Jiunst Nieuwe Uitqaven. BURGERLIJKE STAND Wat onze clubs presteerden. Geen al te goede resultaten. De laatste voetbal-Zondag van dit jaar heeft voor de Beverwijksche clubs geen al te beste resultaten opgeleverd. D. E. M". verloor en raakte daardoor uit de kopgroep. De kampioenskansen van D. E. M. zijn nu wel heelemaal verkeken. Een 31 nederlaag te gen Zeemeeuwen zorgde hiervoor. Ook Kinheim kon het tegen Ripperda niet tot een zege brengen en speelde 11 gelijk, waardoor de kampioenspapieren een punt in waarde zakten. Beverwijk handhaafde haar positie in den kop groep door een benauwde 2-1 zege op Bloemendaal. De Hoogovenclub V. V. B. sloot het oude jaar goed af en stuurde het sterke D. L O. met een 42 ne derlaag naar Haarlem terug. De andere vierde-klasser A. D. O. moest op eigen terrein de punten afstaan aan E. H. S., dat met 32 won. BEVERWIJK—BLOEMENDAAL (2—1) Beverwijk speelde in dezen wedstrijd, die op een doorweekt en zwaar te bespelen veld werd gehóu den, met een geheel gewijzigde opstelling. De ge broeders Albers, die „Beverwijk" hebben verlaten en Grapendaal ontbraken. Van der Steen en J. Ves- sies, die de Albersjes vervingen, zijn wel geen groote voetballers, maar maken zich toch zeer verdienstelijk. In de eerste helft speelden de roodwitten met den sterken wind in den rug en demonstreerden al da delijk zoo'n groot overwicht op de Bloemendalers, dat zij alle zeilen moesten bijzetten om doelpunten te voorkomen. De Wijkermiddenlinie steunde hier bij den aanval zoo volkomen dat de bezoekers het slechts sporadisch, tot een aanval konden brengen. Voor het doel ontstond hierdoor een opeenhooping van spelers. Soms werd er aardig gecombineerd, maar het korte spel werd te ver doorgevoerd. De Bloemendaalverdediging kon daardoor steeds in grijpen. Niettemin kregen de voorwaartsen genoeg kansen, maar de schutter was zoek. Daarbij trof Maenhout het slecht, dat de doelman in uitsteken den vorm was en menig schot op fraaie wijze stop te. Het duurde ruim een half uur eer Holman van dichtbij aan Beverwijk de leiding gaf (10). De weinige aanvallen van Bloemendaal in deze periode droegen daarentegen een verrassend en open karakter en werden over de vleugels geleid. En daarbij werd niet geweifeld met schieten, want bij ieder kansje werd het leder op doel geknald. Van Roon kon dan ook eenige malen zijn handen warmen aan de venijnige schoten. Juist toen de witten zich wat van den druk op hun doel bevrijd hadden, scoorde Holman voor den tweeden keer. Dit doelpunt werd echter geannuleerd. Tegen de rust slaagden de bezoekers er zelfs in de Beverwijkers het vuur na aan de schenen te leg gen, maar Van Roon was op zijn post. Zooals te verwachten was kreeg de Beverwijker achterhoede het in de tweede helft veel zwaarder te verduren. De schoten wei-den echter van te grooten afstand gelost om succes te hebben. Het spel ging nu vrijwel gelijk op. Met een keurigen kopbal maak ten de bezoekers ten slotte gelijk. De vreugde was echter van korten duur, want even -hierna zwenkte -Holman van de linksbuiten plaats opnieuw naar binnen en schoot in het uiter ste hoekje (21). Eenige oogenblikken later miste, hij echter de kans van den dag. Tot aan het einde van dezen wedstrijd, die een verdiende overwinning voor Beverwijk .opleverde^ werd er niet meer gescoord. D, E. M.ZEEMEEUWEN (1—3) In een vooral, na rust onbenullig gespeelden wed strijd heeft D.É.M. den gasten de beide punten moe ten laten. De Zeemeeuwen verschenen met twee invallers, terwijl D.E.M. J. de Vries en het noodige enthousiasme miste. Aanvankelijk was het een aar dige wedstrijd, met D.E.M. iets in de meerderheid, maar daar in de vooi-hoede het schot totaal zoek was, bleven doelpunten uit. De gasten braken vaak gevaarlijk doör en toen een vrije schop den bal voor doel bracht en de D.E.M.-verdediging vergat in te grijpen schoot de linksbinnen in. (01). Tot drie maal toe ontsnapte hierna het D. E. M.-doel aan een doox-boring. Wel was D. E. M. het laatste kwartier sterker, maar ook nu bleef het schot zoek. Een vijf tal coi-ners waren het eenige bewijs van dit over- wicht. VesSies miste de kans om gelijk te maken toen hij alleen voor den doelman naast schoot. Na de thee gaat de strijd aanvankelijk nog gelijk op, maar als bij D.E.M. het verband hoe langer hoe meer zoek raakt en de achterhoede de vreemdste situaties veroorzaakt, maken de gasten hier dank baar gebruik van den voorsprong te vei-grooten tot 02. En als even later een voorzet van den rechts buiten in doel verdwijnt is het zelfs 03. Het spel peil zakt zoo mogelijk nog lager, aan beide zijden wordt maar. raak getrapt, met- dit verschil, dat de vex-dediging der gasten stand houdt. Tot di'ie maal toe komt de Zeemeeuwenmidvoor alleen voor Slo- temaker. Eenmaal schiet hij naast, de beide andere keeren redt de D.E.M.-doelman. Hoewel D.E.M. het laatste kwartier den bal op de helft der tegenpartij weet te houden, wordt er niets gepresteerd. Ten slotte is het de spil De Vries die laat zien dat door schieten doelpunten ontstaan (13). Het is een opluchting als de goed leidende arbiter het einde aaixkondigt. V. V. B.—D. L O. (4—2) Voor rust, toen de Haarlemmers het nadeel had den van den van doel tot doel staanden wind, stond de wedstrijd op een laag peil. Het samenspel mis lukte meestentijds aan beide zijden, terwijl de bal veelal te hoog wex-d gespeeld. De strijd ontwikkelde zich op de D. I. O.-helft, en hoewel de V. V. B. mid denlinie meester was over het middenveld en daardoor haar voorhoede kon voeden, profiteerde deze daarvan niet,, wegens het gemis aan samenspel. Dank zij goed individueel spel van Wim Bakker kon V. V. B. de score openen. De D.I.O.-spelers ra ken dan even beter ingespeeld en weten uit een scrimmage voor het doel den gelijkmaker in de touwen te jagen. Even voor rust weet Morlang, na dat vele cornei-s op het doel van D.I.O. waren ge nomen, den stand op 21 te brengen. Het tweede deel van den wedstrijd is het interessantst. De V.V.B.-ers zijn thans goed ingespeeld. Aanvankelijk was D.I.O. sterk in den aanval. Het goede en stug ge verdedigen van de V.V.B.-defensie belet hen het scoren. Zij wordt daarin goed gesteund door de middenlinie, die langzamerhand het veldspel geheel weet te verplaatsen. Daar ook het verband in de voorhoede thans beter is, hebben de V. V. B.'ers een groote meerderheid op hun gasten. Spi-uit en Mor lang drukken deze meerderheid uit door elk een doelpunt te scoren. Tegen het eind volgt een laat ste krachtsinspanning van D.I.O., waarbij zij den achterstand verkleinen tot 42. V.V.B. blijft echter domineeren. Een wedstrijd in de beste verstandhou ding gespeeld onder leiding van scheidsrechter Scholts. Langs de Lijn. Programma van de Radiocentrale. Programma van de Radio Centrale van heden avond na 7 uur: VARA 77.15 Vragen van den dag en nieuwsberichten. 7.158 Populaire plaat jes. 88.15 Nieuwsberichten. 8.158.45 Eddy Wales. 8.459 Voordracht. 910 VARA-orkest. 1010.15 Nieuwsberichten. 10.15—11 Gramofoon- platen. Installatie praeses St. Jozefsgezellen. Zondag 5 Januari zal de Zeereerw. heer pas toor N. J. Oudejans plechtig worden geïnstal leerd als praeses van de St.-Jozefsgezellenver- eeniging Beverwijk II, de afdeeling van de pa rochie van O.L.Vr. van Goeden Raad. De vacature in den gemeenteraad. Bij besluit van het Centraal Stembureau is in de vacature B. Schelvis als lid van den gemeenteraad benoemd de heer J. L. F. Post. Binnen drie weken moet 'de benoemde aan den voorzitter van het Cen traal Stembureau bericht zerden of hij zijn benoe ming aanneemt. maatschappij van landbouw. De afdeeling Velsen en Omstreken van de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw houdt Vrij dag 3 Januari in hotel „Ter Burg" een ledenver gadering. De agenda vermeldt o.a. een ïezjrg van Ir. Y. de Boer over het onderwerp „De Agrarische Jaarbeurs". Hiei-bij wordt de film van de Jaarbeurs 1940 vertoond. SOIREE IN HET KENNEMER THEATER. In de concertzaal van het Kennemer Theater is Zondagavond de jaarlijksche soiree gehouden voor leerlingen en oud-leerlingen van de Dans school Gré Bolhoven. In den loop der jaren heeft deze dansschool reeds velen de kunst van Terpischore geleerd, zoodat het te begrijpen was, dat voor deze soiree veel belangstelling bestond. Den geheelen avond zijn de danslusti- gen bezig gehouden met dansen en gezelschaps dansen. w.o. de nieuwste Filmpas, enz. The Rythm Aces leverden goede dansmuziek. De heer en mevrouw Bolhoven demonsteerden eenige dansen. Uitslagen Hoogoven Schaakclub. De uitslagen van de onderlinge wedstrijden lui den als volgt: Groep I: G. ZandbergenP. A. Veldheer 10 C. VogelzangH. v. d. Plas 10 B. WulmsM. v. Ikelen 01 G. Paai-dekooperA. de Bxiiin 10 H. v. d. PlasA. de Bruin y2y2 J. BeentjesJ. C. de Haas afgebr! Groep II: P. IJzermanF. Uilenbroek 10 G. van AlfenR. Visser 01 C. de BoerG. Schmidz 1o A. SchererC. Mulder lo Groep III: G. KleinD. Andrea 01 A. BlauwE. Snelle afgebr. K. de Boer—W. Steeman 01 J. van ZomerenG. Offerhaus I0 J. BlauwN. Hendriks afgebr. W. SteemanD. Andrea 10 De belangen van de pensionhouders Vergadering in Alkmaar. De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer ver zoekt ons opneming van het volgende: Naar wij vernemen, zal Vrijdag 3 Januax-i a.s., v.m. 11 uur in de Schouwburgzaal van het Gulden Vlies te Allernaar een openbare vergadering worden gehouden, toegankelijk voor alle leden der bij de Federatie van V.V.V.'s in Noord-Holland boven het Noordzeekanaal aangesloten V.V.V.'s en voor alle pensionhouders, ook als dezen geen lid der V.V.V: zyn. In deze vergadering, waarin als sprekers zullen optreden de heeren J. C. Kettner, voorzitter van den Ned. Vakbond van Pensionhouders, mr. J. P. Ekker, hoofd der afdeeling Vakbelangen Van den Ned. Middenstandsbond,, drs. G. G. Westei-beek en M. Bruggenwirth, voorzitter van den Bond van Beroepspensionhoudei-s, zullen de economische be langen van den Pexxsionhoudersstand worden be sproken. Daar het met het oog op de komende distributie maatregelen van het hoogste belang is, dat de pen sionhouders bij een organisatie zijn aangesloten en teneinde na te gaan tot welke organisatie toetreding het meest gewenscht is, zal het voor pensiönhou- ders van groot belang zijn deze openbare vergade ring bij te wonen. MOOIE OPBRENGST VAN DE WINTERHULP COLLECTE. De opbrengst van de Collecte voor Winterhulp Nederland, die Zaterdag is gehouden, bedraagt 563,51. HEEMSKERK A.D.O.—E.H.S. (2—3). Op een zeer zwaar terrein is deze wedstrijd, die rijk was aan spannende momenten, gespeeld. Direct na den aanvang heeft E.H.S. succes, als Hooydonk van dichtbij Kloes op gelukkige wijze weet te passeeren. Deze tegenslag drukt A.D.O. geenszins, integendeel, zij vallen heftig aan. Na on geveer een half uur weet Koopman den gelijk maker te scoren. Tot aan xrust bleef de stand on gewijzigd. In een druilligen regen wordt met de tweede helft begonnen. Ondanks het zware veld wordt door beide partijen een flink tempo ingezet. Bij A.D.O. blijven de kanthalfs te ver achter; hier onder heeft de aanval te lijden; er ontstaat dikwijls een te groote gaping. Er is geruimen tijd gespeeld eer voor de doelen iets gevaarlijks ontstaat. Bij een aanval der gasten mist Hooydonk een opgelegde kans. Aan den an deren kant wordt Hendrix zoo in het nauw ge bracht dat hij bijna in eigen doel schiet. De doel man weet echter keurig te redden. Even later moet hij weer een uitval vexrichten als Beentjes plot seling inschiet. Ongeveer tien minuten voor het einde weet Lenaarts in buitenspel-positie zijn club de leiding te geven (12). Het lijkt of A.D.O. even de kluts kwijt is, want direct hierop passeert Lijaarts Kloes ten derde male. (13). Kort hierna krijgt Meijer den bal vrij toege speeld, snel zwenkt hij naar binnen en geeft met een mooi schot v. Raay geen kans (23). Heftig spant A.D.O. zich in om nog een gelijk spel te forceeren, maar het mocht niet gelukken. CASTRICUM GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het politiebureau zijn de volgende gevon den voorwerpen aangegeven: Textielkaart, Politie Castricum; Bruine hee renhandschoen, zilveren ketting, beide J. den Broer, Breedeweg 56; Textielbons, Politie Cas tricum; Bakkersmuts en schort, Politie Castri cum; Rozenkrans, P. A. J. Kemps, Nuh. v. d. Veenstraat 24; Blauwe gebreide jongens muts, Politie Castricum; Paar Friesche schaat sen, J. Wols, Prins Bernardstraat 12; Dames ceintuur, bruin fluweel, m. 2 houten ringen, po litie Castricum; Grijze jongenshandschoenen, wol, J. de Groot, dr. Jaeobilaan 7, Witte poes. J. Kolk, Jac. Catsstraat 44: Belastingmerk aan speld, T. Kei. Dokterstraat 6; Bloemkaart, 12 nummers, Politie Castricum. BURGERLIJKE «TAND. Geboren: Gerardus Cornelis, zoon van C. Gijzen en C. C. Klorie, 2e Groelaan la; Eme- rentia Quirlna. dochter van H. G. Brakenhoff en M. M. Oud, Cieweg 12; Hildus Juliana, dochter van C. A. Graafland en H. Hoogendijk, van Oldenbarneveldweg 35; Bernardus Simon, zoon van W. J. Borst en C. M. Wehnes, Alkmaar- derstraatweg 42. Gijzen en c. C. Glorie, 2e Groelaan la; Em.e- en M. M. Oud, Cieweg 12; Hildur Juliana, DRIEHUIS Cultureele bedrijfsfilm van het crematorium. In opdracht van-.de Vereeniging voor facultatie ve lijkverbranding, eigenaresse van het cremato rium, vervaardigden de heeren v. d. Enden en Kannegieter een nieuwe cultureele bedrijfsfilm, daar de reeds bestaande film te zeer verouderd was. Voor geheel het personeel, waarvaxi vex-schei- dene ledexi aan het tot' stand komen van de rol prent hadden meegewerkt, en voor enkele genoo- digden, w.o. bestuursleden der afdeeling Velsen werd deze film Zaterdagmiddag in een der ont vangstzalen van het nieuwe kantoorgebouw ver toond. De directeur, de heer J. van Dijk, zeide in zijn openingswoord, dat hij erkentelijk was voor de groote toewijding, die.de leden van het pei'soneel bij het opnemen vaxi de film getoond hebben. Ze werd IV2 jaar geleden vervaardigd en zij die haar gezien hebben zullen volmondig' moeten erken nen. dat de film. niet alleen uit het oogpunt van filmtechniek, maar ook voor het doel waarvoor ze vervaardigd is. in alle opzichten geslaagd is. De nieuwe cultureele bedrijfsfilm is niet bedoeld als een zuiver propaganda-middel. Ze geeft op een waardige wijze het verloop van een crematie plechtigheid weer. Daar de crematie-idee uitslui tend een zaak van het gevoel is, kan men er niet over debatteeren. Het is, vervolgde de heer van Dijk, een overtuiging die ons crematisten lief is en wij vragen van de niet-crematisten slechts een ding: het recht en dé vrijheid van den mensch zelf te mogen beschikken over de wijze waarop de vernietiging van zijn stoffelijk overschot zal geschieden. Het doel dezer film is de menschen buiten onzen kring meer op de hoogte te brengen van hetgeen er op' eii om het crematorium te zien is. Het is verbazingwekkend, zeide de spr., hoe wei nigen op de hoogte zijn van ons werk. Zelfs uit medische (kringen kunnen ons soms nog de meest dwaze vragen over de crematie bereiken. Zelden zijn allen, die aan het crematorium verbonden zijn, bijeen. Nu thans zich een gelegen heid daartoe voordeed heeft spr. niet geaarzeld deze te gebruiken en ter gelegenheid van het in gebruik nemen van enkele localiteiten in het nieuwe kantoorgebouw de film te laten vertonnen. Onder groote aandacht is- dit na de rede van directeur geschied, De vervaardigers van de film zijn in de uitvoering van hun opdracht buiten gewoon geslaagd. Behalve dat de rolprent op dui delijke wijze in beeld brengt hoe een plechtig heid in het crematorium 111 haar werk gaat, laat ze de toeschouwei's genieten van de schoonheid der natuur op dezen duintóp in Kennemerland. Voor deze schoonheid hebben de oameramenschen een open oog gehad en niét een serie opnamen, die van veel fiintechnische vakkundigheid getuigt,- een waardevolle bijdrage geleverd voor de entou rage van een film. die aan het gestelde doel in velerlei opzichten beantwoordt. Na het vertoonen van de film zijn de aanwezi gen nog eenigen tijd gezellig bijeen gebleven. Om den meestertitel dammen. Laros door De Krijger uitgeschakeld. De wedstrijd om den meestertitel heeft voor Laros wel een 'télëurstellend verloop gehad! Met de Krijger uit Amsterdam was Laros gelijk op de tweede plaats aangekomen. Barragepartijen wa ren noodig en een match van drie partijen werd vastgesteld. De eerste twee partijen eindigden in een nederlaag voor Laros, waardoor de. Krijger zich in den eindstrijd plaatste. De eindstrijd wordt thans voortgezet met Kin-' negin, Rotterdam, M. Verlouw, 's-Hertogènbósch, P. J. v. Dartelen, Haarlem en H. de Krijger, Am sterdam. Deze eindstrijd, een dubbele competitie zal 5 Januari a.s. aanvangen. De eindstand groep „Noord" was als volgt: gesp. gew. gel. verl. pnt. 1. P. J. v. Dartelen, Haarlem 5 2 3 0 7 2. H. de Krijger, Amsterdam 5 2 2 1 6 3. H. Laros, IJmuiden 5 2 2 1 6 4. M. C. Stahlberg, A-dam 5 13 15 5. W. Huisman, Leiden 5 12 2 4 7. Yme de Jong, Haarlem 5 0 2 3 2 BURGERLIJKE STAND. Bevallen: P. Ockei-svan der Vijver, d., Fr Naereboutstraat 21, IJmuiden. I. Heida— de Wit d,. Wijk aan Zeeënveg 156, IJmuiden. C. A. Wela- gen—Heeremans, z„ Gladiolenstraat 4,. Santpoort. W. PeereboomFielder, d., Wijk aan Zeeërweg 24, IJmuiden. C. J. HarmsStet, z., Stationsweg 84, Velsen. M. J. Jon-gejansWelling, z., Velsërduin-- weg 61, IJmuiden. M4UKT at* EEKICiïIN MARKT ALKMAAR. 28 December. 50 pond boter. Kleinhandel f 1.15. Handel matig 2350 kippeneieren f 1,07 per kilo, handel matig. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN. MAANDAG 30 DECEMBER. Thalia Theater: „Kex-misklanten", 7.30 uur. Rex Theater: „Het mysterie van'Kamer no. 12", 8 uur. Bioscoop De Pont: „Ik was Jack Mortimer" 8 uur. AGENDA VOOR BEVERWIJK. MAANDAG 30 DECEMBER. Luxor Theatex-, Breestraat: „Bleeke Bet" en bij- programma, 8 uur. DINSDAG 31 DECEMBER. Luxor Theater, Breestraat: ,31eeke Bet" en by- xrogi-amma, 8 uur. AGENDA VOOR HAARLEM. Heden: MAANDAG 30 DECEMBER. Frans Hals Museum Tentoonstelling „Kunst Zi Ons Doel", 115 uur. Rembrandt Theater: „De Privé-secrëtaris", 2.30 ;.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Een leven lang", 2.30, 6.30 •ri 8.45 uur. Luxor Theater: „Lajla", geprolongeerd, 2.30 30 en 8.45 uur. Palace: „Was ik maar nooit getrouwd", 2, 6.30 n 8.45 uur. DINSDAG 31 DECEMBER. Frans Hals Museum. Tentoonstelling „Kunst Zi Jns Doel", 115 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. - Overleden rür j: Kotitcti ,-3j., "zoon vau'j."PrKo-~ men, Beverwijk. II. Guijt, 20 j.„ ongehuwd, Burg. Rambonnetlaan 65. IJmuiden. G. M. J. de Wilde, wede. v. P. Hilt, Rambonnetlaan 29. IJmuiden. F. Haringa, echtgene. v. A- G Lindhout, Meeuwen laan 16, IJmuiden. tafeltennis. In het Zaansche tafeltennistourrooi gehouden in het gebouw „Ons aller belang" te Koog a. d. Zaan bracht de „D.O.K.'er" J. Cornelisse het tot. de demi finale. tooneeluitvoering „ons genoegen". In het Parochiaal Vereenigingsgebouw gaf de tooneelvereeniging „Ons Genoegen" een opvoe ring van het bekende blijspel ..Gebroeders Kal koen". De groote zaal was geheel bezet. Na afloop was er bal. papierfabriek stopt oudejaarsmiddag 1 uur. Aan het personeel der N.V. Vereen. Papier fabrieken der firma Van Gelder Zonen is mede gedeeld, dat de werkzaamheden op Dinsdag 31 December a.s., Oudejaarsdag, des namiddags te één "uur zullen eindigen. Dit buitengewone verlof behoeft niet te worden ingehaald. Zooals bekend zijn zij, die aan dit bedrijf in den drie-ploegendienst werkzaam zijn reeds sedert 21 December j.l. tot Donderdag 2 Januari a.s. vrij in verband met het stopzetten van de productie 'tot dien datum. kerstavond van de st. joseph gezellenvereeniging. De St. Joseph Gezellen vereeniging houdt hedenavond in haar clubgebouw aan den Wijker- straatw'eg een Kerstavond voor leden, waax'bij ook de leden van den raad van bestuur zijn uitgenoo- digd. Kapelaan a. Groen, praeses, zal den avond ope nen met een inleiding over de Kerstgedachte, waar na de heeren P. Schoorl en a. Schoorl onderschei denlijk een kerstverhaal zullen lezen en declamee- ren. Na de pauze volgt een declamatie van den heer Fr. van Egmond en een voordracht van den heer W. Laurent. Ten slotte zal de heer A. Schoorl spi-eken over vrede. Een en ander wordt afgewisseld met kersth'ede- Marktberichten en besommingen. IJmuiden, 30 December. Schar f 17.50—f 1.6.50; bot f 90—f 75, kabeljauw f 72f 61, kl. gul 'f 54f 53; kl. middel sahelv-isch f 75-f 74. Alles per 50 K.G. succes van „excelsior". Het du-bbelmannenkwartet „Excelsior", directeur de heer B. Nuijen, heeft op het nationale concoux-s, •gehouden door het Comité tot bevordering der mu ziekbeoefening bij dilettanten-zang- en muziekver- eenigingen'fraaie successen behaald. Het behaalde een eersten prijs met 116 punten. Het duo G. Nuijen -M. Jearning a behaalde eveneens een eersten prijs en wiel met 115 punten. kerstwijdingsbijeenkomst oud-k atholieken. De Vereeniging van Jonge Oud-Katholieken D. G. S., hield een Kerstwïjdingsbijeenkomst in het Oud-Kath. Vereenigingsgebouw. te IJmuiden. Kapelaan A. C. van de Poll, vooi-zitter, opende de bijeenkomst en hoopte dat het gebodene mocht bijdragen tot een nieuw -beleven van de Kerst sfeer. De voorzitter las een Deensch kerstvei-haal voor 'van Karl Eward „Het Sprookje van Kerstmis"! Na de pauze werd onder leiding van den heer C. van der Plas opgevoerd het Kèrst-leekespel „In menschen een welbehagen". Dit spel maakte duidelijk op welke wijze de mensch zich ver beteren moet. De voorstelling werd afgewissseld door samen zang. De heer K. Gouda begeleidde op hét Orgel. „Een omwenteling in de behandeling van suikerziekte". Dr. Jules Samuels, chirurg en vrouwenarts, chef van de inrichting voor korte- golven-behandeling te Amsterdam heeft dit boek geschreven als toelichting op ontdekkingen door hem gedaan, waardoor de diagnostiek en de therapie van suikerziekte volgens den schrijver een algeheele wijziging ondergaan. Zijn onderzoekingen leiddden tot diverse con clusies, waarvan de voornaamste zijn: lo. dat de suikerziekte een pancreas-aandoening is, die haar oorzaak vindt in 'n verhoogde hormoonafscheiding van de hei-senklier. 2o. Dat de causale genezing van suikerziekte bestaat in normalisatie van de hersenklier, waardoor alle lichaamscellen die verkeerd functioneeren zich langzamerhand her stellen en bijgevolg ook die van de pancreas of alvleeschklier. 3o. dat de behandeling niet'insuline- HAARLEM, 28 December. 1940 Bevallen: 24 Dec.: C. AzierGroen, z., E. Hulse boschWalther, d., 26 Dec.: M. SpanjaardJaniak, d., E. SouvereinDubbeling, d., 27 Dec.: H. van Opzeeland—Kion,. d., G. .Veen—Boogaard, z„ Overléden: 26 Dec.: R. KlaassenMet, 60 j., Schoterboschstraat, 27 Dec.: M. SprengersRoe- lofs, 94 j., Westerhoutpark, C. Dirks, 77 j., Barend- sestraat, 28 Dec.: W. T. Scheelings, 25 j., Zuidpol derstraat. rnspttrtirrgën -plaats—' -móet- -maken- -voor-- therapie, waarbij dieet en injecties achterweg kunnen blijven. Het boek, dat .ook' voor den niet-medicus be. ïangwekkende lectuuur bevat, verscheen bij E. Brill te Leiden. in Haarlem en daarbuiten. kersttentoonstellingev, Het Rotterdamsehe Boymansmuseum handhaaft j, traditie der Kei stten toonstellingen, allen tijd soit, standigheden ten spijt Het zou van een dom sr* bisme getuigen, als wij u gingen vertellen dat t* - in vroeger jaren wel eens belangrijker Kerstte;! toonstellingen in Boymans zijn gaan bekijken. thans in het belang der kunstgenegenheid gedai- wordt verdient de waardeering van ieder, die k seffen kan voor welke moeilijkheden ieder musenj thans geplaatst staat, zoo het iets heel bijzonder wil bereiken Toch is dat ook dit jaar in Boyrnatj gelukt. De stad Rottei'dam is in staat geweest c» hand te leggen op de verzameling moderne Fraj. sche en Hollandsche schilderijen, nagelaten doet den Rotterdammer W. Palte, waarover straks Bo! vendien kon zij, met de txulp van derden dea prachtigen Rembrandt verwerven, zijn zoon Titm aan z'n schrijftafeltje voorstellend. Over dit schil, derij, hebben wij eenige jaren geleden, toen- het nog als Engelsch eigendom in het Rijksmuseum op een Rembrandt-tentoonstelling hing, het onze b dit blad gezegd. Het blijft, bij het terugzien, een der prachtigste Rembrahdts die wij kennen, waar. in de steeds even raadselachtige schildersqualitei. ten van dien Meester doortrokken zijn *van eej puur menschelijke liefde van den vader tot dep zoon. Het zal één dier eeuwige raadselen der schil, dërkunst zijn hoe op zoo ontroerende manier met wat verf en doek, het zielewezen van een kind kap worden in beeld gebracht. Daar is in het droomeni stax-en van dien kleinen knaap al het mysterieus van het leven vertolkt zooals alleen een waarachtig groot artist en mensch dat vermag te benaderep. Natuurlijk speelde de nauwe familierelatie tusschep den schilder en zijn kind daarbij een rol, maar niet minder het haast onbegrensde vermogen van dep eerste, van zijn gevoelens een zoo absoluut voldra gen uiting in het hem gemeenzaam materiaal tot stand te brengen. In de moderne kunst is het ons slechts de Londensche Thijs Maris die eep analoge ontroering vermag te weeg brengen Titus' portret is alleen reeds een reisje naar Rotterdam waard. Een tweede attractie dezer expositie, die ons tol een tocht naar Boymans noopte is het veel be sproken portret door Pijke Koch van zijp echtgenoote mevrouw KochDe Geer ge. schilderd. Wij staan daarbij voor een vol. komen bewuste negatie van al wat wij ip Titus bewonderd hebben. Van eenige ontroering bij den beschouwer zal daar moeilijk sprake kunna zijn; zoo ze bij den schilder aanwezig was weid öi; door hem zoozeer bedwongen en zoo onevenredig sterk op de schilderij als werkstuk overgebracht, dat al onze aandacht, naar zijn wil, op de techniek van het doek wordt saamgetrokken. Hij behaalt dap een gemakkelijke overwinning, want het zal den beschouwer niet moeilijk vallen te erkennen dat die techniek inderdaad buitengewoon ver ontwikkeld is. Voor hen die gaarne beweren dat in de laatste decennia, ook ten onzent, de techniek van het mooi een kundig schilderen schromelijk verwaarloosd werd én meer op kinderlijk knoeien met verf, dan op schildei-en. was gaan gelijken, mag de verschij ning der neoclassicisten als Koch een verheugende gebeurtenis zijn, voor mijn gevoel zal die, van hoe groote beteeken is overigens ook, slechts een schrede 'zijri naar èën herleving eener waarlijk groote peinture, waarin nimmer-een kille verstandelijk heid de plaats van het hart volkomen heeft inge nomen. Hiermede wil niet gezegd zijn dat een schilder als Koch zulk portret Zonder eenige ont roering zou hebben geschilderd maar zijn emoties daarbij zijn, van zoo overwegend wetenschap,oelijken aard, zoo zeer gespaard van wat wij zoo graag de goddelijke dwaasheid noemden, dat wij in dit werk slechts een étappe, hopelijk naar een haxmonische .ontplooiing van voortreffelijke kundigheid en. warm gevoel, kunnen zien. Het lijkt mij voorloópig no» een misverstand deze geforceerde kilheid als een uiting, een eigendommelijkheid onzer dagen te wil len zien. Zij heeft alleen de betooverende kracht aller welgemikte reactie, doch geeft voor het ver- woi'pene nog niets van gelijke beteekenis in de plaats. Te bewonderen valt in dit portret in hooge mate de schilderkundigheid. Ook is er in den stand der groote figuren een zekere voornaamheid, de stof uitdrukking van het avondkleed, de hooge hand schoenen en de zoo bewonderde zilvei'en schoentjes is onberispelijk. „Net echt", drukt heel behoorlijk de ontroering eener Rotterdamsehe juffrouw, vow de schilderij staand uit. Zij kon niet weten dat dertig jaar geleden voor de stillevens van den Haagschen schilder Arps soortgelijke bewondering geuit wex-d, doch dat die brave man thans in geen enkel museum vertegenwoordigd is. Hij maakt nu, na zijn dood, misschien nog een kansje. Voor dit portret van Pijke Koch blijft in mijn herinnering niets dan diep respect, doch geen grein genegenheid over. De museumdirectie heeft het een plaats aan een afzonderlijken wand inge ruimd, het wordt slechts geflankeerd door een paar karakteristieke plastieken van John Radecker, een Uil en een Panter, die, onbedoeld, op mijn im pressies bij de schildex-ij inwerkten. Die Uil houdt zijn kop zoo leuk scheef en staart zoo dof-ongeloo- vigen de panter staat zoo giftig" op sprong naar een zoo forsche verloochening van allen dier lijken hartstocht.... Die ondeugende beesten maken't mij haast onmogelijk in den zoo savant geschilderden kop van het staande figuur meer dan een masker te zien, zooals de kunst van Pijke Koch voor mij ondanks haar uitzonderlijke qualiteiten achter een masker van wetenschap en wil verborgen, blijft Dat is zijn schuldnoch de mijne. J. H. DE BOIS. ïn het Concertgebouw te Amsterdam gaven de Omroepvereenigingen een groot concert ten bate van „Winterhulp Nederland". Een overzicht op het podium tijdens de opvoering. .(Foto Pax Holland^

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2