IJMUIDEN Het brandweerwezen. T>e battel aetslaqen. V-RIJ DA-G 21 MAART 1941 Thalia Theater „Vuur in den nacht Het Thalia-Theater vertoont deze week de schitterende film „Vuur in den Nacht" met An na Dammann, Ernst von Klipstein en Otto Wer nicke in de hoofdrollen. Thalia De korte inhoud is als volgt: Over drie dagen is er bruiloft in het huis van den heereboer Vogelreuter. Georg, de vroegen pleegzoon des huizes is uit Afrika teruggekeerd en hij heeft de knappe, blonde Trude ontmoet, is op een lente-avond verliefd op haar geworden en nu zullen ze gaan trouwen. Maar plotseling ziet George dan ook Marikke, ook een pleeg kind van Vogelreuter, een donker mysterieus meisje, dat vroeger altijd met George samen was. De oude sympathie komt weer boven. Marikke is mooier en rijper geworden. Het geheim, dat om haar zweeft maakt haar nog interessanter En dat geheim kun nen slechts weinigen ontraadselen. Marikke ..werd, toen de Vogel- reuters nog kinder loos waren, als eigen kind aangenomen, maar haar moeder, een onevenwichtige, zwervende vrouw, bleef als vagebonde in de buurt. Vogel reuter ken natuurlijk de geschiedenis en ook de jonge dominee Haffke, die verliefd is op Marikke, zelfs een huwelijksaanzoek doet, maar zich met een verzoek tot uitstel tevreden moet' stellen. Zoolang George in de buurt is, kan Marikke dezen stap niet wagen. Ze weet, dat ze George niet van Trude mag afnemen. Om te beginnen koestert zij een zusterlijke genegenheid voor het meisje, bovendien vindt ze dat verkeerd tegen over de menschen die haar zoo liefderijk opna- menen tenslotte waarschuwt haar een donker gevoel, dat George toch niet met een meisje als zij, dochter van een verlorene, gelukkig kan blijven. In den nacht voor den bruiloft worden echter alle verstandelijke bedenkingen teniet gedaan. Sint Jansnacht is de nacht van de ontketenende vlammen en verlangens, de „vrije nacht", waarin de meisjes en jongens door de vlammen van het vuur springen en achter ieder boschje de ver liefden elkaar zoete woorden toefluisteren. In dien nacht komen George en Marikke, als twee vlammen door den storm voortgedreven, tot elkaar. Den volgenden morgen valt de beslissing. George wil, alle verplichtingen ten spijt, zijn bruid verlaten en met Marikke vluchten. Maar Marikke's gevoel is sterker. Zij bemerkt, "dat Georg zijn innerhjken twijfel met een koens» sprong wil overwinnen, maar de oogen sli^en óm niet te zien wat er van komt. Met bovenmen- schelijke kreteht wijst ze Georg af en brengt hem tot bezinning. Ze doet afstand van haar geluk om het zijne te redden. En terwijl de kerk klokken het bruidspaar verwelkomen, pakt Ma rikke, treurig en verlaten, haar koffers om er gens in de wijde wereld het geluk te vinden, dat haar nu voorbij moest gaan Nederl. Christen Vrouwenbond. De af deelingen IJmuiden en Beverwijk van den Ned. Christen Vrouwenbond hielden dezer da gen een bijeenkomst in het Herv. Ver. Gebouw te IJmuiden-Oost, waar Ds. Chr. Teeuwen een lezing hield over de werken van Elisabeth Berg- strand-Poulsen. Naast Selma Lagerlöf, de gróóte onder de groo- ten, die een ommekeer in de Zweedsche litera tuur bracht, mag zeer .zeker ook Elisabeth Bergstrand genoemd worden. Haar boeken onderscheiden zich van die van Selma Lagerlöf doordat zij het Evangelie bo ven het leven ziet en hiermee voor de oplos sing der levensproblemen een steunpunt heeft gegeven. Spreker gaf fragmenten uit „Het groote Weef sel" en „De Kroon", waarvan vooral het laatste zeer bijzonder werd aanbevolen. Ook werd nog een nieuw boek van de schrijf- VOOR VELSEN EN IJMUIDEN. Vrijdag 21 Maart. Thalia Theater: „Vuur in den nacht", 8 uur. Rex Theater: „Scheiding op korten termijn",. 8 UUr. Bioscoop „De Pont": „Twee in den Zonneschijn", 8 uur. Zaterdag 22 Maart. Thalia Theater: „Vuur in den nacht", 8 uur. Rex Theater: „Scheiding op korten termijn", 8 Uur. Bioscoop „De Pont": „Twee in den Zonneschijn", 8 uur. AGENDA VOOR BEVERWIJK. VRIJDAG 21 MAART. Luxor Theater, Breestraat: „KÖnigswalzer" en bij programma, 8 uur. ZATERDAG tËMAART. Luxor Theater, Breestraat: „KÖnigswalzer" en bijprogramma, 8 uur. Heden VRIJDAG 21 MAART. Stadsschouwburg: Het Ned. Tooneel: „Prinses Dulcinea", 7.30 uur. Ledenvergadering van het Ned. Roode Kruis, te 17 uur ten kantore van Joh. Enschedé en Zn., Graf. Inr. N.V., Klokhuisplein 5. Rembrandt Theater: „De roman van een dokter", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Manja",2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Vijf millioen zoeken een erfge naam", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Zonsopgang", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Museum. Tentoonstelling van schil derijen en teekeningen, 104 uur. ZATERDAG 22 MAART. Rest. „Bolwerk", Kennemerplein: N.V. „Door Eendracht Sterk", jaarl. algem. verg., 3 uur. Stadsschouwburg: Centraal Tooneel: „Held tegen wil en dank", 8 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Frans Hals Museum. Tentoonstelling van schil derijen en teekeningen, 104 uur. ster aangekondigd: „De Meixsch en de Klok", maar „De Kroon" spant toch de kroon. Mevrouw Nauta dankte Ds. Teeuwen hartelijk voor deze bijzondere interessante lezing hoopte ook, dat allen deze boeken zullen gaan lezen, zoo mogelijk in eigen bezit. Mevr. Krü- ger-H-eemskerk, presidente van Beverwijk, sloot hierna met dankzegging. Marktprijzen en besommingen. IJMUIDEN 20 Maart 1941. Loggers: SCH 23 f2104; KW 144 f 3603. Kotters: TX 4 f3385; TX 33 f3229; TX 37 f3730; IJM 27 f371; IJM 203 f2071. Groote wijting f48—f41; Wijting f38—f30; KI. wijting f26; Groote schar f56—f48; Kleine Schar f 28—f23; Poon f25—X 24; KI. schol f74—f40; Pufschol f30—f20; Gr. bot £57—f42; KI .bot f 39-f 30; Gr. griet f126; KI. griet f94- £75. Alles per 50 K.G. Kabeljauw f 24f 14 per stuk. Tarbot f 4,90—f 4.40 per K.G.; Tongen £4,40—f2,25 per K.G. ZoetwatervischSnoek 84—76 cent; Snoekbaars f f 1,46; Blei f 0,46; Spiering f 0,65—f 0,64 per K.G. BESOMMINGEN. Loggers: SCH 73 f 2404; SCH 284 f 4582; SCH 302 f4482 KW 166 f 2280 en KW 49 f 3028. Kotters: IJM 214 X2822 en KW 77 £2010. SCHEVENINGEN 20 Maart (A. N. P.) Van de kust- visscherij kwamen hedenochtend aan de markt de kotters KW 116, F. Haasnoot, met £82; SCH 37, C. de Jong, met 309 en 68 motorschokkers met te zamen £3007 besomming. De visehaanvoeren uit zee waren hedenochtend aan merkelijk grooter dan de voorgaande dagen. Door enkele schepen werden enkele kisten wijting aangevoerd, noteeringen waren: Wijting f32—f55; Middelschol f28.50 •f 36; Kleine schol f 14,70—X 25,20; Schar X 8,30—f 17,90. Alles per kist van 40 K.G. Van IJmuiden werden aangevoerd enkele partijen schol. De prijzen hiervan waren: Groot f37,50; Middel f31,50; Kleine f 15X17, alles per kist 25 K.G. Prijzen zoetwatervisch: Snoekbaars 11,35—f 1,50; Spie ring X 0,75 per K.G. Men ziet op straat de lente komen. Er wofdt druk geplant en opgeknapt. Bij de huisvrouwen is nog weinig animo te be speuren om met de schoonmaak te beginnen. Het is ook nog wel wat vroeg en nog wel wat koud voor deze onderneming, vooral als de kachel, wan neer alles weer geboend en gewreven is, ook naar den zolder moet verhuizen. Maar dat vandaag de lente begirït,-» is op straat to oh 'heel goed te zien, want Openbare Werken en haar onderafdeeling „Plantsoenen" zijn druk aan de schoonmaak getogen, welke schoonmaak niet met boenen en wrijven geschiedt, maar met het leggen van straatklinkers en tegels en het planten van jonge boom en en heesters. Het begint al in het nieuwe gedeelte van de Kennemerlaan. Daar is al eerder eentegeltrottoir gekomen, daarin staan al straatlantaarns, maar de boomen«ontbraken nog steeds. En men is nu bezig, aan weerskanten van de straat jonge boomen te planten. Ze zijn nog kaal en sprieterig en ze zullen heel wat hebben te verduren vooVdat ze den naam van „boom" waardig zijn, maar als ze gezond van leden zijn en de iepziekte haar grijparmen niet naar ze uitsteekt, zullen ze het wel klaren. Maar een heel voorspoedigen groei zal wel niet voor hen weggelegd zijn dn deze breede straat waar de Noordwester vrij spel heeft. Over den plantsoenaanleg langs den Stationsweg én den Parkweg schreven we reeds, maar hiermede zijn we er nog niet. Laten we eerst maar eens haar' den Statiomsweg-ondér-Velsen kijken. Daar was gedeeltelijk te eener zijde, gedeeltelijk aan beide kanten een fietspad, dat teekenen van verval ging toornen. Deze fietspaden worden 'thans keurig op geknapt, want het oude materiaal vergissen we ons niet dan bestond het uit hoogovens!akken wordt weggehakt en vervangen door tegels. Dit is een heele verbetering. Dat is ook de verruiming van den hoek Stationsweg-Parkweg, welke verrui ming geschiedt ten koste van „Angulus Ridet". Het is daar steeds een benauwde hoek geweest, waarvan enkele boomen en vele auto's de nadee- lige gevolgen hebben ondervonden. Gaan we verder den Parkweg op, dan zien we, dat aan beide kanten van den weg druk gewerkt wordt. Aan den linkerkant is men bezig, den tuin achter het raadhuis op te knappen, waarvoor de gemeenteraad pas jl. Dinsdagmiddag een bedrag van f900 gevoteerd heeft. Dat lijkt veel voor het aanleggen van een betrekkelijk klein plantsoen, maar er moet heel wat gehakt worden, doordat er nog fundeeringen van oude muren opgeruimd moe ten worden. Dwars door het terrein liep daar zoo'in oude muur met een poortje er ln. Dit poortje zal voor het nageslacht bewaard blijven, want men is rechts van den Parkweg, naast Hotel Velserbeek bezig, een scheidingsmuur van de oude steenen te bouwen, waarin ook het poortje opgetrokken wordt. Ook hiier wordt heel wat jong hout geplant, zoodat de Parkweg hier een breeden groenen zoom krijgt. Ook Velsen-Noord en andere deelen der ge meente worden niet vergeten. In Velsen-Noord krijgt de driehoek aan den ingang van de Convers- laan een goede voor jaarsbeurt. Onze mooie par ken worden natuurlijk evenmin vergeten. De elftallen voor a.s. Zondag. De opstellingen voor de wedstrijden van a.s. Zondag zien er als volgt uit: R.C.H.DE KENNEBERS. Van Urk; v. d. Putten en van der Bos: Six, Steeman en Veenstra; Horeman, Van Luin, Groot, Himpers en Semeins. KENNEMERS 2: Zoontjes; Balder en Brethouwer, Steenbeek, Jonkers en De Graaf; Verbeek, Antonisse, bBeeker, Ooyevaar en v. d. Waa. D.E.M.—SANTPOORT. Slotemaker; Does en Appel; Jansen, de Vries en de Nijs; Tervoort, Slotemaker, Arisz, van Noort en Schram. KINHEIM—Z.V.V. Het eerste elftal van Kinheim, wat a.s. Zondag 23 Maart voor de competitiewedstrijden een vrijen dag heeft zal dezen middag benutten om tegen Z. "".V. I in Van Gelder's Sportpark een vriendschap- pelijken wedstrijd té spelen. Kinheim komt uit met: Doel: H. B. Daniëls. Achter: J. Kuyper en S. de Vries. Midden: P. Rem, F. Cnossen en F. v. d. Kant. Vóór: W. A. Raaymakers, A. Versteeg, J. Ver- hoofstad, K. Ellen en O. Kuilenburg. Aanbesteding van sloopen van stallen op Westerhout. Op Dinsdag 25 Maart zal architect W. A. van Gogh een aanbesteding houden van het sloopen van stallen en bijgebouwen en het bouwen van een een nieuwe tuinbaaswoning op het landgoed „Wes terhout". Het betreft hier de optrekken tegenover het voormalig raadhuis van Wijk aan Zee en Duin. Zooals ongetwijfeld nog wel bekend, zal de na de werkzaamheden openvallende ruimte gebruikt worden om de Zeestraat, die daar juist een vrij scherpe bocht maakt, te verbreeden. Het land in vijf districten verdeeld. Beroepsbrandweer in alle groote steden. Haarlem zetel eener inspectie 's-GRAVENHAGE, 20 Maart. Het nieuwe verordeningenblad geeft; een. nieuwe ordening van het brandweerwezen in Nederland. Deze regeling is tot stand gekomen op initiatief van den Bevelhebber der veiligheidspolitie in sa menwerking met den Secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche zaken en wordt door laatstgenoemde uitgevaardigd. Van bevoegde wijze wordt ter toelichting op de nieuwe verordening opgemerkt, dat wettelijke voor schriften inzake het brandweerwezen gedurende langen tijd in Nederland rtiet bestonden. Den bur gemeesters was slechts voorgeschreven om een brandweer in te richten en naar behoefte te regelen. Staatstoezicht bestond niet, ook geen centrale lei ding. Voorts heeft de Nederlandsche brandweer vereniging, die als landelijke organisatie de taak had, gunstigens invloed te oefenen, niet slechts niets tot verbetering gedaan, doch gedeeltelijk zelfs belemmerend gewerkt. De thans gegeven verordening brengt een totale nieuwe regeling. De organisatie en het toezicht worden in handen gelegd van een Hoofdinspecteur voor de Brandweer bij het Departement van Binnenlandsche Zaken. Als zoodanig werd reeds de heer P. L. van Boven be noemd. Zijn vaste plaatsvervanger alsmede leider der technische afdeellng werd de inspecteur van den staf W. E. Eggink. Onder den Hoofdinspecteur staan vijf Districtsinspecteurs. In district I (Zuid- Holland'en Zeeland) is districtsinspecteur geworden de heer J. D. Backer, in district II (Noord-Holland en Utrecht), de heer W. A. Couzy, in district III (Overijsel en Gelderland) ir. J. W. A. Renssen, in district IV (Noord-Brabant en Limburg) ir. D. A. Budde en in district V (Groningen, Friesland en Drente) de heer J. de Roos. De hoofdinspecteur heeft zijn zetel in Den Haag, de districtsinspecteurs respectievelijk in Den Haag, Haarlem, Arnhem, Eindhoven en Groningen. De Secretaris-generaal van Binnenlandsche Za ken vaardigt op voorstel van den hoofdinspecteur regelingen tot uitvoering der verordening uit op de volgende gebieden: over de organisatie van de brandweer, waarbij onderscheiden zal worden tus- schen beroepsbrandweer, vrijwillige brandweer, verplichte gemeentebrandweer, en bedrijfsbrand weer: over gelijke uniformeerïng, bezoldiging en indeeling der rangen; over de aanvulling der be roepsbrandweer en de wijze van werving der ove rige brandweerlieden; over de gelijkvormige oplei ding der brandweerlieden en de inrichting van de brandweerschool; en over de gelijkvormigheid van de voorschriften inzake voorkomen van brand. Beroepsbrandweer komt er in alle steden boven de 100.000 inwoners. De beroepsbrandweer en de brandweerschool te Amsterdam staan onmiddel lijk onder den Hoofdinspecteur. De burgemeester is de politieele brandweer autoriteit. Hij heeft de taak om met alle hulpmid delen der politie brandgevaar af te weren en zorg te dragen voor den goeden toestand van het ma teriaal. De gemeente verzorgt de aanschaffing en het onderhoud van het materiaal en andere 'hulp middelen. Bij be^rijfsbrandweren is dit de taak der bedrijven zelve.. Welke voorraadartikelen opgebruikt moeten worden Het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad deelt mede: Nu het voorjaar zijn intrede doet, is het aan te raden den geregeld gecontroleerden voorraad nog eens wat nauwkeuriger na te gaan. Er moet een splitsing gemaakt worden tusschen die artikelen, welke nog langeren tijd bewaard kunnen worden en die, welke nu dienen te worden opgebruikt. De duurzaamheid van bepaalde voedingsmid delen is moeilijk vast te stellen, daar verschillende factoren hierop hun invloed uitoefenen. Men weet niet, hoe lang een artikel reeds bij den fabrikant, grossier of winkelier gelegen heeft en zoo kan dit reeds oud geweest zijn, toen het in het bezit van de huisvrouw 'kwam. Vóór alles bedenke men dus, dat de vochtig heid en de temperatuur van de lucht, met daar naast de kwaliteit en ouderdom van het artikel een grooten invloed op de duurzaamheid uitoefe nen. De eieren, in kalk en waterglas, moeten lang zamerhand opgemaakt worden. Vooral als het waterglas tot een dikke massa, met hier en daar scheuren, begint te worden. Ook de kalkeleren moeten opgebruikt worden, daar de schalen dun beginnen te worden. De ingelegde boter, waarvan het pekellaagje telkens ververscht werd, moet langzamerhand op gebruikt worden. Mocht de boter eenagszins in kwaliteit zijn achteruit gegaan, dan behoeft deze nog niet als „bedorven" te worden beschouwd en worden weggedaan. In de keuken is ze in den regel nog uitstekend bruikbaar, als ze eerst ver hit wordt. Hierdoor verdwijnen n.l. de vluchtige stoffen en aldus de „ranzige" smaak. Het vollemelkpoeder, dat door het daarin aan wezige melkvet op den duur ranzig wordt, kan in het algemeen niet langer dan 36 maanden be waard worden. Het is dus aan te raden het poe der, dat den vorigen zomer gekocht is, nu te ge bruiken en niet nog eens een warmteperiode te laten doormaken. Taptemelkpoeder daarentegen, dat weirng vet bevat, kan althans in een waterdichte verpak king veel langer bewaard worden. Bij de gecondenseeerde melk hangt het van het merk af of ze langeren of korteren tijd houdbaar is. Het beste is, eens een blikje te probeeren en afhankelijk daarvan den voorraad snel of gelei delijk op te maken. Spek, worst en gedroogd vleesdh moeten, al naar de bewaarplaats langzamerhand opgebruikt worden. Goed geweckt of ingeblikt vleèsch kan bewaard blijven. Heeft men nog een vrij groote hoeveelheid ge steriliseerde groenten en vruchten, dan behoeft deze niet snel achter elkaar opgebruikt te worden. Het te veel kan rustig tot een volgend jaar be waard blijven. Zoodra de jonge groenten verkrijgbaar zijn en binnen het bereik van de verschillende beurzen komen, moet men deze gebruiken. De winterwor telen, bieten en kooïHiap, die in zand bewaard werden, moeten tegen dat de nieuwe groenten er zijn, zijn opgebruikt. Ooik de appelen voorraad moet langzamerhand worden opgemaakt. Het duurt nog wel even voordat de nieuwe aardappelen er zijn. Verschillende aardappelen beginnen echter uit te léppen, doordat men. ze niet zoo koel bewaren kan als men wel wenscht. Het verdient aanbeveling deze aardappelhoopen nog eens extra om te zetten. De inmaak zal in de meeste gezinnen reeds grootendeels ten einde loopen; mocht dit niet het geval zijn, dan wordt aangeraden ze op te gebruiken. De zuurkool mag bij de versche groenten ge rekend worden. Daar zuurkool door de geringe hoeveelheid zout maar weinig geconserveerd is, moet ze nu toch opgebruikt worden, anders be derft ze. Bovendien vermindert het vitamine C gehalte sterk. De peulvruchten, die, toen ze aangeschaft wer den, al overjarig waren, worden opgebruikt in soepen, stamppotten enz. Het „glaasje" heeft dezer dagen de gemoederen in het overigens zoo vreedzame Zwitserland danig in opwinding gebracht. Dat kan, zult u misschien opmerken, want de inhoud ervan is in staat den bezadïgste onder ons tot een wildeman en den zwijgzaamsten mensch tot een tweeden Demos thenes te maken. Maar zoo staan de zak ui niet. Er is geen sprake van dat het vriendelijke berg volk zich plotseling aan een overmatig gebruik van het befaamde vocht te buiten had gegaan. Veeleer kan men zeggen dat de bevolking in meer derheid juist een offensief tegen den borrel had ingezet. Dat zit namelijk zoo: De Zwitsers hielden zich al geruimen tijd bezig met de vraag of de oude alcoholwet in eere dien de te worden hersteld of dat men het bestaans recht van de nieuwe wet dateerend van 1930 moest handhaven en respecteeren. Laatstge noemde wet schrijft een beperking van het sto ken van sterken dranik voor ten .gunste van een grooter gebruik van fruit, bij de oude wet was het stoken vrijgesteld en werd geen belasting geheven op de producten der stokerijen. Ieder die iets af weet van de vasthoudendheid van den borrelaar zal begrijpen dat het gilde der stamtafelgasteri zich moeilijk in den nieuwen toestand kon schik ken en dat zij al lang op middelen zon om het glaasje die plaats te geven welke 'het naar haar stellige overtuiging behoorde te hebben. Het schijnt dat het plan de campagne der borrelaars reeds aanzienlijke afmetingen had aangenomen en dat zij vol. goede hoop waren omtrent het wel slagen van hun actie. Maar als zij gemeend moch ten hebben dat de zaak nu al beklonken was of althans „beklonken" kon worden, dan hadden zij toch leelij'k buiten den waard gerekend. Het duurde niet lang of de tegenstanders' die het ,Eet meer fruit" devies in het blazoen voerden, kwamen in het veld. Het ging hard tegen hard. Nu eens schenen de fruitridders aan de winnende hand, dan weer leek het dat het drankleger met de eer zou gaan strijken. Dat dit steekspel een doorn was ln het oog van de Zwitsersche overhead ligt voor de hand. Er moest iets op gevonden worden, en zij vond er iets op. Zij eischte van beide partijen het zwaard in de schede te steken en liet vervolgens een volksstemming over de brandende kwestie uit schrijven. Een daad, waarvan de wijsheid wel door niemand betwist zal worden. Het slot is spoedig verteld. Het volk trok ter stembus om een antwoord te geven op de vraag „borrel of fruit". Het werd een donkere dag voor de pimpelaars, want zij leden een zware nederlaag tegen de ooftpioniers. En met hun aftocht werd tevens een streep gezet onder een rumoerige bladzijde Zwitsersche geschiedenis. Het Duitsche Rijk en de Germaansche volken. 's-GRAVENHAGE, 19 Maart'."In het raam van een serie voordrachten voor de hoofdafdeeliftg Volksaufklarung und Propaganda heeft prof. dr. Albrecht Haushofer uit Berlijn Woensdag te 's-Gra- venhage een voordracht gehouden over bet onder werp „Das Deutsche Reich und die Germanischen Völker". In de laatste 'honderd jaar, zoo ving hij aan, zijn door de technische veranderingen veel ruimte- en nabuurS'Chapbegrippen omvergeworpen. Men zou kunnen zeggen, dat men het vraagstuk van de her ordening der Éuropeesche ruimte aan -de ontwik keling der techniek zou kunnen overlaten. Toch heeft men dan de historische taak. van ons geslacht niet begrepen. Want het probleem, dat het onder werp van spreker's voordracht is, is er niet alleen een van praktisphen aard, maar vooral van geeste lijken aard. D oorlog dwingt ons tot- bezinning op deze geestelijke zijde van het probleem der ge schiedkundige ontwikkeling. Wanneer wij een productieven opbouw van Europa voor de toe komst willen, dan moeten de leidende groepen op geestelijk gebied van de betrokken volken, vooral van de onderling verwante volken, ernstig en eerlijk deze geestelijke zijde onder oogen zien. De denkende historicus zal tot de conclusie ko men. dat geen der Europeesohe volken onder de zelfde categorie te rangschikken is als een der an dere. Elk volk heeft eigen geschiedenis. Beslissend voor deze eigen geschiedenis waren telkens twee factoren: een leidende laag of soms een geheele volkssubstantie, afkomstig uit de Noord-Europee- sche yolkenfa.milie en de cultureele vormen, over geleverd uit' de oude culturen van het Middel- landsche Zee-gebied. In den tijd der volksverhuizing waren er slechts Germaansche stammen, nog geen eigenlijke vol ken. Verschillende symptonen wijzen er op, dat dé idee van de al-Germaansehe saamboorïgheid toen aanwezig was. Nog tot de negende eeuw heerschte deze idee tot diep in het thans Romaan- sdhe gebied. De verbindingen tusschen de ver schillende Germaansche stammen reikten over ge heel Europa. Zelfs nog in de 15e en 16e eeuw wa ren de grenzen tusschen de Germaansche stam men nog veel meer vlottend. Sommige stammen hebben het zi-ch kunnen ver- oorloven zich af te zonderen in een kleine volks gemeenschap. Zij hebben daarvoor den prijs moe ten betalen buiten de beslissingen van de geschie denis te staan. Deze kleinere volken moeten gaan inzien, welke taak hun in het kader van een groo ter geheel gesteld is. Minder nog voor Nederland dan voor Vlaanderen, Denemarken en Zweden geldt, dat de zeker-stelling van een rustig be staan te veel er toe geleid heeft, dat zij in het geheel niet meer in beweging kwamen. Thans staan de kleine Germaansche volken voor de vraag of zij met het Duitsche rijk willen samen werken of niet. De strijd van Nederland tegen het opdringende Romanendom heeft de Duitschers beschermd. Dat het Duitsche rijk het daarbij in den steek heeft gelaten, heeft zich in de geschiedenis gewroken. Als in Nederland het stambewustzij-n zich tot een afgerond volksbewustzijn heeft neergezet, dan heeft dit historische oorzaken aan beide zijden. Dit roept om begrip aan beide zijden. Tot zijn studenten zegt spr. steeds, dat him taak niet vervuld is, zoolang zij de geschiedenis van Nederland en Scandinavië niet kennen. Voor deze taak heeft de Duitsche jeugd geestelijke bereid heid. Van deze broedervolken verwacht Duitsch- land begrip voor de historische taak, welke het verricht 'heeft in zijn strijd tegen de uit het Oosten en Zuid-Oosten opdringende Aziaten. Dit is van grooter historisch belang dan de strijd in Atjeh of Timor. Hiermede wil spr. niet te kort doen aan de geweldige koloniale prestaties van zeevarende Germanen. In al deze dingen zit een opbouwend element ook voor de praktische opgaven van den tegen- woordlgen tijd. Met onze civilisatie hebben wij ruimten vermeesterd, die ons, of wij willen of niet, in nabuurverhouding brengen. Uit innerlijke overtuiging meent spr. te kunnen zeggen, dat de taak, welke aan Europa als geheel is gesteld en welke vooral op de Duitschers drukt, niet vervuld kan worden zonder de medewerking van die volken, die traditie, cultuur en bloed ge durende tweeduizend jaar deelen. De taak, die de leidingsbekwame volken hiertoe rekent spr. ook de Nederlanders wacht, is zoo groot, dat elk hoofd én elke hand noodig zal zijn. HAARLEMSCHE RECHTBANK, In hooger beroep t0o clandestiene slacht hting, HAARLEM - Hedenmorgen stond in hooger beroep Arr. rechtbank te Haarlem een inwoner vahT meente Velsen terecht die door den kanto wegens clandestiene varkensslachting tnt'6^'5 boete van 3 x f 75 werd veroordeeld, Hii K varken in een hooischelf en één in een Vu borgen. st v#. De president wees er met nadruk op dat d rechtbank deze zaken zeer ernstig vindt' h het onverstandig van verd. dat deze in hooger(2''® was gegaan. De officier vroeg bevestiging «S' vonnis van den kantonrechter. a" "et Mr. J. H. Jonge bepleitte een lagere boete Haarlemsche Kantonrechter Een landarbeider te Beverwijk had met deren verdachte eveneens een varken geslacht. raudu'e« De Ambtenaar wilde dit gestraft zien met elk een boete van f 100 of 50 dagen hechten Kantonrpfhtpr maakt#» een troirn-.«_.Sl l Kantonrechter maakte er één geldboete^ van'f van, eventueel te vervangen door een mV hechtenis. Engelsche luchtaanvallen, 's-GRAVENHAGE, 20 Maart. Naar men het A.N.P. meldt zijn in den afgeloopen VV' wederom Engelsche vliegtuigen boven Nede f2 verschenen. Op verscheidene plaatsen lleK bommen vallen, doch de meeste kwamen on LI terrein neer, waar zij. geen schade konden a richten. In enkele plaatsen is een aanb1 - huizen beschadigd; hierbij werden twee zwaar en eenige anderen licht gewond. Ontvangst bij den leider der N. S. IJ, 's-GRAVENHAGE, 20 Maart. De nersdioM van de N.S.B. meldt: easl Gisteravond hebben de leider en mevrouw -Kn» sert in hotel „De Witte Brug" te den HaL 5 avond-ontvangst gehouden. Aanwezig waren i Rijkscommissaris rijksminister Seyss-Inquart y zijn echtgenoote, de commissaris-generaal voo- Financiën en economische'zaken Fiscbböok en 2111I echtgenoote, de commissaris-generaal van onei' bare veiligheid, SS-Rrigadeführer Ranter enï echtgenoote, de commissaris-generaal voor bil zondere aangelegenheden, Hauptamtleiter Schmidt en zijn echtgenoote, gezant Ot-to Bene, de generaal der politie Schumann en vele andere Duitsche autoriteiten en hooge functionarissen van hei Duitsche bestuur en het Arbeitsbereioh der N.SD A.P., allen met hun dames. Van Nederlandsche zijde noemen wij den plaats, vervangenden leider der N.S.B.C. van Geelkerken en 2ijn echtgenoote, de secretaris-generaal vaa het departement van volksvoorlichting en kun- sten, dr. T. Goedewaagen, de commissaris ln de provincie Limburg, graaf M. de Marohant et d'Ail sembourg, de commissaris in de provincie Utrecht, ir. F. E. Müller, de gemachtigden van den lel. der in de provincies, voorts een aantal vooraan, staande figuren uit de beweging die openbare ambten bekleeden en talrijke leidende functlo» narissen in de politieke organisatie en de WA eveneens met hun dames. Mevrouw Ria Foeke bracht, begeleid door haar echtgenoot, eenige liederen ten ge'hoore; mej.Elss Nolthenius, pianiste, hield een pianovoordracht,1 Een strijkje onder" leiding van den heer S, Wou ters verleende voorts zijn medewerking. De zaal was smaakvol met tulpen versierd. Een fabriekje uitgebrand. Woensdagmiddag heeft een korte maar hevig® brand gewoed in een fabriekje van brandbluscn- apparaten aan de Amsterdamsche Vaart w Haarlem. (Foto De Haas) HAARLEM Donderdag In het perceel Amsterdamsche Vaart 32 te Haar* lem is gevestigd de metaalwarenfabriek wpP1»1 waar men zich vooral bezighoudt met de vervaar diging van brandbluschapparaten. In dit fabriekje is gistermiddag kwart voor vl® brand uitgebroken op de bovenverdieping. «len was daar bezig een aantal apparaten met cellulose* lak te bespuiten en de daarbij ontwikkelde dampe schijnen vlam te hebben gevat, juist op een oogen- blik dat er zich niemand ter plaatse bevond. Onmiddellijk brandde de geheele bovenverdiep1»» als een fakkel, terwijl zware rookwolken zich °m* wikkelden. Men dacht dan ook met een brand v»n grooten omvang te doen te hebben, wat voog som mige omwonenden aanleiding was, een begin, maken met het in veiligheid brengen van bucho" raad. Gelukkig was de brandweer onmiddellijK plaatse en tastte het vuur met vier stralen aai Na een kwartier kon reeds worden vastgesteld) het vuur tot het pand zelve beperkt kon wow Het bovengedeelte van het perceel brandde ge" uit. De zware rookwolken brachten een L personen naar de plaats van den brand. Zij v door de politie op een goeden afstand geno—- zoodat het verkeer van en naar Amsterdam,, overigens eenigen tijd werd omgeleid, ongeW" kon plaats hebben. Het perceel wat tegen brandschade verzen doch de inventaris niet.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 2