Op Ontdekkingsreis JCott Tlieums Eigenaardigheden ■-nfffrfrEk DAG 3 AFRIT. 1941 in de arbeidssfeer van... ILT u iets verder doorzwaaien met uw arm nadat u den bal geraakt hebt? We zullen het nog eens probeeren! Kijkt u vooral naar den bal, steeds ,en ba] blijven kijken, juist, zoo is het uit- "•'«.d Nu nog eens...." J' oo gaat de tennisleeraar maar door. Van de £°haan naai- de andere. Het eene uur tracht hij °geoefende de allereerste beginselon van het °-cnel bij te brengen en een uur later is hij een bepaalden slag van een bekenden tennis- eens duchtig te verbeteren. Steeds opge- .portief en gebruind, zoo stellen wij ons den PL tennisleeraar voor en zoo is ook het beeld fi heer C. M. M. Constandse, de bekende Haar de oefenmeester ons biedt als wij hem aan het I jijen. Een vermoeiend maar een mooi beroep. de soort gelukkig allerwegen de erkenning V^je haar krachtens haar waarde voor de "v-melijke opvoeding toekomt, nu mogen ook de rfleiders zich in een steeds toenemende belang- De tennisleeraar in actie. (Foto archief) {Jelling voor hun persoon en hun werk verheugen, {jet is wel merkwaardig, dat vooral bij tennis vele oefenmeesters door de sport zelf naar voren zijn ïen en hun carrière begonnen als ballen- jffigens. Een bescheiden variant derhalve op het Amerikaansche krantenjongen-millionnair thema. En het verschil zit hem heusch niet alleen in den kranten- of ballenjongen. Maar al zijn de tennis- en dan geen millionnairs, ze hebben een taak waar ze zich met hun volle energie aan kunnen wijden in het lpesef dat ze ertoe meewerken het levensgeluk en 'de lichamelijke ontwikkeling van hun medemenschen te bevorderen. Met opzet wordt ook op den mentalen kant van de sport nog eens de nadruk gelegd, want de heer Constandse wees er zeer terecht op: geen goed cortleider zal die kunnen veronachtzamen. "Maar laten we ons niet te ver verwijderen van ce tennisbaan, want de leerlinge, een dame op d al, is nog steeds bezig de fore-hand, de slag van alle tennjisslagen, te leeren en dat kost haar kennelijk nogal eenige moeite. Maar de tennisleeraar is geduldig. Tact, menschenkennis en spelkennis, dat ^ijn de vereischten die elke oefen- meester moet bezitten. Na de fore-hand komt vol gens de klassieke méthode de backhand, vertelt onze gids in de tennis-arbeidssfeer, maar ik geef er ce voorkeur aan eerst de service te leeren. De back-hand is voor den beginner meestal het moei lijkst en daarom' bewaar ik die voor het laatst. Als je nou na eenige lessen de dame weer ziet spelen moet je 'ns opletten hoe ze al aardig begint te ser veeren. De leerlinge in kwestie, die zich ook voor de theorie zeer interesseert, krijgt bij dit pluimpje een kleur van plezier. Weer een goede beurt voor den tennisleeraar, denk ik: geef je leerlingen zelf vertrouwen. Dat zal hun later bij wedstrijden te pas komen. Als de fore-hand, de service en de back-hand geen onoverkomelijke moeilijkheden meer ople veren komen de andere slagen aan de beurt. De kb, de smash en de volley, en daarna pas, dus als de techniek volkomen beheerscht wordt, komt de tactiek. Het plaatsen van den bal, het tempo op voeren, het spreiden van het spel, oploopen naar het net, kortom al die fijne kneepjes die tennissen voor zeer velen zoo'n buitengewoon interessante sport maken. Uit dit alles is duidelijk af te leiden, dat de tennisleeraar zelf het spel volkomen moet beheerschen. De meeste oefenmeesters zijn daarbij groote tactici. Ze spelen immers niet om een wed strijd te winnen, tenzij tegen elkaar, maar om den hal zóó terug te slaan, dat de leerling alle gelegen heid krijgt de verschillende slagen te oefenen. Het «gen spel gaat daardoor natuurlijk niet vooruit en daarom moet de oefenmeester èr ook voor zor gen nu en dan met een paar goede spelers een wedstrijd te spelen om weer de vechtlust terug te krijgen, die nu eenmaal voor het winnen van eiken wedstrijd noodig isDat is trouwens niet alleen bij tennissen en niet alleen bij sport het geval. nE oefenmeester, trainer of tennisleeraar, net zoo ge hem noemen wilt, was voor onze groot ouders nog een volkomen onbekende figuur. Eerst den wereldoorlog 1914-'18 is de groote vlucht jan tennis begonnen. Maar toen ging het ook hard. De eerste oefenmeesters waren buitenlanders, doch geleidelijk kwanten er ook Nederlandsche tennis- Ieeraren. De heer Constandse vestigde zich in 1925 I's eerste tennisleeraar in Haarlem. Zoo komt het <"t hij reeds meer dan 1500 aspirant-tennissers de geheimen van de tennissport heeft ontsluierd. De «oei- waarin hij arbeidt wordt volkomen beheerscht •bor tennis. Zoo is hij gebruind en wel op de baan s avonds zit hij weer te lezen in een nieuw dat over zijn geliefde sport is geschreven. En f over geschreven! Misschien heeft geen <Port zoo'n uitgebreide litteratuur als tennis. Ge rilt daarom niet verbaasd staan als ge verneemt dat de Ned. Lawn Tennis Bond voor haar diploma's s oefenmeester ook een grondige kennis der ten- tteratuur vereischt. Ja, die diploma'sZe 'jn de troetelkinderen van onzen zegsman, want oor een belangrijk deel is het aan zijn initiatief iW v? er inderdaad officieele examens door onN. L. T. B. werden ingesteld. Het eerst kan men Pioma A en daarna diploma B halen. Helaas is - nog niet zóó, dat alleen gediplomeerden les 'gon geven. Weliswaar wordt er door den N. L. a. druk op de baanexploitanten uitgeoefend i 'oegden gelegenheid te geven op de ba- en te laten geven, doch de Bond is er nog te ?lfSlaagd dit euvel gansch en al den kop in vmrtv Hetgeen zeer te betreuren is, want de JE** door de beunhazerij op dit gebied al ff™!1 s.chade *oota>- vrawo nu bij de arbeidssfeer, zult ge me dan hVm llc ken blij dat u het gedaan hebt, want in gelegenheid daar nog eens even op "re gaan. zeker behoort de strijd tegen de onbevoeg- tot de sfeer van den arbeid, van eiken arbeid die voor de gemeenschap van belang is. Als ge gaat leeren tennissen dan wilt ge het goed lee ren en zoo is het met alles. Want niet alleen bij tennis, en ook niet alleen bij de sport, doch in het geheele maatschappelijke leven is dit kwaad door gedrongen. De bestrijding daarvan behoort zeker tot de sfeer van den arbeid. Het is geen prettige sfeer en het is te hopen en te verwachten dat al deze onbevoegden óf verdwijnen óf trachten be voegd te worden. Zoo ziet ge dus dat een tennisleeraar ook nog wel wat anders doet dan alleen maar een balletje naar u toe slaan! .Kijk op den bal, onthoudt dat goed, dat is een voornaam ding", zegt de tennisleeraar als ik wegga. „Ik zal het onthouden", zeg ik, „maar wat denk je van kijk op de menschen?" Ik geloof dat-ie nog even glimlachte in het don ker. Die oude tacticus!! B. K. Taptemelk en karnemelk hoogwaardige voedings middelen. Het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad deelt mede: Van voedseloogpunt uit bezien zijn taptemelk en karnemelk een uitstekend voedsel en behooren zij, vooral nu vleesch in beperkte mate verkrijgbaar en voor velen te duur is, meer in den maaltijd ge bruikt te worden. Men is steeds gewend de melk te beoordeelen naar het vetgehalte en verliest daardoor de andere belangrijke voedingsbestanddeelen wel eens uit het oog. Afgezien van het vet en de in vet oplos bare vitamines bevatten taptemelk, taptemelkpoe- der en karnemelk alle overige bestanddeelen van de melk, zooals eiwitten, koolhydraten en mine ralen, waarvan vooral de kalkzouten van een groot belang zijn en voor onze voeding van groote waarde. Taptemelk is te gebruiken in alle gevallen, waar in men gewoonlijk melk gebruikt, zooals voor pap, in pannekoek, soep, stamppotten e.d. Bij het koken heeft taptemelk echter sneller de neiging om aan te branden. Daarom moet men hiertegen maatre gelen nemen. Heel geschikt is het om het vette, papier van boter of margarine te bewaren en daar mede den panbodem even in te wrijven. De hoe veelheid vet behoeft slechts zeer gering te zijn en hetzelfde papier kan driemaal dienst doen. Zoo mogelijk gebruike men een pan met dikken bodem. Ook hebben sommige huisvrouwen een goede er varing met het toevoegen van 2 theelepeltjes sui ker per liter taptemelk. Karnemelk is, wat voedingswaarde betreft, wij- wel gelijk te stellen met taptemelk, maar door de wittere kleur, de grootere dikte en den Mssohen smaak geniet ze bij velen den voorkeur. Karnemelk is te gebruiken als drank, als pap of pudding, maar vooral niet te vergeten als „hangop", in dezen geconcentreerden vorm is deze als toe spijs na een vleesóhloozen maaltijd te gebruiken en van groote waarde. Door toevoeging van ver schillende versche vruchten, die straks weer komen of door wat jam kan men bij „hangop" verschil lende smaakveranderingen aanbrengen; vermengd met wat citroensap en diverse versche tuinkruiden geeft „hangop" een smakelijke en tevens voedza me slasaus, waardoor geen olie noodig is. Agent schoot arrestant neer. Een maand gevangenisstraf geëischt. ROTTERDAM, 2 April. Voor de Rotterdam- sohe rechtbank heeft terecht gestaan de 47-jarige agent van politie te Rotterdam L. B., wien dood door schuld was ten laste gelegd. Hij had op 12 Mei 1940' bij het overbrengen van twee arrestanten naar het politiebureau één der arrestanten dood geschoten toen deze een verdachte beweging maak te. Hij reed met zijn collega op de fiets in het Noordelijk stadsdeel toen de politiemannen werden aangehouden door een Nederlandsch officier, die twee arrestanten bij zich had. Deze zouden uit een huis in de Noordmolenstraat op een munitietrein hebben geschoten. De officier gaf den agenten op dracht de arrestanten naar het bureau te brengen. De politiemannen bevalen den arrestanten de han den omhoog te houden. Maar plotseling tastte een van de mannen naar den achterzak. Nadat de agent een waarschuwingsschot in de lucht had gelost, schoot hij op den arrestant, die op slag dood was, De agenten met de arrestanten werden door onge veer 'honderd personen gevolgd en hier en daar werd uit het publiek op hen geschoten. Later bleek, dat de gedoode arrestant, Farinaux, geen wapens bij zich had. Nadat eenige getuigen waren gehoord, zeide de Officier, mr. Wilbrenninck, dat de ten laste gelegde dood door schuld bewezen moet wor den geacht. Spr. eisohte een hechtenisstraf van een maand. Mr. K. W. Zillemans betoogde in een uitvoerig pleidooi, dat de verdachte dient te worden vrijge sproken. Uitspraak 15 April a.s. Nederlandsche huismoeders naar Duitscliland. AMSTERDAM. 2 April. Met den trein van 7.06 uur is vanmorgen een aantal moeders van groote gezinnen uit Amsterdam vertrokken voor een vacantie van vier of vijf weken in bad Schledehausen en Bad Grund in Duitschland. Deze huismoeders zijn door de af deeling volks gezondheid van het N.V.V. tot deze reis in staat gesteld. In navolging van het voorbeeld dat de Natio nal Sozialistische Volkswohlfahrt in Duitsch land geeft, heeft het N.V.V. besloten regelma tig de moeders van groote gezinnen in de ge legenheid te stellen een rustkuur te ondergaan in een gezonde streek. Het N.V.V. acht het van groot belang, dat deze vrouwen, die vrijwel nooit in de gelegenheid zijn eenige ontspanning te zoeken en die alleen de 'zorgen voor haar gezin kennen, eens wegge haald worden uit hun beslommeringen. Het gaat dus niet om zieken, doch louter om haar, die behoefte hebben aan wat verkwikkende rust. Gaarne zou men de vrouwen hebben onderge bracht in Nederlandsche huizen, maar helaas beschikt men in ons land niet over dergelijke inrichtingen. Geheel gratis zullen groepen moeders een va cantie van 4 a 5 weken en in andere huizen groepen kinderen een vacantie van zes weken in Duitschland doorbrengen, wanneer de vaders lid van het N.V.V. eijn. Uit Amsterdam gingen veertig moeders weg en in Amersfoort sloten zich daar 20 moeders uit den Haag en Rotterdam bij aan. In Duitschland heeft men gezorgd, dat de va- cantiegangers naar het Mutterheim en terug gratis kunnen reizen. Tot half October gaan de uitzendingen naar Bad Schledehausen, Bad Grund en Bad Weser Ems regelmatig voort. Tweemaal per maand zullen er transporten vertrekken. (A.N.P.) Uitkeering van bijdragen in huisraadscliade' Met de uitkeering van de bijdragen in de door oorlogsgeweld geleden schade aan huis raad enz. is dezer dagen een begin gemaakt, maar dit wil niet zeggen, dat men nu binnen één of twee weken hiermede gereed zal zijn. De bijdragen zullen in twee gelijke gedeelten wor den uitbetaald. Er worden waardebonnen van f 25, f 10 en f 1 uitgegeven. De winkeliers kunnen de bonnen op verschil lende wijzen te gelde maken, hetzij door storting op hun eigen postrekening, hetzij door storting op hun bankrekening, hetzij door inzending aan het Centraal Verrekenkantoor van de afdeeling oorlogsschade van het departement van finan ciën Organisatie Staatsbedrijf der P. T. T. 's-GRAVENHAGE, 2 April. In het verordenin genblad is opgenomen een verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de organisatie van het staats bedrijf der posterijen, telegrafie en telefonie. Hierin is met ingang van heden het volgende be paald: Alle goederen, rechten en verplichtingen van het rijk der Nederlanden, het staatsbedrijf der poste rijen, telegrafie en telefonie betreffende, gaan met de goederen, rechten en verplichtingen van den postcheque- en girodienst krachtens deze veror dening over op een rechtspersoon, welke optreedt onder den naam „staatsbedrijf der posterijen, tele grafie en telefonie" en welke te 's Gravenhage is gevestigd. De tuinbouwexport uaar Duitschland NAALDWIJK, 2 April. De export van vroe ge voorjaarsgroenten uit Nederland, naar Duitschland heeft thans vastere vormen aan genomen. Regelmatig gaan nu belangrijke kwanta spinazie, sla en kaskomkommers naar Duitschland, terwijl tevens een klein kwantum rabarber reeds is uitgevoerd. De export der winterproducten van den tuin bouw, zooals spruiten, schorseneer en, selderij, etc., is thans naar Duitschland practisch geëin digd en heeft plaats moeten maken voor den uitvoer der voorjaarsgroenten. (AKfP.) Mej. V. uit Soest is Dinsdagavond door een jongeman met een scherp voorwerp in de rug gestoken. De directeur der N.V. Vereenigde Papier fabrieken te Eerbeek, de heer M. Ch. Sanders, herdacht Dinsdag den dag, waarop hij vijftig jaar geleden directeur der fabrieken werd. Het geheele bedrijf was dien dag stil gelegd om dit feit te vieren. Te Groningen zijn gearresteerd de 51-jarige mej. A. B. en haar 21-jarige dochter S. R. wegens ontvoering van een vijfjarig meisje. Bij de echt scheiding van de doohter zijn de kinderen aan den vader toegewezen en nu hebben moeder en doch ter d'e 5-jarige kleine ontvoerd. Het Ned. Merkenbureau voor pluimvee en konijnen meldt, dat ingeval men sierduiven bezit men de jongen dit jaar van een vasten voetring moet voorzien. Dezer dagen zal het een halve eeuw geleden zijn dat besloten werd tot het instellen van de examens voor bouwkundig opzichter. Dinsdagmiddag is de levende have van dier gaarde Blij dorp weer uitgebreid, thans met negen fraaie leeuwen, waaronder drie wijfjes en vijf man netjes. Op de Brielsohelaan te Rotterdam is de 6- jarige jongen P. Luiten, door een motorwagen van de tram overreden en op slag gedood. De 6-jarige jongen H. Groeneveld, is in de Woiphaertsbocht te Rotterdam door een auto over reden. Het slachtoffer brak het rechterdijbeen en liep ernstige inwendige kneuzingen op. Het dertienjarige meisje B. Rijkeboer, wonen de in de Zwederstraat te Rotterdam, is op de trap van de woning met een emmer heet water' komen te vallen. Met ernstige brandwonden over het ge heele lichaam is zij overgebracht naar het Zuider ziekenhuis. Steenwijk, de historische stad met een roemrijk verleden, bezit nog interessante overblijfselen uit vroeger dagen. Daarvan getuigen dc antieke woningen bij de stadswallen, welke ondanks elke moderniseering, bewaard zijn gebleven. (Foto Pax Holland) Dr. Goedewaagen sprak tot de dansleeraren. In een zeer druk bezochte bijeenkomst van Ne derlandsche dansleeraren in „Krasnapolsky" te Amsterdam heeft Woensdagmiddag de secretaris generaal van het departement van volksvoorlich ting en kunsten, dr. T. Goedewaagen, een uitvoe rige uiteenzetting gegeven van hetgeen de overheid zich in de toekomst voorstelt te doen om te komen tot een ordening op het gebied van den dans in het algemeen en van den gezelschapsdans in het bij zonder. De secretaris-generaal, werd met een kort woord ingeleid door den voorzitter van het voorloopig comité van dansleeraren, den heer H. Kwekkeboom uit Haarlem. Dr. Goedewaagen zeide o.m.: Niemand zal zeggen, dat de jeugd van thans den dansvloer benut op een wijze, die getuigt van veel adel, van veel voornaamheid. Dit is waarschijnlijk ook de reden, dat nooh de muziek, noch het tooneel zich door den modernen dans kan laten inspiree- ren. Daarvoor is deze allengs te zielloos en tevens te vormloos geworden. Men liet hem den vrijen loop en liet het kwaad voortwoekeren zonder in te grij pen. Het nationaal sooialisme is van meening, dat hier inniger aanraking van den gezelschapsdans met de motieven van den volksdans noodzakelijk is. Door die aanraking en inspiratie zal de steriel geworden gezelschapsdans uit den vruchtbaren bo dem van den volksdans nieuwe sappen kunnen op trekken. De dans, ook de gezelschapsdans kan slechts jbloeien, wanneer hij aan volksche en ras- sische waarden gebonden blijft. Het nationaal so cialisme erkent deze waarden en daarom heeft het ook een taak ten opzichte van den gezelschaps dans. Het kan mij daarom niet onverschillig zijn, welke vormen hij aanneemt. De overheid kan haar vormende en controleeren. de taak niet tot een goed einde brengen, indien haar de instrumenten ontbreken. In de eerste (plaats wil zij een overzicht hebben van allen, die als dansleeraar optreden. Zij wil de waarborg hebben van vakkundigheid eenerzijds en moreele waarbor gen anderzijds. Zij wil de ontwikkeling van den dans inspecteeren. Zij wil ook op dit terrein de opleiding der jeugd slechts opgedragen weten aan hen, die geheel van Nederlandsdhen en Germaan- schen bloede zijn. Vervolgens werd het woord gevoerd door het hoofd van de afdeeling tooneel en dans van het departement van volksvoorlichting en kunsten, den heer F. Pr.ijno. Deze zeide o.m.: Ten aanzien van het beteugelen van uitwassen en ongerechtigheden in het onderricht en op moreel gebied zal dc op richting van een landelijke en gewestelijke dans- inspeetie u helpen. En de publiekrechterlijke be voegdheid uwer associatie zal het mogelijk maken strafmaatregelen bij overtreding door te voeren. Wat de interne organisatie betreft: de vakgroep zal worden opgenomen in het theatergilde. De lei der wordt benoemd door den voorzitter van het gilde en deze leider zal het Techt verkrijgen zijn medewerkers te kiezen. De vakgroep zal onderver deeld kunnen worden in zooveel gewestelijke groe pen als noodzakelijk blijkt en de voorzitters der ge westelijke groepen worden automatisch leden van den raad van advies rondom den leider van de vakgroep. Op deze wijze worden alle wenschen en verlangens uit alle hoeken des lands naar den een- tralem post overgebracht waar de verantwoorde - lijke leider uiteindelijk onder goedkeuring van de overheid, in belangrijke zaken de beslissingen zal nemen. De heer Kwekkeboom sprak aan het einde van den middag woorden van erkentelijkheid tot dr. Goedewaagen en den heer Primo en gaf uiting aan de dankbaarheid van de dansleeraren, die altijd de hulp van de overheid hebben moeten ontberen, doch diie eindelijk den steun gekregen hébben, waarop zij jaren lang tevergeefs hebben gewacht. in Haarlem en omgeving Een groene tuin in het hartje der stad. Haarlem heeft in zijn vele hofjes een mooi be zit. Niet alleen dat de meeste beteekenis hebben voor de oude bouwkunst, maar zij zijn ook nog steeds van veel belang voor de huisvesting van ouden van dagen, in dit geval vrouwen. Gewestelijke Arbeidsbureaux beginnen liun taak op 1 Mei. De waarnemend directeur-generaal van het Rijksarbeidsbureau heeft bepaald, dat de ge westelijke arbeidsbureaux hun werkzaamheden zullen aanvangen op 1 Mei 1941. Voetbal HET SPEL DER CLUBS UIT HAARLEM EN OMGEVING. Beschouwingen over de laatste vijf seizoenen. R. C. H. Voor vandaag vragen we de aandacht voor ons kranige R. C. H., dat ln het seizoen 1922/'23 eerst het kampioen schap der Westelijke eerste klasse en daarna den begeer den titel van landskampioen behaalde. Hoewel dit weer achttien jaar geleden is, herinneren we ons nog heel goed, welk een prettige sensatie dit Sn Haarlem veroorzaakte. Op dien Zondag 10 Juni 1923 maakte R. C. H. na afloop van den thuiswedstrijd tegen Willem II, dien de Racing met 40 won en waarmee ze kampioen van Nederland werd, ln open rijtuigen, voorafgegaan door de muziek- vereeniging Laurens .Tanszoon Coster" een tocht van het speelveld in Haarlem-Noord naar Café-Restaurant Brink- mann aan de Groote Markt, waar tot ln den nacht ge fuifd werd. Hier volgen de namen van de elf spelers, die deze onvergetelijke lauweren voor hun vereeniging geoogst hebben: Douwe Radsma, keeper: Jaap Kuyt cn „Poot" Hazevoet, achterhoede; „Muis" Geutskens. Frans Nleu- wenhuis en „Peer" Krom. middenlinie; „Nekkie" Koning. „Niec" van Dam, „Roel" Roelfsema, Paul Nachtegeller en Klaas Bockelaar. Vrijdagavond daaraanvolgende werd de feestvierende vereeniging na een triumftocht door de stad onder zeer groote belangstelling door het gemeentebestuur ten Stad- huize ontvangen en door den waarnemend burgemeester Mr. J. N. J. Heerkens Thijssen gehuldigd. Helaas moesten de enthousiastelingen,die dachten dat er geen club meer ln ons land zou zijn, die R. C. H. kon slaan, het aanzien, dat zij daarna niet alleen heel dikwijls het onderspit moest delven, maar ook dat zij een paar maal in degradatiegevaar verkeerde en tenslotte ln 1937 naar de tweede klas moest verhulzen. Slechts nog één seizoen deed de Racing zich nog eens geducht als eerste-klasser gelden; dat was ln 1931/"32. Toen eindigde zij op de tweede plaats onder den kampioen Ajax. Maar daarna ls het sukkelen gewordeh. Twee seizoenen later kon zij zich nauwelijks op de negende plaats hand haven. Slechts vier wedstrijden werden gewonnen en vier gelijk gespeeld, zoodat er 24 punten verloren gingen. Het jaar daarna ging het veel beter; de zevende plaats werd bereikt met een gemiddelde van 0.33. Vijf maal werd gewonnen en vijf gelijke spelen werden geboekt. Een toegangspoort tot het hofje dc Groene Tuin. (foto De Haas.) Vrijwel elk hofje heeft een tuin, die de trots is van de bewoonsters der woningen, die alle uitzicht hebben op het groen en de bloemetjes. Een hofje zonder tuin kan men zich moeilijk voorstellen. De plaatjes hij dit stukje zijn genomen in het Hofje de Groene Tuin en na het voorgaan de kan het eenige verbazing wekken, dat juist hier bepaald vermeld moest worden, dat het hofje een groenen tuin heeft, terwijl bij vrij wel alle andere hofjes in den naam die van den schenker is bewaard gebleven. Ja, maar ook in dien naam: „in den Groenen Tuin" zit nu juist ook een aanduiding verborgen van iemand aan wie het hofje veel te danken heeft. Tot de weldoeners van de stichting, die in 1616 ver rees, behoorde zekere Josina van Groeneven, De tuin van het hofje. (Foto De Haas) Nu is „ven" een oud woord voor moeras, weide, tuin, en de woorden „in den Groenen Tuin" wij zen dan ook niet op een lieflijken hof maar be vatten een zinspeling op den naam Groeneven. Eerst in 1686 werd het Hofje in de Warmoes- straat gevestigd. Het bevat twintig woningen voor oude, ongehuwde R.K. vrouwen. Voor het jaar 1686 was het te vinden in de Lange Veer- straat, waar nu nog een achteruitgang is, waar van we hierbij een foto geven. Dat beloofde dus weer wat voor de toekomst. Dit kwam echter, zooals hierboven reeds is opgemerkt, niet uit. R. C. H. eindigde op de laatste plaats. Ook In de degrada tie-competitie liet zij het er leelïjk bij liggen: van de vier wedstrijden kon er maar één gewonnen worden, zoodat 't Gooi de plaats van R. C. H. In de eerste klas innam. In 1937/38 was zij de Inzinking helaas nog steeds niet te boven. Het gemiddelde van l.— kon niét gehaald worden en alleen doordat haar doelcijfers iets beter waren, dan die van H. F. C., kon zij de zevende plaats bezetten. ♦In het seizoen 1938/'39 deed zij echter weer even flink als van ouds: met E. D. O. werd een hardnekkige wedloop om de eerste plaats gehouden, die door E. D. O. met slechts één punt voorsprong bezet werd. De Racing won 12 van de 13 wedstrijden en speelde drie maal gelijk, zoo dat slechts drie nederlagen geïncasseerd moesten worden. En ook in de noodcompetitie van 1939/'40 gaf R. C. H. behoorlijk partij in de 18 wedstrijden, die haar werden toebedeeld, want daar won zij er vijf van en speelde twee gelijk. Evenals alle andere clubs zal het haar dan ook wel gespeten hebben, dat het programma niet meer afge werkt kon worden, anders had zij dat seizoen wel op een hoogere plaats geëindigd, dan op de achtste van deze afdeeling, die uit twaalf clubs bestond. In het tegenwoordige seizoen, nu het weer om de pun ten gaat, doet zij, na geruimen tijd in de onmiddellijke nabijheid van de fatale twaalfde.plaats te hebben gestaan, haar uiterste best. de noodlge punten te verzamelen, die haar voorgoed uit de gevaarlijke zone brengen. We wen schen het haar van harte toe. J. H. D. K. AGENDA VOOR BEVERWIJK. VRIJDAG 4 APRIL. Luxor Theater, Breestraat: „Savoy Hotel 217" en bijprogramma, 8 uur. AGENDA TE HAARLEM. Heden DONDERDAG 3 APRIL. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Ballet „Tilly Sylon" met medewerking van de H.O.V., 7.30 uur. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15: Rede J. Sevensma, 3 uur en 7.30 uur. Rembrandt Theater: „Rosen in Tirol", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Episode", 2, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Sherlock Holmes", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: .Het gouden masker". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van schil derijen en teekeningen, 10—4 uur. VRIJDAG 4 APRIL. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: N.V. Het Neder landsch Tooneel: „L'Arlés.iène, medew. v. d. H.O.V. Rembrandt Theater: Non Stop Variété, 2.30 en 7.30 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van schil derijen en teekeningen, 10— 4 uur.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 5