Zitting van het Landgerecht te Amsterdam AB'S AVONTUREN De Torenwachter VRIJDAG 20 DECEMBER 1940 y Slager had zich beleedigend over Hitier uitgelaten. Het A.N.P. meldt: Het Landgericht heeft Don- derdag In de hoofdstad in een der zalen van net paleis van justitie zitting gehouden. •De eerste verdachte, die zich te verantwoorden had. was een 62-jarige Amsterdamsche slager, die zich in de can tine van het abattoir beleedi gend over den Führer zou hebben uitgelaten. De man ontkende het hem tenlaste gelegde. Twee getuigen hadden de beleediging echter ge hoord. „Met een ervan ihetb ik ruzie gehad", be weerde verdachte. En de tweede getuige staat weer onder invloed van den eersten, meende hij. De eerste getuige wist zich van een ruzie met verdachte niets te herinneren. Hij had de tenlaste gelegde woorden, die verdachte in de cantine ge sproken had, duidelijk gehoord. De tweede getuige had dergelijke echter minder lage woorden, ge- Eenige getuigen a décharge legden verklarin gen af over de verhouding tusschen verdachte en dc beide getuigen a charge. De Staatsamvalt achtte bewezen, dat dc ver dachte z;ch beleedigend en schimpend over den Führer had uitgelaten. Een strenge straf is hier op haar plaats temeer, daar het hier beleediging van den Führer betreft, die een bijzondere be scherming verdient voor zijn groote verdiensten voor het Duitsc-he volk. Spr. eischte één jaar gevangenisstraf met at- trek van een deel van den tijd, in voorarrest door gebracht. TT* Als verdediger trad mr. H. van Krimpen op. Hij was van oordeel, dat het bewijs niet geleverd was en drong aan op vrijspraak. Het vonnis, dat de rechter onmiddellijk wees Tien maanden gevangenisstraf met aftrek va.n 2 maanden voorarrest. Het vonnis was uitvoerig ^De tweede verdachte, een bakkersknecht, had in een café gezegd, dat de bommen, die in Augus tus op Amsterdam vielen, Duitsche bommen wa ren. De man had er spijt van dit dwaze en voor het Duitsche leger beleedigende gerucht te hebben verspreid. Hij was zenuwachtig en opgewonden geweest en begreep nu zelf niet, hoe hij zoo dwaas had kunnen zijn. Door de volledige bekentenis kon van het hooren der getuigen worden afgezien. De Staatsanwalt zeide in zijn requisitoir, dat Smakelijke gerechten, die men thans kan bereiden. Actucelc tentoonstelling in het P. E. N.-gebouw. Welke gerechten kan ik thans koopen, hoe kan ik ze klaar maken zonder dat er iets van de voe dingswaarde verloren gaat én op welke wijze kan ik ze het smakelijkst opdienen? Ziedaar eenige vragen, die thans elke huisvrouw zich stelt. Het antwoord wordt haar gegeven op de tentoonstel ling van electrisch bereide en aan de huidige tijdsomstandigheden aangepaste gerechten in de leskeuken van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholland, Ignatius van Bispincklaan 19 te Bloemen daal. De nuttige wenken, die de huismoeders op deze expositie krijgen zullen er zeker toe bijdragen de dagelijksche maaltijden smakelijker en voedzamer te maken. Een schat van recepten die natuurlijk geheel in dezen tijd passen.'kunt ge te kust en te keur vin den en de uitgestalde spijzen zien er zóó smakelijk uit. dat men zich verwonderd afvraagt: Ja. wat missen we dan eigenlijk? Neem bijvoorbeeld quark. Wat kan je daar allemaal niet mee doen ter ver vanging van boter. En waar wordt het eigenlijk gebruikt? En dan de tuinkruiden. Hebt ge daar wel eens soep van gegeten? Natuurlijk niet en toch is ze heerlijk. Dacht u dat er geen gehakt te krijgen was? Maar hebt u dan nooit van snoekbaars-, garna len-, mosselen-, of groene erwtengehakt gehoord? De nagemaakte Wiener Schnitzel van aardappel puree en eiwit- zal u de echte niet doen vergeten maar ter vervanging! Prima. En ook de jus van tomatensaus en boter of samengesteld uit melk poeder met bloem en boter zal u niet onaange naam verrassen. Tenslotte zijn er dan nog talrijke Kerst- en Nleuwjaarsgerechten. zooals kruidkoek zonder boter, zandgebak, aardappeltaarten, groen- tenballen, gebakken mosselen, gebakken kaas- ballen enfin, het is te veel om het allemaal op te sommen en waarom zou ik u 'ook nog meer vertellen nu ge zelf alles kunt gaan zien? Let u vooral-ook op de vitaminen in de peterselie en de moderne stamppotgerechten. Zoo'n tentoon stelling is in dezen tijd goud waard. Vrijdag- en Zaterdagmiddag kunt ge nog te recht. deze onware, gevaarlijke geruchten, die door En geland verspreid worden om de Nederlandsche bevolking tegen Duitschland op te zetten, met kracht moeten worden bestreden. Rekening hield spr. met verd.'s ruiterlijke bekentenis, zijn be rouw en .het groote gezin, waarvoor hij zorgt. Hij vorderde drie maanden en 14 dagen gevangenis straf met aftrek van de voorloopige hechtenis. De rechter wees conform dezen eisch vonnis, zoodat verd. onmiddellijk in vrijheid werd ge steld. Verdachte werd ml. in Augustus gearres teerd. Nieuw gebouw Raad van Arbeid. De eerste spade in den grond, Donderdagmiddag heeft de voorzitter van iden Amsterdamschen Raad van. Arbeid mr. S. Snoeck Henkemams, de eerste spade in den grond gestoken voor den bouw van den nieuwen zetel van den raad op het terrein van het voormalige Weesper- poort-station. De voorzitter sprak de hoop uit, dat de bouw vlot zou verloopeo. VIJF PERSONEN BIJ KINDERMOORD BETROKKEN? De Velpsohe politie heeft vijf personen aange houden, die er van worden verdacht bij den moord op een pasgeboren kind betrokken te zijn geweest. De grootmoeder van het kind zou het kort na de geboorte hebben doen sterven* en een zoon zou het lijkje in den IJsel hebben geworpen. Het motief tot deze daad zou moeten wonden gezocht in het feit, dat de 18-jarige moeder niet was gehuwd. Een maand voor de geboorte had een vrouw uit Arn hem met overtreding van artikel 251 bis het meisje behandeld. De behandeling bleef echter zonder re sultaat. De Arnhemsche is eveneens gearresteerd. (A.N.P.) MAN VAN 66 JAAR VERMIST. De burgemeester van Ouder-Amstel verzoekt opsporing van Arie Verwierd, geboren te Ouder- Amstel, op 13 September 1874, beroep metselaar en aannemer, wonende aan de Brugstraat 4 te Ouderkerk aan den Amstel, die sedert den avond van 25 November wordt vermist. Omstreeks kwart voor elf uur is hij nog gezien. Het signalement luidt: 1.70 lang, rond, blozend ;elaat, blond haar, gekleed in lange blauwe regenjas, grijs costuum, zwarte lage schoenen en pet. Voederen niet koolrapen verboden. - Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij is behoudens de in bepaalde gevallen door de Nederlandsche groenten en fruitcentrale te ver- leenen ontheffing, een verbod ingesteld op het voederen en het doen voederen met koolrapen en pastinaken. Een dergelijk verbod bestond reeds voor roode peen. Oorlogsrisico bij levens verzekering. Liquidatie van de z.g. 90 pCt. clausule. Nieuwe gunstige regeling voor de verzekerden. De Nederlandsche maatschappijen van levens verzekering -hebben in den loop der jaren allerlei polissen afgegeven, waarin het oorlogs- of molest- risico op verschillen de wijzen was gedekt. Er zijn polissen waarop dit risico ten volle is ge- dekl. en er zijn er waarin het was utgesloten. Bij een groot gedeelte der oude polissen, en ten deele ook nog wel nieuwe polissen, geldt, dat het burger risico ten volle is gedekt, doch wie als militair in oorlogstijd overlijdt, kreeg slechts de wiskundige reserve of de afkoopwaarde van zijn polis: daar er thans geen militairen meer in Nederland zijn, zijn deze polissen thans in feite polissen met 100 pet. dekking geworden. Sedert de tweede helft van 1939 pasten echter verschillende maatschappijen een toen geheel nieu we regeling toe. de z.g. 90 pct.-clauSule. Zoodra een oorlog intrad, werden alle verzekerde bedragen* voorloopig tot 90 pet. van die, welke in de polis stonden, verminderd. Bil gold voor militairen en burgers gelijkelijk. Ook talrijke houders van oudere die een andere bepaling in hun polis hadden, vroe gen en kregen deze nieuwe 90 pct.-clausule. De gemobilïseerden hebben aldus de gelegenheid gehad zonder betaling van e enigerlei extra premie hun polis in stand te houden, als- ooit de oorlogs brand naar Nederland zou overslaan. Thars heeft men het verleden feitelijk geheeil geliquideerd door alles ten volle te gaan betalen. In de eerste plaats is besloten alle hier te lande sedert Mei j 1. aangemelde oorlogs-schadegevallen, ongeacht wat de polis hieromtrent eventueel be paalde, voor 100 -pet. uit te betalen. Hiervan ont vangen* alle betrokkenen bericht. Wat betreft de toekomst is besloteo, dat er in de gegeven omstandigheden geen reden aanwezig is bij molest-sterfgevallen voortaan kortingen toe te pas sen. In alle in Nederland nieuw te sluiten polissen zal id*us voortaan het molestrisico ten volle zijn ge dekt. Een polis wordt echter voor vele jaren gesloten en het is dus mogelijk, dat in die vele jaren nog eens weer de oorlogsbrand in Nederland actief zal woeden. Daarom zal de verzekerde in de nieuwe po lissen in don regel een bepaling vinden, dat ongeval een actieve oorlogstoestand hier later nog eens mocht intreden, een voorloopige korting op alle uit- keeringen wordt toegepast van ten hoogste 10 pet. Zoodra de actieve oorlogstoestand zal zijn beëin digd, -v 'f deze koi-ting nader bekeken en zij zal geheel of gedeeltelijk ongedaan moeten worden gemaakt, voor zoover de op rekening van dien oor logstoestand te stellen extra sterfteverliezen bene den de waarde der aanvankelijk toegepaste kor tingen blijft. Uit de achter ons liggende actieve oorlogsperiode voor de thans bestaande portefeuille is gebleken, dat er nogal wat moet gebeuren voor men aan een korting van 10 pet: toe is; thans is immers ondanks de oorlogsschade de korting nihil geworden Of er een actieve oorlogstoestand is, en wanneer die intreedt en eindigt, wordt beslist door de Ver zekeringskamer, het bij de Wet van 1922 Ingestelde WAAR HET HOUT DER MANDEN GROEIT. De tijd is weer aangebroken, dat de hoog opgegroeide twijgen moeten worden afgehakt. (Foto Het Zuiden. lichaam, dat toezicht op de levensverzekering maatschappijen oefent. Het bovenstaande geldt voor alle nieuw te slui ten polissen. Maar daarbij blijft het niet. Ook voor alle vroeger gesloten en op 31 December 1940 nog loopende polissen geldt voorshands, dat bij molest- sterfgevallen geen korting meer op de uitkeeringen wondt toegepast. ELECTRISCHE AUTO S. Op het verzoek van de K.N.A.C., om electrisch aangedreven auto's vrij te stellen van het ver hoogde tarief der motorrijtuigenbelasting, is d.d. 14 December gunstig beschikt. Dientengevolge kan voor dergelijke auto's de reeds betaalde verhoogde belasting van 14 De cember af worden gerestitueerd. Hiertoe dient men de thans geldige belastingkaart in te leveren bij het betreffende belastingkantoor, waarna men tegelijk met het gerestitueerde bedrag een nieuwe belastingkaart ontvangt. Verboden voetbalpool. Uitgeloofde prijzen niet betaald. De Rotterdamsche rechtbank veroordeelde den 31-jarigen J. H. wegens het organiseeren van een voetbalpool, die bovendien de uitgeloofde prijzen niet aan de deelnemers betaalde, tot een gevange nisstraf van 2 maanden met aftrek; den 44-jarigen drukker G., die de biljetten naar een model uit een Engelsche krant had gedrukt, tot twee maan den voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en den 27-jarigen De P., die werkzaamheden voor de pool had verricht, tot één maand. VOOR DE KINDEREN NIET BESCHERMDE VOGELS. Gedurende het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 Maart a.s."zullen de volgende vogels" niet behooren tot de beschermde vogels in den zin der Vogelwet: schollevaar, blauwe reiger, sperwer, mantelmeeuw, zilvermeeuw, .'koksmeeuw, hout dief, ekster, Vlaamsche gaai én bonte kraai. Pang!het duizelde Ab voor de oogen! Het moest zeker een geweldig schot geweest zijn, of was het geweer van den woedenden man misschien zoo hopeloos oud? Niemand weet het te vertellen. Maar zeker is dat de dikke heer met kracht achteruit tegen den grond werd geslingerd en Ab verdween achter een wolk van ijsgruis. Het prachtige schot vari den dikbui- kigen heer had het doelwit niet getrof fen. Echter op hetzelfde moment, dat het schot kraakte, werd de prachtige ijsschots onder zijn voeten in een wolk van kleine stukjes ijs vergruisd. Met een reuzenzwaai floepte Ab met zijn hoofd naar beneden in het water. Hij kon echter zwemmen als een rat. Daarvoor was Ab dan ook niet beangst. Maar wat hem bang maakte, dat was dat rare paffertje van dien man! Tot zijn geluk kwam een kleine ijsberg hem langzaam tegemoet drijven. Met eenige forsche slagen van zijn armen had hij een uitsteeksel te pakken. Hij klauterde langs den gladden kant omhoog. In het water, tegen den rand van dén voortdrijvenden ijsberg dob berden eenige tientallen scheepsbeschui ten. Handig wipte hij deze uit het water en in den tijd van een oogenblik had hij er een tiental van op het droge ge bracht. Nu kon hij even rustig gaan zit ten en om zich heen kijken. Begrafeuis prof. dr. E. Dubois. In tegenwoordigheid van véle autoriteiten is Donderdagmiddag om drie uur op het kerkhof te Venlo het stoffelijk overschot van prof. dr. E, Dubois in allen eenvoud ter aarde 'oesteLd. Te circa half drie arriveerde de lijkauto, welke de stoffe lijke resten van het landgoed „De Bedelaar" te Haekn. naar Venlo vervoerde, aan de woning van dr Dubois te Venlo. Naast de familieleden waren verscheidene per soonlijkheden uit universitaire kringen aanwezig en voorts merkten wij op burgemeester v. d. Broak uit Haelen en d*r. L. v. d. Grinten uit Venlo, die zich aan den icgamg van den doodenakker bij de stoet aansloten. De senaat van de Amsterdamsche Universiteit haid een krans gezonden. Nadat de kist in het graf was neergelaten, voer de prof. dr. H. Boschma, directeur van het Rijks museum van Natuurlijke Historie te Leiden, die den. secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming vertegenwoordigde, als eerste spreker het woord, Wat ons in den persoon van prof. Dubois het meeste trof, aldus spr. was zijn doelbewust stre ven naar de oplossing van bepaalde wetenschap pelijke problemen en zijn veelzijdigheid in. het aan pakken van deze problemen, waardoor steeds een volledig gedocumenteerd resultaat werd verkregen. Tenslotte memoreerde spr., dat vele genootschap pen in prof. Dubois een toegewijd medelid ver< liezen, in het bijzonder de Nederlandsche Dier kundige Vereen'iging, waarvan de overledene eer zeer gewaardeerd eerelid was. Vervolgens sprak prof. dr. F Brouwer, rector magnificus van de Gemeentelij.Universiteit te Amsterdam, die ook de Nederlandsche Academie van Wetenschappen vertegenwoordigde. Spr. her innerde met dankbaarheid aan het vele en het be langrijke werk, dat prof. Dubois in dienst der uni versiteit heeft verricht. Tot zijn emeritaat heeft prof.. Dubois zijn belangrijke taak vervuld. Hij was een oorspronkelijk onderzoeker, wiens werk over de hersenen hier dient te worden genoemd, waar van spr. van- nabij weet van hoe groote beteekenis idit is geweest. Ook zijn geologische onderzoekin gen in de duinen zijn van groote beteekenis, in het bijzonder voor de Nederlandsche drinkwatervoor ziening. Als voorzitter der faculteit der wis- en natuur kunde der Amsterdamsche Universiteit sprak prof. Th. J. Stomps en tenslotte voende dr. Brongersma van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie het woord die dank bracht voor de bijdragen, welke de overledene aar de wetenschap heeft geleverd. De oudste kleinzoon dankte voor de belangstelling, BEGRAFENIS DS. D. VAN KREVELEN. Donderdagmiddag heeft onder groote belang stelling op de begraafplaats „Den en Rust" in de Bilt de teraardebestelling plaats gehad van ds. D. van Krevelen, in leven emeritus predikant der Ned. Hervormde Kerk en zeer vooraanstaand figuur van de Protestantsch Christelijke drankbe strijding. Op verzoek van de familie zijn' aan de groeve geen toespraken gehouden. Slechts is in de aula van „Den en Rust" gesproken door ds. P. Veen, Ned. Hervormd predikant te Utrecht. Spr. schetste den overledene als een vriendelijk en bescheiden man, een man met groote kennis. Hij is een stoer werker in de drankb'estrijdingsbeweging gewees» Aan het graf heeft ds. B. Tuinstra, Ned. Herv, predikant te Huis ter Heide een kort afscheids woord gesproken en het „Onze Vader" gebeden, EEN VERHAAL VAN DE ZEE. bewerkt door ADRIAAN J. HUISMAN. (Nadruk verboden). 26) Mijn superieuren hebben mij nadrukkelijke orders gestuurd, dat ik maar te verdwijnen had, vertelde hij, en er bleef me niets anders over dan te gehoorzamen. Ik heb Emmett op behoorlijke ka mers onderdak gebracht en ben daarop maar huis gegaan en merkte daar, dat mijn meisjes aan het fuiven waren! Mijn huishoudster stond er op, dat ik eerst wat zou eten; anders wilde ze niet geloo- ven, dat dk nog leefde, maar ik ben hier toch zoo gauw ik maar kon naar toe gekomen. Op dat oogenblik bleven zijn oogen, die van de een naar de ander waren gegaan, rusten op mrs. Vans it tart. Hij stond als versteend. De vriendelijke woorden van zijn gastheer, de blijde uitroepen var: die meis jes om zijn komst, stierven weg in zijn ooren in sombere echos. Zijn oogen donker onder gefronste wenkbrauwen schenen te vragen of hij misschien; 't slachtoffer was van een hallucinatie. Ze waren sirak-gespannen op mrs. Vansittart gei'icht en zijn samengetrokken lippen en in elkaar geklemde ban don bewezeirx dat hij het besef had, dat er geen gezichtsbedrog in 't spel was, dat hij naar een le vend wezen staarde en niet naar het fantoom van een koortsig brein. Haar heftig-zwoegende'boezem bewees, dat ook zij ten prooi was aan een hevige emotie, veroor zaakt door een samentreffen een godsoordeel dat zij uit alle macht had gepoogd te vermijden. Ze slaagde er in overeind te komen. Het bewust zijn, dat "Constance, Enid en vooral Lady Marga ret, naar haar en Brand keken in angstige verba zing, hielp haar zich eenigermate'te béheerschen. i Mr. Stephen Brand en ik.... zijn oude be kendenstamelde ze. Het is mogelijk.... dat hijmijn aanwezigheid hier verkeerd uitlegt.'... Maar het is werkelijk mijn schuld rniet. ik kan er niets aan doen.Ik heb altijd.alles willen- uitleggenmaar het is.niet gelukt. Ze eindigde met een snik en wankeldie. Ze zou gevallen zijn, als Payne haar niet ondersteund had. Maar ze was wanhopig besloten niet flauw te vallen.niet hier! Ze wilde zich niet laten gaan onder de oogen van deze society-menschen, van de menschen van haar „kring"! Vaag keek ze het ge zelschap rond, van het gericht van den man bij de deur naar de gezichten' van de anderen. Con stance was op haar toegesneld om haar te helpen en het besef daarvan hield haar overeind. Ze ver mande zich en greep den rug van eén stoel. U moet het me niet kwalijk nemen maar ik moet heengaan, stamelde ze weer. Ik ben zoo moezoo vreeselijk moe! Resoluut stapte ze naar de deur. Brand ging op zij om haai' te laten passeeren. Hij keek niet meer naar haar. Zijn dochter zag tót haar verwondering groote zweetdroppels op zijn voorhoofd. Traill, niet minder verbaasd dan de anderen, bood aan om mrs. Vansittart naar haar'kamér te brengén. Neen, zei ze. Ik ben liever alleeh. Ik ben ér aan gewóón.... na zooveel jaren. Er was een klank van bitterheid in" haar stem, die niet naliet indruk te maken. Toen de deur achter haar dichtgevallen was, scheen Brand zijn zelfbeheersching terug te krij gen. Ik moet u excuus vragen, mijnheer Traill, zei hij rustig. Ik veronderstel, dat de 'diame, die juist heenging, niet verwachtte, dat zij mij hier van avond ontmoeten zou. Het is nutteloos te ontken nen, dat deze ontmoeting ons allebei een schok gegeven heeft. Ze heeft pijnlijke herinneringen wakker gemaakt. Traill, die zoo van streek was, dat hij ternau wernood wist wat hij zei, riep uit: Mrs. Vansittart zei, dat u een oude bekende was. Het eigenaardige is, dat u dat niet eerdér ont dekt hebt. De vuurtorenwachter keek de kamer rond. Hij zag verslagenheid in de oogen van de meesten, maar in die van Payne twinkelde iets van aanmoe diging. Mrs. Vansittart? zei Stephen Brand langzaam. Is dat haar naam? Dat wist ik niet. Hoe zou ik een kluizenaar iets van haar gehoord hebben? En in uw eerste boodschap naar dien toren noem de u haar Etta. Toen ik haar kende, heette ze Nanette, want de dame, die zich nu mrs. Vansittart noemt was mijn vrouw en naar alle waarschijn lijkheid, is ze het nog! Vader, riep Constance in herige opwinding, wilt u zeggen, dat ze rftijn moeder is? Ja, lieveling, dat is-ze. Maar laten we nu gaan. Ik ben bang, dat mijn thuiskomst ellende brengt. Het spijt me heel erg. Het was volkomen onverwacht, Arme Nanette! Ze heeft zich altijd zelf bedrogen! Ik denk, dat ze hoopte mij te kunnen vermijden. Mag ik niet naar haar toegaan? vroeg Con stance, bleek en bevend. Neen, kind. Heeft ze naar je gevraagd? Een maal heeft ze al afstand van je gedaan. Ik zou haar een heeleboel kunnen vergevendat nooit! Kom. Enid! Waarom zou jij schreien? We hebben drie dagen lang erger-rampen onder de oogen gezien en jij kunt in iedier geval vooruit zien.... naar 'het geluk. Goeden avond, La'dy Margaret en u ook, mijnheer Traill. We zien elkaar morgen, nietwaar? En nogmaals mijn excuses, dat ik onbedoeld het genoegen van dezen avond bedorven heb! HOOFDSTUK XVII. Mrs. Vansittart komt naar huis. Stephen Brand en de twee meisjes gingen zwij gend de breede trappen van het hotel af. Niemand van het gezelschop deed hun uitgeleide. Dit was eer een uiting van kieschheid dan van onbeleefd heid. Traill was door de mededeeling van den vuur torenwachter zoo geschokt dat hij achterover zonk in een stoel en een paar minuten sprakeloos voor zich uit bleef turen Nu begrijp ik, waarom ze me steeds afgewe zen heeft, mompelde hij eindelijk. Ook Lady Margaret was ten zeerste orudér den indruk. Noode had ze haar toestemming tot de verloving van haar zoon met Enid gegeven; met zijn sterken wil had hij haar die toestemming eigen, lijk afgedwongenen nu dit! Jack verbrak de spanning. Hebt u er wat tegen, dat. we rooken', moeder? vroeg hij. De situatie eischt tabak Vind je ook niet, Payne? Als Lady Margaret er niets tegen heeft Ik vind, dat verschillende soorten vergif op het oogenblik als opwekking kunnen dienst doen. Hier oom, u een cognacgroc. En u, Lady Margaret, een glas champagne. Nadat het gezelschap een beetje tot zichzelf ge komen. was, ging Payne monter voort: Weet u, -wat me het meest trof in die heele pijnlijke sltliatiè? De manier, waarop Brand hét behandelde! Hij moet toch een gevoel hebben ge had, alsof hij een klap in het gezicht kreeg. Plot seling zijn vrouw weer te zien na een scheiding van meer dan twintig jaar! Hij gedroeg zich ge woon als een held. Hi; heeft dezen storm net zoo dapper getrotseerd als den storm op den toren. Maar ik geloof dat als deze storm overgewaaid is de lucht ook wel weer hrider zal worden! Ongelukkigerwijze gaan deze soort stormen niet zoo gauw liggen merkte Lady Stanhope op. Hoe meer 'e over de historie nadacht, hoe verdrie tiger en boozer ze werd. Jonge menschen zooals u, ging ze voort, realiseeren zich niet, wat voor uitwer king dergelijke onaangename dingen voor het fa- m:lieleven kunnen hebben. Hoe zal de invloed van de vroegere verhouding van haar ouders op het verdere leven van Constancy Brand zijn? En wat het andere meisje betreft Lady Margaret hief in wanhoop haar handen omhoog. De adoptie van Enid, ,het kind van de zee", kreeg in haar verbeelding een andere beteekenis, nu zij zag tegen den somberen achtergrond van Brand's huwelijksleven! Jack Stanhope legde zijn hand op den schouder van zijn moeder. Moeder riep hij uit, voordat u nog één woord zegt, wii ik u iets vertellen, wat u behoort te we ten. Enid Is de dochter van mijnheer Traill! De schok, dien zij nu weer kreeg, kon zéker niet minder groot zijn, dan die Stephen grand daarnet ontvangen had. Alleen was hij van heel wat min der pijnlijken aard! Toen zij een weinig bekomen was, luisterde ze in gespannen aandacht naar Enid's geschiedenis. Onder tusschen werden Brand en de twee diep- geschokte, bedroefde meisjes door gedienstige keil* ners naar de hall begeleid. Daar gekomen moesten, zij rustig en met opgewekte gezichten de betuigin gen van een opgewonden belangstelling, die huil verschijning begrijpelijkerwijs wekte, in ontvangst nemen. Het was nog niet laat: pas half tien ongeveer. Terwijl de portier een rijtuig haalde, verspreidde zich in en buiten het hotel de tijding, dat Stephen Brard en zijn dochters, wier kordaatheid en uit houdingsvermogen zoozeer de algemeewe bewonde ring hadden gewekt, bij de deur stonden. Hoopen menschen, meest volslagen vreemden, dromden om het drietal heen en kwamen ze de hand drukken. Buiten verzamelde zich een me nigte, zoodat een paar politie-agenten een pad naar het rijtuig moesten vrijmaken. Zóó was hun triumfale uittocht uit het hotel! Met glimlachje gezichten en vriendelijke, vroolijke woorden ste gen ze in het rijtuig, terwijl hun harten bloedden en hun zielen vérgingen in ellende. Het was een verademirg, toen ze eindelijk in de huiskamer op van „Laburnum Cottage", Brand's landhuis, bijeen zaten. Constance knielde neer bij de voeten van haar vader, toen hij zich iin zijn armstoel liet neerzinken. Wel, vader, begon ze, ik beloof u, dat we ons goed zullen houden. Vertel u nu maar, wat u vindt dat we moesten weten.. Enid trok een voetenbankje bij en zette zieH daarop; haar handen om haar knieën gevouwen. Brand zuchtte diep. Zijn sterke wil had hem voor een oogenblik in den steek gelaten. Hij schrob er voor terug om de beide meisjes, die lüj altijd had kunnen verre houden van het kwaad en het leelijke van de wereld, het verhaal te doen van zijn i a m merlij k-mislukt h u wel ijksleven. Het was of Constance iets vermoedde van wat eB in hem omging. (Wordt vervolidJL

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 6