zoo- 0 KORT NIEUWS. IM HET r r 11 WIT Voor lange avonden ZATERDAG 21 DECEMBER 1940 Duitsch legerbericht. Objecten in het centrum van Londen aangevallen BERLIJN. 20 December (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht deelt mede: „Een duikboot rapporteert dat zij haar veertig ste vijandelijke koopvaardijschip tot zinken ge- o.ht heeft. Hierdoor heeft de commandant van i boot, Kapitan-leutnant Schepke, in totaal 2v3.975 b.r.t. tot zinken gebracht en zoodoende als derde duikbootccmmandant de grens van 200.000 ton oversohreden. Bij een torpedo-aanval van vijandelijke vlieg tuigen op een Duitsch patrouillevaartuig wist het vaartuig door den onmiddelijk in actie komenden afweer verscheidene treffers op een vijandelijk vliegtuig te plaatsen, terwijl de vijandelijke tor pedo's haar doel misten. Het luchtwapen maakte gisteren verkennings vluchten boven Grdot-Brittannië. In het St. George-kanaal, ten zuiden van Carnsore Point, gelukte het een schip van 1200 b.r.t,. door voltref fers midscheeps tot zinken te brengen. In den nacht van 19 op 20 December vielen ge vechtsvliegtuigen voor den oorlog belangrijke doelen in het centrum van Londen succesvol met bommen aan. Britsche vliegtuigen veroorzaakten in den afge- loopen nacht in West-Duitschland door het neer werpen van bommen slechts lichte schade aan ge bouwen. Twee burgers, die zich buiten de schuil kelders bevonden, werden gedood." ONDERSCHEIDING VOOR SCHEPKE. De Führer heeft aan Kapitan-Leutnant Schepke, commandant van een duikboot, ter gelegenheid van het tot zinken brengen van 200.000 ton vijandelijke koopvaardijtonnage het. eikenloof verleend, dat be hoort bij het ridderkruis van het IJzeren kruis. Schepke is de zevende officier van de Duitsche weermacht, wien deze onderscheiding verleend is. Italiaansch legerbericht. Artilleriegevechten in het grensgebied van Cyrenaïca. Alexandrië en punten in Oost Afrika gebombardeerd. Britsche bommen op Brindisi. ERGENS IN ITALIë. 20 December (Stefani) In zijn weermachtsbericht no. 196 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: „In de grenszone van Cyrenaïca heeft onze ar tillerie met succes het artillerievuur van den vijand beantwoord en voorts de gemechaniseerde vijandelijke strijdkrachten in den sector van Bardia onder vuur genomen. Tijdens een optreden met mitrailleurvuuv en bommen zijn onze lucht- formaties aangevallen door groepen vijandelijke vliegtuigen. Onze formaties reageerden hierop en gingen een verwoed gevecht aan. Twee Hurricane toestellen werden neergehaald. Een van onze jagers is niet teruggekeerd. In den nacht van 18 op 19 December is Alexandrië ge bombardeerd. In den sector van het elfde leger aan het Griek - sc-he front zijn nog hevige gevechten gaande. Vijandelijke troepenconcentraties in verscheidene plaatsen werden gisteren hevig gebombardeerd. Hierbij is een van onze formaties bommenwerpers door vier Gloster machines aangevallen. Drie vijandelijke toestellen werden brandend neerge schoten. Onze ..Picchiatelli" (duikbommenwer pers) deden een aanval op een schip en brachten dit tot zinken. Voorts bombardeerden en bescho ten zij concentraties van vijandelijke gemechani seerde middelen en convooien. Tijdens een aan- valspoging van den vijand op de Albaansohe •haven Valona. op 19 December, werden drie Blen heim vliegtuigen door onze jagers neergehaald. In Oost-Afrika is bedrijvigheid van patrouilles en artillerie aan de grens van den Soedan. Op 19 December werden een opslagplaats en verdedi gingswerken van den vijand in de omgeving van Metemma getroffen. Op 18 December hebben onze vliegtuigen met bommen van groot en klein ka liber troepen bestookt ten noorden van het sta tion Eriba, voorts spoorwegknoopounten te Haiya, waarbij de doelen rechtstreeks getroffen werden. In vier achtereenvolgende golven hebben vijande lijke vliegtuigen bommen laten vallen op Brin- disi. Onder de burgerbevolking werden vijf per sonen licht gewond, onder wie twee vrouwen." ENGELSCÈGE PANTSER STRIJD KRACHTEN BESTOOKT. Nadere berichten omtrent de operaties in de zone aan de gi-ens van Cyrenaïca en in Albanië, waarvan melding is gema.-kt in het weermachf.beneht van Vrijdag melden, naar Stefani verneemt, dat forma ties bommenwerpers vijandelijke gepantserde strijdkrachten hebben bestookt ten zuiden van Azeis, gelegen ten zuiden van Fort Caouzzo. Men heeft reden om aan te nemen dat behalve twee Hurricane toestellen, die neergeschoten zijn tijdens gevechten door Italiaansche vliegtuigen, nog meer Engelsche toestellen van hetzelfde type neergestort zijn na den slag tijdens hun terugkeer naar hun basis. Wat de zware bombardementen betreft die zijn uit gevoerd op concentraties vijandelijke troepen in verschillende plaatsen aan het Grieksche front, wordt nader gemeld dat uitgebreide branden en ont ploffingen waargenomen zijn in de nabijheid van Pigerassi. Tenslotte is een stelling, die door den vijand bezet was in den sector van Devoli, heroverd door een vastberaden tegenaanval van detache menten Alpenjagers. DE STRIJD IN ALBANIë. Een specialen correspondent van Stefani aan het Grieksche front deelt nog mede: Terwijl de Grieksche legerberichten, opgeblazen door de propaganda van Lojiden. bijna dagelijks melding maken van uiterst doeltreffende luchtbom bardementen op Valona en Durazzo, is de werke lijkheid aldus dat men zeer zelden vliegtuigen van den tegenstander in de Albaansche lucht ziet en dat de enkele malen dat zij er zich vertoonen hun lot bezegeld is. Zoo verschenen op 18 December na een langdurige afwezigheid, drie Blenheim toestellen boven Valona, op zeer groote hoogte en wierpen eenige bommen. De Italiaansche jagers bonden ech-, ter den strijd aan en na een gevecht van vijf minu ten schoten zij er twee brandend neer, terwijl de derde na een voltreffer neerstortte en verbrandde tijdens een poging om te vluchten. De correspondent te Monastir (Bitolj) van het blad „Pravda" meldt blijkens een Stefanibericht uit Belgrado, dat In den Albaanschen sector van de Ka- mia en de Mokra versterkingen zouden zijn aange komen voor de Italianen, die een aanval zouden willen ondernemen. De correspondent van de „Vreme" bericht uit Monastir, dat men niettegenstaande het slechte weer dat de operaties verhindert ge looft dat de Italiaansche troepen binnenkort een actie op groote schaal zullen ondernemen. De „Politika" wijst op het belangwekkende feit dat de Grieksche bladen vol lof zijn over de Ita- laansche officieren, die dappere tegenstanders ge doemd wordenden ten voorbeeld gesteld worden. 21 December, de kortste dag. Even kijken of ze al op zijn, want ik geloof dat het vandaag heelemaal niet meer licht wordt. (foto Weltbild) Rede vail Churchill. Het D. N. B. meldt: Churchill heeft Donderdag in het Lagerhuis het woord gevoerd over den oorlogs toestand en daarbij verklaard dat het een fout zou zijn te willen aannemen dat het gevaar reeds voor bij is. De premier noemde de verliezen van de Engelsche koopvaardijvloot op den Atlantischen Oceaan „zeer verontrustend". De Berlijnsche ochtendbladen leveren critiek op de voorstelling die Churchill gaf van den Italiaan- schen tegenaanval in de woestijn van Marmariea. De „Berliner Börsenzeitung" schrijft: „Churchill wil uit de tijdelijke tactische successen der Engel- schen een gelegenheidstransactie maken, vóór de oorlogsgebeurtenissen daar in een nieuwe faze ko men. Daarom had zijn rede van gisteren ten doel Engeland voor te stellen als den credietwaardigen en doelbewusten man, wiens groote onderneming zonder twijfel zal gelukken als allen die ook wat willen verdienen een flinke bijbetaling storten. Met het oog op Churchill's verklaringen over den ge vaarlijken militairen toestand van Engeland en in het bijzonder over de onbevredigende resultaten der wapenproductie is het eenigszins onbegrijpelijk hoe Churchill kan zeggen dat het Lagerhuis zich „met een gevoel van rust en zelfs van tevredenheid" op Kerstrecès kan begeven. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" merkt op dat Churchill zoo vriendelijk is geweest te bevestigen dat de opvatting der spilmogendheden over den al- gemeenen militairen toestand ook de zijne is. Ex-koning Carol van Roemenië, die zich op het oogenblik in Spanje bevindt, wonsit, naar het D.N.B. verneemt, in Lissabon verwacht. Hij zou zooals bekend, het voornemen hebben om naar de Vereenigde Stater' te vertrekken. Finland's nieuwe staatshoofd Risto Ry-ti, legt hedenmiddag voor den Finschen Rijksdag den eed op de grondwet af. (D.N.B.) De Zwitsersche bondsraad heeft verscheidene nieuwe maatregelen genomen met betrekking tot het verwerven van het Zwitsersche staatsburger schap, aldus meldt United Press. Het ministerie van oorlog krijgt het recht personen die twee natio naliteiten bezitten het Zwitsersche staasburger- schap te ontnemen. Voorts krijgt hetzelfde mi nisterie het recht het staatsburgerschap bin en vijf jaren ra de verwerving ongeldig te verklaren. Maarschalk Pétain heeft Vrijdag naar uit Vichy wordt gemeld, den minister van Buitenland- sohe Zaken, Flandin, voor een onderhoud ontvan gen. (D.N.B.) Op het traject Lerida-Barcelona is Vrijdag morgei:-, naar het D.N.B. meldt, een goederentrein ontspoord, waarbij 31 wagons van een tien meter hoogen dijk stortten. Daardoor werd het baanvak Madrid-Barcelona versperd. Bij het ongeluk wer den twee spoorwegbeambten gedood en vier zwaar gewond. De Turksche nationale vergadering zal binren- kort een wetsvoorstel behandelen, waarUoor de vrije Zaterdagmiddag wordt afgeschaft en 't aantal nationale feestdagen wordt beperkt. Deze maat regel wordt, naar United Press verneemt, genomen om de productie te vergrooten. Blijkens een D.N.B.-bericht uit Belgrado, houdt in -de westelijke deelen van Joego-Slavië de strenge vorst aan. Vrijdag zijn in verschillende bergstreken van Slovenië temperaturen tot 26 gra den order nul gemeten. Naar uit Bergen wordt gemeld zijn drie Noren door eigen onvoorzichtigheid gedood, toen een aan gespoelde mijn tot ontploffing kwam. (D.N.B.) De door de regeering van Vichy uitgezonden economische missie is, raar het D.N.B. verneemt, gisteren voor de hervatting der Japansch-Fransch Indo-Chineesohe economische onderhandelingen in Tokio aangekomen. De kwestie der uitwisseling van gewonden. Engelsch antwoord op voorstel van het Internationale Roode Kruis. Het D.N.B. deelt mede: Naar het Zweedsóhe blad „Dagens Nyheter" meldt heeft de leider van het Engelsche Roode Kruis, veldmaarschalk Philipp Shetwood, geantwoord op een voorstel van het In tel-rationale Roode Kruis te Genève betreffende instelling van een permanent scheepsverkeer tus- schen Engeland en het vasteland ten behoeve van uitwisseling van zwaar gewonde krijgsgevangene»:' juist tegen Kerstmis en ten behoeve van uitwisse ling van post en paketten voor de krijgsgevange nen van beide vijandelijke mogendheden. Hy zegt daarin dat in geval Duitschland een bezette 'haven voor dergelijke Roode Kruissohepen mocht aanwij zen het Engelsche luchtwapen geenszins zou kun nen garandeeren dat de R.A.F. deze haven niet zou bombardeeren. Zooals bekend is had de rijksregeering onmiddel lijk haar instemming met dit voorstel medegedeeld. Het stardpunt van een toonaangevende Engelsche persoonlijkheid ten aanzien van het voorstel eener boven de staten staande organisatie heeft in in ternationale kringen te Stockholm te meer de aan dacht getrokker., daar Churchill's persoonlijke uit latingen ten aanzien van een door verschillende neutrale instanties voorgestelde „Godsvrede" met Kerstmis nog niet zijn vergeten. Verloren Noorsche schepen. Het te Oslo verschijnende blad „Aftemposten" maakt melding van het verlies van zeven in En- gelschen dienst varende Noorsche schepen. Dit zijn de motor- resp. stoomschepen „Beaufort" (5053 brt.), „Sven Jarl" (1908 b.r.t), „Stalheim" (1600 b.r.t.), Kong Halfdan" (1456 b.r.t.). „Balzac" (962 b.r,t.). „Tres" (946 b.rt.) en „Gallus" (338 b.rt.) Bijzonderheden omtrar.t tijd en plaats van het ver gaan zijn niet bekend. Het Afnerikaansche radiostation „Mackay Ra dio" heeft een S.O.S. opgevangen van het Noor sche vrachtschip „Varangberg", groot 2842 b.r.t., waarin gemeld werd dat het schip op ongeveer 450 mijl ten westen van de Iersche kust door een duik boot werd aar gevallen. Hetzelfde radiostation heeft een draadloos bericht opgevangen van het Engelsche s.s. „Carlton", groot 5162 b.r.t., dat mededeelt ten westen van Ierland getorpedeerd te zijn. (D.N.B.) 44ELp mmm MERK UW BEL [lij' r' UWi-" i.sl 'Ji EN UW BUS VERF UW HUISNUMMER (Adv. Ingez. Med.) Voor de Italiaansche luchtmacht. Te Tirana wordt in de daartoe ingerichte ateliers druk gearbeid aan de vervaardiging der parachutes, welke in groote hoeveelheden voor de luchtvaarttroepen gereed gemaakt worden» Holland-Luce) Japansche missie naar de spilmogendheden. Het D.N.B. verneemt uit Tokio:. Een offi- cieele mededeeling van het ministerie van oorlog maakt bekend dat het Japansche leger besloten heeft om op uitnoodiging van Duitschland en Italië een militaire missie onder leiding van den inspecteur-generaal van het bureau der luchtvaart van het leger, It.-generaal Yamasjita, naar -beide landen te zenden. De missie heeft tot taak de ervarin gen van den thans gevoerd wordenden Enro- peeschen oorlog ter plaatse te bestudeeren. De missie zal spoedig via Siberië vertrekken. Het inlichtingenbureau van het Japansche ka binet maakt bekend dat ten aanzien van de in het driemogendhedenpact vastgelegde vorming van gemeenschappelijke technische commissies, die de verschillende in het pact opgenomen be palingen moeten uitvoeren, een overeenkomst tot stand is gekomen tusschen de Japansche, Duit sche en Italiaansche regeering. De vorming van een algemeene, een militaire en een economische commissie in de hoofdsteden der drie landen is verwezenlijkt. Na het eindigen van de noodzake lijke voorbereidingen zullen de commissies haar werkzaamheden ter hand nemen. Arrestaties te Londen. Onder beschuldiging van défaitisme. Naar uit Londen gemeld wordt heeft Scotland Yard acht verdachte burgers gearresteerd. Deze gebeurtenis heeft tot vele geruchten aanleiding gegeven, daar het hier bekende personen uit de Engelsche Society betreft. Terwijl anders in zulke gevallen aan de pers bereidwillig inlichtingen worden verstrekt, zouden de Londensehe politie autoriteiten in dit geval de strictste discretie be waren. Naar bij geruchte verluidt, wordt het on derzoek geleid door een bekend criminalist van Scotland Yard, hoofdinspecteur Hamilton Green wood. De namen worden genoemd van een beken den Lord en renstalbezitter, alsmede van ver scheidene industrieelen uit het gebied van Bir mingham. Men neemt algemeen aan dat de ge arresteerden van een defaitistische houding be schuldigd worden. Hun arrestatie onder de merk waardige bijkomstige omstandigheden zou echter volgens de te Londen heerschende meeningen niet geschied zijn, als niet nog andere ernstige feiten aan het licht zouden zijn gekomen. (D.N.B.) De „andere wereld" der Britten. Beschouwing van dr. Goebbels. Het D.N.B. meldt: In een artikel in het bekende tijdschrift „Das Reich", dat als Ikop draagt „Een andere wereld" schrijft dr. Goebbels dat Groot- Brittannië niet meer de mogelijkheid heeft over den afloop van den oorlog te beslissen. Engeland, aldus gaat dr. Goebbels verder, kan thans alleen nog maar kiezen tot hoever het zijn levenscentra wil laten vernielen en in welken toestand het op zekeren dag wil capituleeren. Dr. Goebbels spreekt dan over de talrijke pogingen van de En- gelschen, die tegenwoordig een belangrijke plaats innemen, hun volk en de wereld de steeds wan hopiger wordende positie van Engeland verborgen te houden. Doet geen moeite, aldus verklaart de minister, de Engelsche leidende kringen geheel te begrijpen. Het zal u niet gelukken. Zij leven in een andere wereld. Van de tot dusver veilige positie van haar tot dusver onbedreigd eiland zien zij in Europa alleen een soort koloniaal gebied. Wij wedden tien tegen een dat zij tot dusverre de in terne conflicten in ons werelddeel precies zoo be schouwen als de conflicten tusschen verschillende religieuze secten, zooals bijv. in Indië, die men handig tegen elkaar moet uitspelen om ze des te beter te kunnen beheerschen. Thans begint het tot de Engelschen door te dringen dat er iets meer op het spel staat dan een -kolonialen oorlog, dat Engeland voor zijn 'bestaan vecht en dat deze strijd geenerlei kansen meer biedt op een over winning. Vandaar de verwarring en de radeloos heid in de Engelsche openbare meening. In het verdere verloop zegt dr. Goebbels, dat men van Engelsche zijde het oprichten van een sociaal Europa als oorlogsdoel pas na den oorlog heeft verkondigd. Aan den anderen kant echter vinden de Engelsche wapenfirma's het niets bij zonders dertig, veertig procent en meer dividend uit te keeren aan hun aandeelhouders. Dit alles, aldus schrijft de rijksminister, is om zoo te zeg gen prachtig in orde. Zoo wil het de democratie en zoo behoort het ook voor plutocraten. Het, volk echter, het arme volk, dat in Engeland, in het „vrijste lan-d ter wereld", minder te^zeggeii heeft en erbarmelijker leeft dan in eenig ander land. dat volk kruipt iederen middag opnieuw in de tunnels van den ondergrondschen spoorweg zit daar dan veertien uur in vuil, ellende en ziekte- gevaar en wacht op het wonder dat de Churchills beloofd hebben. Aardschok in Canada en de Ver. Staten gevoeld. NEW-YORK, 20 December. Vrijdagmorgen vroeg om half drie werd in een deel van Canada en in het Noord-oosten van de Ver. Staten een aardschok waargenomen, die ongeveer 45 se conden duurde. Blijkens de tot dusver ontvangen berichten is de schok in Montreal het hevigst geweest. Duizenden inwoners van deze stad wer den door het schudden der huizen, het rinkelen der ruiten en het van de muur vallen van schil derijen uit den slaap gewekt. Beschadiging aan gebouwen is echter niet voorgekomen. In de Ver. Staten werd de aardschok gevoeld in Massachusetts, Maine en Connecticut en in mindere mate in New-York, Long Island en New-Jersey. (United Press.) Een nieuw hoenderras. Resultaat van vijftien jaar fokexperimenlen. DUNCAN OKLAHOMA, 20 December. Een wonderlijk ras van hoenderen begint de hokken van den amateur-fokker Irvin Filman in Co- manche (Oklahoma) te vullen. Filman, wiens -beroep het is bronnen te boren. oefent zijn fokkersbedrijf uit als liefhebberij. Vijf tien jaar lang is hy reeds bezig een nieuw soort hoenderen te kweeken, dat een omwenteling moet brengen in de hoenderwereld. De thans gefokte vogels, die volgens Filman alle gewenschte eigenscharmen bezitten, zijn een kruising van eewone kinoen. kalkoenen, en Ja pansche fazanten. Zii zijn wat grooter dan een kip, hebben een rood veerenkleed. en een hals even kaal als die der kalkoenen is. Op den kop bevindt zich een kapje van veren, dat er uitziet als een slaapmuts. Filman is begonnen met het kweeken van zoo genaamde „Turkens". een kruising tusschen kal koenen en Rhode-Island hennen. De dieren be vielen hem echter niet. want zii waren groot, plomp en leeliik. De eieren waren groot en ge vlekt en konden niet veroakt worden in de gewone eierkisten. „Overigens mocht ik ze wel." zei Fil man. ..ze zagen er komisch uit en smaakten uit stekend. De jonge hanen wogen gewoonlijk zes tot zeven pond. voor zij begonnen te kraaien. Tot dien leeftijd was het vleesch zacht en smakelijk." De hoenderfokker besloot toen nieuwe kruisin gen te probeeren om de nadeeien te ontgaan en de voordeelen te behouden. Hij schafte zich Ja pansche fazanten aan en bereikte zoo de nieuwe No. 27. KRUISWOORD-PUZZLE. (Vaas). Horizontaal: - 1. Vrucht. 6. Lid van een Hooger- huis. 9. Gebruiksvoorwerp. 10. In het jaar. 12. Roofvogel. 14. Badplaats. 16. Telwoord. 17. Nieuw. 19. Ondergang. 21. Bevel. 22. Europeesche repu bliek^ 25. Dorp in Gelderland. 26. Wennen. 28. Voertuig. 29. Landbouwwerktuig. 30. Getal. 32. Houten vaatwerk. 35. Verdoovingsmiddel. 37. Bron. 39. Landman. 40. Staaf. 41. Roofdier. 43. Riviertje. 44. Melaatsch. 46. Teekening. 48. Trotsche. 50. Krijgsgod. 51. Ondernemenden. Verticaal: 1. Tijdwijzer. 2. Slot. 3. Zonnegod. 4. Bevel. 5. Vaas. 6. Bezoldigen. 7. Ieder. 8. Gewicht. 9. Voorzetsel. 11. Voorzetsel. 12. Nagerecht. 13. Grondsoort. 15. Zoogdier. 16. Sierplant. 17. Zuster. 18 Bid. 19. Dierenhouders. 20. Strijdmacht. 23. Boom. 24. Deel eener wet. 27. Gezichtszwakte. 31. Productiviteit. 33, Rivier in Azië. 34. Nederlandsch dich ter. 36. Buitenkansje. 37. Melodie. 38. Opening. 41. Omwenteling. 42. Getroffen. 45. Vreemde munt. 47 Maat. 49. Wiskundig getal. OPLOSSING VORIGE OPGAVE. No. 26. INVULPUZZLE. 8 12 13 1 9 5 4 16 2 14 11 7 15 3 6 10 soort die volgens hem zeven achtste „Turken", en een achtste Japansche fazant is. De hennen be reiken ongeveer een gewicht van zes pond, de hanen worden wel acht pond zwaar. Een voordeel is dat de hennen goede leggers zijn, ook gedurende de wintermaanden. (United Press). PROGRAMMA" ZONDAG 22 DECEMBER 1940. HILVERSUM I, 415' M. Nederlandsch Programma. 8.00 KRO. 1.00—7.15 AVRO. 0.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.15 Wij beginnen den dag. 8.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Hoogmis. 11.00 Gramofoon- muziek. 12.00 Declamatie. 12.15 Nederlandsche muziek (opn.). 12.30 Causerie ,.De ordeningsgedachte in den land en tuinbouw in het verleden". 12.45 Nieuws- en economi sche berichten A. N. P. 1.00 AVRO-Amusementsorkest en solist. 1.45 Nederlandsch Verbond voor Sibbekunde: „Wie en wat waren onze voorouders", lezing. 2.00 Concert gebouworkest en solist. 3.00 Radlotooneel. 3 40 „Madame Butterfly", opera (opn.). 5.10 Sportnieuws A. N. P. 5.15 Wekelijksche gedachtenwlsseling A. N. P- 5.30 Kinder koor „Zanglust" mei pianobegeleiding. 5.55 AVRO-Mu- sette-ensemble en soliste. 6.25 Kerstdeclamatorium. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Nieuwsbe richten A. N. P., sluiting. HILVERSUM II. 301 M. 8.00 NCRV. 2.00 VARA. 4.00 VPRO. 5.15—7.00 VARA. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.10 Gewijde muziek (opn.) 8.30 Morgenwijding. 9.30 NCRV-Harmonie-orkest (opn.). 9.55 Gramofoonmuziek. 12.00 Orgelconcert (opn.). 12.25 Causerie „Kent Gij Uw Bijbel" (opn.). 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.40 Cyclus „Eens Christen's reize naar de Eeuwigheid in dezen tijd" (opn.). 2.00 VARA-Aimanak. 2.02 Schrammel- kwartet en soliste. 2.25 Boekbespreking. 2.45 Gramofoon muziek. 2.50 Residentie-orkest. 3.50 Gramofoonmuziek. 4.00 Boekenpraatje. 4.15 Studiodienst. 5.15 Wekelijksche ge dachtenwlsseling A. N. P. 5.30 Voor de kinderen. 6.00 Bra- vour en Charme 6.30 Gramofoonmuziek. 6.42 VARA- Almanak. 6.457.00 Actueele reportagfe of gramofoon muziek, sluiting. MAANDAG 23 DECEMBER 1940. HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch piogramma. VARA. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P., gramofoonmuziek. Ca. 8.30 VARA-Almanak. 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.20 Decla matie. 10.40 Planovoordracht. 11.10 Declamatie. 11.30 Orgel spel en zang. 12.00 Esmeralda en soliste. (In de pauze: VARA-Almanak). 1245 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 VARA-orkest en soliste. 2.00 Voor de vrou wen. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.30 Cello en piano. 4.00 Gra mofoonmuziek. (met toelichting). 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten A. N. P. 5.30 VARA-orkest. 6.15 Lezing „De ouderdomsverzorging". 6.30 Gramofoonmuziek. 6.42 VARA-Almanak. 6.45 Actueele reportage of gramofoon muziek. 7.00—7.15 Economische vragen van den dag en nieuwsberichten A. N. P„ sluiting. HILVERSUM JI, 301 M. NCRV. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8,10 Schriftlezing en medi tatie. 8.25 Gewijze muziek (gr.pl.) 8.45 Gramofoonmuziek. 9.50 Zang. clavecimbel, piano- en gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst 11.00 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.14 Reportage. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Celesta-ensemzle 1.40 Gramofoonmuziek. 2.20 Celesta-ensemble. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.10 Vlooi met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 3.45 Bijbel lezing. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 VPRO. Cyclus „Het gezin in onzen tijd". 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten A. N. P. 5.30 Beriehtenv 5.35 Pianovoordracht. 6.00 Molto Cantabile. 6.45—7.00 Aos tueele reportage of gramofoonmuziek.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 7