IJmuider Courant 7fadedand DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN [Iet Tooneel. Twee mannen bij ontploffing gedood Loonstaat. Distributie vaste brandstoffen Australisch eiland beschoten. Amerika blijft buiten den oorlog. Vele personen door duisternis te water. Weer luchtaanvallen op Londen. In het duister te water geraakt ien Hoogtijdag in Haarlem? 26c JAARGANG No. 49 Jiigave Lourens Coster, Maatschappij voor fourant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. loutstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Ijmuider Courant: Kennemerlaan 42, IDmuiden, elefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, jpgegeven voor dit blad, worden kosteloos jpgenomen in de Kennemer Courant i Verschijnt dagelijks, be.ialve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREROOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 30 DECEMBER 1940 Abonnementen per week 0.12^4, per maand 0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwar.aal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertettiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting* Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. jn Rotterdam beraamt men velerlei groote plan nen en daartoe behoort hel voornemen, het tooneel ;0t nieuwen bloei te brengen. Er zal natuurlijk een pjeuwe schouwburg gebouwd moeten worden en jat vordert niet alleen veel geld maar ook tijd. De Rotterdammers willen daar evenwel niet op wach- jeii met de instelling van een eigen tooneelgezel- schap, dat dan maar tijdelijk elders onderdak zou snoeten zoeken. En de Haagsche Post'weet mede te jeelen dat het hier een zeer ernstige onderneming en dat de plannen al vasten vorm hebben jangenomen. Het gezelschap, dat op 1 October van vet volgende jaar zou moeten gaan spelen, zou zijn •aak beginnen in het vooruitzicht van de schep ping van een nieuwen schouwburg in welks baten [jet mee zou deelen, en omgekeerd. Het zou een itadsschouwburg worden, door de overheid ge steund. En men is er van overtuigd dat de liefde roor het tooneel, die in vroeger tijden in de Maas stad zoo sterk was, nog lang niet is gebluscht. Ik geloof dat deze laatste zin ook op andere Ne- jerlandsche steden toepasselijk is, al kunnen de peeste niet bogen op een tooneel-verleden, verge lijkbaar met dat van Rotterdam. Als ouderen zich tiet Rotterdamsche Tooneel uit die dagen herinne ren komen van zelf gedachten bij hen op aan voor stellingen, die hen na twintig of dertig jaar nog zijn bijgebleven, die een onuitwischbaren indruk op hen gemaakt hebben. De Rotterdammers hebben tijden van groote vermaardheid gekend, niet alleen in bun eigen stad maar in het geheele land. Hun stukken „trokken" veelal niet minder dan die van bet oude Nederlandsoh Tooneel. En natuurlijk be trof die hek niet alleen de stukken maar ook een 0f meer bepaalde acteurs of actrices die de hoogtij van hun loopbaan beleefden. Het is altijd eec ken merkende Nederlandsche eigenschap geweest dat men zich meer interesseerde voor de spelers dan roor het spel, dat men naar een nieuw stuk ging Jijken niet omdat de naam van den schrijver groote verwachtingen wekte maar omdat Louis Bouw meester of Willem Roy aards er de hoofdrol in speel deom nu maar een paar groote namen uit het verleden te noemen. En het is nog altijd zoo. Het treft mij altijd weer dat in de pauze en na afloop gesprekken als regel beheerscht worden door de vraag „hoe vond je die of die?", dat sommigen zich niet eens den naam van den auteur kunnen herinneren, dat een zwak of gewrongen stuk dik wijls „gered" wordt als het spel van de een of andere geliefde ster een bijzonder succes blijkt. Deze volgorde van waardeering is voor mij in dien zin typisch Hollandsch, dat ik haar in het bui tenland dikwijls in omgekeerden zin heb waarge nomen. Het blijft de vraag of zij ons tooneel goed heeft gedaan; men zou geneigd zijn het tegendeel te veronderstellen. Het sterren-systeem bij de film heeft een en ander zeker gestimuleerd, ook in de concertzaal trouwens, waar de vraag wie de so- is van grooten invloed op de publieke belang stelling is. Maar daar telt de samenstelling van het programma toch altijd nog zwaar mee en heb ben de namen der scheppende kunstenaars nog steeds grooter beteekenis dan die der uitvoerenden. Het tooneel beleeft nog een zeer slechten tijd en dat is niet alleen te wijten aan de tijds omstandigheden, die er nu wel extra moeilijk voor ïijn. Het lijdt nog altijd aan verminderde belang stelling voor dezen vorm van kunst. Maar het heeft meer dergelijke inzinkingen in zijn eeuwenoude ge schiedenis gekend en is die weer te boven ge komen. Dus zal het ook deze weef overwinnen, Menschen die meenen dat het door de geweldige op komst van de film en de radio, die zeker het eind punt van haar mogelijkheden nog niet bereikt heb ben, naar een duurzame plaats op den tweeden rang der publieke belangstelling zou zijn verdrongen, vergissen zich. Zij staren zich blind op de verschijn selen van het heden, vergeten dat die ook niet onveranderlijk kunnen zijn en onderschatten de duurzame waarde, de blijvende kracht van een kiinst die haar sterke eigen kenmerken blijft be zitten en steeds grooten cultureelen invloed heeft doen gelden. Haai' voornaamste karakteristiek: de levende mensch als uitbeelder, in zijn levend con tact met den toeschouwer, blijft haar eigendom'. En daarom moet men de verhouding van tooneel en bioscoop ook niet zien als een soort strijd op leven en dood tusschen twee concurreerende han delsfirma's, waarin tenslotte een van beiden het af zal moeten leggen, maar als een wordingsproces waarin elk het haar toekomende deel tenslotte verwerven zal. Film en radio zijn ons niet gege ven om bestaande kunstvormen te verdringen teaar als een nieuwe aanwinst, als een uitbreiding van de bestaande mogelijkheden, als een ver rijking. Het tooneel heeft niet alleen in de publieke be langstelling maar ook in de waarde van nieuwe werken, ervoor geschreven en in zijn rijkdom aan uitvoerende kunstenaars van het eerste plan een inzinking ondervonden. Ook die zal voorbijgaan en het is een troost te bedenken dat tijden van groote beroering gewoonlijk door welk geheimzinnig samenstel van oorzaken dan ook leiden tot groote opleving in de scheppende zoowel als in de uit voerende kunst. Zal de twintigste eeuw ons een Goethe en een Shakespeare brengen? R. P. Weest voorzichtig met projectielen In een stad in Zeeland is drie weken geleden een vliegtuigbom aangespoeld. Een burger nam het projectiel mee in zijn wo ning, zonder kennis daarvan te geven aan de bevoegde autoriteiten. Op Tweeden Kerst dag wilde hij achter het huis, met zijn zwa ger de bom demonteeren, bij welke pogingen de -bom-ontplofte. De beide mannen zijn gedood. (A-N-P.) Met het oog op de OUDEJAARSAVONDVIE RING zijn onze zaken Oudejaarsdag om 1 uur GESLOTEN. ZEEWEG 84, IJMUIDEN-OOST, VELSEN-NOORD, SANTPOORT (Adv. Ingez Ried.) (De huisvrouw moet, in verband met de nieuwe loonbelasting eveneens zorgen voor loonstaten van haar personeel.) De huisvrouw is „in alle staten" Door 't nieuwe loonbelastingplan, Zij krijgt daar, zij 't in kleine mate Ook weer haar eigen zorgen van. Zij kan er nu al staat op maken, Dat zij een staat opmaken moet En dat soort zakelijke zaken Ligt haar, onwennig, niet zoo goed. Het zijn geen verre toekomstplannen, Het moet in een paar dagen klaar Het moet in kruiken en in kannen, Voor d'aanvang van het nieuwe jaar. En zij die snel weet op te treden Op elk huishoudelijk gebied, Ook in 't gecompliceerde heden, Ziet hier den weg zoo daadlijk niet. Zij zal (maar 'k wil er niet om wedden, Dat doe ik nooit als 'k zeker win) Zij zal ook nu zich wel weer redden, Daar staat haar werkkracht wel voor in. Men kan het haar best overlaten. Dat het weer spoedig gladjes gaat, Nu is ze nog „in alle staten" Straks is ze kortweg weer „in staat". P. GASUS. Gedurende het tijdvak van 1 Januari 1941 tot en met 31 Januari 1941 geven de met „één een heid brandstoffen derde periode" en de met „één eenheid cokes derde periode" gemerkte bonnen elk recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. De verbruikers in de groepen C en D. met een maandverbruik van 25 of meer eenheden vaste brandstoffen per maand dienen zich na 1 Januari a.s. tot de plaatselijke distributiediensten te wen den op door deze diensten bekend te maken dagen, tot het in ontvangst nemen van de toewijzingen voor de derde periode. Duitsch oorlogsschip verscheen Vrijdagmorgen voor Naoeroe. Het D.N.B. deelt .mede: .De .Australische premier Menzies heeft verklaard dat het 'eiland Naoeroe, ten Noordoosten van Nieuw Guinee in den Stillen Oceaan ge legen, Vrijdag kort na het aanbreken van den dag door een vijandelijk schip aange vallen en hevig, beschoten is. Op het eiland, dat sedert 1888 aan Duitsch- land toebehoorde doch in 1920 Britsch mandaat werd, is aanmerkelijke materieele schade ontstaan, evenwel zonder verliezen aan menschènlevens. Ter aanvulling heeft de Australische minister van marine Hughes medegedeeld, dat het schip voor 'de beschieting van Naoeroe de Duit- sche vlag heesch. Alvorens het vuur te openen, waarschuwde het draadloos, dat het radiosta tion van het eiland niet gebruikt mocht worden. Daarna schoot het Duitsche oorlogsschip op vliegtuigen, die voor overlading bestemd waren, benevens op opslagplaatsen van fosfaat en olie, doch niet op particuliere huizen. Na deze doel treffende beschieting verwijderde het Duit sche oorlogsschip zich onverlet en zonder ach tervolgd te worden. -Bovenstaande verklaring van den Australi- schen minister van marine is een bevestiging, ook van de zijde van den tegenstander, dat een Duitsch oorlogsschip uiteraard slechts onder Duitsche oorlogsvlag oorlogshandelingen ver richt. Andersluidende berichten van de vijan delijke agitatie zijn valsch. Roosevelt wel voorstander van uitbreiding der hulp verleening aan Engeland. De diepe duisternis van Zondagavond wederom oorzaak geweest, dat vele menschen in het water van de Amsterdamsche grachten zijn terecht gekomen. Reeds in den loop van den ochtend zag een agent van politie in 'het water van de Lijnbaans gracht het lichaam drijven van een 71-jarigen man, die Zaterdagavond aldaar verdronken is. Zondagavond waren er acht personen wien de duisternis parten speelde. Een echtpaar dat ge armd liep geraakte nabij het Muntplein in het water van den Amsteï. Gelukkig slaagden bur gers er in beide menschen wederom spoedig op het dfoge te brengen. Twee vrienden die op het Singel liepen zijn eveneens den vasten grond kwijtgeraakt. Nadat zij weer op den wal waren gebracht bleek een hunner er minder goed aan toe te zijn, zoodat hij ter observatie naar het Binnengasthuis moest worden vervoerd. Op den Kloveniersburgwal, nabij de Staalstraat. liep een man te water, die kenne lijk onder invloed van sterken drank verkeerde. Een voorbijganger sprong den man na en wist hem zoolang boven water te houden tot agenten en burgers beide mannen uit het water konden ha len. Zoowel redder als drenkeling zijn naar het Binnengasthuis vervoerd. In hetzelfde Gasthuis moest een man worden opgenomen, die in het water aan de Kromboomsloot was geloopen en tijdig daaruit kon worden gered. Een man en een vi-ouw, die resp. in het water van den O.Z. Voorburgwal en van de Leidsche- gracht terecht waren gekomen, bleken er beter aan toe te zijn. Beiden konden na van droge kleeren te zijn voorzien, naar hun woning terug keer en. Zondagavond omstreeks tien uur is de ongeveer 50-jarige winkelier J. W. te Lemmer door de duis ternis misleid van den hoogen kademuur in de Binnenhaven geloopen. Op zijn hulpgeroep kwa men eenige personen toegesneld die met zaklan taarns trachtten den drenkeling te vinden, doch aanvankelijk tevergeefs. Eenigen tijd later kon W. echter uit het water worden getrokken. Dr. Knufman Amsing pastte ongeveer een half uur lang kunstmatige adem haling toe, maar hij mocht er niet in slagen door het toedienen van zuurstof de levensgeesten op te wekken, NEW YORK, 30 Dec. (D.N.B.) Roosevelt heeft Zondagavond een door alle binnenland- sche en kortegolf zenders der Vereenigde Sta ten uitgezonden redevoering gehouden binnen het kader van zijn „niet-formeele praatjes met het Amerikaansche volk". In deze redevoering gaf Roosevelt wederom, verwij zende naar hét driemogendhedenpact van Berlijn, uitdrukking aan zijn bekende opvatting dat uit de houding van Duitschland en Japan gevaren voort vloeien voor de Vereenigde Staten en dat Engeland deze gevaren kan afwenden. Engeland moet der halve door de Vereenigde Staten materieel ge steund worden en deze ondersteuning moet thans in iedere denkbare mate worden opgevoerd. Terwijl hij een dienovereenkomstige oproeping richtte tot de industrieelen legde de president er tegelijkertijd den nadruk op dat hij de rechten der werknemers niet wilde aantasten, want het zijn immers de werknemers, die den eigenlijken arbeid moeten verrichten. Voorts zeidc Roosevelt opnieuw dat hij noch een expeditiecorps naar Europa wilde zenden, noch plannen heeft voor een deelneming der Vereenigde Staten aan den Europeeschen oor log. Wanneer Engeland ondergaat, zoo verklaarde Roo sevelt verder, worden de Vereenigde Staten voort durend bedreigd. Wanneer de Vereenigde Staten echter Engeland helpen, zal het gevaar dat de Ver eenigde Staten in den oorlog worden verwikkeld belangrijk verkleind worden. „Wij willen geen oor log en hebben geen plannen daartoe", zeide Roose velt, „maar", zoo voegde hij hieraan toe, „wij allen moeten meer arbeiden, meer produceeren, opdat Engeland behouden zal blijven". BESTUDEERING TE BERLIJN United Press verneemt uit Berlijn: Van bevoegde Duitsche zijde werd hedenmorgen verklaard dat de rede van president Roosevelt zorg vuldig door de hooge officieele instanties wordt be studeerd. Men uitte zich in dien zin dat de rede belangwekkends bevatte. De tekst kwam te laat om nog in de ochtendbladen te worden gepubliceerd. Het schijnt overigens dat de van officieele zijde ge volgde politiek van negeeren der Amerikaansche „speldeprikken" ten einde is. Na de bestudeering van de rede zal, naar verwacht wordt, een zorg vuldig uitgewerkt commentaar gegeven worden. Het D.N.B. meldt: Vroeg in den avond hebben Zondag kleine afdeelingen gevechtsvliegtuigen in weerwil van het slechte weer aanvallen op Lon den gedaan. Wederom zijn explosieve en brandbom men van alle kalibers op de stad geworpen. Een reeks groote en kleinere branden getuigden van het succes van den aanval. Het Engelsche ministerie van Luchtvaart en het ministerie voor binnen lands che veiligheid hebben Zondagavond, volgens een bericht van Reuter, be kend gemaakt dat in den loop van Zondag bommen zijn geworpen op een stad aan de kust van het graafschap Suffolk, benevens op twee steden aan de kust in het graafschap Kent. Verder zijn bom men gevallen in het noordwesten van Engeland. In een ander Reuterbericht wordt bevestigd dat een stad in het Zuidwesten van Engeland in den nacht van Zaterdag op Zonda'g blootgesteld is ge weest aan een van de felste der talrijke aanvallen, die sedert het uitbreken van den oorlog op deze stad zijn gericht. De Duitsche vliegtuigen wierpen honderden brand- en zwaar explosieve bommen op een uitgestrekt gebied. AANVAL VAN DRIE UUR OP LONDEN. NEW-YORK, 30 December (D.N.B.) Omtrent den laatster) zwaren luchtaanval op Londen meldt de correspondent van de Intei'national News Ser vice uit de Engelsche hoofdstad, dat deze onder worpen is aan een „Coventry-aanval". Groote groepen Duitsche bommenwerpers hebben dood en verderf gezaaid in alle deelen van Londen. Het bombardement was het ergste van de laatste vier maarden. Met geconcentreerde hevigheid duurde de aanval drie uren lang. Toen volgde een pauze. Bij tonnen werden de doodelijke projectielen neergeworpen. Zelfs de grootste gebouwen in het hart van dewereldstad stonden door het geweld der ontploffingen te schudden. Het was een ware hel. Steeds weer braken de Duitsche luchtstrijd krachten door de versperring van het afweervuur heen en. wierpen alle mogelijke bommen neer. Ook Associated Press spreekt van een buiten gewoon zwaren aanval, waarbij een groot aantal branden is ontstaan. De geheele Londensche brand weer moest uitrukken. Het Amerikaansche agentschap maakt verder melding van een zwaren aanval op een stad in Zuid-West Engeland, den zwaarsten van de 240 aan vallen, die de stad mogelijk Southampton tot dusver heeft beleefd. Honderden zwaar explo sieve bommen en brandbommen werden over een uitgestrekt gebied neergeworpen eri ruim 20 zware branden ontstonden. Deze aanval wordt door den Lonidenschen correspondent van het Amerikaansche agentschap United Press in vollen omvang beves tigd. AANVAL OP CONVOOI. Het D.N.B. meldt voorts: In weerwil van het zeer ongunstige weer zijn Zondag Duitsche gevechtsvliegtuigen tot ver boven den Atlantischen Oceaan' dóórgedrongen. Op 200 kilometer ten westen, van ..Noord-Ie.rland is een Britsch convooi aangevallen. Een géladen vracht schip van 9000 ton kreeg verscheidene rechtstreek- sche treffers, die een ketelontplofifng veroorzaak ten en den scheepswand openreten. Het schip kreeg onmiddellijk zware slagzij en .moet spoedig gezon ken zijn. Het verkeer op straat in het duister levert reeds een groot gevaar op. Nog erger wordt het voor hen, die misbruik van sterken drank maken. Dit heeft Zondagavond zeven uur aan een 67-jarigen inwoner van Haarlem het leven gekost. Het poli tierapport meldt daarover het volgende: Tusschen de Damstraat en de Korte Veerstraat geraakte deze voetganger in het water van he Spaarne. Dit werd gezien door een dame, die dokter W. H. Brouwer waarschuwde. Deze belde onmiddellijk de politie op. Nadat ongeveer tien minuten gedregd was, werd de drenkeling op het droge gehaald. Dokter Brouwer heeft geruimen tijd de kunstmatige ademhaling toegepast, maar tenslotte moest hij den dood con- stateeren. Het lijk werd per ziekenauto naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd. Hedenmorgen zeven uur bemerkte een poli- tie-agent, die bij de Gravesteenenbrug te Haarlem surveilleerde, dat iemand in het water van de Bakenessergracht viel. Hij snelde er heen en wist den drenkeling door het toesteken van zijn sabel op het droge te trekken. Het bleek een 46-jarige 1 os-werkman te zijn. Hij werd het perceel Bake nessergracht 103 binnengedragen, waar hij door leden van den Ongevallendienst behandeld en van droge kleeren voorzien werd. Op advies van een geneesheer werd de man per ziekenauto naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd, waar hij observatie is opgenomen. Toch nog een Eeuwfeestherdenking van de Camera Obscura it zou een passende inleiding zijn voor een jaarlijksch feest. De heer C. S. Th. van Gink. directeur der Stichting „Haarlems Bloei" schrijft ons: Naar aanleiding van een korte bespreking, tijde,ns de rondvraag, over een Hoogtij-dag in Haarlem, in de jongste bestuursvergade ring van „Haarlem s Bloei", hebben in de °Haarlemsche dagbladpers het woord „hoogtij-dag" en de wensch hier in Haarlem zooiets te krijgen, hun intrede gedaan. De mogelijkheid een jaarlijks terugkeerend feest in Haarlem tot stand te brengen, is reeds meermalen in den kring van het dagelijksch ring van „Haarlems Bloei", hebben in men en zelfs van alle kanten bezien. „Haarlems Bloei" heeft daarom destijds de plannen voor de „Sportweek" krachtig en daad werkelijk gesteund en met de verwezenlijking daarvan is zeker een jaarlijks terugkeerend eve nement geschapen, dat uitmuntend in Haarlem op zijn plaats is. Haarlem is van ouds een sport centrum en de Haarlemsche Sportweek is een unicum in den lande. De in 1938 door „Haarlems Bloei" georgani seerde Tulpenweek was een eerste poging om tot een jaarlijksch Bloemenfeest te Haarlem te ko men. Haarlem heeft nu eenmaal den naam van Bloemenstad zoodat het voor de hand lag in die richting een grondslag te zoeken voor een Jaar lijksch Feest. De voornaamste bloembolgewassen, narcissen, hyacinten en tulpen, bloeien echter in een tijd, waarin het weer zoo onzeker is en meestal nog zoo koud, dat het organiseeren van groote fees ten op dat tijdstip te riskant is. Bovendien leveren deze bloemen het bezwaar op dat ze zich minder leenen voor versieringsdoeleinden, buiten plaatsing in vazen. Dit is een belangrijk punt in verband met eventueel te organiseeren bloemencorso's. Het plan voor een jaarlijksch groot feest te Haarlem, weer eens in een nieuw kleed gehuld als 'Hoogtij-dag, ligt nu weer voor ons! Wanneer de Commissie voor de Eeuwfeest herdenking van de „Camera Obscura", welke 'juist haar rekening heeft kunnen opmaken na twee opeenvolgende afgelastingen der fees ten, nog zou zijn te bewegen ten derden male de feesten voor té bereiden zoodra de tijdsomstandigheden zulks weer toelaten, zou dat misschien een passende inleiding kunnen vormen tot een jaarlijksch feest. Men stare zich intusschen niet blind op een vergelijking met de 3-October-feesten te Lei den. Voor deze feesten in een deugdelijke his torische grond aanwezig, waardoor ze zich tot op den huidigen dag hebben weten te handha ven. Voor een hoogtijdag in Haarlem zou een pas sende omlijsting moeten worden gevormd en de grondslag daarvoor zorgvuldig moeten worden gelegd, want alleen dan bestaat er kans, deze feesten jaarlijks te doen terugkeer en. Wil dit jaarlijksch feestvan practisch nut zijn, dan zal het een omvang hebben, waarvan het exploitatiebedrag flink in de 5 cijfers zal loopen, zooals de organisatie van de „Camera Obscura-feesten" reeds heeft aangetoond. Een overheidssubsidie zal onmisbaar zijn en alleen dan mogelijk, wanneer vaststaat, dat de feesten van zoodanige beteekenis zijn voor Haarlem, dat overheidssteun gewettigd is. ter Mevrouw Titia van Looy—Van Gelder overleden. Op bijna 81-jarigen leeftijd is na een korte ongesteldheid te Haarlem overleden mevr. Titia van Looyvan Gelder, de weduwe van den groo ten schilder en schrijver Jacobus van Looy. Mevrouw Van Looy heeft reeds bij het leven van haar man in overleg met hem plannen ge maakt voor het oprichten van een op zijn werk betrekking hebbend museum bij hun woning aan den Kleinen Houtweg te Haarlem, welk museum haar stichting is. Mevrouw Van Looy heeft veel gedaan om vooral het literaire werk van haar man te popu- lariseeren. Zij hield daarvoor in het museum in intiemen kring lezingen, zij schreef ook, in verband met deze voordrachten, twee bun dels studies: „Inreiding tot het werk van Jaco bus van Looy". Wij informeerden, wat er nu met het mu seum aan den Kleinen Houtweg zal gebeuren, maar daarover kon nu nog niets gezegd worden. Er zullen echter spoedig nadere mededeelingen over volgen. De teraardebestelling van het stoffelijk over schot van mevr. Van Looy zal plaats hebben a.s. Donderdag 2 Januari te 12 uur op de Al- gemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan te Haarlem. Italië's leve4ismiddelenvoorziemng komt onder ïiet ministerie van landboue. ROME, 29 December (D.N.B.) De ge heele regeling der levensmiddelen- en grond- stoffenvoorziening in Italië is bij wetsdecreet overgedragen aan het ministerie van landbouw. De verdeeling van alle levensmiddelen staat, van de productie af tot het verbruik toe, voor weermacht zoowel als burgerbevolking onder dit ministerie, dat ook controle uitoefent op uit voer en prijspeil. De stichting ,,Ilet Geldersch Landschap" heeft het landgoed „De Lichtenbeek'. te Arnhem, eigendom van de familie Van Limburg Stirum, aangekocht. (Foto Pax Holland.). Verduister goed, Zooals het moet. VAN 50 OP 51 DECEMBER 1940 van 17.56 0 tn 01 O Maansondergang 21.05

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1