Een eigenaardige aanbieding Jiackt&exicfUen^ ■Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkebeen WOENSDAG 2 APRIL' 1941' „Zwemmen en redden". Film en lezing' voor het Verbond van Speeltuinvereenigingen. Het bestuur van het Verbond van Speeltuinver eenigingen te Haarlem, had zich gewend tot de propaganda-commissie van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen om de ouders op de hoogte te brengen van het nut van zwemmen en redden. Aan den heer A. J. Meijerink was verzocht te spreken over: „Het zwemmen als onmisbaar deel van 't Volksleven" en aan den heer .T. M. Schmidt was gevraagd de Bondsfilms te vertoonen. De heer Meijerink ving aan met liet gedicht van Jan de Vlamingh, getiteld: „Moeders, wilt ge ferme kinderen". Hierop volgde de geschiedenis, het nut en de noodzakelijkheid van het zwemmen, waarbij duidelijk naar voren werd gebracht dat de nood zakelijkheid van het zwemmmen voor de vrouw en de wordende vrouw grooter is dan voor den man of jongen. Betoogd werd o.a. dat in zwemmen een machtig middel moet gezien worden ter be strijding van de nerveuse zwakte, de bleekzucht, de algemeene zwakte, de willoosheid en de onzelf standigheid, die vele meisjes kenmerken. Door zwemmen wordt de vrouwelijke schoonheid in met geringe mate bevorderd. Men diene er angstvallig voor te waken, dat door eerzucht record-jagerij) en te groote ijver de natuurlijke grenzen van het prestatievermogen worden overschreden. Wordt hier tegen gezondigd, dan kan zich dat later wreken door.vroegtijdige veroudering. Mem zij gewaarschuwd! Het groote nut van het zwen>- men blijkt duidelijk uit de dalende cijfers van den verdrinkingsdood. Ruim 30 jaar geleden was het gemiddelde verdrinkingscijfer 939 per jaar, dat in 1938 zijn diepste daling bereikte met een cijfer van 461. In 1939 volgde een stijging door ver duisteringsoefeningen en toenemend alcoholgebruik tot 544, om in het oorlogsjaar met de verplichte verduistering te stijgen tot 843. De voordracht werd met groote belangstelling gevolgd. Na een korte pauze werd de heer Schmidt in de gelegenheid gesteld zijn Bondsfilms te ver toonen; deze zijn mooi en leerzaam. De toelichting die de heer S. gaf verhoogde nog de waarde der films. Nederland—Waterland is een mooie inlei ding, met grachten, intieme vaarten, wijde meren en een zon-overgoten, woest schuimende zee. Daar op volgden leerrijken reddingen uit het binnen water en uit de zee. Interessant was de redding, die vliegers boden, met het toewerpen van boeien. Er werd genoten bij de film: „De blinden zwem men", maar niet minder bij de leerzame film „Het zwemmen van geestelijk onvolwaardigen". Welk een geduld en toewijding werd ons hier duidelijk voor oogen gesteld! Het meest ontroerend was het deel. waar we een jong meisje en Pen jonge man, beiden maar één been bezittend frank en vrij in het water zagen bewegen. De voorzitter bracht den dank van het bestuur en de vele aanwezige ouders aan de heeren Meije rink en Schmidt over. Nederlandsche Vereeniging van Zwemonderwijzers- en onder wijzeressen. Men schrijft ons: Op Zondag 6 April a.s. zal te Utredht m het ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen, Maria- plaats, de jaarlijksche algemeene ledenvergadering van de Ned. Vereeniging van zwemonderwijzers fessen) (secretariaat Biltstraat 4 Utrecht) worden gehouden. Tijdens deze vergadering zal een lezing met film worden, gehouden door den heer Duverge, leeraar Lichamelijke Opvoeding M. O. met als onderwerp: „De Geschiedenis van het Zwemmen en Ihet Zwemonderwijs". Tevens zal er een bespreking plaats vinden over het te geven- sohoolzwemonderwijs. Wij roepen alle gediplomeerde zwemonderwii- zers(essen) op om. deze belangrijke vergadering bij te wonen. Zij die een uitno.odiging wensohen te ontvangen vragen deze bij het secretariaat, Biltstraat 4 te Utrecht aan. Voor Kennemerland bij: G. Frost, .Iepenstraat 13 te Haarlem. It. K. ZWEMVEREENIGING V. O. Z. „AFZWEMFEEST". Vrijdagavond 4 April voor dames en meisjes en Zaterdag avond 5 April voor heeren en jongens wordt in het Sport- iondsenbad aan het Frederilcspark een „Afzwemfeest" ge houden waarbij aan hen, die met goed gevolg het zwem- examen afleggen, het V. O. Z.-zwemdiploma zal worden uitgereikt. De diploma-eischen zijn: A. 100 Meter schoolslag. B. 50 Meter rugslag. C. Sprong of duik van de lage spi'ingplank (naar ver- ïrezing). D. Watertrappen en in het water keeren. FAILLISSEMENTEN. De Haarlemsche Rechtbank sprak gisteren het volgende faillissement uit: Albertus Johannes Groenestem, onderwijzer, wonende te Bloemendaal, Zuider Stationsweg 10- Curator Mr. J. H. Junge te Haarlem. Rechter-Commissaris in bovengenoemd faillis sement Mr. E. J. W. Top te Haarlem Na gedaan verzet werd vernietigd het faillisse ment van: x Petrus Rademakers, matroos, thans wonende te IJmuiden, gemeente Velsen, Visseringstraat no. 7. Curator Mr. J. H. Meijer te Haarlem. In het faillissement van G. van Heusden, taxi ondernemer, wonende te Billegom, Meerdorp- straat 59, is Mr. L. G. van Dam als curator ver vangen door Mr. D. de Jong te Haarlem. Opvoering van „De kus op het perron". Op Zaterdagavond 5 April zal in den Stads schouwburg te Haarlem een opvoering gegeven worden van „De kus op het perron", blijspel in drie bedrijven uit het Italiaansch door Alessandro de Stefani. Medewerkenden zijn de dames Mien Duymaer van Twist, Myra Ward, Joséphine van Gasteren, Hélène Berthé, Miesje van der Haak en de heeren Louis de Bree, Johan Schmitz, Guus Oster, Han König en Dick Riegen. OPWEKKINGSSAMENKOMSTEN TE HAARLEM. Het programma voor de Opwekking&ssamen- komsten, welke iederen Donderdag in de Zuider kapel aan de Zuiderstraat No. 15 te Haarlem wor den gehouden, luidt voor de maand April als volgt: Donderdag 3 April: de heer J. Sevensma, Evangelist te Amsterdam; 10 April: de heer Ed. W. Pera, den Haag: 17 April: Ds. A. M. Berkhoff, Vrij Evangelisch predikant te Groningen; 24 April de heer J. A. Bruyn te Wassenaar. Iederen Don derdag zal des middags om 3 uur en des avonds om half 8 een samenkomst worden gehouden. Op 3 April zal des middags de heer Adr. Pape eenige liederen ten gehoore brengen, des avonds zingt een dubbelkwartet. Ook op Goede Vrijdag wordt des avonds om half 8 een samenkomst gehouden, waarin de Evangelist J. Sevensma een lij'densprediking zal houden. Sleutel weg? Tel. 11493 DeSleutelspecialist,L.Veerstr.lO (Adv. Ingez. Med.) VEREENIGING VAN VRIJZ. HERVORMDEN. De voorganger van de Vereeniging van Vrij zinnig Hervormden te Haarlem, Dr. W. Banning, zal Zondagmiddag 6 April te 4 uur in de Nieuwe Kerk ongeveer zestig nieuwe lidmaten der Ned. Herv. Kerk bevestigen. Deze lidmaten wonen in verschillende gemeenten, n.l. Amsterdam, Leiden, Hillegom, Zandvoort, Overveen en Haarlem. ;De Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente heeft voor .deze plechtige bevestiging een Zondagmiddag- beurt in de Nieuwe Kerk afgestaan. BODEGRAVEN Dinsdag Aangevoerd 7 partijen Goudsche kaas. waaronder met rijksmerk, totaal 315 stuks, wegende 283ö K.G. Prijs met R.M., le soort f 41,50. Handel vlug. PURMEREND Dinsdag. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 12 partijen,' wegende 15450 K.G. Handel vlug. Hoogste prijs f 25,25. Kaasmarkt. Gewicht 276. Handel vlug. Kleine Boeren f3.50 per 50 K.G. Runderen, totaal 757 stuks. Vette koeien 232 voor de levering. Gelde koeien 127 300—380 per stuk, matig. Melk koeien 220 340500 per stuk, matig. Stieren 8 voor de levering. Gras kalveren 170 110—300 per stuk, goed. Nuch tere kalveren voor de slacht voor de levering, Nuchtere kalveren voor de fokkerij 4570 per stuk, goed, totaal 1063. Magere varkens 4 2542 per stuk, matig. Biggen 310 18—32 per stuk, matig. Schapen 1136 40—54 per stuk, stug. Bokken 62 16—28 per stuk, matig. Lammeren 13. Kipeieren 107 per K.G. Oudé kippen én hanen (wit en rood 1—3 per stuk. Konijnen 2—8 per stuk. Eenden 200 100—170 per stuk. DE POSTAGENTSCHAPPEN TE HAARLEM. De directeur van het Post- en Telegraafkan toor alhier maakt bekend, dat de openstellings- tijd op werkdagen voor het publiek der post agentschappen: Spaarnwouderstraat, de Ruy- terweg. Thomsonlaan, Schoten en Sparren straat. is vastgesteld van 8.30—19.30 uur. De overige postagentschappen zijn openge steld van 8.3018.00 uur. Het op Zaterdag geldende sluitingsuur blijft van 8.3015.00 uur. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat te Haarlem, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te bekomen bij: Kuypen. Bantamstraat 32. auto ped: Voorting, Dr. Leydstraat 131, bankbiljet: Kruyt. Berkenrodestraat 26, kinderbeurs m. inh.; Bureau van Politie, kindercape; v. d. Kolk, Pleiadenstraat 59. pas foto's: Schepper. Van Zeggelenstraat 26. pasfoto's; Ver hagen, Wijde Geldeloozepad 14, papieren geld; Bosveld, Gibraltarsti'aat 30, bandhandoek; Ehbecker, Corn. Speel manstraat 11. hond; Van Deurzen, Junoplantsoen 18. hond je; De Oude. Prof. v. d. Waalsstraat 41. heerenhandschoe nen; Kok, Nachtegaalstraat 84, insigne; Bureau van Politie, indentiteitsbewijs; Staphorst, Papentorenvest 19 rood, voetgangerslantaarn; Bureau van Politie, reddings- lijn met plank: v. Buringen, Anthoniestraat 57. kwartier- muts (Neder!.); Kok, Brouwersstraat 115, kindermuts: Bureau van Politie, zakmes; Brensing, Ben Viljoenstraat 72, portemonnaïe m. inh.; Hardsuiker. Julianalaan 94. por- temonnaie m. inh.; Nèlissen, Noorder Stationsweg 14, Bloemendaal, damesportemonnaie m. inh.; Weerd p.a. v. Egmond, Van Kinsbergenstraat 43, damesportemonnaie m. inh.; Leurink, Dolfijnstraat 32, damesportemonnaie; v. d. Burg, Kruistochtstraat 23, portemonnaïe m. inh.; Vogel poel, Dietsveld 22. rijwielbei astlngmerk; Eichelsheim, Cheribonstraat 2, kindertaschje; Schutter, Pieter Kies- straat 25, actetasch m. inh.; Ottenbros, Eendjespoortstraat 5. damestasch m. inh.; Van Dam, J. Nieuwenhuijzenstraat damestasch m. inh.; Bureau van Politie, boodschap- pentasch; Huidriks, Ruychaverstraat 4, kindertaschjé; Peschar, Voorhelmstraat 49 zwart, zwempak. VOORJAAR IN DE VOGELWERELD. Op verschillende boerderijen in West- Friesland broeden thans de ganzen. De boeren hechten er waarde aan, het broedingsproces zoo nauwkeurig mogelijk te volgen, zoodat de eieren iederen dag gecontroleerd worden, (Foto Pax Holland) DERTIGJARIG BESTAAN VAN „NIEUW LEVEN" Ter gelegenheid van de herdenking van het der tigjarig bestaan van de geheelonthouders tooneel- vereeniging „Nieuw Leven" zal op Zondag 6 April a.s. in den Haarlemschen Stadsschouwburg een ca baretavond worden gegeven. Het programma wordt verzorgd door „De 4 van Tholen en van Lier". NOG EEN HERHALING VAN „FRASQUITA". Mevrouw Charlotte Kohier zal Zondagmiddag in den Stadsschouwburg te Haarlem, nog een voorstelling geven van „Frasquita". KINDERVOEDING TE HAARLEM Door „Kindervoeding" werden in de week van 24 Maart tot en met 29 Maart 4345 porties warm eten verstrekt, n.l. In lokaal Rijksstraatweg 1122; Soendastraat 826; Zoete- straat 1981; Kamperstraat 524; Teylerplein 624; Spaarndam 168. VOOR DE KINDEREN Na ar I, A Gouverneur Reizen en oi'onfuren non Mijnheer Pr lit t Teetenlng won A-n wan Eu'/jL. Nu is ons driètal dus gered. En Ursula heeft groote pret: Zij heeft haar lieven broeder weder. Dus zegt zij, opgelucht en feeder: ,,'k Heb U uit slavernij bevrijd, Ik blijf bij U, waar gij ook zijt". Zoo drijven zij naar open zee, Hun vlot wiegt met de golven mee: Zij zien de wreede, felle haaien En zouden graag een zeilboot praaien, Maar niemand, die iets derg'lijks ziet, Dus al hun roepen baat hun niet. De accijnsverhooging voor tabaks, fabrikaten. Naar men weet is Dinsdag de vroe-Er echter velen rookers, die Dinsdag"hun"j.c: lijksche inkoopen deden, opgevallen zijn aTL winkelier voor zijn artikelen nog den ouden berekende en zij zullen zich met verwondt.--55 hebben afgevragad, hoe dit mogelijk was De V klaring hiervoor is echter eenvoudig en is «de in het feit, dat vanwege het departement0 thüÜ geen navordering van accijns heeft plaats sS zoodat de thans nog bij grossiers en wm'S in den vrijen handel aanwezige voorraden tê>« de oude prijzen kunnen worden uitverkocht grijpelijlc zijn deze voorraden niet zeer groot',™, dat dan ook wel spoedig aanvulling van uit fabrieken zal moeten volgen. De fabrieken ech-. mogen thans geen fabrikaten tegen de oude prii-£ meer afleveren en bijverdere leveranties zufe de artikelen dan ook voorzien moeten zijn van nieuwe banderolles en zal het publiek de daat® voorkomende hoogere prijzen moeten betaien Een kwestie dus, naar het A.N.P. verneemt v-, nog slechts korten tijd. Het Witte Kruis. Verschenen is het, jaarverslag over 1940 vas de afdeeling Haarlem van de Noordhollandsch» Vereeniging „Het Witte Kruis". We ontleenen ei het volgende aan: Het aantal leden bedroe 3009. Er bedankten 274, maar er traden 2$ nieuwe leden toe. Het badhuis aan het Leidsche- plein eischte extra voorziening; de geheele n> leering moest worden vernieuwd en ook het dal moest grondig worden verbeterd. Het volgend aantal baden werd genomen: q het douchebadhuis aan den Koudenhorn 25.418 Leidscheplein 45.151, Schotersingel 47,284, Hoi- dijkplein 42.2.63 en Van Egmondstraat 58,585, totaal 218,702. Hierbij waren 32.040 schoolbal den Het vorig jaar bedroeg het totaal aanUl 213.887, een vermeerdering dus van 4815, Het aantal schoolbaden was in 1940 wederom lager, namelijk 32.040 tegen 33.328 in 1939. HÏ; aan de werkloozen verstrekte aantal baden daal de van 14.670 in 1939, tot 10.258 in 1940. De uitgaven stegen van f 29.370.71 in 11 tot f 32.711.65 in 1940. Het saldo verlies be draagt dan ook voor dit jaar f 7605.72 vermin derd met een bedrag van f 158.90 als batig saldo, dat de exploitatie van het badhuis aan den Kou denhorn aanwijst, dus in totaal f 7.44,82 o! f 7.942,88 meer dan in 1939. Deze niet onaanzienlijke verhooging van bet tekort ten opzichte van het voorgaande jaar, toen dit f 5.598,94 bedroeg, vindt zijn oorzaak voor namelijk in de hoogere uitgaven voor de reeds ge noemde reparaties aan het badhuis Leidsche plein en de schilderwerken agn het badhuis Schotersingel en Van Egmondstraat, benevens ia een verhooging van den prijs der brandstoffen, meerder loon in verband met een grooter aan tal baden, verhoogde huur badhuis aan hei Hofdijkplein en hoogere uitgaven voor belastin gen en verzekeringen. Hiertegenover staat een mindere uitgaaf we gens verschuldigde renten en een lager waterver bruik. Aan het- einde van dit jaarverslag wordt ge constateerd, dat niettegenstaande de zorgelijke tijden, het jaar 1940 voor de afdeeling niet on gunstig is geweest. Deze afdeeling houdt Zaterdagmiddag 5 April in het wijkgebouw Nieuwe Gracht 90 een ledenvergadering. door MABEL-GRUNDY Vertaald door E. GRIESE-KETS DE VRIES. 14) Panton sloeg hem gade. Zij was zeer gehecht aan haar mijnheer, evenals de keukenmeid. Zij waren al vele jaren in zijn dienst en hadden hem nooit anders gekend als goedhartig en vriendelijk, en hun genegenheid voor hem was vermengd niet médelijden. Zij wisten, dat hij zoo goed als niets was in de handen van zijn tante: zwakker dan een baby, zwakker dan een broze schuit op een woeste zee, zwakker dan een bloem zou zijn in de Niagara, minder dan niets. Maar omdat zij hem zoo waren toegedaan, bevatte hun medelijden geen minachting en terwijl Panton hem nu stond gade te slaan, sloeg haar hart, dat niet zóó jong was, daar het al een endertig jaar klopte, maar nog altijd erg romantisch was, met versneld tempo in haar binnenste. „Misschien hebt u het vanavond liever in de zitkamer, mijnheer?" Hij aarzelde en keek opnieuw naar de zitkamer, gevolgd door een vluggen steelschen blik naar Whiff. Zij stond onder de electrische lamp, waar het licht juist een glimp van haar goudgolvend haar opving en die glimp gaf den doorslag bij Quinton. „Goed", zei hij, „dank je, Panton", en volgde Whiff in de zitkamer. HOOFDSTUK X. Zij vonden mevrouw Dimsdale terwijl zij stond te tobben met het middelste rolluik, waarvan het band was afgewonden en zich rond de spil had verward, zoodoende dienst weigerend. Whiff zei met medegevoel, dat zij geloofde, dat band altijd hardnekking van veeren van rolluiken afliep als de menschen zaten te eten en niemand toekeek en dat waaiers uit lintlussen van gordijnen Sprongen. .Waaiers!" zei mevrouw Dimsdale. Whiff verklaarde het. „Wat idioot moeten ze er hebben uitgezien. Ik zou ze hebben verbrand". „Maar die arme mevrouw Paddie hield van ze". Mevrouw Dimsdale informeerde wie mevrouw Paddie was en weer gaf Whiff een verklaring. Zij voelde, dat zij vorderingen maakte met mevrouw Dimsdale, maar zij vergiste zich. „Een vrouw met een dergelijken naam verdient te lijden en haar vrienden te verliezen", sprak me vrouw Dimsdale, terwijl ze nog steeds naar het weerbarstige band stond te turen. „Maar zij kon er niets aan doen" betoogde Whiff. „Natuurlijk wel. Zij had niet moeten trouwen met een man, die Paddie heeten. Ik moet morgen iemand laten komen, om dat luik in orde te maken". Maar Whiff verzekerde haar, dat het niet nooclig was. Dat als men haar een trapje gaf, zij zelf precies wist, wat er gedaan moest worden, zij had rolluiken van a tot z bestudeerd. Er was een oog of een kram noodig, waardoor het band getrokken moest worden. „Ik zal het morgenochtend met pleizier voor u doen, als u het mij toestaat". „Hetgeen ik niet zal doen, dank u. Rolluiken ver- eischen een vakman, geen amateur. Wilt u niet lie ver uw koffie uitdrinken?" „Maar 't is zoo eenvoudig, beste mevrouw Dims dale. Ik kan het in een paar minuten in orde heb ben en u den last en kosten van een werkman be sparen. U 'weet, wat werklui vandaag aan den dag zijn". In haai' ijver en met haar koffiekopje in haar hand ging Whiff op het voetenbankje zitten, dat mevrouw Dimsdale op het punt stond in bezit te nemen en blikte ernstig in het gezicht van deze dame. Het bloed steeg naar de wangen van mevrouw Dimsdale. Dat dit meisje eerst ongevraagd advies gaf aan een vrouw, driemaal zoo oud als zijzelf, over rol luiken, was al ondenkbaar, maar om haar voeten bankje te nemen! „Er zijn genoeg stoelen in de kamer, juffrouw Woffran". Maar Whiff! verzekerde haar van niet. Dat zij juist hield van voetenbankjes en als zij de kans kreeg, er onveranderlijk op ging zitten. Zij zette het bij het venster, teneinde uit te kijken op het g^oen en de bloemen; ze waren zoo verkwikkend, zei ze, na steenen muren en straten. Peinzend, met haar kin in haar hand, staarde zij naar enkele stokkerige geraniums en een door insecten aange vreten lobelia en Quintón werd, terwijl hij zat toe te kijken, aangegrepen door zoo'n onbeheerscht verlangen om te lachen, dat hij in zijn kopje kuchte en tante Sophia hem streng aankeek. „Mag ik vragen", informeerde zij, „waarom wij vereerd worden met je aanwezigheid in de zit kamer vanavond? Natuurlijk ben ik verheugd je te zien, maar ik ben toch benieuwd". „Ik èh -" de stotterende, arme Quinton trachtte een reden te bedenken en keek een beetje hulpeloos naar Whiff, maar zij werd in beslag genomen door geraniums en lobelia. „Ik èh Panton stelde het voor". „Panton stelde het voor?" Hij knikte. „Wat heeft dat met Panton te maken?" „Ik weet het niet". „Ik zou denken niets". Wanhopig keek Quinton weer naar Whiff om hulp, en ditmaal was zij niet in staat weerstand te bieden.. „Misschien dacht Panton, dat nu u en ik een poosje zoo gezellig en gelukkig bij elkaar zouden zijn, mijnheer Quinton niet mocht ontbreken. De kaken van mevrouw Dimsdale vielen open. Een 'poosjes gelukkig bij elkaar zij en dit meis je! Wat verder? Voor zij kon spreken, lucht kon geven aan den opstand, die in haar woedde, vervolgde Whiff zacht- „Ik weet, dat we met elkaar gelukkig kunnen worden, brtste mevrouw Dimsdale. Ik voel het; mijn instinct zegt me dat en mijn instinct vergist zich zel den. Sommige menschen verkeeren onder den in druk, dat jeugd en ouderdom niet samen kunnen gaan, maar dat is een verkeerd idee, denkt u niet?" Mevrouw Dimsdale gaf geen antwoord, want Whiff had voorover leunend het pennemes opge nomen en nu sloot haar. andere hand zich om een nieuw en onopengesneden tijdschrift, en zou zich heelemaal erom gesloten hebben zonder de onmid- delijke tusschenkomst van mevrouw Dimsdale's eigen hand, die krachtig naar het tijdschrifd graaide. „O, wat spijt me dat", zei Whiff; „vergeef me toch. Ik had het u moeten vragen. Mag ik er dan de krant voor in de plaats hebben?" Zachtjes trok zij de krant over de bamboe tafel naar zich toe, toen mevrouw Dimsdale opnieuw graaide en het blad stuitte in zijn trage tocht. Whiff keek haar met open mond in zoo'n verraste onschuld aan, dat de oudere vrouw zich gedwon gen voelde er een of andere verklaring van te geven. „Het is mh'n gewoonte, het avondblad te lezen, zoodra ik mijn koffie op heb!" „O, neem me niet kwalijk. Ik dacht, dat u het tijdschrift ging lezen, anders zou ik er niet aan gedacht hebben om het te nemen". „Dat komt later". Whiff's onschuldige verbazing bleef, en hoewel mevrouw Dimsdale ernaar snakte haar op de vingers te tikken, was zü wel genoodzaakt een nadere verklaring te geven. „Ik houd er niet van, dat mijn dingen worden geleend. Ik ben gewend min of meer op mezelf te leven een leven, dat ik verkies boven eenig ander en ik houd er niet van, dat op mijn ge woonten in eenig opzicht inbreuk wordt gemaakt of dat iemand zich bemoeit met mijn eigendommen. Het spijt me, dat ik zoo ronduit moet spreken, zooals ik al eerder zei; ik weet, dat het goed is uit te praten; het veegt de lucht schoon". „Dat is waar", gaf Whiff toe, en zat haar met oogen vol bewondering aan te kijken, „en ik vind het prachtig van u. Zoo weinigen hebben den mo- reelen moed om uit te praten, en dientengevolge ontstaan - er een massa misverstanden. Tusschen ons, tusschen en mij. moet geen misverstand zijn. beste mevrouw Dimsdale". Haar stem ging over in liefkozende teederheid en de bewondering in haar oogen maakte plaats voor innigheid, terwijl zij haar voetenbankje dicht bij den stoel van mevrouw Dimsdale trok en zachtjes de dikke hand van die dame streelde. Gedurende een oogenblik werd het geduld, ge durende een oogenblik lag Whiff's slanke, kleine hand als een sneeuwvlok op de andere hand, terwij] mevrouw Dimsdale haar geheele wilskracht con centreerde om te voorkomen, dat ze niet hardop ging schreeuwen; toen werd de hand met zoo'n hevigheid afgeschud, dat Whiff haar evenwicht ver loor en bijna op den grond viel. Quinton sprong naar voren om haar op te vangen en haar op been helpend, zette hij haar op een stoel, en on middellijk greep tante Sophia -de gelegenheid aar, om haar eigen voetenbankje te heroveren en plants zegevierend haar voeten erop. Zij schaamde zica geen steek over zichzelf, zij voelde geen aasja schaamte. Zij had immers reden voor haar onto-' wimpelde daad, zei ze tegen zichzelf. Deze opdringe rige, vriendelijke, hinderlijke jonge vrouw moeit op haar plaats gezet worden; zij moest erop gewezen worden, dat zij andermans dingen niet in bezit kon nemen en andermans handen niet aaien na zoo'n vluchtige kennismaking, een kennismaking, din tante Sophia niet in het minst van plan was aon te moedigen. Zij voelde haar strottenhoofd zwellen alleen al bij de gedachte aan die zacht, streelenö beweging van Whiff's hand. Niemand had ooit te voren een dergelijke intimiteit met haar gewaald Zelfs de heer Dimsdale niet. Hij had haar goeden- morgen en goedennacht gekust, op gevoelige, e»- telijke manier, maar er was geen liefkozing ge weest. Neen, mevrouw Dinmsdale schaamde zich niet en toen Christopher haar verwijtend aankeek, gai 3J zijn blik koel uitdagend terug. Hij had dit mensen in hun tot nu toe vredig, gelukkig tehuis gebracfl» en hij moest de gevolgen dragen. Hij mocht zien uitsloven voor het meisje en kussens in haar _n| stoppen (uiterst schuwe Quinton had Wm-i een hard, knobbelig kussen aangeboden, in poging om wat van zijn tante's grofheid goed maken) en haar met onuitgesproken woorden klagen, zoolang hij van haar mevrouw Dimsaois maar niet verwachtte hetzelfde te doen. Meteen krachtige beweging trok zij haar bril uit de cocs, zette deze op haar neus. vouwde de courant opa en ging er goed voor zitten, om te genieien de lectuur. Zij bezat de gave zich geheel in ik zelf op te sluiten en ieder in de kamer buiten h?.a isolement te houden. Rechtop zat zij in haar sw haar zwartzijden japon viel in plooien met heen, haar breede, geitenleeren schoenen glimmende neuzen waren naast elkaar op het tenbankje geplaatst, haar rechte lippen s^m.c^y klemd, haar oogen met volle aandacht op hei gericht. .(Wordt

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 6