Uit de Pers. WOENSDAG 18 DECEMBER 1940 Duifsch Landgerecht hield zitting Koopman tot twee jaar veroordeeld. Wegens beleedjging van Hitier. 's-GRAVENHAGE, 17 Dec. Het A.N.P. meldt: Voor het Duitsche Landgerecht heeft heden terecht gestaan de 43-jarige Haagsche koopman Ph. P. Op 21 Augustus was beklaagde op de Hoefkade te 's-Gravenhage twee kennissen tegengekomen, van wie een zekere Z, voor de Duitsche weermacht werkte. P. heeft toen, zooals uit het getuigenverhoor bleek, tegen dezen beleedigende woorden gebruikt. De aangesprokene heeft daarop geantwoord, dat hij geen ander werk kon krijgen en vroeg aan P. of deze hem aan werk kon helpen. Waarop beklaagde zei: „Ga jij maar naar Hitier' daaraan een grove beleediging voor den Führer toe voegende. Beklaagde ontkende het hem ten laste gelegde, be weerde dat hij op den bewusten dag zelfs niet in Den Haag was en zocht in de beschuldiging een uiting van wraak van den getuige Z., wien hij vroe ger een vrouw afhandig heeft gemaakt. Staatsanwalt dr. Koblitz wees er in zijn requisi toir op, dat beklaagde zeer agressief is opgetreden en zonder eenige oorzaak met beleedigingen is aan gevangen. Spr. noemde het een groote onbeschaamdheid, dat in deze tijden een Jood beklaagde is Israëliet anderen het verwijt durft te maken, dat zij voor de Duitsche weermacht werken. Daarom is het noodig, dat aan dergelijke menschen voor langen tijd het zwijgen wordt opgelegd. Daarbij komt dan nog de zeer ernstige beleediging van den Führer, welke de Duitschers niet ongestraft kunnen laten. In ver band met den ernst van het feit vorderde spreker een gevangenisstraf van twee jaren. De rechter, de heer Joppich, kon zich met dezen eisch vereenigen, doch bracht bij het uitspreken van het vonnis vijf weken voorarrest in mindering. Vervolgens stond terecht, de 17-jarige kantoorbe diende O. F., die werkzaam is bij het hoofdbestuur der P. T. T. Deze was door een van zijn collega's aangeklaagd wegens het verspreiden van geruch ten. Deze collega had allerlei uitlatingen van den beklaagde in een boekje genoteerd, doch wist zich. daar hij bij het getuigenverhoor dit boekje niet mocht raadplegen, niet veel meer daarvan te herin neren. Aan beklaagde was ten laste gelegd dat hij op zijn afdeeling had verteld dat in Duitschland de vlaggen halfstok hingen, omdat er een hooge auto riteit zou zijn gestorven, voorts dat 3000 Duitsche soldaten zelfmoord hadden gepleegd en ten slotte, dat men ongenoode gssten er weer uit moest gooien. De beklaagde erkende alleen de uitlating inzake het halfstok vlaggen. HU verklaarde echter dit niet te hebben gezegd met de bedoeling om beleedigend te zijn. Het praatje ging algemeen en hij wist niet dat hij onwaarheid sprak. Staatsanwalt dr. Koblitz waarschuwde in zijn re quisitoir ernstig tegen het verspreiden van licht zinnige geruchten. Zij bederven de stemming er brengen onrust. Aan de persoonlijke vrijheid van de Nederlanders zijn uit den aard der zaak grenzen wanneer het gaat om de belangen van Duitschland en daarbij dient men er ter dege rekening mede te houden dat men een ander niet in zijn eer aantast. Mede met het oog op de jeugd van beklaagde en tevens omdat we hier niet met al te ernstige gevallen had den te doen, wilde spr. thans nog een milde straf vragen en wel twee weken gevangenisstraf met een geldboete van 30. De verdediger mr. Wyckerheld Bisdom wees er in de eerste plaats op dat het hier niet gaat om be schimpingen of geruchten, welke beleedigend zijn voor de Duitsche weermacht, doch dat het slechts onbeteekenende praatjes waren, die beklaagde ook weer van anderen had gehoord. Spr. wees voorts op de jeugd van beklaagde, die heden zijn achttienden verjaardag viert en wiens oordeel over het gebeuren nog niet voldoende is gevormd. Daarbij komt dat hij geenszins de opzei heeft gehad om onware praatjes rond te vertellen en hij is daarmede dan ook onmid dellijk, toen hij pp het verkeerde daarvan werd gewezen, opgehouden. Rechter Joppich nam bij de motiveering van zijn vonnis aan. dat bij beklaagde geen opzet heeft voor gezeten, terwijl tevens, in aanmerking werd geno men, dat beklaagde nog jeugdig is en daarom de ernst van het verspreiden van onware geruchten nog niet ten volle heeft kunnen beseffen. Spr. hoopte dat deze vervolging voor beklaagde en ook voor anderen in de toekomst een ernstige waarschuwing moge zijn, want in den vervolge kan niet meer mild worden opgetreden. Op grond van een en ander werd beklaagde ver oordeeld tot een geldboete van twintig gulden. Tenslotte stonden nog terecht twee arbeiders uit Best, van wie de een een gevonden Nederlandsch pistool aan den ander had verkocht. Beide beklaagden werden veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van drie en een halve maand voorarrest. Koppeling van electrische centrales in Zuid-Holland. De Provinciale Staten van Zuid-Holland heb ben Dinsdag na eenige besprekingen zonder hoofde lijke stemming aangenomen het voorstel van Ged. Staten om een overeenkomst aan te gaan tusschen de provincie Zuid-Holland en de gemeenten Delft, Dordrecht, Gouda, 's Gravenhage, Leiden en Rot terdam, inzake de gemeenschappelijke opwekking van electrische energie en het tot dat doel oprichten van een naamlooze vennootschap. Krijgt Amsterdam een gedenkteeken voor gevallenen? In de memorie van beantwoording van het verslag der afdeelingen van den gemeenteraad over de begrooting voor 1941 deelen B. en W. van Am sterdam den raad mede, dat het denkbeeld ter na gedachtenis der gevallenen een monument op te richten, bij het gemeentebestuur in overweging is. Het 50ste Jaarfeest ter gelegenheid der ontdekking van het serum tegen diphterie werd te Tokio door vele autoriteiten, o.w. de Duitsche ambassadeur Eugen Ott (zittend, tweede van links) en dr. F. von Behring, zoon van wijlen dr. Emil Behring (zittend geheel rechts) bijgewoond. (Japan Photo Library.) Verkeer was in het Oosten des lands gestagneerd. Wegen door gladheid onberijdbaar. De wegen in het oosten des lands zijn, doordat het op den bevroren grond begon te regenen, Dins dagmorgen in spiegelgladde banen veranderd, waardoor het verkeer in ernstige mate werd ont wricht. In tal van bedrijven was slechts een klein gedeelte der arbeiders op tijd aanwezig. Fabrieken, waar vele arbeiders van buiten werkzaam zijn, kon den slechts ten deele het werk aanvangen. In Twente bleven verschillende bussen met arbeiders onderweg steken. De vaste busdiensten konden niet worden gereden en het groote bedrijf van de Gel- dersche Tramweg Maatschappij werd geheel ont- richt. Slechts de nog in gebruik zijnde tramlijnen konden worden bereden. De busdiensten, oa. die naar Twente moesten buiten werking worden gesteld. De wegen om Nijmegen waren totaal onberijd baar, zoodat de diensten van de G. T. M. van Lent op Arnhem moesten worden gestaakt. De Maasbuurtspoorweg moest al haar bus diensten naar GroesbeekGennep stopzetten, ook de Firma van der Rijdt uit NijmegenDen Bosch moest de diensten naar Grave en verder naar Eind hoven staken. In Nijmegen zelf ondervond "net ver keer groote vertraging en gleden tal van zware autobussen tegen de trottoirs. Het tramverkeer ondervond op drie plaatsen belemmering, doordat auto's op de rails gegleden waren. In de Groote straat te Nijmegen viel een meisje zoo ernstig, dat zij een hersenschudding kreeg. Ook in den Achterhoek waren de diensten van de Geldersche Tramweg Mij. door de gladheid tot •olkomen werkeloosheid gedoemd. De gladde wegen in Arnhem hebben verschil lende ongelukken veroorzaakt met het gevolg, dat enkele personen in het gemeente ziekenhuis moes ten worden opgenomen. De busdiensten stagneer den in den loop van den morgen. De eerste bus van de Nederlandsche Buurtspoor kwam om half twaalf binnen na een tocht van twee uur, terwijl anders het traject in de helft van dezen tijd wordt afgelegd. De spoorwegen ondervonden eveneens groote vertraging. De melkaanvoer was nagenoeg niet mogelijk omdat de meeste melkaanvoerders uit de Betuwe Arnhem niet konden bereiken. Men vreest, dat er hierdoor heden een melktekort zal zijn. KAIKT CIMCHTEN VEEMARKT ROTTERDAM. Dinsdag werden ter veemarkt te Rotterdam aangevoerd: 1352 dieren, waarvan 1050 gebruiksvee. 1 varken, 1 paard, 260 bokken en geiten, 42 schapen. Prijzen per stuk: le kwal. 2e kwal. 3e kwal. Kalfkoeien 495 385 295 Melkkoeien 490 390 300 Varekoeien 325 260 210 Vaarzen 325 275 185 Pinken 270 200 155 Bokken en geiten 9C 60 25 De aanvoer van melk- en kaltkoeien was als vorige week met matigen handel en stijgende prijzen. De aanvoer van varekoeien was gewoon met vlotten handel en iets hoogere prijzen. Vaarzen en pinken aanvoer als vorige week met tame- lijken handel en hoogere prijzen. Bokken en geiten iets kleiner aangevoerd, vluggen han del en hooge prijzen. Aardappelen: (16 December). Eigenheimers, klei f 3,611/, Eigenheimers, z.and t 3,091/> Bintjes f 3,611/2 Eerstelingen f 3.26 Aanvoer: voidoende, vraag: tamelijk. lasbeurs (16 December): Blauw vlas 12.900 K.G. f 1—f 1,40 Geel vlas 2420 K.G. f 1—f 1,45 Wit vlas 2900 K.G. f 1—f 1,45 Dauwroot 800 K.G. f 0,80—f 1,25 Vader doodde zijn kind van vier maanden. Zes jaar gevangenisstraf geeischt. Dinsdag heeft zich voor de Amsterdamsche rechtbank een tragische zaak afgespeeld. Een vader stond terecht, omdat hij zijn kind van vier maanden door verstikking opzettelijk zou hebben gedood. Het kind was in den nacht van 6 op 7 April j.l. overleden en het was aan de buren opgevallen dat zij de kleine niet meer hoorden huilen. Herhaaldelijk hadden zij zich aan het gedrag van de ouders geërgerd, daar voor het kind zeer slecht werd gezorgd en het op een ergerlijke ma nier werd verwaarloosd en vervuilde. Ook de voe ding liet, volgens de buren, die Dinsdag als getui gen gehoord werden, te wenschen over De man had verklaard, dat hij onschuldig was. Hij had het kind, dat lastig was en huilde, in de kussens gedrukt. Tot zijn schrik bleek het tenge- volgde hiervan overleden te zijn. De man was bij de behandeling der zaak niet aanwezig. Een arts, die als deskundige werd gehoord, ver klaarde, dat de dood door verstikking was inge treden. De officier van justitie eischte wegens moord zes jaar gevangenisstraf. (IJN/T IN LETTEREN TOONEELCROEP „STUDIO' De Sterkste. Een Distributie-ophaaldienst. Het is een tijd. waarin menig mensch behoefte gevoelt aan voorlichting of hulp bij de tallooze nieuwe zaken, die gedurende het laatste halfjaar zich hebben voorgedaan. De distributie brengt haar zorgen mee. Distributiekaarten moeten worden gehaald, bonnen dienen te worden ge plakt, zaken met personeel stellen haar nieuwe- eischen en de verduistering stelt menigeen voor problemen. Onder dit alles schiet er weinig tijd over voor boodschappen, die men anders in een verloren half uurtje waar neemt en vergeet men, zijn plaatsen voor de avondvoorstelling te be spreken. Wie aan reclame doet vindt den tijd niet meer voor een doelmatige voorbereiding daarvan en töbt met het adresseeren en rond- bezorgen. De Distributie- en Ophaaldienst en A-Z dienst die eenigen tijd geleden te Haarlem werd opge richt door den heer H. J. Cramer, voorziet in alle bezwaren die we hierboven voor een ge deelte hebben opgesomd. Deze dienst neemt u het tijdroovende kaartenhalen uit de hand, plakt de bonnen dat het een lust is, schrijft uw adres sen en verzorgt uw reclame. Bangelijke of voorzichtige lieden laten zich bij nieuwe maan door dezen dienst veilig naar en van het gez lig avondje brengen en halen en iemand van den Dienst bespreekt voor u de beste plaatsen in 't parket. Voor een kleinigheid natuurlijk. Desge- wenscht op den grondslag van een combinatie abonnement, dat we dan A-Z-dienst noemen. Een dienst dus, die volkomen past in het kader van dezen tijd en daarom bekendheid verdient. Hij beschikt over drie adressen: Nieuwe Gracht 1 en 11 en Overton weg 24, telefoons resp. 19843, 10226, en 12447. Men noteere een en ander, 't Kan te pas komen. RICHTLIJNEN VOOR VERVOER? OPWEKKIN G S SAMENKOMSTEN. Op Donderdag 19 December a.s. des na middags om 3 uur zal heer J. Kits leider van de „Openlucht-Evangelisatie" te Zeist in de Zui derkapel aan de Zuiderstraat te Haarlem no. 15 spreken over. .Advent", hiertoe uitgenoodigd door het comité voor Opwekkingssamenkom sten. In de Kerst- en Nieuwjaarsweek zal er des Donderdags geen Opwekkingssamenkomst ge houden worden. Inplaats daarvan komt een Kerstwijdingsdienst op lsten Kerstdag des mid dags om 4 uur. opgeluisterd door zang en een dienst op Oudejaarsmiddag onder leiding van den heer J. Sevensma te Amsterdam. Tevens zal Tweeden Kerstdag des middags om 3 uur een Kinderkerstfeest gehouden worden. NICOTINEVRIJE TABAK IN DUITSCHLAND. Geslaagde proeven te Forschheim. KARLSRUHE, 17 December (Europapress). Na proefnemingen te Forschheim is men er in geslaagd een volstrekt nicotinevrije tabak op de markt te brengen, waarvan het gift reeds tijdens den groei der tabaksplant onschadelijk is gemaakt. In des kundige dringen verwacht men van de resultaten der genomen proefnemingen veel succes, aangezien ondanks het nicotinevrij maken de tabak haar geur en smaak behouden bleek te hebben. Belangrijke partijen dezer nicotinevrije tabak zullen reeds «poedig op de Duitsche markt verwerkt worden. Naar de Tel, ter oore komt, ligt het in de be doeling op korten térmijn bij verordening richt lijnen te geven voor het vervoer in het algemeen. In deze verordening zullen bepalingen worden op genomen, betrekking hebbend op alle vervoers- prijzen en -voorwaarden, welke bepalingen voor De reeds eerder vastgestelde standaardprijzen bleven I wat dit onderdeel betreft, in de plaats zullen treden gehandhaafd, overigens was de handel kalm. van de prijzenstopverordening. Onderzoekers in het laboratorium voor besmettelijke ziekten te Tokio vierden het 50ste jaarfeest der ontdekking van het serum tegen diphterie door het normaal verrichten van hun dagelijkschen arbeid. (Foto Japan Library.) Keith Winter, de schrijver van De Sterkste, het tooneelspel, dat thans door de tooneelgroep „Studio" in het Muziek-Lyceum te Amsterdam ge speeld wordt, voert ons in het milieu van heeren- boeren in Yorkshire. Menschen dus, die wat afge zonderd van de wereld een gelijkmatig, tevreden be staan leiden, sterk, gezond, maar ook 'n beetje saai. David Linden en zijn vrouw Judy hebben zich daar volkomen gelukkig in gevoeld, Judy nog meer dan David, omdat haar liefde grooter is. Ook Micky, de jongere broer van David, verlangt weinig an ders, evenmin als de oudere zuster, de zure Hannah, die nooit de liefde heeft gekend en daardoor ook de kleinzieligste en meest bekrompene is. -In dat milieu nu vallen op een dag Henry Linden, de oudste der broers, en ziin vrouw Marielle bin nen. Henry komt ook van het land en is er dade lijk weer thuis, maar Marielle is een heel andere natuur. Zij is een sterke, krachtige vrouw, die met Henry getrouwd is niet uit groote, hartstochtelijke liefde, doch enkel omdat zij niet langer wachten wilde op den man die voor haar geschapen was, maar dien zij misschien nooit in haar leven zou ontmoeten. Die man echter blijkt David, haar zwager, te zijn, en zij voelt al heel spoedig de fataliteit van deze liefde, vooral, wanneer deze ook bij David is ont vlamd. Zij beiden vechten met alle kracht, welke in hen is, tegen deze liefde, vooral om de zoo ge voelige, lieve Judy, voor wie David alles is. Marielle smeekt haar man met haar weg te gaan, naar een streek waar zij David niet meer zal ontmoeten, maar Henry is blind voor het ge vaar, dat hem en de anderen dreigt. Alleen Hannah, die de vreemde indringster haat, ziet het en ook Judy. Judy wil niet anders dan David's geluk en omdat zij weet, dat hij dit nooit echt bij haar ge vonden heeft en vinden zal, offert zij zich op. „Het is een gemeenplaats te zeggen, dat twee- menschen voor elkaar geschapen zijn, maar als het een enkele maal gebeurt, is het zoo'n wonder, dat het alle offers waard is en men alle veroorzaakte leed gering mag achten!" zegt zij tot Marielle en zij is tot het groote offer bereid voor den man, dien zij lief heeft. Zij maakt plaats voor Marielle door vrijwillig uit het leven te gaan, wanneer haar deze kans wordt geboden. De krachtige Marielle is sterk genoeg dit offer te aanvaarden, maar David niet. Judy staat van dit oogenhlik af tusschen Marielle en hem en het schuldgevoel, haar den dood te hebben ingedreven, wordt zoo groot, dat dit hem op den rand van den waanzin brengt. Dan is het Marielle, die hem er aan herinnert, dat Judy voor zijn geluk het offer heeft gebracht en dat dit offer vergeefsch zou zijn geweest, wanneer hij voor de consequenties zou terugdeinzen. Het was Judy's wil, dat hij ge lukkig zou zijn. Zij is de sterkste en David zal Marielle volgen al is het ook zeker, dat de schim van Judy steeds tusschen hen beiden zal staan en hun geluk zal overschaduwen. Keith Winter heeft van dit gegeven een sterk bewogen, dramatisch sterk tooneelspel gemaakt. Het milieu van deze buitenmenschen met hun wat primitieve instincten is vooral in I goed geteekend. En het stuk boeit door zijn dikwijls felle dramatische handeling. Er hangt over deze menschen door de komst van Marielle een nood lotssfeer, waaraan niet te ontkomen is. Dit vooral heeft de schrijver suggestief weten te geven. De drie vrouwen, Marielle, sterk door haar on afhankelijkheid, Judy, niet minder sterk door haar tot elk offer bereide groote liefde, en Hannah, scherp vinnig en verzuurd, staan allen klaar voor ons, helderder dan üe mannen. Ik ben niet bekend ■met Engelsche heerenboeren maar deze Linden's leken mij meer buitenmensehen der boeren, al spraken zij dan ook nu en dan over paarden, veu lens en koeien. Boeiend als het stuk, was ook de opvoering on der regie van Van Dal sum ,al leende zich het oper tooneel van het Muziek-Lyceum minder goed voor dit aan felle dramatische handeling zoo rijke too neelspel. De spelers waren daarvoor te veel in ons midden, zelfs al speelden de heftigste scènes zelfs tot driemaal toe zich af op de trap, die naar Marielle's kamer voerde. Ook leende zich dit primitieve tooneel niet bepaald voor .uiterlijke ef fecten, zooals regen .zonsondergang, donder en bliksem, waarmee de schrijver waarschijnlijk om ons in contact te brengen met de natuur bui ten werkt De drie vrouwen hebben in dit stuk den meesten indruk gemaakt ook door het spel van Loudi Nij- hoff, Mary Smithuyzen en Nell Knoop. Loudi Nij- hoff 'heeft in Marielle een haar prachtig liggende rol gevonden. Zij beheerschte het tooneel. telkens weer. wanneer zij ..op" was. Zij was in dit milieu werkelijk de onafhankelijke, sterke gedistingeerde en daardoor uitzonderlijke figuur, een vrouw, die uit een andere wereld kwam. In haar hartstochte lijke liefde was zij even overtuigend als in den strijd, welken zij tegen die fatal liefde voerde. Mary Smithuyzen zag ik nooit beter dan in de rol van Judy, die zij met innige vrouwelijke zachtheid speelde. Heel gevoelig en zuiver gaf zij haar stij gende onrust en ontroerend was zij in haar gesprek met Marielle, wanneer zij haar het besluit mede deelt. dat zij tot het hoogste offer voor David be- -eid is. Ook Nell Knoop was voortreffelijk als de ver zuurde, hatelijke Hannah. Deze van alle liefde ver stoken ongetrouwde vrouv lééfde voor ons tot in elke vezel. Welk een kilheid ging er uit van deze vrouw, welk een haat gloeide er in haar oogen. wanneer zij naar Marielle keek! Paul Storm hebben wij in de eerste twee bedrij vei vol op kunnen bewonderen. Dat hij meer aar een landedelman dan aan een heerenboer deed deken, hinderde in dezen David, die Bach ;n Rach- Predikbeurtenlijst. Zij die ons opgaven van kerkdiensten zenden ter opneming in onze Predikbeurtenlijst, worden vriendelijk verzocht te zorgen, dat de opgaven voor de Kerstdagen vóór a.s. Vrijdagmiddag 12 UlJr in ons bezit zijn. maninoff op de vleugel speelde, minder. Hij ver. schilde immers in veel van de anderen, waardoor hij Marielle juist zoo aantrok. In zijn teere houding tegenover Judy en zijn groeiende liefde voor rielle gaf hij het beste deel van zijn spel. In het derde bedrijf ging de rol boven zijn kracht. Er was geen twijfel aan, dat hij zijn rol in dit stadium de grens van den waanzin niet beleefde, maar hij wist het in zijn spel niet plastisch beheerscht tot uiting te brengen. Van Dalsum had in Henry geen zware rol. Hii speelde hem natuurlijk en maakte er een sympa- thieke, eenvoudige, weinig gecompliceerde figuur van. Ben Groenier was als Micky levendig en jong en had een dankbare en goed gespeelde scène na de ontdekking van Judy's dood. J. B. SCHUIL, Het H. O. V.-concert van Vrijdag Solist: George van Rencsse. Vrijdag a.s. zal onder leiding van Toon Verhey het vierde ledenconcert van de Vrijdag Serie wor den gegeven. Voor dit concert is een buitengewoon aantrekkelijk programma samengesteld. De pianist George van Renesse zal op dit- concert twee pianoconcerten spelen. Begonnen wordt met het Piano-Concert in d. kl. terts K.V. No. 466 van W.A. Mozart, gevolgd door de Symphonic No. 13 van Jos. Hay dn. Na de pauze speelt George van Renesse nog het Piano-Concert No. 1 in bes. kl. terts Op. 23 van P. Tsohaikowsky. Begin: 7 uur. VEILING WAARDEVOLLE COLLECTIE POSTZEGELS. Vrijdag a.s. zullen in het Algemeen Verkoop, lokaal van den makelaar P. Hoogeveen Lzn., aan de Nieuwe Gracht te Haarlem bij de inboedel veiling twee waardevolle collecties postzegels onder den hamer komen, inhoudende o.a. de voor philatelisten belangrijke complete D.OJX.-serie en jubileumzegels van f 10 van Nederland en Kolo niën. zoo goed als compleet. NIEUWE OPSLAGPLAATSEN. Bij onderhandsche aanbesteding is door den architect Huib Tuiniga, namens de N.V. Bak- ker's Houthandel, opgedragen aan H. Hart man, Bloemendaal. het bouwen van nieuwe op slagplaatsen op een terrein aan het Zuider Bui ten Spaarne. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avends betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. DE NIEUWE BELASTINGHEFFING De Standaard schrijft in een driestar: „Onder erkenning van het feit, dat de besluiten, opgenomen in het Verordeningsblad van 14 Decem ber de diverse belastingbesluiten goed lees baar zijn en in een overzichtelijken vorm zijn saam- gevat, is het toch niet mogelijk nu reeds een wel overwogen oordeel over de beteekenis ervan uit te spreken. Alleen kan men dit wel zeggen: de wijzigingen zijn radicaal. Gagel's werk van 1805 en later ver bleekt er bij en om wat dichter bij onzen eigen tijd te blijven Treub's plannen waren onschuldig kinderwerk, vergeleken bij hetgeen thans werd af gekondigd. Natuurlijk kon men het op zijn vingers uitreke nen, dat we zwaar zouden moeten betalen; wij èn nog een generatie na ons. Indien we tenminste aangegane verplichtingen willen nakomen. Voor zoover we ons reeds nu tot een oordeel ge rechtigd achten, zijn de lagere inkomens en vooral de kinderrijke gezinnen o.i. er goed afgekomen. Het zijn de grootere inkomens, die zeer sterk geredu ceerd zullen worden, wat ook te verwachten we... Dat het systeem naar ons oordeel veel eenvoudi ger is dan het bestaande, hetwelk bijzonder gecom pliceerd was, valt toe te juichen. Daarvan kunnen we nog profiteeren, wanneer de mogelijkheid nog eens aanbreekt den zeer zwaren druk te verlich ten". De Ver. Kath. Pers schrijft over het fiscale klaverblad van vier o.m.: „Bij de loonbelasting is een sterk sociaal georiën teerd stelsel van progressie, dat bovendien ernstig rekening houdt met de grootte van het gezin, toege past en daarmee kunnen wij slechts van harte in stemmen. Trouwens, ook de andere maatregelen zijn er op gericht de meest draagkrachtigen ook het grootste aandeel te laten dragen in de algemeene lasten ten bate van de geheele volksgemeenschap. Dat blijkt o.a. uit de verhooging van de'opcenten op de grondbelasting, welke niet op pachters en huurders mag worden afgewenteld. De opcenten op de winstbelasting hebben een duidelijke en toe te juichen anti-kapitalistische strekking, gezien het feit, dat boven de 8 pCt. winst een zwaardere hef fing wordt geheven dan daar beneden. De waarde vermeerderingsbelasting op onroerend goed wordt alleen geheven bij vervreemding van onroerende goederen. Zooals men weet zijn de prijzen van on roerende goederen voor een deel gestegen door de vlucht uit het geld uit vrees voor inflatie. Indien er voor die vrees geen grond blijkt te bestaan, en de Duitsche deskundigen hebben dat bij herhaling en met grooten nadruk verzekerd en de nieuwe be lastingen zullen zeker anti-inflationistisch werken, dan is ook de waardevermeerdering, die daarvan het gevolg is geweest, een wezenlijke en geen louter nominale". Na een opsomming te hebben gegeven van den inhoud der nieuwe belastingen, besluit het Alg. Handelsblad: ..De hierboven in grove trekken weergegeven her ziening van ons belastingstelsel beteekent een zeer ernstige verzwaring van den belastingdruk. Het was duidelijk, dat het. hiertoe onder de tegenwoordige omstandigheden moest komen. De herziening bevat op verschillende punten, o.a. wat de inkomstenbe lasting betreft, uit fiscaal-technisch oogpunt zeer constructieve elementen, doch op andere punten draagt zij zeer sterk het kenmerk van nood-belas tingrecht, zooals o.a. de belasting op de waardever meerdering van onroerend goed, waarbij men zich bovendien afvraagt, waarom alleen deze categorie die overigens hier te lande toch reeds door tal van heffingen getroffen werd in de Waardevermeer deringsbelasting wordt betrokken. Men zal zich her inneren dat hier te lande in 1919 onder Minister de Vries eveneens plannen hebben bestaan tot instel ling van een algemeene waardevermeerderingsbe lasting, welke toen echter op practisch moeilijkhe den is afgestuit Inderdaad is een dergelijke heffing, afgescheiden nog van het zooeven genoemde be zwaar, in de practijk zeer moeilijk zonder ernstig# onbillijkheden door te voeren". t i

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 8