IJmuider Courant Ketsdat Jlex-Jfieatec rr\ a nu te J5e>diïn~ BERICHT DAGBLAD VOOK VELSEM, IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Groot aantal slachtoffers van het ijs. Te Sneek vier dooden. luitsche vliegers loven Engeland Hotel WILHELMINA Kerstboom. 2Je tweede JCec&tmis in aadag^stqd je JAARGANG No. 46 ■gave Lourens Coster, Maatschappij voor ^rant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. jjtstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau •uider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, (jloon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, gegeven voor dit blad, worden kosteloos genomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREROOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 24 DECEMBER 1940 Abonnementen per week ƒ0.1256, per maand ƒ0.5256, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwar.aal. Loss<! nummers 3 cent per ex. Advertetliën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.25/ elke regel meer 0.10. Het prills ijs heeft reeds een groot aantal jachtoffers geëischt doordat men zich op jlaatsen heeft gewaagd, waar het niet veilig jas te komen. Ónder de gemeente Wieuward ,fr.) is sen gezelschap van zes personen in wak gereden. Twee van hen konden ge- !e(l worden, de vier overigen zijn omgekomen, iet zij11 de dames A. Douma uit Bozum. A. .je Groot uit Britsward en F. Booi uit Wieu- rard, alsmede de Éeer K. Bakker uit Bozum. Maandagmiddag omstreeks zes uur is in 'het itrix Park te Amsterdam een 15-jarige jongen jnoedelijk in een trekgat geraakt, tengevolge arvan hij door het ijs zakte en er onder schoot, .(tegenstaande er van alle kanten hulp toe- oonïde en ook de brandweer spoedig assisteer- bleek het niet mogelijk, toen men den jongen jehaald had, hem in het leven te houden. Te Rinsumageest gingen Maandagmorgen t kleine jongens de velden in. Na verloop van llcwamen er twee terug en op de vraag waar de -de was antwoordden zij, dat die ergens op het 'lag. Terstond trok er een man op uit. doch Vond den vermisten knaap, den zesjarigen 0n van den heer A. de Vries onder het ijs. De snsgeesten waren reeds geweken. Maandagmiddag is de 19-jarige A. Kabel uit etzaan ibü het schaatsenrijden in een wak gereden en verdron- ÜTe Rottevalle is de achtjarige Gjalt Nyboer or het ijs gezakt en verdronken. De elfjarige Aga Kinderman is bij Harde- liijp in een wak gereden en om het leven ge- men. Een zelfde ongeluk is het achtjarige zoontje j! den heer B. Weeland uit Krommenie over- Ben. Toen de 12-jarige L. Haarman nabij Steen- të door het ijs zakte, begaf bakker J. Dekker ;ii te water om hem te redden. Beiden zijn ïter verdronken. Gevaarlijk avontuur van twee jongens. Maandagmiddag hebben twee jongens van resp. /en twaalf jaar te Loosdrecht een zeer angstig óntuur beleefd. Zij reden met de prikslee voor n wind en bemerkten niet, dat zij op een groot i afstevenden. Toen zij het water plotseling :cr zich zagen, was het reeds te laat en beiden jgen kopje onder. Menschen aan den wal, die het ■geluk hadden zien gebeuren vormden onmid- lüijk een reddingsploeg en met een ladder en uwen snelden zij de jongens te hulp. Een der BERLIJN, 23 December (D.N.B.) De Britsche berichtendienst meldt dat Maan dag kort na het invallen van de duisternis wederom Duitsche vliegtuigen boven Enge land zijn verschenen. Te Londen en elders moest weer vroegtijdig luchtalarm worden gemaakt. i de kabinetswijziging in Engeland Duitsche pers constateert een toenemende macht der oorlogszuchtigen. tiet. D.N.B. deelt mede: De Duitsche pers consta- ert dat met de benoeming van Eder, Margesson Lord Halifax op hun nieuwe posten die oorlogs- ichtige ten'denz der Engelsche kringen die op het genblik de politiek leiden nog duidelijker tot iting komt dan tot dusverre reeds het geval was. Js de meest beslissende der benoemingen beschou- si de bladen id'ie van Eden tot minister van bui- alandsche zaken. Met de plaatsing van Eden aan ■t hoofd van het Foreign Office, aldus de bladen, thans de beide hoofdschuldigen aan de Engel- he oorlogspolitiek. Churchill en Eden, tevens de wBSverantwoordelijken voor de toekomstige intsche plannen geworden. „Börsenzeitung" vestigt er de aandacht op, it men van de benoeming van Eden te Lenden ir. verbetering der Britsdh-Russische betrekkingen een „straffere houding" tegenover Japan, Spanje andere vriendcr der as verwacht. Het antwoord deze illusies, aldus het blad, kan slechts verplet tend zijn. Al deze volken en het Russische volk larbij zien met Eden als minister van buitenland se zaken slechts te scherper het ware gezicht :n een Engeland, dat thers reeds tot een verleden ïd behoort en in een nieuwe wereld van samen dring en v.reodzamen opbouw als kennelijk nega- ive 'kracht mie' - meer te zoeken zal hebben. „Deutsche Allgemehe Zeitung" noemt het een eken des tijds dat Churchill Margesson, d'ie tot sver „hoofdopzweeper" dter regeering was, tot 'nister van oorlog heeft gemaakt. De drie aanstichters van den Engelschen oorlog, chili, Eden en Margesson, zoo schrijft dit blad, iten thans op de plaats, die zij verdienen, alle met dc schuld aan der oorlog belast en thans d' or het ambt met de verantwoordelijkheid border door hun politiek veroorzaakten ondergang [ibrandmc-rlvt. LORD HALIFAX BEGIN VOLGEND JAAR NAAR WASHINGTON. _ens een bericht uit Londen zal Lord Halifax in ambt van Britsch ambassadeur te Washington ^in volger.d jaar aanvaarden. De nieuwe minis- van buitenlandsche zaken, Eden, heeft Maandag e' departement overgenomen'. Nieuwe facilileilen voor Doitseh- Nederlandwch hefal>n,«sverkeer. BERLIJN 23 December (D.N.B.) Voor het ïfalmgsv^T-veer met de bezette Nederlandsche foiedên zün no? meer faciliteiten ingesteld. Zoo &ft de rijksminister van economische zaken be- feald. dat de lijst van goederen, die slechts met •Devisenbescheimgung'' uit de bezette Nederland se gebieden kunnen worden betrokken, aan- toilijk beperkt wordt. Bovendien is bepaald dat &n beperkingen meer bestaan voor het over aten van opbrengsten en renten. drenkelingen had zich aan het ijs vast kunnen klampen en deze had men dan ook spoedig op het droge. De andere dreef in het midden van het wak, doch nadat de ladder over het wak was ge legd wist een der redders door erover te kruipen den knaap te bereiken en vervolgens eveneens op het ijs te trekken. De jongens, die geen van beiden bewusteloos waren, zijn naar huis gebracht. Waardevermeerderiiigsbelasting. Niet voor winst op aandeelen. De secretaris-generaal van het departement van Financiën heeft bepaald, dat de 'waardever- meerderingsbelasting niet verschuldigd zal zijn terzake van het voordeel, verkregen bij ver vreemding van aandeelen welke genoteerd wor den ter beurze te Amsterdam. (Staatscrt.) UITGEEST MIDDELWEG 36 2de KERSTDAG van 3—6 uur PRIJSDANSEN. Van 7—11 finale. Muziek van „THE REDLA's KINGS OF SWING". Tevens uitreiking- van de diploma's voor gevorderden. Er kunnen zich nog enkelen aanmelden. Aanbevelend P. J. BALTUS. (Adv. Ingez. Med.) O, er worden dezer dagen Dikwijls boomen opgezet, Die maar zelden vruchten dragen, Als j' er naderhand op let. Ditmaal zetten wij weer boomen, Zooals trouwens ieder jaar, Waaraan vruchten zullen komen, Zoo maar glimmend rijp en klaar Prachtig kleurige en volle Door elkander klein en groot, Glanzend glinsterende bollen, Goud en zilver, blauw en rood. Sterren die het licht weerkaatsen, Dat het echt op twinklen. lijkt, Schitterend van alle plaatsen, Waaruit je er maar naar kijkt. En aan deze boomen komen Kaarsjes met een vredig licht, Die een glans van stille droomen Tooveren op elk gezicht. Kinderen met roode konen Zingen, saam met vader's bas En met moeder's klare tonen Van den nacht die stille was. Zet dien boom op, beste vrinden, Allen zorg en last ten spijt, Zult g' er even rust aan vinden, Schoone vrucht in dezen tijd. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 24 OP 25 DECEMBER 1940 van 17.31 tot 9.50 Maansopkomst 5.27 Maansondergang 15.19 VAN 25 OP 26 DECEMBER 1940 van 17.31 tot 9.50 Maansopkomst 6.41 Maansondergang 16.01 VAN 26 OP 27 DECEMBER 1940 van 17.32 tot 9.50 Maansopkomst 7,51 Maansondergang 16.50 Zondag a.s. radiorede van Roosevelt De secretaris van Roosevelt, Earley, heeft, naar het D.N.B. verneemt, medegedeeld dat de presi dent a.s. Zondag voor het Amerikaansche volk eén radiorede zal houden over den„huidigen toe stand". TEMIDDEN VAN EEN WITTE WERELD. De sneeuwval in het hooggebergte heeft het land schap omgetooverd in een onvergelijkelijke winterpracht. (Foto Weltbild.) Beide Kerstdagen JjC> CltdlC 3 en 8 uur Een familieprogramma zonder weerga Heinz Riihmann in (Adv. Ingez. Med.) Schoon Volendam doet het op haar slofjes. Schaatsenrijden op de pantoffels is zeker niet ieders werk. (Foto Pax Holland.' Maandagmiddag was men in het Sportfondsenbad te Haarlem druk bezig met het gereed maken van postpakketten voor de verpleegden in „Kareol", in Aerdenhout. Bij de pakketten zou een groote gecalligrafeerde oorkonde verzonden worden, waarop het volgende stond Kerstmis 1940. Aan onze dappere soldaten in „Kareol", Acrdenhout, aangeboden door bezoekers en personeel van het Sport fondsenbad te Haarlem". En verder het volgende vers VREDE. VREDE Wij leven in zorgen en vreezen, Zwart lijkt de toekomst voor iederen mcnsch, VREDE, o. wil toch de wereld genezen, 't Is onze diepste, ons innigste wensch. VREDE Waar blijven Uw hoopvolle klanken, Klanken waar 't oorlogsgedonder voor zwicht, VREDE, heel 't menschdom zal knielend U danken, Schenk ons Uw rust, Uw troost en Uw licht. (Tekst mej. A. E. BECKER.) Ter bestrijding van de kosten van deze zending brachten de bezoekers en het personeel van het Sportfondsenbad een bedrag van 100 bijeen. (Foto De Haas.) Kerstgeschenken in den goeden ouden tijd en thans. Onze Berlijnsche correspondent schrijft: Hebt u 't ook al gemerkt dat zoo'n oorlog ons menschen tegen wil en dank bescheiden maakt? Dat we heel wat minderwenschen gaan uiten dan onder normale omstandigheden, waarschijnlijk om dat we van tevoren weten dat ze toch onvervulbaar zijn? Onwillekeurig gaan onze gedachten onder zul ke omstandigheden terug naar vroegere tijden, toen de menschen onder soortgelijke omstandigheden leefden en vragen we ons af hoe het er toen heeft uitgezien. Wij luisterden dezer dagen naar een uiteenzetting over Berlijnsche Kerstgeschenken omstreeks 1800 en wei-den hierbij gewaar dat de menschen in die dagen nog erg bescheiden waren bij het uiten van wenschen tegenover den „Weihnachtsmann". Be halve de bekende „Weihnachtsstollen" Dresden geniet door dit Kerstbrood internationale vermaard heid! en andere lekkernijen zag men op het ge schenkentafeltje overwegend practisehe dingen liggen: een paar meter stof voor een costuum, zelf gebreide sokken en kousen, geborduurde pantoffels, bretels, leeren taschjes en étuis en dergelijke. Een speciale industrie voor Kerstgeschenken, kende men in die dagen nog niet, althans niet te Berlijn. Daar om lieten de winkeliers het meeste van elders ko men: Neurenberg schijnt in die dagen reeds dé cen trale voor kinderspeelgoed geweest te zijn, want men toonde ons een catalogus van het jaar 1803 (men noemde dat toen een „Magazin"), uitgegeven door de firma Bestelmeier, die een vrij groote keuze aan „nuttige en fraaie voorwerpen" bevatte. Men kijkt eenigszins verbaasd over de veelzijdigheid van het verkrijgbare materiaal, want behoudens aller lei speelgoed voor de kinderen wordt er ook voor de volwassenen allerlei verkrijgbaar gesteld: een koffiemachine voor 9 kopjes, zijden kousen, bronzen bustes van bekende geleerden, vergulde en verzil verde vingerhoedjes, borduurmachines, een spiegel „waarmee men zich gemakkelijk van achteren kan bekijken" en nog veel meer. Voor de dames kon men eau de Sérail, gepatenteerde toiletzeep en poederkwasten uit zwaneveertjes inslaan! Een voorlooper van onze weekend-koffertjes schijnt toen reeds de "„reiskoffiekeuken" geweest te zijn, welke in staat stelde de toen reeds populaire koffie, thee of chocolade onderweg te drinken, waarbij men zich onwillekeurig afvraagt of hiertoe in de schommelende reiskoetsen de mogelijkheid werd geboden. Tegenwoordig weten de vrouwen nawelijks wat ze haar man met Kerstmis zullen schenken, maar in den goeden ouden tijd was er voor ons allerhand te kust en te keur: laarzetrek- kers, sokophouders, een chemisch weerglas, waar mede men de veranderlijkheid der atmosfeer kon nagaan en zoo zouden we nog eenigen tijd kunnen doorgaan. Voor de huiselijke gezelligheid tijdens de feestdagen moesten allerlei thans allang vergeten spelletjes zorg dragen: de stamboom der liefde, de twee arithmetische gedachtensterren, een vraag en antwoordspel in de Duitsche, Fransche en Italiaan- sche taal, de groote vulkaan en nog veel meer. Ver geten mag hierbij niet worden dat men destijds in de romantische gedachten wereld van E. T. A. Hoff mann leefde en het intieme leven binnenshuis gaf bij' al deze zeden en gebruiken ongetwijfeld den door slag. Er bestaat tusschen den toenmaligen en den hul digen tijd heel wat meer overeenstemming dan men aanvankelijk zal gelooven. Wij leven thans allen onder de onverbiddelijke wetten van den oorlog, zoeken en- vinden onze ontspanning in het huiselijk leven, zijn dankbaar voor elke kleine verrassing en denken bij het opmaken van een verlanglijstje in de eerste plaats aan practisehe geschenken, waarvan wij hopen of verwachten dat ze verkrijgbaar zullen zijn. Ons denken en handelen staat bewust of onbewust onder den invloed van den oorlog met Engeland, die sedert September 1939 aan heftigheid is toegenomen en het lijkt ons wenschelijk en prac- tisch daar juist nu eens aan te herinneren. Want tijdens een middagwandeling langs den Kurfürsten- damm of de Friedrichstrasse zou men bij:het aan schouwen der-fraaiê-étalages-maar' al -te gauw ver» i geten dat ongeveer tezelfdertijd luchtaanvallen op Engelsche steden ondernomen worden. Overigens weten onze Oostelijke buren zich goed naar de gewijzigde omstandigheden te schikken, mopperen niet al te zeer nu er vlak voor Kerstmis nog wat minder boter verstrekt wordt dan tot dus ver, verheugen zich over de toezegging van hon derd gram koffie per persoon en houden bij het koopen van geschenken zooveel mogelijk rekening met de practisehe behoeften voor het dagelijksch leven. Bij wijze van Kerstverrassing wordt deze maand voor de eerste maal sedert het uitbreken van den oorlog een nog nader vast te stellen hoe veelheid thee verstrekt. En wat bij de toenemende koude den doorslag geeft: aan kolen, briketten en hout bestaat er dezen winter geen tekort. Zoo kunnen straks de kaarsen aan den versierden kerstboom ontstoken worden in de stille hoop dat we ditmaal het laatste oorlogs kerstfeest gaan vieren. Voetbal Het Zwaluwen-elftal tegen Amsterdam. Wille en Smit opgesteld. Op Tweeden Kerstdag speelt te Amsterdam het Zwa luwenelftal tegen het Amslerdamsehe Elftal. De opstel ling van het Zwaluwenelftal is als volgt. Doel: Wille (E.D.O.) Achter: Punt (D.F.C.) Louwe (Xerxes). Midden: v. Spaendonck (Neptunus). Bommele (D.H.C.), Leemhuis. (Ajax). Vóór: Lengkeek (Hermes-D.V.S.). v. cl. Engel (D.I-I.C.), Ten Velde (N.E.C.). Smit (H.B.C,). Borrani (H.D.V.S.). Als reserves zijn aangewezen: Kraak (Stormvogels), v. Woerkom (Hollandiaan) en v. d. Gijp (Emma). Betreffende de vraag over het doorgaan van dezen in teressanten wedstrijd kunnen wij mededeelen, dat op het oogenblik de weersomstandigheden geen bezwaar zijn om een dergelïjken wedstrijd te laten spelen. CHRISTEL. NEDERL. WANDELSPORT ORGANISATIE. Te Amsterdam werd de vijfde algemeene jaarverga dering van de C. N. W. O. gehouden, onder leiding van den heer E. v. d. Hooff te Haarlem, daar de voorzitter, de heer M. J. Taekema te Ede verhinderd was hef eerste gedeelte der vergadering bij te wonen. Nadat de notulen en vex-slagen waren goedgekeurd, gaf de heer A. J. Vos Jzn. te Amsterdam als hoofdbestuurs lid van den Nederlandschen Wandelsport Bond. een uit gebreid overzicht over de plaats gehad hebbende unifi catie in de wandelsport en de totstandkoming van den Nederl. Wandelsport Bond (N. W. B.) en zijn structuur, waarbij hij de vereeniging opwekte tot aansluiting. Overeenkomstig de unificatie bepalingen zal de C. N.- W. O. de technische uitoefening van de wandelsport stop zetten en blijven voortbestaan op ideëele- en vriend-( schapsgronden, waartoe haar, bij de richtlijnen waarop de unificatie is tot stand gekomen, de mogelijkheid ia gelaten. In het hoofdbestuur werden gekozen de heeren: E. v» d. Hooff te Haarlem (voorzitter), A. J. Vos Jzn. te Am* sterdam (secretaris). A. Hagen te Enkhuizen (penning* meester), M. J. Taekema te Ede (alg. adj.) en M. Ver* bruggen te 's Gravenhage (commissaris). WEDSTRIJDEN H. K. B. AFGELAST. De wedstrijden van den Haarlemschen Korfbalbon<J voor de Kerstdagen zijn afgelast. Zl), die zich met Ingang van 1 lanuart pei kwartaal abonneeren, ontvangen de in December nog te verschijnen nummers gratis. Di ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1