IJmuider Courant Geen uitgaansverlof Invloeden der luchtactie tegen Engeland. Bijwerk. Zondag Dansen ,(,e JAARGANG No. 48 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij' voor Courant-Uitgaven en Algem, Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Ijmuider Courant: Kennemerlaan 42, U mul den, felefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. DAGBLAD VOOK VELSEN, IJMU1DFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beüalve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 28 DECEMBER 1940 Abonnementen per week 0.12J4, per maand 0.52^, per 3 maanden 1.55,'franco per post 1.95 per kwar.aal. Losse nummers 3 cent per ex. Adverteitiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. in den Oudejaarsnacht Geen sterke drank en geen vuurwerk. 's GRAVENHAGE, 27 December. De Com missaris-generaal voor de openbare veilig heid heeft in opdracht van den Rijkscommis saris bekend gemaakt, dat ook voor den nacht van 31 December op 1 Januari a.s. de bepalin gen betreffende het verblijf in de open lucht tusschen middernacht en 4 uur voormiddag en inzake de beperking van den klcinverkoop van sterk alcoholhoudende dranken onveranderd gelden. Voorts wordt bekend gemaakt, dat het af steken van vuurwerk en andere pyrotechnischc artikelen in de open lucht streng verboden Grootere veilingomzetten dan in 1939. Het A.N.P. meldit: Over het afgeloopen jaar Mjn de omzetten der twaalf bij den „Bond West- land" aangesloten veilingen belangrijk gestegen. Deze omzetvermeerdering der groente- en fruït- reilingen in het Westland zijn vooi'nanyelfjk te •;anken aan de belangrijke exportverruiming naar joot Duitschland. De omzetten der twaalf Westlandsche groenten- i fruitveilingen bedragen over het jaar 1940 af grond: f 17.351.000 (vorig jaar f 11.930.000). De veilingomzet van de veilingvereeniging „De Joorder Marktbond" heeft over 1940 f 2.300.000 [{dragen, of f 474.000 meer dan in 1939. „De Sproetenkoning". SAN FRANCISCO, December. De 14-jarige Holger Hansen is in de „Boys Club" tot „zomer- ipioeenkon.ing" gekozen. Met een „zomersproeten- neter", die het aantal sproeten op de oppervlakte de .huid aanwijst, werd berekend dat Holger in al 718 zomersproeten bezit. En als merkwaar- iighei'd geldt het l'eit dat de zes broers van den lieuwen koning geen van allen zich verheugen in it bezit van de sproeten, die hun broertje Holger ïoo beroemd gemaakt hebben. (United Press). Zweedse/ie bladen over de stemming tijdens de Kerstdagen. Een D.N.B.-bericht uit Stockholm deelt mede: Onder het opschrift „overal plunderaars" meldt de Daily Mirror o.a.: Een politierechtbank heeft Za terdag geconstateerd dat tijdens de luchtaanvallen 3D de oevers van de Mersey op groote schaal plun- leringen zijn ondernomen. In den laatsten nacht der luchtaanvallen werd er in Liverpool meer ge plunderd dan ooit te voren. Waar men ook keek, overal kon men mannen zien, die zich verrijkten Uit de étalages der vernielde winkelzaken. De Daily Herald meldt dat in een stad van het jraafschap Kent de vraag naar brandhout zoo groot is dat de graafschapsraad besloten heeft groote hoeveelheden hout uit gebombardeerde huizen te verkoopen. Deze maatregel heeft onder de arme lieden groote verontwaardiging gewekt. Zij be weren n.l. dat het hout den gemeenteraad der stad loch niets heeft gekost en voor elk ander doel onbruikbaar is. Naar verluidt hebben handelaren het hout reeds opgekocht om daaruit groote winst Ie slaan. De schaarschte aan levensmiddelen vormt thans aanleiding voor de Britsche regeering, zoo meldt de Londensche correspondent van „Nya Dagligt Alle- handa", om de bebouwing aanzienlijk uit te brei den. In ht nieuwe jaar zal een groote propaganda- actie op touw gezet worden met het doel het braak liggende land weer te gaan gebruiken. Het moet de grootste actie op het gebied der levens- tniddelenvoorziening van Engeland worden, welke wit is ondernomen. Sedert het begin van den oorlog heeft men in Liverpool 600 personen gearresteerd, die in de havenwijken plunderden, meldt de Daily Herald. Het blad voegt hieraan toe, dat er in Nieuw-Zee- hnd bijna geen Engelsch schip aankomt, dat in Liverpool niet is bestolen. Volgens de Daily Mirror, worden er in Manchester hulpposten georganiseerd om den diefstal van hon derden flesschen melk, die dagelijks van de drem pels der huizen worden weggenomen, te bestrijden. Hen dacht eerst, dat jongens zich aan deze dief- liallen schuldig maakten, maar toen er een verlies van 5000 flesschen melk in een week gemeld werd, was het duidelijk dat het hier een georganiseerde diefstal betrof. Men neemt aan, aldus het blad, dat de daders met 'n auto stelselmatig de volle flesschen aet melk inzamelden om ze dan elders te ver koopen. In eigen berichten uit Londen maken de Zweed- fche bladen melding van de Kerststemming in [Engeland. De vrees voor een Duitsche invasie met de Kerstdagen heeft de Britten niet in de goede Kerststemming laten komen. Er waren n.l. be- ■ichlen uit Dover binnengekomen dat het weer ideaal was om eventueel het Kanaal over te steken. Zoo bevatte de „Evening Standard" op de eerste Pagina een waarschuwing ten aanzien van de mo gelijkheid eener invasie met Kerstmis. De klokken .mochten zelfs niet luiden. De aartsbisschop van Canterbury had de militaire overheid speciaal ver- '-ocht dit Verbod op Kerstdag in te trekken, doch '«vergeefs. Het luiden der klokken is n.l. het ieeken voor een vijandelijke invasiepoging over zee «f door de lucht. Het is een mager Kerstfeest ge feest. Slechts een enkeling is er in geslaagd een «tuk Kerstham te bemachtigen. Ook brandewijn, ïischconserven en bessen waren niet te krijgen, daar zij sinds dé blokkade niet meer zijn binnen gekomen. Alle voorraden van deze artikelen zijn önds lang uitverkocht. Volgens „Stockholm's Tid- Wgen" zijn de wachtposten met Kerstmis ver dubbeld. Elite-troepen patrouilleerden langs de kust. Alle auto's zijn voor barricades op de wegen ingehouden of gecontroleerd. (Voor de belanghebbenden is be sloten over te gaan tot de stich ting van een bedrijfsraad voor de bijenhoaderij.) Men gaat een bedrijfsraad maken Voor de bïjenhouderij, Je houdt alle nieuwe zaken Tegenwoordig haast niet bij. Dat is geen bedrijfsraad, vrinden. Voor al wie van bijen houdt, Want men zal wel niemand vinden, Die zich niet aldus beschouwt. Men behartigt de belangen Van de imkers algemeen, Wat daarmee kan samenhangen Weet de imkerstand alleen. Het wordt zeer serieus genomen, Ook al is 't dan bijgebied, Dit mag voor de bijen komen, Maar bijkomstig is hei niet. Wat wij bijzaak zouden heeten Moet voor hen een hoofdzaak zijn, Maar wat wij van bijwerk weten Is voor ons maar bij terrein. Lijkt het u soms overdreven, Dat men daar nu toe besluit, Het kan zijn, maar ga dan even Van een bijgedachte uit. 't Lijkt vanzelfsprekend voor mij en Logisch dat het daar zoo gaat, Want wie is er als de bijen, Zoo bedrijvig met de raat? P. GASUS. Maximum voor vervoerprijzen Op basis van vooroorlogsche overeenkomsten. Blijkens besluit van de Secretarissen-ge' neraal van de departementen van Waterstaat en van Handel en Nijverheid en Scheepvaart is o.m. bepaald: .De hoogst toelaatbare vervoerprïjs is die, welke door den vervoerder, verhuurder of derde in het tijdvak van 3 tot en met 9 Mei 1940 voor een soortgelijke vervoer-overeen - komst of verhuur is bedongen of ontvangen. Heeft de vervoerder, verhuurder of derde geen vervoerprijs, als in het vorige lid bedoeld bedongen of ontvangen, dan geldt als hoogst toelaatbare vervoerprijs die» welke in het tijdvak van 3 tot en met 9 Mei 1940 voor een - soortgelijke vervoerovereenkomst of verhuur gebruikelijk was. Overigens geldt als hoogst toelaatbare ver voerprijs de prijs, welke voor een soortgelijke vervoerovereenkomst of verhuur in het jaar, eindigende op 9 Mei 1940, laatstelijk gebruikelijk is geweest. De Secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart kan ten aanzien van vervoer over zee, hetzij voor een be paald vervoer, hetzij in het algemeen, van de voorschriften van dit besluit ontheffing verlee- nen of doen verleenen of een anderen prijs bin dend vaststellen of doen vaststellen. De Secretaris-generaal van het Departement van Waterstaat heeft dezelfde bevoegdheid ten aanzien van alle ander vervoer. (A.N.P.) De omroepvereenigingeii voor Winterhulp Nederland. Groot concert in het Concertgebouw in Amsterdam. „Eén voor allen, allen voor één", de leuze van Winterhulp Nederland, was Vrijdagavond ook de leuze der Nederlandsche omroep-organisaties, de A.V.R.O., de V.A.R.A. en de K.R.O., die gezamen lijk in het Concertgebouw een groot, gevarieerd concert hebben gegeven ten dienste van de Winter hulp in Amsterdam. Luisteraars van alle richtingen en ieder geloof vonden Vrijdagavond de verschillende populaire orkesten en artisten bijeen om gezamenlijk een gi-oot bedrag voor de. men kan welhaast zeggen bodemlooze kas van Winterhulp Nederland bijeen te brengen. Guus Weitzel, van Nierop en van Wayenburg stonden broederlijk naast elkaar voor de microfoon. Uit het K.R.O.-symphonic orkest en het A.V.R.O.- omroeporkest had men een groot omroep-syniphonie orkest samengesteld flat afwisselend onder leiding van Pierre Reinards en Nico Treep en met mede werking van Ankie van Wickevoort Crommelin, sopraan, een ernstig programma uitvoerde. Na de pauze brachten 'het A.V.R.O.-amuse- ments-orkest o.l.v. Elzard Kublman, met zang van het damestrio „Klaver Drie", het V.A.R.A. har monie orkest o.l.v. Hugo de Groot en „The Ramblers" o.l.v. Theo Uden Masman, onder den titel „d lichte muze in bote mengeling", een lichter programma tn gehoore. Ir. A. Dubois, gemachtigde voor de concen tratie der omroepvereenigingen in Nederland, zeide bij den aanvang van het concert verheugd te zijn over dit eerste gemeenschappelijk samenwerken, dat ten bate is van de minstbedeelden in ons land, een onmiddellijk reeds zeer vruchtbare samen werking. Het was een feestelijke avond, een avond van opgewekte muziek en opgewekte gezichten, een symbool van de opgewektheid en gulheid, waar mede wij allen de schouders onder het werk van Winterhulp Nederland moeten zetten. (A.N.P.) Nieuwe Finsclie regeering wordt gevormd. Pehkonen, gouverneur der provincie Oulu, kabinetsformateur. United Press meldt uit Helsinki: Van betrouwbare zijde wordt medegedeeld dat de Finsche president, Ryti, den gouverneur der provin cie Oulu, Eero Pehkonen, verzocht heeft een nieuwe regeering te vormen. Pelikanen, die de leider der Agrarische partij is, arriveerde Vrijdagmorgen uit Oulu in Helsinki. Dadelijk is hij begonnen met besprekingen met partijleiders en met de leden der vroegere regee- ring. i Pehkonen was in de jaren -Ty 17/18 lid van de door Vasa geleide voorloopige „witte" regeering van Finland. Sedert 1925 is hij gouverneur van de provincie Oulu. Bij de presidentsverkiezingen, die kortgeleden plaats hadden, was hij candidaat dei- Agrarische partij. Deze trok echter zijn Candida tuur in en ried haar léden aan op Ryti te stemmen. Men neemt aan dat dit'ten doel had voor Pehkonen den zetel van minister-president te behouden. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 28 OP 29 DECEMBER 1940 van 17.34 tot 9.50 Maansopkomst 9.45 Maansondergang 18.50 VAN 29 OP 30 DECEMBER 1940 van 17.35 tot 9.50 Maansopkomst 10.29 Maansondergang 19.57 DEVIEZENVERKEER VOOR GRENSBEWONERS. 's-GRAVENHAGE, 27 December. Bij besluit van de Secretarissen-generaal van de Departemen ten van Financiën, van Hardel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw enVisscherij zijn eenige wijzigingen gebracht in het deviezenbesluit III. Het volgende is nu o.m. bepaald: Het is aan grensbewoners zonder vergunning van het deviezeninstituut geoorloofd binnenlandsche betaalmiddelen uit te voeren tot. ten hoogste vijf en zevenig gulden per dag, ten hoogste echter ze venhonderd vijftig gulden per maand. De uitvoer van Duitsche in reichsmark of rentenmark uitge drukte betaalmiddelen is zonder maximum toege staan. Het is aan grensbewoners verboden betaalmidde len in te voeren, met uitzondering van een bedrag tot vijf en zeventig gulden of een honderd reichs mark per dag. De totaalsom der aldus ingevoerde bedi-agen mag evenwel zevenhonderdvijftig gulden of een duizend reichsmark pee maand niet te boven gaan. Het deviezeninstituut kan in bijzondere ge vallen deze bedragen verhoogen. Het is aan binnenlandsche grensbewoners, die in het bezit zijn van een vergunning van den inspec teur der ivoerrechten en accijnzen, geoorloofd zon der overlegging van de in artikel 22 der deviezen- verordening 1940 bedoelde documenten in het be zette Nederlandsche gebied voortgebraohte roeren de goederen tot een verkoopwaarde van ten hoogste vijf en zeventig gulden per marktdag uit te voeren en terug te voeren. Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen. De nieuwe voorzitter. De Eursinger- en Wellingeresch in Zuid-Drente zullen door ruilverkaveling ver beterd worden. Dat. dit noodig is, toont deze foto van den hoofdtoegangsweg, welke door water en sporen onbegaanbaar is. (Foto Pax Holland.) Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk. In de vacature, ontstaan door liet overlijden van Mr. Dr. A. Baron Röell. is in de vergade ring- van Directeuren tot voorzitter van de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen te Haarlem gekozen Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, Burgemeester van Haarlem. in jCatet ïüitfidntina van 3—6 en van 7—11 uur. WOENSDAG 1 JANUARI: GROO TNIEUWJAARSBAL van 36 en 711 uur. Beide.dagen mu ziek van THE REDLA'S KINGS OF SWING. Aanbevelend p. j. BALTUS. (Adv. Ingez. Mod.) Botsingen aan de grens van Thailand en Indo-China. Felle strijd bij Kcmmardt. Het D.N.B. verneemt uit Tokio, 27 December. De grensbotsingen tusschen Thailandsche en Fransch-Indo Chineesche troepen zijn in den vroe gen ochtend van 24 December, na betrekkelijk kalme dagen, weer opgeleefd, meldt Domei uit Hanoi. De Thailandsche strijdkrachten begonnen de om Savanakhet gelegerde Indo Chineesche troe pen te beschieten. Indo Chineesche troepen vielen ter vergelding Thailandsche eenheden "bij Kemma- rat aan. Er ontstond een hevige strijd, die een tijlang duurde. Bij deze botsingen zijn tachtig Thai landsche soldaten gedood of gewond. Omtrent de vijandelijkheden in de streek van Nakonpang en in den sector van Aranya deelt het Thailandsche opperbevel mede dat de Thailandsche troepen ongeveer 200 man troepen van Fransch Indo China op 24 December hebben verdreven. Den zelfden dag hebben de Thailandsche strijdkrachten het vuur op Indo Chineesche troepen geopend, die stellingen aan het bouwen waren. Volgens het Thai landsche bericht zouden de Indo Chineesche stel lingen volkomen vernield zijn. Ds. F. W. Drijver overleden. Bekend folklorist en geschiedvorscher NAARDEN. 27 December. Te Naarden is over leden de bekende folklorist en geschiedschrijver ds. F. W. Drijver. Ds. Drijver werd 26 Mei 1860 geboren te Ui recht en bereikte aldus den leeftijd van 80 jaar. Zijn theologische studies voltooide hij te Amsterdam. Op 30-jarigen leeftijd werd hij predikant te War der (N.-H.) en vier jaar later deed hij zijn intrede te Avenhorn en Groenhuizen. In 1899 nam hij een beroep aan in Naarden, welke gemeente hij 29 jaar diende. Op 1 November 1928 vroeg hij emeri taat aan. De regeering erkende zijn verdienste door hem te benoemen tot ridder in cle orde van Oranje Nassau. De oude vestigstad heeft den dominee die een zeer populair figuur was, niet alleen bij de pro testanten, doch bij alle groepen der bevolking, zeer na aan het hart gelegen. Dit blijkt vooral uit de geschriften, die over de historie van Naarden van de hand van ds. Drijver het licht zagen. Hij schreef in verschillende tijd schriften veel over folklore. Ds. Drijver was verder een vooraanstaande figuur in het vereenigingsleven en hij had zitting ir, zeer vele comités. Ook heeft hij hard gewerkt om een waardige lustplaats te verkrijgen voor het stoffelijk overschot van Comenius. De teraardebestelling heeft plaats Maandagmid dag 1 uur op dè algemeene begraafplaats te Naar den. (AN.P.) BEVERWIJK Kerstgave Fonds Armengoederen. 400 waardebonnen van ƒ1.uitgereikt. Daar dit jaar ten gevolge van de buitengewone omstandigheden de gebruikelijke collecten voor het „Fonds Armengocclercn" niet gehouden kon den worden, was het voor de Kerstuitdeeling be schikbare bedrag belangrijk lager dan vorig jaar. Ook kon geen accijnsvrij vet worden verstrekt, daar dit niet beschikbaar was gesteld. Niettemin kon aan ruim 400 gezinnen een bon voor levensmiddelen, ter waarde van f 1 worden gegeven. Filmavond van „De Gieteling". Voor de leden van de Personeelsverecniging „De Gieteling" zal op Vrijdag 10 Januari des avonds te half acht in het Kennemer Theater de Drachtige geluidsfilm „Pareh. de macht van de Kris" worden vertoond. De boeiende geschiedenis speelt in Insulinde. Wat de tuinders kregen. VEREENIGDE VEILINGEN „KENNEMERLAND* EN „VRIJE VEILING". Prijsnoteering 27 December 1940. Andijvie per kg 1522 cent. Wortelen per bos 19—20 cent. Selderij per bos 34 cent. Peterselie per bos 23 cent. Tomaten per kg 24—42 cent. Prei per kg 3/8 cent. Uien per kg 2.83Va cent. Witlof per kg 25—30 cent. Waspeen per kg 5—12 cent. Knollen I per stuk 716 cent. Knollen II per stuk 3—5 cent. Gele kool per kg 45Vè cent. Groene 'kool per kg 46 cent. Breekpeen per kg 2V23.3 cent. Boerekool per kg 36 cent. Spruiten per kg 25—52 cent. Koppen per kg 1015 cent. Langs de Lijn. Programma van de Radiocentrale. Programma van de Radio Centrale van heden avond na 7 uur K.R.O. 7—7.15: Vragen van den dag en nieuwsberichten. 7.158 „Tempo! Tem po!" 88.15: Nieuwsberichten. 8.15—9.00 „Musi- quette", olv. Guus Jansen. 9.009.30 Het KRO- orkest. 9.30—10.00 Dansmuziek. 10—10.15 Nieuws berichten. 10.15—10.55 Een kort bezoek aan de opera. 10.55—11 Wij sluiten den dag. KERSTFEEST VAN DE HERVORMDE NAAISCHOOL. Vrijdagavond werd het Kerstfeest van de Herv. Naaischool bijgewoond door de regenten der school en de ouders der leerlingen. Het werd geopènd door ds. J. de Vries,: die het- Kerstver haal vertelde. Hierna zong een koortje gevormd uit de leer lingen eenige' Kerstliederen. Vervolgens vertelde de leidster dei' school, mej. Blom, een Kerstverhaal, waarna de kinderen weer zongen. De jongste leerlingen vertoonden hierna een tableau, dat zeer aardig, werd uitgevoerd. Ds. de Vries sloot deii avond met dankge bed. De post op Nieuwjaarsdag. Naar wij vernemen zal op Nieuwjaarsdag één brief- en pakketpostbestelling worden uitgevoerd. De postverzending is als op Zondag. Voor zegelverkoop, aanbieden van telegrammen telegraaf is het kantoor 's morgens geopend van acht tot negen uur en 's middags van één tot twee uur. Op 31 December, 2, 3 en 4 Januari is de mid dagbestelling opgeheven. UIT HET POLITIERAPPORT. Een bewoner van den Wijkermeerpolder heeft aangifte gedaan, dat te zijnen nadeelen vier groote konijnen zijn ontvreemd. De kas van de telefooncel op het Stations plein is in den Kerstnacht gelicht. De politie stelde een onderzoek in. Verscheidenheid aan de bloemen- VELSEN PERSONALIA. Voor het diploma „Kantoor-stenograaf Ned. 130" slaagde de heer R. Hommes, Velsen-Noord en mej. M. de Pagter, IJmuiden, leerlingen van mevr. P. Ruiter-Smelik. De aanvoer aan de bloemenveiling ,,'t Cen trum" was in de afgeloopen week niet bijzon der groot, hoewel de verscheidenheid van de di verse soorten steeds toeneemt. Vooral de verschillende soorten tulpen, zooals Rose Copland. Hillegarde, Pierson, Moore en King of the Yellow komen los en komen in steeds grootere kwanta aan de markt. Ook het aanbod van de narcissen is niet onbevredigend. Aardige partijen Helios, West Frisia en Ornatus Max werden voor behoorlijke prijzen afgenomen. De prijzen van de rose, witte en blauwe hya cinten bewogen zich eveneens op een behoorlijk peil. Frezia's worden nog steeds aangeboden. Daarentegen zijn de troschry.santen, die eenige weken lang het meerendeel van de aanvoeren uitmaakten, zoogoed als van de markt verdwe nen. STAND KENNEMERLAND BOKAAL COMPETITIE. Door een 80 overwinning op de Kennemer# heeft IJmuiden thans de leiding genomen. De stand is thans: wed- ge sp. gew. gel. verl. teamp. str.p. B.C. IJmuiden 2 2 0 0 15— 1 *4 B.C.. Santpoort 2 10 1 88 2 B.C. Sans Atout 2 10 1 79 2 B.C. de Kennemers 2 0 0 2 214 0 Daar Nieuwsjaardsdag op Woensdag valt is de clubavond van Sans Atout vastgesteld op Maan dag a.s. HANDBALL VEREENIG ING S. S. H. De opstellingen van de elftallen van S. S. H. zien er als volgt uit: ZaanlandS. S. H. (heeren)E. Klein, Cr. Schaar en H. Schriemer; P. Barbiers, A. Duy- ker eriH.Garritsen; P. Zaagstra.G. Barbiers, J. tea Napel, R. Zoet en H. Messie. S. S. H.Vriendschap 2 (dames): T. Struik;' T. de la Bie en L. Sanberg; M. Duyker, N. Halen beek en A. Harmeyer: A. Luttik, A. Plotting, A. Oortwijn, B. de Ruiter en c. de Pagj&S» v

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1