goudpluvieren door mid del van netten, waarvan het gebruik is geoorloofd zal zijn toegestaan. Eveneens wordt toegestaan het vangen van alle soorten eenden (behalve bergeenden en eidereenden) door middel van een denkooien. HET NEDERLANDSCH AGRARISCH FRONT. De heer E. J. Roskam Hzn.. leider van het Agra risch Front heeft een vlugschrift geschreven ge titeld: „Het Nederlandsche Agrarische Front". In deze brochure wordt de taak en de organisatie van genoemd Front nader toegelicht. De schrijver zegt zelf: Het „Nederlandsche Agrarisch Front" is een organisatie, die in het leven is geroepen, om zoo spoedig mogelijk te verdwijnen. Een zeer bijzon dere taak heeft deze organisatie dan ook, en dat in een wel zeer bijzonder tijdvak van ons volks bestaan. Een bepaald doel staat ons voor oogen In één zin saamgevat is het onze taak je voorbereiding van den Rijksvoedingsstand op volkschen grondslag, waardoor de bewerkers van onzen bodem, de verzorgers van ons vee en de verwerkers der landbouwproducten, de hun toe komende plaats verkrijgen, in de organische volks gemeenschap. welke gedragen zal worden door ff,13Kvri'1e" boer. den zelfstandigen burger en den w iSïïïi *n arbei,der- en waarin het kapitaal en iwS? ici S?e" eerschende maar een dienende functie zullen krijgen". In de brochure worden deze gedachten verder uitgewerkt en nader toegelicht DE VRIENDIN VAN ALLEN EN NIEMAND. a u jr'?n van allen en niemand", blijspel in drie bedrijven van Alessandro de Stefani, waarvan ljLre™lère te Amsterdam met groot enthousiasme hpr rw £nfe£' J °P Zaterdagavond 21 Decem ber, door Het Nederlandsch Tooneel, directeur Cor van der Lugt Melsert in den Stadsschouwburg te -Haarlem worden opgevoerd. Medewerkenden zijn: Magda Janssens, Carla de Raet Jenny van Maerlant, May Vollenga, Louis baaiborn, Louis de Bree, Guus Oster. Hans van Meerten, Herman Frentzen. De regie is gevoerd door Louis Saalbom, het decor is ontworpen door Karei Brückmon. EEN VERHAAL VAN DE ZEE. bewerkt door ADRIAAN J. HUISMAN. 1 (Nadruk verboden). 24) Payne had de keuken verlaten om lirnea recta tiaar Stephen Brand te gaan, maar toen hij het, verblijf van Mrs. Vansittart passeerde, vond hij deze dame toevallig in de deur staan. U hebt een brief van mijn oom gehad hè, zei Payne onverschillig. Ja, een heel hartelijken brief. Maar ik be grijp er eigenlijk niet veel van. Hij schrijft, dat iets heel belangrijks en verbazingwekkends hem in Penzance zal vasthouden, nadat wij 'daar aangeko men zijn. Heb jij eenig idee, wat dat kan zijn? Hij heeft jou toch zeker ook geschreven. Heeft hij jou er miets van verteld? Ik heb maar een kort briefje van hem gekre gen. Eigenlijk, alleen maar een vriendelijken groet. Maar neemt u me niet kwalijk, ik moet even naar mr. Brard. Ik ben benieuwd, wat dat voor verras sing zal zijn, als we in Penzance komen. En met een vriendelijk knikje vervolgde hij zijn weg naar boven. In het dienstvertrek vond hij Stephen Brand bezig om rustig en methodisch een lamp schoon te maken. De heele zending uit de sleepboot was naar beneden geëxpedieerd en de sleutel van de voorraadkamer was weer aan den purser ter hand gesteld. Ik ben blij, dat je even hier komt, begroette de vuurtorenwachter den jongen Amerikaan. Doe me een plezier en ruim die kast even leeg en breng de levensmiddelen, die ik „geleend" heb, weer te rug. Als de purser om een verklaring vraagt, ver tel hem dan de waarheid. Patyne merkte op, dat Brand's brieven op een stapeltje lagen op den schrijflessenaar. Op twee na waren ze ongeopend. Brand had even naar de pnderteekening gekeken en toen hij gezien had, dat ze van volslagen vreemden afkomstig waren, had hij ze terzijde gelegd tot 's avonds, wan neer hij tijd en rust zou hebben om zijn correspon dentie door te lezen. Dat wil ik met genoegen doen, antwoordde Payne, maar er is iets, wat ik graag met u be spreken zou, terwijl er een kansje is, dat we niet gestoord worden. Mijn oom schreef me, dat hij u een brief gestuurd had. Mij? Ja. En het gaat over iets heel belangrijks. Het staat met Enid in verband. Traill heeft mij geschreven over Enid? her haalde Brand, terwijl hij ophield met zijn ijverig poetsen, om te zien of Payne hem misschien voor de mal hield. Het is zoo. Kijkt u maar, hier. is zijn brief. Die zal zijn eigen geschiedenis wel vertellen. Ik geloof, dat het beter is, dat u hem direct leest. De jongeman nam een gezegelden brief uit het stapeltje op de schrijftafel en overhandigde dien aan Brand. Deze schoof een lampenglas en wat poetsgereed schap op zij en begon onmiddellijk te lezen. Behalve dat zijn lippen wat verstrakten en zijn gezicht wat bleeker werd, was er geen uiterlijk teeken van de beroering, die de geschreven woor den in zijn ziel moesten teweeg brengen, want dit was het. wat zijn verbaasde oogen lazen: Waarde heer Brand, Ik hoop spoedig persoonlijk kennis met, u te maken. Ik zal het als een eer beschouwen een man te leerer. kennen, die zooveel gedaan heeft voor twee mensehen die mij dierbaar zijn, maar er is één ding, dat mij bijzonder begeerig maakt naar onze kennismaking en dat is iets zoo bij zonder, iets, wat u zoo weinig kurt vermoeden, dat ik het als mijn plicht beschouw u met een enkel woord voor te bereiden. De omstandigheden hebben mij in gezelschap van Luitenant Stanhope gebracht en deze flinke jongeman heeft direct mijn groote sympathie ge wonnen. Ik hoorde, dat hij op het pimt staat zich publiek te verloven met uw pleegdochter, bricend als miss Enid Trevillion. Natuurlijk praatte hij veel over het meisje, dat hij lief heeft en ver telde hij mij iets van haar geschiedenis. Hij be schreef mij de broche, die op haar kleefen werd gevonden en een zekere Mr. Jones, een oud- vuurtorer wachter, die tegenwoordig was, toen het kind door u van een wissen dood werd ge red, heeft me verteld, dat haar linnengoed ge merkt was met de initialen E. T. Deze feiten, gecombineerd met den datum en Mr. Jones' beschrijving van de boot, waarin het kind zich bevond, doen mij gelooven, dat dat kind niemand anders is dan mijn eigen dochter. Edith Traill, die u genadig hebt gered om <5e oogen te verheugen van een vader, die haar dood en dien van haar moeder negentien jaar lang beweend heeft. Voorloopig kan ik niets anders zeggen. Ik geef geen beweringen ten beste, die ik «'iet in staat ben deugdelijk met bewijzen te staven. Ook maak ik geen vaderlijke aanspraken om u te beróoven van de genegenheid van een lieve dochter, die door u met zooveel zorg en toewijding is groot gebracht. Ik zal tevreden zijn, meer dan tevreden, als ze mij eer kléin weinigje kan geven van de liefde, die ze aan u verschul digd is, want, geloof me, in Mr. Stanhope en in in allen, die u kennen, hebt u welsprekende ge tuigen. Met gevoelens van groote hoogachting, Uw dienstwillgge CYRUS J. TRAILL. P.S. Laat ik hieraan nog toevoegen, dat be halve u en mijn neef niemand hiervan mededee ling ontvangt. Wat de jonge dames in deze da gen op de rots hebben meegemaakt, is op zich zelf al meer dan voldoende om haar krachten op de proef te stellen. Als gelijk ik ver wacht Mr. Stanhope de eerste zal zijn, dien u ontmoet, zal hij zich geheel schikken naar uw instructies of van dit alles iets zal worden ver teld aan uw Enid, aan mijn Edith, voor ze aan land gaat Brand liet den brief vallen en bedekte zijn ge zicht met de handen. Hij gaf een oogenblik toe aan de verdooving, die het schokkende nieuws over zijn geest had gebracht. Payne girg zacht op hem toe, legde zijn hand op zijn arm en zei: Het is geen prettige tijding voor u. Ik denk, dat u wel voortaan een doodelijken hekel aan onze familie zult hebben. Waarom zou ik iemand haten die een van mijn meisjes fortuin en aanzien brengt? Och in elk geval zal ze mevrouw Stanhope zijn vóór de wereld veel ouder is. zei Payne filosofisch. Daar lijkt het tenminste heel veel op, stemde Brand toe. Maar ik heb zoo'n vermoeden, dat je braven com en ik geen onaangenaamheden zullen krijgen over Enid. We zullen haar maar deelen als dochter, voegde hij. er glimlachend aan toe. Ik ben erg blij, zei Payne, dat u het op die manier opreemt. Een poosje zwegen zij beiden. Brand was in ge dachten verdiept en terwijl zijn oogen op den jon gen Amerikaan bleven rusten, drong het tot hem door, dat er niet' alleen een pretendent was voor zijn pleegdochter, maar dat het ook niet lang zou duren of er zou een poging worde»"" gedaan om zijn eigen kind uit het vaderlijk nest weg te halen! Eindelijk verbrak Stephen Brand de stilte. Als Traill, zei hij Eni'd's genegenheid wil" win ner, moet hij met trachten haai bij verrassing te némen. Maar hij schijnt dit element in de situatie zelf Ln te zien. Hij zal niet direct uit Penzance weg- loopen als je aan land komt, denk ik.... en jij zelf ook niet! Neen, meneer Brand, antwoordde Payne met zooveel nadruk, dat er een glimlach op het ge groefde gezicht van zijn toehoorder kwam. Ik zal de eerste dagen de rots nog wel niet kunnen verlaten Er moet op een heeleboel dingen hier orde gesteld worden. Als de aflossing komt, moet ik de menschen helpen schoon-sehip maken. Maar ondertusschen kunnen Stanhope of Con stanceje moet zelf maar zien, wie je het liefst in vertrouwen neemt: het pad al een beetje effe nen. Neen, antwoordde Payne, daar komt niets van in. Als u mijn 00 mleert kennen, zult u zien, dat het een eerste-klas vent is, die van „fair play" houdt. Als Enid een nieuwen vader moet hebber, moet het de oude zijn, die haar weg schenkt! En niemand anders mag zich er mee bemoeien.... ln ieder geval hebben de meisjes hier genoeg uitgestaan, verd Brand tenslotte, dat we ze niet met nieuwe emoties op het lijf moeten vallen. Ik zal Traill schrijven en hij moet aan land maar naar zijn beste weten handelen. HOOFDSTUK XVI. Stephen Brand geeft een verklaring. Toen het weer morgen werd, kwam er een eind aan de woedende tyrannic van de golven. En toen het volledig dag was geworden, kwam de zen door en onder de koestering van haar stralen, scheen de zee in den zoeten sluimer te geraken, waarnaar zij dagen lang vergees gesmacht had. Met den vloed dien middae verscheer de trouwe sleepboot weer, met de reddingsboot uit Penzance op sleeptouw. De stevige verbinding werd weer tot stand gebracht en wat nu het eers'. op den toren arriveerde, was niet een zending levensmiddelen, maar de persoon van Jack Stanhope, die de opening kwam binnenzeilen en Stephen Brand met groote hartelijkheid de hand drukte. Achter den vuurtorenwachter zag de jonge zee officier een menigte gezichten, maar niet het eenige gezich' dat hem eigenlijk interesseerde. Waar is Enid? vroeg hij dan ook, nadat de eer ste vluchtige gelukwenschen gewisseld waren. Hebt u haar al iets verteld? Neen. Hier heb je meneer Payne, die zal je bij de meisjes brengen en hij zal je wel zeggen, wat we besloten hebben. De beide jonge mannen keken elkaar recht in de oogen, in wederzijdsche sympathie. Op weg naar de keuken gaf Payne in het kort de noodige inlichtingen omtrent wat Brand ten opzichte van Enid besloten had en toen Jack het meisjes zag, trok hij haar in zijn armen en kuste haar alsof er niemand anders in de buurt was. Het eerste oogenblik beschouwden Constance en Payne de sleepboot gezien door het venster als een buitengewoon belangwekkend voortbreng sel van menschelijk vernuft, maar dit apartje met der heer Payne had voor Constance ook zijn eigen aardige bezwaren en al spoedig wendde ze zich za kelijk tot den zee-officier, (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 6