IJmuider Courant JCecstmuumec' qg&ï Qeeftr' nu HILtlME» De „Pendrecht" getorpedeerd. Nieuwe bonnen. BERICHT Maatregelen tegen sabotage Blauw licht. Duitsche luchtaanvallen. Nuttige Kerstgeschenken Kallio plotseling overleden. Ryti president van Finland; 26e JAARGANG No. 43 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr, Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, llmuiden. Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. DAGBLAD VUOB VELSEIN, IJMUIDEIN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directies P W PEEREROOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 20 DECEMBER 1940 Abonnementen per week 0.12J4, per maand 0.52y2l per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwar.aal. Losse nummers 3 cent per ex. Adverteitiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting* Ingezonden mededeelingen dubbele prijs* Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. tfederlandsch tankschip van ruim 10.000 ton. Blijkens een bericht uit New-York heeft Radio-Mackay een radiobericht van het Ne- derlandsche tankschip „Pendrecht" opgevan gen, waarin werd medegedeeld, dat het schip op 850 mijl ten westen van de noordelijkste punt van Schotland door een duikboot was getorpedeerd. De „Pendrecht" is een der modernste tank schepen. Het werd in 1939 in dienst gesteld en meet 10.746 ton. Maximumprijzen voor gevogelte vastgesteld. Maximumprijzen voor gevogelte vastgesteld. Het rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt bekend: Met het oog op de komende Kerstdagen zal de aflevering van gevogelte (kippen, eenden, ganzen, kalkoenen) voor de binnenlandsche consumptie, op beperkte schaal worden vrijge geven. Zoo zullen bev. ganzen en kalkoenen zonder nadere vergunning mogen worden ge slacht en afgeleverd. In verband hiermede zijn tevens maximum prijzen vastgesteld. Voor den consument is de maximumprijs voor alle soorten f 1.50 per K.G. geslacht gewicht. Er wordt voor gewaarschuwd, dat tegen, overtreding van de maximumprijsvoorschrif ten krachtige maatregelen worden genomen. Nadere bijzonderheden omtrent een en an der zijn opgenomen in een officieele publicatie. Jwee dooden op onbewaakten overweg. Auto door trein gegrepen. Donderdagmiddag omstreeks twee uur is op den onbewaakten overweg aan de Hulk onder de gemeente Berkhout, een ernstig ongeluk gebeurd, dat twee slachtoffers heeft geëischt. De 'persoentrein van Amsterdam naar Enk huizen passeerde omstreeks twee uur dezen overweg op hetzelfde oogenblik dat een lichte personenauto, eveneens uit de richting Am sterdam komend, den overweg passeerde. Er ontstond een botsing, waarvan de gevolgen vreeselijk waren. Plet lichte wagentje werd 500 meter door de locomotief meegesleurd. De twee inzittenden waren op slag dood. Op geruimen afstand voorbij dén overweg kwam de trein pas tot stilstand. Na korten tijd. kon hij zijn reis voortzetten. De lijken van de beide slachtoffers, die uit Amsterdam afkomstig zijn, waren totaal ver minkt. Bestuurder was de 55-jarige aannemer L. v. d. Vliet, terwijl naast hem de 55-jarige J. M. Kelder, plaats had genomen. Brood en gebak. Elk ider met „20" genummerde bonnen van de broodkaart geeft gedurende de week van Maan dag 23 December tot en met Zondag 29 December a.s. recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. Voorts geeft elke der met „20" genummerde broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bak kerijproducten telkens ten minste het daarachter geplaatste aantal grammen: beschuit 75 gram, biscuits en wafels 90 gram, speculaas 140 gram, an- de koekjes 200 gram, koek 160 gram, cake 300 gram, gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbrood jes) 400 gram, gevuld groot korstgebak (b.v. boter letter) 500 gram, taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem ge bakken producten, welke hierboven niét genoemd zijn, geldt dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 29 December nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 30 December tot en met 5 Januari a.s. met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants en dergelijke. Eieren. Gedurende het tijdvak van Maandag 23 Decem ber tot en met Zondag 29 December a.s. geeft de met „21" genummerde bon van het algemeen dis tributieboekje recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 29 December rog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 5 Januari a.s., met dien verstande, dat ook zij gedurende de week van 30 December tot en met 5 Januari niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. Suiker. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 21 Decem ber tot en met Vrijdag 17 Januari a.s. geeft de met „86" genummerde bon van het algemeen distribu tiebonboekje recht op het koopen van één kilogram suiker. Boter en margarine. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 21 December tot en met Vrijdag 3 Januari a.s. geeft de met „22" genummerde bon van de boterkaart zoowel als van de vetkaart recht op het koopen van 250 gram boter of margarine. De met „22" genummerde bon geeft derhalve geen recht op het koopen van vet. Zij, die zich met ingang van 1 Januari per kwartaal abonneeren, ontvangen de In December nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Twee menschen ter dood veroordeeld 's-GRAVENHAGE, 19 December. Ik heb mij herhaaldelijk genoodzaakt gezien, in mededeelin gen aan de bevolking van het bezette Nederland- sche gebied er nadrukkelijk op te wijzen, dat voor het plegen van sabotage tegen de Duitsche weer macht en haar oorlogsvoering de zwaarste straffen moeten worden opgelegd. Ondanks deze nadrukke lijke waarschuwingen en vermaningen heeft een zwaar geval van sabotage plaats geliad. Er werden door onverantwoordelijke lieden kabels van de Duitsche weermacht op belangrijke plaatsen meer malen stuk gesneden. De beide daders hebben hier mede ook hun eigen volk groote schade berokkend, omdat zij de verdediging tegen binnen vliegende vijandelijke vliegtuigen hebben bemoeilijkt. Zij zijn gearresteerd en door een Duitsch militair gerechts hof ter dood veroordeeld. Het oordeel is bevestigd en dus rechtsgeldig geworden. De executie is voor- loopig uitgesteld totdat over het door de veroor deelden ingediend verzoek om gratie is beslist. De Weermachtbevelhebber in Nederland, FR. CHRISTIANSEN, Generaal der Vliegers. Van de voetgangerslantaren Wordt ons uitgebreid verteld, Om nauwkeurig te verklaren, Hoe het daarmee is gesteld. Wie correct wil zijn in deze, En dat moeten allen zijn, Wete: blauw zal 't lampje wezen, Blauw "in feite, blauw in „schijn", 't Is bestemd om bij te lichten, Recht vooruit of naar omlaag, U mag 't niet naar boven richten, Of men pakt u in uw kraag. Als u prijs er op mocht stellen Niets te wagen op dit punt, Koop dan een van de modellen, Waarmee gij dit zelfs niet kunt. 't Mag voor u een lichtpunt heeten, Dat ge voortaan, kort en goed In de duisternis kunt weten, Hoe ge blauwtjes loopen moet. Er valt niet over te praten, Blauw zij 't licht dat ge verspreidt, Als ge dit blauw blauw zoudt laten, Komt ge licht in narigheid. Op Londen en andere plaatsen in Engeland. STOCKHOLM, 20 December (D.N.B.) Naar de Ergelsche radio hedenochtend mede deelde heeft vannacht een luchtaanval op Londen plaats gehad. Ook uit andere deelen van Engeland wordt melding gemaakt van aanvallen en schade. Donderdag is het, naar het D.N.B. verneemt, een Duitsch verkenningsvliegtuig gelukt om ten zuiden van het eiland Wight een koopvaardijkschip van 12000 b.rt. door voltreffers tot zinken te brengen. Het vliegtuig bevond zich op een langdurige ver kenningsvlucht, nam boven het Kanaal het koop vaardijschip waar, viel het terstond in duikvlucht aan en trof het vaartuig midscheeps met een bom van middelbaar kaliber. Het schip werd uiteen gereten en zonk binnen enkele minuten. Sfudentencorporaties te Leiden en Delft ontbonden. Het A.N.P. deelt mede: Van bevoegde zijde wordt het volgende gemeld: In de beide universiteitssteden Leiden en Delft zijn door de Duitsche Veiligheidspolitie cenige studentencorporaties ontbonden en haar gebouwen gesloten. Deze maatregel hangt samen met dc relletjes en stakingen der studenten, die de sluiting van de universiteit en de hoogeschool in het belang van dc veiligheid en de orde noodzake lijk maakten. Eenige studenten cn een hoogleeraar moesten in arrest worden gesteld. Voorraad van groenten. Maatregelen van gemeentebesturen. De Gemeenteraad van Bloemendaal ver- eenigde zich in haar zitting van Donderdag middag met een voorstel van B. en W-, een cre- diet van f 6500 beschikbaar te stellen voor het opslaan van een voorraad stapelgroenten. Een en ander naar aanleiding van brief van B. en W. van Haarlem, inzake het gezamenlijk in voorraad opslaan van stapelgroenten (kool rapen, wortelen en uien) en vatgroenten (sper- cieboonen. snijboonen en andijvie) met het cog op de mogelijkheid van moeilijkheden in de voed selvoorziening. Verwacht mag worden, dat ook andere ge meenten in den omtrek van Haarlem op het voorstel van Haarlem zullen ingaan. U slaagt daarvoor zoowel voor dames, heeren als kinderen het beste bij: Oak aoat JieuAeten ziet de elaiaq.es Zeeweg 80-84, IJmuiden-O. Velsen-Noord - Santpoort (Adv. Ingez. Med.) 7 In het Stedelijk Museum te Amsterdam opent Zaterdag a.s. de Vereeniging van Nederlandsche Beeldende Kunstenaren „De Brug" haar Najaarstentoonstelling. De z.g. „Hangcommissie" bij het inrichten der expositie. (Foto Pax Holland.) Op den dag der presidentsverkiezingen in Finland. In September van dit jaar zag Kallio zich om gezondheidsredenen genoodzaakt of te treden. Zijn ambtsperiode zou pas in Februari 1943 afgeloopen zijn. Kallio heeft zich gedurende zijn bewindvoering een krachtig leider getoond. Tijdens den oorlog met Rusland is dit duidelijk gebleken. Met overweldigende meerderheid gekozen. Het D.N.B. meldt: Tot president der Finsche republiek is Risto Ryti, tot dusverre minister president, gekozen. Ryti kreeg bü de eerste verkiezing 288 stemmen van dc 300 kiesman nen. Ilelo kreeg 4 stemmen, Svinhufvud 1 stem, Kivimaki 1 stem. Zes stemmen waren ongel dig Risto Ryti is tot ver buiten de Finsche grenzen, bekend als financieel deskundige. De 51-jarige Finsche president heeft sedert 1923 als president de leiding gehad van de Finsche Staatsbank en heeft de financiën van den jongen staat op een gezonde."» grondslag geplaatst. Zijn juridische studiën brach ten hem o.a. naar Londen, waar hij de organisatie der Eogelsche financiën leerde kennen. Zijn poli tieke carrière begon hij in 1919 in den Rijksdag. Van 1921 tot 1924 was hij belast met het ministe rie van Financiën. In de daarop volgende jaren wijdde hij zijn geheelè kracht aan den opbouw der Finsche financiën en de Bank van Finland. In 1939 werd hij, bij het uitbreken van den Finsch-Russi- schen oorlog tot minister-president benoemd, als opvolger van Ca jander. Kyisti Kallio. (Foto archief H. D.) Kyösti Kallio, president der Finsche repu bliek, is Donderdag, op den dag waarop zijn opvolger werd gekozen, plotseling overleden. Op het station te Helsinki werd hij door een beroerte getroffen. Kallio is 67 jaar oud ge worden. President Kallio, zoo verneemt het D.N.B. uit Helsinki, reed gistermiddag van het kasteel, dat hij als president bewoonde, naar het station om zich naar zijn landgoed Nivala te begeven. Nadat de nieuwe president, Ryti, met overweldigende meerderheid gekozen was, had de bevolking het scheidende staatshoofd een indrukwekkend af scheid bereid. Door de geiheele stad, van het kasteel tot het station, stond de bevolking met fakkels langs den weg geschaard, waarlangs Kallio met familie en vrienden naar het station reed. Op het station bevonden zich behalve de hoog ste autoriteiten, de leden der regeering en de hooge militairen, onder wie veldmaarschalk Man- nerheim, het grootste deel der bevolking van de Finsche hoofdstad. Kallio inspecteerde het eerebataljon en kreeg bij het instappen in den trein een beroerte, waar aan hij spoedig daarop in de armen zijner vrien den bezweek. Veldmaarschalk Mannerheim en zijn persoonlijke adjudant ondersteunden hem. Het nieuwe staatshoofd, Ryti, verwittigde om half elf per radio het Finsche volk van het sterfgeval. Met diepe smart, zoo zei hij, buigt het Finsche volk zich onder dezen zwa- ren slag, want president Kallio heeft in voor Finland uiterst moeilijke tijden de staats zaken met vaardige, vaste hand geleid. Ryti had tegen 's avonds een receptie voor de Finsche en buitenlandsohe pers uitgeschreven. De bevolking had zich na het afscheid van Kallio van de straten in de nabijheid van het kasteel naar het ontvangstgebouw van de regeering be geven om den nieuwen president door een fakkel optocht haar hulde te betuigen. Onder de bijeen gekomen journalisten en de vertegenwoordigers van het Finsche openbare leven, die op den pre sident der republiek wachtten, verbreidde zich plotseling de tijding, dat Kallio overleden was. Dit bericht verspreidde zich snel. In alle restaurants en amusementsinrichtingen werden de uitvoerin gen gestaakt. Kallio zal op staatskosten begraven worden De rouwpleehtigheid wordt waarschijnlijk gehouden a.s. Zondag in de groote kerk te Helsinki. Daarna zou dan de teraardebestelling plaats vinden op het landgoed te Nivala. KYÖSTI KALLIO. Kyösti Kallio stamde uit een Finsche boeren familie. Hij werd 10 April 1873 te Vlivieska in Noord-Finland geboren. Zelf was hij gedurende tal van jaren landbouwer. In 1904 werd hij lid van den Finschen Rijksdag. Sedert 1920 was hij gedurende 14 zittingSDerioden voorzitter van het parlement. Van 1917 tot 1922 is hij minister van landbouw geweest en in 1925 minister van het verkeerswezen. Bovendien was hij minister-presi dent van 1922 tot 1924, van 1925 tot 1926, van 1929 tot- 1930 en van October 1936 tot Februari 1937. Ook is Kallio directeur van de Finsche Bank geweest. Vooral op het gebied der landbouwpolitiek heeft Kallio steeds grootere invloed in Finland gehad. De in 1918 ingevoerde landbouwwet werd naar hem Lex Kallio genoemd. In de Agrarische Partij was hij de belangrijkste figuur. 15 Februari 1937 werd Kallio tot president van Finland gekozen. Dit geschiedde bij tweeede stem ming met 177 van de 300 stemmen. De verkiezing van Kallio was een verrassing, daar aan Svinhu- foud en Stahlberg de grootste kansen werden ge geven. Verduister goed, Zooals liet moet. VAN 20 OP 21 DECEMBER 1940 van 17.28 tot 9.48 Maansopkomst 0.21 Maanson<V>irgang 13.18 Risto Ryti. (Foto archief H. D.) Giften voor de Winterhulp. Aan de lange lijst, die als vierde opgave van in gekomen giften voor de Winterhulp Nederland is verschenen, oritleenen wij, dat o.m. is ingekomen: van de N.V. Drukkerij de Spaarnestad, Haarlem f 4000; Kon. Paketvaart, Amsterdam f 2500; Hel dring en Pierson, Den Haag en Broekmans Effec tenkantoor, Amsterdam f 2500; Kasvereeniging Amsterdam f 2500; v. Doorne's Aanhangwagen- fabriek, Eindhoven f 2500; Maastrichtsche Zink wit Mij., Eijsden f 2500; het Thurwowfonds, Den Haag f 2500; Modemagazijn v.h. Gebrs. Lampe en Haagsch Modehuis, Rotterdam f 2500; Ned. Aann. Mij. v.h. Fa. H. F. Boersma, Den Haag f 2000; G. B. v. H., Delft f 1000; Handel Mij. Montau, Den Haag f 1000; Hollandiafabrieken Kattenburg Co., Amsterdam f 1000; Voorzorgsvereen. „De Vol harding" Den Haag f 1000; Gebroeders Verhey, Loosduinen f 1000; P. H. Kaars Sijpesteyn N.V., Krommenie f 1000; Dr. H. P. Heineken, Amster dam f 1000; Drukkerij J. van Boekhoven, Utrecht f 1000; N.V. Centrale Suiker Mij., Amsterdam f 1000; Mr. J. W., Amsterdam f 1000; N.V. Staal- werken „De Maan", Maastricht f 1000; N.V. Pa pierfabriek „Gelderland" Nijmegen f 1000; N.V. Ver. Tabaksind. „Mignot en de Block", Eindhoven f 1000; Hevea-fabriek N.V. Ver. Ned. Rubber Fa brieken, Heveadorp f 1000; N.V. Cemsto, Chem. en mech. stofbestr. ondern., Amsterdam f 1000; N.V. Uitgeversmij. J. H. Kok. Kampen f 1000; Ver. van Effectenhandel, Amsterdam f 1000; Ver. Ka tholieke Pers, Amsterdam f 1000; Wodan, verf en lakfabr. Jac. Martens, Amsterdam f 1000; N.V. A.N.I.E.N. c.s., Amsterdam f 1000; N.V. Export slachterij Udema, Gieten f 1000; British-American Tobacco Co. (Holland) Ltd. te Amsterdam f 1000; Asselbergs IJzerind. en Handelsondern. N.V., Ber gen op Zoom f 1000; N.V. Filmfabriek Polygoon, Haarlem f 100. Het totaal bedrag der giften in deze periode be droeg f 69.983.72. IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. Consignatievisdh: Schar f 30f 24, kleine schart f 19f 11, wij ting f 32.50, bot f 85f 75, kleine schol f 38, per 50 K.G. Tongen f 6.10—f 5.60 per K.G. Zoetwatervisch: Snoekbaars f 1.36f 1.26, sneek f 0.94, blei 50 ct., spiering 7770 ct. per K.G. Besomming kustvisschers: KW 160 f 77, IJM 209 f 158 Besomming open booten: IJM 373 f 70, IJM 328 f 25, IJM 30 f 82, IJM 324 f 21.—. BEVERWIJK OPHALEN VAN IIAARDASCH EN HUISVUIL. Donderdag 26 December, Tweede-Kerstdag, zal het ophalen van haardasch en huisvuil door den Gemeentereinigingsdienst niet plaats hebben. Hiervoor in de plaats zal Zaterdag 28 December vuilnis opgehaald woi-den. Dit geldt alleen voor dat gedeelte der gemeente, waar anders op Don derdag wordt opgehaald.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1