Een eigenaardige aanbieding jHackt&eiidïten^ Reizen en avonturen van WINTERHULPEN EDERLAND WOENSDAG 19 MS ART '1941" Verduisterde spoorwegambtenaar gelden van weduwe Zaak in hooger beroep voor het Amsterdamsche Hof. Voor !het Gerechtshof te Amsterdam ■stond Dinsdag' een 51-jarige spoorwegbeambte uit Pur- merend terecht- De 'man was beschuldigd van verduistering van ongeveer f 1750. Hij had dit geld van een spaarbankboekje gehaald, dat toebehoor de aan een inmiddels overleden weduwe. De beam te behartigde zoo nu en dan zaakjes voor de oude vrouw en zoo was hij in het bezit ge komen van een spaarbankboekje van de Boeren leenbank te Monnikendam. Bij /had het geheele saldo opgevraagd en daarbij een machtiging ge toond, welke door de weduwe onderteekend was. Later was men echter tot de conclusie gekomen, dat er aan de ibandteekening op deze machtiging geknoeid was en toen de weduwe ontkende ooit opdracht te hebben gegeven tot -het opvragen van het saldo, werd een vervolging tegen den spoor wegbeambte ingesteld. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde den man tot een jaar gevangenisstraf. Thans stond hij voor het hof, omdat -hij in booger beroep was gegaan tegen het vonnis. De. beambte verklaarde volkomen onschuldig te zijn. Hij had, zoo zeide hij, inderdaad het saldo van het spaarbankboekje opgevraagd, maar in op dracht van de vrouw. Dat geld had hij daarna in Furmerend op een bank gezet op zijn eigen naam. De reden daartoe was dat de vrouw gratis werd verpleegd in het ziekenhuis. Zij was bang dat het zou uitkomen dat zij geld had en daarom had hij een boekje genomen op zijn eigen naam. De handteekening op de volmacht was door haar ge zet en zij had daarvoor zijn vulpenhouder ge bruikt. ■De getuige-deskundige J. W. Ruinen had de handteekening aan een nauw/keurig onderzoek onderworpen en was tot de conclusie gekomen, dat er met deze handteekening geknoeid was. Hij kon echter niet met zekerheid verklaren of dit door den verdachte was gedaan, hoewel er bepaal de overeenkomsten waren in de veranderde let ters. De oude vrouw, die enkele dagen vóór de be handeling- van de zaak voor de Haarlemsche rechtbank overleed, was nog driemaal gehoord. Zij had bij die gelegenheden verklaard, dat de spoorwegbeambte haar had verteld, dat haar huis zou worden afgebroken. Hij had haar aangeraden haar inboedel bij hem te brengen. Op deze wijze was hij in het bezit van haar spaarbankboekje gekomen. Hij 'had dat verteld en gezegd het te zullen bewaren. Meermalen had zij 'het' boekje teruggevraagd, maar de man wilde het niet af staan. Alleen had hij haar n.u en dan wat geld gegeven voor haar onderhoud, waarbij het hoog ste bedrag f 40 was. Zij had ten stelligste ontkend den man ooit een volmacht te hebben gegeven. De verdediger, mr J. G. Bettink uit Haarlem, vroeg alsnog de deskundige van Ledden Hulse bosch te willen hooren om critiek te /kunnen uit brengen op het raipport van den deskundige Ruinen. Na in raadkamer te zijn geweest; deelde de pre sident mede, dat het Hof dit verzoek zal toestaan. De zaak werd daarom voor onbepaalden tijd uit gesteld. Indische studenten brengen Indische kunst. Een aantal Indische studenten hier te lan de hebben een gezelschap gevormd, hetwelk zich ten doel stelt de Indische kunst' in Neder land meer bekend te maken door het geven van voorstelling-en. Zij zijn daartoe gekomen door de overweging, dat de kennis van deze kunst in Nederland onbevredigend is. Daarnaast wil len zij trachten door de opbrengst van hun werk tegemoet te komen in de financieele zorgen van verschillende hunner landgenoóten. Dinsdagmiddag zijn zij te 's-Gravenhage voor het eerst in het openbaar voor het voetlicht ge komen, in een voorstelling voor genoodigden, waarin zij een deel-van hun repertoire vertoon den. De verschillende deelen van de demónstratie vielen zeer in den smaak en werden beloond met een warm applaus.. BENDE RIJWIELDIE VEN GEARRESTEERD. Na langdurig speurderswerk is de Arnhem se he recherche er in geslaagd een aantal rij wieldiefstallen op te helderen, waarvan de da ders zich tevens hebben schuldig gemaakt aan diefstallen uit goederenwagons, staande op het goederen-emplacement van de Nederlandsche Spoorwegen te Arnhem. De beide hoofddaders hebben een bekentenis afgelegd. Zij zijn ter beschikking van de Jus titie gesteld. Ëmmen's burgemeester tot de N. S. B. toegetreden. De N.S.B.-persdienst meldt; Naar wij van den Beauftragte van den Rijks commissaris voor de provincie Drente te Assen vernemen, is de burgemeester van Emmen (een gemeente van bijna 50.000 inwoners), mr. J. L. Bouma, tot de N.S.B. toegetreden. Resten van het Hof van Weena gevonden Nadat een graafploeg onder leiding van den archeoloog Renaud in Rotterdam nabij de Bo- kelstraat eenigen tijd zonder resultaat heeft ge zicht naar eventueele resten van het hof van Weena, heeft men thans eindelijk eenig succes kunnen boeken. Er zijn nl. op een diepte van circa 3 meter een tiental z.g. „kloostermoppen" opgegraven, waarvan men met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid aanneemt, dat zij afkomstig zijn van het eeuwenoude'bouwwerk. De vondst is aanleiding op deze plaats de op gravingen voort te zetten, omdat men thans weet op de juiste plek te zijn. Nauwkeurige situatietekeningen had men nl. niet ter beschikking, zoodat de opgravingen op goed geluk moesten geschieden. FIETSENDIEF IN HOOGER BERÖEF VEROORDEELD. - Het Gerechtshof te Amsterdam deed Dins dag uitspraak in de zaak tegen een 44-jarigen cementwerker uit Amsterdam, die bij de St.- Bavo-Kathedraal te Haarlem een fiets had ge stolen. De Haarlemsche rechtbank had hem ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf, tegen welk vonnis de man in hooger beroep was ge gaan. Voor het Hof verklaarde de man onschul dig te zijn en de fiets te hebben vervoerd voor „Marius Huisman", wiens adres hij niet verraden wilde. Hij werd thans veroordeeld tot een" ge vangenisstraf voor den tijd van twee jaren, door te brengen in de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen. GEEN GESLOTEN TIJD VOOR ZEELT. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en "Visscherij heeft bepaald, dat, met af wijking in zoover van de betreffende vissdher ij re glementen in /het belang van de uitoefening der visscherij, in 1941 voor de zeelt geen gesloten tijd wordt vastgesteld. WOEKERPRIJS VOOR HUISHOUDZEEP. - De Alkmaarsehe politie heeft 1200 K.G. huishoudzeep opgespoord en in beslag genomen, welke via den smokkelhandel te koop werd aan geboden tegen den prijs van f 3.25 per K.G. Deze zeep was afkomstig van een fabriek in de gemeente Wormer. Zij kostte den fabrikant aan grondstoffen en fabricage 30 cent per K.G. Te gen den tusschenpersoon, een beurtschipper, die de zeep, welke hem 80 cent kostte, voor f 3.25 van de hand trachtte te doen en tegen den fa brikant, die zelfs geen vergunning had om zeep te fabriceeren, is proces-verbaal opgemaakt. Sleutel weg? Tel. 11493 De Sleutelspecialist, L.Veerstr. 10 (Adv. Ingez. Med.) JUBILEUM BIJ HET GASBEDRIJF. Zondag 23 Maart zal het een kwart eeuw geleden zijn, dat de heer P. J. Redeker,- Papentorenvest 60 te Haarlem, als sphilder bij de openbare verlichting van het gasbedrijf werd aangesteld. De aanstaande jubilaris, die een uitstekend vakman is en d'ie bij superieuren en collega's; goed staat aangeschreven, zal Maandag 24 Maart door de directie en het hul- digingscomité gehuldigd worden. VEEMARKT ROTTERDAM. Dinsdag werden ter Rotterdamsche veemarkt aangevoerd: 2968 dieren, waaronder 925 geforuilks- vee, 475 vette runderen, 34 schapen en lammeren, 1377 nuchtere kalveren, 47 gras/kalveren, 18 veu lens, 6 zuiglammeren, 23 bokken, 63 paarden. Prijzen per stuk: kalf koeien 550—425—335; melkkoeien 535—430—330; varekoeien 345—275r— 225; vaarzen 330—27.5—190; pinken 280—200—160. Marktoverzicht. De aanvoer van kalf- en melkkoeien was groo- ter, handel tamelijfk. Prijcaen iets hooger. De aanvoer van varekoeien was ruimer, handel kalm, prijzen stabiel. De aanvoer van vaarzen en pinken was als vo rige week, handel traag, prijzen onveranderd. PURMEREND Dinsdag. Gemeentel. Kaasbeurs, Verhandeld 5 partijen, wegende 3000 K.Cr) Handel vlug. Hoogste prijs f35,25. Kaasmark,}, gewicht 155. Handel vlug. Kleine Boeren f33,50. Runderen, totaal 496 stuks. Vette koeien 253 voor de levering. Gelde koeien 85 f 300—f 40Ó per stuk, matig. Melk koeien 150' f 325—f 480 per stuk, matig. Stieren 8 voor de levering. Vette kalveren 43 voor de levering. Gras kalveren f 110—f 240-per stuk, goed. Nuchtere kalveren voor de slacht 1205 voor de levering. Nuchtere kalveren voor de fokkerij f 40—f 65 per stuk, goed. Vette varkens voor de zouterij 10 f25f42 per K.G., goed. Magere varkens 174 f 18—f 28 per stuk. matig. Biggen 816 f40—f52 per stuk. goed. Schapen 42 f 12—f22 per stuk, goed. Kipeieren £1,07 per K.G. Oude kippen en hanen (wit en rood) 1400 fl—f3 per K.G. Oude.kippen en hanen (blauw) fl—f3 per K.G. Konijnen f 2—f 8 per stuk. Eenden 200 f 1f 1,70 per stuk. Vruchtbaarheid voor den akker. Ook in Drente zijn de boeren naarstig aan den ar beid getogen, om hun aandeel bij te dragen in het werk voor de voedselvoorziening. Per wagen wordt de stalmest op het land gebracht en op zgn. bulten uitgezet. (Foto Pgx-Hólland) MARKT BODEGRAVEN Geen aanvoer en geen noteering. Dinsdag. Organisatie van de leder- en lederverwerkende industrie. Bij beschikking van de organisatie-commissie van het departement van Handel, Nijverheid en scheepvaart is als uitsluitende vertegenwoordig ster uit vakoogpunt van haren tak van bedrijf de tot de centrale organisatie industrie behooren.de hoofdgroep leder- en lederverwekende industrie ingesteld, zij is onderverdeeld in de volgende vak groepen: 1. vakgroep lederindustrie, 2 vakgroep schoen industrie, 3 vakgroep drijfriemenindustrie, 4 vak groep leder warenindus trie. Alle in Nederland gevestigde ondernemingen, welke tot een der groepen behooren zijn verplicht zich bij die vakgroep aan te melden. "personalia. Onze stadgenoote mej. J. Capelle is benoemd tot leer kracht aan het Instituut Schreuder, Chr. opleidings school te Amsterdam. VOOR DE KINDEREN Noor I I A. Gouverneur. Rellen en avonturen uan Mijnheer Prikkebeen Teokening varf Aarl van Eu/Ijk. Afd. Haarlem. De. jeugd en Winterhulp. De Directeur van Winterhulp, afd. Haarlem heeft bèsloten tot een zgn. „pondjes-actie" hierin bestaat, dat ieder die in natura nog iéts te missen heeft, daarvan zooveel mogelijk a' dóet ten behoeve van zijn noodlijdende s nooten. Zaterdag 15 dezer heeft er een vergadering plaats gehad met de Hoofden der Openbare sn Besturen der Bijzondere Lagere Scholen (waar. van enkele helaas niet waren opgekomen) om d» wijze van uitvoering van dit besluit te overleg, gen. Dit zal nu zoo geschieden, dat op het eind yan deze week aan alle leerlingen van de Lager» en ULO-scholen een pamfletje zal worden mee gegeven, waarin aan de ouders wordt verzocht om door tusschenkomst van hun kinderen 1 mee te geven naar de school, waar de goeden,, zullen worden ingezameld en naar het Bureau van Winterhulp overgebracht, om van daaruit aan daarvoor in aanmerking komende behoefti ge n te worden uitgereikt. Dit is wel een heel gemakkelijke manier v hulpverleenimg, die ook voor de kinderen v opvoedkundige waarde kan zijn. Met groote erkentelijkheid deelt de Directeur van Winterhulp mede, dat de Bioscooptheaters in de gemeente zich bereid hebben verklaard om voor de leerlingen van de 4e klasse en hooger van de Lagere Scholen een gratis bios coopvoorstelling te geven. De eerste voor stelling zal plaats hebben op Zaterdag 23 dezer, des voormiddags om 10 uur. De kinde ren hebben gelegenheid om "zich hiervoor door tusschenkomst vhn hun onderwijzer op te geven, waarna zij een gratis -toegangsbewijs ontvangen, faillissementen. Op Dinsdag 18 Maart 1941 zijn door de Haarlemschl Rechtbank geen faillissementen uitgesproken. op 12 Maart 1941 is, na verzet, geëindigd het iaillisse* ment van Jacob Jongkind Jzn., wonende te Aalsmeer, Curator Mr. F. M. Hagemeijer te Haarlem. Op 18 Maart 1941 is geëindigd het faillissement van P, Zeeman, manufacturier, wonende- en zaak drijvende t« IJmuiden-Oost, gem, Velsen. Curatrice mej. Mr. c. h, Deknatel te Haarlem. kindervoeding te haarlem. Door „Kindervoeding" werden in de week van 10 Maart tol en met 15 Maart 1941 4411 porties warm eten verstrekt, n.l. in lokaal Rijksstraatweg 1102; Soendastraat, 845; Zoetestraat 1102; Kamperstraat 562, Teylerplein 644; voorm. Spaarn- dam 156. 121. De dapp're spruiten van den Bey Zijn voor het eerst in dagen blij: Zij kunnen nu „clpiertje" spelen: Zij binden, zonder veel krakeelen Hun armen leeraar aan een blok En stoppen hem pardoes in 't hok. Daar staat de arme, kleine man l Die niet normaal meer denken kan. Hem kwellen droevige gedachten: Hij denkt aan eindelooze nachten In d' eenzaamheid der duisternis, Die vol benauwend onheil is. VERBOUWING SCHOOL. De verbouwing van de R.K. School voor buiten gewoon lager onderwijs aan de Nicolaas v, d, Laanstraat te Haarlem/is gegund aan N.V. Bouw bedrijf gêibr. Schiphorst te Haarlem. STABSCHEF LUTZE TE 's-GRAVENHAGE. Naar het A.N.P. verneemt vertoeft Stabsclhef Lufze op het oogeniblik te 's-Gravenhage, voor een bezoek van enkele dagen aan den Rijkscommis saris, rijiksminister Seyss-Inquart. door MABEL-GRUNDY. Vertaald door E. GRIESE-KETS DE VRIES. 2) _„Een slim meisje op jacht naar groot wild en met een min of meer permanente verblijfplaats, kan tot ongewone methoden haar toevlucht nemen om haar doel te bereiken", pleitte Macnab. „De dagen, waarin wij leven, zijn niet normaal, wel, Willis? Ik wed, dat deze W. W. niet veel bijzonders is". „Hoe dan ook", kwam Willis kalmeerend er tusschen, „het doet er heelemaal niet toe. De ad vertentie komt niet in de Daily Record, dus afge- loopen". „Jë wilt toch niet zeggenDe heer Quinton hield op en keek naar Macnab. Hij voelde plotseling den wensch opkomen te gaan. Zijn aanwezigheid daar ergerde hem. Om de een of andere onver klaarbare reden overviel Quinton het vreemde ver langen, dat de advertentie toch geplaatst zou wor den. Misschien kwam het door den wensch zich tegen Macnab te verzetten, misschien omdat het niet heelemaal eerlijk leek tegenover W. W. de ad vertentie te weigeren, zonder het meisje een kans voor een verklaring te geven. „Je wilt toch niet zeggen, dat je die advertentie werkelijk achterhoudt?" Nu keek hij den heer Willis aan. „Toch wel". „Maar is dat.eerlijk? En vind je het aardig te genover dat- meisje?" De heer Willis onderdrukte een glimlach. „Wij kunnen onze krant niet laten beïnvloeden door altruïstische drijfveeren, beste mijnheer Quin ton". „Maar dit heeft niets te maken met altruïsme" In zijn ernst vergat Quinton Macnab en- terwijl hij het blad papier opnam bekeek hij de woorden, flie er op stonden geschreven, met buitengewone belangstelling. „Het klinkt zoo oprecht, dat W. W. geen adres geeft voor een "onderhoud met een eventueelen reflectant, maar opgeeft te schrijven onder no. 212, Daily Record". „Dat is zoo", gaf de heer Willis toe, heel beleefd, maar op een manier en op een toon, die duidelijk te kennen wilden geven, dat hij hét druk had. Als de heer Quinton en de heer Macnab hun zaken met hem afgehandeld hadden en zoo vriendelijk wilden zijn te vertrekken, zou hij heel blij zijn. Zijn éigen belangstelling in W. W. was voorbij. Hij vond, dat de jonge vrouw al voldoende van zijn tijd in beslag had genomen.- „Dat is zoo, maar niettemin zal ik er geen plaats voor kunnen vinden. Dank je, mijnheer Quinton". Voorzichtig maar met vaste hand trok hij het azuren vel papier uit Quinton's handen en legde het op zijn oorspronkelijlccplaats links van den lessenaar „Uw zaak zal mijn directe en persoonlijke aandacht hebben, heeren, vóórpagina, ingezonden mededee- lingen, 2 x 25 regels, linkenbovenhoek, aanstaande Vrijdag". Met tegenzin verliet Quiton het kantoor en hij was zoo in gedachten verzonken, dat hij er zich eenigen tijd niet van bewust was, dat Macnab naast hem liep, tot hij voor het restaurant stilhield, waar hij gewoonlijk lunchte. Toen kwam hij met een schok tot de werkelijkheid terug en begreep, dat zijn compagnon tegen hem sprak. „Wat zei je?" vroeg hij. „Ik zei, als je je zoo druk maakt voor die W. W. waarom schi-ijf je haar dan niet?" „Haar schrijven?" Quinton keek hem vol ver wondering aan. „Ja, waarom niet? Het zou een reuzenmop zijn" „Maar ik weet haar adres niet". „Stuur je brief aan de Daily Record. Ofschoon Willis de advertentie niet plaatst, zal hij jouw waar schijnlijk wel toestaan het meisje aan haar par ticulier adres een briefje te sturen.- Zij moet dit adres in een begeleidend schrijven aan Willis heb ben opgegeven, hoewel hij er ons natuurlijk geen inzage van verleende voorzichtige ouwe vo gel". Macnab brak af, want Quinton liet hem abrupt staan en verdween. HOOFDSTUK II. Whïff Woffran zat in een kleine slaapkamer op cle bovenste verdieping van een pension in Bays- water, met spanning op de avondpost te wachten. Het was een slaapkamer, die er op berekend scheen aan zijn, bewoner diepe neerslachtigheid te be zorgen, als die xbewoner 'tenminste een gevoelige natuur had en het een vochtige avond was. De avond van den dertienden Augustus was niet voch tig. Hij was mooi en buitengewoon warm en de kleine kamer van Whiff leek op een oven, waar zoo een taart gebakken kon worden. Meermalen maakte de kamer Whiff neerslachtig, maar niet vanavond, daar haar stemming een en al hoop en verwachting was; Hagr onverwoestbaar optimisme zegevierde meestal over de moeilijkheden van het leven. Vanavond werkte de kleine goedkoopë, prullige waaiers, die mevrouw Paddie, de eigenares van het pension, eens bemachtigd had uit een paar vuurwerkhouders aan een kerstdiner een kerst diner gegeven door den heer Paddie zaliger- in Tro- cadero, (mevrouw zei altijd: „Troc"), toen hij op dat oogenblik in welgestelde omstandigheden ver keerde bij Whiff den lachlust en bijna haar teederheid op. Ze waren zoo leelijk, zoo goedkoop, en ze vielen zoo dikwijls uit de gele lintlussen van de grove, witte gordijnen, waarin ze waren gesto ken, en lagen achteloos en aandoenlijk op den vloer. Whiff had ze ontelbare malen opgeraapt en op hun plaatsgebracht, soms geërgerd, maar vaker met een zweem van sympathie jegens de arme mevrouw Paddie, die zulke beminnelijke pogingen deed om wat fleurigheid in de kamers van haar huurders te brengen; en nu was deze sympathie vermengd met vermaak en teederheid, daar ze bij het minste wind zuchtje door het open raam op den vloer fladderden en Whiff ze voor de zooveelste maal opraapte. Er scheen iets van eleetrieïteit in de lucht te zitten Mevrouw Robinson, een doove, oude dame in de kamer beneden, zou op haar practische manier ge zegd hebben, dat er onweer op komst was. Het. kon zijn, en waarschijnlijk was het ook zoo, maar Whiff voelde geen onweersbuien aankomen. Zij ging op haar smal bed zitten, dat kraakte en vreemde, on verantwoordelijke. geluiden maakte en voor den hon derdsten keer viel haar blik op een opzichtige eleo- grafie aan den muur. Whiff had een goeden smaak en die eleografie maakte haai* ziek. Gedurende de warme, trieste weken, die zij in het pension van mevrouw Paddie had doorgebracht, had zij dikwijls op het krakende bed gezeten en haar gedachten veroorloofd af te dwalen. Wat zou ze gaarne weer groote reizen ma ken, b.v. haar Italië, naar Venetië Venetië, de on vergankelijke, de exquise stad harer droomen. Zij kon doodstil zitten, zoo stil, dat een muis, die met zijn voorouders gedurende een eindelooze reeks van dagen bekend was met de ligging van de kamer, te voorschijn kon kruipen uit het gat in de stop- verfkleurige plint en tegen de armzalig geverfde waschtafel op kon krabbelen, tot de onbeweeglijke gestalte op het bed weer leven kreeg. Whiff hield wel van de muis en de muis hield beslist van Whiff. want had zij niet meer dan eens voorzichtig wat kruimels van een Mariakaakje voor het .gat ge strooid, terwijl andere vrouwelijke wezens, die de kamer bewoond hadden de bewoners waren al tijd vrouwen wild geschreeuwd hadden bij't zien van de muis en met opgenomen rokken den vloer haddén afgezocht met een paraplu en met de pook van de miniem kleine stookplaats, op zoek naar het diertje? Maar vanavond was er in haar gedachten geen plaats voor Venetië en haar oogen,'die op de hel gekleurde plaat rustten, waren zonder visioen of bewustheid van wat zij zagen. Zij zat te wachten en Whiff bezat een grooter vermogen om geduldig te wachten dan de meeste menschen. Zij zat te wachten op de luide klop van den postbode op de voordeur, bij welk geluid ze dadelijk de trap af zou vliegen teneinde den brief, dien zij zoo dringend verwachtte :n ontvangst te nemen Het- was 13 Augustus. Gistermorgen had zij bii het openen van de Daily Record een schok van teleurstelling gevoeld, toen zij ondekte. dat haai' advertentie niet geplaatst was. Dit was gevolgd door een brief van den chef der advertentie-afdeeling, die beleefd uitlegde, dat haar annonce niet gesehik' geacht was voor publicatie, maar hij had het ge waagd. en hij hoopte ernstig, dat zij het niet als een inbreuk op haar. vertrouwen van zijn kant zou beschouwen, haar adres aan een vriend te geven, die voor een zakenkwestie op zijn kantoor was. terwijl hij juist haar advertentie vóór zich had. en die bij het zien er van toestemming had gevraagd haar te schrijven. De brief zou binnen enkele dagen volgen En zoodoende zat Whiff naar den postbode te luisteren, innerlijk een en al trilling van opwinding, uiterlijk net zoo kalm en onbewogen als een wassen, veelgekapt, hoofd in de étalage van een kapper. Zij had een zonderling bestaan geleid, een leven van onstuimigheid en onrust met toevallige perio des van verrukking er tusschen in verrukkingen als Venetië, een maand aan het Comomeer, een winter in Parijs: als de kas wat ruimer voorzien was dan gewoonlijk, Bohémienachtige nachten in Londen met een Bohémien-vader-artist, schilde rijen, boeken, beeldhouwwerken, landelijke dorp jes (als de Bohémien-vader lichtelijk vermoeid was), bloemen, velden, zonsondergangen.... Toen kwam de krach, zooals Whiff's achternicht Maria Whitstable het altijd noemde, hetgeen beteeken- de, dat de Bohémien-vader plotseling gestorven was na een trein te hebben nagehold. Had hij 'm gemist dan zou het geen steek gehinderd heb ben, daar de volgende over tien minuten vertrok Nu liet hij Whiff achter met ongeveer dertig pond per jaar, een aantal schulden, een sprekende pa pegaai en een paar dozijn of meer vrij mooie wa- terverfschetsen, voornamelijk interieurs van Vene* tiaansche kerken, die hijzelf vervaardigd had. Nicht Maria had na 'veel overleg en gebeden Whiff een thuis aangeboden toen de „krach" kwam, hetgeen prompt van de hand was gewezen. Onein dig liever verkoos het meisje zichzelf te onder houden (ofschoon zij er niet het flauwste idee van had hoe dit onderhoud bereikt moest worden), dan bij nicht Maria te moeten wonen; want nicht Ma ria resideerde in een oude stad, was de weduwe van een rechter, hield er een speelgoedhondje op na, dat piepte, 'en beschouwde een met haar be- vrienden geleerde, een achterneef, als het grootste licht. Niet dat Whiff in principe iets had tegen weduwen van rechters! En ofschoon zij geen wer kelijk vooroordeel had tegen den geleerden ach terneef, wist zij, dat een dergelijk vooroordeel zou ontstaandoor het feit. dat nicht Maria hem voort durend op haar tong zou hebben. Dus gaf zij op?e" wekt de voorkeur aan een leven van werken, zu heI nog onzeker en met een onvermijdelijke dosis even tueelen kommer en tegenspoed, boven een IsvenO van louter gemak met als voornaamste afwisseling een dagelijksche vergoding van een levenden acn* terneef en zacht en berustend geweeklaag van ee dooden man. (Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 8