Aandrang den wederopbouw nu ter hand te nemen. ïttUK Voorschriften voor voetgangers lantaarns DONDERDAG 19 DECEMBER 194Ö Kostwinnersvergoedingen en pensioenen. Het afwikkelingsbureau heeft aan de burge meesters medegedeeld dat, met inachtneming van de bepaling, dat de na 31 Augustus 1940 uitgekeerde vergoedingsbedragen in mindering komen van het pensioen, indien dit wordt toegekend -thans ter verdere tegemoetkoming aan belanghebbenden, be paald wordt, dat tot aan het tijdstip, waarop de eerste pensioen termijn wordt uitbetaald, zij in het genot blijven van het hoogste der twee bedragen. Mocht bij de uitbetaling van het pensioen reeds een hooger bedrag aan na 31 Augustus uitbetaalde kostwinnersvergoeding zijn ingehouden dan op grond van het vorenstaande behoort te geschieden, dan zal het te veel ingehouden bedrag onverwijld weder aan belanghebbenden uitbetaald worden. Het vorenstaande heeft in het'algemeen geen be trekking op de aan weduwen en weezen toegekende of nog toe te kennen pensioenen, aangezien aan deze personen na 31 Augustus 1940 geen kost winnersvergoeding is uitbetaald. In de enkele ge vallen dat deze uitbetaling toch heeft plaats gehad, zal op overeenkomstige wijze gehandeld worden. Ernstige mishandeling door dienstbode. Kindje in heet water gestopt. De recherche te Maastricht heeft de dienst bode M. B., in betrekking bij de familie A. K., onder verdenking van poging tot doodslag op een kind, aangehouden en ter beschikking van den commissaris van politie gesteld. Enkele dagen geleden heeft deze dienstbode het tweejarig zieke dochtertje van de familie K. een bad doen nemen in gloeiend heet water. Daarna heeft zij het kind, dat nogal lastig was, ook nog mishandeld. Het stumperdje, dat zware brandwonden had opge- loopen, is in het ziekenhuis te Maastricht opge nomen. Een gedeelte van den snelweg HeerlenGeleen is reeds voor het verkeer opengesteld, doch voet gangers worden niet toegelaten. (Foto Het Zuiden) Beperking van afleverings- en vervoerverbod. Niet van kracht voor producten, welke voor menschelijke consumptie bestemd zijn. 's GRAVENHAGE, 18 December. In aanslui ting op de in de pers gedane mededeelingen met betrekking tot de inventarisatie van crisispro ducten en het in verband daarmede ingestelde af leverings- en vervoersverbod dier producten in de week van 14 December 1940 tot en met 21 December 1940, maakt het rijksbureau voor de voedselvoorziening bekend, dat dit afleverings- en vervoerverbod alleen betrekking heeft op die producten, welke kennelijk voor andere doelein den dan voor menschelijke consumptie zijn be stemd. Derhalve is het vervoer en de aflevering van producten, welke kennelijk voor menschelijke consumptie zijn bestemd, met inachtneming van de bestaande wettelijke bepalingen wel toege staan. Frauduleus geslachte varkens vervoerd. Twee mannen bij Doornspijk aangehouden. Ambtenaren van den Crisiscontróledienst te Zwolle hebben onder Doornspijk twee mannen aangehouden, 'toen deze onder beveiliging van het nachtelijk duister bezig waren met het vervoer van frauduleus geslachte varkens. Een van öien trachtte te ontsnappen, doch hij kon nog worden gegrepen. Tegen beiden werd proces verbaal opge maakt wegens frauduleus vervoer van vleesch, wegens overtreding der bepalingen op de huis- slachting en voorts ter zake van overtreding van de vleeschkeuringswet. Bij het onderzoek in deze zaak ibleek, dat ver scheidene inwoners van Kampen reeds vroeger vleesch van deze beide mannen hadden gekocht. Men stelde de politie te Kampen hiervan op de hoogte die er aanstonds op uittrok en er in slaagde een groot gedeelte van dit vleesch te achterhalen. Tegen de koopers is eveneens proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van de Hamsterwet. Het vleesch van de varkens is met dat van hetgeen men in Kampen kon achter halen in beslag genomen. van de Winterhulp Nederland Winterhulp Nederland, den Haag, No. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasver- eeniging N.V. Amsterdam No. 877. Stort op 5553 of 877 Ge brengt geluk in veler leven Fietazadel bracht dievenbende achter slot. Keeks rijwieldiefstallen aan het licht gekomen. Begin November van dit jaar kwam B. V. wo nende aan den Hofdijk te Rotterdam op het hoofdbureau van politie aangifte doen van dief stal van zijn rijwiel. Het zadel van deze fiets ver toonde bijzondere kenteekenen, welke V. aan de recherche opgaf. Gewapend met deze wetenschap kon een agent van politie al spoedig op de week markt op het Noordplein een rijwielzadel in be slag nemen, dat vermoedelijk van dezen diefstal afkomstig was. V. herkende het zadel als het zijne. Het onderzoek werd daarop in deze zaak voort gezet. De 40-jarige opkooper G. D. J. F. Z., bij wien het zadel in beslag was genomen, beweerde aanvankelijk halsstarrig, dat de agent zich ver giste en het bewuste zadel niet bij hem had ge vonden. Zijn boeken werden aan een nauwgezet onderzoek onderworpen, maar in het opkoopers- register vond men geen aanteekening van den inkoop van het zadel. Wel bleek Z. verscheidene rijwielen te hebben gekocht en weer verkocht en telkens trof de po litie daarbij denzelfden naam aan. Enkele ver- koopen werden nagegaan en het bleken van dief stal afkomstige rijwielen te zijn. Zoo kwam vast t-e staan, dat Z. rijwielen kocht van den 20-jarigen monteur J. G. B. die reeds voor andere zaken in het huis van bewaring zit. Bij een volgend verhoor bekende Z. andere rij wielen gekocht te hebben van den 20-jarigen J. C. G. en den 20-jarigen bankwerker S..H., die beiden daarna zijn opgesloten. Z. plaatste in zijn registers meestal data die niet overeenkwamen met de werkelijkheid, hetgeen het onderzoek bemoeilijk te. Ook G. en H. bekenden verschillende fietsen diefstallen te hebben gepleegd. Voorts bleken nog tot de bende te behooren de 21-jarige tele grafist P. van O., de 31-jarige loswerkman A. H. R. en de 20-jarige werklooze P. R. Allen zijn ge arresteerd. De bende stal hoofdzakelijk tusschen Augustus en November van dit jaar in verschillende com binaties. Men poetste dan de.merken weg. plakte er andere voor in. de plaats en soms werd de oude' truc van het verwisselen van onderdeelen toege past. Later werd nog een opkooper gevonden die mede in het complot was, n.l. de 21-jarige E. van B. die verscheidene rijwielen had geheeld. In totaal zijn tot nog toe zes daders en twee helers in deze zaak betrokken, terwijl van 15 ge stolen fietsen 11 exemplaren reeds terecht zijn. Men neemt aan. dat er nog meer diefstallen van deze bende aan het licht zullen komen. Bouwpremie beschikbaar gesteld. Ned. Ver. voor Koeltechniek. Tot indeeling in groepen besloten. Onder voorzitterschap van prof. W. H. Keesom uit Leiden, kwam Woensdagmiddag te Utrecht de Nederlandsche Vereenigïng voor koeltechniek in algemeene vergadering bijeen. Aan deze ver gadering ging een bezichtiging van het nieuwe koelhuis van de groenten- en vruchtenveiling ..Utrecht en Omstreken" vooral, alwaar ir. G. Ferguson in een korte inleiding op de beteekenis van het Utrechtsche koelhuis heeft gewezen. Nadat prof. Keesom de vergadering met enkele woorden had geopend, bracht hij ter kennis, dat het bestuurslid prof. de Haas uit Leiden, die aan de beurt van aftreden" was, van een herbenoe ming wenschte 'af te zien. De voorzitter heeft prof. de Haas hartelijk dank gezegd voor het vele werk, dat deze .hoogleeraar voor de vereeniging heeft verricht. Sinds 1908 was prof. de Haas lid van het bestuur en dus vanaf de oprichting heeft hij zijn beste krachten aan de vereeniging ge geven. Ook het bestuurslid den heer v. Oyen die eveneens net herkozen wenschte te worden dankte de voorzitter, voor zijn jarenlange medewerking. Hierna kwam in bespreking het rapport dei- commissie ter bestudeering van een eventueele reorganisatie der vereeniging, waarvoor de alge meene vergadering de richtlijnen moest goed keuren. Met zoo goed als algemeene stemmen werd de indeeling in groepen aangenomen, alsmede punt twee van de samenvatting, dat thans ieder lid moet opgeven, tot welke groep of groepen hij be hoort. In het nieuwe bestuur zullen nu evenveel leden-vertegenwoordigers zitting hebben als het aantal groepen bedraagt, terwijl iedere groep een lid van het bestuur voorstelt. Besloten werd voorts, dat elk bestuurslid na zijn vijfjarige zittingsperiode daadwerkelijk zal aftreden, een hooge uitzondering voorbehouden. De sta,tuten der vereeniging bleven ongewij zigd. doch er werd besloten het huishoudelijk reglement voor de groepen zoo noodig in over eenstemming te brengen met de door de verga dering aangenomen nieuwe bepalingen. .Voorts werd door de vergadering aangenomen hét bestuursvoorstel om de vereeniging onder te verdeelen in vier groepen n.l. die, welke omvat ten het gebied van de: a. natuurkunde, chemie en biologie en de in dustrie der zeer lage témperaturen. b. de apparaten en hulpmiddelen voor het voortbrengen van de koude, inbegrepen de isola ties. de toepassing van de koude, de luchtbehande- L:'.-' en het transport. d. de statistiek, de economie, het onderwijs, en de propaganda. In Scherpenzeel wordt met herbouw begonnen. Wij vernemen van de zijde van den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw: Dat in het algemeen in or.s land nog in zeer on voldoende mate met den herbouw is begonnen, werd toegeschreven aan twee omstandigheden: In de eerste plaats aan de onzekerheid over de rijksbijdrage in de schadevergoeding en in de tweede plaats aan demoeilijkheden met de mate riaalvoorziening. Het financieele bezwaar was inderdaad een reëel argument. De algemeen gemachtigde voor den wederop bouw is dan ook niet tot krachtige maatregelen om den herbouw te bevorderen' overgegaan, zoolang ten aanzien van de schadeloosstelling geen zeker heid bestond. Hij heeft niet ingegrepen hoewel het zeer gewenscht geweest was dat reeds in Juli, Augustus en September op veel grootere schaal ge bouwd was 'dan het geval is geweest. In de eerste plaats moet daarbij gedacht worden aan het feit, dat de bedrijvigheid in de bouwvakken van bijzon der belang is voor de geheele Nederlandsche wel vaart. Voorts waren toen de weersomstandigheden uiteraard veel gunstiger dan nu, terwijl ook de ma teriaal-voorziening nog zooveel gemakkelijker was. Thans echter weet een ieder wat de schadever goeding betreft, waar hij aan toe is. Op het gebied van de materialen zijn er inder daad vele moeilijkheden, doch in het algemeen kan gezegd worden, dat de vooruitzichten niet ongun stig zijn. Reeds eender is verklaard: Indien men de materiaalbesparende voorschriften, welke de algemeen gemachtigde heeft uitgevaar digd, in acht neemt, kan men er zeker van zijn, dat in een snel tempo met den bouw kan worden voort gegaan tot het a.*. voorjaar en -met reden kan ver wacht worden, dat de aanvoer van materiaal dan aanmerkelijk zal toenemen. Redelijke bezwaren tegen den herbouw kunnen nu dus niet meer worden aangevoerd. Zakelijke argumenten voor langer uitstel zijn er niet meer. Des te klemmender zijn de argumenten om nu wel en onverwijld te beginnen. Thans zijn er hoewel schaarsch nog materialen en er zijn nog aannemers en bouwvakarbeiders, die werkloos zijn. Het is dus een economisch en ook een sociaal be lang van de eerste orde dat er nu gebouwd wordt, opdat er niet nog meer materiaal en arbeids'kraoht voor ons lanid en volk verloren ga. Om een -begin te maken heeft de algemeene ge machtigde bepaald, dat met den wederopbouw in een bepaalde plaats aangevangen zal worden en dat, indien de getroffenen niet zelf bouwen-, dit door een door den algemeen gemachtigde aange wezen instantie zal geschieden. Als eerste plaats, waar op deze wijze gebouwd zal worden, is Scherpenzeel aangewezen. In Scherpenzeel zijn verschillende besprekingen gevoerd tusschen de vertegenwoordigers van den algemeen gemachtigde en de gedupeerden. Een ieder is uitgenoodigd een architect aan te wijzen, die zijn belangen behartigt. Inid-ien men aan deze uitnoodiging geen gevolg heeft gegeven, wordt de betrokkene vertegenwoordigd door een door den algemeen gemachtigde-aangewezen architect. A r tikel 16 van het sell a d evergoedingsb es lu it opent de mogelijkheid van het uitgeven van bouw- bewijzen door den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw. Dit zal in Scherpenzeel geschieden. Indien iemand die recht heeft op schadevergoeding niet tot herbouw wil overgaan, dan- houwt de stichting en wordt zijn schadevergoeding geblok keerd. Hij moet dan om zijn.recht op schadever goeding geldend te maken een bouwbewijs over leggen. Dit bouwbewijs zal hij t.z.t. moeten koopen van de stichting Wederopbouw Scherpenzeel. De koopprijs van dit bouwbewijs beteekent voor hem den schadepost, welke hij te dragen krijgt voor zijn weigering tot medewerking. Het is dus zijn welbegrepen belang, dat hij nu bouwt. Naast den eigenlijken wederopbouw ontwikkelt zich een nieuwe tak van werkzaamheid, nl. de sociale hulp aan de getroffenen. Het bleek hoé langer hoe meer, dat men er niet was met de scha deloosstelling, met een voorschot of hypotheek, omdat in vele gevallen de getroffenen de zwaar dere lasten niet konden dragen. Wanneer men nu in een geval als Scherpenzeel den wederopbouw verplicht stelt en de gedupeerden dwingt op straffe van een verliespost bij aankoop van een bouwbewijs tot herbouw over te gaan, dan is het begrijpelijk, dat deze sociale zijde niet uit het oog mag worden verloren. De algemeen gemachtigde is dan- ook volkomen overtuigd van de noodzakelijkheid om met de noo- dige soepelheid hier op te treden teneinde sociale misstanden te vermijèen. Om dit te bereiken zal hij het besluit inzake de schadeloosstelling, de hypotheekregeling 1940 en de bestaande subsidie regelingen ter verbetering van de volkshuisvesting tezamen hanteeren en wel zoodanig, dat iedere ge troffene in staat zal worden gesteld aan den her bouw deel te nemen, zonder dat hij gedwongen wordt voor zijn verdere lever verplichtingen te aanvaarden welke boven zijn inkomen en vermo genspositie uitgaan. Zelfs kan de algemeen ge machtigde in bepaalde gevallen door middel van gelden a fonds perd-u moeilijkheden uit der weg ruimen. Als een bewijs van de soepelheid, waarmede bij den wederopbouw te werk zal worden gegaan, diene nog het volgende. De bouwkosten zijn zeer gestegen. Om den her bouw toch zooveel mogelijk te bespoedigen kun nen bouwpremies worden uitgegeven. Aan de eigenaren die hun geheel of vrijwel ge heel vernielde panden vóór 1 Januari 1942 hebben herbouwd kan een bouwpremie worden verstrekt ten bedrage van 10 pet. van het schadebedrag tot een scbademaximum van f 15.000. Hierdoor wordt dus een deel van de gestegen bouwkosten opge vangen. De praktijk wordt dus dat in gevallen waarbij dit noodzakelijk en verantwoord is de financiering van den herbouw een vergoeding met zich zal brengen, welke boven de schadeloosstelling uitgaat Tegenover al deze soepelheid wordt verlangd een daadwerkelijke activiteit voor een snellen weder opbouw, welke toch ongetwijfeld een algemeen Ne- derlandsch belang is. Alle mogelijke hulp wordt verleend, doch nu wenscht de algemeen gemach tigde ook, dat men den wederopbouw ziet als een nationaal belang en dat men in den geest van vol strekte samenwerking alië medewerking verleent om het initiatief, dat hij in Scherpenzeel heeft ge nomen, te doen slagen. De voorbereidende besprekingen in Scherpenzeel zijn reeds beëindigd. Half Januari wondt met den bouw begpnnen en in den loop van Mei zal deze klaar zijn.. De leiding van het wederopbouwwerk is opgedragen aan den heer A. E. Bredero, direc teur van de N.V. Bredero's Bouwbedrijf m Utrecht, die als gedelegeerde voor den wederop bouw van Scherpenzeel zal optreden. Het toezicht op den bouw is opgedragen aan ir. A. Kraaijen- hagen uit Oosterbeek, de ontwerper van het we- deropbouwplan van Scherpenzeel. De beste en zuinigste lampen ooit door Philips vervaardigd (Adv. Ingez. Med.) Bet stoomtrammetje van Laren naar station Bus- sum kan het in verval geraakte bruggetje over de Galgensloot te Laren niet meer passeeren, zoo dat de passagiers „over de brug moeten komen", om over te stappen. (Foto Pax Holland) Winkelier uit Breda vermoord. Lijk te Rotterdam gevonden. Na een nauwgezet onderzoek, dat weken duurde, is de Rotterdamsche politie er in geslaagd, ophelde ring te brengen in de geheimzinnige verdwijning van den 47-jarigen P. B. G. van Aart, eigenaar van een klee.dingmagazijn td Breda. Deze winkelier kreeg op 9 November j.l. bezoek van den heer Van der B. uit Bussum, eigenaar van een kleed ingmagazijn in ongeregeld goed. Deze zei, buiten de distributie om een partij wollen jumpers te kunnen leveren via twee relaties van hem in Den Haag. Den volgenden dag reisde de Jieer Van Aart met Van der B. reeds naar Den Haag. Hij nam een dagretour en had ken nelijk de bedoeling, dienzelfden dag nog naar Bre da terug te keeren. Hij is daar echter niet terugge keerd. Onmiddellijk na zijn vermissing ging de politie te Breda, Den Haag en Rotterdam op onderzoek uit. Men vermoedde, dat de heer Van Aart in handen was gevallen van lieden, die het op zijn geld gemunt hadden; hij had n.l. een bedrag van 1000 in zijn portefeuille. Thans is het lijk van den winkelier gevonden in een woning in het westelijk stadsdeel van, Rotter dam, waar het zeer goed verborgen was in een kelderverdieping. Het vermoeden dat de heer Van Aart vermoord is, bleek waarheid te zijn. Het onderzoek in deze zaak is nog in vollen gang. Woensdag zou op het lijk sectie worden verricht. TREINVERKEER AMSTERDAM DEN HAAG ONDERVOND OPNIEUW STAGNATIE. Bovenleiding door onbekende oorzaak gebroken. LeidenDen Haag over enkel spoor. AMSTERDAM, 18 December. (A.N.P.) De Nederlandsche spoorwegen, die het door de hui dige tijdsomstandigheden toch al niet gemak kelijk hebben, worden den laatsten tijd nog meer in het regelmatig uitoefenen van de werkzaam heden bemoeilijkt door nieuwe tegenslagen. Met veel moeite was men er in geslaagd het verkeer na het spoorwegongeval te Leidschendam over enkel spoor weer doorgang te doen vinden. Tegen het vallen van den avond echter is gisteren door onbekende oorzaak de draad van de bovenleiding boven dit spoor gebroken waar door men in den ouden toestand terugviel. Kon gisteren en hedenmorgen de N.Z.H. tram het passagiersvervoer overnemen, des avonds was dit niet het geval, omdat de trams maar tot 19 uur rijden. Het reizigersverkeer is derhalve weer omgelegd en geschiedt thans weer over Harme ien en Breukelen. Door de verduistering zijn de spoorwegen niet in staat 's nachts werkzaam heden aan de bovenleiding uit te voeren. Tegen het aanbrekerr van den dag is het gerequireerde personeel met man en macht aan het herstel begonnen en na korten tijd is men met het werk gereed gekomen zoodat het verkeer over enkel spoor tusschen Leiden en Den Haag kan worden .onderhonden.. (Adv. Ingez. Mm 's-GRAVENHAGE, 18 December. Ter mu ring van het gestelde in paragraaf 8. sub 6., pa.'J* en par. 10b van de Verordening van den Rijksc,v? missaris voor het bezette Nederk-rdsche gebied 34/1940, zooals deze is aangevuld en gewijzigd^ de Verorcening van den Rijkscommissaris voor^ bezette Nederlandsche gebied nr. 2 1 2/1940, W de rijksinspectie voor de bescherming van de volking tegen luchtaanvallen de volgende uiiv^ ringsvoorschriften vastgesteld: 1) .Voetgangerslantaarns. Voetgangerslantaarns voldoen alleen dan aaaü voorschriften van bovenbedoelde verordening: a. wanneer zij zijn voorzien van een voor»e. schreven en door de rijksinspectie goedg-' donkerblauw gloeilampje, b. wanneer het een goedgekeurde lantaarn van speciale constructie betreft. De onder a bedoelde donkerblauwe lampjes y^, voetgargerslantaarns worden, van het goedkeu', ringsmerk I.L.B. voorzien, door de industrie in den handel gebracht tegen een maximumprijs van jj cent. Iedere normale voetgangerslantaarn, die vy zulk een goedgekeurd lampje is voorzien, mag n de open lucht gebruikt worden. Er wordt echte; met nadruk op gewezen, dat zulke voetgangerslaj. taarns ingevolge de bovenbedoelde verordening 212/1940 slechts zoo in de open lucht mogen'wor" den gebruikt, dat het lichtschijnsel niet naar bovai dringt en andere deelnemers van het verkeer m niet door verblind worden. Bij foutief gebruik kan dus ook een van een goedgekeurd lampje voor. ziene voetgangerslantaarn in beslag genomen den. Ditgevaar bestaat bij de onder b bedoelde lan. taarns niet, daar deze van een automatisch wej. kende inrichting zijn voorzien, waardoor een niet toelaatbare lichtuitstraling naar boven onmogelijk is. Het gebruik van deze voetgangerslantaarns kin dus nimmer tot overtredingen (ook onbewuste) aanleiding geven. 2. Blauwe gloeilampen voor verschillende in j; verordening aangegeven verduisterings-doeleindea (voor verlichting binnenshuis, voor verkeersaan- duidingen enz.) zijn alleen dan volgens de voor schriften, wanneer zij het daartoe vastgestelde goedkeuringsmerk der rijksinspectie dragen, be, staande uit een rechthoek met de letters I.L.B., «j type-aanduiding en een nummer. Zulke gloeilam. pen worden eveneens door de industrie in dm handel gebracht voor een maximum-prijs van 55 cent. 3. Voor de lichtuitstralende aanduidingen (licht, bakken enz.) voor winkels, café's enz. gelden de reeds bekend gemaakte voorschriften. 4. Voor alle verduisteringsdoeleinden, waarvoor blauw licht voorgeschreven is. zijn thans goedge. keurde blauwe gloeilampen officieel vastgesteld es zullen "binnen enkele dagen in d - handel verkrijg, baar zijn; Nogmaals wórdt'er nadrukkelijk op gewezen, dst het gebruik van andere middelen voor deze doel. einden verboden is. HAARLEMSCHE KANTON- RECHTER. Door pest aangetast varken geslacht. DE SEAGER CONSTATEERDE DE ZIEKTE NIET, DE VEEARTS ECHTER WEE HAARLEM Woemdl!, Hedenmorgen stonden voor den kantonrech ter te Haarlem terecht een slager uit Velsen en zijn zoon. De zoon had op 29 September een tweetal varkens fraudule. geslacht, en drie weken daarvoor had hij zich ook aan een frauduleuze 1 slachting schuldig gemaakt, namelijk van een varken, dat aangetast was door de varkenspest, zooals later uit een onderzoek, dat de veearts naar de kwaliteit van het vleesch instelde, bleek. De Kantonrechter informeerde of de slagerszoott had gezien dat het dier varkenspest had. Verd.: Neen. We hebben het vleesch zelf gegeten- en we hebben er niets van gekregen. Kantonrechter: „U hadt er aan dood kunnen gaan!' De slager zelf had ook niet gezien dat het door dé gevaarlijke ziekte was aangetast. „Het dier had ^yel' pijn in het. hoofd" zei de sla ger, waarop de kantonrechter belangstellend vroeg waaraan'men kan zien dat een varken pijn in het hoofd heeft en wat of dat zeggen wil." „We zeggen dat 't varken pijn in 't hoofd heeft wanneer het beest niet eet. Nou, en dit beest at 't voer niet dat ik hem 's morgens voorzette. Maar verder mankeerde 'iet dier "iets". Aldus was 't antwoord. Zooals reeds geschreven is: de veearts stelde wel varkenspest vast. De ambtenaar van het O. M. wees op het gevaar voor de volksgezondheid, dat door frauduleuze lachtingen ontstaat, en waarvan dit geval wel een zeer sprekend voorbeeld is. De zoon werd wegens de verschillende door hem begane overtredingen veroordeeld tot in totaal een boete van £30, en de vader tot f50; het in beslag genomen vleesch wordt verbeurd verklaard. Landarbeiders en de ontslagverordening. 's-GRAVENHAGE, 18' December. (A.N.P.) - Van het departement van sociale zaken is net volgende rondschrijven aan de gemeentebestu ren uitgegaan: Aangezien in het rondschrijven van 15 Ju» 1940 werd bepaald dat na 5 Juli 1940 personen slechts in de steunregeling kunnen worden op genomen, indien hun namen voorkomen op oe bekende, door de werkgevers opgemaakte en door de arbeidsinspectie voor accoord geteekende lijs ten. doet zich op het oogenblik de moeiiijK- heid voor dat in feite ontslagen arbeiders in den land- of tuinbouw niet in de steunregeling kun nen worden opgenomen, omdat hun werkgevers weigeren een onslagvergunning aan te vragen- Deze werkgevers hebben zich op het standpunt gesteld dat „Landbouwbedrijven of tuinbouw bedrijven" niet vallen onder „Gewerbebetrieber genoemd in het eerste uitvoeringsbesluit van Juni 1940 betreffende het beperken van werk- Sommige kantonrechters hebben zich reeds voor deze meening uitgesproken, in verband waarmede termen zijn gevonden om voorloopig goed te keuren dat ontslagen landarbeiders die lid zijn van een werkloozenkas voor landarbei ders in dien zij niét voor het doormaken overigens aan alle terzake gestelde eischen vol doen. in de steunregeling worden opgenomen, tegen overlegging van een ontslagbewijs, gere kend door den laatsten werkgever.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2