IJmuider Courant DAGBLAD VOOK VELSEIN, IJM UI DEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Oudejaarsavond. 1941. Zeepbon-aanwijzingen. De samenstelling van het brood. Nieuwe ijkwet zal 1 Januari in werking treden. Tlieuuxiaar' VELSEN P.f. 26e jSXRGSNG No. 30 Uitgave Lourens Coster» Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V.. Gr. Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724 Bureau Umuïder Courant: Kennemerlaan 42, llmuiden. Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, beiialve op Zon- en Feestdagen DirwtiesP W PEERRROOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 31 DTE GEMBER 1940 Abonnementen per week ƒ0.1254, per maand ƒ0.5254, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwar.aal. Losse nummers 3 cent per ex* Adverteitiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting* Ingezonden mededeelingen dubbele prijs* Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Er zal vanavond, als wij afscheid nemen van 1940 en het intredende nieuwe jaar inwijden met elkaar geluk daarin toe te wenschen, een bijzon dere ontroering zijn. In ieder gezin, in eiken groo teren kring ook die bijeen zal wezen. Ik geloof dit te mogen voorzien omdat het Oude Jaar ons volk zulk een ongekende beproeving heeft gebracht, om dat wij het Nieuwe ingaan in onzekerheid over veel wat verder ons overkomen kan en omdat wij niet temin sterk staan. Dat leed en beproeving louteren heeft het Nederlandsche volk in dit jaar als geheel ondervonden. De slagen die gevallen zijn hebben sommigen extra zwaar getroffen door het verlies van hun dierbare naasten, maar niemand die bewust leeft is ongedeerd gebleven. En toch zullen wij ons allen op dezen Oudejaarsavond moediger en ze kerder voelen dan op den vorigen, toen bij verreweg de meesten de hoop nog leefde dat de oorlog ons land voorbij zou gaan, dat het krijgsgeweld binnen eigen grenzen ons bespaard zou blijven. Ik geloof dat er vanavond meer blijmoedigheid, meer ver trouwen op de toekomst zal zijn dan op 31 Decem ber 1939. Ook omdat wij weten dat er veel van ons gevergd zal worden: in arbeidskracht en in durf en in zelfverloochening. Misschien is de zekerheid, dat ons een moeilijk jaar wacht, beter dan de onze kerheid of het misschien wel eens zou kunnen tegenvallen. De mensch is niet tot een gemakkelijk en zorgeloos bestaan geroepen op deze aarde. Als hij dat zoekt geschiedt het in de beperktheid van zijn inzicht. Als hij het vindt ontdekt hij altijd dat het hem niet het geluk brengt waarvan hij ge droomd had. In zijn diepste wezen vindt het besef, te moeten worstelen met een zware levenstaak, de ware bevrediging. Het zullen geen geslagen, ont moedigde menschenzijn die elkaar vanavond een gelukkig Nieuw Jaar zullen wenschen. Wel be scheidener, nederiger menschen dan in vorige jaren: zich bewust dat meer van hen gevergd mag worden omdat zij meer te geven hebben, zich bewust van feilen maar ook van grooter mogelijkheid tot sla gen, kleiner tegenover God. Want het Godsvertrou wen moet in deze tijden bij vele kleingeloovigen machtig zijn gegroeid. Een jaar geleden herinnerde ik op deze plaats aan een woord van Maurice Maeterlinck: „Nimmer dooft het vuur, waaruit de drift naar een betere wereld zich voedt". En dit woord, waaruit ook een diep geloof spreekt, zal ditmaal beter verstaan wor den dan toen. Het zal als waax-heid verstaan en er kend worden, het zal onze hoop stalen op den vrede, die komen moet en op de herschepping en opbouw van Europa, die niet uit kunnen blijven en waarvoor wij de krachten aanwezig weten. Geloo- ven er nu nog aan een ondergang van het Avond land? Neen.... en toch verkeeren wij in zulk een critieke phase van een tijdperk vol beroering en strijd! Ik wensoh u allen een gelukkig Nieuw Jaar. Beteekent dat een jaar waarin alles u meeloopt, waarin het geluk u voortdurend toelacht, waarin gij alle hindernissen kunt ontwijken of ze spelen derwijs overwinnen? Neen, want zooiets kunt gij toch niet verwachten. Maar bovendien: verlangt gij het zelf? Wat zou zulle een jaar u aan voldoening, aan gewonnen levenskracht, aan werkelijk door leefd leven brengen? Weinig of niets. Beter kan ik u sterkte wenschen en vertrouwen, en de rust die daarmee gepaard gaat en die uw inzicht helder, kalm en onbevangen zal doen zijn. Wij hebben het Kerstfeest gevierd en het heeft nog dieper indruk gewekt dan in andere jaren. Wij zullen Oudejaarsavond vieren en het zal een bij zondere Oudejaarsavond zijn, met veel dankbaar heid van allen die nog bijeen zijn en die nog zooveel goeds zullen kunnen verrichten omdat er zooveel te doen zal zijn. Het is een vol leven dat ons wacht en groot zijn de gaven die God den mensch geschon ken heeft om daarin zijn taak te vervullen zoolang hij geroepen is. Het is een zware tijd dien wij be leven. Maar toch ook zeer zeker een groote tijd. R. P. Thailandsche grenspatrouilles aangevallen. BANGKOK, 30 December (Domei) De hevige gevechten tusschen Thailandsche en Fransch-Indo Chineesche grenstroepen duren nog voort, zoo wordt door het opperbevel van Thailand medege deeld. Op den avond van den 26sten vielen Indo- Chineesche strijdkrachten eensklaps grenspatroilles van Thailand aan, doch trokken terug toen de artillerie het vuur opende. Spoorwegongeluk op de lijn Berlijn— Hannover. Goederentrein op een trein met verlofgangers gereden. BERLIJN, 30 December. Op het traject Berlijn—Hannoover is vanmorgen om drie uur als gevolg van een blokstorinb een goederen trein uit de richting Berlijn tusschen de stations Nennuhausen en Rathenow op een sneltrein met verlofgangers gereden, die tot stilstand geko men was, daar men aan de noodrem getrokken had. Door de botsing werden de beide laatste wagons van den sneltrein beschadigd. Onder de inzittenden van deze wagons vallen vijf doo- den, zeven zwaar- en een aantal lichtgewonden te betreuren. De zwaargewonden zijn naar het ziekenhuis Rathenow vervoerd en de lichtgewon den konden de reis voortzetten. Medische hulp was dadelijk ter plaatse. Nog in de ochtenduren heeft een commissaris van den minister van ver keer een aanvang gemaakt met een onderzoek op de plek van het onheil. (D.N.B.) Ik wensch u allen met elkaaf Het beste in het komend jaar.... Als straks het twaalf uursklokje slaat En u in kring tezamen staat, Gaan uw gedachten meer dan ooit Over het jaar dat is voltooid. En al dat ermee samenhing In ernstige herinnering. Er flitsen beelden door u heen Die u verwerkt, geheel alleen In stil gepeins, doch even maar, Dan kijkt u ernstig weer elkaar Vol liefde in de oogen aan, Het nieuwe jaar is ingegaan. Hoe vaag en duister het verschiet, Eén ding ontveinzen wij ons niet, 't Wordt, hoe dan ook, een moeilijk jaar Met zorg en lasten, groot en zwaar, Dat, wat het nog voor ons verbergt, Het uiterste der krachten vergt, Van onze geestkracht, onzen moed, Van onze werkkracht even goed Welnu, wat ik u heden wensch, Oprecht en ernstig, mensch tot mensch, Is, dat de kracht u wordt gegund, Waar gij uw strijd mee strijden kunt, Den waarlijk zwaren levensstrijd, Ons aller deel in dezen tijd. Versaag niet bij dit nieuw begin, Integendeel, gaat moedig in Het nieuwe straks begonnen jaar, Vereend en krachtig met elkaar, Den blik uit onverschrokken oog Niet neerwaarts richtend, maar omhoog. De taak is zwaar, maar neem ri voor: Ik sla er mij ook ditmaal door. Nooit liet ons volk zich nederslaan Als het voor nooden kwam te staan En het thans levende geslacht Is zeker zoo vol moed en kracht, Zoowel naar lichaam als naar geest, Als ooit een vroeger is geweest. Ik wensch u vrienden, met elkaar, Het beste in het komend jaar P. GASUS 's-GRAVENHAGE, 30 Devember. De secreta ris-generaal van het depai'tement van handel, nij verheid en scheepvaart deelt het volgende mede: TOILET- EN HUISHOUDZEEP Gedurende het tijdvak van Woensdag 1 Januari tot en met Vrijdag 31 Januari geeft de met „113'' genummerde bon van het algemeen distributiebon- boekje recht op het koopen van 150 gram toilet zeep (nieuwe samenstelling) Of 120 gram huishoud zeep of 150 gram zachte zeep, of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gr. zeeppoeder of 600 gr. wasch- poeder. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de zachte zeep van de huidige samenstelling met ingang van Januari niet meer zal worden aangemaakt. In de plaats hiervoor wordt thans een zachte zeep aan gemaakt met een hooger vetzuurgehalte benevens een zachte zeeppasta, waarvan het vetzuurgehalte uiteraard lager is. De voorraden zachte zeep van de huidige samenstelling kunnen alsnog worden uitverkocht en wel 200 gram op één bon. Voor zoover de verpakking dit toelaat, kan de verbruiker gedeelten van bovenstaande hoeveel heden zeep naar keuze tezamen op één bon koopen Voorts blijft de bepaling van kracht, dat de oude voorraden zeepvlokken, zelfwerkende waschmidde- len en vloeibare zeep, welke zeepsoorten :hans nie' meer worden aangemaakt, nog mogen worden uit verkocht, met dien verstande, dat elke bon rech' geeft op het koopen van 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 grarr vloeibare zeep. Met betrekking tot de wassch'erijen öliji't hel voorschrift geldig, dat deze instellingen verplichi zijn voor de behandeling van de gezinswasrh ge durende bovengenoemd tijdvak de met „113" ge nummerde bon van hun clientèle in ontvangst te nemen voor het koopen van zeepproducten en hier voor per bon twintig kilogram waschgoed in be handeling te nemen. De wasch van kantoren, hotels enz., voor zoover het handdoeken, tafelgoed, poetsdoeken en stof doeken betreft, kan ter behandeling worden ge geven, zonder dat daarbij bonnen behoeven te wor den afgegeven. SCHEERZEEP Gedurende het tijdvak van Woensdag 1 Januari tot en met Woensdag 30 April a.s. geeft de met „117" genummerde bon welke tegelijk met de tex- tïelkaart voor mannelijke personen boven den leeftijd van 15 jaar is uitgereikt, recht op het koopen van 50 gram scheerzeep, of één tube, dan wel één pot scheercrême. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 31 DEC. 1740 OP 1 JANUARI 1741 van 17.37 tot 9.50 Maansopkomst 11.35 Maansondergang 22.13 Elk jaar heeft op het landgoed „Elswout" een houtverkooping plaats. In den regel betreft dit zoo genaamd gedund hout. Ten overstaan van notaris H. M. van Weel had die verkooping ook Maandag plaats. Op bovenstaande afbeelding kan men zien, dat de animo, niettegenstaande den voortdurenden Vitamine B 1 veroorzaakt het hongergevoel. 's-GRAVENHAGE, 30 Dec. (A.NP.) Van be voegde zijde schrijft men ons: Onder de vele dwaze geruchten, die ten aanzien van de samenstelling van ons brood de ronde doen, spant het sprookje van verwerking van gemalen bloembollen in ons brood wel de kroon. Ons witte brood b.v. bestaat voor 65 pCt. uit tarwe en voor 35 pCt. uit rogge. Door deze cijfers wordt de moge lijkheid voor „bloembollenmeel" uitgeschakeld. Wel heeft men eenigen tijd proeven genomen met aard appelmeel, dat tot een hoeveelheid van 5 pCt. in het bakmeel verwerkt werd, maar sinds 4 Novem ber bestaat ons brood uitsluitend uit tarwe en rogge die in de genoemde verhouding in het brood voor komen. De veranderde kleur van het brood heeft ook tot vele onjuiste gissingen aanleiding gegeven. Daar men vroeger gewend was aan het blanke melkbrood, heeft het feit op zichzelf al, dat tegen woordig alleen waterbrood gebakken mag worden, dat de blanke witheid van het melkbrood mist, de publieke belangstelling op zich gevestigd. De oorzaak van de grauwe kleur moet echter niet alleen gezocht worden in de omstandigheid, dat er voor de bereiding van het z.g. oorlogsbrood geen melk meer gebruikt wordt. De grauwe kleur van _het brood is n.l. een gevolg van de uitmaling. In den tegenwoordigen tijd is het zeker niet verantwoord meel verloren te laten gaan. De uitmalingsgraad is dan ook opgevoerd tot 80 pCt. Zouden wij verder gaan, dan zou de zemel in het meel komen. De uitmalingsgraad van 80 pCt. garandeert ons dus een maximum hoeveelheid meel. Hierdoor verkrijgt men het meel, dat vlak onder het zemellaagje zit, waaraan de grauwe kleur dan ook te wijten is. Het groote voordeel van deze werkwijze is, dat men bovendien meer vitamine bl verkrijgt, daar vitamine bl zich in de graankorrel bevindt in de laag, die vlak onder de zemel zit. De 35 pCt. roggemeel zijn er verantwoordelijk voor dat het brood iets minder smakelijk is dan vroeger. Deeg met 35 pCt. roggemeel plakt, en rijst daardoor moeilijk. De bakker zal er echter voor een zeer belangrijk deel het zijne toe kunnen bijdragen het brood zoo smakelijk mogelijk te maken. De z.g. klefheid van het brood kan hij vermijden door de bloem voor het gebruik te zeven, waardoor, dank zij de hoeveelheid frissche lucht die op deze wijze in de bloem wordt gebracht, het rijzen wordt be vorderd. Het is een bekend feit dat een gedistribueerd arti kel plotseling zeer gewild is. Distributie verhoogt de vraag: men is geneigd, juist omdat een artikel gerantsoeneerd is, daarvan meer te willen hebben. Oppervlakkig bezien zou men de klacht van het spoediger optredend hongergevoel na het eten van oorlogsbrood in vergelijking met het nuttigen van het voor-oorlogsche brood op rekening van dit ver schijnsel kunnen schuiven. Hoewel nu, afgezien van het feit dat er geen melk in het brood zit, de voedingswaarde zeker niet min der is dan die van het vroegere brood, is de klacht „honger" toch nog aan andere oorzaken toe te schrijven. In de eerste plaats is de belegging niet meer zoo overvloedig als voorheen, maar veel be langrijker is het feit, dat de vitamine Bl, die men door de intensievere uitmaling juist in grootere hoeveelheid verkrijgt, het hongergevoel opwekt. De De Noorsche visschers nemen proeven op hun booten met gasgene ratoren, om zoodoende hun bedrijf gaande te kunnen houden. (Foto Weltbild.) regen, vrij groot was. Hoewel de verkooping onge veer vier uur duurde men wandelde van bosch tot bosch verflauwde de belangstelling geen oogenblik. Er werden dan ook voor het zwaar eiken- en dennen hakhout, alsmede voor het brand- rijs- en takkenboshout behoorlijke prijzen gemaakt. voedingswaarde is dus geenszins verminderd. In tegendeel. Het uitmalen tot 80 pCt. heeft, behalve een hooger gehalte aan vitamine Bl, ook een hoo ger ijzer- en kalkgehalte ten gevolge. De klachten, dat het oorlogsbrood oorzaak zou zijn van op schurft gelijkende huidaandoeningen, worden van medische zijde geheel ontzenuwd. De samenstelling van het brood is, naar van de zijde van vooraanstaande huidartsen is medegedeeld, een voldoende waarborg dat geen huidziekten ontstaan door het gebruik van oorlogsbrood. Men mag niet meer spreken van onsen en ponden. De nieuwe IJkwet, die reeds in April 1937 werd aangenomen treedt 1 Januari' a.s. in werking. Hierin wordt niet langer gesproken van ponden, onsen, ellen, kannen en schepels maar van inder tijd te Parijs internationaal vastgestelde maten en en gewichten en men zal daarvoor in het vervolg ook de daar vastgestelde afkortingen aanhouden. Volgens de nieuwe IJ wet zal ook iedereen verplicht zijn in advertenties, op aankondi gingsborden en in publicaties in dagbladen en tijdschriften deze maten en gewichten te ge bruiken. Men zal dus niet meer mogen spre ken van 1 ons borstplaat doch van 100 gr. borst plaat en ook niet van 1 pond thee, doch van 500 gr. thee. De belangrijkste wijziging van de IJkwet is wel deze, dat in het vervolg niet alleen maten en ge wichten, maar ook meet- en weeg werk tuigen on der de controle van de wettelijk daartoe bevoegde ambtenaren zullen vallen. Zooals voor de hand ligt rekent men met een overgangstijdperk en men behoeft zich dan ook niet ongerust te maken. Zoo is vastgesteld dat meet- of weegwerktuigen, die een behoorlijk meet. of weeg vermogen hebben en behouden, maar die naar het uiterlijk niet geheel aan de nieuwe eischen voldoen, nog tien jaar na het in werking treden der wet mogen worden gebruikt. Maten en gewichten, die telkens herijkt worden maar oude opschriften be vatten, mogen tot 1 Januari 1960 gebuikt worden. In verband met NIEUWJAAR ver schijnt het volgend nummer van dil blad Donderdag a.s. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie (IVe afdeeling) ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de N.V. Maat schappij tot Exploitatie voor Kookovengassen, te IJmuiden, om vergunning tot het oprichten van een inrichting voor het comprimeeren van gasvormige motorbrandstof, tevens gastanksta tion voor auto's, en het daarin plaatsen van een drietal compressoren welke worden aangedre ven door electromotoren van resp. 100, 45 en 79 P.K., op het perceel, kadastraal bekend gemeen te Velsen, sectie A no. 1127 en 1207, plaatselijk bekend fabrieksterrein. Op Zaterdag 11 Januari 1941, des voormiddags te elf uur, zal ten gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren heb ben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip ter secretarie der ge meente (IVe afdeeling) kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerech- tilgd zijn zij. die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling -toe 'te lichten. J O O P'S Baiulenpaleis Wijk aan Zeeëriveg 22 een Gelukkig ISieuivjaar. (Adv. Ingez. Med.) TE WATER GERAAKT MAAR BIJTIJDS GERED. Maandagmorgen te ongeveer 8 uur heeft zich tengevolge van de duisternis bij den aanlegstei ger van het veerboot je der Papierfabriek een. ongeluk voorgedaan, dat voor den betrokkene den heer Th. Koelemeijer, gelukkig goed is af- geloopen. De heer K. wilde zich naar het veerbootje be geven, doch tengevolge van de duisternis liep hij van den steiger af. Hij geraakte te water en ver dween in de diepte. Eenige personen die in de nabijheid waren en het ongeluk bemerkten scho ten onmiddellijk te hulp. Hun pogingen om den drenkeling te grijpen stuitten echter af op de zware leeren jas die de heer K. droeg, waardoor zij geen houvast konden krijgen. Tenslotte gelukte het den heer J. Kouwenoord den heer K. een touw toe te werpen, dat deze kon grijpen. Hij werd uit het water gehaald en kon naar huis gaan om zich van droge kleeren te voorzien. De Italiaansche minister Pavolini ontving te Milaan bij de opening van den hoofdzetel der Duitsch-Italiaansche Cultuurvereeniging uit handen van den gezant Von Mackensen (rechts) het Grootkruis der Orde van den Duitschen Adelaar. (Foto Weltbild,) Ons blad van heden, Oudejaarsdag 1940, is het blad, dat gewijd is aan de Nieuwjaavswenschen, Het is een goede, oude gewoonte, „vrienden en begunstigers" op deze wijze een gelukkig Nieuw jaar te wenschen en al moge men elders van deze gewoonte zijn afgestapt, in Velsen en Bever wijk, al zijn beide gemeen lien bezig, zich een steeds grootere plaats onder de zon te veroveren, is de band tusschen winkelier en klant en in het algemeen tusschen de burgers onderling, nog wel zoo stevig, dat men voldoende waarde hecht aan het effect van een „Nieuwjaarswensch in de krant". Dat de belangstelling voor deze rubriek eerder toe- dan afneemt, blijkt wel uit het aantal dezer adv'ertenties in ons blad van heden. Wie zich de moeite wil geven ze te tellen, zal tot de ont dekking komen, dat het er bijna 600 zijn. Dit is een record, niet alleen voor ons blad, want wij zijn er van overtuigd, dat geen enkel blad in deze streek dit aantal bereikt of ook maar benadert. Wij zien hier het bewijs in. dat de zakenlieden in het gebied rondom de boorden van het Noord- zeekaraal, hoe langer hoe meer gaan inzien, dat de publiciteitswaarde van de IJmuider- en de Kenne mer Courant grooter is dan van welk ander blad: ook, hetgeen trouwens ook duidelijk blijkt uit het groote aantal advertenties, dat men eiken dag in onze bladen kan virden en niet het minst aan de goed-geslaagde bijzondere nummers, die wij den laatsten tiid uitgaven. Ondanks de ongunstige tijds omstandigheden telden deze bijzondere nummer9 steeds vele pagina's advertenties, een verheugend verschijnsel, omdat wij daarin zien een onvermin derde energie van onzen middenstand, een mid denstand, die zich door geen enkele der vele moei lijkheden, waarmede hij te kampen heeft, uit het veld laat slaan. Een bewijs daarvan vinden we in de vele zaken, die den laatsten tijd werden op gericht. Daarbij denken wij allereerst aan de win kelgalerij op het Kennemerplein, waar elf fraaie winkelpanden verrezen, die thans bijna alle ver huurd zijn. Dat spreekt van een ondernemings geest van de beste soort en alhoewel we er de boe. ken niet op hebben nagezien, wil het ons voorko men, dat de eigenaars van deze zaken er geen spijt van nebben, dezen stap te hebben genomen. We staan nu voor den drempel van een nieuw jaar, dat ongetwijfeld nieuwe moeilijkheden met zich mee zal brengen. De strijd om het bestaan zal steeds zwaarder worden; hij zal alleen met succes gestreden kunnen worden, wanneer energie en on dernemingsgeest onverflauwd blijven, geschraagd door de hoop op betere tijden. De „p. f.'"s in deze krant zijn vele. Moge het jaar 1941 bewijzen, dat het al deze gelukwenschen waard is. Redactie en administratie van dit blad zijn ten hoogste dankbaar voor de medewerking, die zij in 1940 in zoo ruime mate hebben ondervonden. En daarom als besluit van dit stukje een nieuw beroep op deze medewerking en een welgemec*A P. F.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1