IJMUIDEN Duisternis en versiering Raad Veisen. Verzoek om exploitatie van bouw grond in Velsen-N. toegestaan. Het Grondbedrijf wordt ontlast met ruim 33000 M2 grond. De gemeente ver koopt grond in Santpoort. Een ruimere rantsoeneerng van gas voor Veisen's burgerij? Maandagmiddag vergaderde de gemeenteraad van Velsen, onder voorzitterschap van burgemeester Mr. M. M. Kwint voor het behandelen van een korte agenda. Aan deze agenda werden toegevoegd de reclames inzake de hordenbelasting en de straatbelasting dienst 1940. Onder de ingekomen stukken was een brief van jiei bestuur der afdeeiing Haarlem van de Ver- eeniging van leeraren en onderwijzers in lichame lijke opvoeding in Nederland, waarin wordt gead viseerd, het onderwijs in lichamelijke opvoeding op te dragen aan leerkrachten, in het bezit van de akte M. O. lichaamsoefeningen. De heer Van N i f te r i ck bepleitte inwilliging van het verzoek. De voorzitter zei, dat hij een langdurig on derhoud heeft gehad met den inspecteur L. O. Een voorstel in diie richting zal dan den raad voorgelegd worden. Voor Velsen is deze materie nog niet van dringenden aard, want er wordt aar de scholen in deze gemeente les in lichamelijke op voeding gegeven. B. en W. stelden voor. het adres in hun handen te stellen om advies. Aldus besloten. FINANCIEELE BESLUITEN. Vastgesteld werden de 2e suppletoire begrooting van den Ophaal- en Stortingsdienst, dienst 1940, de 2e suppletoire begrooting van den dienst van Maat schappelijk Hulpbetoon, dienst 1940 en de le sup pletoire begrooting van het Grondbedrijf, dienst 1940. INTREKKING SCHOOL VERORDENINGEN. B. en W. hebben een nieuwe verordening op de heffing en invordering van schoolgeld ontworpen. Zij stelden voor, onder intrekking van de bestaan de verordeningen, de nieuwe verordening vast te stellen. De heer R o e 1 s e merkte ^p, dat de openbare scholen slechts eenmaal per jaar nieuwe leerlin gen toelaten. Bij de bijzondere scholen kunnen ech ter tweemaal per jaar leerlingen ingeschreven wor den. „Waarom wordt dit bij de openbare scholen ook niet gedaan?", vraagt spreker. Wethouder N ijs sen antwoordde, dat de school- geldiheffing, die buiten den aanmeldingsdatum staat, toch voor beildê gevallen hetzelfde blijft, zoodat het niets te beteekenen heeft of een school één of tweemaal per jaar gelegenheid geeft nieuwe leer lingen in te doen schrijven. De raad vereenigde zich met het voorstel van B. en W. TECHNISCHE DIENST OPENBARE WERKEN. B. en W. achten het gewenscht, ten einde steeds een behoorlijk overzicht te behouden van de ad ministratie der gelden, door de gemeente ontvan gen en uitgegeven ingevolge de Bouwexploiitatie- regelen, dat het beheer inzake de toepassing <cter „Bouwexploitatieregelen" geheel wordt afgeschei den van de overige geldmiddelen der gemeente er wordt overgebracht naar de werkzaamheden van het bedrijf Openbare Werken. Zij stelden voor, art. 1 der Verordening, regelende den technischen dienst van het bedrijf Openbare Werken, dienovereen komstig te'wijzigen. Aldus werd besloten. EXPLOITATIE VAN EEN BOUWTERREIN. Goedgekeurd werd een voorstel, aan de N.V. Bouw- en Exploitatie Mij. „De Meerweide" te Be verwijk medewerking te verleeren tot het in ex ploitatie brengen van den grond, liggende ten N. van den Heirweg en ten W. van de Ladderbeekstraat te Velsen, evenals een voorstel de 4028 M2. grond, waarop het hoofdbureau van politie is gebouwd, alsmede het 29562 M2. groote gedeelte van Vel gerbeek ten Z. van den Stationsweg, gerekend van 1 Januari 1940 af uit het Grondbedrijf te lichten. VERKOOP VAN GEMEENTEGROND Eveneens werd goedgekeurd het voorstel, te ver- koopen aan H. M. Koning te Santpoort een perceel bouwterrein, liggende aan den Kerkweg, de Hyacin tenstraat en de Irissenstraat aldaar ter grootte van ongeveer 2890 M2, tegen den prijs van 7 per M2 BENOEMINGEN Benoemd worden: tot lid van de commissie van advies voor den Gem. dienst van Maatsch. Hulpbe toon de heeft G. Hamburg (aftredend); tot lid van de commissie van toezicht op de R. H.B.S. de heer A. de Groot: van de commissie van toezicht op de Visscherijschool de heer G. Carst: van de commissie van toezicht op de Handelsavondschool de heer A de Wit; van de Schattingscommissie voor het grond bedrijf de heeren D. Bus, W. A. Dolleman, A Nijssen, P. Heere en G. Hamburg; van de commis sie van overleg voor de ambtenaren de heeren A. ten Broeke en W. Kastelein; van de commissie van overleg voor de werklieden de heeren E. Linkman en mr. J. J. P. Tonino; van de commissie van over leg voor de politieambtenaren de heeren A. Eike lenboom en P. F. C. Roelse. RONDVRAAG. De heer Groeneveld informeerde hoe het zal gaan met den gemeentelijken ophaal- en stortings dienst, nu de nieuwe loonbelasting veel van het werk van dezen dienst ^overbodig zal maken. Wethouder N ij s s e n zei, reeds een onderhoud met den gemeenteontvanger hierover gehad te hebben, maar dat de dienst voörloopig gehandhaafd zal blijven. Er is immers nog zooveel werk voor deze nuttige instantie te doen; o.a. moeten de straat- en de grondbelasting, evenals andere belastingen geïnd worden. De heer Verbeek merkte in verband met de gas- en electriciteitsrantsoeneering op, dat het hoog- ovengas, dat o.m. aan Velsen geleverd wordt, in een grootere hoeveelheid geproduceerd, dan afge nomen wordt door de aangesloten gemeenten. Kan er voor Velsen op deze rantsoeneering geen uit zondering gemaakt worden, zoodat de inwoners meer vrijheid krijgen? vraagt spreker. Wethouder Dunnebier antwoordde, dat de rantsoeneering ook voor Velsen geldt. Hij zal zoo veel mogelijk de belangen der inwoners in dezen behartigen. Deze laatste raadszitting van Velsen in 1940 duurde slechts twintig minuten PAPYRUS. Voor de Papyrus Studie Club, een dochterver- eeniging van de Personeelsvereniging der papier fabriek ..Papyrus" zal in het gebouw Concordia op Maandagavond 6 Januari 1941 de heer Dr. J. Rombouts. geneesheer-directeur van het Provin ciaal Ziekenhuis te Santpoort een lezing houden. Bet onderwerp zal zijn: „Arbeid als genees- Een bijzonder Kerslprogramma. ZARAH LEANDER in „Das Lied der Wüste". Zarah Leander. De directie van het Thalia Theater heeft dit keer wel voor een buitengewoon Kerstprogramma ge zorgd n.l. „Das Lied der Wüste, een Zarah Leander productie. „Het lied der woestijn" is een Ufa-film, die haar ontstaan te danken heeft aan een doo/ Walther van Hollander en Paul Martin ontworpen draaiboek, auteurs, die blijk hebben gegeven, hun vak degelijk te verstaan en die door laatstgenoemde geregisseerd is. Onnoodig eigenlijk te zeggen, dat, wanneer de man, die de bouwstof voor de film levert, deze eigenhandig bewerkt bij de vervaardiging van de beeldenserie, zulks aan de kwaliteit van de film niet weinig ten goede komt. Maar in deze film is toch misschien nog belangrijker, dat Nico Dostal de muziek heeft geschreven. Dostal heeft veel en vaak goede muziek op papier Thalia gezet en ook in deze film is hij met een compositie voor den dag gekomen, die volkomen den toets der critiek kan doorstaan. De opdracht, waarvan de componist zich had te kwijten moet in dit geval des te moeilijker zijn geweest, omdat hij er rekening mee moest houden, dat Zarah Leander de hoofdrol zou vertolken. Dat „Het lied van de woestijn" een film is ge worden, waarmede de Ufa een goede beurt maakt, is natuurlijk, zonder aan de prestaties van wie dan ook maar te kort te doen, in de allereerste plaats te danken aan de voortreffelijke filmdiva Zarah Leander. Zij vereenigt inderdaad alle kwali teiten in zich om een domineerende rol te vervul len, want zij is een vrouw, die' een charme, ele gance en gratie ten toon weet te spreiden, welke voortdurend imponeert en naarnaast heeft zij het echte tooneelbloed in de aderen. Zarah is een geboren actrice, die telkens opnieuw weer verrast door werkelijk zeer ongewoon talent. En het is dit talent, dat haar zoo spoedig een plaats verschaft heeft in het eerste gelid. Maar daarnaast heeft zij nog de beschikking over een stem, die zich speciaal voor de film zoo uitstekend leent. Het is een diepe warmë, gevibreerde stern, waarmede zij prachtige effecten vermag te bereiken en waar naar te luisteren slechts een genoegen is. Ook ai zou het in deze film alleen en uitsluitend om de stem van Leander te doen zijn geweest, zou ze reeds een heel stuk boven de middelmaat zijn uit gegaan, maar we wezen er hierboven reeds op, dat ook in ander opzicht deze film veel geeft, wat recht heeft op lof en waardeering. Het mag dan zijn, dat de hoofdpunten gezocht moeten worden, waar de zang van Zarah zoo melodieus klinkt, de opzet van het geheel is toch zoodanig, dat men in gespannen aandacht de beelden op het witte doek •olgt. Actie zit er voldoende in en tempo ook en tenslotte brengt de film een slot, waarmede een ieder zich volkomen zal kunnen vereenigen. Voor de beste Ufa-films die er dit winterseizoen ver schenen zijn, behoeft deze, waarin naast Leander ook Friedrich Domin en Gustav Knuth mogen ge noemd worden, zeker niet onder te doen. MOOIE PROMOTIE. De heer C. J. van Oost, hoofdcommies, afdeelings- chef ter gemeente-secretarie alhier, is benoemd tot rijksinspecteur der bevolkingsregisters in Neder land in Den Haag. Hij zal 1 Januari a.s. in functie treden. Voor da- benoemde een mooie promotie, voor de [emeente een groot verlies, daar de heer Van Oost jedurende 22 jaar met veel ambitie zijn werkzaam heden ter gemeente-secretarie heeft vervuld. Als ambtenaar van den Burgerlijken Stand heeft hij vele huwelijken voltrokken, bij welke plechtig heid hij steeds een góed woord en een goeden wensch voor het echtpaar had. IS HIER IETS VAN U BIJ? Lijst van in het tijdvak van 13 tot en met 20 December 1940 in de gemeente Velsen gevonden voorwerpen, waarover inlichtingen te bekomen zijn op eiken werkdag van 1112 uur v.m. en van 45 uur n.m., mei uitzondering van Zaterdagmiddag. (Niet per telefoon). Diverse wanten en handschoenen, een regenpijp met knoopen, een hond (fox, 35 c.M., reu, zwart wit, gecoupeerde staart en een Spaniel, reu 30 cM. wit bruin), een broche (zilver, 2 Zeeuwsche knoo pen), een autoped, een sjaal, een witte poes, eenige vetbonnen, een R.-K. kerkboekje, een Zeeuwsche armband, een paar regenpijpen, eer paar schaatsen, een horlogeketting, een bruin gespikkelde das, een nikkelen h.polshorloge, een gouden oorbel, een rij wielbelastingmerk, een blauwe kano, een regen kapje, een heerenrijwiel, een handwarmer, een d.- schoen, en een sliklap. DE P.E.N.-CENTRALE. Aan het Provinciaal Èlectriciteitsbedrijf te Bloemendaal is vergunning verleend tot het uit breiden van de electrische centrale alhier. JONGE OUD-KATHOLIEKEN. De Vereeniging van Jonge oud-katholieken „D.G.S." organiseert op Vrijdag, 27, Zaterdag 28 I en Zondag 29 December a.s. een drietal wijdings avonden in het oud-kath. Verenigingsgebouw. De beide eerste avonden zijn voor leden en do nateurs. terwijl de Zondagavond is opengesteld voor andere belangstellenden. Onder leiding van den heer C. v. d. Plas zullen eenige leden een kerstspel opvoeren en zal de voorzitter, kapelaan A. C. van de Poll een kerst verhaal lezen. Een en ander wordt afgewisseld met samenzang. Kerstavond Ned. Hervormde Kerk. Medewerking van „Looft den Heer" en solisten. Ten bate avn de diaconie der Ned. Herv. Ge meente wordt Tweeden Kerstdag 's middags 3 uur een concert gegeven, waaraan medewerken de dames Riek Coppée (viool), mevr. P. L. de BoerHarder (sopraan), Bets Nederkoom (orgel) de heer J. E. Falk (orgel) en het Chr. gemengd koor Looft den Heer onder leiding van Stephen Jansen. De violite brengt ten gehoore een sonatine van G. Th. Telemann, A. Vivaldi's sonate in A-groot, een adagio in E-groot van W. A. Mozart en air uit het vioolconcert opus 28 van G. Goldmark. De sopi-aansoliste zingt o.m. drie liederen van Joh. Seb. Bach en drie Kerstliederen uit de 14e, 16e en 17e eeuw. Looft den Heer voert o.m. uit een Cantio Sacra van J. P. Sweelinck, Super flumina Babylonis van Chr. Gounod, koor 13 uit Haydn's Oratorium „De Schepping" (Die Himmel erzahlen) en een koor uit het onvoltooide oratorium Christus, van Felix Mendelssohn Bartholdy. Marktberichten en besommingen. Bot. f 150f 95, Kleine schar f 18.50C 17, Spiering f 1.10f 1. (Spiering per k.g., bot en kleine schar per 50 k.g.) Kustvisschers (open booten): IJm. 337 f 37, IJm. 324 f 39, IJm. 30 f 32, IJm. 367 f 20. KERSTFEESTVIERING. De Zondagsschool „De blijde boodschap" zal den 2en Kerstdag des middags te half drie het Kerst feest vieren in de Geref. Kerk aan de Velser- dirinweg. P.T.T. TIJDENS DE FEESTDAGEN. De directeur van het P.T.T.-kantoor verzoekt ons te melden, dat tijdens de Kerstdagen en den Nieuwjaarsdag de dienst als op andere Zondagen zal worden uitgevoerd, behalve dat op de 2e Kerst dag een briefpost- en een pakketpostbesitelling zal plaats hebben en op Nieuwjaarsdag alleen een briefpostbestelling. EEN KERSTGRATIFICATIE. Naar wij vernemen is ook aan het personeel van de fa. Wed. S. I. Groen een gratificatie uitge reikt. KERSTWIJDING IN DE BETHLEHEM KERK. Eerste Kerstdag 's morgens 7 uur zal evenals in voorgaande jaren een Kerstwijding gehou den worden in de Bethlehemkerk. James Watt straat. De kerk is tot dat doel geheel verduisterd. Deze plechtigheid staat onder leiding van den heer C. Lijnzaad. Medewerking verleenen het jeugdkerkkoor en de heer Sj. Doevendans, or ganist. Diefstal van konijnen. Twee personen gearresteerd. De naderende Kerstmis is de aanleiding dat de konijnen thans gewild en duur zijn. Ook de dieven zijn hiervan natuurlijk op de hoogte en in de afgeloopen weken zijn dan ook bij enkele inwoners 's nachts de konijnen uit het hok ge haald. Aangifte bij de politie volgde. De recherche heeft thans twee personen aangehouden als ver dacht van konijnendiefstal. Beiden zijn in het politiebureau ingesloten. GIFTEN AAN WINTERHULP. Na het eerste totaalbedrag ad f 1360 werd nog aan afzonderlijke giften ontvangen van: F. H. W. f 50, P. S. K. f 50, Kennemer Courant f 50, Chem. Fabr. Noord-Holland f 200, A. A. H. v. d. H. f 50, J. de H. f 5, Motorenco f 100, P. J. f 10, Spaar bank Beverwijk f 100. In totaal werd dus ontvangen f 1975. GESLAAGDE SPEELGOEDINZAMELING. De vorige week gehouden speelgoedinzameling is zeer goed geslaagd. Een flinke hoeveelheid deugdelijk speelgoed is ingezameld om uitge deeld te worden. Deze uitdeeling zal waarschijn lijk in de tweede week van Januari gehouden worden. Dank wordt gebracht aan hen die meewerkten tot het slagen dezer actie en aan de vele milde gevers. Kerstgratificatie. De directie van de N.V. Tebecon heeft aan haar personeel een Kerstgratificatie gegeven, bestaan de uit 36 uur loon. Het N.V. Loodgietersbedrijf v.h. A. Blom Hz., keerde het personeel een dubbel weekloon uit. Ook het personeel van de Vereenigde Veilingen ontving een dubbel weekloon. Kinderfeest van „Plan West". Antonini en oom Max zorgden voor een prettigen middag. In het K.S.A.-gebouw heeft de Winkelierscorn- binatie „Plan West" Maandagmidddag een voor stelling voor de kinderen gehouden, waaraan pro fessor Antonini en Oom Max hun medewerking verleenden. De belangstelling voor dit kinderfeest was zoo groot, dat twee voorstellingen gegeven moesten worden en beide keeren was de zaal tot aan de laatste plaats bezet met een enthousiaste en rumoerige kinderschare. Voorzitter Rookhuizen heeft er echter slag van om op zijn manier 550 kinderen in bedwang te houden en het was dan ook muisstil toen Antonini met zijn poppenkast op de planken kwam. Toen was het echter gedaan met de stilte, want de avon turen van Jan Klaassen en Katrijn ontlokten stormen van vTeugdeuitingen. Dood stil was het toen Jan Klaassen in de penarie zat, maar zoodra was onze Jan uit de moeilijkheden vandaan of de zaal stond op zijn kop. Met de goocheltoeren van Antonini wist de jeugd geen raad. Met stomme verwondering vroegen zij zich af, waar de rijksdaalders, dobbelsteenen, vandaan kwamen. De kindervriend van de radio, Oom Max, had geen gemakkelijke taak om na dit optreden de jeugd te boeien met zijn Mickey Mouse. Maar Oom Max zou Oom Max niet zijn als hem dit niet lukte. Met Mickey Mouse op zijn knie heeft hij de jeugd ruim drie kwartier bezig gehouden met liedjes, die natuurlijk uit volle borst werden meegezongen en gesprekken tussschen hem en zijn beroemde filmpartner. Drie kleuters moesten nog bij hem op de plan ken komen, die ieder een liedje moesten zingen, wat natuurlijk groote vroolijkheid met zich mee bracht; vooral toen één van de debutanten met groote vrijheid het bekende lied uit den mobili satietijd „Rats, kuch en boonen" begon te zin gen. Oom Max optreden was dan ook zeer succes vol. Het zou geen feest van Plan West zijn als er niet de noodige tractaties waren. Ook de tweede voorstelling verliep vlot en naar wensch. Wat er overbleef van twee houten arbeiderswoningen aan den Genïcweg te Velsen, die Zondagavond in een half uur tijds afbrandden. (Foto-bureau „Kennemerland") Wat cle tuinders kregen. VEREENIGDE VEILINGEN ..KENNEMERLAND EN „VRIJE VEILING". Prijsnoteering 23 December 1940 Sla per 100 krop 2.805 Aoijvie per K.G. 513 Selderij per bos 610 Pieterselie per bos 36 Tomaten per K.G. 1518 Prei per K.G. 6—14 Uien per K.G. 2 'A3% Witlof per K.G. 13—30 Waschpeen per K.G. 412 Knollen I per stuk 718 Knollen II per stuk 35 Gele kool per K.G. 3V,5 Groene kool per K.G. 35 Roode kool per K.G. 34 Bieten per K.G. 2*/2 Breekpeen per 100 K.G. 33.30 Appelen per K.G. 1216 Boerekool per K.G. 25 Spruiten per K.G. 1541 Langs de Liin.' Programma van de Radiocentrale. Programma van de Ra'ddo-Centrale van heden- averd na 7 uur: KRO 7—7.15: Vragen van den dag en nieuwsbe richten. 7.158: Een Kerstverhaal van Willem Snitkes. 8.8.15: Nieuwsberichten. 8.1510: Aan den vooravond van Kerstmis. (99.30: Gramofoon- muziek). 1010.15: Nieuwsberichten. 10.1510.55: Kerstklokken. 10.5511: Wij sluiten den dag. Gevonden en verloren voorwerpen. Aan het politiebureau zijn inlichtingen te beko men over de volgende gevonden en verloren voor werpen en dieren: Gevonden: wollen handschoen, textielkaart, cein tuur, paar glacé handschoenen, alpinomuts, paar bruine pantoffels, kousen met kaartje stopzijde, da meskousen, rijwielbelastingmerk, gebreide hand schoen, één pondsgewicht, rozenkrans, dwergpin cher, herdershond, vulpen, wit met bruin hondje. Verloren: vulpen, legitimatiebewijs, jongens por- temonnaie met inhoud, grijze meisjeswant, pakje met lijsten, rijwielbelastingmerk, autoband met velg, kimderlaarsjes, doosje inhoudende een gebit, portemonnaie met inhoud, identiteitsbewijs, zwart hondje, handwarmer, paar wollen handschoenen, gebreide handschoen, legitimatiebewijs, glacé handschoen, ceintuur, ijzeren stang, bankbiljet. KRANKENKASSE. De gezinsleden van de Nederlandsche arbeiders, die in Duitschland werken, kunnen voor een ge neeskundige behandeling aanspraak maken op bij stand van de krankenkasse. In voorkomende ge vallen en voor «nadere inlichtingen behoort men zich voor de gemeente Beverwijk uitsluitend te wenden tot den gemeentelijken ditenst voor sociale zaken Zeestraat 159. .4quariiimvereeni!rin2: „Kennemer land". De Aquarium vereeniging „Kennemerland" hield in café v. d. Lem te IJmuiden haar maandelijksche liefhebberijvergadering. De heer De Graaf, bestuurslid van de afdeeiing Haarlem, heeft in deze bijeenkomst een uiteenzet ting gegeven over: op welke wijze een tropisch aquarium met pe-kelverwarming op temperatuur gehouden kan worden. Spr. gaf hiervoor tal van aanwijzingen, maar gaf de voorkeur aan gasver- warming, wat niet alleen goedkooper maar ook gelijkmatiger is. Voorts wees hij op het belang van zuurstof pompje met koolfilter voor het aquarium. Vele nuttige raadgevingen gaf de heer De Graaf hiervoor. Nadat nog eenige paartjes waren verloot wer den den inleider nog vele vragen gesteld naar aanleiding van het besprokene. Besloten werd om weer een commissie te benoe men voor de te houden huiskeuring. De bespre kingen over den kweekwedst-rijd werden aange houden tot de volgende vergadering. De voorzitter, de heer G. Vermeulen, sloot de geanimeerde vergadering met een woord van dank aan den heer De Graaf. Winterhulp Nederland. Afdeeiing Beverwijk. De eerste uitkeerïng van Winterhulp tot een totaal bedrag van f 745 heeft Zaterdag plaatsge vonden. Thans wordt weer hard gewerkt om zoo moge lijk in de week van 29 December tot 4 Januari de tweede uitkeering te doen geschieden. Voor deze uitkeering is een bedrag van 825 beschik baar gesteld. Reeds kon dus aan verschillende ge zinnen de noodzakelijke hulp worden verschaft en vol moed gaat de plaatselijke leiding van Win terhulp voort op den iingeslagen weg. Moge dit voor allen een aanleiding zijn om met milde hand te geven bij de collecte die op 28 December a.s. ge houden zal worden. DRIEHUIS HET NIEUWE KANTOORGEBOUW BIJ HET CREMATORIUM. De bouw van het kantoor van de Vereeniging voor facultatieve lijkverbranding, dat onder archi tectuur van den bekenden bouwmeester ir. Du dok op de plaats van het oude is verrezen, is thans zoover gevorderd, dat met ingang van 1 Januari a.s. ook de groote ontvangzaal in gebruik kan worden genomen. De nieuwe kantoorlokalen worden reeds van 1 November j.l. af gebruikt, zoodat het geheele gebouw, dat een groote oppervlakte beslaat, thans zijn definitieve bestemming heeft gekregen. AGENDA VOOR BEVERWIJK. DINSDAG 24 DECEMBER. Luxor Theater, Breestraat; „Bommen ojj Shanghai" en bij programma, 8 uur. WOENSDAG 25 DECEMBER. Luxor Theater, Breestraat: „Bommen op Shanghai" en bijprogramma, 8 uur. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. 's-GRAVENHAGE, 24 December. f 25.000; 21284. f 5.000: 2821. f 2.000: 9359. f 1.500: 13004 20782. f 1.000: 21832. f 400: 2586 2814 17155 19587. f 200: 2398 13566. t 100 8453 11766, 12049 14061 21364 21513. FEESTDAGEN in sombere tijden, wat moe ten wij daar nu mee beginnen Ik ben er niet voor in de stemming, zegt de zwaar-op-de-handsche met een zucht. Maar ik vier ze vast en zeker werpt de op gewekte tegen, en die laatste heeft gelijk. Want de intieme huiselijkheid van het Kerstfeest is meer dan ooit aanleiding tot het bijeenbrengen vam het gezin, tot het versterken van den ouder lingen band en tot het waardeeren van elkanders tegenwoordigheid. Natuurlijk is dit geen tijd voor luchthartige fees ten, terwijl tevens de Kerstdagen daartoe aller minst aanleiding geven, maar voor intieme huise lijke feestjes, hoe eenvoudig misschien ook, moet iedereen te vinden zijn. Duisternis is nu aan de orde van den dag: ver duistering om der oorlogstoestand waarin wij le ven, duisternis over de toekomst die voor ons ligt, en daarbij dan nog de donkere dagen die Kerstmis kenmerken, ziehier een duister geheel waarin wij ons Kerstfeest met opgeruimdheid moeten vieren. Om te beginnen zou ik willen aanraden om het licht in die feestdagen zoo ruim mogelijk te laten branden: hoe grooter het contrast met de wereld buitenshuis is, hoe gezelliger en hoe feestelijker is het binnen en des te intiemer is de beslotenheid van ons thuis. Daartegenover staat echter, dat wij dit jaar nu eens moesten afstappen van het roode papier en het zware groen, maar op zoek moeten gaan naar lichtere kleuren: onze tijd is er geen voor gedempt licht en zware kleuren, wij moeten de duisternis op elk gebied buiten sluiten en daarom zijn lichte kleu ren een eerste eisch. Nu is het gemakkelijk genoeg om te zeggen: ver sier met witte of gele bloemen, maar waar halen wij ze vandaan, terwijl daarentegen velen hulst ia den tuin hebben en zij ook wel aan dennegroen kunnen komen. Wij zouden echter voor de variatie het roode en groene lint eens kunnen veranderen in wit of geel lint. het roode of groene crêpe-papier kan vervangen worden door wit. crème of geel en •ie versieringen met donkergroene takken kunnen zoo worden aangebracht dat zij het licht in huis niet schaden. Versier dus geen lampen of spiegels, maar probeer het nu eens op een andere wijze door groote bouquetten groen in wijde vazen, keulsche Dotten of waterkannen neer te zetten Wilt u bij kaarslicht eten. neem dan witte kaar sen, dek met een wit tafellaken en versier de ta fel zelf ook zooveel mogelijk met lichte kleuren. Span biivonrheld wit linnen in ruiten of vierkan ten over de tafel en leg op ieder hoekje van zoo'n ruit of vierkant een klein kleurig accentje. Hoe meer wit u gebruikt, des te meer licht wordt weer kaatst in de kaarsvlammen en hoe vroolijker uw earner zal wonden. Daarbij komt. dat al dit lichte eigenlijk een veel fijner effect geeft dan het gekleurde. Wie wel eens e<?n wit versierden kerstboom heeft gezien, komt tot de conclusie dat deze groen-wit combinatie een prachtigen indruk maakt. Een heel enkel kleur- accentje er bij in den vorm van een enkelen ge- kleurden bal legt nog eens extra den nadruk op heft witte van al het andere. Nu is het waar. dat iedereen meestal nog heel wat over heeft van de versieringen van vorige jaren, zoodat het niet aangaat om op eens alles nieuw aan te schaffen. Gebruik het gekleurde dan echter op plaatsen waar het licht niet geschaad wordt en bevestig het nieuwe witte zoodanig, dat het licht rog eens extra wordt verscherpt. Tenslotte moeten wij ons ook h'erbij aan do vaste regels van het versieren houden: Vermijd de versieringen op alle plaatsen, waar wij met onze handen aankomen als: trapleunin gen, randen van schalen, deurkrukken, ooren vaa kopjes en dergelijke. Laat niemand der huisgenooten met zijn hoofd in de versiering terecht kunnen komen. Bevestig de versiering zoo stevig dat ze er niet bij het eerste tochtje afwaait en op een ongelegen plaats terecht komt. Versier liever een kamer goed dan eenige kamers magertjes en daardoor verre van feestelijk. Verwijder de versiering zoodra ze begint te ver frommelen; ze wordt spoedig stoffig en dor en dan. zijn onze kamers gezelliger en hoe gek het ook klinken mag .feestelijker" zonder zijn Zondag- sche kerstjasje dan in het verkreukelde feestge waad. Een feest kan alleen feestelijk blijven als heft niet lang duurt en ons dan weer voert naar het leven van iederen dag, de contrasten moeten het leven kleur geven. E. E. J.-P,

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5