Hoe met voordeel op de voeding te bezuinigen AB'S AVONTUREN De Torenwachter DONDERT)'A G 19 DE'CE M B E R W4G Advies van den voedingsraad Koopt met overleg levensmiddelen Wees zuinig bij 't „panklaar" maken 's-GRAVENHAGE, Dec. De Voedingsraad schrijft: Er zijn gevallen waarin bezuiniging' op de voeding verkeerd kan zijn. doch daarover willtn wij het dezen keer niet hebben. Wij willen nu eens zien hoe wij ons goed kunnen voeden en toch de grootst mogelijke bezuiniging betrachten. Vooral nu, nu vele van onze levensmiddelen duurder ge worden zijn, is dit voor de huisvrouw een belang rijk onderwerp. De allereerste stap tot zuinigheid is wel het „voordeelig" inkoopen. Dit wil niet zeggen dat men nu van alles maar dadelijk het goedkoopste moet gaan aanschaffen, want goedkoop kan heel dikwijls duurkoop zijn, doordat de kwaliteit der waren vaak evenredig is aan den prijs. Dit is evenwel niet altijd zoo. er zijn gevallen waarin het goedkoopere uit voedingsoogpunt de voorkeur verdient boven het duurdere. Zoo is het gehalte' aan edele voedingsstoffen van de goed koopere grove gort aanzienlijk hooger dan van geslepen parelgort; van ongeslepen rijst ihooger dan van geslepen on van bruinbrood hooger dan van witbrood. Afgeroomde melk en magere kaas zijn. naar wat er in zit. uitstekende voedingsmid delen voor weinig geld. Bij het koopen van al deze levensmiddelen ontvangt de huisvrouw voor haar geld een veel gezondere voeding. De volgende stap op den weg naar goed aange wende zuinigheid is het doelmatig „panklaar" maken van de levensmiddelen en* wel speciaal van aardappelen, groenten en fruit voor het koken. Wat is nl. veelal het geval? Bij het „panklaar maken van deze levensmiddelen worden door ve len. dikwijls geheel ten onrechte, groote hoeveel heden als zijnde waardeloos, weggedaan. Men gaat te royaal te werk. zoo gaat b.v. van de ge kochte hoeveelheid boerenkool bij het klaarmaken maar al te vaak 1/3 gedeelte en zelfs meer en bij het schillen van aardapelen, wortelen en fruit 1/5 tot 1/4 gedeelte verloren. Op welke wijze de verschillende levensmiddelen dan wel klaarge maakt dienen te worden om er uit te halen wat. er in zit. volgt aan het slot, van dit artikel. In het algemeen kan men evenwel zeggen, dat groenten en fruit zoo frisch mogelijk dienen te worden in gekocht. er gaat dan het minste van verloren. Niet in iedere stad is er eiken dag veiling. Men infor- meere dan wanneer dit wel het geval is en gebruikt op die dagen, dat men de versehe groenten kan krijgen, zeker geen inmaak of peulvruchten. De op de juiste wijze voorbereide groenten en vruchten mag men niet lang laten liggen of een nacht in water laten staan. Ze moeten na een. snelle voorbereiding vlug aan de kook gebracht en kort gekookt, worden. Op deze wijze .spaart men voedingsstoffen en brandstof. Bij het zoeken naar steeds nieuwe mogelijk heden om zuinig te zijn, moet men er voor waken niet tot „verkeerde zuinigheid" te vallen, want ook dit bestaat. Zoo moet men b.v. niet het eten voor eenige da gen tegelijk gaan koken. Bij het opwarmen, waar bij men om aanbranden te voorkomen, flink moet roeren, gaat veel van de voedingswaarde verloren. Ook het gebruik van dubbelkoolzure soda. om peulvruchten sneller gaar te doen worden (of om bij zure groenten minder suiker aioodig te (heb ben) is ten sterkste af te raden. De hooikist gebruike men zoo weinig mogelijk. Aardappelen, groenten en melkspijzen mogen er nooit in klaargemaakt worden. Voor deze ge rechten beteekent het gebruik ervan ook geen bezuiniging, daar ze slechts een korten kooktijd (hoogstens 1/2 uur) hebben. Alleen voor peulvruchten en gort in water ge kookt. die een zeer langen kooktijd vragen, staan' de zaken iets anders. Gelukkig zijn dit juist ge rechten, die van een bereiding in cle hooikist niet te lijden hebben. Havermout, rijst en grutjes in water gekookt kan men eveneens op deze wijze klaarmaken. Op het bord giet men er dan de ko kende melk bij. Wenken voor liet op de juiste (zuinige) wijze klaarmaken van diverse levens middelen. GROENTEN. Boerenkool. De wortels en het houterige gedeelte van de stronk zijn de eenige deelen, die niet gebruikt kunnen worden. Verder kan alles van den boerenkoolstruik dienst doen. De dikke zachte stengels schilt men af en snijdt ze in stukjes. De bladnerven worden met het blad mee fijn ge sneden .Voor een testerken koolsmaak behoeft men niet bang te zijn, de zoete smaak van de stengel stukjes overheerscht deze geheel. Winterwortel en. Meestal schilt men de winterwortelen. Beter en voordeeliger is het om ze met een hard borsteltje af te boenen en dan in de gewenschte stukken te ver deelen. A n d ij v i e. De buitenste groene bladeren van de andijvie bevatten dc voor ons zoo belangrijke ijzerzouten in veel grootere hoeveelheid dan de gele bladeren. Daarom moet men ze er niet afhalen, alleen de aangestoken plekken worden verwijderd. Peterselie en bladselderij. Peterselie en bladselderij beginnen in dezen tijd van het jaar schaarscher en duurder te worden. Als men de steeltjes mee fijn hakt, krijgt men een even geurige maar veel grootere hoeveelheid. Prei. Niet alleen het witte gedeelte, maar ook de lichtgroene bladeren van de prei komen voor het gebruik in aanmerking. Brusselsch lof. Bij de stronkjes Brusselsch lof blijven de bui tenste bladeren er om zitten, alleen de bruine plekken schraapt men weg. Spruitjes. Een enkel dor of aangestoken blaadje van de spruitjes komt als afval in aanmerking, de rest wordt zoo gebruikt. Kool. Van de kool gebruikt men ook de dikke nerven, maar raspt of schaaft ze te voren fijn. Groentenftou illon. Voor het trekken van groenten/bouillon komen zelfs de harde gedeelten van de groenten, die men meent niet meer te kunnen gebruiken, in aanmerking. Groen tenat. Het groenitenat dat zich bij de bladgroenten steeds onder in de pan verzamelt, wordt niet weg ge goten. doch men bindt het met een weinig aardappelmeel. Afzonderlijk is een kopje gepre senteerd, bij wijze van thee, vindt het bij velen grage aftrek. AARDAPPELEN EN FRUIT Aardappelen. Daar bij het schillen van de aardappelen onge veer 1/61/7 gedeelte verloren gaat, komt het ge bruik van aardappelen in de schil dus practisch neer op een dag gratis aardappelen eten. Velen meenen, dat zij zuinig handelen door de schillen gedroogd als brandstof te gebruiken. Als voeding vertegenwoordigen ze echter een veel belangrijker waarde. Handappelen en peren. Gebruikelijk is het om de handappelen en peren te schillen, gezonder is het om er zoo in te bijten en ze met de schil te nuttigen, wat 1/5 deel winst beteekent. Voor rauwe slaatjes schaaft men ze met de schil fijn, deze geeft dan dikwijls meteen een aardige kleurschakeering. Gedroogde vruchten. Pruimen, appels, e.a. weekt men 2 x 24 uur, zoo noodig voegt men wat suiker tijdens het weeken toe. Dit laatste is dikwijls niet noodzakelijk, daar zich in de vruchten zoetstoffen bevinden, die al een voldoende smaak geven. Na het weeken schept men de vruchten uit het weekwater in een schaal tje, brengt het vocht aan de kook en bindt het met wat aardappelmeel. Na bekoeling komt de saus over de vruchten. DIVERSEN Restjes groenten en aardappe- 1 e n. Van restjes groenten of aardappelen maakt men met behulp van wat melk, groene tuinkruiden, rauwe sla (b.v. andijvie) .kaas, enz. een smakelijk voedzaam hapje bij de boterham. Melk. Uit voedingsoogpunt dient de melk niet vaker verhit te worden dan strikt noodzakelijk is om ze ziektekiem vrij te maken, nl. 1 x koken, waarbij men de melk 3 x „op laat komen". Voor het be reiden van pappen enz., waarbij de melk van te voren toch aan de kook gebracht moet worden gebruikt men om diezelfde reden dan ook geen gepasteuriseerde flesschenmelk. Melkvel 1 e n. Menigeen doet het vel van de melk weg. omdat men er niet van houdt. Dit vel bestaat uit sterk geconcentreerde melk en bevat veel voedings stoffen. Losgeklopt door pappen, sausen, jus, stamppotten of op de koffie, kan het uitstekend dienst doen. De Nederlandsche Unie. De heer H. Roelfsema tot algemeen secretaris benoemd. Van de zijde van De Nederlandsche Unie deelt men ons mede: Sinds dr. H. G. W. v. d. Wielen indertijd tot algemeen secretaris van De Nederlandsche Unie werd benoemd, was hij dermate met bespre kingen alom in den lande, kadervorming e.d. bezet, dat hij slechts zelden aanwezig kon zijn op het Centraal Secretariaat in de Alexander- straat te 's-Gravenhage. In verband daarmee nam reeds dadelijk de adjunct-secretaris, de heer H. 'Roelfsema, vele werkzaamheden voor den heer v. d. Wielen waar. Om deze situatie ook naar buiten toe tot haar recht te laten komen, heeft het Driemanschap den heer Roelfsema thans tot algemeen secreta ris benoemt. De heer v. d. Wielen blijft op dezelfde wijze als vroeger de leiding van De Unie terzijde staan. De heer Roelfsema is in 1909 geboren te Ten Boer (Gr.) Hij was enkele jaren aan het on derwijs verbonden, was lid van het hoofdbestuur van de V.C.J.B. en maakte deel uit van verschil lende organisaties op het gebied van de werk- loozenzorg en het jeugdwerkloozenwerk, met name in samenwerking met de Volkshoogeschool te Bakkeveen. Later werd hij aan het secreta riaat der Groninger Gemeenschap verbon den. NIEUW NED. INSTITUUT VAN ARCHITECTEN. In de te 's-Gravenhage gehouden ledenvergade ring van het Nederlandsch Instituut van Architec ten, welke werd geleid door den voorzitter prof. ir. R. L. A. Schoemaker. is besloten tot oprichting van het nieuwe Nederlandsche Instituut van architecten, (secretaris M. H. van der Gugten, Den Haag). Elk lid wordt volkomen vrij gelaten, al of niet zijn me dewerking aan den Nederlandsehen Cultuurkring te verleenen. De voorbereidende werkzaamheden voor het omleggen van den hoofdver keersweg te Raalte zijn begonnen. Dennebosschen moeten worden ge kapt en hooge roggc-esschen afgegraven. (Foto Pax Holland) Auto in de Veclit gereden. Amsterdammer verdronken. Woensdagmorgen is op den rijksstraatweg onder Breukelen een ernstig ongeluk .gebeurd. Er na derde uit de richting Amsterdam een personen auto. Vermoedelijk door te groote snelheid en door de gladheid van het wegdek slipte de auto in de bocht nabij het kasteel Nijenrode. De wagen geraakte hierbij te water, waardoor een van de beide inzittenden, de 53 jarige C. J. van den Berg uit Amsterdam, is verdronken. De chauffeur zp.g kans, uit den wagen te springen en zwemmende den kant te bereiken. Op den wal trok de chauffeur zijn boven jas en andere kleedingstukken uit, waarna hij zich op nieuw te water begaf om te trachten den heer Van den Berg te redden. Hij wist door het portierraam, dat hij open had gedraaid alvorens uit den wagen te kunnen ont snappen. zijn passagier te grijpen, doch uitgeput door de koude van het water en de vermoeienis moest hij hem weer loslaten. Inmiddels hadden personen, die aan de overzijde van de Vecht de auto op het gladde wegdek had den zien slippen en te water raken eenige roei bootjes losgemaakt en daarmede roeiden zij naar de plaats des onheils. Ondertusschen passeerde toevallig een kraan wagen, welke werd aangehouden om daarmede te trachten, den wagen op den kant te brengen. Er ging echter nog een kwartier mee heen zoodat dokter Adels, die ijlings was ontboden, ondanks het toepassen van kunstmatige ademhaling de VOOR DE KINDEREN Huizen, hutten of holen, waar be woners zich konden verbergen, waren niet te zien. De honger maakte Ab ra zend. Ais hij dan nergens mensclien kon vinden, dan zou hij probeeren een der vaten' te opener;. Hij nam een flinke bijl en met een paar stevige slagen was de bodem van een der vaten ver brijzeld. Tot zijn groote vreugde rolden uit het vat een honderdtal scheepsbeschuiten. In tijd van een oogenblik had Ab met zijn ijzersterke tanden eenige van deze beschuitjes opgepeuzeld. Hè, dat smaakte lekker. Wacht, hij zou er eenige mee aan boord van zijn scheepje nemen! Hij kon dan voorloopig zijn honger stil len en probeeren langs de kust te varen. Hij zag natuurlijk de groote hand niet, die naar hem werd uitgestoken. Met een gil liet Ab al zijn kostbare beschuiten vallen. Hij staarde in de wilde oogen van een raar uitzienden dikken man. Deze man was vreemd gekleed. Een groote hoed bedekte den schedel van zijn dik hoofd. Zijn beenen waren aan de voorzijde bekleed met leeren vellen. Op zijn bruinachtig hemd droeg hij een vuurroode das met groote witte noppen. Een breede leeren gordel met zakken omspande zijn geweldigen buik. Een heel gevaarlijk uiterlijk gaf hem wel zijn ouderwetsch geweer, wat hij in zijn grove handen heen en weer zwaaide. Ab had de tegenwoordigheid van geest om het touw los te gooien en nu dreef hij op een veiiigen afstand van den wal. Maar dit beviel den dikken heer aller minst, en begon te brullen er; te schreeuwen. „Wattojij jo hiero.... komenjojijgauw wattoriep hij in een gebroken taaltje. Maar Ab voelde er natuurlijk niets voor om met de groote handen van dien dikbuik kennis te maken. Doch tot grootgn schrik van Ab zette hij nu zijn geweer tegen zijn schouders en Predikbeurtenlijst. Zij die ons opgaven van kerkdiensten ter opneming in onze Predikbeurtenlijst, worden vriendelijk verzocht te zorgen, dat de opgaven voor de Kerstdagen vóór a.s. Vrijdagmiddag 12 uur in ons bezit zijn. levensgeesten van liet slachtoffer niet meer wist op te wekken. Het lijk is in beslag genomen en naar het lijken- huisje te Breukelen vervoerd. FAILLIS SEMENTEN. (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V., Amsterdam.) Surséance van betaling: Op 11 December 1940 is aan de Naamlooze Ven nootschap Machinefabriek „Drakenburgh" voor- heen D. W. v. Rennes, gevestigd te Utrecht, surséance van betaling verleend voor den tijd van één jaar en zes maanden, ingaande 11 Oc tober 1940, met benoeming van mr, H. R. Goud smit te Leiden, Papegracht no. 7 E, tot bewind voerder. Bij vonnis der Arrondissements-Rechtbank te Assen d.d. 26 November 1940 werd Mr. Menno S. Kalma, advocaat en procureur te Assen in staat van faillissement verklaard, met benoe ming van Mr. J. G. Nijsingh. tft Zwolle, Koe straat 10, tot Curator. Surséance van betaling was hiermede afgewezen. Door mr. Kalma is bij het Gerechtshof te Leeuwarden hooger beroep ingesteld tegen dit vonnis, waarbij zijn verzoek tot surséance van betaling is afgewezen. De behandeling van dit hooger beroep is be paald op Maandag 6 Januari 1941, v.m. 10.30 uur ter Raadkamer van genoemd Gerechtshof in het Paleis van Justitie te Leeuwwarden. Uitgesproken: 16 Dec.: S. P. Burgerhout, lood gieter, Katwijk aan Zee, Havenstraat no. 5. R.C. Mr. A. Ikman van Burck, Cur. Mr. J. C. de Vroom, Leiden. 16. Dec. R. Th. Gout, schilder, den -Haag, van Zeg gelenlaan 16. R. C. jhr. mr. P. G. M. van Meeuwen, Cur. Mr. J. H. Willems, Den Haag. 16 Dec. de Nalatenschap van Ir. P. A. Bruijn, laatstelijk gewoond hebbende te Den Haag, Snelliusstraat 65. R.C. Mr. H. van Wageningen, Cur. Jhr. mr. J. M. M. van Asch van Wijck, den Haag. 16 Dec. W. B. J. Broers, koopman den Haag, Akeleistraat 61. R.C. Mr. G. H. B. van deh Boom, Cur. Mr. R. V. Bakker, den Haag'. 16 Dec. J. N. van Reeuwijk, Voorschoten, Wil lem de Zwijgerlaan 12. R.C. Mr. A. Hilbingh Prins, Cur. Mr. P. J. M. Aalberse, Den Haag. 16 Dec. C. Diawroff, Den Haag, Fluweele Burgwal 21. Mr. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh, Cur. Mr. J. W. M. Aarts, den Haag. Vernietigd: 4 Dec: Josephus de Jong, hande laar in fruit en groenten, Culemborg. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 11 Dec. A. v. d. Graaf, Den Bosch. 12 Dec.: F. H. Jansen, zonder beroep, wonende te Maastricht. Gedeponeerde Uitdeelingslijsten 9 Dec. Nalatenschap van E. Postema, Leek. Ge ëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. Uitk. nihil, aan conc. crediteu ren. 14 Dec. J. H. Ording, vroeger wonende te Grubbenvorst, thans Venlo. Idem. Uitk. 20,984 pet. EEN VERHAAL VAN DE ZEE. bewerkt door ADRIAAN J. HUISMAN. I (NadTuk verboden). 25) Zeg, Jack, heeft vader ook iels ervan gezegd, fcat er" voorbereidingen moeten worden getroffen om aar land te gaan? Ja,, Miss. Het antwoord kwam van een matroos in de deuropening. De orders van de baas zijn: vrouwen en kinderen aantreden op het beneden- dek! Daarop begon' een blijde, maar toch vreemd- psthet.s'he processie. Voorop een paar kinderen, naar beneden gedragen door de met Stanhope ge arriveerde vuurtorenwachters. Daarop de vrouwen, nog steeds huiverend en in desolaten toestand, on danks de levensmiddelen en de warme omslagdoe ken, die ze gisteren gekregen hadden. Allen druk ten bij het verlaten van den toren Stephen Brand de hand ten afscheid- de meeste nipt tranen in de oogen en met de bede, dat God hem Zijn besten ze gen mocht schenken. Onder de vrouwen was ook mrs. Vansittart; haar gezicht verborgen in een dichten sluier. Terwijl ze achier de anderen stond waren haar oogen strak gericht op Stephen Brand. Toen hij zich tot haar wendde met een vriendelijke glimlach en ein paar opwekkende afscheidswoorden, stamelde ze iets on samenhangends van dank voor zijn vriendelijkheid en ze scheen buitengewoon bang om met behulp' van den stevigen kabel in de reddingsboot te worden neergelaten. Ze stak haar hand uit. Die was ijskoud en beefde. Wees niet bang, zei Stephen Brand vriende lijk, terwijl hij haar zacht op den schouder klopte alsof hij een vreesachtig kind gerust stelde. Gaat u maar zitten en houd de lijn goed vast. De mand 2it stevig vast; er kan u niets gebeuren! Payne, die beneden in de boot hielp bij het in schepen van de passagiers die van boven kwamen, merkte de houding van mrs. Vansittart op en voeg de een nieuwen indruk bij den voorraad, dien bij in zijn geheugen reeds verzameld had. Wie was dat vroeg Brand aan den purser, die naast hem stond. Mrs. Vansittart. Brand was een oogenblik verbaasd. Toen Constance en Enid begeleid door Jack Stanhope, ook plaats hadden genomen in de red dingboot, was deze geheel gevuld. De bemanning roeide naar de sleepboot. Aan boord .daarvan was een speciale valreep gemaakt om het overladen van de schipbrekelingen zoo gemakkelijk mogelijk te doen gaan. Traill leunde over de verschansing, toen de red dingboot langszij kwam. Hij kreeg Payne direct in de gaten en verwelkomde hem met een vrooiijken kreet van herkenning. Mrs. Vansittart kon hij zoo gauw niet vinden, maar dat kon ook wel een ge volg zijn van het feit, dat hij méér moeite deed om een gezicht te zoeken, dat uit' de schemering van het verleden voor hem moest opdoemen. Toen zijn blik op Enid viel, was zijn neef die bepeinsde wat het beste was om te doen in deze omstandigheden overtuigd, dat zijn oom in het meisje het levende evenbeeld van haar overleden moeder zag. En zich de portretten van zijn tante herinnerend, dacht Payne, dat ze inderdaad heel veel overeenkomst met haar moeder moest hebben. Enid, die al zooveel over Payne's oom gehoord had, was onbewust nieuwsgierig naar hem. Maar op het eerste oogenblik was ze eenigermate verwon derd. De diep-lïggende oogen waren op haar ge zicht gevestigd met een intensiteit, een gretigheid, die haar verwarde. Doch alles, de heele situatie, was op dat moment te geëmotioneerd om veel no titie van details te nemen. Payne heesch zich op het dek van den stoomer, voordat de trap was uitgegooid. Terwijl hij de hand van zijn oom greep, fluisterde hij: Wacht tot u Brand's brief gelezen hebt. Nie mand anders weet er van. Zoo begroette Traill met zelfbeheersching mrs. Vansittai-t en gaf haar over aan de zorgen van een stewardess, die haar naar een speciaal voor haar ingerichte kajuit bracht. Payne stelde zijn oom aan Constance en Enid voor en het was een vreemde gewaarwording voor den man om van aangezicht tot aangezicht met zijn verlóren-gewaande dochter te staan. In ellten le- vendigen blik van haar mooie, heldere oogen, in eiken toon van haar prettige stem, in 'ederen glim lach en in elk gracieus klein gebaar, werd de slui merende herinnering wakker aan de innig-geliefde vrouw van negentien jaar geledep. De reddingboot keerde naar dé rots terug, waar de vier man vuurtorenpersoneel, die gekomen waren om Brand af te lossen, nu hielpen om met de ma trozen de gewonde mannen naar beneden te dra gen en de zieken om den ingang te bereiken. Zoodra deze tweede ploeg aan boord van de sleepboot was, zette zij koers naar Penzance; het dienstvaartuig zou later de anderen aan land bren gen. Er kwam een uitbarsting van geweldig enthou siasme, toen de boot in de haven aanlegde. De juich kreten, waarmee de bewoners van het stadje en de van heinde en verre toegestroomde journalisten de redders en de geredden begroetten, overstemden de hartverscheurende snikken van zoo velen, die nog gekomen waren, ofschoon ze wisten, dat ze. onder de teruggekeerden van den toren vergeefs zouden zoeken naar hun dierbaren. Zoo gauw ze er kans toe zagen, ontsnapten de beide meisjes bescheiden uit de loods, die tot „re ceptie-paviljoen" voor de schipbreukelingen was ge ïmproviseerd. Al de bewoners van het plaatsje ken den Constance en Enid persoonlijk of in elk geval van gezicht en de meisjes waren blij, dat ze thans de zorg voor.de overlevenden van de „Chinook" aan andere handen konden overlaten. Stanhope escor teerde haar naar een wachtend rijtuig en reed met haar weg. Mrs. Vansittart kwam pas te voorscnijn uit haar kajuit, toen het dek van de sleepboot heelemaal verlaten was. Traill wachtte op haar en in een keu rig zwart costuum met een passenden hoed er bij haar galante bewonderaar had tot in de puntjes voor haar gezorgd vond ze zichzelf weer toon baar. Waarom ben je al dien tijd beneden geble ven? vroeg h(j. Het was heerlijk aan dek en het was de moeite waard te zien hoe de meuschen hier verwelkomd zijn. Zie je die menigte nog op de kade?. Ik ben volkomen uitgeput, antwoordde ze. Breng me naar het hotel. Je hebt toch zeker kamers besproken, nietwaar? Natuurlijk. Wanneer ben je van plan uit Penzance weg te gaan? Weldat is een deel van de verrassing, waar ik in mijn brief op heb gezinspeeld. Daar kunnen we beter in het hotel over pra ten. Heb je een dicht rijtuig hier? Ja. Op hetzelfde oogenblik kwam Charlie Payne uit de loods te voorschijn en hij nam met zijn oom en mrs. Vansittart in het rijtuig plaats. Ik heb Stanhope en zijn moeder gevraagd om vanmiddag bij ons in het hotel te komen eten. En de twee dochters van Brand ook, deelde Traill un- derweg mee. Oh, zei mrs. Vansittart met een lichten kreet, je moet mij excuseeren. Ik. Neen, Etta, je mag ons vanavond niet in den steek laten. Het is zoo een unieke gelegenheid, dat we allemaal onder plezierige omstandigheden kun nen samenzijn. Ik vind het alleen jammer, dat Brand niet van de partij kan zijn; ik vind, dat ze hem wel van den verderen dienst op den toren had den kunnen vrijstellen, na alles wat hij de laatste dagen heeft doorgemaakt. Ze hebben aangeboden om hem af te lossen, maar hij heeft er voor bedankt, vertelde Payne. Twee uur laten wachtten oom cn neef hun gasten in den gereserveèrden salon, waar ijverige kenners bezig waren de tafel voor het diner in gereedheid te brengen. Een rijtuig rolde aan. Daar zijn Stanhope en zijn moeder, kondigde Payne aan en Traill haastte zich de kamer uit om zijn eerste gasten te ontvangen. Lady Margaret was een goed-geconserveerde dame mét aristocratische manieren. Maar toch miste ze op dit oogenblik iets van haar gewone zekerheid. Ofschoon het heele land weerklonk van de glorie van haar zoon en haar moederhart zwol van trots, had ze toch smartelijke uren van zelfstrijd doorge maakt voor ze afstand had gedaan van haar lieflijk ideaal van eén rijk huwelijk voor haar zoon' Toen Constance en Enid kwamen, trad ze haar heel statig en met vertoon van al haar waardigheid tegemoet; maar Enid slaagde er in, de onmisken bare reserve, waarmee Jack's moeder haar begroet te, te doen verdwijnen. U wist het, zei ze zacht. Wij niet Ze wilden het ons niet vertellen. Wat moet u een'angsten heb ben uitgestaan tot u wist. dat hij in veiligheid was! Lady Margaret was ontwapend. Ze trok het ver legen meisje naar zich toe eu kuste haar. Lief kind, fluisterde ze. ik begin nu te begrij pen waarom Jack van ]e houdt. Hij is mijn eenige zoon, maar jij bent hem waard. Tijdens het diner was er heel wat ie vertellen en te luisteren. Alleen mrs. Vansittart sprak weinig. Ze haastten zich niet «net den maaltijd Ze waren, op mrs. Vansittart na, allemaal bijzonder opgewekt en de misère van de dagen oo de rots kon een bcoze droom geweest zijn, als het uiterlijk van vier leden van het gezelschap niet de duidelijke sporen van vermoeienis en ontbering had gedrsgen. Toen de vroolijke conversatie haar hoogtepunt had bereikt, kwam een kellner het gezelschap storen. Hij boog zich over naar Traill en deed hem een mede- deeling. Dat doet me buitengewoon veel genoegen, riep de millionnair uit. Laat mijnheer direct hier binnen. Hij stond op om een onverwachten en hoogst- welkomen gast te begroeten. Het zal u allen genoegen doen te hooren, ver volgde Traill, dat mijnheer Brand aan land is en hierheen, gekomen is om zich bij ons gezelschap te voegen. Mrs Vansittart onderdrukte een kreet. Het beetje kleur, dat weer op haar gezicht gekomen was, ver dween en maakte plaats voor een doodelijke bleek heid. Toevallig keken de andere in de richting van de deur en namen geen notitie van haar. Brand trad binnen. Hij beantwoordde Traill's hartelijke begroeting en verklaarde de oorzaak van zijn plotselinge verschijning. iWordt vervolgd^ J

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 6