Albanië. PROGRAMMA WOENSDAG 18 DECEMBER 1940 Gezicht op Tirana, de Albanië, het land, waarheen sinds kort het strijd- tooneel van den Italiaansch-Griekschen oorlog ver plaatst is, heeft voor den Nederlander nog steeds een bekenden klank. Het moge langer dan 25 jaar geleden zijn, velen onzer herinneren zich nog de Jobstijding in den zomer van 1914, toen Majoor L. W. J. K. Thomson, een onzer verdienstelijkste officieren tijdens zijn verblijf in Albanië, bij een kort gevecht sneuvelde. Dat verblijf in Albanië was op verzoek van de Europeesche mogendheden. Albanië was in 1912 tegen het Turksche gezag, waaraan het tot dusver onderworpen was, in opstand gekomen en had auto nomie verkregen met instemming van Italië en Oorienrijk-Hongarije, terwijl Rusland, Engeland en Frankrijk zich niet met den gang van zaken konden vereenigen. Een gezantenconferentie te Londen erkende thenslotte de onafhankelijkheid van het land, doch teneinde orde te scheppen in de verwarde toestanden, die in Albanië heersehten werd aan de Nederlandsche regeering verzocht, eenige harer officieren toe te staan, er een gendar- medienst in te richten. Hun werk, dat met groote moeiliikheden gepaard ging, vestigde een gezags- vorm in Albanië, doch kostte, als hierboven geme moreerd, Majoor Thomson het leven. Het doel, waarmede dit stukje geschreven wordt, is echter niet het ophalen van geschiedkun dige herinneringen, maar het opsommen van wat geografische gegevens, opdat men eenig inzicht moge verkrijgen in de natuurlijke gesteldheid van dit merkwaardige deel in Europa, waar immers het Oosten zijn stempel drukt op land en volk en wei nig aan het Westen herinnert, al is het slechts de betrekkelijk smalle Straat van Otranto, die Albanië van Italië scheidt. Albanië behoort geografisoh gesproken volkomen tot den Balkan, dat zijn oostelijk gelegen achter- Zwitserscli protest te Londen. Bommen op Bazel door Britsche vliegtuigen geworpen. Blijkens een D.N.B.-bericht uit Bern deelt het politieke departement het volgende mede: Nadat uit het onderzoek de Britsche natio naliteit gebleken is van de vliegtuigen, welke met schending van de Zwibsersche neutraliteit boven het gebied van Bazel hebben gevlogen, alsmede de Britsche herkomst van de op het S.B.B.-station van Bazel en de aangrenzende stadswijken geworpen bommen, heeft het Zwit- sersche gezantschap te Londen opdracht ge kregen tegen dit nieuwe bombardement op een Zwitsersche stad met te meer nadruk te protes teeren, daar de volle maan en de sneeuw het zicht volkomen deden zijn en het den piloten mogelijk maakten zich te oriënteeren. Het ge zantschap zal volledige schadevergoeding ver langen en er opnieuw op aandringen dat alle maatregelen worden genomen om herhaling van deze incidenten te vermijden. De Zwitsersche legerstaf maakt bekend: De slachtoffers en de schade. In den nacht van 16 op 17 December om 23 uur werd in Bazel geronk van motoren gehoord, waarop om 23 uur 05 vier hevige ontploffingen volgden. Om 23 uur 14 weerklonken de alarmsi renes uit het naburige Baden, waarop om 23 uur 18 ook in Bazel alarm werd gemaakt. Intus- schen liepen onafgebroken berichten binnen om trent het feit dat bommen geworpen waren. Het doel van den aanval was klaarblijkelijk de spoorweg-installaties ten oosten van het Cen- traal-Station van Bazel. Een bom viel van den Zuid-Oosthoek van het Stationsdak op de straat en ontplofte tegenover het hotel Bristol, waarbij afgezien van gebroken ruiten en een beschadigde taxameter geen schade van be lang werd aangericht. Zwaar getroffen werd de Gundeldinger wijk, waar aanzienlijke schade werd aangericht. In een straat werd een krater van twee meter diepte en vier meter breedte geslagen. Een jonge vrouw werd door een splin ter in het hoofd getroffen. Zij was op slag dood. Om 0 uur 30 weerklonk opnieuw uit het westen gezoem van motoren en kort daarop hoorde men drie bommen inslaan in Blnningen, waar in een huis het dak door een boom doorboord en een vrouw, benevens haar moeder en dochter, door de neerstortende balken gedood werden. In totaal werden tijdens de beide aanvallen twaalf inslaande projectielen geteld. DE HONGAARSCHE MAISOOGST. Verwachtingen niet te hoog gespannen. BOEDAPEST, 12 December. (Europapress). Volgens de huidige schattingen zal de maisoogst 2.95 millioen ton bedragen, waarbij de ingelijfde gebieden van Zeverburgen buiten beschouwing zijn gelaten. In verband met het ongewoon hooge voch tigheidsgehalte van de gewassen moet men dit jaar op een verlies van 15 a 18 pet. rekenen. Volgens een nieuwe schatting van het Ministerie van Land bouw zouden ongeveer 0.39 millioen ton, of 13.15 pet. niet ten volle gerijpt zijn. Dit gedeelte van den oogst kan evenwel als veevoeder worden gébruikt. Vliegtuig met gasgenerator. Proeven in Italië. Stefani meldt: Op een vliegveld bij Milaan heeft men proeven genomen met een vliegtuig, dat zich voortbeweegt met behulp van een kolengas- generaior. Het toestel kon gemakkelijk opstijgen en een hoogte van een vijftig meter bereiken. Het was een Breda met een motor van 425. P.K, De groeven jvordes yoortgezefci - hoofdstad van Albanic. IFoto archief H. D.). land vormt. Het wordt in het westen begrensd door de Adriatische Zee. in het Noorden door Joego slavië en in het Zuiden en Oosten door Grieken land. Het land is 27.538 K.M.2 groot (dat is 3/4 maal ers land) en reikt met zijn bergtoppen Korab en Jezera tot goed 2700 M. boven den zeespiegeL Het grillig gevormde bergland, waaruit het zoo goed als geheel beslaat stijgt in het Oosten tot de waterscheiding tusschen de Adriatische en de Egeïsclfe Zee. De Albaneesche rivieren volgen dan ook een overwegend Oost-Westelijke richting, voor dat zij zich in zee ontlasten. Het zijn/ hooge, evenwijdige, bergketens, die aan het Albaneesche land zijn eigen karakter verleenen, bergruggen, uit kalk- en leigesteenten opgebouwd met uitzondering van den bekenden Sjar Dagh, waar andere formaties aan den dag treden. De vorm der gebergten is vaak grillig, een omstandig heid, waarvan vaak door de bewoners in den loop der tijden gebruik is gemaakt voor strategische doeleinden. De hoogste ketens liggen in het Oosten des lands, dat r.aar zee afhelt. in het Noorden met een lage, moerassige, ongezonde lagunen-kust. in het Zuiden met een vrij steil uit zee oprijzend kustgebergte. Te midden van deze bergketens liggen groote, bekkenvormige hoogvlakten, die, waar de loop der rivieren er aanleiding toe gaf, in meren herscha pen zijn en waarvan de voornaamste zijn het meer van Ochrida, van Skoetari en van Presba, Zij le veren wat visschers een armelijk bestaan en wor den den laatsten tijd bezocht door den/ vreemde ling, die aan zijn bezoek aan de Adriatische Ri- vièra een bezoek aan Albanië verbindt. Voor het overige vormen de hoogvlakten vrucht baar terrein, waar in de beschutting der bergen heel wat gedijt en waar dar./ ook de middelpunten van het economisch leven gevonden worden. Bezat het land goede vervoergelegenheid dan zou dit den landbouw op de hoogvlakten zeker ten goe de komen, doch dat is niet het, geval. De sterk kron kelende rivieren (Bojana, Drin, Kalamas) worden zoo goed als niet bevaren, groote verkeerswegen kent het land niet en de enkele spoorlijnen voorzien niet in de behoeften. Mais en andere korensoorten groeien op de hoogvlakten. In de dalen tabak en zuidvruchten en langs de kust olijven, die veel uit gevoerd worden. In het binnenland wordt overigens nogal woud gevonden. Langs de kust zijn de bos- schen uitgeroeid. Schapen worden uitgevoerd evenals schildpadden en gedroogde visch. Ook aardolie, asfalt, koper, zwavel en gips worden gewonnen, maar daar het verkeer grootendeels nog per lastdier over de oude bergpaden moet plaats hebben er zijn slechts enkele autowegen is het begrijpelijk, dat het met de ontwikkeling van een en ander maar matig ge steld is. De laatste tien jaar is er getracht, nijverheid en industrie in Albanië te intensiveeren door er meer kapitaal aan ten koste te leggen. Italië was hierbij de stuwende kracht, o.m. door de oprichting van de Nationale Bank, voor meer dan de helft met Ita- liaansch kapitaal. De belangstelling, die Italië voor den gang van zaken in Albanië aan den dag legt en die in 1939 leidde tot de bezetting van het land is, met het oog op de belangrijke investeeringen door Italië in Albanië, dan ook wel te begrijpen. De bewoners zijn grootendeels Albaneezen, die zich slechts hier en daar met Turken, Serven en Grieken hebben vermengd. Over het algemeen heeft de Albanees een sterk nationaal besef en een uitge sproken onaf hankelijkheidsge voel. Van de steden in Albanië dienen genoemd te hoofdstad Tirana (32000 inwoners), Skoetari (29000), Kortscha (23000), Arjirokastro (11000), Berat (11000), Elbasan (11000) en de kustplaatsen Durazzo (9000) en Valona (9000). Het aantal inwoners van Albanië beloopt onge veer 1 millioen zielen. Wij spreken steeds over Albanië. Menigeen zal niet weten, dat de officieele naam van dit zoo sterk geaccidenteerde land, waar de krijgskans zoozeer door de bodemgesteldheid beïnvloed wordt, Shqipuia is. DONDERDAG 19 DECEMBER 1910. HILVERSUM 1, 115 M. Neilerlnndsch programma. AVRO. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P., gramofoonmuzïek. 9.30 Puszta-orkest (opn.) 10 00 Morgenwijding. 10.15 Gramo foonmuzïek. 10.30 Rotterdamsch pianokwartet. 11.00—11.15 Cyclus „In den schijnwerper". 11.35 De Romancers en gramofoonmuzïek. 12,45 Nieuws- en economische berich ten A. N. P. 1.00 AVRO-Amusementsorkest en soliste. 2.00 Fragmenten uit de opera „Norma" (opn.) 3.00 Voor de vrouw. 3.10 AVRO-Aeolianorkest. 4.00 AVRO-Musette- Ensemble. 4.30 Orgelspel. 4.50 Kinderkoren (opn.). 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten A. N. P. 5.S0 Omroeporkest en solist. 6.15—6.25 Jeugduitzending. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuzïek. 7.00—7.15 Vragen van den dag en nieuwsberichten A. N. P. en sluiting. HILVERSUM I, 301,5 M. KRO. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.15 Wij beginnen den dag. 8.30 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Gramofoonmuzïek. 12.15 KRO-Melodlsten en solist. 12.45— 1.00 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00—1.15 Gramofoonmuziek. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.30 KRO- Kamerorkest en solist. 3.15 Gramofoonmuziek. 3.45 KRO- Kamerorkest. 4.30 Ziekenpraatje. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 VPRO: Cyclus „Lezen in den Bijbel". 5 15 Nieuws-, economische- en beursberichten A. N. P. 5.30 Voor de jeugd. 5.50 Propaganda-toespraak. 6.00 Cabaretprogramma. 6.457.00 Actueele reportage of gramofoonmuziek en slui ting. KOOTWIJK, 1875 M. NCRV. 7.00 Berichten, Dultsch. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30—7.45 Berichten, Engelsch. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.10 Schriftlezing en Meditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 9.00 Berichten, Dultsch. 9.15 Gramofoonmuziek. 11.30—11.45 Berichten, Engelsch. 12.00—12.15 Berichten. 12.30 Berichten, Dultsch. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.30—1.45 Berichten, Engelsch. 2.00 Berichten, Dultsch. 2.15 Orgelconcert (opn.) 2.30 Berichten, Engelsch. 2.45 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek. 3.30 Berichten, Engelsch. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.10 Amsterdamsch salonorkest en gramofoonmuziek. 5.00 Berichten, Duitsch. 5.15 Nieuws-, economische- beursbe richten A. N. P. 5.30 Berichten. 5.35 Amsterdamsch salon orkest. 6.10 Gramofoonmuziek. 6.306.45 Berichten, En gelsch. 7.00—7.15 Persoverzicht voor binnen- ea feuitUM fend Sta Eüeuwsberl.chtea A- ÊQ gluitinft pc Engelsche berichtgeving over den oorlog in Noord-Afrika. In oude fout vervallen, constateert men te Berlijn. BERLIJN, 17 December. Officieus wordt ge meld: In politieke kringen hier is het natuurlijk niet .„opgemerkt gebleven dat de Engelsche bericht geving en vooral die van Reuter de militaire ge- jjgurteiiissen in Albanië en Noord-Afrika tracht te gebruiken voor een propaganda, welker omvang in «een verhouding staat tot de geringe militaire be tekenis van de plaatselijke successen, tegen de Italiaansche troepen behaald. Zoo gaat de Britsche propaganda zich thans te buiten aan de zonderlingste vermoedens ten aan een van een reactie der gebeurtenissen in Noord- Afrika en Albanië op den toestand in Italië. Men tracht den indruk te wekken dat kan wor den gesproken van een geschokt moreel der Ita- [iaansche burgerbevolking en een crisis in de staats leiding en dat zekere Duitsche plannen als tegen paatregel verwacht zouden kunnen worden. Iedere jakelijke behandeling van deze onnoozelheden der Britsche propaganda, aldus verklaart men in de Puitsche hoofdstad, is overbodig. Niettemin moet Van die onnoozelheden kennis genomen worden, omdat zij een kijk geven op de heimelijkste gngelsche wenschen en verwachtingen en een beeld bieden van de kleine middeltjes, waarnaar Enge land grijpt met het oog op zijn hopeloozen mili tairen en economischen toetand. De Engelsche regeering weet zeer goed, daarvan i; men hier overtuigd, dat zij den oorlog met mili taire middelen tegen geen van beide spilmogend- heden kan winnen. Zij weet dat de bezitsovergang Tan eenige vierkante kilometers woestijn en eenige vierkante kilometers woest rotsgebied geen enkele beteekenis heeft voor den afloop van den oorlog en <ie eindbeslissing. Wederom echter schijnen de Engelschen de fout te maken dat zij den oorlog van thans meten met den maatstaf van den vori- cea oorlog en derhalve hun tegenstanders moreel pvakker dan zichzelf achten. Zij gelooven klaar blijkelijk dat één enkel militair succes en een beetje terreinwinst automatische kracht verleenen aan het wapen, dat zij in weerwil van alle teleur stellingen nog steeds het liefst gebruiken den bluf. De Engelschen hebben tot dusverre alle fazen van den oorlog verloren, ook doordat zij zich niet konden losmaken van hun oude ondeugd, dat zij andere volken en hun verrichtingen geringer schat ten dan zichzelf. Tegenover Italië vervallen zij thans in dezelfde fout. Zij hebben vergeten dat Italië de sancties van een geheele wereld van vijanden spelenderwijs heeft overwonnen en verdragen met een moreel, waarbij de traditioneele opgewektheid van het Iialiaansche volk nog de verachting overtrof, die de Italianen voor de methode der sancties hadden. Dat de voorhoede van Sir Maitland Wilson in Afri ka thans al weer bij de kampvuren gaat zitten om een revolutie in Italië af te wachten, kan ove rigens beschouwd worden als een bewijs voor het geringe vertrouwen, dat de Engelschen in hun eigen militaire slagvaardigheid hebben. Revoluties, aldus zegt men hier, plegen uit te breken daar, waar de sociale, politieke en econo mische toestanden voor een dergelijke oplossing rijp zijn. Daardoor kreeg Italië in 1922 zijn fas cistische revolutie. Bij eenig nadenken moet het den Engelschen duidelijk worden, waar de voor waarden voor een revolutie in Europa thans het gunstigste zijn, vooral daar men van de dwaze fan tasieën dér Engelsche propaganda een verbetering van den toestand verwacht. (A.N.P.) Het onderhoud tusschen Roosevelt en den Hertog van Windsor. WASHINGTON. 17 Dec. (D.N.B.l De „Times Herald" meldt uit over /het algemeen goed inge lichte kringen dat president Roosevelt den "hertog van Windsor in het recente onderhoud duidelijk gezegd heeft zich te willen houden aan zijn voor de verkiezingen afgelegde belofte en dat hij Amerika niet in den oorlog zal storten. Hij wil geen tweede Wilson worden en zal daarom niets doen, wat de deelneming van de Vereenigde Sta ten aan den oorlog onvermijdelijk zou maken. Evenwel wil hij naar beste krachten Engeland helpen .Deze verklaring heeft Roosevelt afgelegd op de vraag van den hertog of de "Vereenigde Sta ten aan den oorlog zullen deelnemen of althans voor Engeland bestemde vrachtschepen door Ame- rikaansche oorlogsschepen zou laten vergezellen. Duitsch legerbericht. Duikboot bracht in totaal ruim 250.000 ton scheeps- ruimte tot zinken. Slachtoffers bij Engelsche vlieg tuigenactie boven Duitschland. Mannheimer slot beschadigd. BERLIJN, 17 December (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht deelt mede: „Duitsche motortorpedobooten stieten in den nacht van 15 op 16 December bij een actie in het Kanaal op een sterkere formatie van vijandelijke torpedo- bootjagers. Na een korte schermutseling verdwenen de v ijandelijke strijdkrachten uit het gezicht. Onze motortorpedobooten keerden onbeschadigd op haar bases terug. Kapitiin-Leutnant Kretzschmer, die zoo juist met zijn duikboot is teruggekeerd heeft, zooals reeds gemeld, op zijn tocht 34.935 ton vijandelijke koop- vaardijscheepsruimte tot zinken gebracht. In totaal heeft deze officier 252.100 ton scheepsruimte tot zinken gebracht. Hij is de eerste duikbootkapitein die boven de 250.000 ton is gekomen. Tot de schepen die door ziin duikboot tot zinken zijn gebracht, be- hooren drie vijandelijke bulpkruisers en de Brit sche torpedoboot jager „Darling". In den nacht van 15 op 16 December is Sheffield opnieuw en met waarneembaar succes door ge vechtsformaties der luchtmacht aangevallen. Ont ploffingen en een groot aantal brande* konden worden waargenomen. In den loop van den dag zijn tengevolge van het zeer mistige en nevelige weer slechts weinig vliegtuigen opgestegen. In Londen en op andere plaatsen slaagde de lucht macht er in verscheidene treffers te plaatsen op voor den oorlog belangrijke doelen, verkeerswer- ken en een troepenkamp. Vijfhonderd kilometer ten westen van Ierland zijn twee vijandelijke koopvaardijschepen met bom men bestookt. Op het eene schip werd de stuurin richting beschadigd, het andere werd zoo ernstig getroffen dat het verloren geacht moet worden. In den nacht van 16 op 17 December zijn Brit sche vliegtuigen alleen boven West- en Zuidwest- Duitschland verschenen. Te Mannheim werd door explosieve en brandbommen schade aangericht, o.a. aan het slot en een ziekenhuis. In een andere stad wei-d eveneens een ziekenhuis door bommen ge troffen. De beperking der productie in twee fa- brieksinstallaties is onaanzienlijk. Onder de bur gerbevolking zijn tien dooden te betreuren, vijftig personen werden gewond. Een Bristol-Bleinheim en een Spitfire-toestel zijn door luchtdoelgeschut neergeschoten. Jagers hebben een vijandelijke versperringsbal lon vernietigd. De Duitsche luchtmacht heeft geen verliezen geleden'. Italiaansch legerbericht. Hardnekkige strijd aan het front van Cyrenaïca (Noord-Afrika). Torpedovliegtuigen treffen Engelschen kruiser. ERGENS IN ITALIë, 17 December. (Stefani) In zijn weermachtsbericht no. 195 maakt het Ita- liaansche hoofdkwartier het volgende bekend: „De achtste dag van den strijd in het Woestijn gebied aan het front van Cyrenaïca is verloopen met een hardnekkigheid, welke voor die van de voorafgaande dagen niets onderdeed. Ondanks het zeer slechte weer heeft onze luchtmacht haar actie niet getemperd en ging zij voort de troepen te steunen in hun verzet. Met haar formaties jagers en bommenwerpers heeft de luchtmacht den vijand bestookt. Op zee hebben 'onze torpedovliegtuigen met twee torpedo's een kruiser van 6000 ton getroffen, die Bardia gebombardeerd had. Vijf van onze vlieg tuigen zijn niet teruggekeerd. Aan het Grieksche front was het rustig in den sector van het negende leger. In de gevechten van de laatste dagen hebben het regiment grenadiers en het regiment lanciers van Milaan zich bijzonder onderscheiden. In Oost-Afrika, aan het front van den Soedan,, heerschte bedrijvigheid van patrouilles en van de artillerieën. Gisterochtend is een vijandelijk vlieg tuig, dat trachtte Diredaoea te bombardeeren, door onze jagers neergeschoten. Tijdens een vijandelijken aanval waarvan melding gemaakt is in ons weer machtsbericht no. 191 heeft een van onze jacht vliegtuigen een vijandelijke machine van het type Wellesley brandend nergeschoten". Duitsche standpunt ongewijzigd. Afloop van den oorlog zonder compromis. Het D.NB. deelt mede: Inzake den militairen toestand aan de Italiaansche fronten houdt men in Berlijn aan het reeds herhaaldelijk betoogde standpunt vast dat hier slechts sprake is van gebeurtenissen aan den rand van den oorlog. Men verklaart dat dergelijke gebeurtenissen in de ontwikkeling van den oorlog tegen Engeland heel natuurlijk zijn. Opvallend, zoo betoogde men hier. is de dapperheid der Italiaanche soldaten en de manlijke openhartighed, waarmede men in Italië de vraagstukken onder het oog ziet. Zoo gezien bestaat er niet de geringste aanleiding voor een wijziging in de opvatting dat derge lijke gebeurtenissen eenige uitwerking zouden hebben op den afloop van den oorlog of op den wil van Duitschland en Italië, den oorlog zon der eenig compromis te voltooien. Twintigduizend Vlaainsche krijgs gevangenen vóór Kerstmis naar liuis Overigen worden vermoedelijk volgende maand vrijgelaten. De V.P.B.-correspondent te Berlijn deelt mede: Naar wij uit goede bron vernemen zullen vóór Kerstmis 20.000 van de 60.000 Vlaamsche krijgsge vangenen. die zich op het oogenblik nog in Duitsch land bevinden, naar hun vaderland worden terug gestuurd. De overige Vlaamsche gevangenen zullen indien dit mogelijk is. in de maand Januari worden vrijgelaten. In verband hiermede herinneren wij er aan dat destijds het grootste deel der Belgische krijgsgevangenen reeds is vrijgelaten. De vrijlating geschiedde geleidelijk en wel naarmate de econo mische toestand in België de tewerkstelling van de terugkeerende gevangenen mogelijk maakte. Thans bevinden zich nog 185.000 Belgen in Duitsche ge vangenschap. Aan deze gevangenen wordt evenwel de mogelijkheid geboden, als vrije arbeiders in Duitschland te werk gesteld te worden. Renpaardcnvleesch op tafel Het raadsel der verdwenen dravers. Het Italiaansche blad „Popoio di Roma" vertelt dat tijdens den Duitschen opmarsch in Juni in Frankrij/k twee beroemde renpaarden zijn verdwe nen. Op den 14den Juni, toen de bevolking van het departement Oise voor de voortrukken de Duit- schers vluchtte, bevonden zich de beide renpaar den, n.l. „Talisman" eigendom van Senor Mar tinez de Hoz die in 1927 het blauwe lint van Frankrijk won, alsmede haar zoon, de hengst „Clairvoyant", die het beroemde Italiaansche paard „Donatello II" sloeg in de Grand Prix de Paris 1937, in hun stallen in Ohantilly. Sedertdien waren beide paarden verdwenen en bleven alle nasporingen'zonder resultaat. Pas thans blijkt dat de paarden door de Fransche troepen als rijpaard gerequireerd werden en dat zij geslacht en opge geten werden, omdat bleek dat ze voor den krijgs dienst ongeschikt waren. De waarde van deze ren paarden bedroeg ongeveer 10 millioen francs. In dien men voor beide paarden het normale gewicht rekent, dan zou iedere 'kilo van dit vleeseh 10.000 francs hebben moeten kosten. Een groot aantal menschen heeft dus paar den-biefstuk gegeten, zonder zich in het minst bewust te zijn, wat voor waarde zij in hun maag lieten verdwijnen en dat iedere hap die zij namen bijdroeg tot het roem- looze einde van twee beroemde paarden. (United Press). Dr. Goebbels spreekt Duitsche arbeiders toe. Voor het Duitsche Rijk bestaat geen „terug". Uit Hamburg meldt het D.N.B.Rijksminister dr. Goebbels heeft Dinsdagmiddag voor het per soneel der scheepswerf Blohm und Voss een rede gehouden, waarin hij den thans door Duitschland gevoerden oorlog een volksoorlog in den besten zin van het woord noemde. De strijd tegen Engeland, aldus zeide hij, zal beslissen over leven en toe komst van het Duitsche volk van 80 millioen zielen. Voor het Duitsche Rijk bestaat geen „terug" meer. Aan de hand van het voorbeeld der bittere twintig jaren na den wereldoorlog kan elk zich een voorstelling maken van de verwoesting en volks vernietiging, welke de vijanden van Duitschland zouden begaan, indien het hun zou lukken het Duit sche rijk te verslaan. De dad van Versailles heeft het Duitsche levens gebied op onduldbare wijze beknot en het Duitsche volk contributies van astronomische afmetingen opgelegd. De Duitsche arbeider heeft gedurende lange, bit tere jaren moeten ondervinden wat het beteekent een verloren oorlog te moeten betalen. In zijn wan- hopigen toestand strooit het uit diepe wonden bloe dende Engeland kwistig met maatschappelijke be loften voor den tijd na den oorlog. Zijn door de plutocratie betaalde arbeidersleiders prediken een gereorganiseerd Europa van het maatschappelijke vergelijk. Duitschland antwoordt daarop slechts met de vraag: Waarom heeft Engeland het nieuwe Europa, welks beeld het thans in woorden weer geeft, niet reeds in 1919 geschapen? Minister Goebbels herinnerde er verder aan dat de Führer dezen oorlog niet gewild heeft. Hij legde er den nadruk op dat Adolf Hitler jarenlang een beroep op het gezonde verstand van Europa heeft gedaan, vredesvoorstellen deed en de wereld ont wapeningsplannen voorlegde. Niets heeft resultaat gehad. Nu Engeland echter het Duitsche volk den oorlog heeft opgedrongen, zal Duitschland er alles op zetten om den strijd te winnen. De minister bracht den arbeiders dank, omdat zij in weerwil van de vele nachtelijke luchtalarmen hun arbeidsdiscipline onverstoorbaar bewaren. De ar beider. die dag aan dag het pantser der Duitsche wapening ter zee sterker maakt, kan ook het best getuigen dat de Britsche nachtbommenwerpers er niet in geslaagd zijn ook maar op ééri plaats gevoe lige schade aan de oorlogsproductie van Hamburg toe te brengen. Nieuwe chef van de Britsche Marine. Sir Dudley Pound wordt vervangen. new york, 17 Dec. (D.n.B.) United Press meldt uit Londen dat de chef van den staf der Britsche marine, admiraal Sir Dudley Pound, bin nenkort door den commandant van de Britsche vloot in de Middellandsche Zee, vice-admiraal ^owae-pumiiiigham servangen ffiaraeilf Voor de diergaarde in Tokio was onlangs de geboorte van een giraffe een kost bare en welkome aanwinst. Het ouderpaar met zijn één-dag oude baby in hlakenden welstand. ièJagau Ehoto Librae

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 7