De nieuwe regeering van Joego Slavië Luchtaanvallen op de Engelsche kust. JCact Uieuuxs Hitier ontvangt Matsoeoka. Uit de Pers. rSljPAG 2S MAART 194T Dr. Matsjek, leider der Kroaten, blijft plaatsvervangend minister-president. (Men zie ook pag. 1) BELGRADO, 27 Maart. (D.N.B.) Het agent- «hap Avala publiceert over de nieuwe ministers volgende bijzonderheden. De legergeneraal Doesjan Simowitsj, de nieu- minister-president heeft deelgenomen aan de Ljbeidsoorlogen van Servië. Na den wereld- IgJjoir werd hij plaatsvervangend opperbevel hebber van het luchtwapen, Vervolgens chef van den generalen staf, commandant van het Leede leger en tenslotte voor de tweede maal «hef van het luchtwapen, waarvan hij de voor- Samste organisator is. De plaatsvervangende minister-president dr. Matsjek is de leider der Kroatische Boeren- oarttj. Na den dood van Stephan Raditsj nam hij de leiding der Kroatische boerenpartij en Jr coalitie van democraten en boeren op zich. De tweede plaatsvervangende minister-presi dent Slobodan Jowanowitsj is jurist en histo ricus. Hij is Hd der academie van weten schappen en sedert lange jaren hoogleeraar. s De minister van buitenlandsche zaken Nintsjitsj is een der leiders van de radicale par tij en was een der intiemste medewerkers van jen overleden Patsjitsj. Hij is lid van het diree- [iecomité der Radicale partij. Hij is reeds ver scheidene malen minister van financiën en van buitenlandsche zaken geweest. De minister van binnenlandsche zaken goedsawljewitsj is leider van de onafhankelijke democratische partij. Voor den oorlog was hij in het Kroatische parlement een der leiders van de servo-Kroatische coalitie. Hij was vervol gens vele jaren een intiem medewerker van den o,verleden Svetozar Pribitsjewitsj. De minister van financien Joeray Tsjoetay is een der leiders van de Kroatische Boeren partij in Bosnië en een intiem medewerker van Matsjek. De minister van oorlog en marine generaal H- ütsj was opperbevelhebber van tweede leger en 7ervolgens plaatsvervangend inspecteur-gene raal van het leger. De minister van justitie Voja Markowit-sj is een der markantste persoonlijkheden der demo cratische partij en was medewerker van den overleden Davidowitsj. Lange jaren is hij pro fessor geweest aan de universiteit van Bel grado. De minister van onderwijs Trifoenowitsj was een intiem medewerker van Pasjitsj en is vice- president van de Radicale partij. Hij is reeds vaak minister geweest. Bogoljoeb Jeftitsj, minister van verkeer, is mi nister van buitenlandsche zaken en minister president geweest. Vroeger was hij oók gezant in Tirana en Weenen "en later minister van het koninklijk huis. Thans is hij vice-president van de Joego-Slavische nationale partij. De minister van handel en industrie Ivan In- dress is een der leiders van de Kroatische Boe renpartij en medewerker van Matsjek. De minister voor boschbouw en domeinen Xoelenowitsj is de leider der Mohammedanen in Bosnië. Hij werd de opvolger van Spanis, wiens intieme wedewerker hij is geweest. De minister van landbouw Branko Tsjoebri- lowiisj is een der leiders van de Agrarische partij en leider van deze partij in Bosnië. Voor den oor log heeft hij aan de nationale revolutionnaire beweging deelgenomen, waarvoor hij in een hoogverraadsproces bestraft is. De minister voor openbare werken Koelowts is leider der Slovenen. Hij werd na den dood van l^rosjets tot diens opvolger gekozen. De minister van gezondheid Milan Grol is voorzitter van de democratische partij en een der intiemste medewerkers van den overleden Lavidowitsj, dien hij in de party1"' 'mg is op gevolgd. ij De minister van P.T.T. Yoss: Torbar is een der leiders van de Kroatische boerenpartij. Italiaansch weermachtsbericht El Agheila (Noord-Afrika) door Duitsche en Italiaan- sche legers bezet. ERGENS IN ITALIë, 27 Maart (Stefani) Weermachtsbericht no. 293 luidt als volgt: „Aan het Grieksche front optreden der artillerie van weerskanten. Onze jachtformaties hebben een aanval gedaan op de vijandelijke luchtbases van Parsmythia, waarbij zij op den grond staande vlieg tuigen met mitrailleurvuur bestookten. Twee Glos- termacftines werden in brand geschoten, andere toestellen werden ernstig beschadigd. Onze bom bardementsformaties hebben te Preveza gemeerde Khepen en haveninstallaties aangevallen. Ook een toeede vlootbasis op den Peloponesos werd ge troffen. In Noord-Afrika hebben Italiaansche en Duitsche Genheden El Agheila (in de Syrte) bezet. In het Oosten van de Middellandsche Zee hebben vliegtuigen van het Duitsche vliegercorps varende vijandelijke vlooteenheden aangevallen: twee transportschepen werden getroffen en zwaar be- In Oost-Afrika wordt de felle slag om Keren voortgezet. Verscheidene aanvallen van. den vijand liepen te pletter op den hardnekkigen tegenstand en de tegenaanvallen van onze dappere troepen 'eScnslander zware verliezen toebrachten. Jachtvliegtuigen boden heldhaftig weerstand aan •iet vijandelijke optreden in de lucht, twee Hurri- eenes en een Blenheim werden neergeschoten, een =n onze vliegtuigen keerde niet op zijn basis «rug. Onze bombardementstoestellen hebben tal- ,#e pantserwagens en gemechaniseerde strijdmid- Harr aan®eva^en en beschadigd in de zóne van Een van onze in actie zijnde duikbooten op den Pffltischen Oceaan, die onder bevel staat van n korvettenkapitein Giuseppe Roselli Lorenzini, i e schePen met een totalen inhoud van ton tot zinken gebracht". Verloren schepen. .York, 27 Maart (D.N.b.) Uit New jwiscne reéderskringen verneemt de Associated Deensche vrachtboot ..Emilie Marck", 2212 ton, en het Finsche vrachtschip „Bore groot 4528 ton, evenals het Finsche vraöht- JyP -Gullkrona", groot 476 ton, op de Oostzee gezonken. Jif Grieksche passagiersschip „Nea Hellas", *«w is door het Britsche ministerie van aplrt+ aan?ekocht. De Associated Press o' /j,yerder dat twee Deensche tankschepen, de 5199 f ?ro°t 8571 ton, en de „Christian Hom", hiiinw1 die kortgeleden door een Canadeesche firliSrSer. z^n opgebracht, door het Britsche- flen va v in Trinidad voor verdcdigingsdoelein- an het Imperium zijn vrijgelaten. De minister zonder portefeuille Marko Dako- witsj is leider der Montenegrijnen. De tweede minister zonder portefeuille Yovan Banjanin was voor den oorlog herhaalde malen afgevaar digde in het Kroatische parlement. Hij is een der leidende Serven in Kroatië. Nader wordt in aansluiting op deze minister- lijst gemeld dat nog twee ministers zonder por tefeuille zijn benoemd en wel Jovan en Kabilo- vitsj. Branden te Harwich en Folkestone. Het D.N.B. meldt: In den loop van Donderdag zijn vele voor den oorlog belangrijke doelen aan de En gelsche Zuid- en Oostkust met succes ge bombardeerd. Er zijn branden in de haven installaties van Harwich en Folkestone waar genomen. Bovendien zijn een station en ha veninstallaties met goed succes getroffen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Don derdag in het Kanaal van St.-Georges een vrij groot convooi aangevallen. Drie koopvaar ders van in totaal omtrent 15.000 b.r.t. werden door voltreffers van bommen vernietigd, terwijl de vliegtuigbemanningen nog drie andere sche pen in zinkenden toestand waarnamen. De Britsche admiraliteit heeft gisteravond bekend gemaakt, dat het Engelsche jacht „Mollusc" en het Engelsche patrouillevaar tuig „Lady Lilian" tot zinken gebracht zijn. Op het jacht „Mollusc" zijn geen verliezen ont staan. De naaste familieleden der slachtoffers van de Lady Lilian zijn op de hoogte gesteld. Dc gebeurtenissen in Joego-Slavië. Berlijn onthoudt zich van standpunt. Van welingelichte zijde wordt uit Berlijn aan het A.N.P. gemeld: Bij de bevoegde instanties der rijkshoofd stad waren in de middaguren nog geen authentieke inlichtingen ontvangen over de gebeurtenissen te Belgrado. Men onthield zich daarom hier in officieele en in officieuze kringen van eenig standpunt. a Het verkeer door. het Suezkaiiaal, dat in de afgeloopen maand door. het tot zinken bren gen van twee schepen gedurende langen .tijd ver sperd was, is naar uit Ka'iro wordt gemeld, op nieuw versperd doordat midden in den vaargeul een schip gezonken is. (D.N.B.) Volgens een te Stockholm gepubliceerde voorloopige statistiek heeft Zweden 85 schepen met een totalen inhoud van 284.762 b.r.t. en vijf tig matrozen sedert het uitbreken van den oor log verloren. (D.N.B.) Het Italiaansche staatsblad publiceert een decreet van den Duce in zijn kwaliteit van eer sten maarschalk van het Imperium, dat alle personen die onder de burgerlijke mobilisatie vallen, indien zij in geval van gevaar hun dienst of bezigheid verlaten, met gevangenisstraf wor den gestraft (D.N.B.) Het schip van de Byrd-expeditie de „North Star" is volgens een bericht uit Punta Arenas met 35 leden van de expeditie aan boord na een zwaren storm ter hoogte van Kaap Hoorn in Chili aangekomen. De aan boord aanwezige per sonen hebben 15 maanden in de Antarctis door gebracht. (D.N.B.) Het Britsche ministerie van voedselvoorzie ning heeft bekend gemaakt, naar de Londen- sche Berichtendienst meldt, dat 5 Mei in Groot-Brittannië de kaasrantsoeneering in werking treedt. Het kaasrantsoen per hoofd en per week bedraagt een Engelsch ons (31.1 gram) (D.N.B.) Uit Gibraltar wordt vernomen dat men van de Fransche vrachtboot die door Engel sche contróleschepen op haar reis van Casa blanca naar Marseille aangehouden werd, een groot aantal zakken meel heeft gelost die overgebracht zijn »aar de militaire opslag plaatsen van GibrrgSar. (Stefani) Uit Ponta wordt gemeld dat Woensdag aan boord van het Nederlandsche stoomschip „Venus" twintig schipbreukelingen van een in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan tot zinken gebracht Engelsch schip zijn aangekomen. (D.N.B.) Onderhoud van 2\ uur. Van welingelichte zijde wordt uit Berlijn aan het A.N.P. gemeld: De Führer heeft Donderdagmiddag 4 uur in zijn werkkamer in de nieuwe kanselarij den keizerlijk Japanschen minister van buitenland sche zaken Matsoeoka in tegenwoordigheid van den rijksminister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop voor een bespreking ontvan gen. Bij het onderhoud waren verder aanwezig de Japansche ambassadeur te Berlijn generaal Osjima, de Duitsche ambassadeur te Tokio Ott, alsmede de chef van de Prasdialkanzlei, de minister van staat dr. Meissner. Minister Matsoeoka werd door den chef van het protocol, gezant freiherr Von Dörnberg, per auto van hotel Bellevu naar de nieuwe kanselarij ver gezeld. De Berlijnsche bevolking, die bij duizenden op de Wilhelmplatz en in de Wilhelmstrasse bij een was, bracht den hoogen Japansche gast, wiens nadering door fanfares van de Hitlerjeugd werd aangekondigd, geestdriftig huldebetoon. Op het binnenplein van de nieuwe rijkskanselarij bewees een eereformatie van de lijfwacht den Ja panschen minister het militaire eerbetoon, aan het portaal van de nieuwe rijkskanselarij wachtte de minister van staat, dr. Meissner, den Japanschen minister op. Omtrent het onderhoud is het volgende commu niqué uitgegeven: De Führer heeft Donderdagmiddag in tegen woordigheid van den rijksminister van buitenland sche zaken Von Ribbentrop, den keizerlijk Japan schen minister van buitenlandsche zaken Jesoeke Matsoeoka in de nieuwe rijkskanse larij voor een langdurig onderhoud ontvangen, waarbij ook de keizerlijk Japansche ambassadeur te Berlijn Osjima en de Duitsche ambasadeur in Tokio Ott aanwezig waren. De bespreking over alle actueele politieke vraagstukken verliep in den geest der hartelijke vriendschap, welke Duitschland en Japan vereenigt. Een eereformatie d?r lijfwacht van Adolf Hitler bewees den Japanschen minister van buitenlandsche zaken bij aankomst en vertrek het militaire eerbetoon. Naar voorts van welingelichte zijde verluidt duurde de bespreking tusschen den Führer en den Japanschen minister van buitenlandsche zaken Matsoeoka 2 yz uur. MATSOEOKA OP 31 MAART AAN DEN BRENNER. Volgens een bericht in de „Giornale d'Italia" zal de Japansche minister van buitenlandsche zaken Matsoeoka 31 Maart des ochtends aan den Brenner aankomen, waar hij door een Italiaansche delegatie onder leiding van een afgezant van den directeur- generaal en plaatsvervangenden directeur-generaal voor overzeesche aangelegenheden in het ministerie van buitenlandsche zaken, alsmede door andere vertegenwoordigers van dit ministerie ontvangen zal worden. Denzelfden dag om 18.00 uur zal Matsoeoka te Rome op het station Ostiense aankomen en door den minister van buitenlandsche zaken graaf Ciano. den partijsecretaris minister Serena, de onder staatssecretarissen van het minister-presidium, van de ministeries van oorlog, marine, en luchtvaart, door den chef van den generalen staf van de mili tie. de prefecten, den gouverneur van Rome en j:i-Kr.r1r.ri V>r.f-or.f urrvrlon Na de voor het station ipgest -1de eereformatie g> ~tv. Lay „.„öOüüka m gezel schap. van den minister van buitenlandsche zaken Ciano per auto naar Villa Madama gaan, waar hij tijdens zijn oponthoud zal verblijven. Een gedeelte van zijn gevolg zal zijn intrek nemen in het Grand Hotel. Des avonds zal in intiemen kring in de Japansche ambassade een diner worden gegeven. Het oponthoud van den Japansche minister van buitenlandsche zaken zal tot 3 April duren. Op 1 April zal Matsoeoka zich allereerst naar het Quiri naal begeven om zich in het boek der gasten te laten inschrijven. Tijdens den duur van zijn opont houd zullen bezoeken worden gebracht aan het Pantheon, aan het graf van den onbekenden soldaat en aan het gedenkteeken voor de gesneuvelde fas cisten. Op het programma staat ook een lunch die de koning-keizer ter eere van den hoogen gast zal geven. Ook de chef der regeering, alsmede de minister van buitenlandsche zaken, zullen ter eere van Matsoeoka recepties houden. Tenslotte staat nog op het programma bezoeken aan de beziens waardigheden van Rome, alsmede aan bijzonder mooie plaatsen in de omgeving. Zoo staat o.a. ook een sportfeest in het Forum Mussolini op het pro gramma. Het Italiaansche blad „Resto del Carlino" deelt mede dat Matsoeoka in een interview met een journalist die hem in den specialen trein naar Ber lijn vergezelde, o.a. het volgende heeft verklaard: „Wat de punten van bespreking betreft, hier is geen bijzondere scherpzinnigheid voor noodig om deze te raden. Het fundamenteele doel is algemeen bekend, n.l. het vredesïnstrument tot het uiterste te versterken en daarbij ook tevens rekening hou dend met de wanhopige pogingen van diegenen die met alle middelen en ook ten koste van een twee den wereldoorlog het tot standkomen van een nieuwe orde trachten te verijdelen. Sedert het voorjaar van 1933 en wel sedert den dag, waarop ik van Genève naar Tokio terugkeerde, waren mij de negatieve en reactionnaire plannen van de An gelsaksische wereld volkomen duidelijk en juist daarom hield ik een nauwe samenwerking met de beide Europeesche mogendheden die om dezelfde redenen door dezelfde Angelsaksische wereld be streden werden, voor noodzakelijk. Mijn reis heeft reeds positieve resultaten opgeleverd, daar ik tij dens mijn kort oponthoud in de Russische hoofd stad gelegenheid had voor een vrij langdurige be spreking met den chef van de Russische regeering. Ik neem aan dat ik op mijn terugreis langer in Mos kou zal kunnen vertoeven. Meer zou ik hierover thans niet willen zeggen, vooral daar ik in Berlijn met talrijke diplomaten van mijn land besprekingen zal voeren die hiertoe uit de verschillende hoofd steden van Midden- en Noord-Europa ontboden waren". ONTVANGST IN HOTEL ESPLANADE. Ter eere van den Japanschen minister van bui tenlandsche zaken heeft dc rijksminister van buiten landsche zaken Von Ribbentrop Donderdagavond een ontvangst gegeven" in Hotel Esplanade te Ber lijn, welke de hartelijke sympathie tot uiting bracht die het bezoek van den Japanschen minister van buitenlandsche zaken in Duitschland vindt, aldus het D.N.B. De hooge Japansche gast was aanwezig in gezel schap van de hem naar de rijkshoofdstad verge zellende delegatie, van den keizerlijk Japanschen ambassadeur te Berlijn generaal Osjima en van de leden der Japansche ambassade. Bij de ontvangst waren aanwezig de Italiaansche ambassadeur Al- fieri, de Hongaarsche gezant Sztojay, de Bulgaarsche gezant Draganoff, de gezant van Mandsjoekwo Lue, de Joego Slavische gezant Andric, de Slowaaksche gezant Cernak, en de Roemeensche gezant Bossy De rijksminister van buitenlandsche zaken ver welkomde den Japanschen minister van buiten landsche zaken met een toespraak, waarin hij be gon met de vreugde te uiten van de rijksregeering, dat voor het eerst sinds het bestaan van het Duit sche rijk en van het keizerrijk Japan de minister van buitenlandsche zaken van Japan zich binnen de muren van de rijkshoofdstad bevindt. Toen Japan in 1933 zoo zeide Von Ribbentrop als eerste mogendheid, den Volkenbond van Genève den rug toekeerde, hebt u naar wij weten als vertegenwoordiger van uw land te Genève verklaard dat nog zou blijken hoezeer de Volkenbond onder het uittreden van Japan meer te lijden zou hebben dan Japan zelf. Uw voorspel ling zou sneller in vervulling gaan dan de heeren te Genève voor mogelijk gehouden hadden, want nog hetzelfde jaar verliet Duitschland den Volken bond en thans vertoeft hel bureau van deze instel ling, d.w.z. van deze door Engeland uitgevonden belangengemeenschap om fatsoenlijke volken klein en in slavernij te houden, in emigratie in Amerika. Eigeniyk bestond er dus toen reeds een diepe geestelijke overeenkomst tusschen onze beide jonge volken over de politiek welke gevolgd moest wor den tegenover de mogendheden van de oude wereld. Een overeenstemming die de volgende jaren tot een steeds hechtere samenwerking zou leiden en die haar bekroning zou vinden in het sluiten van het driemogendhedenpact van 27 September van het vorige jaar. De wereld weet op hoe vooraanstaande wijze Uwe Excellentie voor het denkbeeld van dit pact is opgekomen en dat het ten slotte niet in de laatste plaats aan uw initiatief en energie in Japan was toe te schrijven dat het tot stand kwam. Ik heb daarom het bijzondere genoegen en de bijzon dere eer namens de rijksregeering en namens alle hier aanwezigen, den minister van buitenlandsche zaken van den „Tenno" (keizer) in Duitschland op de hartelijkste wijze welkom te heeten. Moge uw verblijf in Berlijn en vervolgens in Rome ertoe bijdragen de betrekkingen van vriendschap tus schen Duitschland, Italië en Japan nog nauwer te maken en te verbinden tot een onwrikbare ge vechtsgemeenschap. U.w bezoek aan Duitschland vindt plaats in een voor Europa en de geheele wereld bijzonder belangrijk tijdvak, n.l. in den tijd van den eindstrijd tegen Engeland. Onze legers staan gereed. Eigenlijk daar zijn wij van overtuigd is Engeland's lot reeds bezegeld Wij weten thans dat de oorlog voor Duitschland en zijn bondgenooten gewonnen is. Aan het eind van dit jaar 1941, zoo gelooven wij, zal de geheele we reld het weten. Engeland, dat uittrok om weer even als vroeger de volken tegen Duitschland te mobili- seeren, is thans in werkelijkheid geïsoleerd. Terwijl Duitschland en Italië een groot deel van de wereld tot zijn vrienden en bondgenooten telt, bestaan En geland's z.g. bondgenooten overwegend uit indi- vidueele vertegenwoordigers van vroegere, aan Engeland onderdanige Europeesche regeeringen, maar zonder volken. Daartegenover staan thans de in het driemogend- heden pact verbond drie groote mogendheden en de met hen vereenigde staten, die alle weten dat zij in lotsgemeenschap op leven en dood verbonden zijn. Matsoeoka dankte den rijksminister van buiten landsche zaken hartelijk voor de ontvangst en de woorden van welkom. Hausson over de Zweedsche neutraliteit. De Zweedschc minister president Hansson heeft Dinsdagavond te Stockholm een redevoering uitge sproken, waarin hij sprak over de neutrale houding an Zweden. De neutraliteit, zoo zeide hij, is niet slechts een middel om Zweden buiten het conflict te houden, zij beteekent ook een garantie voor anderen dat het Zweedsche staatsgebied en de Zweedsche middelen niet tegen hen zullen worden gebruikt. Hansson besprak verder talrijke geruchten die ipgedqken waren in verband met de recente, ver sterkte oproepingen. Hij noemde al deze geruchten ongegrond. Zweden voelt zich weliswaar niet be dreigd, het is echter onjuist te beweren dat Zweden zich veilig voelt. De betrekkingen tot de oorlog voerende partijen zijn niet gewijzigd cn zullen zich door toedoen van Zweden ook in de toekomst niet wijzigen. Zweden voert zijn politiek van voortge zette neutraliteit en vriendschap met beide partijen en rekent op blijvende eerbiediging van zijn hou ding. De op het oogenblik versterkte Zweedsche oproepingen hebben slechts ten doel de voorwaar den tot stand te brengen voor een onzekere ont wikkeling en voor «f*: verdediging der Zweedsche belangen en der Zweedsche neutraliteit in een si tuatie. die niet kan worden voorzien. Muziek bij den tandarts. DALLAS (Texas). Op de 17de verdieping van een wolkenkrabber houden sedert eenigen tijd twee tandartsen, dr. Tom Connor en dr. Lynn Stitt, hun spreekuur. Beide tandartsen zijn van meening dat mooie muziek er toe kan bijdragen de pijn van het tand trekken, plombeeren enz. aanzienlijk dragelijker te maken. Tusschen de stoelen, waarop de pa tiënten van genoemde artsen zich moeten zetten om behandeld te worden, bevindt zich een appa raat met 24 knoppen en zoodra op een knop ge drukt wordt, hoort men de muziek van een gra- mofoonplaat. Maar dat is niet de eenige verrassing Wanneer een patiënt zich naar de wachtkamer be geeft, opent de deur zich vanzelf en hij betreedt een kamer die in geen enkel opzicht aan een wacht kamer herinnert. De kamer is in Chineesche stijl gemeubileerd. De meubelen zijn van riet vervaar digd en aan den muur is een reusachtige schilde ring aangebracht die een in het gebergte gelegen klooster voorstelt. Het bijzondere van dit .schilderi' is niet zijn grootte, doch het feit dat het gedeel telijk plastisch is uitgewerkt en dat de waterval die naar benedenvalt om tenslotte door een klate rend beekje te worden opgenomen, werkelijk uit stroomend water bestaat. De beide tandartsen beweren dat de patiënten op deze wijze om te beginnen hun gedachten niet meer uitsluitend op pijn concentreeren en door de omgeving rustiger worden. Als zij, eenmaal onder behandeling, de mooie muziek hooren, is de pijn gemakkelijker te dragen. (United Press) „De verluchte bladzijde". Onder dezen titel wordt in het Stedelijk Museum te Amsterdam een ten toonstelling gehouden, welke een overzicht geeft van wat er in vier eeuwen boekdrukkunst bereikt werd or> hot gebied van verluch ting van den bladspiegel. Hierbo ven dc Biblia Latina Moguntiae, gedrukt bij Johann Gutenberg, 1450-1455, waarvan het origineel zich te Leipzich bevindt. (Foto Pax-Holland) Om den nieuwen oogst te doen slagen en de kool tegen de z.g. „val- lersziekte" te beschermen, brengen de tuinders het koolzaad in zak jes bij den in hun gemeente gevestigden correspondent van den Plantenziektenkundigcn Dienst, die de zakjes in een kuip met ont- smettingsstof deponeert, om ze van alle ongewenschte bacillen te reinigen. (Foto Pax-Holland) WELVAART UIT AFVAL. In Economise h-S tatistische B e- richten bespreken B. M. Zweers en A. A. van Amerongen de grondstoffenpositie van ons land, waarbij zij afzonderlijk ingaan op de be- teekenis van het huisvuil als industrieele grond stof. Het huisvuil bestaat voor een deel uit af vallen, welker gebruiksmogelijkheden in het voorafgaande reeds werden besproken, zooals textiellompen, beenderen, metalen, papier. Ande- bestanddeelen vormen o.a. keukenafvallen, stof en asch, steen, aardewerk. Sorteeringsproe- ven in Rotterdam hebben aangetoond, dat het huisvuil in 1938 gemiddeld 5 pet. blik en glas, 5 a 10 pet. lompen en hout, 15 a 25 pet. papier en 10 a 20 pet. groentenafval bevatte. Het is voor de stadsreinigingsbedrijven een eerste taak de nog waardevolle stoffen uit deze massa te sorteeren; hetgeen gedeeltelijk met de hand ge schiedt en deze aan den handel over te dra gen. Deze taak kan vergemakkelykt wordeq indien er in de huishouding zorg voor wordt g» dragen, dat de belangrijkste soorten afzonder lijk worden bewaard en hetzij aan den vuilnis* man, hetzy rechtstreeks aan den lorreman oi schilleboer meegegeven, welke categorieën van handelaren hun activiteit 'plegen aan te passen aan de behoeften, mits deze althans in de prijs verhoudingen tot uitdrukking komen. De overblijvende massa, welke niet voor ver handeling in aanmerking komt, heeft voorna melijk twee bestemmingen: verwerking tot com post en verbranding ter opwekking van electri- sche energie. De eerste methode vindt o.a. toe passing in Den Haag, waar het vuil wordt over gebracht naar Drente, om na verdere sortee ring en diverse bewerkingen voor landbouw doeleinden verkocht te worden. In 1938 werd door Den Haag 130.000 ton vuil naar Drente ge zonden, waarvan 57.000 ton compost overbleef. Vuilverbranding vindt plaats in Amsterdam en Rotterdam. Wij volstaan met dit beknopte overzicht, dat misschien duidelijk zal hebben gemaakt, welke schatten nog verborgen liggen in hetgeen voor den gewonen burger slechts waardelooze rommel beteekent." DE RI.TWIELBELASTING. De N. Rott. Courant klaagt over onnoodi- ge plagerij bij de controle voor de rijwielbe lasting. Bij de tunnel van den Beukelsdijk naar Blij- dorp en wellicht ook op andere plaatsen in de stad zyn tal van fietsers in een rijwielbelasting- val gereden. Zy werden door marechaussees aangehouden en, als zij hun belastingplaatje niet zichtbaar droegen, verwezen naar langs den weg staande ambtenaren, die hen prompt met vijftig cent beboetten. Het ging er dus niet om, of zij hun plaatje bij zich hadden, maar of zy het bijgeval in hun zak hadden inplaats van op hun fiets of de revers van hun jas. Naar de letter van de wet was deze zaak in or de. In artikel 2 van de rywielbelastingwet le zen wij, dat het belastingmerk zichtbaar aan het rijwiel of aan de bovenkleeding van den be rijder moet zijn bevestigd. Maar nochtans vra gen wij-ons af. of een dergelijke plagerij van het fietsende publiek nu wel noodig en gewenscht is. Wat doet het er tenslotte toe, waar dat plaatje zich bevindt? Het zou nog iets anders zijn, indien de bepaling luidde, dat het merk onwrikbaar vast aan de fiets moet zyn bevestigd. Daardoor zou voorkomen worden, dat een gezin met by voor beeld drie fietsen slechts twee belastingmerkeii ryk is, wat men strikt genomen als een ontdui king van de wet kan zien. Die eisch wordt echter niet gesteld. Indien het plaatje op de jas is ge speld, is het goed. Nu zijn er talryke menschen, die niet slechts fietsen, doch ook wandelen, en het onpleizierig vinden met zoo'n ornament op den boezem te loopen. Zij doen dan het plaatje af en stoppen het in hun zak. Een gevaarlijk werk naar thans weer is gebleken! Hoe gemakkelijk vergeet men het plaatje „op" te doen, wanneer men het rijwiel weer bestygt. Dat er controle op de rijwielbelasting wordt uitgeoefend spreekt vanzelf en dat een ieder die geen plaatje bij zich heeft, dan op den bon gaat, is ook logisch. De overtreders van .Donderdagochtend echter waren, voor zoover wij konden constateeren, allen in het bezit van hun belastingmerk. Waarom kon ten aanzien van deze fietsers niet met een waarschuwing worden volstaan? Is het er nu werkelijk de tyd naar om de menschen met zulke dingen lastig te vallen en te ergeren?" RADIOPROGRAMMA. ZATERDAG 29 MAART 1941. Nederlandsch Programma. HILVERSUM I. 414.4 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gra- mofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 Gramofoon muziek. 8.30 Nieuwsberichten A. N. P. 8.45 Gramofoonmu ziek. 10.10 Lenteprogramma (opn.). 11.40 Voordracht. 12.00 Melodisten en solisten. 12.42 Almanak. 12.45 Nieuws- 'en economische berichten A. N. P. 1.00 Orgelspel. 1.30 Gra mofoonmuziek. 2.00 Boekbespreking. 2.20 Gevarieerd mid dagprogramma. 4.00 Bijbellezing. (Uitzending voorbereid door de Christ. Radio-Stichting). 4.20 Zang met piano begeleiding. 4.40 Duitsche les (in hoorspelvorm). 5.00 Zang met pianobegeleiding. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten A. N. P. 5.30 Rococo-octet. 6.00 Causerie „Onzichtbare sterren en hoe wij ze zien". 6.15 Gramo foonmuziek. 6.45 Reportage. 7.00 Vragen van den dag A. N. P. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Dichter en boer. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.15 De spiegel van den dag. 8.30 Berichten, Engelsch. 8.45 Omroeporkest en gramofoon muziek. 9.40 Dagsluiting (Uitzending voorbereid door de Christ. Radio-Stichting). 9.45 Engelsche berichten A. N. P. 10.00 Nieuwsberichten A. N. P., sluiting. Nederlandsch Programma. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gra mofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 Gramofoon muziek. 8.30 Nieuwsberichten A. N. P. 8.45 Gramofoonmu ziek. 10.00 Morgenwijding. (Uitzending voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 10.20 Zang met orgelbegeleiding. 11.00 Voordracht. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Esmeralda. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Omroeporkest en gramofoonmuziek. 2.00 Gra mofoonmuziek. 2.40 Tuinbouwhalfuurtje. 3.00 Rotter- damsch Phiiharmonisch orkest en solisten. 3.40 Cyclus „Nederlandsche dichters en prozaschrijvers uit vroeger eeuwen en wij". 4.00 Vervolg van 3.00. 5.00 Cyclus „De Bijbel als boek" (Uitzending voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 5.15 Nieuws-, economische- en beurs berichten A. N. P. 5.30 Harmonie-orkest. 6.15 Causerie „Onderwïjs-Onrust". 6.30 Orgelspel. 7,00 Groningsch praatje A. N. P. 7.15 Nieuws van de platenmarkt. 8.00 Nieuws berichten A. N. P. 8.15 Actueele reportage, 8,30 Bonte avond. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Nieuwsberichten At N. P., sluiting.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 7