Jümsf Wij herdenken Kettinghandel van enormen omvang ontdekt Vijf-en-vijftig personen gearresteerd „.nEySDAG 19 MX ART 194Ï Jevens belangrijke diefstal aan het licht gekomen De Hilversumsche recherche heeft in samcn- flerking met den algemecncn opsporingsdienst •3n het departement van landbouw en vissche- rjj opheldering gebracht in een wijdvertakten hettinffhandel, welke in het centrum des lands welig tierde en uitloopcrs had in alle richtin gen. Xa een onderzoek, dat vijf weken duurde, zijn 55 verdachten gearresteerd waarvan 30 Hilversummers terwijl voor een waarde van velc tienduizenden guldens aan alle mogelijke levensmiddelen, benevens f 4100 aan baar geld en een vrachtauto, in beslag zijn genomen. Veel interessants uit den kettinghandel, prijsopdrij- ving tot enorme hoogte, diefstal en heling, zijn daarbij ontdekt. Het drong begin Februari tot den opsporingsdienst van voornoemd departement door, dat in de om- vjng van Hilversum een zeer omvangrijke ket- tindiandel in verboden en gedistribueerde artikelen bestond. Een ambtenaar van dit departement werd naar Hilversum gezonden, die tezamen met den Hilversumschen rechercheur D. van den Broek na vijf weken arbeid gedurende dag en nacht uit een lawine van misdrijven een groot dossier van ver balen en verhooren wist te vervaardigen. De eerste onderzoekingen hadden te Hilversum plaats, waar op 7 Februari vijf verdachten werden aangehouden, waardoor zooals later bleek onmiddellijk twee hoofddaders van het complot waren gegrepen, n.l. een financier en een organi sator Te Nieuw-Loosdrecht werd een vrachtauto met hammen van clandestien geslachte varkens in be slag genomen: dat was de eerste stoot. Direct daarop was de slag nog grooter: in pakhuizen aan den Ouden Amersfoortschen weg en den Zeedijk 'te Hilversum werden enorme voorradden clan destiene waar in beslag genomen, o.m. duizenden blikjes gecondenseerde melk, kisten met flesschen slaolie, chocolade, jam, tomatenpuree, honderden kilogrammen kaneel en peper die reeds voor 15 per kilo werden verhandeld! duizenden stuks reep. groote partijen kaas, blikken melkpoeder, blik ken gehakt, roomboter, partijen whisky, rum. jene ver en cognac, tallooze worsten, schoensmeer en enorme partijen gebanderolleerd en ongebande- rolleerd vet. Bij een der verdachten aan huis werd een com plete slagerij aangetroffen in een slaapkamer op de bovenverdieping. De gearresteerde deelde mede, dat hij die slagerij eens had geïnstalleerd omanderhalf jaar ge leden een half varken schoon te maken! Dat aan dat verhaal niet veel geloof werd gehecht, is be- pijpelijk. Behoudens de voornoemde artikelen wist men enkele dagen later nog beslag te leggen op duizen den sigaren en honderden ponden thee. Door deze arrestaties was het hek van den dam en naar vele richtingen leidden sporen, welke naar gelang den omvang successievelijk werden gevolgd. Zoo leidde het eerste spoor, dat men hierna op- lam, naar Bussum, waar opnieuw twee verdach- 'en werden gearresteerd. In een autobox aan den Huizerweg werden hier 480 flesschen vloeibare zeep en een partij van duizenden stukken harde zeep in beslag genomen. Nieuwe schakels werden in den ketting van steeds verder doorverkochte waar ontdekt en opnieuw werden te Hilversum onderzoekingen verricht, welke zeven nieuwe verdachten in de cel brach- len. Dit waren meest doorverkoopers, die met winst aan dit proces van clandestienen handel hadden medegewerkt. Een'volgend spoor leidde naar de provincies Utrecht en Zuid-Holland, waar arrestaties werden verricht in de volgende plaatsen: Woerden, Bode graven, Alphen aan den Rijn. Woubrugge, Hoog- rnade eri Koudekerk. Teruggekeerd in Woerden werd daar een partij kaas van meer dan 1000 K.G. in beslag genomen en in Woubrugge nog 300 K.G. Al deze aanhoudingen stonden in verband met één kettinghandel in kaas, waarbij partijen soms drie of vier maal per dag tegen steeds sterker stijgende prijzen waren verhandeld. Evenals in verschillende andere zaken was door de snelheid van handelen cn de grootte van het aantal deelnemende koopers «li verkoopers het onderzoek dikwijls zeer moeilijk. HONDERDEN K.G. HAM IN BLIK Een nieuw spoor leidde naar Baarn, waar een' keuinghandel in ham in blik werd opgehelderd en enkele arrestaties werden verricht. Bij één ver dachte werd hier 500 K.G. ham in blik in beslag genomen benevens f 2500 baar geld, welke door een adspirant-kooper, die den verkooper nog niet kende, bij een tusschenhandelaar waren gedeponeerd. Andere zaken werden in Utrecht, Jutfaas en Amersfoort opgehelderd, waarbij, evenals elders, de plaatselijke politie medewerking verleende. In Utrecht en Jutfaas werden zes verdachten aange bonden', terwijl 400 K.G. ham in blik en f 1800 baar geld ih beslag werd genomen. In Amersfoort legde Ken dè hand op twee .verdachten, een sportleeraar en diens vader, die een comestibleshandel drijft, waarbij eveneens een groote partij hammen in be slag werd genomen. Al deze goederen zijn op de plaatsen van be slagneming veilig gedeponeerd en zullen t.z.t. ter- besehikking worden gesteld van de distributiedien sten, ziekenhuizen en sanatoria ter plaatse. Via den voedselcommissaris komen zij zoo ten behoeve van de bevolking voor de normale prijzen «n niet voor schreeuwende fancy-prijzen welke de kettinghandel teweeg brengt. Ham b.v. werd bij dit complot reeds verhandeld tegen f 7.50 per kilo, Peper voor f 15 per kilo, slaolie voor f 3 per flesch, «ee voor f 6 per pond. cognac voor f 8 per flesch vet.voor f 3 per pond waarbij de handel dikwijls "e? niet ten einde was en de koopers nog hoogere Phjzen wilden betalen. In Hilversum werden enkele dagen later weer '«s verdachten gearresteerd, waarbij een groote P^'ij huishoudzeep, toiletzeep, drums, zachte zeep «n slaolie in beslag werd genomen. aanhouding van een der verdachten, een expediteur, leidde tot de oplossing van een groot wmolot van diefstal en heling op de Haka-fabrieken «Jutfaas Er.werd n.l. zeep van deze fabrieken «Ike niet in den vrijen handel is, in beslag ge- ™men. Tezamen met de politie aldaar werd deze zaak JPgelost. De directie dezer fabrieken vermiste reeds X? *'jc' likens artikelen, doch het comolot zoo wijdvertakt en grondig, dat men de die- J! I16' ^dekken kon. Nu echter konden door het J°!' uit Hilversum veertien verdachten in Jutfaas der ih £earresteci'd n.l 9 man uit het personeel ïabriëk, die de knoeierijen uitvoerden en 5 ex- -Jin t rV wegens heling der gestolen goederen, bliem i20(?° stukken zeep, vele drums zachte zeep. I*;tolèn 'e' Ve^ e'^' was *n ^inke hoeveelheden ttefc Srachl- nu t°e tiet einde van de arrestatie- Btetiet onderzoek duurt in enkele richtingen voort. is dit echter de grootste zaak in clan destienen handel, welke ooit in den lande is ontdekt. De waarde der in beslag genomen goederen be draagt in normalen prijs vele tienduizenden guldens en voor den clandestienen handel veel meer dan honderdduizend gulden. In vijf weken tijds is deze affaire voor zoover nog te achterhalen opgelost met de arrestatie van 55 verdachten, waarvan een kleine aantai, die zich o.m. aan heling of diefstal heeft schuldig ge maakt, in voorarrest blijft ingesloten. De betrokkenen kwamen voorts uit allerlei be roepen, velen zijn zakenlieden, die zeer gunstig be kend staan. In dit web van kettinghandelaren speelden, enkele geldschieters de leidende rol. Sinds ongeveer October was deze handel gaande. De commissaris van rijkspolitie te Hilversum, de heer Reyinga, heeft van het departement van land bouw en visscherij over het werk van den recher cheur D. van den Broek een zeer waardeerend schrijven ontvangen. Deze rechex-cheur is Dinsdag bij corpsorder in het Hilversumsche politiecorps eervol vermeld. De 400.000ste rekening ingeschre ven bij den Postcheque- en Giro dienst. Door den postchèque- en girodienst -werd Maandag in den loop van den dag de 400.000ste rekening geopend. Houder van deze rekening is de heer P. M. Nijs te Hoorn, wiens aanvrage om toetreding als rekeninghouder de vierde hon derdduizend heeft volgemaakt. In een bedrijf als dat van den postchèque- en girodienst zijn groote getallen een heel gewoon en dagelijks voorkomend verschijnsel. Het getal 400.000 zou dan ook op zich zelf beschouwd geen al te grooten indruk behoeven te,, maken. Het krijgt echter meer beteekenis wanneer er bij in aanmerking wordt genoméh. dat Nederland volgens de thans bekende cijfers verhoudings wij ze meer deelnemers aan hét postgirover- keer telt dan, behalve één enkele uitzondering, alle andere landen, waar een dergelijk verkeer bestaat. Ook die landen, waar het postgiroverkeer van ouderen datum is, heeft het in dit opzicht derhalve voorbij gestreefd. Dat de hierin tot uitdrukking komende groei een zeer snelle is geweest, blijkt hieruit, dat van 1918, toen de dienst werd opgericht, tot 1923 de eerste' 100.000 rekeningen werden ingeschre ven. in 1932 de 200.000ste, in 1937 de 300.000ste en thans, in 1941, reeds de 400.000ste rekening werd bereikt. Opmerkelijk is. dat het tempo waarin deze groei zich heeft voltrokken steeds grooter is geworden. Dit verschijnsel zet zich ondanks de ongunst der tijden ook nu nog voort, zoodat bijvoorbeeld in 1940 meer reke ningen werden geopend dan in eenig voorgaand jaar het geval was. HET EERSTE KIEVITSEI GEVONDEN IN LIMBURG De Rijksambtenaar Bakker heeft te Greven- bicht het eerste kievitsei in dit jaar gevonden. Voor zoover heugt, is dit dé eerste maal, dat te Limburg het eerste kievitsei in Nederland gevonden werd. Engelsclie luchtaanvallen. 's-GRAVENHAGE, 18 Maart. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben Engelsche vlieg tuigen verscheidene bommen op Nederlandsch grondgebied laten vallen. De schade aan woon huizen was echter gering: persoonlijk letsel valt niet te vermelden. (A.N.P.) Toetreding van werkloozen bij het N. V. V. Een gewijzigde regeling. De N.V.V.-persdienst meldt: Door den commissaris van het N. V. V. zijn maatregelen getroffen waardoor werkloozen en arbeiders, werkzaam bij de werkverruiming, kunnen toetreden tot de bij het N.V.V. behoo- rende vakorganisatie. Door hen behoeft slechts een verlaagde bondscontributie betaald te wor den van 10 a 13 cent. Tegelijk met de toetreding tot de organisatie worden zij lid van de werkloozenkas. Het gevolg hiervan is, dat deze arbeiders onmiddellijk alle voordeden krijgen, die het lidmaatschap van een door de overheid gesubsidieerde kas mee brengt, dus 50 cent meer steun of werkverrui- mingsloon per week. Daarnaast beginnen hun rechten op werkloozenkasuitkeering te loopen met dien verstande, dat de voorgeschreven wachtweken en werkweken in acht moeten wor den genomen. De contributie voor het kaslid- maatsehap is als volgt geregeld: 1. De werklooze, die steun krachtens een steunregeling geniet en de arbeider, werkzaam bij de werkverruiming, moeten de kasbijdrage be talen, welke gemiddeld 30 cent per week be draagt, maar afhankelijk is van het beroep en de inkomsten. 2. Werkloozen, die geen steun- of kasuitkeering geen loon of geen vergoeding genieten, kunnen vrijstelling verkrijgen van het betalen der kas bijdrage. Samenvattend komt de regeling dus hierop neer: werkloozen die steun genieten en arbeiders in de werkverruiming betalen rond 10 cent bondscontributie plus gemiddeld 30 cent kasbij drage, waartegenover staat, dat zij 50 cent steun- of werkverruimingsïoon meer per week ontvangen. Werkloozen die geenerlei inkomsten genieten behoeven slechts de 10 cent bondscontributie te betalen. Door deze maatregelen worden de werkloozen niet langer van de vakbeweging uitgesloten. Zij krijgen, waarop zij recht hebben:' het als vol waardige Nederlandsche arbeidskrachten deel nemen aan den opbouw van het sociale leven. Burgemeester van Assen eervol ontslagen. Het rijkscommissariaat maakt bekend: De rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied heeft op grond van zijn verorde ning nr.. 3/40 betreffende de uitoefening van de re- g'eeringsbevoegdheden in Nederland den burge meester der gemeente Assen, mr. J. Bothenius Loh- man, eervol ontslag verleend en gepensionneerd. Tot zijn opvolger is benoemd de tegenwoordige burgemeester van de- gemeente Roden, Mr. H. W. Bloemers. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied heeft op gx-ond van artikel 1 van zijn veroi'dening nr. 3/40 betreffende de uitoefening van de regeeringsbevoegdheden in Nederland mevrouw H. A. van Riel-Smeenge te Assen eervol van haar functie van schoolinspectrice in de inspectie As sen ontheven en gepensionneerd. In haar plaats benoemde de Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied krachtens artikel 3 van zijn vierde verordening nr. 108/40 betreffende bijzon dere maatregelen op administratief-x-echtelijk ge bied den hoofdonderwijzer F. K. E. Veld, te den Andel, tot inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Assen. Ernstige ontploffing in Japansehe kolenmijn. TOKIO, 18 Maart (D.N.B.) lil een steenkolenmijn van centraal Hokkaido heeft zich heden in de vroege ochtenduren een ernstige ontploffing voorgedaan. Ruim twee honderd mijnwèrkers werden bedolven. Na een reddingswerk van 10 uur heeft men 108 arbeiders kunnen bevrijden. Men vreest dat 20 mijnwerkers om het leven zijn gekomen. Maatregelen van den burgemeester- -egeeringscommissaris te Hilversum De burgemeester-rëgeeringscommissa'ris van Hil versum Jhr. E. von BÖnninghausen heeft, naar „Het Nationale Dagblad" meldt o.m. bepaald: In alle hotels, cafés, restaurants, automatieken en bad- en zweminrichtingen, is de toegang voor Joden verboden. Slechts voor één café is dit toegestaan. Dé Joden mogen evenmin aan wedstrijden en de monstraties deelnemen. Zij mogen echter wel bij wedstrijden als toeschouwer tegenwoordig zijn. De portretten van de leden van het gevluchte Oranjehuis, moeten in alle scholen en gemeentege bouwen worden verwijderd. Verordeningen met de memories van toelichting worden in lfet Gemeenteblad opgenomen. Alle fietsen moeten van een goedwerkend slot zijn voorzien. De gemeenteraad is ontbonden. In vacatures, ontstaan door het bedanken van eenigè wethouders, zal ten spoedigste worden voor zien. in Haarlem en daarbuiten. OVER PETER PAUL RUBENS. De Noord-Nederlander staat tegenover het werk van Rubens eenigszins schuchter. Van Dijck is 'hem vertrouwder, ja zelfs Breughel en de Vlaamsche primitieven stroken meer met zijn beschouwenden geest en peinsgrage inborst dan de overvloeiende levenslust en tenslotte gezonde zinnelijkheid van den wereldberoemaen Grand Seigneur, die Rubens geweest is. Die schuchterheid te overwin nen, die zinnelijkheid eens met meer begrip te doen aanzien exx de bewondering een weinig van die be kende réserves te ontdoen, daartoe kan het boek van den Antwerpschen Jozef Muls, dat zoo juist in ons land versoheen (bij de Uitgeverij „In den To- ren" te Naarden) het zijne bijdragen. „Het is dwaas zegt Muls, pag. 34 de ■zinne lijkheid van Rubens te willen verbloemen. Men kan zijn levensopvatting goed- of afkeuren, maar men kan hem niet begrijpen, wanneer men niet heeft ingezien dat hij een heiden is, zelfs in zijn kathoïiek- religieuse tafereelen". Rubens is een reactie, uit bundig en zonder genade op alle zwaarmoedighe den, waarmee de leer en de kerk de menschen sinds eeuwen belast hadden, hij zoekt zijn hemel op de aarde en geniet van haar schoonheid met volle teu gen. Er is daarbij niets van gluiperigheid of achter- bakschheid in hem, noch van die stiekeme genie tingen van den angstigen mensch: hij leeft zijn le ven royaal en breed uit, met eenzelfde onafhanke lijk gevoel voor dë schoonheid van het geschapene als de Grieken bezaten en het is misschien vreemd, maar ook de geestelijkheid van zijn tijd kon. een dergelijke levenshouding waardeeren en overlaadde den kunstenaar met opdrachten voor kerk- en al taarstukken. En dat wel niet alleen in het zich vrijvechtende Vlaandex-en van zijn dagen, dodh de bestellingen vloeiden minstens even ruim uit Frankrijk. Engeland, Spanje en Italië. Zoo werd, in zijn bloeitijd, zijn atelier tot de gelijke van een fabriek: „Men werkte gespecialiseerd als in een grootbe drijf.. Wanneer de schetsen van den meester op groote schaal werden uitgevoerd, kwamen er bloe menschilders aan te pas als Jan Breughel en Van Uden. stilleven- en dieren schilders als Snijders, Fijt en Paul de Vos. Er waren leerlingen en mede werkers als Van Dijck, Van Thullen, Van Egmont, Diepenbeek, die zich zoozeer den stijl van den meester hadden weten eigen te maken dat hun werk onder zijn naam kon doorgaan", (pag. 14). Het is wel geen nieuws wat daar door Muls ver teld wordt, maar als men het weer eens zoo bondig onder de oogen krijgt, beseft men eerst recht de groote moeilijkheid voor iemand, die zich niet spe ciaal met Rubens-studie heeft bezig gehouden, in onzen tijd een stuk voor eigenhandig werk, of ate- liei-arbeid van den meester te verklaren. Gelukkig is het papier, waarop die verklaringen geschreven worden, geduldig als een muilezel geworden. Keeren wij tot Rubens zelf terug. Hij werd in 1577 in Keulen, waarheen zijn vader, die schepen van Antwerpen was, uitweek, geboren. Elf jaar later keert de knaap met zijn moeder naar Ant werpen terug. Zijn vader was in de vrijwillige bal- lingsohap overleden. Hij kreeg een schitterende op voeding als edelknaap bij een princes- De Pigne en had in de schilderkunst drie leermeesters, waarvan de laatste, de Leidenaar Otto van Veen, de be langrijkste voor hem is geweest. Jong gaat hij naar Venetië en is op 23-jarigen leeftijd hofschilder van den hertog van Mantua. In de veertig levensjaren, die hem daarna nog toegemeten zullen zijn hij sterft in 1640 in zijn paleis in Antwerpen zullen wij hem telekens af- m g In de omgeving van Hillegom kan men reeds genieten van den aanblik van uitgestrekte velden met crocussen. (Foto J. A. Stevens) Titulescu overleden. Oud-premier en oud-minister van buitenlandsche zaken van Roemenië. Titulescu. f (Foto archief H. D.) VICHY, 18 Maart- (D.N.B.) -r- De vriegere Roe- meensche mirxister-px-esident en minister van buitenlandsche zaken, Titulescu, is Maandagavond te kwart voor twaalf in den leeftijd van 58 jaar te Cannes overleden. Nicolae Titulescu, die in 1883 te Craiova geboren werd en gedurende een aantal jaren te Boekarest burgerlijk recht doceerde, heeft in eenige Roe- meensche kabinetten zitting gehad als premier, minister van financiën en minister van buiten landsche zaken. Van 1919 tot 1920 was hij ver tegenwoordiger van Roemenië bij de vredesonder handelingen van Saint Germain en Tx-ianon, van 1920 tot 1922 gedelegeerde bij den Volkenbond. Titulescu is voorts van 1922-1927 en van 1928-1932 gezant te Londen geweest. Ook voor burgemeesters, secreta rissen en ontvangers kinderbijslag. Aan de gemeentebesturen van Noord-Holland is door Ged. Staten meegedeeld, dat zij voornemens zijn ook voor de burgemeesters, gemeente-secreta rissen en ontvangers een kinderbijslag in te voe ren, ingaande 1 Januari jl. Deze kinderbijslag zou den Ged. Staten willen bepalen op 3 pet. van het salaris, met een minimum van f 60 en een maxi mum van f 205, en zou bij het derde kind moeten beginnen. De gemeenteraden worden uitgenoodigd voor 16 April a.s. hun advies betreffende deze kwestie in te zenden. wisselend als kunstenaar en als Grand Seigneur, als edelman en vorstenafgezant zien optreden. Hij is een gunsteling der goden geweest, wien roem, eer en rijkdom zonder onderbreking in den schoot ge worpen "-wei-den. Over dat alles licht het sei-ieuse en toch prettig geschreven boek "van Jozef Mul den lezer in. Ofschoon met zijn tweede huwelijk, met de om haar schoonheid beroemde Helena Fourment, zijn kunstenaarsglorie eerst recht naar het hoogte punt stijgt, willen wij ons hier tot de periode van zijn eerste, zeventien-jarig huwelijk beperken, om dat daarmee ons plaatje van deze week in verband staat en willen wij voor het overige den lezer naar -Muls'boek vei-wij zen. Als Rubens even over de dertig is, huwt hij met de Antyverpsche Isabella Brant en schildert in het zelfde jaar (1609) het dubbelportret van zich zelf en zijn jonge vrouw, dat hiernaast is afgebeeld. In houding en gelaatsuitdrukking is daar van Rubens' zinnelijke bewogenheid nog niet veel te bespeuren. „Rubens is hier de jonge, kalme, zakelijke, rijke burgerman met hoofsche manieren; Isabella Brant is de eenvoudige, huiselijke vrouw, wier voorzich tig en sspaarzaam belèïd door Muls vermeld wordt. „Zij zitten daar beiden gemoedelijk naast elkaar in soberen welstand, vol wederzijdsch vertrouwen, zonder hartstocht. Haar hand rust zeker op zijn rechterhand cn zijn linker houdt het gevest van zijn degen. Zij kijken tevreden den toeschouwer en betrouwvol ook de toekomst tegemoet". Al mag de ..soberheid van hun welstand" voor onze hedendaagsche oo%en mfcschien een tikje te bescheiden klinken bij de kostbare sieraden en kleeding der afgebeelden, men vei-gete niet dat men in het rijke Vlaanderen uit het begin der zeven tiende eeuw zich bevindt. Doch van hartstochtelijk heid zal men invdit beeld van een rustig jong echt paar zeker niet in de eerste plaats kunnen spreken. Rubens heeft in Isabella Brant nog niet dat gezien, wat hem. op veel lateren leeftijd in dè jeugd'ge Helène Fourment tot explosies van bewopdering voor lichamelijke schoonheid zóu aanzetten en hij blijft voorloopig nog hier de nauwgezette waarne mer dei- uitwendige materie, der stoffen en siera den en schildert die reeds met het kalme meester schap van den man die alles in zijn macht heeft. In dit betrekkelijk jeugdwerk van Rubens staat hij de Hollandsehe portretkunst der zeventiende eeuw nader dan in het overweldigend oeuvre van zijn glorietijd. Van den laatsten zijn door het boek van Muls (dat door Jan Pooi-teriaar wordt ingeleid) een groot aantal, meerendeels zeer goede, reproducties verspreid, waarvan enkele echter, door de nood zakelijke te sterke vex-kleining der reusachtige en zeer gecompliceerde orgineelen, daarvan een te wei nig zeggenden indruk achterlaten. J, H. DE BOIS. Balthasar Becker's „Betooverde wereld" 1691-1941 „De Betooverde Wereld, een gi-ondig ondersoek van 't gemeen gevoelen aangaande de Geesten, der- selver aart en vermogen, bewind en bedrijf" zoo luidde de wel wat sensationeele titel van het schriftuur dat 'in 1691 begon te verschijnen en in ~~3 voltooid was. Nu, er viel heel wat te onder zoeken: er is wel geen tijd te noemen waarin het „vermogen" van booze geesten, spoken, witte wij ven, heksen, minnedranken (zoowel pro als contra de liefde), tooverspreuken enz. enz. machtiger, en „hun bewind en bedrijf" actiever was, dan in de 17e en' ten deele ook in de 18e eeuw. Wel ont leende Becker de stof voor zijn onverbiddelijk nuchtere bestrijding van al dat bij- en ongeloof ook aan geschriften van vi-oeger tijden en verre landen, het meerendeel van de spook- en duivelsverhalen, had hij gehooi-d uit den mond van eigen stad- en landgenooten. Zoo was er in Kampen (Kampen was een geliefd oord van spookachtige wezens) een ge zin dat in het holst van den nacht de griezeligste geluiden placht te hooren: urenlang werd er ge klopt en gebonsd dat al wie het hoorde er kippevel van kreeg; en ging men kijken dan was er in en om het huis geen sterveling te .bespeuren. Eerst te gen het moi-genkrieken werd het stil„Geesten", zei de geplaagde huisvader; „spoken" fluistei-de heel Kampen. En dan dat jammerlijke gekerm dat elders-een huisgezin tot handenwringen verschrikte, omdat het weluit den muur scheen te komen gekerm uit een muur, stel'je voor! Becker, spo- kenjager met de pen, wist dat alles zeer wel t.e verklaren: dat gebons en geklop, wel dat deed de ai-beidzame bakker in het aangrenzende huis, de bakker die het meel builde en in den trog roerde. En dat jammerlijk gekerm „uit den muur" vond zijn ooi-sprong in den watei-pot die boven het vuur hing en het liedje van den ketel zong (een beetje raar liedje van een beetje rare ketel, dat is waar, maar toch een ketelliedje, anders niet). Becker vocht, schijnbaar als een Don Quiohotte, tegen heksen en spoken, tooverformules en pest- dieren, met het scherpste van alle wapens: een koele, beredeneei-emde, spotzuchtige rede en 'hij streed met talent; hier ontmaskerde hij een jungske dat beweerde door een „groenwijf" behekst te zijn met een wortel en sindsdien als maar spelden, naal den, spijkers en potscherven kwijt te raken en een leelijk bedriegertje bleek te zijn; daar wist hij vreemdsoortige verschijnselen te verklaren uit ge zichtsbedrog, gebrekkige kennis der natuurwetten, angst. Want zijn vast en innig geloof belette hem niet eei-bied te koesteren voor de vorderingen der natuurwetenschap: voor een Leeuwenhoeck, een Holwerda, een Cardanus. Sterk stond hij dus in zijn scherpe kritiek, maar friet zóó sterk of de Synode ontzette hem uit zijn predikambt. Nee, de heeren der Synode 'hadden het niet op Balthasar Becker begi-epen, van het oogenblik af al niet, dat de Friesche predikant in een' geschrift had betoogd, dat staartsterren oftewel kometen geen naderend onheil aankondigen. En wanneer dan zoo iemand, al heeft hij ook veelgeroemde volksboeken over de Nederlandsche geloofsbelijdenis en de Heidelberg- sehe catechismus beschreven, ten overvloede gaat beweren dat de moderne onderstelling, volgens welke ziekten zich van het eene lichaam op het andere kunnen overplanten, nog lang zoo gek niet is ja, dan behoort hij terdege aan zijn lange ooren te worden getrokken. Nu, de Synode trok en de wijze Becker schreef schreef wijsheden als deze: Het behaagt den menschen niet als men hun zegt dat zij den grootsten vijand in hun bin nenste hebben". Becker's Betooverde Wereld, gesclu-even in de moedei-taal en niet in -het geleei-d Latijn, werd be roemd. ook in vertalingen. En was dit niet het ge val geweest, Balthasar Becker's naam zou toch voortgeleefd hebben als die van den leelijksten Nedex-Ian-der die ooit geleefd heeft. Ja, zoo leelijk moet hij geweest zijn dat een guitig tijdgenoot den Duivel eerst volkomen van deze aarde verdreven achtte, zoodra „er geen kontei-féitsels van zekei-en Balthasar Becker meer bestaan zullen". Of, gelijk onze stadgenoot Pieter Langendijk dichtte: „Wie Becker's weesen ziet, bestaande in neus en ooren, Begrijpt dat hij tot schrik der spooken is gebooren" C. J. E. D,

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 7