Bonnen die thans geldig zijn: BURGERLIJKE STAND Verzorg de fiets en den fietsband goed Men heeft er zelf het plezier van De overheidsplannen inzake hef tooneel. Er komen één of meer Staatsgezelschappen. Bemoeienis van gemeentebesturen met tooneel gaat op den Staat over. 's-GRAVENHAGE, 27 Maart Op uitnood iging van den secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten zijn gisteren een groot aantal vooraanstaande tooneelspelers en -speelsters op het departement gekomen ten einde uit den mond van dr. Goedewaagen te ver nemen. welke plannen de overheid ten aanzien van het tooneel koestert. Uit de redevoeringen van den secretaris generaal en het hoofd van de afdeeling theater en dans. den heer F. Primo, is als een der belangrijkste feiten naar voren gekomen, dat de overheid zich voorstelt een of meer staatsgezelschappen te stichten, waarbij tevens de bemoeienis van de gemeentebestu ren op den staat zal overgaan. Met groote belangstelling namen de fcooneel- kunstenaars kennis van de belangwekkende uit eenzetting van den secretaris-generaal, die een omwenteling in de Nederlandsche tooneelspeel- kunst inluidde. Met voldoening vernamen zij tevens, dat de overheid eindelijk zich de zorgen van den tooneelspeler zal gaan aantrekken en dat deze zich in de toekomst, vrij van aardsche zorgen, zich aan de tanst zal kunnen gaan wijlden, wijden. Dr. Goedewaagen verzocht de medewerking van allen voor de verwerkelijking der ideeën, welke hij zich omtrent de toekomst van de kunst en in dit geval de tooneelspeelkunst, heeft gevormd. Hij wees er echter op, dat men geen tooneelcultuur met maatregelen kan maken, maar wel kan de overheid haar organischen groei beschermen en actief leiden. Dit laatste is dan ook de taak van het departement. Tusschen tooneel en publiek heeft tot nu toe een diepe kloof bestaan en het departement zal koste wat het kost deze kloof overbruggen. Ik 'heb mij tot taak gesteld, aldus de secreta ris-seneraal, met gezamenlijke krachten aan het gebrek aan tooneelcultuur een einde te maken. Er zal een typisch Nederlandsche tooneeLschrijf- kunst moeten komen. Onze door en door drama tische geschiedenis werd tot nu toe object van litteratuur-didactiek, maar zoodra het tooneel litteratuur wordt is het met het tooneel uit. Ook de Nederlandsche volkshumor diene niet te wor den vergeten. Tenslotte zette dr, Goedewaagen in groote trek ken zijn plannen uiteen. Er kunnen groote spelen komen on volksche feestdagen, zooals tot nu toe slechts de studenten op touw hebben gezet. Er komt een eilde evenals dit bii de beeldende kun stenaars het geval zal zijn, met een vijfvoudige taak. Woensdag zijn uit Haarlem veertien burgemeesters van plaatsen in Noord- Holland vertrokken voor een vijfdaagsch bezoek aan Duitschland, o.a. om het Winterhulpwerk aldaar te leeren kennen. Foto: Oberdienstleiter M. Seidel neemt afscheid in zijn functié van Beauftragte des Reichskommissars in de Provincie Noord-Holland. Naast hem de Commissaris der Provincie Noord-Holland Mr. A. J. Backer. (Foto Stevens) Ambtsaanvaarding van Mr. Rost van Tonningcn. Het dilettan tentoon eel zal daarbij niet worden verwaarloosd. De studentenspelen en de dilettan- tenvereeniging zullen onder toezicht worden ge plaatst. Hoe vol van fouten het ook moge zijn. het is een element van de volkscultuur. De tooneelspeler zal worden ingeschakeld in het volksleven, waarbïi een trits van begrinoen naar voren komt: schrijven, spelen en publiek. Op deze drie begrippen zal de Nederlandsche tooneel cultuur worden gegrondvest. Er moet in ons vaderland een tooneeltraditie komen! Wij moeten een eieen stijl vinden. Een tooneel, dat zich ten doel stelt alleen maar stuk ken uit het buitenland te spelen, mag geen Neder- landsch tooneel genoemd worden (applaus). Hierna snrak de heer F. Primo, hoofd van de afdeeling theater en dans van het departement van volksvoorlichting en kunsten, over .de organi satie van het tooneelgilde. Deze zeide o.rn.: De overheid riep u en u is tot die overheid gekomen. Overheid en kunstenaars ontmoeten hier elkan der op het gemeensclmweliik arbeidsveld der kunst. Is dit reeds voorgekomen in het verleden? Kwam de overheid ooit tot u 'als groep? Was u ooit in de gelegenheid als groep tot de overheid te komen? Ik aarzel niet deze vraag in uw plaats ontken nend te beantwoorden. Daarom beteekent deze middag een keerount in de geschiedenis van het tooneel. Vanmiddag zult u tot de overtuiging ko men dat van heden af gebroken is met de libe rale opvattingen inzake kunst en tooneel en dat voor ons kunst juist 100 pet. regeeringszorg is, van nu af aan zal dus ook het tooneel nooit meer van onze zorg kunnen loskomen. Voor de inzet van zijn 100 pet aan artistieke scheppingskracht te haren behoeve, zal de ge- meenscha/D den acteur (en trouwens iederen kun stenaar) als sociaal volwaardig wezen behandelen en verzorgen. Maar daartoe zal hij zich zoo spoedig mogelijk hebben te oriënteeren oo die nieuwe gemeenschap en zich onder haar instellingen moeten scharen. Voor den acteur zal dat zijn de binnen enkele dagen on te richten Ned. Kuituurkamer met voor u. dames en heeren, het fcheatergilde, waarin gij opgenomen zult worden in de vakgroep tooneel spelers. Alleen beroepstoneelspelers of zii die vanwege hun vastgestelde artistieke capaciteiten door des kundigen uit uw midden daartoe geautoriseerd zijn, zullen in uw vakgroep opgenomen kunnen worden en alleen ook dezen zuilen bij het be- roeostooneel mogen optreden. Aan het hoofd van het theatergilde staat een gildeleider, met een adviseerenden gilderaad, be noemd door den president der kuituurkamer. Gildeleider en gilderaad ontvangen ereen bezoldi ging. Dit zijn dus uitsluitend eere-functies. Voor het zakelijk gedeelte benoemt de gilde leider een zakelijk leider van het gildcbureau en ook zijn personeel. Alles wat dus met de levende kunst van het tooneel te maken heeft zal ondergebracht worden in het theatergilde en zal daarin moeten zijn, omdat hij anders niet langer als 'beoefenaar van dien tak van kunst toegelaten kan worden. Dit is ter bescherming van de kunst en den kunstenaar, ideëel en sociaal. Het amateur-tooneel, als belangrijke factor in de volkscultuur, evenals trouwens de volksdans, kan de ovenheid niet aan zijn lot overlaten. Over de plannen van de overheid t.a.v. het too neel deelde spr, in groote lijnen mede, dat het in de bedoeling ligt één of meer staatsgezelschappen op te richten van groot formaat, ten einde daar mee groote monteeringen van klassieke en andere werken te kunnen doen. Het kleinere tooneelwerk zal als afwisseling ocuk ter hand genomen worden. Zooveel mogelijk zal voor de groote gezelschap pen een vaste standplaats worden gekozen ten einde overtollige reizen te voorkomen, hoewel het in ons kleine land niet geheel te vermijden is. Naast die z.g. vaste groepen, die toch niet te tal rijk kunnen zijn gezien de beperktheid van de be schikbare goede krachten, zullen een paar reizen de groepen gevormd worden, speciaal daartoe uit gerust, die tooneelkunst in die steden en kleinere plaatsen moeten brengen, die tot hiertoe van goed tooneel verstoken bleven. Ik zou u ook willen snreken over de opera, die epr< moeten woeden en over e0" vr-"3 mne+ m" weeens den tiW fV-orjc Konprlren. Een bel^ nsr'-'ke tt% van zorg voor de overheid zal ook zijn de toekomstige opleiding van den tooneelspeler, den opera-zanger en den kunst danser. De scholen voor dramatische kunst (too neel en opera) en voor den kunstdans zullen rijksinstituten moeten worden, die we hopen ®nder ons toezicht te kunnen brengen. (A.N.P.) 's-GRAVENHAGE, 27 Maart. Mr. M. M. Rost van Tonningen, die benoemd is tot president van de Nederlandsche Bank heeft heden zijn nieuwe ambt aanvaard met het uitspreken van een rede, waarin hij o.m. zeide: Ons volk staat in het midden van een der grootste omwentelingen die de Europeesche geschiedenis heeft gekend. Het leven gaat echter onverbiddelijk zijn gang Het eischt den dagelijkschen arbeid van alle man nen en vrouwen op. Hoezeer velen ook innerlijk onder de ineenstorting van een aan hen dierbaar verleden lijden, toch doen zij trouw hun dagelijk schen plicht, omdat zij zich ervan bewust zijn, dat het bestaan van ons volk de plichtsbetrachting van den enkeling tot voorwaarde heeft. Al degenen, die zich met hun lichaam en ziel aan ons volk verbon den voelen, zullen de volle zwaarte van den ziels strijd diergenen begrijpen, die tegenover het nieuwe Europa ook nu nog in een innerlijken afweer staan. Om met volle vreugde te leven en te werken, moet men nu eenmaal gelooven aan de taak welke een bepaalde geschiedkundige periode aan een volk stelt. Het is zaak, dat elke vrijgeboren mensch zelf den weg in de toekomst vindt. Dat het ver leden nooit meer zal terugkecren is niet slechts een nationaal-socialistische opvatting: ook in onze ver tegenwoordigende lichamen in de beide Kamers der Staten-Generaal, in de Provinciale Staten en Gemeenteraden werd reeds voor den lOen Mei maar al te vaak de meening gehoord, dat de kapitalisti sche democratie dood was gebloed. Dezelfde mee ning is door wetenschappelijke schrijvers in de de mocratieën verkondigd, schrijvers, die zich veelal konden verheugen in een internationale bekendheid. Spr. haalde enkele voorbeelden aan, om de toe nemende verwarring te kenschetsen, die in de met millioenen werkloozen bezwaarde kapitalistische democratieën heei'schte. Daartegenover stelt het nieuwe Europa geen nieuwe leerstelling op, doch het herstelt de wijsheid der voorvaderen in eere, zooals deze bestond voor de kapitalistische ontbin ding onzer volkeren. Niet de grootere of kleinere hoeveelheid van goud, doch de arbeid alleen is im mers naar de vaste overtuiging van de leiders van het nieuwe Europa de grondslag voor de welvaart van een volk. De solidaire samenwerking van na buurvolken van hetzelfde ras, de z.g. grootruimte- economie is het programma van de wordende Euro peesche herordening der volkshuishouding. Deze grootruimte-econömie voltrekt zich op het oogenblik met de elementaire kracht van een natuurverschijn sel. En dit niet slechts in ons oude Europa, maar op den geheelen aardbol. Vier grootruimten laten zich reeds thans onderkennen, n.l. Amerika, de snel groeiende Japansch-Aziatische grootruimte, Rusland en de onder Duitsche leiding voortgaande ordening van het Europeesche vasteland. In al deze vier ruimte-economieën is de volks- huishoudelijke uitbreiding in het huidige tijdsge wricht meer of minder Zuidwaarts gericht. Na het afsluiten van de economische herordening van Europa komt Afrika aan de beurt, dat binnen de Europeesche ruimte-economie zal worden betrok ken. Het Nederlandsche volk staat nu temidden van dit natuurvei-schijnsel. Het kan zich innerlijk 'Tan deelneming aan het geweldig gebeuren onthouden, het kan echter ook in deze Europeesche herorde ning leidend deelnemen. Doet het dit laatste niet. dan wordt over de hoofden van ons volk heen de Europeesche opbouw onder leiding van andeven voltrokken. Zulk een houding is onzer echter on waardig. Rondom de opbouw van een Europeesche groot ruimte-economie wil geenszins zeggen, dat wij duurzaam van de andere grootruimten van deze %vereld zijn afgesneden. Integendeel, de ontwikke ling, die de waren- en dienstenuitwisseling na de zen oorlog tusschen de grootruimten dezer wereld zal nemen, zal des te krachtiger zijn, haar vlucht zal des te hooger zijn, naarmate reeds in vollen oorlogstijd de ordening van het Europeesche vaste land is voltooid. Aan deze taak behoort zich elke organisatie in het land en daarom ook de met den huidigen dag aan mij toevertrouwde Nederlandsche bank te wijden. Naast deze algemeene taak, waar over wellicht in de toekomst nog het een en ander te zeggen zal zijn, is het de bestembming van de Nederlandsche Bank, om zich in dienst te stellen van het arbeidende volk en de knechtschap onder een steriele goudbegoocheling af te wijzen. In te genstelling tot de bovengemelde wisselende opvat tingen der kapitalistische volkshuishoudelijke lei ders ben ik van meening, dat de dienstvervulling aan het volk, zoover het de Nederlandsche Bank betreft, in de eerste plaats moet gericht zijn op de onverwrikbare handhaving van de stabiliteit van ons betaalmiddel. Elke aanslag op den gulden be dreigt de koopkracht daarvan en derhalve de koop- of arbeidsters in industrieën, landbouw, handel en kracht van de loonen en het bestaan der arbeiders andere takken van bedrijf. Ik kan diegen en,die in Den Haag en Amsterdam in het verleden land en volk door hun methoden in gevaar hebben gebracht, de verzekering geven, dat ik onverbiddellijk aan de stabiliteit van ons be taalmiddel zal vasthouden, hoe diep ik ook het mes in de uitwassen zou moeten zetten. De aanleuning van den Nederlandschen gulden aan de Duitsche mark is een nieuw element van kracht, dar de Duitsche mark bezig is, zich tot een Europeesch betaalmiddel te ontwikkelen. De Nederlandsche Bank is geen plaats voor politieke krachtmetingen. Zij is een van de belang rijkste werkplaatsen van het geheele volk. De verantwoordelijkheid tegenover ons volk ver- eischt een loyale samenwerking met de Duitsche bezettingsautoriteiten. De toestand van bezetting van een land is een mternationaal erkende status. Wij zijn dus ver plicht. ook onderzijds loyaal met de bezettings autoriteiten samen te werken. Degenen, die nog steeds gelooven aan een terugkeer der verzonken kapitalistische wereld, zullen met rust worden ge laten, zoolang ^:ij hun plicht loyaal vervullen. Niemand kan echter verlangen, dat-in de plicht vervulling tegenover ons volk tegemoetkomendheid zoover zou moeten reiken, dat deze plichtvervulling geschonden of vernietigd zou kunnen worden. Het is mijn warme wensch, dat de staf der Nederland sche Bank, dat alle arbeiders en arbeidsters in dit bedrijf ook in de toekomst door hun plichtvervul ling voor ons volk een prachtig voorbeeld zullen zijn en dat eens ook in deze eerwaardige werk plaats uit de huidige tegenstelling van vele meenin gen een vast aaneengesloten gemeenschap ten bate van het welzijn van ons volk moge opbloeien. Het zal mijn ernstig streven zijn, in dezen geest zelf in de Bank te arbeiden. Want tenslotte is elke Nederlander, die zijn volk lief heeft, van het ver langen vervuld, om dit volk weer gelukkig te zien. Met den wensch, dat dit spoedig weer het geval zal zijn, sluit ik deze verklaring. (A.N.P.) HAARLEM, 27 Maart Bevallen: 25 Maart: A. M. van Donselaar- Schiller, z., 26 Maart: C. T. HerbenCastri- cum, z„ S. J. Noijonsvan de Laar, z., J. Lange- veldde Keizer, d., E. KroonstuiverPranger, d. D. LindhoutSmitshuijsen, z., J. T. de BravePe rels, z., N. VonhoffKoppen, z., D. BosKaaken, G. C. FennisBrouwer, z., 27 Maart: E. M. Gelau- dieHenneke, z., M. AkkerBruin, z., A. C. Al- brachtStevens, d., G. M. P. Huijboomvan der Putten, d., Overleden: 23 Maart: C. BosLagendijk, 44 j., Weltevredenplein. 26 Maart: M. C. J., 9 m., d. van P. J. Zwetsloot, Stuyvesantplein. De Nederlandsche S.S. naar Groningen cn Leeuwarden. UTRECHT, 27 Maart Naar het A.N.P. ver neemt, zal de Nederlandsche S.S., in gesloten for matie, Zaterdag 5 en Zondag 6 April, te Gronin gen en Leeuwarden marcheeren onder leiding van den plaatsvervangend voorman, S.S.-onderstorm- leider Wolff ram. De inwoners van deze beide Noordelijke Neder landsche steden zullen dan voor het eerst kennis maken met een nieuwe uniform, die in de resi dentie en de hoofdstad reeds min of meer is in geburgerd. Naar aanleiding van dit feit. zprft men van de zijde der S.S. de volgende toelichting: .De S.S. is in Duitschland het keurcorps der nationaal-socialistische beweging en sinds deze beweging identiek is met het rijk en zijn or ganisatie van den staat. Zij is de volkomen uitdrukking, zoowel paar het innerlijk als naar de uiterliike verschijning, van het idealisme, de of fervaardigheid. de energie, de correctheid en de discipline^ die de kenmerken ziin van de natio naal-socialistische levenshouding. Het corps draagt het doodskop-embleem, als teeken van onverbrekelijke trouw aan het beginsel en den Führer, terwijl de dubbel SlB.-rune het aloud zinnebeeld is'van heil en overwinning. De Nederlandsche S.S. is op precies dezelfde wijze voor de Nationaal Socialistische Beweging het corps, waarvan de leden door volledigen in zet van hun persoon en door hun levenshouding, tot uitdrukking trachten te brengen wat het na- tionaal-socialisme van den enkeling, zoowel als van het organisch verband verlangt. Ds leiding der Nederlandse!^ S.S. is in handen gelegd van den voorman. J. II. Feldmever, die op het oogen blik als vriiwilliger dienst doet in de Waffen S.S, Tevens is de Nederlandsche S,S. de uitdrukking van de Germaansche bloed- en lotsverbondenheid. Wanneer men dus straks in Groningen en in Leeuwarden de Nederlandsche S.S. ziet marchee ren, da.n weet men. dat dit niet een nieuwe poli tie-organisatie is of een leger-formatie, doch de militair georganiseerde en gedisciplineerde poli tieke voortrekkers en stormtroepen van het na- tionaal-sociallsme". AANBESTEDING. HAARLEM Donderdag Hedenmorgen werd te Haarlem door het pro vinciaal bestuur aanbesteed het aanleggen van een aardebaan van een gedeelte van den provin cialen weg VenneperwegLeimuidenOude We tering tusschen de Ringvaart van den Haarlem- mermeerpoldef en de provinciale grens te Leimui den. met b^'komende werken, in de gemeente Aalsmeer. Het laagst werd ingeschreven door de firma Rosland en Gortemulder te Assendelft voor f 225.225. Zaterdagmiddag 29 Maart a.s. wordt in het Rijksmuseum te Amsterdam een Paaschtentoonstelllng geopend in de serie kunstenaarskeuze, onder den titel: „De Christus gedachte". Nog een arrestatie in verband met den moord op den veekoopman Van As. DORDRECHT 27 Maart. In verband met den moord op den veekoopman Van As heeft de politie alsnog arresteerd den 32-jarigen D., van wien is gebleken, dat hij 'behulpzaam is geweest bij het vervoeren van het lijk dat hij te\fens een gedeelte van het daarop gevonden geld als belooning heeft ontvangen. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. BROOD BON 08. Geldig van 17 t.m 30 Maart. BON 09. Geldig van 24 Maart t.m. 6 April. 100 gr. brnnd nf 100 gram rnpcrphrnnd BON 10 Broodkaart. Geldig van 31 Maart t.m. 13 April. BON 6 (Bloemkaart) Geldig t.m. 20 April 50 gr. brood. KOFFIE EN THEE BON 18. Geldig van 17 Maart tot 27 April: 50 gram thee of 125 gram koffie of 250 gram koffiesurrogaat. VLEESCH EN VLEESCH- WAREN BON 08 „vleesch" van de Vleeschkaart. Geldig tot en met 2 April, 100 gram rund-, kalfs- of varkens- vleesch (been inbegrepen) of ongesmolten vet of een rantsoen vleesrhwaren. BON 08 „worst of vleesch- waren". Geldig tot en met 2 April. 75150 gram vippcphwaren BON 10 „vleesch". Geldig van 31 Maai-t t.m. 13 April. BON 10 „worst of vleesch- waren". Geldig van 31 Maart t.m. 13 April. BOTER EN VETTEN BON 8. Boter- en Vetkaart. Geldig van 17 t.m. 30 Maart. 250 gram boter of marga rine. BON 09 (Boterkaart). Gel dig van 24 Maart t.m. 6 April: 250 gram boter. BON 09 (Vetkaart), Geldig van 24 Maart t.m. 6 April, 250 gram boter of margarine onn ctrnT>-1 vet BON 10 (Boterkaart). Gel dig van 31 Maart t.m. 13 Anril 250 gram boter. BON 10 (Vetkaart). Geldig van 31 Maart t.m. 13 April 250 gram boter of marga rine. EIEREN BON 82. Geldig van 17 t.m. 30 Maart. BON 92. Geldig van 24 tm R Anril BON 83. Geldig van 31 Maart t.m. 13 April, t ei. KAAS BON 62 en 72. Geldig van 24 Maart t.m 20 April, elk ton fjram kaas BONS 61 en 71. Geldig tot en met 6 ApriL SUIKER BON 17. Geldig van 17 Maart tof 13 Anril 1 k.g. suiker MEEL en GRUTTERSWAREN BON 19 „Bonkaart Alge meen". Geldig tot en met 20 April. 250 gram rijst of rijstemeel of rijstebloem of gruttemeel. BON 07. „Bonkaart Alge meen" Geldig van 24 Febr t.m. 20 April. 250 gram havermout of havervlokken of haverbloem of aardappel- meelvlokken of gort of gortmout of grutten. BON 08 „Bonkaart Alge meen" Geldig van 24 Febr t.m. 20 April. 250 gram gört of gortemeel of grutten BON 09 „Bonkaart Alge meen". Geldig van 24 Febr. t.m. 20 April. 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. BON 10. „Bonkaart Alge meen". Geldig van 24 Febr. t.m. 20 April 100 gram maï zena of griesmeel of sago of aardappelmeel of pudding poeder of puddingsauspoe- der. BON 6 (Bloemkaart). Gel dig tot 20 April, 35 gram tarwemeel of tarwebloem of roggemeel of roggebloem of zelfrijzend bakmeel. KOEK EN GEBAK BON 08. Geldig van 17 t.m. 30 Maart. BON 09 (Broodkaart) Gel dig van 24 Maart t.m 6 Anril BON 10 (Broodkaart). Gel dig van 31 Maart t.m. 13 April. 1 rantsoen gebak. BON 6 (Bloemkaart). Gel dig t.m. 20 April, V2 rant soen gebak. 1 rantsoen ontbijtkoek 160 gr., speculaas 140 gr., andere koekjes 200 gr„ bis cuit en wafels 90 gr., be schuit 75 gr., cake 300 gr., taart 600 gr., gebakjes 600 gr., korstgebak 500 gr., klein korstgebak 400 gr. SCHEERZEEP BON 117. T.m. 30 April 50 gr. scheerzeep of 1 tube scheercrême of 1 pot scheer zeep 'EUL VRUCHTEN BON 15. „Bonkaart Alge meen". Geldig van 24 Febr. t.m. 30 Maart ^00 gr neul- ruehten ZEEP BON 16 nieuwe „Bonkaart Algemeen". T.m. 30 Maart 150 gr. toiletzeep of 120 gr huishoudzeep of 200 gram zachte zeep (oude samen stelling) of 150 gram zachte zeep of 300 gr. zachte zèep- pasta of 250 gram zeep poeder of 125 gr. zeepvlok ken of 250 gr. zelfwerkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep of 600 gram -.-nrr>tinnOf]pT BON 20. Geldig van 31 Maart t.m. 27 Anril. Wasch- poeder is uitsluitend be schikbaar voor wasscherijen. Voor 20 kg. waschgoed moet 1 bon worden afgeleverd. BRANDSTOFFEN BONS 15, 16. 17 Bonkaart distributie haarden en kachels 1 eenheid. Geldig tm. 31 Maart. Briketten. 1 eenheid 100 K.G steenkoolbriketten of 250 K.G. turfbriketten of 75 K.G. turfafval). BONS 35 t.m. 41. Bonkaart distributie centrale verwar ming, 1 eenheid. Geldig t.m. 31 Maart. Bons gemerkt „brandstof fen één eenheid, vijfde pe riode" en „cokes „één een heid vijfde periode" geldig van 1 t.m 31 Maart. Bon „Generator-anthraciet eerste periode" 1 H.L. an- thracietnootjes V, Bon „Generator-turf eerste periode" 50 stuks baggerturf Geldig t.m. 31 Maart. PETROLEUM ZEGELPERIODE 9 (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken) van 24 Febr. t.m. 20 April 2 L. ZEGELPERIODE E. Geldig van 24 Febr. t.m. 31 Maart HONDENBROOD BON 9. T.m. 31 Maart Groep 1 en 2: 10 K.G. Gr. 3: 8 K.G. Gr. 4: 5 K.G. Gr. 5: 4 K.G Gr. 6: 3 K.G Honden brood wordt alleen verstrekt voor groote rashonden of ingeval men meer dan één hond heeft. KATTENBROOD BON 9 T.m. 31 Maart 1V2 kg Kattenbrood wordt alleen Vrstrekl vooi raskatten LANGS DE STRAAT. jjSoepkgjgj» Auto's worden tegenwoordig met velerlei mu. len voortbewogen. Er rijden er nog met hei benzine; dat zijn die met zoo'n driehoekig n» - 5 tje op de voorruit geplakt. Het is zooiets la? benzine-vergunning, geloof ik. Dan rijrit!^ auto's waarvan je denkt dat ze hun gehJu rage of box meenemen. Die hebben een steii?' op hun dak met een bak er op. In dien bak 7^ de luchtballon. Als die goed gevuld is staar bollig uit en dan verwacht ge elk oogénbi* het geheele zaakje de lucht in gaat. Maar dat beurt natuurlijk niet, omdat alles bij alle* nog zwaarder is dan lucht. Er zijn er die-rik1 met gas in flesschen en ten slotte hebben w3 gasgeneratoren. Dat zijn feitelijk rijdende fabriekjes, die zelf gas maken, meestal uit h maar men heeft mij verteld dat ook turf hleri?1'1 gebruikt kan worden. Nee. dit wordt geen J nische uiteenzetting van de vraag hoe benzine te rijden met een benzinemotor wordt slechts een verhaaltje van wat jemr overkomen kan die rijdt met een benzinerrmf1 die gevoed wordt met gas, geproduceerd door generator. Generatoren kunnen op de auto gemon'»* worden, maar ze nemen nog al veel plaatsruim! in. En daar is ook al wat op gevonden. Ds tech 'unte niek staat voor niets, dat is bekend genoe* '17' bekend als het feit dat er aanhangsels besta die achter zoovele auto's en autobussen pelen, waarop de gasgeneratoren gemonteerd Als ge het niet beter wist zoudt ge denken datTi een soort duw-trac.tor. is. maar we weten nu alk maal wel dat er iblokjes hout in gaan en dat Jut houtgas door een slang naar den motor wordt»! voerd. °e" En nu mijn verhaaltje. Zoo'n auto met aan hangsel reed door de Trompstraat. Vroolite ha!' pelde de rijdende energiebron achter bet voertï aan Het ging met een behoorlijk gangetje Maar plotseling verminderde de snelheid en even verde bleef de auto staan. De chauffeur traote no»een» extra op het gaspedaal. Hij voerde alle mogelijk! technische 'knepen uit om zijn wagen weer n! gang te krijgen, maar er was geen beweging in t! krijgen. De auto stond en bleef staan.... Daar kwamen een paar jongens aandraven nis hielpen den chauffeur die er niets van bpot*» uit den droom: „Baas, je soepketel ligt in de goot!" De auto had zijn heele aanhangsel verloren zonder dat de chauffeur er iets van gemerkt had' De Economische Voorlichtingsdienst deelt mede: Een goede verzorging van den fietsband omvat niet slechts goed oppompen en het vrijwaren voor schuren en schaven van den band, strekt zich uit tot de geheele fiets. Het sterkst is de slijtage van den band wan neer zoo hard op het pedaal wordt getrapt, dat het wiel doorschiet en de band over het wegdek schuurt. Bij sterk en plotseling remmen ge schiedt hetzelfde: het wiel schuift over den weg. Dat beide gevallen zeer schadelijk zijn be hoeft geen betoog. Maar wel moet de aandacht worden gevestigd op de omstandigheid, dat zich in geringere mate hetzelfde voordoet, wanneer de fiets te snel in beweging komt of te hevig wordt afgeremd. Men doet daarom goed steeds geleidelijk aan te remmen en niet als een racer te starten, maar het rijwiel de gelegenheid te ge ven langzaam vaart te krijgen. Ook het wiel moet zich in goeden toestand be vinden. Daartoe moet er op worden gelet, dat de wielen niet slingeren doch sporen (d.w.z. pre cies in eikaars verlengde staan en niet het eene loodrecht op den weg en het andere scheef) en worden gesteund door behoorlijk strak aange draaide spaken. Het wiel heeft den steun, dien het van de spaken ontvangt, noodig om zijn juisten ronden vorm te bewaren. Het tweede onderdeel, waar het critisch oog vaak vele fouten ontdekt, is de velg, de velg mag niet roesten, want roest vreet den binnenband aan en de velglinten moeten behoorlijk op hun plaats liggen om daar den band tegen (!e spaakeinden te beschermen. Overvloedig smeren is gevaarlijk, want bij stilstand van het wiel, kan de olie via de spaken door den nippel den binnenband aantasten. Tenslotte de band zelf. Repareert men een band zelf dan moet erop worden gelet, dat de dradenbeseherming niet wordt beschadigd en de binnenband niet tusschen velg en buitenband stuk geknepen kan worden. Is de band lek ge worden door een spijker,, een stuk glas of een ander scherp puntig voorwerp, dan behoort men voor het rijwiel naar den reparateur wordt ge duwd. het kwaad, dat de lekkage veroorzaakte, verwijderen. Doet men dit niet, dan is de kans groot, dat het scherpe voorwerp, vastgeklemd als het is in den buitenband, den binnenband op talrijke plaatsen doorboort en hem zoo waar deloos maakt. Rijden op een gesprongen band is natuurlijk uit den booze. Men moet ook in ander opzicht voorzichtig zijn met het vervoeren van een rijwiel op een leu ken band, want dan dreigt oploopen van den bin nenband. Het is namelijk zoo, dat een niet on der spanning staanden buitenband eenigszins gaat rondschuiven en daarbij den binnenband meetrekt. Deze heeft, doordat hij met het ventiel aan de velg vastzit, niet eenzelfde bewe gingsvrijheid. Hij wordt dus eensdeels van het ventiel af uitgerekt en anderdeels naar het ven tte toe opgepropt hetgeen afbreuk doet aan zijn duurzaamheid. De dynamo. Voorts is een dynamo, die niet juist gestel" is, funest voor den band, want het aandrijfwiei* tje draait dan niet soepel langs den banOi maar schuift er langs. Dit is gemakkelijk, w controleeren met een touwtje kan men zon der moeite nagan of de lengte-as van de dynamo heen wijst naar de as van het wiel. Staat w> aan drijf wieltje scheef op den band, dan komv binnen korten tijd het canvas bloot te liggen. Veel meer kilometers kunnen worden afgeie'Q op een goed opgepompten daiï op een te slaPP:" band en nooit mag op een leegen band woroea gereden. Daarom dient iedere wielrijder over een behoorlijke pomp te beschikken en er g«* regeld gebruik van te maken. Ook tegen stoep jes oprijden of door glas of andere scherpe voor* werpen fietsen is schadelijk. Met twee personen op een fiets rijden is even min goed. hl Als laatste, veel voorkomend euvel, moet n aanloopen van den band worden genoemd, w schurend geluid moet voor ieder een waarsenu- wing zijn niet langer zoo door te rijden, ®2 het euvel op te "heffen. Banden voor invaliden en zwaKiw Over de vraag, wie in aanmerking komt vw een nieuwen band, zij in aansluiting aaa a vroeger bekend gemaakte nog vermeld. invaliden en zwakken, wanneer zij een bon een nieuwen band willen verkrijgen, aan. olaatselijk distributiekantoor een doktersv klaring dienen over te leggen, dat zij hun u wiel of invaliedenwagen noodig hebben om - langs den openbaren weg te kunnen voortbewss^

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 10