loge zona f I K. Tijssen IMMING's Banketbakkerij Krijgt gasten? HOL-HOMMES ZONDER BON Kerstgeschenken Jxasit aooc vrij van distributie 7luttiqe. VOLKSKOLENFORNUIZEN vanaf f 46.75 J* f» d* KLEIJ's Ijzerhandel Een Kerst- Vertelling door Ben Korsten JONKHEER FRANCOIS, PIERRE, BERNARD VAN NIX TOT GEENHUIZEN was den dag voor Kerstmis verscheiden. Zooals zijn leven was ook zijn dood. Kalm en waardig. Op zijn begrafenis ontdekte men veel stemmig zwart en vele roode neuzen. Alles verliep dus zooals het be hoort. Zijn levensboek was dichtgeslagen en alleen het goud op snee bleef. Dat zou verdeeld worden tusschen zijn neven Edouard Gérard en Jean Louis. De Van Nixen hadden namelijk allemaal Fransche voornamen omdat die zooveel aristocratischer klon ken dan de Hollandsche Jhr. F. P. B. was bijna vijf en zeventig gewor den. Op den eersten Kerstdag was hij geboren en op twee uur na drie kwart eeuw later sloot hij voor het laatst zijn fletse blauwe oogen temidden van hen die hem dierbaar waren om hun jeugd en haar trouw: zijn twee neven en zijn oude huis houdster. En zoo zaten ze dan den volgenden dag voor het knappende houtvuur om oom's en die-goeie-me- neer's laatste wilsbeschikking na te komen. De whiskey stond op een laag tafeltje vlak bij de neven, die ondanks hun zeer jeugdigen leeftijd reeds een reputatie als kenners hadden hoog te houden en dat deden ook. „Nou, Betje", zei Edouard, „zullen we dan maar 'ns beginnen? Je weet, dat het eigenlijke" testament al door den notaris is voorgelezen, maar dit is nu een supplement, een soort van aanvulling, vat je? En dat is speciaal voor ons drieën bestemd, omdat wij Oom het best hebben gekend". En op Kerstmis moest het geopend worden. Hier snikte Betje even, doch Edouard, die het heele gedoe een beetje kin derachtig vond, ging vlug voort: „Het is een soort geestelijke erfenis, waar we alle maal ons voordeel mee kunnen doen. Dat he,eft Oom me zelf nog verteld. En jou zal het wel inte resseeren omdat je Oom zoo goed gekend hebt, niet?" „Ja, meneer Edouard", zei Betje tusschen twee huilstuipjes door, „ik heb den ouwen meneer zóó goed gekendoh, en dat-ie nou dood is „Stil maar, Betje, luister nou liever", onderbrak Jean haar gesnik, dat hem toch wel een beetje trof. Hoe kon zoo'n mensch anders zoo huilen om een man als Oom FrangoisAls het nigt om de whiskey was waren, we hier niet zoo veel geko men, peinsde-ie verder. Wat was dat overigens voor een vreemde manier om in je testament te zetten dat je neven tezamen met een oude huishoudster op Kerstavond naar je wilsbeschikking moeten luiste ren, terwijl ze notabene al weten hoeveel ze ge- orven hebben! Maar enfin, zoo zie je maar weer, menschen die te oud wordenofschoon Oom Frangois was altijd een vreemde knaap geweest. Dat was vroeger in de familie ook wel 'ns ter sprake gekomen Edouard had de groote, gele enveloppe met het lakzegel reeds uit de brandkast van Oom's werkka mer gehaald en die opende hij nu met den brief opener. Er kwam een dikke bundel papieren uit, die allemaal dicht beschreven waren. „Allemachtig", zei Edouard, „als ik dat voor moet lezen ben ik om twaalf uur nog niet klaar. Maar gesterkt door een flinke teug whiskey begon hij dan toch. „Als jullie dit lezen is het Kerstmis. Ik weet niet of het buiten sneeuwt, maar ik hoop het, want dat geeft altijd zoo'n echte Kerstsfeer. Kerstmis zonder witte boomen en wegen heb ik altijd iets ellendigs gevonden". „Wat een vreemd begin", viel Jean zijn neef in Sneeuwvlokken, dwarlend in levendig rhythme, Tooveren wondere Kerstfantasie Kerstklokken, galmend in juichende klanken, Beieren luide een f eestmelodie Plechtig weerklinkt er het Vrede op Aarde, Lieflijk het lied van den Heiligen Nacht; Uit de aloude en schoone historie Putten wij levensmoed, vreugde en kracht Brandende kaarsen, daar hoog in het Kerstgroen. Lichtend symbool, vol van levendigheid, Geven mèt hoop en een dankbaar vertrouwen: Sfeer van traditie in mistletoe-tijd ELDERT VAN ELK. de rede. „Je kan wel merken dat Oom Frangois oud begon te worden.doch Edouard fluisterde nij dig: „Hou toch je mond en wacht eerst maar af wat er verder komt". Betje zei niets, alleen had ze haar mond iets wijder open dan gemeenlijk en dat deed Jean weer aan zijn glas op tafel denken. Zoo kreeg Edouard gelegenheid verder te gaan. „Jullie vinden me natuurlijk een ouden, senti- menteelen dwaas, dat ik deze vertooning geënsce neerd heb, doch ik heb er mijn reden voor. Wat je nu dadelijk zult hooren is mijn levensgeschiedenis, nee, schrik maar niet, drink eerst nog maar 'ns Edouard, voor je verder gaat, je hield toch altijd zoo van whiskey, niet! „Zóó oud en dwaas was Oom toch nog niet' derbrak Jean ten tweeden male, doch Edouard liet zich niet meer van de wijs brengen en ging rustig verder. „Het is jullie natuurlijk bekend dat ik als derde zoon werd geboren. Reeds bij mijn geboorte was ik foei-leelijk en toen ik opgroeide verbeterde dat niet. Integendeel, alle kinderjuffrouwen hadden een hekel aan me omdat mijn gezicht zoo onbe trouwbaar was, In werkelijkheid was ik een oppas send en braaf kind, doch voor iedere overtreding die mijn oudere broers jullie vaders begingen, kreeg ik straf. Ja, zelfs mijn eigen moeder kon zich niet aan den indruk onttrekken, dat ik eigenlijk de aanstichter was van alle nare dingen, die er in huis gebeurden. En dat die gebeurden, daarvoor zorgde mijn vader, jullie grootvader, wel. Iemand met zoo'n zeldzaam slecht humeur en cholerisch tempe rament heb ik later nooit meer in mijn leven ont moet. Hoewel het verschrikkelijk is het te zeg gen moet ik bekennen dat het niemand van ons speet dat-ie reeds op jeugdigen leeftijd stierf. Voor al tegen mij was hij altijd buitengewoon onhebbe lijk. Jij doet je naam eer aan, Frangois, zei-ie bij elke gelegenheid dat-ie me zag, je bent niks en als het aan mij ligt heb je later geen huis ook meer. Iemand met zóó'n gezicht is een schande voor de familie!! De rust en opluchting na zijn dood duur den slechts kort, want ik werd naar een kostschool gestuurd en daar werd ik zoo mogelijk nog meer geplaagd en gesard dan thuis. Hoe iemand met zóó'n uiterlijk van goede familie kan zijn is me een raadsel, zei de directeur zoowat eiken dag en hij was nog een van de besten, want er waren er ook die zeiden dat het geen raadsel was Enfin, ik zal jullie dezen lijdensweg besparen. Ik had slechts één troost; ik kon uitstekend leeren en doorliep met gemak alle klassen. Na de kostschool ging ik naar een Gymnasium en daar werd er wat minder op me gelet ofschoon iedere jongen zijn meisje op het schoolbal aan het gillen kon brengen door te dreigen: Pas op hoor, als je niet aardig bent vraag ik of de jonkheer met je wil dansen. Na twee schoolfeestjes begreep ik dat men bij dergelijke ge legenheden op mijn aanwezigheid weinig prijs stel de. Daarom wierp ik me met nog meer energie op mijn studie en wist gelijk met mijn oudere broers het eindexamen te halen. Ofschoon ik graag ver der gestudeerd had vond mijn moeder dat het klei ne familiekapitaal niet toeliet dat er drie zoons naar de universiteit gingen en natuurlijk hadden mijn oudere broers den voorrang. Ik moest maar in za ken. Dank zij mijn titel vond ik spoedig een betrek king en omstreeks dien tijd beleefde ik ook mijn eenige idylle. Op het kantoor waar ik werkte was een typiste, die niet zooals andere meisjes haar hoofd omdraaide als ze me zag. Voor mij was het of ik voor het eerst leefde nü üc inet een meisje ge woon kon praten. Er ontstond van lieverlede een hartelijke verstandho'udihg en met Kerstmis zouden we ons gaan verloven. Zoover is het echter nooit ge komen. Mijn moeder verzette zich uit alle macht tegen een dergelijke verbinding en toen ik een maal mijn gezicht bij de familie van mijn meisje had vertoond, was ook daar de weerstand zóó groot, dat ze me onder tranen bekende het toch niet aan te durven.... Dat jaar vierde ik Kerstmis alleen en ik wist dat op mijn leven- een vloek rustte, de vloek van mijn afstootende gezicht. Verbeten wier_ ik me weer op mijn werk. Na enkele jaren kwam ik reeds in aanmerking voor een directeursbenoeming, doch daar de directeur iemand moest zijn, die ook met klanten omging werd ik gepasseerd. Door al deze ervaringen werd ik bitter en brak met mijn familie. Ik was de gedegenereerde loot van den adellijken stam. Al die tegenwerking prikkelde me echter tot een maximum inspanning en zoowaar werd ik na eenigen tijd op de zoo fel begeerde di recteursplaats geroepen. Nóg was mijn eerzucht niet bevredigd. Ik wilde steeds hooger en jullie weten hoe hoog ik geklommen ben. Directeur-generaal van een handelsonderneming, die haar vertakkingen heeft over de geheele wereld. In mijn privé leven echter was ik diep ongelukkig. Wat andere men schen voor hun geld konden koopen was voor mij niet weggelegd. Zóó afstootend was in dien tijd mijn uiterlijk. Daar kwam nog bij dat mijn humeur door al dien innerlijken strijd er niet beter op was ge worden. Ik werd een menschenhater. Leefde in de duurste hotels doch een uur huiselijke gezelligheid was mij meer waard geweest dan alle uitgezochte diners tezamen. Zoo vergingen de jareiï. Ik werd ouder en de ouderdom wierp een milderen glans op mijn leelijk- heid. Ten huize van een zakenkennis ontmoette Betje, die toen nog jong was en er aardiger uitzag dan jullie nu veronderstellen" Bij dezen zin keek Jean even naar Betje, doch haar gezicht stond zoo érnstig dat hij snel zijn oogen weer afwendde. „Ik vroeg haar of ze mijn huishouding wilde be stieren en dat nam ze aan. Ze is het eenige vrou welijke wezen geweest dat me niet iedere minuut heeft laten merken hoe leelijk ik was. Ja, in feite is zij het geweest, die me het leven draaglijk heeft gemaakt. Ik weet precies hoe jullie over het leven en over sentimentaliteit denken. Vandaag is het Kerstmis. Ik wil, dat jullie nu zullen weten hoe die vreemde Oom Francois heeft geleefd. De man. het lot in handen had van duizenden ondergeschik ten en die zelf door het lot werd bestierd. En zoo heb ik mijn leven gesleten zonder de vreugden die jullie zullen kennen. Daar zit Betje. Naast twee adellijke heeren, die een onmetelijk fortuin hebben georven. Ik heb haar zooveel nagelaten dat ze goed kan leven en omdat ik weet, dat ze met meer geld geen raad zou weten. Dat zou niet goed voor haar zijn. Maar ik wil, dat jullie een keer met haar zullen klinken en dan zul len beseffen wat een mensch, hoe nederig zijn functie ook is, kan beteekenen wanneer hij zich niet laat misleiden door het uiterlijk. Klink daarom met Betje, maar geef haar advocaat, anders wordt misselijk. Vergeet dezen raad nooit...." Even was het stil. Toen zei Edouard zachtjes: „Nou, dat zullen we dan maar doen, hè Betje Heb je nog advocaat?" „Ik lust wel whiskey ook hoor", zei Betje plot seling tot hevige verwondering van de twee neven. „Nou meneer dood is kan ik het u wel zeggen: dat drink ik altijd. In de keuken, met den chauffeur. Ja, we zijn getrouwd, ziet u, maar ik heb het nooit aan meneer Francois durven vertellen, want die wilde geen getrouwde vrouwen in zijn dienst heb ben. Maar nou die me zoo weinig nagelaten heeft kan het toch geen kwaad meer. O, we waren net naar het Stadhuis geweest, toen ik de kans kreeg in deze betrekking te komen. Ik vond het wel vreese- lijk bij iemand met zoo'n gezicht te dienen. Maar ja, m'n man was zonder werk en wat doe je dan, nietwaar? Nou, prosit, mag ik dan zeker wel zeg gen, heeren, op de ouwe meneer maar, hè!" ,Eh, eh, ja, prosit", zeiden Jean en Edouard te- (Foto Weltbild.) Reeds lang vóór Kerstmis is men in de werkplaat- een in de weer om versierselen voor de Kerstboomen te maken: glinsterende pieken, bollen om aan de takken te hangen, 't engelenhaar en nog veel meer moois. Wanneer hel Kerstfeest is aangebroken ziet de jeugd al dit moois aan den Kerstboom en uit kreten I geüjiC) doch het leek hun of de whiskey plotseling yan bewondering, wat zuur smaakte. En dat op Kerstavond...* Ispeelaant-nls dsn eskleedln g (rosts houtstraat <6-30 koningstraat 23 haarlem Wij ontvingen 'n geheel nieuwe collectie prima zijden kousen in alle modekleuren Ziet steeds onze etalage Nieuwe Zelfbinders Shawls Handschoenen Wanten ZONDER BON ZONDER BON Deze week en voor de a.s. feestdagen hebben wij voor U een grote sortering KOEKJES met en Snelliusstraat 23 - IJmuiden 16 soorten, als: KALFSOGEN, MARSE- PAIN, FROU-FROU, FRAMBOZEN, SINAASAPPEL, MOCCA enz. voor 45 ct. per half pond. KERSTKRANSJES 35 ct. AMANDELKRANSJES 40 Ct. per y pd. Ook voor Uw Kerstboom vindt U bij ons weer een grote sortering. KERSTTAAR TEN vanaf 65 cent. KERSTKRANSEN ƒ1.50 p. pond. WEIHNACHTSTOLLEN, iets aparts in smaak, vanaf 50 ct. GE BAKJES, grote sortering, met en zonder bon, 9 ct. Onze THEEGEBAKJES zijn iets fijns voor op Uw feesten. BOTER KOEK 50 ct. per half pond. LAGERSSTRAAT 15 - Telef. 5255 - IJMUIDEN-OOST Het adres waar U voor de feestdagen ZEKER zult slagen. Verzorgt dan Uw disch met VISCH! Maar dan van WDKERSTRAATWEG 37, VELSEN-NRD.. Telef. 3375 Steeds voorradig FRUIT, VISCH, VISCHCONSERVEN en DELICATESSEN. JCeMtmaH Kaadp&eagt voxjK Ca.de.aux de. etaiagei van. v. du <K&eJJ. Voor Moeder Bakvormen Puddingtrommels Bakovens Braadpannen Vuurvaste Schotels Hooikisten Theepotten Koffiepotten Nesten Schalen Gasaanstekers Fluitketels Voor Vader Scheerapparaat Zakmessen Isoleerflesch Kcp en Schotel Schaatsen compleet met garnituur Gereedschappen voor elk ambacht. Voor Zus Chocoladekannen Gerocassette Tafelmessen Keukenuitrusting Strijkplanken Koffiemolen Voor Broer Rolschaatsen Schaatsen Figuurzaag Gereedschap Veldflesch Kampeer- benoodigdheden Wij ontvingen enkele Velserduinplein, IJmuiden-Oost, Telef. 5407 40^^

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 3