IJmuider Courant èoadaz dansen DAGBLAD VUOK V ELS EN, IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Muzikale Opvoeding. Tijgerafkeer. in Hotel „Wilhelmina" A bonnementstarieven JAARGANG NO. 125 Uitgave Courant- Lourens Coster, Maatschappij voor Uitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, 'elefoon 5301, Postgiro 310791 Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad worden kosteloos „pgenomen in de Kennemet Courant Verschijnt dagelijks, benalve op Zon- en Fjestdagen Direr-tier F \V HKKKKBOt>IVI KIN KOKKK I HKKKKHDOIM Hooldredaotearr ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 29 MAART 1941 Abonnementen per week 0.13'/i, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels ƒ0.70, elke regel meer ƒ0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10. pe eerste reeks paedagogische concerten van de o o V is Dinsdag besloten en de dirigent Marinus Afiam heeft bij dat sloteoncert, gewijd aan de ro- n(iCj een beroep op de leden van de nieuwe lichting Volksconcerten gedaan om Muze en c chting in het volgende seizoen trouw te blijven, gemeen met daverend applaus voorloopig werd be- gnUvoord, waarna het definitieve antwoord zeker bevestiging zal blijken te zijn. Want deze onder neming is een onmiskenbaar succes gebleken. Men jgl zich berinneren dat het begon met een tweetal concerten, in den aanvang van het seizoen, die onder de auspiciën van de Haarlemsche dagbla den" werden gehouden. Die term beteekende dat wij deel van de bescheiden kosten op ons namen en ropaganda voor de zaak maakten. Wij hebben dat met groot genoegen en met overtuiging gedaan. Wij hebben Adam zelf verzocht in ons blad te schrijven bij js later nog bij herhaling aan het woord ge weest Op deze plaats is de onderneming meer dan eens krachtig aanbevolen en dat alles is geschied in de zekerheid, dat men op den goeden weg was om het concertpubliek voor de toekomst uit te breiden Teen er een bijzondere Stichting werd geschapen, die een drietal paedagogische concerten, in vervolg oo de eerste twee, tegen lagen entreeprijs aankon- mïde viel aanvankelijk de aanmelding van leden bestuur en dirigent niet mee, maar toen éénmaal het eerste concert van de nieuwe reeks we^d ge houden bleek de zaal weer uitstekend bezet en zoo bleef zij bij het volgende. Daarbij kon iedere habi- iué van de H.O.V., die ze bijwoonde, waarnemen da! het wemelde van „onbekende gezichten". On bekend althans in de concertzaal. Dat moest men nu juist hebben. En toen Adam van het podium het verzoek deed om hem nu eens schriftelijk te laten weten wat men en'an dacht ontving hij*prompt vele tientallen brieven, die éénstemmig waren in hun enthousiasme. Wel degelijk voelen deze con certbezoekers de kans op een nieuwe vervulling in hun leven, op verrijking, ontwaarden zij een bron van schoonheid die zij ten onrechte waren voorbij gegaan. De aanvankelijk trage aanmelding van leden was alleen maar weer het zooveelste bewijs geweest, dat de Hollander niet snel reageert op iets nieuws, dat men het hem vele malen moet voor houden en dat men geduld moet hebben om de vaak plotselinge uitwerking van een hardnek kig streven naar een goed doel af te wachten. Goed is het. En nu de grondslag voor dit muzikale opvoedingswerk door een vijftal welgeslaagde con certen is gelegd zou ik de hoop willen uitspreken cat de betrokken besturen zullen besluiten tot een goedige voortzetting van deze bijzondere concer tenreeks. Met spoedig bedoel ik: eerder dan in het winterseizoen, dat pas in October zal aan vangen Men moet het ijzer smeden als het heet is en het is nu heet. Houdt de belangstelling van de Eenschen vast en laat hen niet minstens een half jaar wachten op voortzetting van deze prettige en veelbelovende leerschool, anders zullen de gewekte indrukken bij velen weer vervaagd zijn. Er komt immers ook nog een zomerseizoen van het orkest en daarin kan ongetwijfeld ruimte gevonden worden voor eenige zulke concerten. Gaarne ben ik bereid in dit blad weer propaganda voor te maken en ik neem nu maar aan dat Adam, die zich al zooveel tijd en inspanning getroost heeft om de zaak te slagen, voor zulk een inlassching in het zomer- programma wel te vinden zal zijn. Zoo is de enthousiaste musicus. Het is gebleken dat deze tijd zeer gunstig is om langstelling voor ernstige kunst te wekken. Velen streven naar verdieping van hun leven. Dus zijn voor de H.O.V., zooals bij eigenlijk alle concer ten van dezen winter gebleken is, de velden wit oogsten. Maar de opbouw van een grooter concertpubliek is een zaak van langdurig en ook Rn gestadig volhouden. Men maakt een nieuweling in de concertzaal niet met vijf concerten, al wor den ze ook uitstekend toegelicht en verklaard, tot een aanhanger-voor-het-leven. Daar is meer toe omdat het inspanning en veel herhaling, ook veel oefening van het gehoorzintuig en van den feest vereischt om zich met serieuzp kunst ver trouwd te maken. Wie zelf trouw aanhanger is en nog eens onbevangen denkt aan zijn eersten tigd eis concertbezoeker kan dat beamen. Het is niet eenvoudig. Daarom vergissen diegenen zich ook, cie de simpele redeneering volgen dat men de men- scnen wel in massa naar serieuze kunst voert als men alleen de entréeprijzen maar laag stelt. Als hen die kunst niet leert verstaan vervelen zij en komen na één of tweemaal niet meer terug. Pus zou het wel zijn nut kunnen hebben de entrée- Pryzen voor dit soort concerten nog lager te stellen ze nu al waren bij wijze van lokmiddel maar a,s het opvoedende element er met telkens Weer Wordt te hulp geroepen zal dat niet baten. De fewone volksconcerten hebben hun trouwen aan- an®' maar een snelle uitbreiding van het vaste concertpubliek leveren zij niet op. Met deze paeda- ?°§ische concerten werkt men voor de toekomst, directe baten moeten m.i. bijzaak zijn: de con- vormen een muzikale „belegging" die eerst jaren haar rente zal opbrengen. Maar certfn ever d=n ook öinder, niet alleen in financiëelen zin maar niet ]a vooral, in winst voor de muziekcultuur 13 aarlem en omgeving. Ik geloof dat de H. O. V. zaak op den goeden weg is en er bij volhouden rijke vruchten op zal R. P. „^BEZETTING van EL AGHEILA. 'ttUJN, 28 Maart (D.N.B.) Naar het uuor riJer1eemt' hebben de Britsche troepen riiv <4l, ruiming van El Agheila een belang- h«e rta aan Lihysohe kust verloren, tfnfpni i zoo'zegt men, is voor troepenbewe- tekenk betreffende gebied van groote be door hn a^een door haar ligging, maar ook de a?n wa,ter-,Alles. w«5i. er op, ta«r^gel5chen deze plaats onder alle om- """Weden hadden willen toehouden. (Tot de wonderlijke gemeentever ordeningen, reeds eerder aangehaald, geldende in Amerikaansche steden behoort ook die van Clinton in Con necticut, waarbij het verboden is met een tijger ,aan de lijn over straat te wandelen.) Nee, maar dat is kinderachtig, Hoe kan men zoo melig zijn, Dat bekoort mij nou zoo machtig, Tijgers leiden aan een lijn. Met een leeuw is 't niet verboden. Noch een olifant of slang, En verheft men het tot mode Met een nijlpaard - ga uw gang. Wie er wandelt langs de straten Met een tijger, pikt men in, (Als men durft) maar toegelaten Is, naar 't schijnt, de tijgerin. Mag men wel een tijger luchten Zoo maar vrij, of aan een stok? Nee, die stakker moet maar zuchten. Heel den dag lang, in zijn hok. Zielig blijft hij opgesloten Volgens Clinton's flauwe wet, Slechts de tijger is verstooten, Totdat hij wordt opgezet. Met giraffen, panthers, beren, Wordt daar blijkbaar kalm verkeerd, Apen mag men promeneeren Maar - de tijger wordt geweerd. Clinton is, naar 't schijnt, niet happig Op wat tijgervlot vertier. Als 't niet tragisch was, was 't grappig, Deze pik op 't arme dier. Nee, dat noem ik tijgers pesten. Wat een aaklig laf gedoe, Als men dan maar weet ten leste: Ik kom nooit naar Clinton toe. U itgeest van 3—6 en van 711 uur MUZIEK van THE MILANO'S. Aanbev. P. J. BALTUS. (Adv. Ingez. Med.) Duitsch weermachtsbericht Operaties der Duitsche lucht macht boven Zuid-Engeland. BERLIJN, 28 Maart (D.N.B.) Het opperbe vel van de weermacht maakt bekend: „Het luchtwapen heeft ook gisteren den strijd tegen de Britsche scheepvaart voortgezet. Aan de Zuidwestkust van Wales deden drie gevechts vliegtuigen een aanval op een krachtig be schermd vijandelijk convooi. Zij brachten drie vrachtschepen met tezamen 15.000 b.r.t. tot zin ken. Vier andere schepen van dit convooi, als mede een vijfde schip dat in hetzelfde zeege bied werd aangevallen, werden door bomtreffers beschadigd. Verkenningsvliegtuigen bestook ten op succesvolle wijze haven-inrichtingen, fa brieken en spoorwegemplacementen in verschei dene steden van Zuid-Engeland met bommen. De vijand vloog des nachts met zwakke krachi- ten naar West-Duitschland. In eenige plaatsen ontstonden door brisant- en brandbommen uit sluitend beschadiging aan woonhuizen. Eenige burgers werden gedood en gewond. Bij de succesvolle aanvallen op het convooi aan de kust van Wales heeft, zich Hauptmann Müller, die over de eenheid als plaatsvervangend „Gruppenkommandeur" het bevel voerde, bij zonder onderscheiden. In scheervlucht vernie tigde hij alleen drie koopvaardijschepen. De in het weermachtsbericht van 27 Maart vermelde aanval op een fabriek der Britsche vliegtuigindustrie werd door een enkel gevechts vliegtuig in een dappere scheervlucht onderno men en had de meest doeltreffende uitwerking. De bemanning bestond uit luitenant vom Felde als commandant, Feldwebel Schömhoff, Feld- webel Janopa en .Feldwebel Ribic. De vijand verloor gisteren zes vliegtuigen, waarvan drie bij de poging van vannacht om naar West-Duitschland door te dringen. Deze toestellen werden door nachtjagers en lucht doelartillerie neergehaald. Een eigen vliegtuig wordt vermist." Nog onzekerheid over den polifieken koers van Joego Slavië. Kroaten hebben hun houding nog niet bepaald. Het D.N.B. meldt uit Belgrado: In regeeringskringen schijnt men nog altijd in het onzekere te verkeeren omtrent de lijn van de politiek. De beraadslagingen gaan voort. Vooral wordt in politieke kringen van de Joego Slavische hoofdstad de vraag nog be- sprokeh of de Kroaten in de regeering zullen blijven of niet. Men meent, dat dit er van zal afhangen of niet slechts de regeering maar ook de koning de overeenkomst Tswetkowitsj-Matsjek van 24 Augustus 1939 zal erkennen. Een gewoonlijk zeer goed ingelichte hoogge plaatste regeeringspersoon heeft medegedeeld, dat op de veelbesproken regeeringsverklaring misschien heden, waarschijnlijk echter pas over enkele dagen gerekend kan worden. De regeering moet het na melijk over verschillende vraagstukken eens wor den en de situatie moet zich binnenslands en naar buiten eerst nog duidelijker afteekenen, vooral ook omdat de plaatsvervangende premier, dr. Matsjek, die tot dusver nog steeds te Agram vertoeft en die den banus van Kroatië dr. Sjoebasjitsj als zijn gemachtigde ter peiling van de situatie naar Bel grado gezonden heeft, zelf niet naar de Joego Sla vische hoofdstad is gegaan. Politieke kringen te Agram. nemen een afwach tende houding aan. Op grond van het resultaat der besprekingen van den banus zal, naar hier ver luidt, dr. Matsjek het besluit .nemen, of hij de hem aangeboden plaats als eerste plaatsvervangende premier in de nieuwe regeering zal aannemen of niet. Kenmerkend voor de afwachtende houding is dat zelfs de middagedities van de Agramsche bla den van Donderdag nog niets over de gebeurtenis sen te Belgrado melden en radio-Agram éérst gis termiddag om 17.00 uur hierover iets meedeelde MANIFEST VAN GENERAAL SIMOWITSJ. Naar het persbureau Avala meldt, kwam de Joego Slavische ministerraad Donderdagavond bij een onder voorzitterschap van den minister-presi dent Simowitsj. De banus van'Kroatië woonde de zitting bij. Nadat deze zitting was afgeloopen, heeft generaal Simowitsj aan de pers de volgende ver klaring verstrekt. „In deze moeilijke dagen heeft Joego Slavië zich verontrust gevoeld over de wijze waarop de open bare zaak werd behartigd. Het wantrouwen open baarde z-ioh in de laatste dagen met een zoodanige kracht dat er gevaar ontstond voor de openbare orde. Onder den druk van deze beroering in de open bare meening zijn de tegenwoordige 'veranderingen tot stand gekomen. Op het oogenblik, waarop Zijne Majesteit Reter II de macht op zich genomen heeft en een regeering van nationale eenheid van het Servische. Kroatische en Sloveensche volk gevormd heeft, bestaat er geen reden meer voor de onrust. Namens de regeering, waarvan ik de leiding heb, richt ik allereerst een oproeping aan mijn mede burgers alsmede aan de autoriteiten om de konink lijke regeering bij het volbrengen van haar eerste taak in deze uren, n.l. het handhaven van de orde en den vrede naar buiten, te steunen. Ik doe een beroep op de vaderlandsliefde der Joego Slavische burgers om af te zien van het houden van betoo gingen die onze betrekkingen met onze buurstaten, waarmede wij eveneens in vrede en vriendschap willen blijven leven, in gevaar zouden kunnen brengen. Ik verzoek u zich niet te laten verleiden tot ondoordachte stappen en geen gehoor te geven aan de een of andere influistering, van welke zijde zij ook moge komen. Een absolute orde en een cor recte houding zijn de eerste voorwaarden voor het succesvol volbrengen van de opgaven, waarvoor wij ons gesteld zien." LEDEN VAN DE VROEGERE JOEGO SLAVISCHE REGEERING GEARRESTEERD. Bij den staatsgreep zijn de leden van de vroegere Joego Slavische regeering in den prillen ochtend van 27 Maart gearresteerd. Prins-regent Paul heeft in d-en nacfht van Don derdag op Vrijdag, naar het persbureau Avala meldt, met zijn gezin op eigen verzoek de Zuid- Slavische hoofdstad verlaten. Hij heeft zich naar Athene begeven. Het D.N.B. meldt voorts uit Belgrado dat de atmosfeer in de hoofdstad gekalmeerd is. De taniks en kanonnen zijn voor het grootste gedeelte ver dwenen. Het leven begint weer normaal te worden. De Engelsche agenten blijven pogingen in het werk stellen een anti-Duitsche stemming aan te wak keren. In verband met de gewijzigde omzetbelas ting, welke sedert 1 Januari 1941 ad 5 ook van de dagbladen wordt geheven, terwijl dit voordien niet het geval was. zullen de abon nementstarieven van de IJmuider Courant, evenals die van alle andere Nederlandsche dagbladen iets worden verhoogd en wel, wat de weekabonnementen betreft met ingang van Maandag 31 Maart a.s. (Prijsverhooging toe gestaan door het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder no. 14952 N. P. d.d. 22 Maart 1941). Wat de maand- en kwartaalabonnementen aangaat met ingang van 1 April'a.s. De nieuwe abonnementsprijzen worden derhalve: per week 13'/» cent maand 55 kwartaal 1.63 kwartaal per post 2.05 De onlangs aangekondigde wijziging der advertentietarieven is geschied als prijsver hooging toegestaan door het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder no. 12814 N. P. d.d. 17 Maart 1941. DE DIRECTIE. BEVERWIJK Ned. Vereeiiiging van Huisvrouwen. „Groenten in eigen tuin". De plaatselijke afdeeling van de Ned. Vereeni- ging van Huisvrouwen hield Vrijdagmiddag in het gebouwtje „De Harmonie" aan de Groenelaan, haar maandelijksche bijeenkomst, waar de heer S. S. Lantinga uit Rijswijk heeft gesproken over het onderwerp: „Groenten en andere voedingsgewas sen in eigen tuin". De presidente, mevr. A. Moens, wees er in het openingswoord op, dat het juist nu meer dan ooit noodig is, dat de aandacht wordt gevestigd op de mogelijkheden die een eigen tuin biedt voor groenten teelt. Spreker hoopte, dat de aanwezige®» veel zouden opsteken van dezen middag. De heer Lantinga begon met te zeggen, dat de Nederlandsche bodemproductie niet te hoog opge voerd kan worden en dat aan deze productie-veld slag allen kunnen medewerken. De rrioeilijkheid si echter voor de beginnelingen, wat zij moeten kweeken. Spr. adviseerde een teeltplan op te stel len, waardoor niet alleen eenzijdige producten vermeden worden maar waardoor ook geen voet grond onbenut wordt gelaten. In de eerte plaats zou spr. in dit plan op willen nemen de peulvruchten, welke een uitstekend krachtvoedsel zijn. Vervolgens passeerden de revue doperwten, capucijners, tuinboonen, slaboonen, snij - boonen, bloemkool, wortel- en knolgewassen, aard appelen en bladgroenten. Hierbij werd op breed voerige wijze de zai- en oogsttijden, behandeling enz. uiteengezet, één en ander toegelicht met lan taarnplaatjes. In het tweede deel van zijn inleiding behandelde de heer Lantinga de inrichting der tuinen met bloemenen en heesters. IJMUIDEN PERSONALIA. Met ingang van 1 Mei a.s. is de heer C. Bal, alhier benoemd tot gemeenteveldwachter te Hendrik politiebeambte bij het Staatsvisschershavenbedrijf Ido-Ambacht. STICHTING „JONG GELUK". De handwerkclub voor meisjes van van 12 jaar en ouder van de Stichting „Jong Geluk" die Vrij dagavond van 78 uur werd gehouden, wordt Vrijdag 4 April a.s. weer geopend. Voor de figuurzaagclub worden leiders gevraagd Men kan zich aanmelden bij mej. G. de Vries, Rem- brandtlaan 21 -IJmuiden-Oost Wat verdwijnen gaat De oude primitieve schutsluis in de Baarsjes bij den Over toom te Amsterdam zal door een grootere en meer moderne vervangen worden (Foto Pax-Holland) VELSEN bakkerij te Santpoort. 80 a 70 eieren gestolen. Dezer dagen hebben eenige personen tijdens af wezigheid der bewoners hun slag geslagen in een banketbakkerij te Santpoort. Zij konden zich meester maken van eenige bakkersartikelen en van 80 a 90 eieren. De daders konden spoedig door de politie worden achterhaald. Reeds den dag na het mis drijf kreeg de politie aanwïjzipgen tegen drie per sonen. Bij het verhoor vielen er twee al spoedig door de mand de derde bleek onschuldig te zijn. In verband met hun jeugdigen leeftijd beide aangehoudenen waren jongens van 17 jaar wer den zij na het onderzoek op vrije voeten gesteld! Handelaars in distributiekaarten gearresteerd. In de val geloopen Eenige dagen geleden kreeg de politie er lucht van dat in onze gemeente ditributiekaarten in groote hoeveelheden te koop werden aangeboden. De politie zette een valletje open waar de ver- kooper van de kaarten geweldig in liep. In zijn val sleepte hij een tweetal anderen mee. Met hun drieën werden ze in het hoofdbureau van politie in arret gesteld. De polyltie acht het niet onmogelijk, dat door deze aanhouding niet alleen distributiekaarten leveranciers maar ook deelnemers aan den ket- linghandel in allerlei soorten goederen, die den laatten tijd gaande is, gearresteerd zijn. De aange houdenen zijn inwoners van Bevex-wijk. Misdrijf tegen de zeden. Aan het hoofdbureau van politie is een in woner van Velsen aangehouden, die vei-dacht wordt van het plegen van ontucht met een meisje. De man is dezer dagen ter beschikking van de justitie gesteld Ook voor volkstuintjes een teeltplan noodig. Bij het opstellen overweging van het te bereiken doel noodzakelijk. ZEER velen hebben altijd het verlangen be houden den grond te bebouwen, ook al hebben zij een vak gekozen, dat uiterlijk geen enkele band met de bodembewerking toont. Wanneer zij kans krijgen een huis met tuin te hu ren, huren zij dat vanwege den tuin, en als zij niet de beschikking over zulk een woning kunnen krijgen dan trachten zij een stukje grond te be machtigen om dat te bewerken en te beplanten. Dikwijls is het niet om den oogst begonnen. De vreugde van het buiten zijn, het genot met heel anderen arbeid dan gewoonlijk bezig te zijn, het zien opkomen, groeien en bloeien van wat met eigen hand is gezqaid, het heeft zoovele en zoo aparte bekoring, dat velen alleen om die redenen een volkstuintje bezitten. En hoevelen zij zijn blijkt uit het groote aantal volkstüindersvereeni- gingen, die door het samenwerken van gelijkgezin den veel hebben weten te bereiken. De belangstel ling voor dit soort ai-beid is in den loop der eeuw zoo toegenomen, dat de stedebouwkundigen bij hun werk rekening moeten houden met het reseiweeren van terreinen voor de volkstuindei's. Den laatsten tijd is naast deze categorie van lief hebbers van het tuinwerk een andere opgekomen, die ook streeft naar het verkrijgen van een stukje grond, zij het bijna steeds om andere redenen dan hierboven uiteengezet. Deze amateur-tuinders is het vrijwel uitsluitend om den oogst te doen. Zij gaan geen grond huren omdat zij graag tuinieren, maar alleen om daai'door de beschikking te krijgen over groenten, aardappelen enz. Vorige week heb ben wij erop gewezen, dat het hun niet gemakkelijk wordt gemaakt een stukje grond te huren. De ge meente Haarlem b.v. bezit geen voor dit doel ge schikte teri-eincn 'meer en is dus niet langer in staat door het te huur aanbieden van grond invloed uit te oefenen op de huurprijzen, welke dienten gevolge in sommige gevallen tot onbehoorlijke hoogte zijn gestegen. En de zich hier in Haarlem voordoende situatie zal ongetwijfeld ook in vele andere Nedei'landsche steden voorkomen. Tot schade ongetwijfeld van de bodemproductie, want de gevraagde huurprijzen zijn soms zoo hoog, dat ze door velen niet betaald kunnen worden. Dit wil niet zeggen, dat de door den arbeid in de volkstuintjes verkregen producten van zoo groote hoeveelheid zullen zijn, dat zij een rol van beteeke- nis zullen spelen bij de Nederlandsche voedselvoor ziening. Maar stellig zal het toch ook niet te ver onachtzamen zijn. Zeker niet indien deze nood- tuinders bedenken, dat zij een teeltplan moeten opstellen en producten moeten verbouwen waaraan zij wat hebben. De bedoeling is, dat ,voor aanvulling van de in den komenden winter beschikbare voedselvoor raden wordt gezorgd en men een aanvulling heeft op wat via de disti-ibutie beschikbaar wordt gesteld. Daarvan kan de volkskracht alleen maar profijt hebben. Maar daarvoor is het tegelijk noodig dat van tevoi'en nauwkeurig wordt overwogen wat ge teeld zaj worden. Verbouw zender vastomlijnd plan loopt op een chaos uit. En in de tegenwoordige omstandigheden is zulks ongeoorloofd. De eenige juiste methode is zeer nauwkeurig te realiseeren waaraan men in den winter 1941/42 het meest zal hebben. En dat zal zijn, om de voornaamste te noe men: aardappelen, bruine boonen, capucijners, kool en wat inmaak. Deze opsomming vermeldt heel weinig groenten en zeer waarschijnlijk volkomen terecht. Naar het zich laat aanzien zal er geen tekort aan groenten zijn. En nu wil niet gezegd zijn, dat er in den ons wachtenden tijd gebrek aan aardappelen, bruine boonen, grauwe erwten enz. zal komen, maar deze voedingsmiddelen zijn een prachtige aanvulling op wat ons door de distributie wordt toegedeeld. Bo vendien vergt de verbouw ervan niet zooveel als de wei'kelijke tuinbouw. Teveel grond gebruiken voor het teelen van groenten, welke stx-aks door de tuinders in massa aan de markt zullen worden ge bracht, heeft ook het nadeel, dat men mét den eigen bouw bij dien van de vakmenschen achteraan komt. Als aan de veilingen b.v. de sla met tien duizenden kroppen wordt aangevoerd, begint zij op eigen grond ook goed te worden voor gebruik en moet soms dagen achtereen sla worden gegeten, omdat zij anders gaan „schieten". Een ander argument is, dat de meesten van hen die nu zijn gaan tuinieren geenszins het plan heb ben den groenteman een deel van zijn debiet, dat meestal toch reeds niet te groot is, te gaan ont nemen. Daai-mede zou ook het doel van het vormen van een zekeren wintervoorraad, maar zeer, zeer ten deele woi'den bereikt. Dat desniettemin boven staande is neei-geschreven vindt zijn oorzaak in het feit, dat sommigen zich toch dreigen te laten verleiden tot het bijna uitsluitend verbouwen van groenten. Deze laatste handelwijze moge aanti-ek- kelijk schijnen, juist is ze vermoedelijk niet. Want wel mag men vaker in staat zijn te oogsten, maar dat zijn telkens maar geringe hoeveelheden. En bij het telen van aardappelen, bruine boonen en capu cijners oogst men terstond één groote hoeveelheid. Daarom lijkt voor hem dié overweegt met welk doel hij een stukje grond heeft gehuurd het opstel len van een teeltplan niet moeilyk. OrfslfoirwaHdantur verplaat?. De Ortskommandantur en de Feldgendarme- rïe te Haarlem is verplaatst van de Groote Markt naar hotel Den Hout Fonteinlaan 1. Het bureau zal Maandag a.s. voor het Nederlandsche publiek gesloten zijn. Van Dinsdag 1 April af ,is het beureau weer voor het Ned. publiek open gesteld en wel op de volgende gebruikelijke uren: iederen werkdag van 1012 en 1617 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag en den ge- heelen Zondag Is gesloten. Het Nederlandsche publiek wordt eraan her innerd dat de Kommandantur slechts Duitsche militaire zaken behandelt en het is dus over bodig zich tot het bureau te wenden voor inlich tingen omtrent werk, steun en familie-aange legenheden. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 29 OP 30 MAART 1941 van 20.07 tot 7.2T Maan op 30 Maart op8.33 Maan op 30 Maart onder23.01 VAN 30 OP 31 MAART 1941 van 20.09 tot 7.19 Maan op 31 Maart op 9.01 Maan op 1 April onder 0.01

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1