IJmuider Courant 91 ex Jjieater' DE AMATEUR JOCKEY BERICHT DAGBLAD VOOR VELSEiN, IJMUIDEIN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beiialve op Zon- en Feestdagen Turfautos. Vleeschvoorziening Koffie en thee op bon 18. Roosevelt's verwachte voorstellen. Kle JAARGANG No. 42 ,g3ve Lourens Coster, Maatschappij voor niiant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. ytstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau ,yjder Courant: Kennemerlaan 42, Dmuiden, (iefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, jijegeven voor dit ^lad, worden kosteloos gnomen in de Kennemer Courant. Directie: P W PEEREROOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 19 DECEMBER 194Q Abonnementen per week ƒ0.1254, per maand 0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per posf 1.95 per kwar.aal. Losse nummers 3 cent per esc Advertettiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting* Ingezonden mededeelingen dubbele prijs* Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regel* ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. [et Geluid. is eenige jaren geleden in ons lana een cam- igiic tegen hét lawaai op straat ingezet, die goede polgen heeft gehad. Automobilisten kwamen tot ontdekking dat zij met het minimum klaxon- palen minstens even goede uitkomsten konden reiken als met het tot dusver geldende maximum, ontstond een streven om zoo spektakel-loos mo- Üjk te rijden en het had heilzame uitwerking, jfjj waren allen met de verbetering gebaat. En ■dezen tijd, nu er zoo weinig autoverkeer is en die jwuste man en zijn vrienden sinds lang tot hun ,tsen zijn weergekeerd, is de toestand nog g -er geworden. Maar als ik de beschouwingen lees een Amerikaansche, Rosa Zeligs, in het tijd- iirift „Hygeia" ten beste heeft gegeven begrijp ik, de ordening van bet geluid nog lang niet afge- open is als men het auto-geweld sterk heeft ver- inderd. Die dame haalt er een rapport bij uit het dschrift van de Amerikaansche Maatschappij voor meeskunde en bepaalt zich in haar beschouwingen [strekt niet tot straatrumoer. Ook met geluiden in jis moet men zuinig te werk gaan. Menschen, die t „herrie" klagen worden vaak door anderen, minder gevoelig daarvoor zijn, van overdrijving icht, maar de medische wetenschap heeft vastge- gld dat rumoer dikwijls letsel, soms blijvend let- flkan veroorzaken. Dat moet volgens het genoem- rapport gerangschikt worden onder de euvelen: muwziekte, slapeloosheid, oververmoeidheid, ver pakking van het gehoor. En men moet rekening ouden met de bekende omstandigheid, dat wat voor tn een muziek is voor den ander rumoer beteekent. «verschillen in smaak en gevoeligheid voor geluid ja heel groot. Natuurlijk komt het Amerikaansche rapport met statistiek van geluiden, gemeten in „decibels", oor den dag. Daarbij is de grens van het zwakst oorbare geluid op 0 gesteld en die van pijnlijke ge- ijden en van het uithoudingsvermogen van het oor Een geluid ter sterkte van 90 decibels of jarboven is in ieder geval slecht voor het gehoor, [aar ook blootstelling gedurende langen tijd aan duiden van minder kracht is nadeelig. En nu geeft «statistiek op minstens 90 decibels geluidskracht krasse gevallen op (een vliegtuigmotor op «meter afstand van de schroef: 115, vier mannen snerend op een stalen plaat op 60 c.m. afstand: 10, een luide autohoorn op drie meter afstand: 100. ;n pneumatische boor idem: 90) maar er volgt een teks van gemeenzamer gevallen op, die nog aar- ig hoog in decibels staat genoteerd. En die dan ch, bij langdurige toepassing, nadeelen meebrengt. Daartoe behooren zeer luide radiomuziek in huis decibels), tram tijdens rijden over wissels (80), iwendige van een tram (70), gewone kracht 'van idiomuziek binnenshuis (65), gewoon gesprek op m meter afstand (60), rede voor een klein ge- oor (55), stem tijdens gewoon gesprek op vier me- afstand (50), rede voor een groot gehoor (45), ichte radiomuziek binnenshuis (35). Een zware donderslag (2 tot 5 K.M.) is op 70 deci- ils gemeten, maar aan zulke geluiden wordt men Iden gedurende langen tijd blootgesteld (geregeld [bombardeerde steden in oorlogstijd buiten be bouwing gelaten). Intusschen blijkt uit dit staatje wel dat het geen trbeelding is als men zich wat afgemat voelt na een agdurige vergadering of conferentie. Het geeft te enken omtrent den draai aan den knop, eer men sar radiomuziek gaat luisteren: men kan dien draai •n 35 tot 65 decibels laten uitwerken. En erg voor- chtige menschen zouden ertoe kunnen komen al Ja gewone gesprekken op vier meter af stands te pan voeren als de eetkamer-tafel daar lang ge- seg voor was en het zitje om de potkachel pdie manier niet teveel aan warmte inboette. Maar geloof niet dat nien zich in die mate door decibels oet laten beïnvloeden. Iets anders is het, er binnen de grenzen van het ictische leven, zonder overdrijving en bangelijk- ad, rekening mee te houden. Vooral ook omdat eigens het Amerikaansche rapport de populaire :eening, dat lawaai onschadelijk zou zijn als men er ?aar aan gewend is, onjuist moet worden geacht, lok als wij rumoer niet meer opmerken heeft het sn riadeeligen invloed op gezondheid en daadkracht, lij proeven is gebleken dat zelfs zachte geluiden een anmenden invloed uitoefenden op verrichten ar- esd. Die werd het ergst bij rumoer dat zich bij ^chenpoozen, onregelmatig deed hooren. Dus is het verkieselijk in woning, school en 'frkplaats overmatig rumoer te vermijden. De radio oet men alleen aanzetten als men ernaar wil luiste- ffl.' En als kinderen slapen moeten zij niet door Sluiden gestoord worden, want die hebben invloed ok als zij er niet door ontwaken. En thuis eten is dezelfde overwegingen te verkiezen boven eten restaurants omdat het daar veel rumoeriger is. Tenslotte zegt het Amerikaansche artikel nog een en ander over lawaai op straat en houdt '-n pleidooi voor rust in en bij ziekenhuizen en «kolen en ook voor toepassing van de juiste me- 'öden en het geschikte materiaal in fabrieken. De luidruchtigheid der auto's is al in vele steden ver anderd., maar er wordt nog te weinig opgetreden *?pri harde muziek en andere rustverstoringen en bard-galmende schoolbel is uit den tijd". Meer kalmte, een betere gezondheid, sterker touwen belooft „Hygeia" als heilzame gevolgen Sn actief optreden tegen de alom heerschende luidruchtigheid in het dagelijksch leven. R. P. Punten textielkaart in Februari verloopen. Men vestigt onze aandacht op het feit, at de op 1 Februari a.s. nog niet gebruikte Punten van de thans loopende textielkaart op tiien datum ongeldig worden. (In Denemarkenzijn plannen uit gewerkt om autos met turfgasgene- ratoren te laten rijden, omdat voor uitbreiding van houtgasgeneratoren in het land niet voldoende hout be schikbaar is.) Wonderbaarlijk wat de menschen, .Die zich toch hun autos wenscheu, Ondanks den benzinenood, Al niet weten uit te kienen, Ter vervanging van benzine; Wat is de techriek toch groot. Denemarken treedt naar voren Met nieuw voedsel voor motoren, Turf, die turfgas genereert; Het schijnt al beslist te wezen, Dat een auto ook op deze Nieuwe brandstof goed marcheert. Hout is niet genoeg te krijgen, Er schijnt een tekort te dreigen Door 't geringe Deensohe bosch; Daaraan zijn wé niet gebonden Zegt de Deen, 't is al gevonden, Voortaan turven w' er op los. Ook wij hebben onze venen Waar men, net als bij de Denen Niet gauw op een turfje ziet; Legt men straks ook hier te lande Dus de turf aan '(auto) banden, 'k Weet het niet, maar waarom niet? Met 'turfcokes en turfbriketten Kan men hier ook veel verzetten, Zeker heel wat autos vol; Na het turfschip der historie Krijgt de turfauto haar glorie, Afstandturvend aan den rol. Het uit omstreeks 1600 dateerend perceel Oude Zijds Voorburgwal te Amsterdam zal in- en uit wendig gerestaureerd worden onder auspiciën van dc vereeniging „Hendrick de Keyzer. (Foto Pax Holland) Ons Geïllustreerd Zondagsblad. Wij moeten onzen abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad tot ons leedwezen berichten, dat wij van de Uitgeversmaatschappij die dit w'eekblad exploiteert de mededeeling hebben ontvangen, dat de uitgave ervan na 31 December a.s. niet zal worden voortgezet. De abonnés, die het door onze tusschenkomst betrokken, zullen het derhalve met ingang van het nieuwe jaar niet meer van ons kunnen ontvangen. Wel zullen zij, in plaats daarvan, maar zonder onze tusschenkomst, van dezelfde uitgevers een ander doch soortgelijk weekblad kunnen be trekken, waartoe hun dezer dagen een aanbieding zal worden gedaan. Zij, die zich met ingang van 1 Januari per kwartaal abonneeren, ontvangen de in December nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. WINTERHULPSfiNEDERLAND Persoonlijk woord van den Provin cialen Directeur van Noordholland. Mv. A. J. Backer, provinciaal-directeur van Noord-Holland van „Winterhulp Nederland" schrijft ons: In vollen gang zijn thans de voorbereidingen voor de tweede Winterhulp-collecte,welke zal worden gehouden op 27 en 28 December a.s. De resultaten, welke de eerste inzameling heeft opgeleverd, zijn stellig niet onbevredigend geweest. Dae de Provincie Noord-Holland bij deze eerste inzamelingsactie, ook verhoudingsgewijs aan de spits heeft gestaan, moet allen die in dit gewest voor de Winterhulp werkzaam zijn, tot groote voldoening stemmen. Dit gunstige re sultaat is, behalve aan den gestagen arbeid van de plaatselijke directeuren en hun staf van onmiddel lijke medewerkers, te danken aan de wijze, waarop de collectanten in alle gemeenten zich voor het wel slagen van de inzameling hebben ingezet. Ik breng hen "daarvoor gaarne hulde en dank, waarbij ik de verwachting moge uitspreken, dat zij ook bij de vol gende inzamelingen hun beste krachten aan dezen socialen arbeid zullen willen geven. Doch niet alleen op hén, ook op de overigen in gezetenen der provincie doe ik een ernstig beroep. Ik weet het, de omstandigheden zijn moeilijk en vrijwel niemand ontkomt, ook in materieel opzicht, aan den druk der tijden, doch juist deze moeilijke omstandigheden zijn oorzaak, dat onder de bevol king nog grootere groepen dan voorheen in een toestand van noodlijdendheid verkeeren en als ge volg daarvan van elk sprankje van levensvreugde zijn verstoken. Laten daarom allen, die iets al is het mogelij kerwijs nog zoo weinigvoor hun minderbe deelde landgenooten op zij kunnen leggen, door het brengen van het offer, waartoe zij in staat zijn, getuigenis afleggen van hun eensgezinden wil, om de maatschappelijke nooden, die thans hier te lande heerschen en deze-nooden zijn niet gering ge zamenlijk te lenigen. Indien op deze wijze het saamhoorigheidsgevoel ten opzichte van de Nederlanders onderling en het besef van verantwooi'delijkheid van den eenen Nederlander tegenover zijn landgenooten tot uiting zouden kunnen komen, zou hiermede de aanwezig heid van een levende volkskracht in onze natie op de beste wijze in poitieven zin worden gedemon streerd. Het gironummer van het Provinciaal Bureau is: 395800. voor zieken wordt geregeld De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat een speciale regeling is getroffen ten behoeve van diegenen, die op medische gronden extra vleesch behoeven. Bovenbedoelde personen kunnen bij de plaatse lijke distributie diensten met ingang van 21 De cember 1940 een verklaring ontvangen op grond waarvan zij bij de verstrekking van vleesch een zekeren voorrang genieten. Ter voorkoming van misverstand wordt er na drukkelijk op gewezen, dat bovengenoemde ver klaringen door de distributie diensten uitsluitend uitgereikt worden aan hen, die ingevolge een gecontroleerde medische verklaring in aanmer king komen voor extra rantsoenen vleesch. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Zaterdag 21 December tot en met Vrijdag 31 Januari a.s. de met „18" genummerde bon van het algemeen distributie bonboekje recht geeft op het koopen van 250 gram koffie óf 75 gram thee. Verduistering is oqze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht VAN 19 OP 20 DECEMBER van 17.28 tot 9.47 Maansopkomst 24.00 Maansondergang 12.50 Generaal Franco inspecteert de cerewacht ter gelegenheid van de zitting van den Spaanschen nationalcn raad bij de uitvaardiging van de wet op de corporaties. (Foto Wcltbild) brengt U deze week een guitige, schelmsche en geslaagde succes film met 9Ceinz Jliifimann Vooraf gevariëerd bijprogramma. Cffieide Jeesidaqen Jtatinee Auoaduoocstellinq) (Adv Ingez. Med.) Heftige debatten in het Congres voorzien. United Press verneemt uit Washington; Uit de uitlatingen van verschillende Congresleden valt op te maken dat, indien Roosevelt in Januari wetgevende maatre gelen voorstelt of gelden ter beschikking wil stellen voor het leenen van Amerikaansch oorlogsmateriaal aan Engeland, in het Amerikaansche Congres heftige debatten zullen worden gehouden. In politieke kringen zegt men dat Roosevelt nog geen beslissing heeft genomen, doch alleen verklaard heeft dat men op deze wijze te werk zou kunnen gaan. Toch acht men het waar schijnlijk dat het plan, als het op de openbare meening geen ongunstigen indruk heeft ge maakt aan het Congres zal worden voorgelegd. Tot dusverre hebben de democratische afgevaar digde Bloom en de democratische senator Milton van hun instemming met het plan doen blij ken. De eveneens democratische senator Holt daarentegen noemde het voorstel een uitvlucht. Behalve dit plan van Roosevelt is de verstrek king- van een eventueele leening aan Engeland nog steeds onderwerp van de gesprekken. De democratische senator Vannuis heeft verklaard het onmogelijk te achten dat de toestemming van den Senaat kan worden gevraagd voor een verandering van de Johnsonwet, die, zooals men weet. het verstrekken van leeningen aan die staten, die bij de betaling van hun schulden uit den wereldoorlog nalatig zijn, verbiedt. De weerstand van Engeland. Het D.N.B. meldt; De correspondent te Washington van de ^New-York Sun", Adams, schrijft met betrekking tot het nieuwe voorstel van president Roosevelt aangaande steunverlee- ning aan Engeland dat te Washington een ge rucht in omloop is, volgens hetwelk Engeland zonder alle hulp van »de Vereenigde Staten niet langer dan drie maanden zou kunnen stand houden. Het is, aldus meent Adams, mogelijk, dat dit bericht „gedramatiseerd" is om den steun van de Amerikaansche openbare meening voor het nieuwste voorstel van Roosevelt te win nen. Vast staat echter dat er onder de best ge ïnformeerde ambtenaren te Washington geen twijfel over bestaat dat de situatie van Enge-, land uiterst vertwijfeld is geworden. De regee ring der V. S. is bereid Engeland alles te leve ren, wat dit voor den strijd tegen de totalitaire mogendheden noodig heeft. De Amerikaansche vlag en de Amerikaansche staatsburgers zullen echter buiten den oorlog worden gehouden. De belastingbetalers in de V. S. zouden een onbe grensd deel van de Engelsche lasten op eigen schouders moeten nemen. In de overige berichten uit Washington wordt er in het bijzonder de aandacht op gevestigd dat Engeland dringend schepen noodig heeft. De „New-York Post" schrijft ten aanzien van het plan-Roosevelt dat het van minder belang is of men Engeland oorlogsmateriaal schenkt of leent. De hoofdzaak is een voldoende productie der V. S. om te bereiken dat Engeland met dollars kan koopen, die de Vereenigde Staten het geven. De „New-York Sun" noemt het voorstel van Roosevelt een proefballon. Het uitleenen van oor logsmateriaal zou de hoeveelheid, die de Ver eenigde Staten ter beschikking van Engeland zou kunnen stellen, niet vergrooten. Het werke lijke vraagstuk van het oogenblik is de achter stand in de productie van vliegtuigen en ander oorlogsmateriaal. De „New-York World Telegram" schrijft dat in de V. S. de meening heerscht dat het bin- nenlandsche front van Engeland zwakker wordt, hoe langer de oorlog duurt. In dit opzicht is het pessimisme in de V.S. de laatste weken aanzienlijk toegenomen. Nog pessimistischer denkt men over de mogelijkheid van een Britsche overwinning of van herovering van Europa door Engeland. „Financiering van Engeland's oorlog." Voorts verneemt het D.N.B., dat de voorzitter van^het pas opgerichte comité tegen deelneming van de V. S. aan den oorlog, Verne Marshall, Roosevelt's nieuwe actie voor hulp aan Enge land als fantastisch gequalificeerd heeft. Op een persconferentie deelde hij mede, dat Lind bergh zijn medewerking aan het comité toege zegd heeft. Van alle fantastische financieele voorstel len, zoo zeide Marshall, die Washington de laatste jaren heeft gedaan, valt er geen te ver gelijken met het plan van Roosevelt, dat het Amerikaansche volk zou verplichten van nu af Engeland's oórlog te financieren. Nog ongeloof lijker is de bewering van den president dat zijn plan financiering van den Engelschen oor log zonder opheffing van neutraliteitswet of Johnson-act mogelijk maakt. Roosevelt's voor stel, aldus Marshall, heeft de. strekking dat het Congres een wet moet aannemen, die Roose velt machtigt iets te doen wat niemand andera zou durven zoolang de genoemde wetten van kracht zijn. Roosevelt eischt inderdaad wel de absolute autoriteit van een dictator. De Loonbelasting Kostenaftrek al in loontabel verrekend. Het blijkt, dat er misverstand bestaat over den aftrek van een bedrag van f 100 van het vei-diende loon voor de bereker ing van de loonbelasting. Velen meenen, dat de bedragen van het maandin komen, ia de tabellen opgegeven, nog moeten wor den verminderd met f 8.33 (1/12 van f 100), om het juiste belastingplichtige inkomen te berekenen. Dit is evenwel niet juist, aldus het Vad., want de irt de officieele tariefstaten gegeven cijfers zijn be rekend volgens een methode, waarbij met den f 10Ö aftrek reeds rekening is gehouden Ds. J. A. L. HOVY. Jubileum Ds. J. A. L. Hovy. Vandaag is het 25 jaar geleden, dat Ds. J. A. L, Hovy, thans emeritus-predikant bij de Ned. Herv, Kerk, zijn intrede deed in het oude kerkje te Wijk aan Zee en Duin. Ds. Hovy, die 5 Januari 1875 te Amsterdam geboren werd, volgde o,a. de colleges van. professor J. J. P. Valeton Jr. te Utrecht en eindigde zijn studie in 1901. Hij ont ving heel spoedig een be roep naar de gemeente Schoonebeek in Drente, waar hij zich op 13 April 1902 vestigde. Zeer veel heeft Ds. Hovy daar voor de Evangelisatie in den Oosthoek gedaan. In 1908 werd hij beroe- (Foto archief H.D.) pen naar Beilen, waar hij is gebleven tot December 1915. In deze gemeente heeft hij veel gewerkt in het belang van de drankbestrijding. Op 19 December 1915 deed hij zijn intrede te Wijk aan Zee en Duin, waar hij bijna een kwart eeuw het evangelie heeft verkondigd, want Zondag 14 April van dit jaar hield hij daar zijn afscheidspredikatie. Van zijn hand zijn vele werken verschenen, o.a. in 1922 „De gang der Godsopenbaring in het Oude Testament", opgedragen aan de nagedach tenis van zijn vroegeren leermeester Prof. Vale ton, en in 1928 de tweede zeer uitgebreide druk van. „Het Christelijk geloof". Onder zijn leiding werd de Christelijke school te Wijk aan Zee en Duin twee maal vergroot. In zijn tijd werd daar ook in de Populierenlaan het Verenigingsgebouw opgericht voor het houden van kerkdiensten; ook de Christelijke verenigin gen konden daar toen vergaderen. Een groote wensch van Ds. Hovy: de invoering van den Nieuwen Gezangbundel in de Ned. Herv. Kerk te Wijk aan Zee en Duin, werd vervuld. Velen zagen hun herder en leeraar noode ver trekken, want hij heeft er zich zeer bemind ge maakt, evenals zijn vrouw, die hem in al zijn ar beid trouw ter zijde heeft gestaan. Na zijn afscheidspredikatie heeft Ds. Hovy zich gevestigd aan de Langelaan 12 te Bentveld, waar hij terug mag zien op een rijk en welbesteed leven. IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. IJmuiden, 19 December. Consignatievisch: Bot f 70f 55, Schar f 33, Kleine schar f 11.50— f 10, Wijting f 32.50—f 20.50, Sardien f 13.50—i 8, Alles per 50 K.G. Zoetwatervisch: Snoek 84 et., Snoekbaars f 1.46, Karper 84 ets., Voorn 4230 et, Brasem 58 et. Blei 56 et., Spiering 70—62 ct. Alles per K.G. Kustvisschers (open booten): IJm. 30 f 94, IJm. 380 f 18, IJm. 373 f 28, IJm. 367 f 22, IJm. 217 f 32, IJm. 328 f 29, IJm. 324 f 37, IJm. 344 f 65, IJm. 304 f 24. BEVERWIJK Wat de tuinders kregen. VEREENIGDE VEILINGEN „KENNEMERLAND»» EN „VRIJE VEILING". Andijvie per K.G. 712. Selderij per bos 24. Peterselie per bos 34. Prei per kilo 4liy2 Uien per kilo 2.703 Waspeen per kilo 411. Knollen I per stuk 713. Idem n per stuk 46. Gele kool per kilo 33 y2. Groene kool per kilo 44 Roode kool per kilo 33.70. Rapen per kilo 33.70. Breekpeen per kilo 21/23. Boerekool per kilo 1.504. Spruiten per kilo 13—26. Koppen per kilo 810.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1