IJmuider Courant BERICHT Kleinhandelsprijzen voor aardappelen DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMLIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Winter. Goed nieuws voor chaatsenrijders(sters): Luchtaanvallen op vele plaatsen in Engeland. 26c JAARGANG No. 45 jigave Lourens Coster, Maatschappij voor jurant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. putstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau fluidef Courant: Kennemerlaan 42, IDmuiden, jlefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, -gegeven voor dit blad, worden kosteloos .genomen in de Kennemer Courant. Voor hoogere prijzen mag niet verkocht worden j-GRAVENHAGE, 21 Dec. Het rijksbureau ml; de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt tend, dat sedert Zaterdag j.l. de volgende prij- tvoor consumptie aardappelen gelden per kg. [verkoop aan den consument afgehaald aan den hiel. /Klei-aardappelen van de rassen Zeeuwsche Ut ën blauwe. Roode Star, Bonte Roode Star, tore, Westeinder bonte en blauwe. Koopmans awe (maat 30 opwaarts) f 0.08. ^Klei-aardappelen van de rassen Eigenheimers, Ijte- en blauwe Eigenheimers, Bevelanders, lordeling, Duivelander, Iduna, Iris. Komeet, Li- lsa, Bato, Nationaal, Populair, Deva, West- h'oander, Wilpo, Present. Record, Souvenir, fojjn f 0.07 y2. j, Klei-aardappelen van het ras Bintje f 0.07. t Klei-aardappelen van het ras Alpha, Indus- 2 f 0.07. zandaardappelen en fabrieksaardappelen m- 7oor drielingen van de klei-aardappelen vallen- onder de groepen 1 tot en met 4 zijn de prijzen ■ent per kg. lager. Alle bovenstaande prijzen gen. indien de aardapelen aan huis worden ■orgd worden verhoogd met ten hoogste 1 cent kilogram. bovenstaande prijzen gelden niet, indien •dappelen rechtstreeks van telers worden jht. Dit is uitsluitend geoorloofd indien aai h teler daartoe door den provincialen voedsel- famissaris verguning is verleend. Door de telers leen in rekening worden gebracht de hieronder Welde telersprijzen, vermeerderd met het be- L van de kosten aan vracht en dergelijke. Teler sprijzen. jDe onder 1 genoemde klei-aardappelen f 4.25 (r 100 kg. |De onder 2 genoemde klei-aardappelen f 3.75 L inn iirir r 100 kg. De onder 3 genoemde klei-aardappelen f 3.25 r 100 kg. De onder 4 genoemde klei-aardappelen f 3.10 r 100 kg. Zand- en veenaardappelen f 3 per 100 kg Tegen overtreders zal gestreng worden op- jetreden. De aandacht van belanghebbenden wordt erop gevestigd, dat ook de koopers strafbaar rijn, indien zij aardappelen betrekken tegen hoogere dan de vastgestelde prijzen. (A.N.P.) Rijkscommissaris bezoekt het Marinelazarett te Heiloo Het A.N.P. meldt d.d. 22 Dec. uit Heiloo: De ijkscommissaris, Rijksminister Seyss Inquart eeft gistermiddag, vergezeld door den generaal ■r vliegers Fr. Christiansen, den commandant >r marine, admiraal Hienast en den Sturm- innfiihrer Graf Montz, een bezoek gebracht sn het Marinelazarett te Heiloo. In de groote, feestelijk versierde zaal, waar in portret van den Führer, Duitsche vlaggen, el dennegroen en twee kerstboomen een in- I eme sfeer schiepen, waren verpleegden, zusters, teren en gasten aan lange tafels, welke bran- i ;nde kaarsen droegen, gezeten. Voor ieder wa tt er versnaperingen en geschenken. De Rijkscommissaris en zijn gezelschap wer n verwelkomd door den Chefarzt, Oberstaats- at der Marine, prof. Memmesheimer en diens ijudant. Aanwezig was ook de vertegenwoordigster der rauenschaft uit Amsterdam en Oberdienst- iter Seidel, Beauftragter van den Rijkscom issaris te Haarlem. Het strijkorkest van den marinebevelhebber ;rgde onder leiding van Musikmeister Ziese- er voor passende muziek. De Sanitatsgruppe van het Marinelazarett gaf ingnummers ten bestq en gezamenlijk zongen Ie aanwezigen de meest bekende kerstliede- n. Prof. Memmesheimer sprak de hooge gasten e en heette hen hartelijk welkom. Hij bracht herinnering, dat het de tweede Kerstmis is, ïlke men ver van huis viert en hij sprak zijn :eugde uit over de eer, welke het Lazarett ten iel viel door het bezoek van Rijkscommissa- Hij wees met dankbaarheid op het voor bid van den Führer, die arbeidt voor het heil a het volk en Duitschland uit het donker naar st licht heeft gevoerd. Tenslotte wenschte hij alle kameraden en aten een gelukkig Kerstfeest en een goed ütiwjaar. Het Kerstmannetje kwam daarna een gedicht zeggen en den hoogen gasten geschenken aan een, welke met groote waardeering werden ataard. jOm kwart over zes verliet de Rijkscommissa- p met zijn auto het Lazarett. De verpleegden onder wie zich vele bedle- ïigen bevonden, die op veldbedden in de zaal hraclit werden en de gasten namen daarna sl aan een kerstmaaltijd, welké werd opge keerd door de muziek van het strijkorkest van ia bevelhebber der marine. Verschijnt dagelijks, beiialve op Zon- en Feestdagen Directie! P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 23 DECEMBER 194Ü Abonnementen per week 0.12J4, per maancl 0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwar.aal. Losse nummers 3 cent per ex* Adverteitiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting* Ingezonden mededeelingen dubbele prijs* Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regelt ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Nou, de whiter is begonnen, 'k Heb het uit de beste bronnen, 't Staat zoowel op d' almanak Aan den muur, als in mijn zak. 'k Ben gedwongen hem te groeten, Stampend met mijn wintervoeten, Blazend op mijn winterhand Met een mond die klappertandt. En met bloemen op de ruiten. Die we heel zorgvuldig sluiten, Met een diepgevoelde zucht Aan 't bezwaard gemoed ontvlucht. Hij 's gekomen; de gedachten Gaan naar wat ons nog kan wachten, Voor hij weer beëindigd is, 't Vorig jaar was hij niet mis. Zal het weer zoo ijslijk wezen, Peinzen wij in angst en vreeze, Als 't een jaar geleden was? Dat kwam wel heel slecht te pas. Tja, men moet maar blijven hopen, Dat het nog wel los zal loopen, Ook al is 't een raak begin, Houd den moed er dus maar in. P. GASUS. Lord Halifax ambassadeur te Washington. Eden Britsch minister van buiten- landsche zaken. BERLIJN, 23 Dec. 'D.N.B.) In Londen is officieel medegedeeld dat de koning de be noeming van Lord Halifax tot Britsch ambas sadeur te Washington heeft goedgekeurd. An thony Eden volgt Halifax als minister van buitenlandsclie zaken op. Kapitein David Margesson, de parlementaire secretaris van het ministerie van financiën, wordt minister van oorlog. Engelsche bommen ricbtlen ver nielingen in Zwitserland aan. Luchtalarm in verscheidene steden. BERN, 23 Dec. (D.N.B.) In den nacht van Zondag op Maandag hebben Engelsche vliegtui gen opnieuw veelvuldig het Zwitsersche souve reine grondgebied geschonden en op verschei- dena plaatsen bommen neergeworpen. Naar aanleiding hiervan deelt de staf van het Zwitser sche leger het volgende mede: In den nacht van 22 op 23 December is ons souverein gebied door vreemde vliegtuigen veel vuldig geschonden. Zij vlogen, komende uit het noorden, o.a. over Zurich, waar zij om 20.45 uur brand- en brisantbommen neerwier pen. Verscheidene gebouwen en een electrische geleiding van de bondsspoorwegen werden be schadigd. Elf personen werden gewond. Naar het Zwitsersche Telegraafagentschap nog over de schending der neuaraliteit door En gelsche vliegtuigen verneemt, werd Zondag avond in Bazel, Bern en Zürich luchtalarm ge geven. Er werden britantbommen neergeworpen en een woonblok in de stadswijk Höng te Zürich werd totaal vernield. Vier personen wer den gewond en naar het ziekenhuis overge bracht. Ook zijn bommen geworpen langs den spoorweg Zürich-Altstetten, waarbij verschei dene werkplaatsen werden beschadigd.. De elec trische leidingen van de spoorwegen werden ver nield. en een aantal arbeiders gewond. de Ijsbanen open Zondag hebben reeds velen van de gezonde, M-Nederlandsche ijssport genoten. Op de tot üanen geme'amorfoseerde tennisbanen en op -.echte" ijsbaan St Moritz werd reeds druk en :thousiast gereden De vorst houdt nog aan zoo- 'f' het wel geen verrassing zal zijn, dat ook de fcaan aan de Kleverlaan thans den geheelen geopend is Het ijs is uitstekend zoodat men *ar hartelust kan profiteeren. Ook de St. Moritz- j&n die Zondag reeds druk werd bezocht is van- weer open ever als de baan van de ijsclub Volharding" te Heemstede. /iet het maken van tochten in de omgeving zij echter nog zeer voorzichtig. Officieele mede- klingen over de betrouwbaarheid van het ijs in Pachten en vaarten hebben ons nog niet toereikt. Er was eenseen land waar de menschen in den winter geen gebrek leden. Wij allen kunnen er voor zorgen, dat dit sprookje spoedig werke lijkheid wordt. Koopt allen daarom op 27 en 28 December a.s. sprookjesspeldjes, die bij de 2de Winterhulp-Nederland-collecte worden verkocht. De foto's stellen van boven naar beneden voor: Klein Duimpje, Asschepoester, Roodkapje, Doorn roosje, Hans en Grietje, Sneeuwwitje. Grecieanu Roemeenscli minister van buitenlandsclie zaken. Stefani meldt: In een officieel communiqué wordt medegedeeld dat tot Roemeensch minister van buitenlandsche zaken, ter vervanging van prins Sturdza, benoemd is ingenieur Constan- tin Grecieanu, thans gezant van Roemenië in Berlijn, die weldra naar Boekarest zal worden teruggeroepen. Zij, die zich mei ingang van 1 Januari per kwartaal abonneeren, ontvangen de in December nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Vooral Liverpool zwaar getroffen BERLIJN. 23 Dec. (D.NJ3.) Reeds Zondagavond vroeg, zoo meldde de Engel sche radio is in het stadsgebied van Lon den luchtalarm gegeven. Ook uit andere deelen van Engeland werden te Londen berichten ontvangen dat Duitsche vliegers boven deze gebieden gevlogen hadden. De Londensche scheepsradio meldt dat Liverpool 'en de oevers van de Mersey met hun talrijke industrieele installaties en „Docks" Zondagavond opnieuw door het Duitsche luchtwapen zijn aangevallen. Er zijn personen om het leven gekomen en er is schade aangericht. Uit New-York verneemt het D.N.B. Volgens berichten van de Amerikaan- sche correspondent te Londen begonnen gisteravond kort na het vallen der duister nis zware luchtaanvallen op alle deelen van Engeland. Vooral Liverpool werd op nieuw hevig gebombardeerd. Andere aan vallen werden gemeld uit een stad in het Noordwesten, uit twee steden in het Noor den, uit twee steden in East Anglia en een stad in het oosten en uit een stad in het Westen van de Midlands. Er werden be richten ontvangen over ontploffingen in een ongenoemde Londensche stadswijk, evenals over verliezen aan menschenlevens en ma- terieele schade. In den loop van gisteren werden lucht aanvallen gedaan op West-Schotland. GEWELDIGE BRANDEN TE LIVERPOOL. De Duitsche legerberichten van Zaterdag en Zondag men zie elders in dit nummer maken eveneens melding van zware aanvallen op Liver pool. Het D.N.B. deelt daarover nog het volgende mede: Dat het beeld der verwoesting van Liverpool nog indrukwekkender is dan dat van Coventry, blijkt uit de thans ontvangen berichten der afzonder lijke vliegtuigbemanningen over den aanval der Duitsche gevechtsvliegtuigen op Liverpool en en kele andere steden in Zuid- en Midden-Engeland in den nacht van Zaterdag op Zondag. Reusach tige branden van tot dusver onbekende afmetin gen zijn waargenomen. De nacht was helder en zoowel van geringe als van. de .grootste hoogte waren de afzonderlijke branden, die zich van uur tot uur uitbreidden tot een vlammenzee, duidelijk te onderscheiden. In het water van de Mersey weerspiegelden zich spookachtig de kleuren en schijnsels van de steekvlammen, die achtereen volgens door ontploffingen ontstonden, en d- vlammenbundels van de brandende tanks van Birkenhead. Het schijnsel van de vlammende ge- gebieden, waar de doelen gelegen waren, was voor de Duitsche bemanningen op de terugvlucht nog zichtbaar tot op een afstand van 250 K.M.. d.w^z bijna tot de Engelsche Zuidkust. Bijzonder zwaar werden de Vandon-Wellington en de Bramley-Moore-havens getroffen met de talrijke pakhuizen temidden van de totale doek installaties. Ook de verder naar het Zuiden ge legen Waterloo-docks kregen zeer zware treffers. Door de buitengewone brandbaarheid van de ta bak- en wolopslagplaafcsen, die in de nabijheid van de Stanley-haven liggen, benevens van de drie graanopslagplaatsen breidden de branden, die door brisant- en brandbommen aangesticht waren, zich daar met razende snelheid uit. zoo dat het wel leek, of het geheeledoel in vlammen stond. Hetzelfde beeld, bood het stadsdeel Birkenhead aan de monding van de Mersey, waar behalve de groote droogdokken vooral de waardevolle olie tanks liggen. Dikke, zwarte rookwolken, telkens weer verlicht door roode vlammentongen, bedek ten -het geheele stadsdeel en strekten zich naar de zeezijde uit. Enkele bemanningen, die hun doel laat in den nacht bereikten, konden bij hun nadering acht groote branden, ten deele naar schatting vier honderd meter lang, en tallooze kleinere branden waarnemen. Bij hun vertrek was hetzelfde gebied nog slechts een felstralende vuurzee, zoodat men zich nauwelijks een voorstelling kan maken van de snelheid der uitbreiding. Ondanks dezen geweldigen, grootseheepschen aanval met vele honderden vliegtuigen en on danks de vertwijfelde luchtafweer van de En- gelschen, die telkens weer de Duitsche vliegtuigen nerveus met hun zoeklichten trachtten te betrap pen en hevig vuurden, zijn alle Duitsche vliegtui gen op een na teruggekeerd. Wijzigingen in het Japansclie kabinet. TOKIO, 21 December, Ter versterking van het kabinet zijn eenige wijzigingen in het mi nisterie aangebracht. Baron Hiranoema, minis ter van den geheimen raad, is benoemd tot minister van binnenlandsche zaken, als opvol ger van Yasoei, terwijl luitenant-generaal Yanagawa, de secretaris-generaal van het bureau voor Chineesche aangelegenheden, benoemd is tot minister van Justitie als opvolger van Ka- zami. - (Domei.) In het Marinelazaret te Heiloo vond Zaterdagmiddag in aanwezigheid van den Rijkscommissaris Dr. Seyss-Inquart en den weermachtbevelhebber in Nederland, generaal der vliegers Fr. Christiansen, een Kerstviering plaats voor gewonden. (Foto Stapf.X VELSEN Ernstige brand aan den Genieweg. Twee arbeiderswoningen afgebrand. Aan den Genieweg, aan den Oostelijken zelfkant der gemeente, heeft gisteren een ernstige brand ge woed, waardoor twee arbeiderswoningen volkomen in de asch werden gelegd. De brand brak uit om 7 uur, toen de bewoners him avondbrood nuttigden. Door onbekende oorzaak was brand ontstaan in den geitenstal in een van de drie bij elkaar staande huizen. Het vuur greep snel om zich heen, hetgeen niet te verwonderen is, daar de huizen periodiek met een laag teer bestreken werden. Spoedig was ook het tweede huis in brand ge raakt en eenige minuten nadat het vuur was ont staan brandden de beide huizen als een fakkel. Doordat de dichtstbijzijnde telefoonaansluiting op een grooten afstand, is gelegen, duurde het gerui- men tijd voordat de brandweer melding van den 1 brand ontving. Eerst tegen half acht kwam de mo torspuit, op welk tijdstip van de beide huizen niet meer dan een rookende puinhoop was overgebleven. De brandweer kon echter het derde huis behou den. Twee geiten zijn in de vlammen omgekomen. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering ge dekt. Exploitatie van een bouwterrein in Yelsen-Noord. Bij het hulppostkantoor dat verdwijnt, komt een verbindingsweg. De N.V. Bouw- en exploitatie Maatschappij „De Meerweide" te Beverwijk heeft de gemeente mede werking verzocht tot het als bouwterrein in ex ploitatie brengen van grond, liggende ten Noorden van den Heirweg en ten Westen van de Ladder beekstraat te Velsen. Tegen inwilliging van dit verzoek, onder de vol gende voorwaarden, bestaat bij B. en W. geen be zwaar. Ingevolge raadsbesluit van 27 September 1938, waarbij medewerking werd verleend tot het als bouwterrein in exploitatie brengen van gronden ten Oosten van den Wijkerstraatweg, was verzoek ster gehouden, op eerste aanzegging van het Col lege een grondstrook tusschen de Ladderbeekstraat en den Wijkerstraatweg, benoodigd voor de aan sluiting van laatstgenoemden weg, zoodra deze strook ter beschikking van de gemeente zou worden gesteld, overeenkomstig de van gemeentewege te I geven voorschriften en aanwijzingen van rioleering I en verharding te voorzien zulks tegen betaling door de gemeente van een bedrag van 5.030.Bij het opstellen van deze bepaling is uitgegaan van de ge dachte, dat het ter beschikking stellen van de bo venbedoelde grondstrook door het Rijk zou geschie den, nadat die strook van exploitante zou zijn aan gekocht. Dit is tot heden niet geschied, zoodat deze verbinding tusschen de Ladderbeekstraat en den Wijkerstraatweg niet tot stand kon komen. Inmiddels is de N.V, eigenaresse geworden van de kadastrale perceelen sectie B. nos. 1097 en 2669, waarop zich thans het hulppostkantoor bevindt. Hierdoor is de mogelijkheid ontstaan om onmid dellijk ten Zuiden van het hulppostkantoor een de finitieven verbindüigsweg te doen aanleggen, waarop de Ladderbeekstraat, de Heirweg en de Wij kerstraatweg kunnen worden aangesloten. Voor de zen wegaanleg zal, behalve een strook van voor melde kadastrale perceelen, een gedeelte, ter groot te van ongeveer 48 M2., noodig zijn van het der ge meente in eigendom toebehoorende perceel sectie C no. 953. Door aanvraagster is de wensch te kennen gege ven, dat de werkzaamheden, verbonden aan het aanleggen van den weg en de rioleering, van ge meentewege worden uitgevoerd. Dientengevolge komt de betaling door de gemeente van bovenge noemd bedrag ad 5030.te vervallen. Opdat na de slooping van het hulppostkantoor op den hoek van den Wijkerstraatweg en het aan te leggen weggedeelte een meer regelmatige er» fraaiere bebouwing tot stand kan komen meenen B. en W. dat het billijk is, dat de gemeente aan de N.V. een financiëele tegemoetkoming verleent in de kos ten, welke deze zich in verband met één en ander zal moeten getroosten. Het lijkt B. en W. alleszins I gerechtvaardigd, voor dit doel een bedrag van 5500.beschikbaar te stellen, onder voorwaarde, dat de voor den wegaanleg benoodigde grond, ter oppervlakte van ongeveer 495 M2., kosteloos en om niet aan de gemeente wordt afgestaan en overge dragen en voorts, dat het hulppostkantoor binnen drie jaren na de dagteekening van het terzake te nemen besluit wordt afgebroken, tenzij het College na het verstrijken van dezen termijn mocht blijken, dat de ter plaatse te stichten nieuwe bebouwing nog geen voortgang kan vinden, in welk geval ver lenging van den termijn in overweging kan worden genomen. B. en W. voegen hier aan toe, dat laatstgenoemd bedrag van 5500.niet behoeft te worden uitbe taald, doch kan worden beschouwd als een door exploitante te storten waarborgsom voor de krach tens de „Bouwexploitatieregelen" door haar ver schuldigde bedragen, in totaal eveneens 5500. voor stads- en wijkaanleg. Dooclelijk ongeval in een garage. Zaterdagmiddag te ruim 2 uur beeft zich in de garage van den heer G. Bron aan den Wijker straatweg naast de bioscoop „De Pont" een ernstig ongeluk met doodelijken afloop voorgedaan, waar van de garagehouder zelf het slachtoffer werd. De heer B. was bezig met een snijapparaat en legde dit. waarschijnlijk omdat hij werd afge leid, even op het deksel van een ledig benzine- vat. waardoor de zich vormende gassen tot ont ploffing kwamen. Hierdoor sprong het deksel met geweldige kracht van het vat af en de daarop liggende snij brander kwam met zulk en kracht tegen het hoofd van den garagehouder, dat hij een diepe wonde aan den slaap en een gat in den schedel kreeg. De slag is zoo geweldig hard aangekomen, dat de snijbrander werd verbogen. De doktoren R. W. Fierstra, P C. de Weerdt en H. A. Meyer van Heemskerk, konden slechts den dood van den heer B. constateeren. De dood moefc tengevolge van den slag bijna onmiddellijk zijn ingetreden. Door de ontploffing is ook eenige materieele schade aan de garage ontstaan. De heer B., die 32 jaar oud is, was gehuwd en vadèr van twee kinderen. BEVERWIJK IJspret vierde Zondag hoogtij. Drukte ep de ijsbaan. De ijspret vierde de afgeloopen Zondag wee? k hoogtij. Reeds des morgens trokken velen met de schaat- sen op den rug den polder in om daar in de slooten zich met deze bij uitstek Hollandsche sport bezig te houden. Zaterdagmiddag werd al druk gereden op het ondergeloopen land bij den St. Aagtendijk, waar het Zondag trouwens ook zeer vol was. De meeste drukte concentreerde zich Zondag echter op de Kennemer Ijsbaan aan de Adrichem- traat, die des morgens voor het eerst in dezen win- 'er haar poorten opende In de morgenuren was het niet bijster druk, maar des middags was de baan dicht bevolkt. Hoewel het ijs van deze baan op <ommige plaatsen door den harden wind niet mooi is bleek dit aan de stemming op het ijs niets af te doen en ondanks de ijskoude wind, die men daar uit de volle hand krijgt, bleef het tot aan het in vallen der duisternis gezellig druk. Leden van de Roode Kruis Transportcolonne waren aanwezig om waar noodig de eerste hulp te verleenen. Druk hebben zij het gelukk'» «?chte>' niet gehad. J

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1