Voor lange avonden Uit de Pers. JAtfeodi"'MkiÜM DINSDAG 31 DECEMBER 1940 Duitsch legerbericht. Luchtmacht valt Britsche convooien aan. BERLIJN, 30 December (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: „In den nacht van 28 en 29 December hebben gevechtsvliegtuigen de haveninstallaties van Ply mouth aangevallen. De bommen veroorzaakten brandt en ontploffingen. In den loop van de gewapende verkenning over dag werden verscheiden voor den oorlog belang rijke doelen aan de Oostkust van Engeland met bommen bestookt. Bovendien kreeg een belangrijke fabriek te Crewe bij een scheeraanval verscheiden voltreffers. Van een convooi ten oosten van Harwich werd een vrachtschip van omstreeks 10.000 b.r.t. door bommen in brand gestoken. Ten Oosten van South- wold is een mijnenlegger getroffen. Bij een aanval op een groot convooi. 200 K.M. ten noodwesten van Londonderry, kreeg een vrachtboot een zwaren voltreffer, zoodat zij met slagzij bleef liggen en begon te zinken. Artillerie van de marine heeft een vijandelijk oorlogsschip onder vuur genomen, toen het onder begunstiging van het weer de Kanaalkust poogde te naderen. In den afgeloopen nacht hebben vrij sterke for maties gevechtsvliegtuigen Londen weer met bom men bestookt. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met enkele vliegtuigen boven Duitsch en bezet gebied bommen laten vallen, die zonder uitzondering in het open veld of in zee terecht kwamen. De luchtdoelartillerie heeft twee vijandelijke Vliegtuigen neergeschoten". ROLLS ROYCE FABRIEK GETROFFEN. Omtrent den in het weermachtbericht van Maandag gemelden aanval van Duitsche gevechts vliegtuigen op een groote fabriek te Crewe ver neemt het D.N.B. ter aanvulling dat dit de inter nationaal bekende Rolls Royce fabriek was. De Duitsche vliegtuigen vielen de fabriek in scheer- vlucht aan en plaatsten verscheiden voltreffers, die groote uitwerking hadden. De Duitsche vliegers konden groote ontploffingen met vonkenregens en aanzienlijke rookontwikkeling waarnemen. Voorts verneemt het D.N.B. dat bij de acties, die het Duitsche luchtwapen gisteren tegen een heden der Engelsche marine uitgevoerd heeft, be halve de reeds gemelde schepen ook een lichtschip door voltreffers tot zinken gebracht is. De Engelsche berichtendienst heeft over den Duitschen luchtaanval op Londen in den nacht van Zondag op Maandag nog medegedeeld dat deze aanval zich hoofdzakeljk geconcentreerd heeft op de City van Londen. Doch ook in andere deelen van de Britsche hoofdstad zijn geweldige branden uitgebroken en een aantal brisantbommen ont ploft. In een door de Londensche radio verspreid ooggetuigenbericht over den Duitschen aanval werd opgemerkt dat de Londensche brandweer zich den bewusten nacht tegenover een dergelijk groote taak gesteld zag als nooit te voren. In de City stonden geheele blokken winkels en zakengebouwen in lichter laaie. Alleen de St. Pauls Kathedraal is onbeschadigd gebleven. De coi-respondent, kon bij het aanschouwen van deze geweldige branden niet gelooven dat cdeze nog konden worden gebluscht. Heele voorgevels van huizen stonden in brand 'en stortten ten slotte met een geweldig lawaai in elkaar. De uit de be dreigde schuilkelders vluchtende menschen pro beerden zich door het aantrekken van hun regen jassen tegen den geweldigen vonkenregen te be schermen. De correspondent zegt dat hij een der gelijke verwoesting, zooals hij in den afgeloopen nacht met eigen oogen had gezien, nog nooit eerder had aanschouwd. Ook had hij nooit geloofd dat zoo iets dergelijks mogelijk was. Minister-president Churchill en zijn echtgenoote hebben Maandag, naar de Brit sche berichtendienst voorts meldt, de schade in oogenschouw genomen, die in den afgeloopen nacht in de City-door Duitsche vliegtuigen is aangericht. De brandweer was nog steeds bezig met het blusschen der branden. Van de Guildhall, aldus de Britsche berichtendienst, is niet veel meer "overgebleven dan „het enkele omhulsel". Italiaansch legerbericht: In Noord-Afrika: Engelsche aanvallen afgeslagen. Operaties van locaal karakter uan het Grieksche front. Te Napels zeven dooden bij bomaanval. ERGENS IN ITALIë, 30 December. (Stefani). "tet hoofdkwartier publiceert legerbericht no. 206. Iet luidt als volgt: „In het grensgebied van Cyreoaïca wordt de actie der artillerie rondom Bardia voortgezet. Kleine gemechaniseerde Engelsche afdeelingen, die trachtten onze versterkingen te naderen, wedden afgeslagen. De luchtmacht wierp bommen, van klein kaliber en richtte mitrailleurvuur op vijandelijke gemechaniseerde afdeelingen tijdens opeenvolgende offensieve atcies. Talrijke strijdmiddelen werden beschadigd en vernield. In de zóne van Giaraboeb is een vijandelijke aan val afgeslagen. De Engelschen hebben eenige van onze bases gebombardeerd zonder schade te ver- oorzaken. Aan het Grieksdhe front heeft de vijand opera ties van locaal karakter ondernomen, dooh is met zware verliezen afgeslagen. De formaties bommen werpers en jagers van twee eskaders deden opeen- vólgende aanvallen op haveninstallaties, verdedi gingsstellingen en troepen. Op de vijandelijke vlootbasis van Trevesa werden door een stoutmoe dig uitgevoerden bomaanval branden en zware schade aan materieel, haveninstallaties en aan een schip voor anker veroorzaakt. Boven Valona heeft het luchtafweergeschut van de marine op den morgen van den 29sten December een bommenwerper brandend omlaag gehaald. De jagers vingen de vijandelijke formatie op en scho ten nog twee vliegtuigen neer. Eenheden van de vloot hebben zonder te worden gestoord vijandelijke stellingen aan ide Grieksch Albaansche kust met zichbaar vernietigende uit werking langdurig beschoten. In Oost-Afrik a niets van beteeken is. In den nacht van 29 op 30 December zijn vijan delijke vliegtuigen in twee opeenvolgende golven over Napels gevlogen en hebben vlugschriften be nevens enkele bommen boven de stad laten vallen. Woonhuizen werden getroffen. Zeven dooden en enkele gewonden vallen te betreuren. Een onzer in den Atlantischen Oceaan opereeren- de duikbooten heeft een Engelschen bommenwer per neergeschoten". Het optreden der Engelsche luchtmacht. Operaties op Duitsch gebied op den achtergrond. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Men acht het hier opmerkelijk dat zoowel in de practijk als in de mededeelingen van het Engelsche ministerie van luchtvaart de operaties tegen doelen op Duitsch ge bied op den achtergrond treden, terwijl tevens in toenemende mate gesproken wordt van Britsche aanvallen op Duitsche vliegvelden in Nederland, België en Noord-Frankrijk. Deze opmerking stemt overeen met de opvat ting van neutrale kringen, die melden dat de be volking van het Engelsche moederland steeds drin gender de vraag oppert waarom de Duitsche acties voortdurend met onverminderde kracht doorgaan, ofschoon sinds maanden gepropageerd wordt dat het winterweer verlichting zou brengen. Van Duitsche zijde wordt, hieromtrent verklaard dat de lukrake sporadische Engelsche aanvallen nog nooit geleid hebben tot storing of zelfs belet ting van de Duitsche acties tegen Engeland. De in druk, dien de Britsche burgerbevolking omtrent de superioriteit in getalsterkte en de gevechtstech niek van het Duitsche luchtwapen heeft, eischt evenwel een of andere demonstratie van de Engelsche luchtmacht om de Britsche zenuwen te sussen. Dit is de oorsprong, zoo verklaart men te Berlijn, van dit zonderlinge Engelsche „defensieve offensief" tegen het door Duitschland bezette kust gebied. Dc Japansclie visscherij. NIEUWE MAATSCHAPPIJ OPGERICHT MET EEN GROOT AANTAL STATIONS IN NEDERLANDSCH-INDIë. TOKIO, December (Europapress). De Japan- sche zeevisscherij maatschappij heeft besloten haar geheele vloot, die uit 775 vaartuigen bestaat, naar nieuwe vischgebieden in het zuiden van de Pacific te zenden. De onlangs opgerichte maatschappij, die een kapitaal heeft van 35 millioen yen, heeft het voornemen twee stations op te richten, één in Ja pan zelf met onderstations op verschillende Japan- scbe Zuidzee-eilanden, en de andere te Batavia met 8 onderstations op Celebes en Java en 6 andere op Nieuw-Guioea en Sumatra. De hoofdstations der maatschappij zullen met moderne conservenfabrie- ken, koelhuizen, benzineopslagplaatsen en admi nistratiegebouwen worden uitgerust, zoodat de vangst ter plaatse verwerkt kan worden. De maat schappij rekent op een jaarlijksche vangst ten be drage van 63 millioen yen. Daar Nederlandsch In- dië tot nu toe voor ongeveer 30 millioen yen aan visch, vischproducten en vischconserven invoerde, zal de opbrengst var. de nieuwe maatschappij de geheele behoefte van Ned.-Indië kunnen dekken. Tegelijk wordt gemeld, dat kleinere visscherij - maatschappijen, die in het noorden van Japan, vanuit het eiland Hokkaido wérken, tot één groote maatschappij zijn samengesmolten. De nieuwe maatschappij zal de beschikking hebben over een kapitaal van 25 millioen yen. Groote graanoogsten in Argentinië. Graanoogst 4.75 millioen ton grooter dan in het vorige jaar; lijnzaadoogst 985.000 ton grooter. BUENOS AIRES, December (Europapress). Uit een officieéle mededeel ing van het Ministerie van Landbouw blijkt, dat volgens de eerste offici- eele schatting dit jaar de Argentijnsche graanoogst grooter is dan in het vorige jaar. De tarwe-oogst wordt geschat op 8 millioen ton, de oogst voor lijn zaad op 2 millioen ton, de gerstoogst op 380.000 ton, waarbij inbegrepen de brouwgerst (600.000 ton), terwijl de roggeoogst op 860.000 ton wordt geschat. De tarwe-oogst is 4.74 millioen ton en de lijnzaad- oogst 985.000 ton grooter dan in het vorige jaar. Door deze gunstige oogstverwachtingen is het afzet- probleem nog moeilijker geworden dan voorheen. Langdurige aanval op Grieksche troepen. Gezamenlijke actie van landleger en luchtmacht. Een bijzondere correspondent van Stefani meldt uit Tirana: In samenwerking met het landleger heeft de Itallaaiasche luchtmacht een belangrijke tacti sche en strategische actie ondernomen, waarbij den vijand zware verliezen werden toegebracht. Ten noorden van Koritza werd een lange vijan delijke colonne overdag aangevallen. Vier uren lang werden de Grieksche troepen door onze jachtmachines met machenegeweren be schoten. De uitwerking was doeltreffend. Een afdeeling van onze jagers ondernam aanvallen op de wegen, loopende van Kortchana naar Ka- libaki. Ook de bombardementsvliegtuigen waren onophoudelijk in actie. De „Sperwers" hebben het gebied van Viscopia gebombardeerd, waar men vijandelijke troepenconcentraties had waargenomen, alsmede de wegen tusschen Pagradetsj en Lesjnica. Andere formaties keer den zich tegen Prevsa, de meest vooruitge schoven marinebasis van den vijand. Verschei dene tonnen bommen van elk kaliber werden uitgeworpen. Zij verwekten vele branden. Een schip werd zwaar getroffen, de verwoesting aan de kust werd voltooid door onze oorlogsschepen, die de vijandelijke stellingen beschoten. Een vijandelijke aanval op de haven Valona werd, evenals de vorige pogingen daartoe, afgeslagen. Van de vier Blenheimmachines, die den aanval probeerden te ondernemen en die genoopt wer den haar bommen in zee te laten vallen, zijn drie brandend op ons grondgebied neergekomen en wist de vierde achter de wolken te ontkomen na herhaaldelijk getroffen te. zijn. De vorige week heeft de vijand nog twee andere aanvallen ondernomen en telkens verloor hij drie toestel len, zooals de Italiaansche weermachtsberichten gemeld hebben. In totaal zijn negen Engelsche bommenwerpers in Albanië neergestort met zoo vele anderen, die hetzelfde lot ondergingen. Een der bestuurders der neergestorte vliegtuigen wist zich met een valscherm te redden en werd ge vangen genomen. Finland nog zonder kabinet. Pehkonen geeft de opdracht terug. Het D.N.B. verneemt uit Helsinki: Pehkonen, die een week geleden opdracht ge kregen had tot het vormen van een nieuwe Fin- sche regeering, heeft deze opdracht Maandag terug gegeven. Zijn besluit moet worden toegeschreven aan de afwijzende houding van de meerderheid in het parlement. Tot dusverre is nog niets bekend wie thans zal worden aangewezen om een ministerie samen te stellen. De sociaal-democratische fractie heeft gister avond een verklaring gepubliceerd, waarin gezegd wordt: „De sociaal-democratische parlementsfrac- tie heeft de kwestie der kabinetsformatie behandeld. Naar de meening der fractie moet men een regee- ring van eenheid op zoo breed mogelijken grond slag tot stand brengen. Onder de gegeven omstan digheden is Pehkonen echter niet de man die voor deze taak noodig is". In politieke kringen is men van meening dat het afwijzen door de sterkste fractie van Pehkonen. die tot de agrarische fractie, de op een na sterkste, behoort, niet beteekent dat de sociaal-democraten thans streven naar de benoeming van een premier uit hun midden. Doordat een hunner de functie van voorzitter der Kamer bekleedt, aldus zegt men, hebben zij voldoende zekerheid dat de door hen verlangde'handhaving der parlementaire structuur beveiligd is. Wellicht wenschen zij daarom eerder een neutralen minister-president. In dit verband wordt wederom Ryman als kabinetsformateur ge noemd. No. :o. WOORD-VIERKANT. O E 0 E u E A E I I E 0 E 350 trolleyautobussen in Duitsch land in aanbouw. BERLIJN, (Europapress). Momenteel zijn in Duitschland 60 autobussen met electrische boven leiding in bedrijf, terwijl in de carrosseriefabrieken 350 andere autobussen in aanbouw zijn. Daarvan worden er 150 gebouwd binnen het kader van het speciale oorlogsprogramma dat door het Rijksver- keersministerie is opgesteld. Zij zullen in een snel tempo worden afgebouwd en ter beschikking van die bedrijven worden gesteld, die er de grootst^ behoefte aan hebben. Teneinde de productie te be spoedigen is de grootte der atuobussen vastgesteld. Er zijn drie verschillende types: éér* voor 45, één voor 60 en een voor 75 personen. De twee kleinste types hebben twee assen, de grootste heeft er drie. Voor Berlijn en Hamburg zullen speciale bussen met een bovenbalcon worden gebouwd. Bom onthult onbekende oudheden. Ruïnes van duizenden jaren oud kwamen te voorschijn. In de buurt van de oase Siquain in de Libische woestijn is een bom van zwaar kaliber ingeslagen, waardoor volkomen onbekende oudheden zijn bloot gelegd, aldus meldt een Egyptisch blad. Reeds bij het eerste onderzoek kon men constateeren dat het woestijnzand hier sinds duizenden jaren ruïnes en beeldhouwwerk verborg, stammende uit den tijd van de alleroudste Egyptische dynastie. Een com missie van oudheidkundigen treft thans voorberei dingen om met de opgravingen te beginnen. In vak kringen verklaart men thans reeds dat er sensatio- neele ontdekkingen voor de oudheidkunde van Egypte verwacht kunnen worden (D.N.B.) Temidden van geweldige rotspartijen van het „Elbsandstein"-gebergte ligt de Hohnstein, welke tot jeugdherberg is ingericht en in zijn soort de grootste ter wereld is. (Foto WelttóhL); Na Roosevelt's re<le. Italiaansch commentaar. Het D.N.B. verneemt uit Rome: De as-mogendheden zijn tot dusverre zeer tole rant geweest, doch ook tolerantie heeft haar gren zen, aldus schrijft de „Giornale d'Italia" in een commentaar op de rede van Roosevelt. Zouden Amerikaansche leveringen cr'der Amerikaansche vlag den versperrmgsgordel der tegenblokkade bre ken, zouden de in Amerikaansche havens liggende Duitsche en Italiaansche schepen Engeland in harden gespeeld worden, dan zou dit, aldus het blad, als een openlijke breuk der neutraliteit be schouwd moeten worden. Roosevelt heeft beweerd dat Engeland voor de vrijheid der geheele wereld strijdt en dat de Ver. Staten door hun politiek met dezen oorlog te ver eenzelvigen de eigen vrijheid zouden verdedigen. De Amerikaansche president weet dat de zaken in werkelijkheid geheel anders staan. Engeland vecht alleen vnoi de belangen van zijn eigen imperium en voor de handhaving van het systeem van Ver sailles. Wat de zoogenaamde bedreiging van het Westelijk Halfrond door de zegevierende as-mo gendheden betreft, weet Roosevelt zeer goed dat dit een door de Engelsche propaganda verzonnen en verspreide fabel is. Engeland heeft steeds zijn eigen oogmerken toe- gedicht aan de mogendheden, waarmede het oorlog wil voeren. De oorlog der as heeft zijn duidelijk tot Europa en het daarvan afhangende Afrika be paalde doeleinden. De as striidt voor de bevrijding van Europa van de drukkende Britsche heerschap pij, evenals indertijd de Vereenigde Staten in hun onafhankelijkheidsoorlogen hun gebied en hun zeeën van de ondraaglijk geachte Britsche voogdij wilden bevrijden. AMERIKAANSCHE STEMMEN. Uit New-York verneemt het D.N.B.: de Maan dag door Roosevelt gehouden rede heeft volgens een bericht van Mackay Radio in kringen der af gevaardigden veel stof opgeworpen. Afwijzend liet zich de democratische senator Mac Carran uit, die als zijn meening te kennen gaf, dat Roosevelt dui delijker had moeten zijn en dat hij had moeten zeggen wat men voor de landsverdediging moet doen de Ver. Staten buiten vreemde oorlogen te houden. De democratische senator Blow zeide van meening te zijn dat de rede nauwelijks in overeen stemming te brengen is met de belofte Noord- Amertka buiten den oorlog te houden. De xepubli- keinsche senator Capper zeide dat öe rede den indruk heeft gewékt dat men reeds dicht bij den oorlog is. „Washington Daily News" noemt de rede van Roosevelt een hol gebabbel, dat niet gesteund wordt door een overeenkomstige bewapening. Verblijdend in deze rede is alleen de verzekering dat het Ame rikaansche leger niet naar Europa zal gaan, want hierdoor is het den Ergelscfoen duidelijk gemaakt dat zij niet zooals in 1917 een exepditieleger uit de Vereenigde Staten kunnen verwachten. Overi gens is het te hopen dat alle door Roosevelt voor genomen stappen zorgvuldig door het parlement worden bestudeerd en slechts langs grondwettigen weg tên uitvoer zullen worden gelegd. De be kende criticus Flynn is in hetzelfde blad nog ietwat sceptisch. Want, zoo schrijft hij, uit Engeland komt bericht dat eenige van de aan Engeland afgestane oude torpedojaigêrs nog steeds in Canadeesche ha vens liggen en niet in dienst gesteld kunnen wor den, omdat de Engelschen geen geschoold perso neel hiervoor hebben. Zal daarom, aldus vraagt Flynn, niet een dezer dagen de vraag naar Ameri kaansche matrozen worden gehoord? De groepen die Amerika in tien oorlog willen drijven worden steeds brutaler, zoodat zelfs Allen White hun een sensationeel „halt" moet toeroepen. De republikeinsche candidaat voor het president schap in 1936 Landon, heeft ten aanzien van Roose velt's radiorede verklaard het persoonlijk van de hand te wijzen Engeland een blanco cheque te over handigen door het alle hulp te beloven. Een dergelijke houding zou' er slechts op uitloo- pei> dat de Vereenigde Staten een expeditieleger naar Europa moesten sturen. Het toonaangevende Japansche „Yomioeri' schrijft in een hoofdartikel over de rede van Roo sevelt: Met hoeveel nadruk president Roosevelt ook ontkent dat de V. S. aan den Europeeschen oorlog deelnemen zal, de tegenwoordige politiek van Washington brengt het Amerikaansche volk dichter bij den oorlog. Derhalve zal, hoe de toestand zich ook in het komende jaar zal ontwikkelen, de verantwoordelijkheid er voor gedeeltelijk door de V. S. gedragen moeten worden. (Domei) De klinkers in dit vierkant zijn in de juiste vak jes geplaatst. Voltooi de woorden in horizontale richting door alleen.nog medeklinkers in te vul len, waardoor woorden ontstaan van de volgende beteekenis: 1. gezwel. 2. sterke drank. 3. begrooting. 4. zonder vrees. 5. onderstelling. 6. weekdier. OPLOSSINC VORIGE OPGAVE. No. 2? BLOKFIGUURPUZZLE. Nederlands taak. Dr. H. L. M. van Schaiek, schrijft in het „Nederlandsch Dagblad" het volgende onder den titel „Nederlands taak": „Bij een nuchtere beoordeeling zal men moeten yaststellen. dat de stemming onder de bevol king betrekkelijk slecht is. tengevolge waarvan de verhouding tot den bezetter ongunstig be ïnvloed wordt. Wij betreuren dit zeer. Niet. uit sentimenteele overwegingen, of onder den indruk van de macht der Duitsche wapenen, noch ook omdat onze po litieke overtuiging evenwijdig loopt met het na tionaal socialisme. Wij zijn voorstanders van een goede verstandhouding met Duitschland, omdat wij dit een eminent Nederlandsch be lang achten. Dat wij een goede verstandhouding met Duitschland voorstaan vindt dus niet louter zijn grond ln economische overwegingen. Wij erkennen ten volle het groote belang dat in het bijzonder onze boerenbevolking heeft bij een onbelemmerd handelsverkeer met Duitschland. Anderzijds hebben wij een open oog voor het belang, dat Duitschland heeft bij een onge- stoorden invoer van onze koloniale producten. Bij ROS O 0 0 TAK R S HART A E L E TAAK L RUPS O A 0 T DIVA E N ERG E AR DOS EBRO R R I D ERIE E N G E L E A N E M P SPI A O ALOS T OORD D O E 0 ROES RIEM A A OM R PARE E F R I 0 A M E S I S S RAAD G A ENKE E RENE RE D S E TIEN AAP R K A SAS I. A AARD R U E R NEEP E SMET A A L N EEND T A ETS LS A PAP onze overwegingen worden wij geleid door be weegredenen van hoogere orde. nl. door het feit, dat wij begrijpen, dat wij een taak hebben te volbrengen voor het vasteland, waar Duitsch land de belangrijkste mogendheid is. Wij vragen dus van het Nederlandsche volk. dat het zich bewust worde van zijn taak en uit dien hoofde zijn standpunt tegenover Duitschland zal bepa len. Het Nederlandsche Volk bedenke daarbij wel dat het door Engeland van de zeeën verdron gen is en dat het door Engeland in samenwer king met Frankrijk verminkt is. voor het laatst in 1830. terwijl er geen wezenlijke tegen stellingen zijn tusschen Nederland en Duitsch land." Na er op gewezen te hebben, dat wij bezet gebied zijn en dat wij hebben te aanvaarden dat wanneer twee grooten met elkaar in een strijd op leven en dood gewikkeld zijn de kleinen in de verdrukking moeten komen, vervolgt de schrijver: „Dit aanvaarden mag natuurlijk nooit leiden tot een fatalisme. De oorlog duurt niet eeuwig. Alles wat er aan ontberingen over ons komt mag ons slechts dieper doen beseffen op welk een onverantwoordelijke wijze er met de hoogste goederen van het Nederdandsche Volk ge speeld is en het moet ons een voortdurende prikkel zijn vastberaden een doel na te streven, een vrij Nederland. Laten wij evenwel goed begrijpen dat wij dit doel nooit kunnen bereiken door negatieve daden als demonstraties en sa botage. Deze middelen keeren zich onherroepe lijk tegen het eigen Volk en kunnen het slechts ten verderve voeren." PROGRAMMA WOENSDAG 1 JANUARI 1341. HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch Programma. VARA. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P.. gramofoonmuziek. Pl.m. 8.30 VAR A-Almanak. 9.30 Orgelspel. 10.00 Gramofoonmu- ziek. 10.20 Declamatie. 10.45 Kamermuziek. 11.15 Gramo- foonmuziek. 12.00 Esmeralda en solisten. In de pauze: VAR A-Almanak. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Esmeralda en solisten. 1.30 Gramofoonmu- ziek. 2.00 Bachcantate. 2.30 Declamatie. 3.00 Gramofoonmu- ziek. 3.30 Orgelspel. 4.00 Kinderliedjes met planobegelei ding. 4.15 Vraaguurtje. 5.00 Kinderleesclub. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten A. N. P. 5.30 Onderwijs fonds voor de Scheepvaart: Nieuwsjaarsrede met muzi kale omlijsting. 6.00 Esmeralda en solist. 6.40—7.15 Als op gegeven. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30—7.45 Berichten, Engelsch. 8.00 Nieuwisberichten A. N. P. 8.15 Gramofoon- muziek. 8:30 Berichten. Engelsch. 8.45 Radio-fantasie. 9.25 Sylvia—Amusementsorkest en solist. 10.00—10.15 Nieuws berichten A. N. P. HILVERSUM II, 301.5 M. NCRV. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.10 Gramofoonmuzïek. 8.30 KRO: Mórgenwijding. 9.30 Gewijde muziek (gr.pl.) 10.00 Gereformeerde Kerkdienst. Hierna: Gramofoonmu zïek. 12.00 Berichten. 12.15 Reportage of muziek? 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Jac. Staf fer's sextet. 1.50 Orgelconcert. 2.30 Bach-cantate (opn.). 3.00 Ulrechtsch Stedelijk Orkest, solisten en gramofoonmu- ziek. 4.20 Gramofoonmuziek. 4.30 Voor de jeugd. 5.08 VPRO: „Aan den aanvang van het nteviwe jaar", toe spraak 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten A. N. P. 5.30 Berichten. 5.35 Gramofoonmuziek. 6.00 NCRV- orkest en solist. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmu ziek. 7.00 Brabantsch praatje A. N. P. DONDERDAG 2 JANUARI 1941. HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch Programma. AVRO. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P., gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Omroep orkest, 11.00—11.20 Voor de jeugd. 12.15 Gramofoonmu ziek. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 AVRO-Amusementsorbest. 1.20—1.35 Reportage. 2.01 Declamatie. 2.20 Concert (opn.). 3.00 Voor de vrouw. 3.18 Zang en plano. 3.35 Pianovoordracht. 4.00 Disco-causerie. 4.45 Ensemble Pali. 5.15 Nieuws-, economische- en beurs berichten A. N. P. 5.30 Puszta-orkest. 6.00 Orgelspel. 6.25 Cyclus „Sport en lichamelijke opvoeding (Met inleiding). 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Vragen van den dag A. N. P. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30—7.45 Be richten, Engelsch. 8,00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.15 Gra mofoonmuziek. 8.30 Berichten, Engelsch. 8.45 Concertge bouw-orkest, damesleden van het Toonkunstkoor en so liste (opn.). 10.00—10.13 Nieuwsberichten A. N. P. HILVERSUM II, 301.5 KRO. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.15 Wij beginnen den dag. 8.30 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Berichten. 12.15 Muslquette. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.15 KRO-Melo- disten en solist. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Orgelconcert en zang. 2.45 Nederlandsch concert (opn.). 3.00 Rococo- octet. 3.30 Rotterdamsch Phllharmonische orkest en solist (opn.). 3.45 KRO-orkest en solist. 4.30 Ziekenpraatje. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 VPRO: Cyclus „Lezen in den Bijbel". 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten A. N. P. 5.30 Voor de jeugd. 5.50 Propaganda-toespraak. 6.08 Cabaretprogramma. 6.35 Nieuwsjaavstoespraak. 6.45 Aer tueele reportage of gram. 7.00 Persoverzicht voor binnen* en buitenland A. N. P,

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 9