IJmuider Courant TRITAX BERICHT Amnestie voor verzuimde belasting-aangiften Rollade. Het rooken wordt per 1 April duurder Van Gelder Zonen j6e Csuii"1" II»"1 IJmui fil»foon jaargang No. 112 Lourens .Uitgaven Costar, Maatschappij- voor en Algem. Drukkerij N.V., Gr. at Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Mill»1 r •(jgf Courant: Kennemerlaan 42, Dmuiden, «5<»»nsn 1 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, /ooi dit blad, worden kosteloos n de Kennemer Courant. DAGBLAD VOOK VELSEN, 1JMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie, P W PEEREBOOM EN KOBEH'I PEEKEBOOM Hoofdredacteuri ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 14 MAART 1941 Abonnementen per week f 0.12^5» pe' maand 0.52^4, per 3 maanden 1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.70, elke regel mee» ƒ0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10. Opgave moet vóór 15 April a.s. geschieden ,r men aan het A.N.P. mededeelt, is er een •/lening op komst, waarin amnestie wordt ?eend voor bepaalde verzuimen ten opzichte van of jfbatste maanden zijn meermalen van over- f'JLp oproepingen gedaan tot aanmelding of (te van bepaalde vermogensbestanddeelen, r n 2rond van deviezenpolitiek of op grond •'^..Ltjhgpolitiek (deviezenverordening 1940), ^SeniJigen nrs. 155/40, 203,40. 35/41, derde i p-inosbesluitSperrmarkenbelasting). Door deze poüren werden personen, die deze vermogens- Snddeelen bij een vroegere gelegenheid bijv. helasting te ontgaan, niet hadden aangegeven, in iliikheden gebracht. Zij moesten immers «en door de huidige aanmelding kans te Sn 'voor het vroegere verzuim te worden ge- Vfs Daardoor werd hun de vervulling van hun fvTC'11 rfnirnllen -i irïvl r>n 11 1 L- plicht jn sommige gevallen aanzienlijk bemoei- Ln jn het bereiken van een zoo groot mogelijke •'Hkheid in belasting- en deviezenzaken en, van Lal standpunt uit, vooral met het oog op ten 1.' reeds uitgevoerde, ten deele nog voor de deur Sande belastinghervormingen. Deze hervorm in- a moeten aan den staat de middelen verschaffen «l'-e hij tot bestrijding van de vooral door den "w, aanzienlijk gestegen uitgaven dringend be talt Te dien einde is het niet alleen noodig, dat f belastingtarieven ten deele worden verhoogd, Jaar ook, dat de inning der belasting vollediger «Kit bereikt. Vermeld kunnen worden de noodzakelijke uitbouw belastingcontrole en de beoogde invoering m de consultatie in belastingzaken in de betrek ken tot het Duitsche Rijk en mogelijk ook tot an- ^Jfdeze voorgenomen maatregelen, welke in de _,te plaats de fiscale rechtvaardigheid dienen, lillen naar valt aan te nemen, alle gevallen van oneerlijkheid opgespoord worden. Het kan echter niet het oogmerk van de over bid zijn, zooveel mogelijk burgers wegens over redingen te straffen, overtredingen, welke wellicht toor een groot deel door de verhoudingen in een wegeren en anderen tijd mogelijk zijn gemaakt. Veeleer moet het taak der overheid zijn, deze «■laars nog voor hun betrapping op een voor hen «zacht mogelijke wijze tot eerlijkheid te bren- p en daardoor weder in de sociale gemeenschap K| te voeren of hun althans op zijn minst de gelijkheid daartoe te geven, en op. deze wijze kjdi'pkertijd hun prestatievermogen voor de ;t aan het algemeen belang dienstbaar te Deze oogmerken dient de op komst zijnde rardening, zoodat zij 'n algemeene en uniforme gating- en deviezen-amnestie behelst. 'irSkel 1 schept een aangifteplicht voor alle tot ii'.ve verheimelijkte vermogensbestanddeelen en jbbelasting onderhavige feiten. Daardoor wordt il slechts een recht op amnestie, maar ook een act daartoe ingevoerd. Artikel 2 omschrijft den kring van de meldings- ihtige personen. Artikel 3 bepaalt de instanties, waaraan de aan- ifen moeten worden gericht. De meldingsplichti pt kunnen zelf niet uitmaken, voor welke overige ütanties de verschillende aan te geven vermogens- utanddeelen en feiten nog van belang zijn. De aan wezen instanties zullen eventueele verdere in- tanties mededeeling doen. Artikl-4 bepaalt den termijn voor aangifte, welke sp' tot 15 April 1941. Mogelijkheid tot verlenging in afzonderlijke gevallen mogelijk gemaakt. Artikel 5 behelst de uitwerking van de amnestie amnestie biedt zeer vérstrekkende voordeelen daardoor een ieder terugkeer tot eerlijkheid zoo makkelijk mogelijk te maken en wel 1.Vrijheid van straf (ook van tuchtstraffen); 2. Vérstrekkende bevrijding van bijbetalingsplicht; 3. Verbod van onderzoek naar van nu af aan fis tel niet meer belangrijke gebeurtenissen, ten einde (aardoor zooveel mogelijk met het schaamtegevoel lening te houden. Artikel 6 sluit de gevolgen der amnestie algeheel it. wanneer de aangifte niet volledig is. Gedeeltelij- amnestie doet zich in dit geval niet voor. Verder i bepaald dat de amnestie in zooverre niet in wer ft? treedt. als de aangifteplichtige of de meldings- ihtige reeds mededeeling heeft gedaan, dat be- «?de instanties van hun verzuimen kennis dragen. Artikel 7 bepaald bij overtreding van den aangif- plicht een verdubbeling van de op zichzelve reeds ^passelijke straf en in het geval van bedreiging «ft vrijheidsstraf subsidiair boete een vrijheidsstraf |elk geval. Hierin komt het beginsel tot uitdruk- dat het staatsgezag in de toekomst zonder par- [i tegen die fraudeurs zal optreden, die ook deze Koenheid en plicht tot algeheele schoonmaak niet ?J.en en zich daardoor ook thans nog buiten de gemeenschap houden. Artikelen 8 en 9 bevatten bepalingen over de uit- diging van ultvoerings- en aanvullingsbepa- m alsmede over het in werking treden van de mening n.l. 0p den dag van haar afkondiging, f* is dus Donderdag - Red.). V. Z. V.-nieuws. ontmoeting van de Zwemt- competitie. 1 Maart vindt in het Sportfondsenbad wmn„ zesde ontmoeting plaats van de «enivp1- •^■H'hg-Haarlem. Ook de Velser- «i z\veÜi'efniging neer|l met e-en ploeg zwemmers 'toriw s aa'n ^eze wedstrijden die om 12.30 Op d n deel' V.Zv f05r M" bo"tcrawl juniores starten voor linker "tj Schoone, P. Swier, P. Kramer, P. j3'ge^ Gottmer, K. Beelen, K. Wijker en ^.cra!vife'ie~P'0e? voor bet nummer 5 x 66 M. r j as is als volgt samengesteld; M. A. Budiiig s' de Vries, C. Huysman en nummer 66 M. rugslag nieuwe- to. P Uit de beei'en: P- Kramer, P. Duin- Swier en N. Schoone. I,'h mel Ingang van 1 April per Ho» ab°nneeren, ontvangen de In ®9 Ie verschijnen nummers gratis. Dl ADMINISTRATIE. (Een schoenmaker uit Los Angelos, genaamd Johann Balans heeft reeds voor de tweede maal een tocht op rolschaatsen door Amerika volbracht, waarbij hij met een gemiddelde van 750 KM. per week ongeveer 10.000 KM. aflegde). Die schoenmaker hield zich heel slecht aan zijn leest, Maar zoo zijn er meermalen eerder geweest, De reden aan dezen wat aandacht te wijden Ligt meer in zijn hartstocht voor rolschaatsend.j de n Daar hield, hij het schoenlappen niet meer bij vol, Zijn hart trok te zeer naar een anderen rol, Toen heeft hij de schoenen de schoenen gelaten En ging aan den rol door Amerika's staten. Wel. honderd en meer kilometers per dag Sportief ook een stuk dat genoemd worden mag. Een krachttoer die echter ook weer is te snappen, Want wat zou een schoenmaker niet kunnen lappen Hij rolde een berg over, dan door een dal, Hij rolde zoo nu en dan weieens ten val, Hij rolde in zonlicht en rolde in regen, Hij rolde langs mooie en leelijke wegen, Hij rolde van 't eene in 't andere uur, Genietend van sport en de vrije natuur, Zoo- rolde en rolde hij meter na meter Dag in en dag uit en verlangde niet beter, Zoo leek hem het leven het allermeest waard, Als rollende steen die geen mossen vergaart Misschien zal zijn denkbeeld ook andren bekoren, Die weieens hun lust in hun leesten verloren, Dien liefhebbers raad ik ten stelligste aan, Om toch niet te gauw op dat rolpad te gaan Iets anders is, of het niet wijs is te leeren, Om rolschaatsenrijdend bekwaam te verkeeren, Want dreigt voor den fietser een fiets zonder band, Misschien maakt de rolschaats dan school in ons land. P. GASUS. In het "Verordeningenblad is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal .van het depar tement van Financiën betreflende verhooging van den tabaksaccijns. Deze verhooging treedt in werking met ingang van 1 April 1941. Hierbij wordt de bij besluit van genoemden secretaris-generaal met ingang van 15 September 1940 ingevoerde verhooging van den accijns ten aanzien van sigaren rook- en pruimtabak en snuif overgenomen in art. 5 van de Tabakswet. De toen eveneens ingevoerde verhooging van tabaksaccijns op sigaretten met 10 opcenten vervalt, zoodat de accijns op sigaretten .wederom op. 50 pet. van den kleinhandelsprijs wordt gebracht, zooals ook reeds in de Tabakswet is- bepaalde De thans ingevoerde verhooging betreft de hef fing van 100 opcenten op den tabaksaccijns voor alle genoemde artikelen. Wat deze verhooging beteekent kan uit eenige voorbeelden ^lijken. Voor een sigaar, welke voor 10 cent wordt ver kocht, bedraagt de accijns thans 20 ten honderd of 2 cent, welke accijns in den prijs van 10 cent is inbegrepen. Met ingang van 1 April zullen op de accijns van 2 cent 100 opcenten worden geheven of wel een bedrag van eveneens 2 cent, zoodat de verkoopsprijs van deze sigaar dan zal bedragen 12 cent. In den prijs van een sigaret van 1 cent is een accijns van yz cent begrepen. Op deze y2 cent komen 100 opcenten of eveneens 1/2 cent, zoodat een sigaret van 1 cent voortaan 1 y2 cent zal kosten. Een doosje van 20 sigaretten, waarop staat ver meld 20 cent 1 cent zal derhalve 30 cent gaan kosten enz. Voor rook- en pruimtabak bedraagt de accijns 30 pet. van den kleinhandelsprijs. Kost een pak tabak thans 20 cent, dan is dus de accijns 6 cent. Daarop komen 100 opcenten of eveneens 6 cent, zoodat de prijs van dit pak tabak op 26 cent zal komen, enz. Duitsch weermachtsbericht Honderden Duitsche vliegtuigen in den aanva Verduister goed. Zooals het moet. VAN 14 OP 15 MAART 1941 van 19.42 tot 7.55 Maan op 15 Maart onder8.51 Maan op 15 Maart op22.42 Haveninstallaties van Liverpool met groot succes bestookt BERLIJN, 13 Maart (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Verscheidene hondorden Duitsche gevechtsvlies- tuigen hebben gedurende den geheelen nacht bij maneschijn en helder uitzicht onafgebroken en met zeer groot succes de haveninstallaties van LiverpoolBirkenhead aangevallen. Talrijke ha veninrichtingen en opslagplaatsen van levensmid delen alsmede aan de haven gelegen fabrieken werden verwoest of zwaar getroffen. Verscheidene schepen geraakten in brand. Andere nachtelijke aanvallen van zwakkere formaties gevechtsvliegtui gen waren gericht op militaire doelen en fabrieken in Schotland en het Zuiden van Engeland. Ver kenningsvliegtuigen plaatsen bij aanvallen op kon vooien aan de Oostkust van Engeland voltreffers op drie groots koopvaardijschepen en brachten een schip van 1000 b.r.t. in het zeegebied van van Great- Yarmouth tot zinken. Lichte gevechtsvliegtuigen vernielden overdag hangars en schuilplaatsen op een vliegveld in Zuid-Engeland. Een „Schnellboot" bracht bij een aanval op de Zuidoostkust van Enge land een Britsehen torpedojager tot zinken. In het gebied van de Middellandsche Zee onder namen Duitsche gevechtsvliegtuigen tezamen met Italiaansche formaties, gewapende verkenningen naar het eiland Malta. In Noord-Afrika bestreed het Duitsche lucht- wapen Britsche colonnes voertuigen en concen traties automobielen op doeltreffende wijze met bommen en boordwapenen. De vijand wierp vannacht brand- en brisant bommen in grooten getale op plaatsen van het Noord-Duitsche kustgebied alsmede op de rijks hoofdstad. In woonwijken werd een aantal gebou wen, waaronder kerken en ziekenhuizen, bescha digd. Industrieele installaties leden slechts onaan zienlijke schade. Onder de burgerbevolking valt een reeks dooden en gewonden te betreuren. Tien der aanvallende vliegtuigen werden door nachtjagers en luchtdoelartillerie neergeschoten. Bovendien verloor de vijand overdag drie vliegtuigen in lucht gevechten. Zes eigen toestellen worden vermist. LIVERPOOL ZWAAR GETROFFEN. BERLIJN, (D.N.B.) Liverpool is in den nacht van 12 op 13 Maart het 'doel geweest van een bijzonder geslaagden grooten Duitschen aanval. Verscheidene honderden Duitsche gevechtsvlieg tuigen zijn in golven gedurende den geheelen nacht naar deze belangrijke haven aan de Westkust van Engeland gevlogen, om daar bommen van allerlei kaliber op belangrijke militaire doelen te werpen. Het zwaartepunt van den aanval lag ditmaal in het bijzonder op het stadsdeel Birkenhead, waar tal rijke pakhuizen en graansilo's alsmede stapelplaat sen voor de levensmiddelenvoorziening van mid- den-Engeland gelegen zijn. De silo's en graanpak- huizen werden ernstig getroffen. Een graansilo werd volkomen verwoest. Talrijke graanpakhuizen ston den in brand. De vlak aan de Mersey gelegen slacht- en koelhuizen van de veehaven stonden eveneens in brand. Het Engelsche luchtdoelgeschut probeerde eerst door krachtig afweervuur de Duit sche vliegers van hun doelen weg te houden. Na korten tijd echter werd het vuren verrassend zwak en werden de stralen der zoeklichten bijna in het geheel niet meer gezien. Hieruit kan geconclu deerd worden, dat ook de voornaamste stellingen luchtdoelgeschut door de bommen van de Duit sche gevechtsvliegtuigen getroffen werden. BERLIJN, (D.N.B.) De Duitsche luchtaanval op Liverpool beteekent een nieuwen, zwaren slag tegen de Engelsche levensmiddelenhuishouding. Op grond van -verklaringen van vliegtuigbeman- ningen die door het D.N.B. ontvangen zijn, staat vast, dat de vernielingen in Liverpool die van Co ventry nog overtreffen. De pakhuizen voor graan en meel werden vooral zwaar getroffen. Wanneer men 'bedenkt, dat de invoer van deze haven voor 50% ingesteld is op levensmiddelen en veevoer en dat Liverpool na Londen de belangrijkste haven is, kan men zioh voorstellen, dat de zware vernie lingen in Liverpool door het Duitsche luchtwapen voor den algemeenen Britsohen economisohen toe stand be teekenen. In dezen guren voorjaarstijd Is menigeen verblijd dat de TRITAX thans weer rijdt. VELSERWEG 22 BEVERWIJK - Telef. U belt even (Adv. lngez. Med.) BEVERWIJK De muziekvergunningen. Ingevolge artikel 47 van de politieverordening dezer gemeente wordt o.a. strafbaar gesteld de houder van een vergunnings- of verlofslokaliteit, die in zijn inrichting zonder vergunning van den Burgemeester gelegenheid geeft tot het aanhooren van radiomuziek of radiozang. Daar B. en W. deze redactie te beperkt voor komt, omdat tevens een vervolging moet kunnen worden ingesteld indien zonder vergunning ge legenheid wordt gegeven tot het aanhooren van andere muziek of zang dan door middel van de radio wordt ten gehoore gebracht, stellen B. en W. den raad voor deze bepaling te wijzi gen en daarvoor een verordening volgens bijgaand ontwerp vast te stellen. Een maatregel, waarvoor menig wielrijder dankbaar zal zijn. Bij wijze van proef wordt langs een gedeelte van het rijwielpad van den Rijksweg Amsterdam Haarlem een bermbeplanting aangebracht in den vorm van een ligusterhaag, waardoor de wielrijders tegen den wind worden beschermd. (Foto Pax Holland), VELSEN De landbouw biedt plaats aan jongere krachten. Een mooie kans voor jeugdige ongeschoolde arbeiders. De leider der Gemeentelijke Jeugdregistratie te Velsen schrijft ons: In den zomer van 1940 werd een eerste proef genomen met tijdelijke tewerkstelling van jongeren op het platteland gedurende enkele zomermaanden. Eenige honderden deelnemers waren van de partij en aan de hand van de verkregen ervaring, zal er in 1941 een ruimere en naar men hoopt nog betere werkgelegenheid geboden worden. De bedoeling is deze: Kinderen uit steden en groote gemeenten kunnen drie maanden meewerken in het land bouwbedrijf en worden gedurende die periode in het gezin van den boer opgenomen. Onder „meewerken" wordt verstaan, dat zij lichten arbeid op landbouwgebied moeten verrich ten. Aan de meisjes kunnen behalve land-bouwwerk- eaamheden ook huishoudelijke bezigheden worden opgedragen. Uit deze mededeeling blijkt, dat de aanbieding zoowel voor jongens als voor meisjes bestemd is. De deelnemers hebben gelegenheid, het leven op het platteland en het werk van den boer, uit eigen ondervinding te leeren kennen en waar- deeren. Het is geen goedkoope vacantie die aan geboden wordt! Men verwacht dat alle jongeren naar de mate van hun krachten zullen aanpakken. Het zijn „hulpen' in den landbouw of in het boe rengezin, die men krijgt. Het is natuurlijk niet geoorloofd, dat de boer voor deze hulp een ar beider ontslaat, of een arbeider niet aanstelt, dien hij anders noodig zou hebben gehad. Als tegen prestatie voor de hulp van den jongen of het meisje moet de boer aan de „hulpen" kost en inwoning verschaffen, voor hun wasch zorgen, hun kleeding en kousen repareeren en een gulden zak geld per week geven. Ouders, die nadere inlichtingen wenschen te ont vangen en jongeren, die zich willen opgeven, kun nen zich bij voorkeur tusschen 9 en 13 uur ver voegen bij de Jeugdregistratie, Casembrootzijstraat, IJmuiden-Oost. Er zal door het Rijksarbeidsbureau zeer nauw gezet toegezien worden dat alleen geschikte jonge ren deelnemen en dat alleen die gezinnen en be drijven ter plattelande uitgekozen worden, waai de jongeren op een goede omgeving kunnen reke nen. Ook voor de reis worden regelingen getroffen. Aan de juiste besteding van den vrijen tijd wordt ook de noodige aandacht gewijd en in iedere streek zal een jeugdleider op de jeugdigen toezien en bijv. voorkomen dat minder gewenschte ontspanning (o.a. in cafés) gezocht wordt. Het is wenschelijk met het aanmelden niet te lang te wachten en in ieder geval niet later te komen dan 25 April. Wij raden ouders en jonge ren met klem aan, deze goede gelegenheid zooveel mogelijk te benuttten. Een tweede mogelijkheid is tewerkstelling in Duitschland als „Jugendlandhilfe", dus jeugdig hulparbeider op het platteland. Het gaat hierbij om opleiding van jonge Nederlanders tot landbouw- kraebten in Duitschland gedurende den tijd van tenminste één jaar. De volgende regelen zullen hiervoor gelden: 1. Jeugdige mannelijke Nederlanders van 16 tot 20 jaar, zullen zich hiertoe bij de organen dei- openbare arbeidsbemiddeling kunnen aanmel den. 2. De ouders of voogden moeten hun schrifte lijke goedkeuring aan de plaatsing van hun kind of pupil hechten. 3. Er zal, voordat de plaatsing definitief wordt voorbereid, door tusschenkomst van de districts arbeidsbeurs, een medische keuring plaats vin den. 4. De jongelieden verbinden zich voor den tijd van één jaar. Hun rechten en verplichtingen wor den neergelegd in een stuk, dat hun voor hun ver trek wordt uitgereikt en waarvan 'n afschrift wordt verstrekt aan de 'ouders of voogden en aan de werkgevers. 5. Kost en inwoning komen geheel voor rekening van den werkgever, die overigens een zakgeld van RM. 10 per maand zal geven, dat bij gebleken be kwaamheid verhoogd kan worden. 6. Om de jongelieden niet al te ver van huis te doen zijn en om een te groote verspreiding te voorkomen, zal de plaatsing uitsluitend geschie den in het Rijnland Westfalen en Neder-Sak- sen. 7. De vergoeding der reiskosten zal gelijk zijn aan die, welke geldt voor de volwassen Nederland- sche arbeidskrachten, die in Duitschland gaan wer ken,' terwijl ook een klein bedrag zal worden ver strekt om tijdens de reis iets te kunnen gebrui ken. Ook voor dezen arbeid is aangifte bij de Jeugd registratie mogelijk. IJMUIDEN maakte in 1940 meer winst dan in 1939 Bijzondere reserve gevormd Productie ten gevolge van beperking gedaald Het jaarverslag over 1940 der N.V. Vereenigde Koninklijke Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen is verschenen. Het volgende is eraan ont leend: De groote vraag naar onze producten, welke reeds in 1939 na het uitbreken van den oorlog was ont staan. bleef ook in het afgeloopen jaar aanhouden. Behoudens gedurende een korte periode, volgende op den lOcn Mei, konden onze fabrieken de eerste vijf maanden van het jaar dan ook op volle capa citeit werken. Daarna werd ons, in verband van den aanvoer van verschillende grondstoffen, een productiebe perking opgelegd, welke vooral ten aanzien van courantenpapier zeer ingrijpend was. Als gevolg hiervan daalde onze productie van 154.000 ton in 1939 tot 127.000 ton in 1940. Ons kantoorgebouw en magazijn te Rotterdam, alsmede de daarin opgeslagen voorraden papier, gingen door den brand, ten gevolge van oorlogsge weld, op 14 Mei geheel verloren. Daar wij bij „Mo- lest-Risico" tegen molestschade verzekerd zijn, ver trouwen wij door deze ramp geen belangrijke ver liezen te zullen lijden. Wij hebben het echter ge- wenscht geacht reeds thans een voorziening te tref fen voor den na afloop van den oorlog verschul- digden omslag. Ten einde het hoofd te kunnen bieden aan de in den loop van het jaar steeds toegenomen transport moeilijkheden hebben wij verkoopfilialen gevestigd te Arnhem. Breda en Maastricht. In Groningen openden wij reeds in 1939 een filiaal. De financieele resultaten van het afgeloopen jaar veroorlooven ons voor te stellen over te gaan tot uitkeering van 10% (v. j. 8%) op de gewone aandeelen, 6.8% (6.4%) op de cumulatief prefe rente aandeelen en 5% (onv.) op de prioriteits-aan- deelen. Dit voorstel is gebaseerd op de desbetreffende statutaire bepalingen. Wij hebben gemeend geen gebruik te moeten maken van de ons in artikel 3 van het „Besluit van den secretaris-generaal van het departement van Financiën in zake het heffen van opcenten op de winstbelasting ten behoeve van het Rijk" toegekende bevoegdheid tot verlaging van de primaire dividenden. Aan vernieuwingen en uitbreidingen werd in het afgeloopen jaar f 187.446 (1.710.758) besteed. Over de vooruitzichten voor het loopende jaar valt weinig met zekerheid te zeggen. Eenerzijds is de grondstoffenvoorziening, welke thans zeer ur gent is, uitermate afhankelijk van vele onbereken bare factoren, anderzijds wordt van regeeringswege steeds meer ingegrepen, zoowel op productie- als op prijsgebied. Na afschrijving van f 1.597.246 (v. j. f 1.662.958) op terreinen, gebouwen, machines, woningen, ver voermiddelen enz. en reserveering van f 2.000.000 (nihil), door vorming van een bijzondere reservé ten behoeve van de verschuldigde winstbelasting en de gememoreerde verplichtingen tegenover „Molest-Risico", bedraagt het voordeelig saldo van de winst- en verliesrekening f 2.529.430 (2.420.850): Onder aftrek van de statutaire storting in het reservefonds ad f 252.934 (242.085) en afboeking van tantièmes voor commissarissen, directie en per soneel volgens de bepalingen der statuten tot een bedrag van f 283.454 (221.549), is voor aandeelhou ders bestemd f 1.993.032 (1.957.216). Te vermeerderen met: onverdeeld dividcndsaldo f 72.386 (12.736), totaal f 2.065.419 (1.969.953). Hiervan kan worden uitgekeerd: 6.8 (6.4)% op de cumulatief preferente aandeelen f 459.000 (432.000), 10 (8)% op de gewone aandeelen f 1.575.000 (1.260.000), 5% (onv.) op de prioriteits-aandeelen f 1500 (onv.). Er blijft dan een onverdeeld divi dendsaldo van 29.919 (72.386). Het reservefonds ad f 680.947 werd met 4% rente of f 27.237 verhoogd en zal na goedkeuring van de balans f 961.127 bedragen. De winst- en verliesrekening over 1940 staat Debet voor afschrijving op terreinen, gebou wen, machines, woningen enz. f 1.580.768 (1.617.648), afschrijving op vervoermiddelen f 16.480 (45.310), bijzondere reserve f 2.000.000 winst f 2.529.430 (2.420.850), interest nihil (f 3261) en Credit voor: exploitatierekening f 6.097.441 (4.087.070), interest f 29.235 Crematie L. H. F. Grauenkamp. Velen waren gisteren naar Wesfcerveld gekomen, om den heer L. H. F. Grauenkamp, die Zaterdag nacht zoo plotseling is overleden, naar zijn laatste rustplaats te brengen. Vooral uit scheepvaart- en soheepsbouwkringen waarin de overledene zich talrijke vrienden had verworven, waren velen hij de plechtigheid aanwezig. Onder de belangstellenden merkten wij oa. op de heeren C. Oud, directeur van het Staabsvis- sohershavenbedrijif en oud-adsj. inspecteur van de Scheepvaart, J. Th. H. Eerman, adj. inspecteur van de Scheepvaart alhier als vertegenwoordiger van den Inspecteur te Den Haag, bestuur en leden van de Reedersvereeniging, K. H. Tusenius, direc teur van Koelhuis Frigo, A. de Wit, directeur van Gas en Water, F. Luchsinger, directeur der Mij. „Hèra", C. Lagendijk en J. Komijn, oud-experta der Scheepvaart Inspectie alhier, J. Wiersma, directeur, van het Nederlandsoh Bevrachtings- kantoor alhier, J. H. Martens namens IJ.VV „Stormvogels", W. Vogelenzang, technisch expert van de Scheepvaart-Inspectie W. Burgdorffer, chef van Lloyds Register, te Amsterdam en C Jonker, expert, Braggaar, Inspecteur van Bureau Veritas. Amsterdam, J. van Leeuwen namens de Amsterdamsche Droogdok Mij., Ir. L. Bienfait van de fa. Koning en Bienfait. J. G. Wulfers, expert te Amsterdam, R. A. Heijdeman namens de directie van de Scheepswerf ..Welgelegen" te Har- lingen, J. M. Kimmelaar, expert te Amsterdam en de compagnon van den overledene de heer P. Bouwmeester als vertegenwoordiger van den Germanoschen Lloyd. Een ziwager van den overledene, de heer A. v. d. Rovaart schetste het verlies, dat de familie' door het heengaan van den heer Grauenkamp leed. Men had gehoopt, hem nog tal van jaren te mogen behouden, helaas het heeft niet mogen Daarna sprak nog de heer Hildebrands eenige gevoelvolle woorden van afsoheid. Onder de tonen van het Largo van Handel werd de kist heérgelateil-.- De heer Hildebrands bracht den aanwezigen danik voor hunne belangstelling.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1