Zwitsersch spoorwegnet op vitaal punt getroffen. KORT NIEUWS. Voor lange avonden fl radio JT—lL proeeamma" DINSDAG 24 DECEMBER 1940 Treinverkeer gestagneerd. Krachtig protest te Londen. Het Zwitsersche politieke departement deelt blijkens een D.N.B-bericht mede: Het onderzoek heeft uitgewezen dat het bij het passeeren van Zwitserland op 21 en 22 De cember Engelsche vliegtuigen heeft betroffen en dat ook de op 22 December op Ziirich gewor pen bommen van Engelsche herkomst zijn. Het Zwitsersche gezantschap in Londen heeft op dracht gekregen een energiek protest tegen deze ernstige schendingen van de Zwitsersche neutraliteit in te dienen en volledig herstel van de aangerichte materieele en overige schade, waardoor de slachtoffers in Ziirich getroffen zijn, te eischen. Ten aanzien van den Engelschen lucht aanval op Zürich vestigt men er te Bern de aandacht op dat de bommen uitgeworpen zijn in een wijk, waar fabrieksondernemin- gen opeengehoopt zijn. Enkele daarvan zijn getroffen. Een der bommen heeft precies een der gevoeligste punten van het spoor wegnet geraakt, te weten de brug, waar de spoorwegverbindingen van Oost-Zwitserland uitkomen op de ondergrondsche van Zürich. Van de elf getroffenen zijn er enkelen, wier toestand ernstig is. De directie van het district Zürich der Zwit sersche Bondsspoorwegen deelde Maandag mede dat het spoorwegverkeer naar en van Oost- Zwitserland via Oerlikon gedurende 24 uur be perkt moest worden als gevolg van de schade, die door bommen aan de spoorbaan veroorzaakt is. De schade en de slachtoffers te Zürich. Het D.N.B. verneemt nader: De gemeentepolitie van Zürich maakt omtrent het bombardement op Zürich door Engelsche vliegtuigen nadere bijzonderheden bekend. Op de Orionfabrieken werd ean brandbom gewor pen, die door het dak/in het gebouw drong zon der te ontbranden. Een woonhuis in'de Limma- talstraat werd door een inslaande bom volko men vernield. De bewoners werden bedolven. Voor zoover tot dusver kon worden vastgesteld zijn vier personen deels zwaar gewond naar het ziekenhuis overgebracht. Een brandbom sloeg door het pand Heinrich- strasse 117, aan de achterzijde, dat onbewoond is en waar een autoherstelwerkplaats gevestigd was. Er ontstond vrij ernstige schade. De brand, die ontstond, kon gebluscht worden. De ven sterruiten in de geheele omgeving werden ver nield. Verder heeft de inspecteur van politie en lucht bescherming, dr. Wiesendanger, aan de pers medegedeeld dat zoowel brisant- als brandbom men, de laatste in zeer grooten getale, zijn neergeworpen. In de Heinrichstrasse sloeg een brisantbom in het achterhuis van een garage gebouw, dat instortte en 10 auto's vernielde. Op het spoorwegviaduct werd de electrische lei ding kapotgeslagen en braken in grooten omtrek alle vensterruiten, terwijl voor een deel de huis deuren werden weggerukt. Later brak in de ga rage brand uit. Een vrouw kreeg verwondingen aan het hoofd en zal doof blijven. Bij de tand- raderenfabriek Maag viel een brandbom in het kantoorlokaal, waar een kleine brand uitbrak. Achter de fabriek werd een garage in brand gestoken. Dicht daarbij deed een brandbom de voorraad planken van een houthandel in brand vliegen. Voorts maakte dr. Wiesendanger be kend dat op de Orion-automobielherstelwéïk- plaatsen een heele reeks brandbommen is ge worpen. Een aantal brandbommen kwam ook lieer in de Ackerstrasse. Een tweede reeks kwam terecht op de Hardbrug, waar rails werden ge troffen en beschadigd. Te middernacht werd gemeld dat in de nabij heid van het goederenstation later "nog een bri santbom is ontploft, waarbij verscheidene per sonen gewond werden. Men vermoedt dat het een bom met tijdontsteking betreft of een niet- ontplofte bom, die toch later explodeerde. Naderhand is bericht ontvangen dat op het spoorwegviaduct bij Wirkingen, waar de ar beiders bezig waren met herstel van de electri sche leidingen, een brisantbom tot ontploffing is gekomen, waarbij volgens hetgeen tot dusver kon worden vastgesteld, acht personen gewond werden. De spoorwegautoriteiten zonden terstond een bergingstrein. Van andere zijde is vastgesteld, dat ook in de streek van Schlieren bommen zijn geworpen. Commentaar der Zwitsersche bladen. De bladen publiceeren kolomnienlange oogge- tuigenberichten over de Engelsche bombarde menten op Zürich en geven uiting aan hun ver ontwaardiging over de recente Engelsche neu- traliteitsschending. In een artikel in de „National Zeitung" wordt o.a. gezegd: Men vormt zich onder de Zwitser sche bevolking allerlei denkbeelden over de voortdurende neutraliteitsschendingen, die geen oorlogspartij noemenswaardig voordeel of nadeel, Zwitserland zelf op den duur aanzienlijke schade toebrengen. Zoo ongeveer algemeen komt men tot de overtuiging dat hier geen sprake is van een vergissing, doch van een bewuste miskenning- der Zwitsersche rechten. Hoe kan Engeland zulk een gedrag in overeenstemming brengen met zijn plechtige verzekeringen onze neutrali teit te zullen eerbiedigen en met zijn aanspraak als hoeder van de vrijheid en het recht een be schermer tevens van de kleine naties te zijn? Wat moet men van deze verzekeringen geloo- ven, gezien de verwoestingen, die Engelsche vliegtuigbommen te Genève, Bazel en Zürich aangericht hebben? Wanneer onze bevolking eiken nacht voor de Royal Air Force moet sidderen, vormt zich bij ons een voorstelling van Engeland, die niet zonder verstrekkende consequenties kan blijven. Amerikaansch-Japansclie liandels- oorlog? Represailles tegen Amcrikaansche beperking- door Japan. TOKIO, 23 December (Domei). De Japan Times, het eecdge in het Engelsch te Tokio ver schijnende dagblad, geeft de mogelijkheid te ver staan van een sluiting op groote schaal der mark ten in het Verre Oosten voor Amerikaansehe im porten bij wijze van represaille tegen de Ameri kaansehe beperking der Japansche importen als „maatregel zerder tot oorlog over te gaan", ge richt tegen Japan. Sprekende over de mogelijkheid van een Amerikaansch embargo zegt het dagblad: „Het is niet onwaarschijnlijk, dat er een nieuw voorbeeld van coïncidentie-zal komen dat Japan, China, Mardsjoekwo en de Mandaat-eilanden allen tezelfdertijd op het denkbeeld zouden komen, geen goederen in te voeren uit de Vereenigde Staten als maatregel zonder over te gaan tot vijandelijke re presaille". Engelsche plannen ten aanzien van neutrale schepen. In strijd met het volkenrecht. Het A.N.P. verneemt uit Berlijn: De Duitsche bladen bespreken de Britsche plan nen om de in Noord-Amerikaansehe havens liggende Deensche schepen te gaan gebruiken om Engeland van goederen - te voorzien. Dit Engelsche streven wordt als een nieuwe aanslag op de neutraliteit van weerlooze landen gekenmerkt, terwijl tevens de aandacht wordt gevestigd op de geringe practische fceteekenis daarvan. Een stijging in tonnage van 150.000 tot 200.000 ton zooveel vertegenwoordi gen waarschijnlijk de in Noord-Amerïkaansche havens voor anker liggende Deensche schepen zou, gezien de tegenwoordige vernietiging van - seheepsruimte door Duitsche strijdkrachten, de mislukking der Britsche aanvoeren over zee slechts met een week vertragen. Door in strijd met het volkenrecht neutrale schepen in neutrale havens in beslag te nemen, zou de tonnage welke beschik baar is j'oor het tijdvak na den oorlog en voor het herstel van het wereldhandelsverkeer opnieuw ge voelig worden verkleind. Een dergelijke nieuwe aderlating zou niet alleen de rechtstreeks betrokken landen aangaan, doch alle landen der aarde, die belang hebben bij een zoo spoedig mogelijk her- •tel van het normale internationale handelsverkeer. Engelaiid's belangrijkste aluminiuin- gieterij gebombardeerd. BERLIJN, 23 December (D.N.B.) Naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt, is Fort Wil liam, in Schotland, de belangrijkste aluminium- gieterij van Groot-Brittannië, gisteren in den loop van den dag door verscheiden voltreffers van een Duitsch gevechtsvliegtuig zeer zwaar getroffen. De bemanning, die dit zeer dankbare doel in Noord-Schotland tot aanvalsobject gekozen had, vloog over het reusachtige gebied van het Britsche eiland ter lengte van 750 K.M. in vogelvlucht zon der eenige escorte, veelal gehinderd door slecht weer. De fabriek bevindt zich aan het westelijk uit einde van het Kanaal van Loch Ness, dat de Firth Lornexa en de Moray Firth verbindt. In de nabij heid van het doel cirkelde het aanvallende vlieg tuig meermalen op uiterst geringe hoogte bij uit stekend zicht op de aarde ronde om de installaties nauwkeurig te onderscheiden. Wijd uitgestrekt lag de fabriek daar voor den bergketerNauwkeurig kon men de werkplaatsen en ovengebouwen her kennen, evenals de drinkwaterleiding en de electri sche centrale, die de energie voor alumindumgiete- rij levert. In een verrassenden scheeraanval slaagde het toestel er in den eersten treffer, een bom van het zwaarste kaliber, midden op de electrische centrale en de uitmonding van de waterleiding te plaatsen. De tweede bomtreffer kwam op de werkplaatsen van de alumir iumfabrïek terecht. Terstond vielen hevige ontploffingen, gevolgd door brand en rook ontwikkeling, waar te nemen en enkele minuten la ter nog een explosie, gepaard met veel vlammen. Door de geweldige explosieve werking stortten de werkplaatsen gedeeltelijk in en de commandant van het vliegtuig kon bij zijn vertrek zien hoe idle geheele fabriek gehuld was in een reusachtige wolk, die bestond uit wit schuim, stoom en rook. De beteekenis van deze aluminïumfabriek voor Engeland blijkt uit de omstandigheid, dat zij om streeks 70 a 80 procent van het Engelsche alumi nium verbruik produceert. - De nieuwe ambassadeur der Ver. Staten in Frankrijk, Leahy, is, naar het D. N. B. verneemt, met zijn echtgenoote aan boord van den kruiser „Tuscaloosa" van Norfolk (Virginia) naar Lissabon vertrokken. - Het in het voorjaar door den Paus opgerichte inlichtingenbureau voor krijgsgevangenen en ver misten heeft tot dusver, naar uit het Vaticaan wordt vernomen, vijftigduizend gevallen behandeld. Het betreft hier gevangenen van alle bij den oorlog be trokken landen. (D.N.B.) Blijkens een bericht in de Prawda bedraagt de door de Engelsche bommen veroorzaakte mate rieele schade te Soes jak in Joego Slavië twee mil- lioen. Het Zweedsche persbureau Tete meldt, dat sedert het uitbreken van den oorlog ongeveer 450 Zweedsche zeelieden het slachtoffer van den zee oorlog geworden zijn. Als gevolg van den sneeuwval, die ook in Frankrijk buitengewoon hevig is, is volgens berich ten uit Vichy in de omgeving van Montpellier het wegverkeer stilgelegd. (D.N.B.) Een Domei-bericht uit Bangkok deelt mede dat Maandag het op 12 Juni gesloten Japansch-Thai- landsche vriendschapsverdrag formeel ondertee kend is. - Reuter meldt dat de Engelsche Koning de be noeming heeft goedgekeurd van Sir Reginald Hugh Dormansmith, lid van het parlement, tot gouver neur van Birma. Hij is de opvolger van Sir Archi bald Cochrane, wiens mandaat in Mei 1941 afloopt. Dormansmith, die tot de conservatieven behoort, was in 1939 minister van landbouw in het kabinet Chamberlain. (D.N.B.) - Het Noorsche Roode Kruis maakt volgens het Noorsche blad „Aftenposten" bekend dat het mo tortankschip „Havboers", thuisbehoorende te Oslo. verloren is gegaan. De Havboers was 12.467 br.t. groot. 19 leden der bemanning zijn om het leven gekomen. Het schip voer onder Britsche controle. Het eveneens in Engelschen dienst varende Noor sche motorschip „Ringwood" (vroeger „Belle Jeanne") van 7203 br.t. wordt vermist. De Fransehe consultatieve Kamer. Een voorloopig parlement. BERN, 23 December (D.N.B.) De consulta tieven kamer (assemblée consultative), waarvan maarschalk Petain omstreeks acht dagen geleden de instelling in den ministerraad aankondigde, zal nog voor het einde van het jaar gevormd wor den, naar uit Vichy gemeld wordt. Deze vergadering moet tot het in werking treden van de complete nieuwe grondwet de rol van een soort voorloopig parlement op zich nemen. De samenstelling van dit voorloopig lichaam zou er, naar het heet. als volgt uitzien: In totaal telt de vergadering 150 leden. Honderd van hen zijn voormalige kamerleden en senatoren. De keuze van deze afgevaardigden geschiedt zoodanig, dat zooveel mogelijk uit ieder departement een ge wezen parlementslid afkomstig is. De overige vijftig leden worden door maarschalk Petain be noemd, waarbij hun verdiensten jegens het land den doorslag geven. Onder deze vijftig bevinden zich tevens vertegenwoordigers van economiscne en beroepsgroepen. De blokkade van Cliina. Sjanghai. 23 December (Domei). Admiraal Sjigetaro Sjimada, de opperbevelhebber van de Japansche vloot in de Chineesche wateren, heeft bekend gemaakt, dat de „vreedzame blokkade wordt, uitgebreid tot Sjoeikoeng. Tinpakoe, Palchoi met omgeving langs de Zuid-Westelijke kust van de provincie Kangtoeng. Het besluit is op grond van militaire noodzaak genomen. In de oerwouden van het Amazone gebied. Ervaringen van Amerikaansch ontdekkings reiziger. LIMA, December. De Amerikaansehe ontdek kingsreiziger C. Spencer is na een ontdekkingsreis van bijna een jaar in de oerwouden van het Ama zonegebied hier aangekomen. Hij verhaalde dat hij tien maanden onder wilde Indianenstammen heeft geleefd en dat hij streken doorgetrokken is, waar zich nog nooit een blanke vertoond heeft. Reeds vijf jaren houdt Spencer zich bezig met ethnologische studies en de Indianenstammen van het Amazone gebied hebben zijn grootste belangstelling. Hij is er na zijn onderzoekingen van overtuigd dat deze stammen van Aziatische oorsprong zijn. Tijdens zijn laatste reis leed hij met zijn boot schipbreuk in de stroomversnellingen van een ri vier in het oerwoud, waardoor hij gedwongen was tien maanden bii den Cashibostam te vertoeven. In Januari verliet hij de stad Iquitoe in Peru en voer hij de Rucayalarivier in zuidelijke richting af. Ver volgens voer hij in gezelschap van een Peruaanschen gids en verscheidene Indianen over den Pisquis naar het Westen tot hij de rivier de Ahuaitia bereikte. In de stroomversnellingen van deze laatste rivier werd zijn boot tegen de rotsen geworpen en stuk geslagen. Het gelukte hem en zijn metgezellen zich zwemmende te redden, maar alle meegenomen voorraden alsmede de wapens en wetenschappelijke instrumenten gingen verloren. Slechts een paar kleine zakken met min of meer waardelooze kleinig heden, waanmede men handel zou kunnen krijven, konden aan land gebracht worden. De schipbreu kelingen vingen toen den tocht door het oerwoud aan. Na eenige dagen waren zij vrijwel uitgeput, toen zij een dorp der Cashibostammen bereikten. Ofschoon de Cashibos tot de wilde stammen be- hooren, gelukte het dank zij de handigheid van Spencer's gids onderhandelingen aan te knoopen. Met enkele kleine geschenken werd het vertrouwen der Indianen gewonnen. Spencer kon toen eenige maanden zonder'gevaar tusschen de Indianen wo nen. Zijn onderzoekingen kwam dit naar zijn zeggen ten zeerste ten goede. De kans echter om weer in de beschaafde wereld terug te keeren scheen uiterst gering. Langen tijd had hij noodig om het opper hoofd van den stam te bewegen hem gidsen ter be schikking te stellen om hem naar de dichtstbij ge legen blanke nederzetting te brengen. Eindelijk kon zonder kaarten en zonder kompas de moeilijke reis aangevangen worden. Spereer vertelt hoe de tocht ging over rivieren, die op geen enkele kaart voor komen en door het dichtste oerwoud, waar men zich met moeite een weg kon banen. Eindelijk overschreed men de Andes en op een avond kwam het gezelschap aan in de stad Huanu- co. Van daar uit was het voor Spencer gemakkelijk naar Lima te reizen, waar hij eerst zijn volledige ge zondheid wil herwinnen, die onder het leven in het oerwoud vrij sterk geleden heeft. Hij is evenwel van plan zoo spoedig mogelijk naar het Amazonegebied terug te keeren om zijn onderzoekingen voort te zetten. Hij beweert zelfs dat „een onweerstaanbare kracht" hem de wildernis indrijft, en de inboor lingen zeggen van hem dat hij een slachtoffer is van „de betoovering van het oerwoud". (United Press) DE KOUDE IN JOEGO SLAVIë. BELGRADO, 23 December (D.N.B.) De groote koudegolf, die geheel Joego Slavië teistert, heeft in het dal van de Srtumitz geleid tot ernstige ravitail- leeringsmoeilijkheden. Het autobusverkeer uit Skolpje naar 'dit dal is reeds drie dagen verbroken. In verschillende dorpen is reeds gebrek aan meel en zout ontstaan. Daarentegen is het gelukt het autobusverkeer op de lijn Skolpje-Gostivar-Debar- Struga-Ochrid weer te doen loopen. Italiaansch legerbericht. Tegenaanvallen aan hef Crieksche front. ERGENS IN ITALIë, 23 December (Stefani). Het 199ste weermaohtbericht luidt als volgt: ,In het grensgebied van Cyrena'ïca is de situatie ongewijzigd. De luchtaanvallen op een vooruitge schoven basis van den vijand en de aanvallen op zijn gepantserde strijdmiddelen zijn vernieuwd. Een torpedovliegtuig heeft een Engelschen hulpkruiser aangevallen en tot zinken gebracht- Aan het Grieksehe front zijn vijandelijke aan vallen afgeslagen door onze tegenaanvallen. Wij hebben den vijand gevoelige verliezen toegebracht en automatische wapens buitgemaakt. Formaties jagers hebben strijd geleverd aan een formatie van 9 vliegtuigen van het type Blenheim, waar van er drie zijn neergeschoten. In Oost-Afrika zijn gemotoriseerde vervoer middelen en installaties van den vijand in plaat sen van den Boven-Soedan gebombardeerd. Tijdens een vijandelijken inval op vaderlandsch gebied in den nacht van Zaterdag op Zondag zijn ook bommen uitgeworpen in de lagune van Venetië, zonder schade aan te richten of perso nen letsel toe te brengen". No. 28. PAARDENSPRONG-PUZZLE. Duitsch legerbericht. 0 S P e R s A Z O Y R E ►14 E W A T E K P K E L A N Met behulp van den paardensprong uit het schaakspel is hieruit een bekende zegswijze te lezen. OPLOSSING VORIGE OPGAVE. No. 27. KRUISWOORD-PUZZLE (Vaas). Industrie-installaties te Manchester aangevallen BERLIJN, 23 Dec. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: De bedrijvigheid van het luchtwapen heeft zich gisteren overdag over het algemeen be perkt tot gewapende verkenning. Een verken ningsvliegtuig heeft de grootste Britsche alu- miniumfabriek, Fort William, in Noord-Schot land aangevallen ondanks krachtige luchtaf weer, met een koen uitgevoerde scheervlucht. Door treffers op de belangrijkste installaties met daarop volgende explosies is de fabriek ten zwaarste getroffen. In den nacht op 23 December vielen krachtige formaties zware gevechtsvliegtuigen de be langrijke industrie-installaties in Manchester met groot succes aan. Reusachtige brand haarden in de fabrieksinstallaties en opslag plaatsen waren het gevolg. Bovendien werden voor den oorlog belangrijke doelen in Londen, Bristol, Liverpool, Southampton en andere ste den aangevallen. Het leggen van mijnen voor Britsche havens werd voortgezet. Vijandelijke vliegtuigen hebben in den afge- loopen nacht op enkele plaatsen in het westelijk grensgebied een klein aantal brisant- en brand bommen neergeworpen. Er ontstond slechts ge ringe persoonlijke en onbeteekenende mate rieele schade aan woonhuizen. Jachtvliegers schoten gisteren een vijandelijk vliegtuig neer. Een eigen toestel is niet teruggekeerd. Bij den aanval op de aluminiumfabriek Fort William heeft zich de bemanning van het ver kenningsvliegtuig, commandant eerste luitenant Fidorra, bestuurder luitenant Muendel, boord- telegrafist Oberfeldwebel Bothe, boordschutter onderofficier Lemberg, bijzonder onderscheiden. AANVAL VAN VERSCHEIDENE UREN OP MANCHESTER. Omtrent de laatste nachtelijke Duitsche lucht aanvallen op Engeland' meldt de Britsche berich tendienst blijkens een D.N.B. bericht: Bij den in het officieele communiqué gemelden aanval op een stad in het noordwesten van Enge land betreft het, zooals men intusschen heeft ge constateerd, Manchester. Manchester is buitenge woon hevig gebombardeerd. De aanval heeft ver scheidene uren geduurd. Omvangrijke schade is ontstaan door de neer geworpen bommen en vele branden zijn uitgebro ken. Behalve een groot aantal huizen zijn openbare gebouwen, kantoren, hotels en een in het midden der stad gelegen groot blok kantoorgebouwen vol komen vernield, respectievelijk zeer ernstig bescha digd. Vele menschen zijn om het leven gekomen of gewond. De „Queen Mary" in dienst als troepentransportschip. Vervoer van zesduizend man mogelijk. BERLIJN, 23 December. Naar wordt verno men vervoert het 81.253 br.t. metende Cunardstoom- schap Queen Mary", dat bij het uitbreken van den oorlog, naar New-York was «gevlucht en daar maan den lang was opgelegd, troepen tusschen Australië, Bombay en Egypte. Het schip zou zes duizend man kunnen vervoeren. Het is verbouwd om als troepen- transportschip te dienen en met camouflagekleuren beschilderd. De bewapening bestaat uit stukken ge schut van 15 c.M. (D.N.B.) K E R S U S E N A T 0 R N A A L D A N N 0 V A L K 0 S P A A L L E N E O V A L e A A N D 0 R R A E P E A A R D E N A R E 9 V T I E N L T 0 B B E E T H E R W E L B O E R R O E T Y Q E R E E L E F R O 0 S K A AaR T F I E R E P A R E S E N E R I E K E N Weermachtsbevclhebber in hospitaal te Rotterdam. i-GRAVENHAGE. 23 December. Het A.N.P. meldt: Nadat de weermachtsbevelhebber, de ge neraal der vliegers Fr. Christiansen, de kerstvie ring in het marinehospitaal te Alkmaar door zijn tegenwoordigheid een bijzonder stempel had ver leend, bezocht hij Zondag ook het hospitaal van het luchtwapen te Rotterdam, om het kerstfeest te midden van de gewonde en zieke Duitsche soldaten te vieren. In toespraken wezen de weermachtsbevelheb ber en de directeur van het hospitaal Oberarzt dr. Hangleiter op de verbondenheid van «het ge heele Duitsche volk met zijn soldaten aan de fron ten en gedachten daarbij met eerbied den Führer. Na de stemmige kerstviering werden zieken en gewonden met geschenken bedacht. IISVERMLAK AAN' DEN' RAND DER GROOTE STAD. De typische bruggetjes in den Sloterpulder zijn geen beletsel om een tochtje je maken, julom) rax Holland.), WOENSDAG 25 DECEMBER 1940. HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch Programma. 5.00 KRO. 8.00—7.15 NCRV. 5.00 Nachtmis. 6.30 Kerstprogramma (gr.pl.) n.00 Nieuws berichten A. N. P. 8.10 Schriftlezing en meditatie. 8.25 Gramofoonmuz. 8.45 Orgelconcert (opn.) 0.00 De Wognum- mers (opn.) en gr.muz. 9.30 Arnh. orkestvereen. on solist (opn.). 10.00 Gramofoonmuziek. 10,30 Kerkdienst. Hierna: Gramofoonmuziek, 12.10 Zang met orgelbegeleiding. 12.30 CarillonJjespeltng (opn.). 12.45 Nieuws- en economische be richten A. N. P. 1.00 NCRV-Harmonie-orkest (opn.). 1.30 Orgelconcert. 2.10 Koninklijke Christelijke Oratorlumver- eenlglng, Concertgeb.orkest en solisten (opn.) 3.10 Kerst feest bij onze gewonde soldaten. 4.10 Christ. Jeugdkoor „Zing met ons mee". 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoon muziek. 5.15 Nieuws, economische en beursberichten A. N. P. 5.30 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart: Kerst uitzending. 6.00 Berichten. 6.05 Declamatie. 6.25 NCRV- ICleinkoor en -orkest (opn.). 6.45 Actueede reportage of gramofoonmuziek. 7.00—7.15 Economische vragen van den dag (A. N. P.), sluiting. HILVERSUM II, 301 M. 8.00 VARA. 8.30 KRO. 9.30 VARA. 4.00 VPRO. 5.15—7.00 VARA. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P., gramofoonmuziek. 8.28 VARA-Almanak. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gramofoonmu ziek. 10.20 Orgelspel en zang. 11.00 Declamatie. 11.20 Gra mofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 VAR A-orkest. Om 12.30 VARA-Almanak. 12.45 Nieuws- en economische be richten A. N. P. 1,00 VARA-orkest en soliste. 2.00 Zang declamatie. 2.20 Esmeralda en solisten. 3.00 Vroolijke voordracht. 3.20 VARA-ICinderkoor ,,De Merels". 3.45 Kin- derleesclub. 4.00 Kerstliederen. 4 '5 Studiodienst. 5.15 Nieuws-, economische en beur hten A. N. P. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Bach's hnachtsoratorium. DONDERDAG 26 DECEMBER 1940. HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch Programma. KRO. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.15 Wij beginnen den dag. 8.30 Gramofoonmuziek. 9.45 Carillonbespeling. 10.00 Plech tige H. Mis. 11.30 Pro Arte-kwartet (gr.pl.). 12.00 „Met Vondel op Kerstmis", causerie. 12.15 KRO-Melodisten. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 KRO- Nachtegaaltjes (opn.). 1.15 KRO-Melodisten. 1.45 De Mees terzangers (opn.). 2.20 „Zalig Kerstfeest" (met muzikale omlijsting). 2.30 Rotterdamsch Philharmonisch koor en -orkest en solisten. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Zieken- praatje. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten A. N. P. 5.30 Voor de rijpere jeugd. 5.45 KRO-Kamerorkest. 6.10 Gramofoonmuziek. 6.15 KRO- Kamerorkest en solist. 6.45 Actueele reportage of gramo foonmuziek. 7.00—7.15 Vragen van den dag A. N. P., sluiting. HILVERSUM II, 301 M. 8.00 AVRO. 8.30 NCRV. 9.30 AVRO. 5.00 VPRO. 5.15—7.00 AVRO. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P., gramofoonmuziek. 8.30 Morgenwijding. 9.30 2 Bachcantates (opn.). 10.00 Morgen wijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.35 Declamatie. 10.45 Koor van de Nederlandsche Bachvereeniging, het Om roeporkest en solisten. 11.15 Declamatie. 11.25 Orgelspel. 11.40 Amabile-sextet en soliste. Om 12.00 Berichten. 12.25 Kerstprijsvraag. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Een gemengd koor en solisten. 1.30 Toespraak „Het einde nadert". 1.35 Planosoli. 1.45 Schilderij-bespre king. 2.00 Concertgebouworkest en solist. Ca. 2.503.15 Cyclus „Onze volksdichters". 4.10 Radiotooneel met mu ziek. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.00 Cyclus „Lezen in den Bijbel". 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten A. N. P. 5.30 Buszta-orkest. 6.00 AVRO-Aeolianorkest. 6.45-- 7.00 Actueele reportage of gramofoonmuziek, sluiting. VRIJDAG 27 DECEMBER 1910. HILVERSUM I. 415 M. Nederlandsch Programma. NCRV. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.10 Schriftlezing. 10.30 Morgendienst. 11.00 Spaarne-sextet en gramofoonmuziek. 12.15 Reportage of muziek. 12.45 Nieuws— en economische berichten A. N. P. 1.00 Orgelspel 1.40 Kamermuziek en gra mofoonmuziek. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.15 Voor de huis vrouw. 3.45 Zang, piano en gramofoonmuziek. 4.30 Han denarbeid voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten A. N. P. 5.30 Be richten. 5.35 Gramofoonmuziek. 6.00 Causerie „De tuin bouw in 1940". 6.20 Arnhemsche orkestvereenlging (opn.J. 6.45 Lezing „Moderne Staatsfinanciering". 7.00—7.15 Eco nomische vragen van den dag en nieuwsberichten A. N. P., sluiting. HILVERSUM II, 301 M. AVRO. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P., gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Pianovoordracht. 10.50 AVRO-Amusements- orkest. 11.20 Voor de jeugd. 11.40 Philharmonisch kwartet. 12.00 Berichten. 12.25 Orgelspel. 12.45 Nieuws- en economi sche berichten A. N. P. 1.00 Omroeporkest. 2.00 „In de schijnwerper", cyclus. 2.15 Omroeporkest. 3.00 Cyclus „Levende volkskunst". 3.20 Cabaret-programma. 4.15 Disco-causerie. 5.00 VPRO: Gesprekken met luisteraars, 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten A. N. P. 6.30 AVRO-Amusementsorkest en gramofoonmuziek. 6.30 Cy clus „Leeven en daden onser doorluchtigste zeehelden"» 6.45—7.00 Lezing „Moderne Staatsfinanciering", sluitkyji

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 7