htoii KORT NIEUWS. RADIO MAANDAG 30 DECEMBER 1940 Duitsch legerbericht van Zaterdag: Duitsche luchtmacht boven het centrum en het Oosten van Londen. - Brifsche schepen voor Duinkerken verdreven. BERLIJN, 28 Dec. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Een duikboot, van welker jongste successen reeds een deel is' bekend gemaakt, meldt het tot zinken brengen van vier bewapende vijandelijke koopvaardijschepen van 24.340 b.r.t. in totaal. Een andere duikboot heeft het 12.823 b.r.t. groote gewa pende Britsche koopvaardijschip „Waiotira" tot zin ken gebracht. Na de rust der Kerstdagen is in den loop van den 27en December de luchtverkenning en de ge vechtsactiviteit der Duitsche luchtmacht weer be gonnen. Een verkenningsvliegtuig trof ten oosten van den mond van de Theems een vijandelijk koop vaardijschip van ongeveer 8 tot 10.000 b.r.t. met twee bommen van zwaar kaliber. In den nacht van 27 op 28 December hebben ster ke formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen Londen aangevallen met talrijke brisant- en brandbommen van elk kaliber. Hevige ontplofffhgen en groote branden in het centrum en aan den oostelijken rand der stad bewezen de groote uitwerking van den aanval. Verdragend geschut van het leger en de marine heeft in denzelfden nacht vijandelijke schepen, die Duinkerken trachtten te naderen, beschoten en ge dwongen zich in noordelijke richting te verwijderen. De vijand vloog slechts met enkele vliegtuigen het kustgebied binnen zonder op Duitsch rijksgebied bommen te werpen. Patrouille- en beveiligingsvaartuigen werden op de Noordzee door vijandelijke torpedovliegtuigen zonder succes aangevallen. Zij schoten drie vlieg tuigen neer; een ander vijandelijk vliegtuig werd door luchtdoelgeschut neergehaald. Een eigen vlieg tuig wordt vermist. Duitsch legerbericht van Zondag: Aanval op Engelsch convooi in den Atlantischen Oceaan. BERLIJN, 29 December (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht maakt bekend: „Duitsche oppervlakteschepen melden een suc cesvollen aanval te hebben gedaan op een sterk beveiligd convooi in het noorden van den Atlanti schen Oceaan. Het gelukte een 6000 ton metend stoomschip met behulp van geschut en torpedo's in den grond te boren, een tweede stoomschip zwaar te beschadigen en in een kort gevecht een vijande lijken, zwaren kruiser van de sterke dekkings strijdkrachten verscheiden zware geschuttreffers toe te dienen, zoodat de tegenstander het gevecht afbrak. De eigen strijdkrachten kregen geen schade. Een duikboot onder bevel van Korvettenkapitan von Stockhausen meldt als totaal resultaat van een onderneming op grooten afstand het tot zinken brengen van 46.000 b.r.t. scheepsruimte der vijan delijke koopvaardij. In den loop van gewapende verkenningsvluchten heeft een gevechtsvliegtuig gisteren bommen ge worpen op de kade-installaties van Southampton. In den afgeloopen nacht hebben vrij zwakke formaties geveclitsyliegers een havenstad aan de de Britsche Kanaalkust met bommen aangevallen Boven Duitsch gebied werden in den afgeloopen nacht' geen bommen neergeworpen. In het bezette gebied richtten neergeworpen bommen geen noe menswaardige schade aan. Een vijandelijk vliegtuig is door luchtafweer geschut neergehaald". Italiaansch legerbericht van Zaterdag: In Noord-Afrika: Britsche gemechaniseerde afdeeling vernietigd. In Griekenland-, aanvallen der Grieken afgeslagen. ERGENS IN ITALIë, 28 Dec. Stefani). Het 204e Italiaansche weermachtsbericht luidt als volgt: „In het gebied aan de grens van Cyrenaïca aan het front van Bardia artillerievuur. Tijdens een actie in samenwerking met de luchtmacht heeft een onzer snelle colonnes een gemecha niseerde afdeeling van den vijand vernietigd en het materiaal buitgemaakt. Een onzer vlooteen- heden heeft voor de kust een artillerie-actie on dernomen tegen gepantserde afdeelingen en de vijandelijke contingenten uiteengedreven en de gemotoriseerde artillerie tot zwijgen gebracht. Onze bommenwerpers hebben gisteren en in den voorgaanden nacht een vooruitgeschoven basis en gemechaniseerde middelen van den vijand voortdurend doeltreffend bestookt. Onze jacht vliegtuigen hebben verwoede gevechten geleverd met die van den vijand. Een onzer vliegtuigen heeft in de Middellandsche Zee een schip van 5000 ton met een torpedo getroffen en tot zinken gebracht. In totaal werden drie vijandelijke jachtvliegtuigen neergeschoten. Een onzer bom menwerpers is niet teruggekeerd. Aan het Grieksche front werden door krachtige reactie onzerzijds vijandelijke aanvallen afgesla gen. Er werden krijgsgevangenen gemaakt en automatische wapens veroverd. Bombardements- en jachtformaties hebbentroepen, installaties en knooppunten van wegen aangevallen. Op de vijandelijke vlootbasis Preveza is een aanval ondernomen en op voor anker liggende schepen werden voltreffers geplaatst. Een onzer duikbooten is van een kruistocht op den Atlantischen Oceaan niet teruggekeerd. In Oost-Afrika niets belangrijks te melden". BARDIA. Het Italiaansche blad „Gazzetta del Popoio" publiceert, naar Stefani meldt, een artikel "van Giovanni Ansaldo, die er het licht op werpt dat Hooge Commissaris voor Oorlogs economie in Italiaansch Oost-Afrika. Benoeming van senator Gasparini. Het D.N.B. meldt uit Rome: Bij besluit van den onderkoning in Italiaansch Oost-Afrika is de post ingesteld van hoogen com missaris voor oorloglogseconomie in Italiaansch Oost-Afrika. Deze heeft leiding over de voedsel voorziening en de verdeeling van grondstoffen en fabrikaten voor de weermacht en de burgerbevol king. Voorts heeft dit commissariaat de controle over alle bedrijven van militaire economische be- teekenis. Tot hoogen commissaris werd benoemd Senator Gasparini die wordt bijgestaan door een raad, bestaande uit de chefs van de generale staven der weermacht in Italiaansch Oost-Afrika, den vice-gouverneurgeneraal en den inspecteur der fascistische partij in Italiaansch Oost-Afrika. de haven Bardia geenszins een sterkte is zooals de Engelschen beweren en dat de hardnekkige weerstand der Italiaansche troepen verklaard wordt door redenen van moreelen aard en wel door de ergernis der soldaten over de vijandelijike pocherijen na de verovering van Sidi el Barrani en door de overtuiging van alle strijders dat de haven van Bardia voor de Italianen een argument van aanmoediging en een reden voor de zekerheid van een ommekeer in het lot van den Libischen oorlog vormt. Italiaansch legerbericht van Zondag: Groote activiteit aan het front van Bardia (Noord Afrika) ERGENS IN ITALIë, 29 December (Stefani). Het hoofdkwartier publiceert weermaohfcbericht no. 205. Het luidt als volgt: ..In de .grenszone van Cyrenaïca verhevigde be drijvigheid van artillerie en patrouilles aan het front van Bardia. Optreden van onze snelle co lonnes, die in samenwerking met de luchtmacht in ihet woestijngebied eenige vijandelijke pant serwagens hebben vernield. Twee onzer torpedovliegtuigen hebben een „moniteur" en een torpedobootjager aange vallen en getroffen. Een van onze jachttoestellen is niet teruggekeerd. Op het Grieksche front acties van plaatselijk karakter. Vijandelijke strijdkrachten zijn uiteen gedreven door onze artillerie. Afdeelingen van het luchtwapen hebben belangrijke vijandelijke ravi- tailleeringsbases aan de Middellandsche Zee ge troffen. In Oost-Afrika optreden der artillerie en van cavaleriepatrouilles van (beide kanten aan de Soedaneesche grens. Een jachtformatie heeft met succes een aanval op geringe hoogte ondernomen en optrekkende gemotoriseerde troepen met mi- trailleurvuur bestookt en eenige strijdmiddelen in brand gestoken. In een gevecht met vijf jacht toestellen van het type Gloster gelukte het er vier neer te schieten. Vijandelijke vliegtuigen hebben plaatsjes in Abessynië gebombardeerd zonder schade aan te richten. Een van onze toestellen is niet teruggekeerd." Braziliaansche goederen door de Engelschen vrijgegeven. Kwestie der „ïtape" echter nog niet opgelost. Het D.N.B. meldt uit Rio de Janeiro, 28 Decem ber: Officieel wordt medegedeeld dat het Bra ziliaansche departement van buitenlandsche zaken een nota ontvangen heeft van den Britschen am bassadeur, waarin wordt meegedeeld dat de te Port of Spain op het s.s. „Buarqbe" in beslag genomen Braziliaansche goederen, overeenkomstig den wensch van het Braziliaansche ministerie van buitenland sche zaken van 7 December, zijn vrijgegeven. Het blad „Gazeta de Noticias" spreekt er zijn voldoe ning over uit dat door het krachtig optreden van de Braziliaansche regeering reeds twee van de drie door Engeland den laatsten tijd tegen Brazi lië begane daden van willekeur hersteld zijn. Het ergste geval, dat betreffende het s.s. „Itape", laat Engeland evenwel nog steeds bestaan. Brazilië moet daarom ook in het geval der „Itape", aldus dit blad, volledige voldoening voor de schending van zijn souvereiniteit eischen en zich niet met bemidde lingsvoorstellen tevreden stellen. Kattenoogen heeft óns personeel helaas^niet. In het donker kunnen zij niet bestel len. Koop en be stel daarom in de morgenuren. Op 31 Dec. kunnen na 2 uur geen nieuwe be stellingen om aan huis te worden be zorgd meer worden aangenomen. Elke kooper gratis een spel brïdge- kaarten. Winkels door de geheele stad. Na 7 uur mag niet meer worden afge leverd. Bestellingen gaarne v. d. middag (Adv. Ingez. Wied.) Duitschland's komende koloniale politiek. De verhouding ten opzichte van den Inlander. Het A.N.P. verneemt uit Berlijn: In het tijd schrift der buitenlandsche organisatie van de nat. socialistische partij, „Deutsöhes Wollen", pu bliceert gouwleider Bohle een artikel over de ko mende koloniale politiek van Duitschland. Gouwleider Bohle gaat ervan uit dat de over winning van Duitschland het in Versailles begane onrecht zal herstellen en Duitschland weer ko loniën zal brengen. Met deze zekerheid voor oogen zijn de aangewezen instanties in Duitsch land verplicht de grondslagen te leggen voor een toekomstige koloniale politiek van het rijk. Tal- looze kwesties en problemen op politiek, econo misch en cultureel gebied zullen daarbij moeten worden overwogen en opgelost. Uit de reeks van deze problemen wijst gouwleider Bohle vooral op de vraag hoe het Duitsche nationaal socialisme de in de koloniën wonende inlanders denkt te behandelen. Deze vraag, zoo meent hij,.zal onge twijfeld in de wereld groote belangstelling vin den. Hij beantwoordt de vraag vooruit met vast te stellen dat de nationaal socialist daarom vreemde volksgezindheid eert. omdat hij zijn eigen volkskarakter liefheeft. Ook op dit gebied zal het nat. socialisme nieuwe wegen aangeven die uit de principieele beschouwingen over een moderne koloniale politiek voortvloeien. Als politiek doel in de koloniën noemt gouw leider Bohle dat de Duitsche koloniale ambtena ren al hun kracht eraan moeten wijden de kolo niën economisch in de hoogste mate te ..ontslui ten" en dat zij tevens in elk opzicht ernaar moe ten streven voor de inboorlingen een rechtvaar dige meester in het land te zijn. Onder Duitsche bescherming zal de inlander zijn vaderland en zijn volksgezindheid trouw blijven en geen gevaar loopen te ontsporen. Voor de Duitsche kolonisten wordt als beginsel vastgelegd dat zij zich als voorposten van het Groot-Duitsche Rijk gevoelen en derhalve zullen voobkomen een eigen zjg. ko lonialen Durtscher te kweeken, die in den loop dei- eeuwen aan het Duitsche Rijk vreemd wordt. Deze uiteenzettingen toonen aan op hoe uitge breide schaal de bevoegde Duitsche .kringen zich met voorbereidingen, overwegingen en plannen voor een nieuwe koloniale politieke actie van Duitschland bezig houden en met welk een zeker heid men van de Duitsche overwinning ook op dit gebied de herziening van het verdrag van Ver sailles verwacht. Artikel van minister Goebbels. BERLIJN, 28 December (D.N.B.) Dr. Goeb bels heeft in de „Völkischer Beobachter" een arti kel geschreven, dat als kop draagt: „Wat denkt Churchill eigenlijk?" en waarin Goebbels zich bezig houdt met het wezen en de ziel van de thans op het Britsche eiland en in het Engelsche wereldrijk regeerende plutocratische heeren. Deze plutocratie^ aldus constateert dr. Goebbels, heeft den oorlog gewild, zij heeft den oorlog voor bereid en voert hem thans ook. Churchill zelf heeft nooit ontkend, dat hij dezen oorlog gewild heeft. Hij is zijn werk. Hij wilde en wil Duitschland vernielen, ja, hij geeft zich niet eens meer de moeite dit te verdoezelen. Hij vertelt het openlijk aan iedereen, die het hooren wil en zonder rekening te houden met de psychologische uitwerking op het Duitsche volk. Hiermede houdt hij in zijn stompzinnigen haat in het geheel geen rekening meer. Hij ziet derhalve ook niet hoe volmaakt hopeloos de kansen van zijn onderneming zijn. Wij konden ons voor onze belangen voor de oorlogvoering in Engeland geen beteren minister president wenschen dan hem. Hij kan ook niet anders spreken dan hij doet. Hij bevindt zich in de rol van manager, die zijn bokser, ofschoon die reeds tijdens de derde ronde rochelend op den grond ligt en tot zeven uitgeteld wordt, in de pauze moed inspreekt, hem goeden raad geeft, die voor het begin van den strijd op zijn plaats geweest zou zijn, thans echter alleszins eigenaardig aandoet. Alleen op deze wijze is de Engelsche oorlogvoe ring te verklaren. In de oorlogvoering, evenals in de politiek, aldus constateert dr. Goebbels in het slot van zijn artikel, beslist tenslotte niet het holle gezwets, doch alleen de harde feiten. En die staan zonder uitzondering aan onze zijde. Daarom praat Churchill en handelt de Führer. Samenzwering; in Guatamala ontdekt. Bedoeling was de regeering van Jorge Ubico omver te werpen. MEXICO, 28 Dec. Naar uit Guatemala gemeld wordt hebben de autoriteiten aldaar een samenzwering ontdekt, die ten doel had de regeering van generaal Jorge Ubico omver te werpen. De regeering was reeds begin Novem ber van dit complot op de hoogte. Het plan be stond het fort Matamoros in. te nemen en daarna het paleis van den president der republiek te be zetten. De samenzweerders, die reeds wekenlang streng bewaakt werden, zijn dezer dagen gevan gen genomen. (D.N.B.) Zelfs de gemeente-tram van Tokio nam deel aan de nationale feesten in Japan. Kostbaar versierde wagens reden in het bloemencorso, dat door de straten der stad trok. .(Foto WelttoilcLï Dekanosow, de nieuwe Russische gezant te Berlijn, verlaat de Rijkskanselarij ra de Duitsche hoofdstad, na de ontvangst door den Führer, wien hij zijn geloofs brieven heeft overhandigd. (Foto Weltbild) Maarschalk Pétaiu spreekt tot de Fransclie jeugd. Gemeenschapszin beste middel tegen anarchie. Maarschalk Péiain heeft Zondagavond, naar blij kens een D. N. B.-bericht uit Vichy wordt gemeld, een radiotoespraak tot de Fransche jeugd gehou den. Hij zeide o.a.: „Het individualisme, waarop wij ons eens be roemd hebben als op een privilege, staat aan het begin van hei kwaad, waaraan wij bijna te gronde zijn gegaan. Wij willen opbouwen en de eerste daad bij iederen herbouw is de uitschakeling van het vernielende individualisme. Slechts de persoon lijke toewijding aan het geheel verleent het indivi- dueele leven zijn beteeken is. Wie niet in staat is zich bij een groep aan te slui ten, wie niet den vitalen geest van de groep heeft beleefd, kan niet beweren dat hij wil dienen, d.w.z. zijn plicht als man en burger vervullen. Er is geen maatschappij zonder vriendschap, zonder vertrou wen en toewijding. Onafhankelijkheid is zeer zeker met tucht te vereenigen. Daarentegen ontwikkelt zich het individualisme onwillekeurig tot een anar chie, die op haar beurt geen ander correctief kent dan de tyrannie. Het veiligste middel om aan anar chie en tyrannie te ontkomen is de gemeenschaps zin op maatschappelijk zoowel als op nationaal ge bied. Leert dus gemeenschappelijk te werken, gemeen schappelijk te overleggen, gemeenschappelijk te gehoorzamen, gemeenschappelijk uw spel te spelen, kortom: voedt onder elkaar den g.eest der gemeen schap. Zoo bereidt ge een hechten grondslag voor de nieuwe Fransche orde voor. Tusschen het harde jaargetij dat ons ontberingen en lijden oplegt en den smartelijken tijd dien ons land doormaakt, be staat een overeenstemming die een symbool is. Ook in den strengsten winter bewaren wij ons geloof aan den terugkeer van de lente. Frankrijk is nog niet geheel ontbladerd. Weldra zal het weer groen worden en bloeien. Moge de lente van uw jeugd spoedig terugkeeren in de lente van het herrezen Frankrijk". Maarschalk Pétain sprak deze rede uit ter ge legenheid van den „Dag der Fransche jeugd". In vele Fransche steden en dorpen werden bijeenkom sten gehouden, waarop de jeugd naar de radiotoe spraak van den maarschalk luisterde. MINISTER BAUDOIN AAN HET WOORD Minister Baudoin, die met de jeugdkwesties be last is, hield te Lyon een rede, waarin hij zeide dat er een sociaal régime tot stand moet komen, waarbij, de mensch niet meer als koopwaar behan deld wordt. Kapitalisme en Marxisme kunnen dit probleem van het proletariaat niet oplossen. De nationale revolutie daarentegen zal de vraagstuk ken van proletariaat en gezag oplossen of eveneens stranden. De Fransche jeugd moet bij de nationale revolutie, waarop het land wacht en die bijna bet geheele volk wenscht, helpen. Indien dit nationale en sociale werk buiten het kader der oude politieke partijen in een geest van ruimheid wordt onder nomen en indien het verleden wordt vergeten, zal zich zeker meer dan driekwart van alle Franschen van ganscher harte aan dezen arbeid wijden. Slechts I uit een krachtige sociale actie kan een Fransche eensgezindheid ontstaan. Het programma van Frankrijk heet „links noch rechts" maar revolutie. Baudoin riep de jeugd op zich aaneen te sluiten in de liefde voor het vaderland en zich aan Frankrijk te wijden zooals maarschalk Pétain dat doet. In een interview met een vertegenwoordiger van de „Paris Soir" zeide Baudoin, dat een herschep ping van Frankrijk vooral beteekent een herschep ping der Fransche jeugd. De revolutie die maar schalk Pétain heeft aangekondigd en beloofd moet het werk der jongeren zijn. De jongeren moeten, wanneer zij deze revolutie zelf hebben beleefd, haar geleidelijk mededeelen aan de geheele natie. „Wij zullen", zoo zeide Baudoin verder, „de Fransche jeugd den zin voor het leven in de gemeenschap geven, den zin voor het eenvoudige, waaruit de voornaamste deugden die de volken sterk maken ontspringen". Tenslotte zeide Baudoin dat de regeering de ont wikkeling der jeugdgroepen, zooals de padvinders, de Compagnons de France, de jeugdsportvereeni- gingen enz. wil bevorderen en daartoe zoo noodig maatregelen zal nemen. De strijd in het Verre Oosten. De persafdeeling van het Japansehe hoofdkwa tier heeft blijkens een Domei-bericht bekend ge maakt dat de Japansehe militaire operaties gedu rende de eerste elf maanden van dit jaar enorme resultaten bereikt hebben, daar de vijand 290.000 dooden heeft achtergelaten en 55.127 militairen zich hebben overgegeven. Onder de wapenen en het materiaal, buit gemaakt door de Japansehe strijdkrachten, bevinden zich 134 zware veldartil lerie- en bergkanor.ren, 53 machinegeweren, snel vuurgeweren en luchtafweerkanonnen, 541 loop graafmortieren, 780 zware machinegeweren, 3708 lichte machinegeweren, 138 geweren, 11.230 Ohinee- sche geweren 767 gepantserde motorvoertuigen, 33 partsertreinen en 147 bommen. Sinds het begin vam het huidige gewapende conflict heeft de vijand 1.808.351 dooden en gewonden achter gelaten. Dit jaar heeft het Japansehe leger tot 5 dezer 588 Chineesohe vliegtuigen vernietigd en zelf 60 toestellen verloren. Bij Nomonhan heeft het Ja pansehe leger 1389 Russische toestellen vernield en er zelf 137 verloren. Tankschip tot zinken gebracht. NEW-YORK. 28 Dec. (D.N.B.) Het Londen - sohe filiaal van de Standard Oil Company heeft aan haar hoofdbreau in New Jersey medegedeeld ld at het aan de maatschappij toebeboorende tank schip „Charles Pratt" (8982 ton), dat zich sinds 5 December met vijf millioen gallons petroleum op weg bevond naar Freetown in Britsch Gambia in West-Afrika, tot zinken is gebracht. Van de uit 42 personen bestaande bemanning zijn er vermoedelijk 22 om het leven gekomen. Complot in Saocdië—Arabië. Een der leiders terechtgesteld. BEIROET, 29 December. Het consulaat van Saoedië-Arabië deelt officieel mede dat een complot tegen het regime ontdekt is. Lei ders waren sjerif Abdoel Hamid ben Aooen, Elabed Elzib en vier andere personen. Nadat bekentenissen afgelegd waren is Elzib terecht gesteld. De anderen zijn tot gevangenisstraf veroordeeld. (D.N.B.) Krachtens een verordening van den Egyp- tischen minister van defensie blijven de Egyptische officieren, onderofficieren en manschappen, wier diensttijd in Januari afloopt, nog zes maanden onder de wapenen. (D.N.B.) In het Sloweensohe dorp Krisjovljani bij Varasdin hebben, naar het D.N.B. verneemt, de 102-jarige Wilim Juritsjko en zijn 101-jarige vrouw hun tachtigjarige huwelijksfeest gevierd. Uit Tokio verneemt het D.N.B.: Tijdens een proefvlucht is een vliegtuig van de Japansehe Luchtvaartmaatschappij ten Oosten van Tokio in een meer gestort. Daarbij vonden veertien personen den dood. Volgens voorzichtige schattingen zijn te Sjanghai op Kerstavond meer dan 200 Chineesche bedelaars doodgevroren. Ambulances van de inter nationale nederzetting en de Fransche concessie hebben op Kerstochtend alleen in haar gebied reeds 161 doodgevroren menschen, waaronder 106 kin deren, opgepikt. (D.N.B.) Met betrekking tot het Fransche vliegtuig, dat de Engelschen boven de Britsche vesting Gi braltar hebben neergeschoten, verklaart, naar het D.N.B. verneemt, men te Vichy op grond van be richten uit Spaaosche bron dat hier naar alle waar schijnlijkheid sprake is van een vliegtuig van aan hangers van De Gaulle, dat getracht heeft Gi braltar te bereiken en daar te landen. In Marokko heeft een geweldige orkaan het gebied van Mon Ahmed geteisterd. Tien inboor lingen werden door het instorten van gebouwen gedood. De materieele schade is zeer aanzienlijk. (D.N.B.) De in Mei buitgemaakte Engelsche duikboot „Seal" is blijkens een D.N.B.-bericht geheel her steld en thans gereed voor den dienst onder Duit sche vlag. Het Staatsblad van Gibraltar deelt mede dat de Engelsche vice-admiraal Edward Col lins benoemd zal worden tot bevelhebber van. het noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan en als zoodanig admiraal Dudley zal opvolgen. (D.N.B.) Bij den ingang van de IJzeren Poort aldus verneemt het D. N. B. uit Belgrado is de Donau geheel dichtgevroren. Men kan over het ijs den overkant bereiken. Uit Brussel meldt het D.N.B.: De vijf jaarlij ksche prijs voor Vlaamsche litteratuur is toegekend aan den Antwerpschen schrijver Emanuel de Bom. De Bom is directeur van de Vlaamsche Academie voor letteren en taal. Op het gebied der schilderkunst werd de z.g. „Groote prijs van Rome" toegekend aan den schilde» Martin Bolle uit Vilvoorde. Volgens een bericht van de „Messaggero'* Ls de nieuwe Fransche hooge commissaris voor Syrië en den Libanon in zijn residentie aange komen, waar hij zich belast heeft met de lei ding der zaken. In Syrische politieke kringen, heerscht groote voldoening, aangezien men ge neraal Dentz algemeen den man acht, die in staat is een einde te maken aan de kuiperijen van zekere elementen. (D.N.B.) A' 'J PROGRAMMA DINSDAG 31 DECEMBER 1940. HILVERSUM I. 415 M. Nederlandsch programma. KRO. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.15 Wij beginnen den dag* 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Hollandsche muziek (opn.)* 10.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Nederlandsch orkestconcert ,(opn.). 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Gramofoonmu ziek. 12.15 Musiquette. 12.45 Nieuws- en economische bw lichten A. N. P. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.15 KRO-orkest. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Gramo* foonmuziek. 4.00 Viool en piano. 4.204.45 GramofoonmuJ ziek. 5.05 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, en economi sche- en beursberichten A. N. P. 5,30 RVU: Cyclus „In vier Nederlandsche Musea op bezoek". 6.00 KRO-Sym- phonie-orekst en solist. 6.30 Cyclus „De betrekkingen met het Nederlandsche muziekleven van groote figuren uit de muziekgeschiedenis". 6.45—7.15 Als opgegeven. 7.15 KRO- Symphonie-prkest. 7.30—7.45 Berichten, Engelsch. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.15 Vroolljk oudejaarsprogram* ma. 8.308.45 Berichten. Engelsch. 9.00 Gramofoonmuziek* 10.00—10.15 Nieuwsberichten A. N. P. HILVERSUM IT, 301.5 M. AVRO. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P., gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Orgelspel. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.20 Phllharmonïsch kwartet. 12.00 Berichten, tlierna: AVRO* Amusementsorkest. 12.45 Nieuws- en economische b*4 richten A. N. P. 1.00 Omroeporkest en gramofoonmuziek* 2.00 Cyclus „In de schijnwerper". 2.15 Omroeporkest eri soliste. 3.00 Reportage. 3.20 Cabaretprogramma. 4.00 VPRO: Oudejaarsavonddlenst. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten A. N. P. 5.30 AVRO-Aeolïanorkest en solist* 6.15 AVRO-Musette-Ensemble. 6.45 „Balans 1940", causerie 7.00 .Vragen van den dag A. N. P.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 7