IJmuider Courant BERICHT DAGBLAD VOOK VELSEN, IJMIJIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Strijd tegen prijsopdrijving wordt krachtig voortgezet. Nieuwe vleeschbonnen. Hengelpauze. De huiscollecte van Winterhulp De Gevolgen der Blokkade 2óf JAARGANG NO. 116 jitgave Courant- Lourens Coster, Maatschappij voor ..Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstr08' 9J( Haarlem, Telefoon 10724. Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, opgenomen 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, dit blad worden kosteloos de Kennemer Courant. jelefoon 0pgege«n Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie, P W PEEKEBOOM EN KOBEK'I PEEKEBOOM Hoofdredacteuri ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 19 MAART 1941 Abonnementen per week f 0.12^$, per maand 0.52^4. per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.70, elke regel meer ƒ0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. De strijd tegen de prijsopdrijving wordt on derbroken voortgezet. De inspecteurs voor de cD. beheersching hebben wederom vele vonnissen gewezen, die niet mals zijn. Een bakker in Graauw punswaar Dordrecht p Langendam, die brood te duur verkocht, werd 'staft met een boete van f 500, terwijl zijn zaak B maand zal worden gesloten en het vonnis wordt gepubliceerd. "de straf.werd opgelegd aan een bakker in •de voor een overeenkomstig feit. In werd een buitenband, te duur verkocht. Tt"den fietsenhandelaar op f 200 kwam te staan, terwijl het te veel betaalde aan den kooper moest 6 rden terug betaald. In Terneuzen hield men jj-h niet aan de prijzen voor schoenen, zooals die 9 Mei j.l. golden. Den overtreder werd een boete tIB f 500 opgelegd. In De Kwakel trachtte een slager spek van de hand te doen voor een te hoogen prijs, Zijn voorraad fferd verbeurd verklaard en de boete werd vast- d -teld op f 100- Een heel varken, dat te Venray voor te hoogen prijs werd aangeboden, kostte den evenaar f 300 boete. Het vonnis zal gepubliceerd worden. In Dordrecht werd in enkele gevallen geknoeid me' de prijzen van soepvleesch. Boetes werden daarvoor opgelegd van f 40 en f 200. Opdrijving den prijs voor rijst en havermout door een winkelier in Putte werd gestraft met f 200 en pu blicatie van het vonnis. Iemand in Westdorpe, die net een partijtje tarwe een goeden slag dacht te siaan, zal f 300 moeten betalen. Ook in zijn geval zal de tuchtbeschikking worden gepubliceerd. Dè secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt het vol gende bekend: Gedurende het tijdvak van Donderdag 20 Maart tot en niet Zondag 30 Maart as. geeft elk der vier met „08 vleesch" gemerkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, of één rantsoen vleeschwaren. De met „08 worst, vleeschwaren" jemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koo pen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op 30 Maart a.s. nog niet ge bruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Woens dag 2 April a.s. De aandacht wordt er op gevestigd, dat thans ook paarden- en' schapenvleesch onder de dis tributie vallen, zoodat de rantsoenen ook gelden nor deze vleeschsoorten. Het rantsoen vleeschwaren dat per bon kan rorden gekocht bedraagt 75 gram voor ge rookt of gekookt varkens-, rund-, kalfs-, paar den- eri schapenvleesch en voor gerookte worst- worten, rolpens en knakworst, 125 gram, voor leverartikelen, tongenworst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. Yereeuiging ter veredeling van het ambacht. De vereeniging ter veredeling van het am bacht hield te Utrecht haar jaarlijksche algemeene ledenvergadering. De verkiezing van de hoofdbestuursleden had in deze vergadering volgens den rooster plaats. Niet- herkiesbaar waren de heeren ir. G. J. "Braat, prof. Ir. D. Dresden, J. Hermans Jr., G. C. Michell en G. H. Morhaus. Als nieuwe leden werden gekozen de heeren W. Cos, vertegenwoordiger van de N.V. Machinefabriek „Jaffa", J. C. Pellicaan, vert. Werk liedenverbond „Patrimonium" en K. Kooiman, vert. vereeniging van directies van Nijverheidsscholen, In het dagelijksch bestuur kwam wijziging door het bedanken van ir. G. J. Braat, In wiens plaats t. J. M. Steffelaar werd benoemd. longens wegens het ingooien van ruiten veroordeeld. -De Utrechtsohe rechtbank heeft drie jongens n 17 en 18 jaar oud veroordeeld tot 23 dagen gevangenisstraf, met aftrek van 23 dagen voor- !r"st. De knapen waren de aanvoerders van een ■Pie jongens, dat aan het einde van het vorige ^.avond aan avond de ruiten van N.S.B.'ers vwuelde. Zij zijn op vrije voeten gesteld, doch moeten opkomen voor de civiele vordering wegens gebroken ruiten. ïïuitsch Mermachtsbericht Duikboot brengt vijf gewapende koopvaardijschepen tot zinken Nachtelijke aanval op Newcastle ®E,RLij^t. 18 Maart (D.N.B.) Het opperbevel $p \V6.ermacht maakt bekend: hoorn-11 u:.kboot beeft vijf gewapende vijandelijke We3 bSchePen welke deel uitmaakten van con- 1^'n en tezamen een inhoud hadden van 35.300 gebracht. Bij .gewapende verken - ten on t en de Noordzee heeft het ludhtwapen onWf ,van Newcastle een koopvaardijschip van Smu 61 br't. tot zinken gébrach. In den t-jiJ van ,17 .°p 18 Maart hebben gevecbtsvlieg- (fcerti ?a^6nwer'ïen van Newcastle gebombar- cvW p e aanvallen waren gericht op havens SAotsohe Oostkust. roM.an^ v'e* vannacht op verscheidene plaat- h van Noordwest-Duitschland aan. .Jfanc*en m niet-militaire inrichtingen kon- geblusoht worden. De instorting van lan jene woonhuizen veroorzaakte slachtoffers Boven n en gewonden' Ykr over werden in den loop van den dag neergeschoten". Het visschen raakt weer afgeloopen, De visscher mag aan 't water staan. De visch doet wel zijn bek nog open, Maar beiden haken niet meer aan. 't Is jaarlijks weer een harde dobber Voor onzen hengelamateur, Wat moet hij nu, de arme tobber, Hoe stelt het feit hem weer teleur. De visch loopt geen gevaar te sterven In den sportieven visscherspot, Maar hij moet de geneugten derven Van het sportieve vischgenot. Hij moet zijn visscherslusten remmen, Hij bergt zijn hengel en zijn lijn, Al past het motto: laat maar-zwemmen Ook kwalijk in zijn vischlatijn. De wormenmoeder blijft voorzichtig En leert haar onervaren kroost: Kindren, het feit is wel gewichtig Als troost, maar toch een schrale troost, 't Is van belang dat jullie weten, 't Maakt geen verschil uit of je nou Van visch of vogel wordt gebeten, En vogels komen na de kou. Voor liefhebbers van hengeluren Staat straks die vreugd weer alom stop, Zij halen-daar, zoolang 't zal duren, Hun hart en buit niet meer aan op. Verduister goed. Zooals het moet. VAN 19 OP 20 MAART 1941 van 19.50 tot 7.44 Maan op 20 Maart op ï.27 Maan op 20 Maart onder.12.25 (L.K.) Oud-minister Posthuma in overheidsfunctie Naar het Ned. Dagblad meldt, heeft de heer Roskam, de leider van het Agrarisch Front, in een rede, welke hij Zaterdagavond in het gebouw Hulp en Voorzorg te Naaldwijk heeft gehouden, mede gedeeld, dat binnenkort de benoeming van oud minister dr. F. E. Posthuma, thans adviseur van het Agrarisch Front, in een belangrijke overheids functie pp landbouwgebied verwacht kon worden. 25 JAAR BIJ DE SPOORWEGEN. Donderdag a.s. hopen de heeren J. E. V. Lammertsma, hulpzadelmaker en P. v. d. Smissen, hulpwagenmaker, het feit te herdenken, dat zij J5 jaar geleden in dienst kwa men bij de Ned. Spoorwegen. Maar de activiteit die de politie daar tegenover stelde heeft tot resultaat gehad, dat de daders wei nig gelegenheid hebben het gestolen goed te laten gedijen. Marktprijzen en besommingen. Kabeljauw f 15f 9 per stuk. Tarbot f 4.60, Tongen f 3.60, beide per K.G. Groote bot f 49f 45.50, Kleine bot f 45f 37, Middelschol f 80, Zetschol f 73—f 66, Kleine schol f 71—f 35 Puf schol f 30—f 28, Groote Wijting f 46, Wijting f 4335, Kleine wijting f 29, Groote schar f 45, Kleine schar f 38f 27. Alles per 50 K.G. Zoetwatervisch: Snoek f 0.66—f 0.60, Karper f 0.82, Zeelt f 0.72, Snoekbaars f 1.50f 1.28. Baars f 0.52, Spiering f 0.74—f 0.72. Alles per K.G. Besommingen logggers: IJM. 201 f 1519. K.W. 160 f 5072. Kotter: IJM. 222 f 4994.v Dc holle steen, het nieuwste vervangingsmiddel van de Nederlandsche bouwnijver heid, heeft de onverdeelde belangstelling van de deskundigen op de TJtrechtsche Jaarbeurs. (Foto Pax-Holland) Van heden tot a.s. Zaterdag wordt in geheel Nederland van huis tot huis gegaan, om nogmaals een offer te vragen voor steun aan den behoefti- gen landgenoot. Onder groote opoffering hebben duizenden collectanten zich voor dit werk beschikbaar gesteld. Opent uw deuren voor hen, weest vriendelijk voor hen en zorgt, dat uw gift klaar ligt, of stelt het bedrag aan een uwer huisgenooten ter hand, indien gij uw woning verlaat, opdat de collectant niet vele malen naar hetzelfde adres behoeft terug te keeren. Vele Nederlanders zien vol ver wachting ook naar uw offer uit. (ANP) Luchtaanvallen op Zuid- en Midden-Engeland Sterke Duitsche formaties in den aanval BERLIJN; 19 Maart (D.NH.) Naar het b.N.B. verneemt hebben sterke Duitsche af deel-in gen in den afgeloop.en nacht luchtaan vallen gedaan op voor den oorlog belangrijke doelen in Midden- en Zuid-Engeland. Men heeft groote branden en ontploffingen waar genomen. Nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend. Aanval op stad aan de Noordoostkust, Naar de Engelsohe Nieuwsdienst meldt hebben de Duitsohe aanvallen van den afgeloopen nacht op Engeland zich over een groot gebied uitge strekt. Daarbij wes de hoofdaanval gericht op een ,stad aan de Noordoostkust. Daar is een aantal brand- en brisantbommen neergekomen. Over de hierdoor aangerisohte schade zijn nog geen berichten ontvangen. Het gebied van Londen heeft het langste luchtalarm sinds het begin van dit jaar meegemaakt. Op eenige districten van het stadsgebied zijn bommen gevallen. Er werd eenige schade aangericht. De Britsche berichtendienst deelt voorts mede dat Dinsdag in den loop van den dag Duitsohe vliegtuigen boven een of twee plaatsen van de Britscfhe eilanden versohenen zijn. Te Londen werd voor het eerst sedert eenige dagen overdag weer luchtalarm gegeven. Britsche vliegtuigen boven Noord- Duitschland. BERLIJN, 19 Maart (D.N.B.) In den afgeloo pen nacht, aldus verneemt het D.N.B., waren de aanvallen der Britsche luchtmacht in hoofdzaak gericht op twee havensteden in Noord-Duitsch- land. Slechts in woonwijken werd een geringe schade aangericht. De uitgebroken branden wer den in den loop van den nacht gebluscht. Optreden van Duitsche motortorpedo- booten. Duitsche motortorpedobooten hebben op 17 Maart bij een actie aan de Engelsche Oostkust tegen Britsche convooien meer dan 10.000 b.r.t. vijandelijke handelssóheepsruimte tot zinken ge bracht. (DJT.B.) DE VERMISSING VAN SCHOUT-BIJ-NACHT MALTBY. Het D.N.B. meldt: De door de Britsche Admiraliteit als vermist op gegeven schout-bij-nacht Maltby was commandant van het groote Engelsche convooi dat op 5 No vember 1940 in den Atlantischen Oceaan door Duit. sche zeestrijdkrachten voor het grootste gedeelte vernietigd werd. Bij deze gelegenheid werd een ton nage van 86.000 br.t. tot zinken gebracht. Schout bij-nacht Maltby bevond zich tijdens dezen aanval van de Duitsche zeestrijdkrachten aan boord van den grooten hulpkruiser „Jarvis Bay" die na een kort dramatisch, nachtelijk gevecht door zware voltreffers der artillerie'tot zinken werd gebracht. Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. IJMUIDEN Opnieuw vier arrestaties. Inbrekers en helers achter de tralies. Na de vele arrestaties van personen, meestal in gezetenen van onze gemeente, die zich aan diefstal of inbraak hebben schuldig gemaakt, heeft de pol' tie opnieuw een goeden slag geslagen. Wederom werden vier Velsenaren gearresteerd, ditmaal we gens diefstal van olie en benzine uit een visohpak- ihuis en andere inrichtingen en wegens heling dezer goederen. De aanleiding tot de arrestatie van dit viertal whs de diefstal van een nieuwe autoband uit een garage te IJmuiden jl. Zondag gepleegd. Verkregen aanwijzingen leidden tot de arrestatie van twee jongens van 18 jaar en jl. Maandag kon de gestolen band in een garage te Beverwijk worden opge spoord. De beide andere gearresteerden worden verdacht van heling. Bij het verhoor der aangehoudenen konden nog eenige andere diefstallen worden opgehelderd. Uit de verschillende voorvallen blijkt, dat het inbre kersgilde den -laatsten tijd zeer actief is geweest. VELSEN Jubilea bij de papierfabrieken. In de reeks van vele jubilea van korter of langer dienstverband bij de N.V. Vereen. Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen kunnen wij thans melding maken van drie personen, die na een groot aantal dienstjaren wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd aan het einde van deze maand afscheid zullen nemen. De heer J. Voorhout, die sedert zijn komst bij de Papierfabriek in 1916 steeds in de afdeelïng sjouwploeg ressorteerende onder de mechanische werkplaats, werkzaam is, was te voren reeds ge durende eenigen tijd aan het bedrijf verbonden. Zijn bijzondere kijk op het transportwerk, wat vooral bleek bij den bouw en de constructie van de groote nieuwe papiermachine 18, waartoe transpor ten van formidabel tonnengewicht noodig waren, heeft zeker invloed gehad op zijn benoeming tot baas, welke functie hij nu sedert jaren in de sjouw- afdeeling vervult. Zijn omgang met superieuren en personeel stem pelde hem tevens tot een bekwaam „vakman". De heer Voorhout, die na 28 Maart a.s. gepen- sionneerd zal worden, zal ongetwijfeld bij zijn af scheid vele vriendenhanden hebben te drukken. J. P. M. TABOIS 34 JAAR PORTIER. Op 31-jarigen leeftijd kwam de heer J. P. M. Tabois in dienst bij Van Gelder Zonen. Reeds van zijn veertiende jaar af was hij tot zijn indienst- trèding werkzaam bij een grooten comestibles- handel te Amsterdam, waar hij in die dagen behalve winkelwerk tevens administratieve werkzaamheden ver richtte. Zooals begrijpe lijk heeft deze opge wekte figuur, die een buitengewonen zin voor humor heeft, vele leden van het personeel zien komen en gaan, maar vooral ontelbare han delsreizigers aan zijn loket gehad om hen te woord te staan. Het zou onmogelijk zijn te be rekenen, hoeveel leden van het personeel in de afgeloopen jaren door middel van den heer Tabois bij een blessure zijn verbonden of geholpen; want ook als verband- meester heeft deze scheidende portier vele wonden verzacht. Door zijn prettig karakter en behulpzaamheid heeft hij zich bij superieuren en personeel een goeden naam gemaakt. Bij zijn afscheid op 31 Maart a.s. zal dit wel duidelijk tot uiting worden gebracht. De heer Tabois is een groote liefhebber van knut selen en beoefent de Kegelsport. NOG EEN AFSCHEID. De heer B. Hommes, die eveneens op lateren leeftijd bij Van Gelder Zonen kwam, zal ook met 1 April a.s. worden gepensionneerd na een dienst verband van bijna 33 jaar. Deze werd bij zijn in diensttreding tewerk gesteld in de lijmkokerij van de-Papierfabriek. Sedert vele jaren werkt hij thans bij de bereiding van de Chinaclay, welke bestemd is voor de papierfabricage. Bescheiden en eenvoudig arbeider als hjj js, zal het hem bij het verlaten van het bedrijf evenmin aan belangstelling ontbreken. Het schijnt dat En-geland zijn afwijzende hou ding ten aanzien van Amerikaansche transporten van levensmiddelen naar Frankrijk, althans naar het onbezette gebied van Frankrijk, heeft gewij zigd. Er was een paar dagen geleden al een be richt dat hierop duidde. Nu zou volgens het Stock- holmsche blad „Svenska Dagbladet" Vichy in een drietal Engelsche voorwaarden hebben toegestemd, waarvan de eerste twee een Amerikaansche con trole op de verdeeling der levensmiddelen en op het goederenverkeer tussöhen bezet en onbezet Frankrijk gelden. Uit deze voorwaarden moet men evenwel weer afleiden dat van grooter bereidheid van Engelsche zijde om de Belgische bevolking te hulp te komen, volgens het daartoe door den Ame- rikaanschen ex-president Herbert Hoover ontwor pen plan, nog geen sprake is. Niettemin heeft Hoover dergelijke hulpverleening aan de Belgische bevolking tijdens den wereldoorlog wel kunnen J. P. M. Tabois. (Foto S. Luttik) BEVERWIJK De Centrale Keuken. Begint Donderdag a.s. Door de Centrale Keuken, die a.s. Donderdag begint, worden twee soorten kaarten uitgege ven, namelijk scheurkaarten en dagkaarten. Om dagkaarten te kunnen koopen, moet men in het bezit zijn van een of meer scheurkaarten, welke kosteloos worden verstrekt tegen afgifte van de benoodigde bonnen. Op 1 scheurkaart kunnen tegelijk meerdere dagkaarten worden gekocht; een gelijk aantal bonnetjes wordt dan tegelijker tijd afgescheurd. Men kan niet voor verschillende dagen tegelijk dagkaarten koopen. De kaarten zijn dagelijks verkrijgbaar aan de Beverwijksche Conservenfabriek, Wed. R. van Nimwegen—Kuipers, Romerkerkweg 12 en M. Wa anders, Kerkstraat 93 te Wijk aan Zee bij W. H. Handgraaf, Voorstraat 15. De uitreiking der maaltijden geschiedt aan de Beverwijksche Conservenfabriek en bij Maris Stella te Wijk aan Zee. Naar wij vernemen zal de Centrale Keuken Donderdagmorgen om 10.30 uur. geopend wor den. Oproep van de Winterhulp. Aan ruim 400 gezinnen reeds hulp geboden. De groote lijstencolleote van de Winterhulp is hier in vollen gang. Naar het zich laat aanzien, zullen de verwachtingen niet beschaamd worden. De inzameling heeft een vlot verloop. Vele inge zetenen maken het de ijverige collectanten en col- lectrices gemakkelijk door in afwachting van hun bezoek reeds een bijdrage gereed te leggen. Zooals men weet komen de opbrengsten dezer collecte practisch geheel aan Beverwijksche ingezetenen ten goede, zulks in verband met den omvang der behoeftigheid hier ter plaatse. In vele dringende gevallen kon reeds krachtig worden geholpen, zij het dikwijls nog onvoldoende. Aan ruim 400 ge zinnen en alleenwonende personen, aan wie 't geld Waarom nu niet? Men neemt er met verwondering en met ontsteltenis kennis van als men zich indenkt in het lot der Belgische bevolking, die al zooveel heeft geleden in dén oorlogstijd. Het aanbod van het Hoover Relief Committee, om zich ook ten aanzien van België zelf te belasten met de controle op de verdeeling van de levens middelen voor de bevolking, met welken maatregel Duitschland instemde, heeft tot dusver geen wijziging in de weigering ten aanzien van dit bezette land kunnen brengen. Het is niet duide lijk waarom niet Het geldt geen enorme hoeveelhe den en men zou overigens de mogelijkheid kunnen opperen dat een soort van proefneming met beperkten aanvoer van Engelsche en Amerikaan sche zijde werd toegestaan. Ook van Amerikaan sche zijde, d.w.z. van die der regeering, want het is toch wel zeker dat deze aanmerkelijken invloed op de houding der Engelsche regeering zou kunnen doen gelden. De Amerikaansche bladen hebben gepleit voor „een fairen proeftijd" voor het plan van Hoover. Het Hbld. toont zich thans hoopvoller ten aan zien van België omdat een toeschietelijker Engel sche houding ten aanzien van Frankrijk is aange nomen. Moge dit bewaarheid worden, want men kan de ontzettende beteekenis van een verhonge ring der bevolking niet te laag aanslaan. Indien wij hier een dergelijke beproeving te ondervinden kregen zouden wij dat zelf pas in de volle zwaarte kunnen voelen. Maar er is weinig verbeeldings kracht toe noodig om zich voor te stellen hoe de toestand in de gezinnen wordt als men den kinderen niet voldoende te eten kan geven. Eveneens is het duidelijk, dat aleer hongersnood in den vollen zin des woords intreedt door ondervoeding al een toe stand intreedt die groote vatbaarheid voor besmet telijke en andere ziekten doet ontstaan en het opgroeiende geslacht in zijn ontwikkeling en daar mee in zijn toekomst sterk benadeelt. Wij hopen van harte dat er alsnog verandering in de Engelsche houding ten aanzien van België zal komen. Dat wij zelf in betere omstandigheden verjseeren dan de Belgen is te danken aan de be tere voorzieningen ten aanzien van voorraadvor- ming, indertijd in ons land getroffen. Dat wij er beter aan toe zijn dan de Franschen kan men bo vendien verklaren door de over-industrialisatie en de ontvolking van het platteland in Frankrijk, welks snel-dalend geboortecijfer in hetzelfde tijdvak, waarin die veranderingen optraden, de ontvolking van de landbouwstreken nog bevorderde De betere toestand in ons land kan er nochtans niet toe lei den, onverschillig, te zijn jegens de noodem van Belgen en Franschen. De zooeven aangeduide beschouwing van het Hbl. worde hier tenslotte ten deele geciteerd: „Indien Engeland in deze aangelegenheid inder daad tot een mildere houding komt, openen zich misschien ook gunstiger perspectieven voor de be zette gebieden wat den levensmiddelcnaanvoer van overzee betreft. Hier ligt de toestand politiek en militair wel is waar eenigszins anders dan in het onbezette deel van Frankrijk, waar de eigen regee ring waarborgen kan geven. Engeland zal van de bezettende overheid wellicht geen waarborgen ver wachten, maar in de plaats hiervan zou kunnen treden een garantie van een neutrale instantie, zoo als het Roode Kruis of het „Hoover-Relief Com mittee", gelijk dit ook gedurende den Wereldoorlog in bezet België heeft gewerkt. Engeland heeft tot dusver geweigerd dit huma nitaire werk voor België, waar de voedsel- schaarschte het nijpendst is, toe te staan. Ook in dit opzicht kan echter de Amerikaansche publieke opinie groot gewicht in de schaal leggen. Amerika beschikt over zeer ruime overschotten aan voedings middelen, welke in normalen tijd voornamelijk naar Europa worden uitgevoerd. Op het oogenblik moe ten deze voorraden door de Amerikaansche regee- ringsinstantles worden opgekocht, om den Ameri- kaanschen landbouw niet in moeilijkheden te brengen. Voor Washington is er naast een humani taire dus ook een zakelijke reden om aan deze over schotten hun natuurlijke bestemming te geven. Op deze wijze zouden de West-Europeesche ge bieden, die tot nu toe het meeste van den oorlog geleden hebben, en thans in hun voedselvoorziening door de moderne oorlogvoering ten zeerste wrorden bedreigd, althans op dit laatste punt misschien nog eenig soulaas kunnen erlangen." besteed is, is reeds hulp geboden. Ten aanzien van andere gevallen moest een afwachtende houding worden aangenomen, omdat de middelen nog ont braken. In het bijzonder wil het plaatselijk bureau zich toelegggen op hulpverleening van z.g. stille armen. Deze kunnen zich, indien zij geen ondersteuning genieten, vertrouwelijk wenden tot den burgemees ter, die hun aanvragen desverlangd zoo direct mo gelijk zal behandelen. Ook zijn er ingezetenen die door spaarzaamheid, oppassendheid, soberheid en hard werken tot nu toe altijd zich zelf hebben kunnen redden, doch nu aan den grond zijn ge raakt. Winterhulp strekt haar zorg bij voorkeur over deze categorieën uit.. De konijnen blijven duur. Voor voedsters wordt ƒ11.betaald. De wekelijksche pluim veemarkt in het vei linggebouw ,„'t Centrum" mag zich nog gere geld in een groote belangstelling verheugen. Den eenen keer is de handel weliswaar wat vlugger dan den anderen keer, maar dat verhindert niet dat er nog steeds hooge prijzen voor de konij nen worden besteed. Dinsdagavond was de kooplust zelfs zoo groot, dat de vraag eigenlijk het aanbod overtrof. Reeds aan -den ingang van het gebouw werden de ver- koopers opgevangen en werd direct een bod ge daan. Vooral voor mooie voedsters worden uit stekende prijzen betaald, die zelfs tot f 11 loo- pen. Jonge konijnen verwisselden van ewtenaar voor ruim f 1.25.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1