Waar het in brandde. 1940 Het jaar 1940 in vogelvlucht. Vereenigde Steenkc ienhar.del N.V. Een plezierige Oudefaatsavokd RADIO CENTRALE Jachtverlenging. Nergens kraaide de roode haan victorie De roo-de haan, die in de Beverwijksche geschie denis altijd een groote rol heetf gespeeld en die in het afgeloopen jaar evenals in 1939 een beschei den aandeel had in de locale gebeurtenissen, schijnt op het tweede plan te raken. Victorie kraaide hij in 1940 nergens en waar hij kraaide was het onbetee- lcenend. Eerst op Dinsdag 16 Januari bracht een schoor steenbrandje de brandweer in het oostelijk en dus meest koude deel der gemeente. Terwijl de felle Noord-Ooster stormachtige allures aannam en in de huizen de kachels eens extra werden opgestookt, ontdekte de familie Gooyer, wonende aan den Hof- landerweg 228 vuurverscbijnselen tusschen het plafond in de nabijheid van den schoorsteen. De brandweer werd gewaarschuwd: voor geen kleintje vervaard begon zij den „Pooltocht". Onze goede en trouwe brandweerauto zeulde op den gladden Pro vincialen weg meer dan zij reed, maar hoe het ook zij, de spuit kwam er. Het was echter een vergeef- sche tocht, want het brandje kon met eenige em mers water gebluscht worden zoodat de brand weerlieden voor een ijzig avontuur bespaard ble ven. Denzelfden avond ontstond e^n brandje in een hoop gasaarde op het buitenterrein van de N.V. Chemische fabriek Chemica. De goden waren de brandweer op dezen kouden dag goed gezind, want ook nu behoefde zij geen dienst te doen. Eerst op 15 Maart moest de brandweer opnieuw uitrukken. Nu voor een brand in een winkelpand aan de Breestraat 129. Het perceel brandde geheel uit. De belangstelling voor dezen brand was bui tengewoon groot. Zaterdagmorgen 4 Augustus ontstond brand in de cabine van een vrachtauto, welke in de garage „Motorenco" stond. Het vuur werd in de kiem ge smoord, zoodat de nieuwe spuit, die in dezelfde garage gestationneerd is, geen druppel water be hoefde te geven. Op 8 November werd de assistentie van de brand, weer opnieuw ingeroepen voor een brandje in een schuur aan de C. Amsestraat. De vlammen waren spoedig gedoofd, zoodat de nieuwe motorspuit nog steeds op haar eerste optreden moest wachten. Op 20 November werd de brandweer gealarmeerd voor een schoorsteenbrandje in de dwarsstraat van den Alkmaarscheweg. Ook hier deed de spuit geen dienst, want met zand was het heele gevalletje spoedig gebluscht. Bijna zorgde ons haantje nog voor een vurig besluit van 1940. Automatiek „Royal" stond des nachts in brand. In een ommezien was de brandweer met de nieuwe spuit op het tooneel van den strijd. Onze nieuwe aanwinst „verdronk" het. brandje let terlijk, zoodat ook hier de vlammen het onderspit dolven. R.K. VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING. Maandagavond heeft de R.K. Vrouwelijke Jeugd beweging een Kerstbijeenkomst gehouden. Na het openingswoord van kapelaan De Bot wer den Kerststukjes door de M.U.L.O.-club voorge dragen. Na de uitbeelding van een Kerstsymbool' werd een verhaal voorgelezen; ook het „Vaticum" van pater Schreurs werd voorgedragen. 'Na de pauze voerde de U.L.O.-club een aardig Kerststuk op in drie bedrijven, dat met groote aan dacht werd gevolgd. Kapelaan De Bot sloot dit geslaagde Kerstfeest met een woord van dank. Vrijdag 3 Januari wordt hetzelfde programma gegeven voor de ouders van de meisjes der M.U.L.O. club. Langs tie Lijn. Programma van de Radiocentrale. programma van de Radio Centrale van heden avond na 7 uur: A.V.R.O. 7.007.15: Vragen van den dag en nieuwsberichten. 7.157.40: Melodieuze tonenreeks der liefde, door Pierre Palla. 7.408.00 Het A.V.R.O.-amusementsorkest. 8.008.15: Nieuws berichten. 8.159.15 „Dat wilden wij zoo graag". 9.1510.00: Voor de A.V.R.O.-microfoon traden dit jaar op. 10.0010.15: Nieuwsberichten. 10.1510.30 Serieuze muziek. 10.3010.45 Oudejaarstoespraak. 10.4511.00 Avondwijding V.P.R.O. Nieuwjaarsdag: 7.007.15 Vragen van den dag en nieuwsberich ten, 7.157.30: Instrumentale solisten. 7.308.00 „In 't Kraaijennest". 8.008.15: Nieuwsberichten. 8.15—9.00: N.C.R.V.-orkest. 9.00—9.20: „Bij het be gin van het jaar". 9.209.35: Enkele koorliederen. 9.3510.00 Gevarieerd pi'ogramma. 10.0010.15: Nieuwsberichten. 10.1511.00 Populaire gramofoon- muziek. Hierna: Schriftlezing. Is hier iets van U hij Aan het politiebureau zijn inlichtingen te be komen over de volgende gevonden en verloren voorwerpen en dieren. Gevonden: damesarmbandhorloge, brood kaart, armbandje, zak waschgoed, paar ooi-kleppen, twee zilvei-bons, een want, identiteitspapier, dames hoed, textielkaart, kosteloos rijwielbelastingmerk, fox-terrier, handschoen, kinderkerkboekje, race- rijwiel, bruine tasch, portemonnaie, portefeuille, zwarte handmof, parapluie, koedek, rijwiel belas- tingmerk, kindex-portemonnaie met inhoud Wijk aan Zee: portemonnaie met inhoud, bivak muts. drie vleeschbonnen, kosteloos belastingmerk. Verloren: textielkaart, Engelsche terrier, boodschappentasch, leeren want, heerenvest, rij wielbelastingmeik, horloge, gouden armbandhorloge met gouden schakelai-mband, zwai-te band. hand schoen, identiteitskaax-t, gouden vijfje (bi-oche), be lastingmerk, kinderwant, een kip, gouden öames- armbancihorloge, actetasch met inhoud, twee rij wielbelastingmerken, portemonnaie, handschoen. Wijk aan Zee: i-ijwielbelastingmerk, gebreide wanten, portemonnaie met inhoud, paar motorhand schoenen. Konijnendiefstallen opgehelderd. Weer drie personen gearresteerd. Naar wij vernemen lieeft de Beverwijksche re cherche thans weer drie personen gearresteerd wegens het stelen van konijnen. De diefstallen zijn gepleegd in den polder en onder de gemeente Assendelft. In totaal hebben de daders negen konijnen ontvreemd, die de politie echter al heeft opgespoord. Enkele van de langooren waren reeds gedood. Na het verhoor zijn de drie daders weer op vrije voeten gesteld. „Nieuw Leven" speelt op 19 Januari De eerstvolgende uitvoering van de Geheelont houders Tooneelvereeniging „Nieuw Leven" is vastgesteld op Zondag 19 Januari in het Kenne- mer Theater. Opgevoerd wordt „Een huis vol herrie", klucht in drie bedrijven. Dit overzicht kunnen we gevoegelijk beginnen met te herinneren aan de ijsperiode, die eenige weken duurde. De ijspi-et vierde, zooals dat heet, hoogtij, maar ook de misère. Gladde, onbegaan bare wegen, sneeuwstormen en een ontwricht verkeer, bevroren waterleidingen en W.C.'s en wat al niet meer. Overal werden in deze weken schaatstochten georganiseerd, waarbij de Beverwijkers, die hier aan mee deden, de kleuren hoog hielden. Ondanks de sneeuw- en ijspret was toch iedereen blij, dat het ijstijdperk 1940 definitief tot het verleden behoorde. Woensdag 10 Januari herdacht de af deeling Beverwijk van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden het tienjarig bestaan. Een dag later vierde de afdeeling Beverwijk van het Gezelschap van den Stillen Omgang het zilveren jubileum. Nauwelijks waren de vieringen van deze jubilea achter den rug of de Beverwijksche Amateurfotografenvereeniging vierde in een ge zellige bijeenkomst het derde lustrum. Het derde Nieüwsjaarstournooi van de Hoog oven Schaakclub, dat op Zaterdag 20 en Zondag 21 Januari werd gehouden, werd weer een succes voor de oi-ganiseerende vereeniging. Dr. Max Euwe zette aan dit tournooi luister bij door in de eeregroep mee te spelen. Ook Keres gaf blijk van belangstelling voor dit tournooi. Op 1 Februari was de heer W. J. den Otter, brigadier-majoor der gemeentepolitie 30 jaar in politiedienst. In den nacht van 12 op 13 Februari werd ingebroken in het veilinggebouw ,,'t Cen trum". De buit bedroeg eenige doosjes sigaretten. Ook de coöp. „Samenwerking" aan den Alkmaar scheweg brachten ongewenschte indringers een bezoek. Om zich moed in te drinken hadden zij zich te goed gedaan aan eenige flesschen wijn. Donderdag 15 Februari werd de tentoonstel ling van bolbloemen in tegenwoordigheid van vele autoriteiten geopend. Het was een verkwikking, na vele dagen van ongekende koude, gepaard gaande met strenge vorst en sneeuwval, de bloe menpracht te aanschouwen. Op denzelfden dag overleed het oud-raadslid en wethouder C. Gorter. Op den eersten dag van Maart hield de raad voor het eerst in dit jaar een vergadering, waar in de voorzitter de gebruikelijke Nieuwjaarsrede uitsprak. De Krachtsportvereeniging „D. O. K." behaalde op de kampioenswedstrijden weer eenige mooie successen. Op 5 Maart jubileerde de heer G. Welagen als raadslid. In de tweede week van April werd de jaarlijk- sche tentoonstelling gehouden van de gezamen lijke bakkersbonden. Het was een jubileumten toonstelling, daar het voor de tiende maal was dat deze georganiseerd werd. Met een uitstekenden feestavond herdacht Zondag 21 April de supportersvereeniging „Rood Wit" het tweede lustrum. Woensdag 1 Mei werd de bouw van 83 woningen aanbesteed voor „Goed Wonen" en „De Voor zorg". Laagste inschrijver was J. M. Tromp, al hier. Tot nu toe is er van de plannen door de buitengewone omstandigheden nog niets geko men. Maar wat in een goed vat zit, verzuurt niet! Eind Mei bracht de recherche eenige rijwiel diefstallen tot klaarheid. Het aardbeienseizoen, dat veel beloofde, maar waarvan weinig terecht kwam, werd op 18 Juni ingezet. De heer K. Steyn bedankte in Juni als gemeen teraadslid. Tot zijn opvolger werd benoemd de heer R. van Lunzen. De jaarlijksche aardbeienmarsch, die op Zon dag 30 Juni, werd gehouden slaagde uitstekend. Op 1 Juli werd het gouden jubileum van ons gasbedrijf herdacht. Het personeel schonk een huldeblijk. Donderdag 4 Juli werd 's avonds op de Meer kade een demonstratie gegeven met de nieuwe motorspuit van de brandweer en de baby-spuit. Uit deze prachtig geslaagde demonstratie bleek duidelijk, dat de roode haan weinig kans meer krijgt, victorie te kraaien. Tevens werden bij deze gelegenheid brandmeester K. Honig en de heer H. A. Retel, die onderscheidenlijk 25 en 20 jaar aan de brandweer verbonden waren, door den burgemeester gehuldigd. Op 11 Juli werd de laatste speciale aardbeien- veilling gehouden. De Beverwijksche vroede vaderen kwamen op Maandag 22 Juli weer bijeen; In deze zitting werd besloten het politiecorps met acht man uit te breiden, aan de R.K. Tuinbouwwinterschool een nieuwe bestemming te geven en een wandelweg aan te leggen in Wijk aan Zee. De heer A. de Bie was 31 Juli 25 jaar bij de spoorwegen. De jaarlijksche har draver ij werd 15 Augustus gehouden en slaagde weer uitstekend. Zonne straal won na en spannende course de draverij Eenige dagen later, hield „Door Zang tot Vriendschap" een festival en De Kennemers hun j aarlij kschen sportdag, die drie nieuwe records opleverde en M. Berghuis kampioen 1940 maakte. Op 19 Augustus gebeurde er op den Alkmaar scheweg bij café Sportlust een ernstig verkeers ongeluk, waarbij vijf kinderen en een dame ge wond werden. Eén der slachtoffers overleed enkele dagen na het ongeval. In de eerste week van September nam de ge meenteraad weer eenige belangrijke besluiten, o.a. dat van het omleggen en verbreeden van den Borelweg, opruimen van de vuilnisbelt enz. Maandagmiddag 16 September werd de nieu we R.K. Lagere Tuinbouwschool in tegenwoor digheid van vele autoriteiten geopend. Een week later kregen de Beverwijkers de legi- mitatiekaart. De zaak liep vlot. Diezelfde week werden de prijzen uitgereikt van het voetbaltournooi om het kampioenschap van Kennemerland. De Kennemers wonnen dit tournooi. Op de jaarlijksche Floraliatentoonstelling werd een record aantal inzendingen ingezonden. In den ochtend van den 3den October viel een bom in de Dierluststraat, waarbij een vrouw en een kind werden gedood. Onder veel belangstel ling werden de slachtoffers 6 October ter aarde besteld. Ds. A. J. Bronkhorst deed 5 October zijn intrede in de Ned. Herv. Gemeente te Wijk aan Zee en Duin. In de raadsvergadering van 15 October legde de heer W. van Dok een verklaring af over zijn toetreden tot de N. S. W. G. De raad besloot het rioleeringsplan verder uit te voeren. Op 19 October deelden wij mede, dat de hoek ZeestraatWesterhoutweg verbeterd zal worden. De weg zal daar een breedte krijgen van 40 50 Meter. In October kwam voorts de samenvoeging van Heemskerk en Castricum aan de orde. Dit voorstel vond geen groote instemming. Castricum had liever Limmen. dan Heemskerk, terwijl Heems kerk den wensch uitte, zelfstandig te blijven en indien dit niet mogelijk was. dan de gemeente maar te voegen aan Beverwijk. Dit was ook de meening van den Bever wij kschen raad. Ook As sendelft zat met dezelfde kwestie en voelde wel wat voor 'n tête a tête met ons aardbeienstedeke. Dinsdag 12 November bleek dat vrijwel de ge- heele raad niet alleen Heemskerk, maar ook Vel- sen-Noord wenschte. De autoriteiten van Velsen stonden hier tegenover beslist afwijzend. „Laat Beverwijk zich houden bij de aardbeien en de spruitjes: daar komen geen ijzer, staal en gas bij te pas", was de meening van den Velser raad. Op 8 November verscheen de gemeentebegroo- ting, die door verschillende overheidsmaatregelen jtoen reed op losse schroeven stond, zooals term luidt. Er was een ongedekt tekort van f 317.770,34. Voor do eerste maal in de geschiedenis hadden Beverwijksche veilingen op Maandag 18 Novem ber te maken met maximumprijzen, wat natuur lijk de noodige moeilijkheden met zich mee bracht. 25 November vierde „Vox Humana" haar twee de lustrum. 26 November werd het comité voor het Winterhulpwerk geïnstalleerd. Zondag 1 December herdacht de Vereeniging van Vrijz. Hervormden het 30-jarig bestaan. Op Zondag 15 December overleed in het St. Joseph Rustoord de heer C. A. Zwager, oud-wet houder en één van Beverwijks bekende figuren. In de laatste raadsvergadering werd de ge meente-begrooting behandeld. De heele zitting duurde niet eens twee uur, waarmee de vroede ,-adei-en een record vestigden. of- 3iennemeKla.an 44, Jelefow 4643 door AANSLUITING op de 35 cent per week of 1.50 per maand ROMERKERKWEG 87 - BEVERWIJK - TELEFOON 5421. (Adv. Ingez. Med.) DE OMZETTEN AAN DE VEILINGEN IN 1940. De omzet van de B. E. T. ruim f 44000 hooger. Omzet van 't Centrum lager. De omzet aan de Groenten-, Fruit- en Aardappelenveilingen „B.E.T." vertoonde in het afgeloopen jaar een niet onbelangrijke stijging van ruim f 44000 bij het vorig jaar. Omgezet werd in totaal voor f 715.285,98 tegen f 670.522,13 in 1939. De omzet van groenten en fruit was in 1940 f 566.088,19 en aan aardbeien f 149,197,79, totaal f 715.285,98. Vorig jaar werd aan groenten omgezet een be drag van f 459.574 en aan aardbeien f 210.948. De omzet aan groenten vermeerderde dus in het afgeloopen jaar met niet minder dan f 106.514. De opbrengst van de aardbeien daalde daaren tegen met f 61.751. Het hoogere omzetcijfer is dus alleen bereikt door de geweldige stijging van den omzet van groenten. Voor de groenten werden over het al gemeen na 15 Mei loonende prijzen besteed, dank zij het feit, dat uit de andere tuinbouwcentra naar het buitenland werd geëxporteerd. Beverwijk, dat vrijwel geheel is aangewezen op de binnenland- sche markt, trok hiervan profijt. Ook doordat de groenten een bevredigenden prijs opbrachten, is de achterstand in den omzet, veroorzaakt dooi de mislukking van den aardbeienoogst, geheel in- geloopen. Wel werden voor de aardbeien behoor lijke prijzen besteed, maar de oogstopbrengst bleef door verschillende omstandigheden, die wij reeds meermalen in ons 'blad uiteenzetten, ver beneden de normale. Sinds 1939 is het omzetcijfer van dit jaar het hoogste, dat ooit bereikt is. Het was dus een vrij gunstig jaar en wanneer het zoo blijft als het nu is, laat het zich aanzien, dat het nieuwe jaar voor de koudegrondbedrijven in Ken-nemerland vrij goed zal zijn. De aardbeien moéten-dan echter ook een normale opbrengst geven. De omzetten in de afgeloopen vijf jaren be droegen: 1936: f 565.966.42; 1937: f 586.964.19; 1938 f 676.442,64; 1939: f 670.522,13 en in 1940 f 715.285.98. De Vereenigde Veilingen. Het omzetcijfer van de Vereenigde Veilingen was hedenmorgen nog niet bekend, maar te ver wachten is. dat ook de omzet aan deze veiling beduidend hooger is -dan die van het voorgaande jaar. hoewel de omzet van aai-dbeien in 1940 ruim 2i/2 ton beneden die van 1938 bleef. Bloemenveiling ,,'t Centrum", Het omzetcijfer van de bloemenveiling ,,'t Cen trum" toont niet zoo Ti gunstig beeld als die van de groenteveilingen. In 1940 bedroeg de omzet f 236.982,56 tegen f 286.813,46 in 1939, een vermin dering dus van f 49.831,20. De vermindering in den omzet werd hoofdza kelijk veroorzaakt door de gevolgen van de strenge vorst en den oorlog in Mei, toen de omzet met één slag daalde. Zonder tegenslagen had de bloemenveiling ongetwijfeld eenzelfde cijfer be reikt en misschien wel hooger, daar de uitkom sten van de laatste maanden geregeld zeer goed zijn. Hieronder nog een overzicht] e van de omzetten sinds 1936: f 258.584.83; 1937: f 259.814.25; 1938 f 254.054.15; 1939: f 286.813,76 en in 1940 f 236.982.56. Wat de tuinders kregen. VEROENIGDE VEILINGEN ..KENNEMERLAND' EN „VRIJE VEILING". Prijsnoteering 30 Dec. 1940. Sla per 100 krop f 45.40. Andijvie per 100 krop f 821. Wortelen per bos 20—22 cent. Selderij per bos 4514 cent. Peterselie per bos 4r—6 cent. Tomaten per kg 2640 cent. Prei per kg V/27'/2 cent. Uien per kg 34 cent. Witlof per kg 2632 cent. Waspeen per kg 414 cent. Knollen I per stuk 716 cent. Knollen II per stuk 35 cent. BI. gele kool per kg 45.8 cent. Groene kool per kg 35 cent. Roode kool per kg 44v< cent. Breekpeen per kg 33.3 cent. Schorseneeren II per kg 810 cent. Boerekool per kg 2]A—5 cent. Spruiten per kg 2042 cent. Koppen per kg 811 cent. Rapen per kg Zl/24 cent. VERGADERING AMATEURFOTOGRAFEN. Maandagavond hield de Beverwijksche Ama teurfotografen Vereeniging een werkavond in het Nederlandsch Hervormd Vereenigingsgebouw aan de Oosterwijkstraat. Na een kort openingswoord van den heer G. Broertjes waarin hij de aanwezigen welkom heette werden verschillende systemen voor afzwakken en versterken van negatieven beproefd waarmee over het algemeen goede resultaten werden bereikt. Hierna werd een collectie bezichtigd, bestaande uit foto's van den wedstrijd „Landschappen met stoffage". Hierbij waren opnamen uit Holland, de Duitsc-hland, Hongarije en Japan. DE OMZETTEN VAN DE VEILINGEN. De omzet aan de Bloemenveiling bedroeg in December f 10.761. De 'B.E.T.-veiling zette in de afgeloopen maand aan gi-oenten om een bedrag van f 35.247.80. DE KENNEMERS—KINHEIM. Op Nieuwjaarsdag speelt „Kennemers" in het Sportpark een vriendschappelijken wedstrijd tegen Kinheim. KINDERFEEST VAN DE MIDZA. In het K.S.A.-gebouw heeft de Midza Maandag middag en kinderfeest georganiseerd. De belang stelling was zoo groot dat de zaal tot de laatste plaats toe bezet was, toen de heer G. W. P. Stouten- beek de opgewekte kinderschare verwelkomde. Het Kinder tooneel voerde het bekende sprookje Hans en Grietje op. De avonturen van „Hans en Grietje" werden na tuurlijk met de grootste belangstelling gevolgd. Aan het slot van de voorstelling hadden de mede werkenden niet alleen een daverend applaus in ontvangst te nemeif, maar bovendien nog een har telijk dankwoord van den voorzitter en ieder nog een doos bonbons. Een legertje van helpers en helpsters assisteei-de bij hei uitreiken van de vele traktaties. Noteering van den 30en December 1940. Andijvie per kilo 1519. Koolrapen per zak 1.50. Wortelen per kilo Zxfz Bieten per kilo 6. Aardappelen, klei per H.L. 4.255.15. Spruitjes per kilo 1850. Boerenkool per kilo 2y24'/2 Roode kool per kilo 4. Savoijekool per kilo 4. Uien per kilo 8. Prei per kilo 55y>. Selderie per kistje 32. Appelen per kilo 2250. Pei-en per kilo 2260. Brusselschlof per kilo 2433. (Adv. Ingez. Med.) De jachttijd is een maand vex-lengd, Zoo vind ik in de krant geschi-even, De komst van 't nieuwe jaar dus brengt Geen eind nog aan het jachtig leven Van de fazant en van de gans, Om slechts twee voorbeelden te nemen, Met andx-en krijgen ze geen kans Op rust in hun bestaansproblemen. Hun aandeel in het aax'dsch bestaan Blijft nog voorloopig onder pari, Voor gans en voor fazantenhaan Blijft schot in de maand Januari. Men gunt hun vogelvrijheid niet. Waardoor zij vogelvrij verkeeren, Hun levensloop in 't naast verschiet k Hangt nog aan loopen van geweren. Voor hen blijft als het groot gevaar De hagelbui nog aan de orde, Ze zijn al wild, of 't was voorwaar Wel erg genoeg om wild te worden. Maar een ding heeft in dit bericht Mij, als 'k het zeggen mag, verwonderd, Het haas heeft men den nood vex-licht, Dit is met nadruk uitgezonderd Door dit uitzonderlijk bestel Zullen, hoe vx-eemd het ook mag lijken, Fazant en gans en andren wel, Maar 't haas zelf niet het haasje blijken. VERBETERING AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN. WOENSDAG 1 JANUARI. Bioscoop De Pont: „Mannen in het zadel", 8 uur Matinée 2.15 en 5.15 uur. DONDERDAG 2 JANUARI. Bioscoop De Pont: „Mannen in het zadel". 8 uur TERAARDEBESTELLING C. DE LIEFDE. Maandagmiddag werd op de begraafplaats „De Biezen" ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer C. de Liefde, gepensionneerd leeraar aan de Rijks Normaallessen te Velsen. Nadat de zoon van den heer De Liefde, dr. W. C. de Liefde, zijn vader hartelijk dank had gebracht voor alles wat hij voor hem gedaan had en ook twee zusters van den overledene afscheid hadden genomen, sprak de heer Reitsma èn als vriend èn als bestuurslid van „Volksonderwijs". In eerstgenoemde kwaliteit had de heer Reitsma den overledene leeren kennen als een edel mensch, Hij rekende het zich tot een eer tot de oude vrien den te mogen behooren. Een parallel trekkend met den naam van den heer De Liefde, zeide spr„ dat hij inderdaad naar zijn naam gehandeld had. Tenslotte prees de heer Reitsma den overledene voor wat hij voor 't openbaar onderwijs is geweest. De heer G. J. Bremerkamp sprak als oud-leer ling. „Ik sta hier niet", zoo zeide deze, „als offi cieel vertegenwoordiger van het groote corps uwer oud-leexTingen, maar toch houd ik mij er van over tuigd dat ik de gevoelens van de meesten hunner vertolk. Toen wij de Normaalschool verlieten hebben wij allen leeraren, dus ook u, dank gezegd, voor alles wat u voor ons gedaan had. Later echter hebben wij pas beseft hoe zwaar dit alles wel woog. Later, toen wij zelf met de groote en dubbele klassen ken- rfis maakten, hebben wij pas begrepen, hoe zwaar de taak was, die op u rustte, toen u de eerste en twee de voorbereidende klas voor uw rekening nam. En desondanks verrichtte u die taak met een opge wektheid, welke bewondering afdwong". Tenslotte wenschte spr. den verscheiden leeraar een „rust in vi-ede" toe. OPBRENGST COLLECTE WINTERHULP De j.l. Vrijdag' in onze gemeente gehouden huis- aan huiscollecte van Winterhulp Neder land heeft opgebracht f 595.97 en de Zaterdag gehouden straatcollecte f 374.77, zoodat in to taal f 970.74 werd gecollecteerd. Ierland en de Amerikaansclie hulp aan Engeland. Stefani voorziet een poging tot neutraliteits- schending. ROME, 29 December. (Stefani). De diploma tieke redacteur van het agentschap Stefani schrijft dat het nog niet officieel bevestigde voorstel om den vrijstaat Ierland te beschouwen als een ont schepingsbasis voor ravitailleeringen en oorlogs tuig, dat bestemd is voor Engeland, slechts be schouwd kan worden als een voorstel dat ten doel heeft de normen der neutraliteit te schenden. De bewering dat de materialen, die uit Amerika naar Ierland zouden worden gezonden, van de eene neu trale haven naar de andei-e zouden gaan, is in wer kelijkheid een groteske mystificatie, want iedereen weet dat deze ravitailleeringen een oorlogsvoex-en- den staat zouden ten goede komen en niet voor vi'edes-, maar voor oorlogsdoeleinden. Bovendien had de regeering der Vereenigde Staten Iexdand zelf opgenomen in de zóne, welke vex'boden is voor Amex'ikaansche schepen. Bovendien moet worden overwogen dat Engeland zelf bij de toepassing der blokkade het beginsel heeft vastgesteld dat den neutralen staten alleen de ravitailieering wordt toegestaan, welke strikt noodzakelijk is voor het leven van het binnenland. Tenslotte heeft Engeland vaak den doorvoer handel verboden, zelfs van de noodzakelijkste ravi- tailleeringen. Een voorstel, ten doel hebbende een neutrale haven te maken tot een ontschepingsha ven voor oox-logscontrabande ten gunste van een oorlogvoerenden staat, is dus veroordeeld op grond van dezelfde beginselen, die Engeland met zooveel onverbiddelijkheid toepast. CHAPLIN'S „DICTATOR" IN ARGENTINIë VERBODEN. BUENOS AIRES (United Press) De vertooning van Chaplin's film „De Dictator" is in geheel Argentinië verboden. Men veronderstelt dat deze nieuwe beslissing genomen is, nadat de Ita- liaansche ambassadeur een stap bij de Argen- tijnsche regeering heeft gedaan omdat door de film de gevoelens van een volk worden gekwetst waarvan de regeering uitstekende betrekkingen met Argentinië onderhoudt. GESLAAGD. Voor het examen „Kaotoorstenogx'aaf 130-Ned.", afgenomen door de Federatie voor Stenografie „Groote" te Amsterdam, slaagden o.m. de dames j. Snijders, en J. Noorman te IJmuiden en mej. A. G. M. van Meurs te Santpoort. Zij werden opgeleid door den heer F. de Vries te Driehuis. OMZET STAATSVISSCHERSHAVENBEDRIJF. De omzet van den Rijksvischafslag gedurende December bedroeg f 66.428 tegen f 506.481 in De cember van het vorig jaar. De omzet bedroeg in 1940 f 2.920.236 tegen f 6.356.026 in 1939. DRIEHUIS G. VAN LENTE f Alhier is op 68-jarigen leeftijd overleden de heer G. van Lente, vroeger bouwkundige en be kend eigenbouwer te Amsterdam. De teraardebe stelling van het stoffelijk overschot zou heden, Dinsdagmiddag, op de begraafplaats Westerveld plaats vinden. HEEMSKERK BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johanna, d. van Gijsb, Verduin en Joh. M. Slotenmaker; Petrus, z. van Ever. Koelman en A. A. Koper; Diewera Cornelia Maria, d. van H. Beentjes en Cath. Boots. GEVONDEN. Een belastingmerk. Inlichtingen ter Secreta rie. WINTERHULP. De straatcollecte voor de Winterhulp heeft ruim f 69 opgebracht. A. D. O. Het programma voor Zondag luidt: Spaar nevogelsAD.O., A.D.O. 2—G.V.O. 2, G.V.O. 3— A.D.O. 3 en Meervogels 2A.D.O. 4. HEEMSKERK. R. K. VOLKSBOND. Zondag 12 Januari houdt de R.K. Volksbond een ledenvergadering. Op deze vergadering zal spreken dr. Olierook, de bondsadviseur. De aanvallen op Londen. NEW YORK, 30 Dec. (D.N.B.) Omtrent den luchtaanval op Londen geeft de Londensohe cor respondent van de „New York Herald Tribune" indrukwekkende verslagen, klaarblijkelijk betrek king hebbend op den aanval in den nacht van Zaterdag op Zondag. Duitsche vliegtuigen hebben Londen fel aangevallen en. naar de correspon dent meldt, gedurende drie uur onafgebroken be stookt met zwaar explosieve en brandbommen. Een stadsdeel is daarbij in een hel veranderd, waar duizenden brandweerlieden nog des ochtends trachtten langzamerhand de vlammen meester te worden. Van de Waterloo Bridge af zag de Oostelijke horizon er uit als een Wagneriaansche enscenee- ring, waartegen de St. Pauls Kathedraal machtig afstak, afgeteekend tegen de laaghangende rook wolken. Van tijd tot tijd was de groote kerk verdwenen in de rookwolken. Het was een der kortste, maar zwaarste aanvallen. Langs de Theems sloeg een voltreffer in op een uit twee verdiepingen be staande tram. De tram werd uit de rails gelicht en kwam 150 meter verder aan den anderen kant van de straat weer neer. Ook werden verscheidene gebouwen getroffen. die reeds bij vorige aanval len schade hadden opgeloopen. Later heeft de correspondent een rondrit per auto gemaakt door het stadsdeel dat het zwaarst getroffen is, en „waar reusachtige branden woed den". Het getroffen gebied heeft een oppervlakte van meer dan een vierkante kilometer. De „New York Times" publiceert een bericht uit Londen van de Associated Press, waarin wordt gemeld, dat vele leden der luchtbescherming in wanhopigen strijd met de branden het leven heb ben verloren. Talrijke stadswijken zijn in vlam men gehuld. De straten lagen vol brandweer slangen. De brandweerlieden moesten werken, ter wijl voortdurend puinstukken neerstortten. Luchtaanvallen op Noord-Fransche liaven. BERLIJN, 30 December (D.N.B.) Herhaaldelijk hebben Britsche vliegtuigen getracht de Noord- Fransche haven Lorient, een der vele Duitsche ma rine- en luchtwapenstatïons aan de Kanaalkust, aan te vallen. Aan het D. N. B. wordt medegedeeld dat als indrukwekkend bewijs van de doeltreffendheid der Duitsche afweer bij Loi'ient zeer vele wrakken van Engelsche vliegtuigen liggen. Thans is volgens dit bericht wederom een Engelsch bombardements vliegtuig, dat militair belangrijke installaties wilde bombardeeren, kort na zijn komst neergeschoten. Van Duitsche zijde wordt het kenmerkend genoemd voor de dilettantistische en zinnelooze Britsche rrxi- litaire strategie dat de Engelschen afzondei'lijk vlie gende toestellen uitzenden naar het gepantserde reuzenfront van duizenden kilometers, terwijl de groote aanvallen van het Duitsche luchtwapen het eene militair belangrijke centrum van Engeland na het andere „coventreeren".

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5