PMSCH EIEREN Onze kautoxeu^ LUIDSPREKER ScUaeuMüket Uiif Uf je i/etets BEIDER BELANG Luidsprekers Qddfohwity Muziekgilde zal binnenkort worden opgericht s Ir. Mussert sprak te Amsterdam. geslolêïTzfin] 'tSrillenhuis TE KOOP GEVRAAGD HUIZEN TE KOOP GEVRAAGD Hooge Prijzen Lessen Orkesten worden in drie klassen ingedeeld 's-GRAVENHAGE, 7 April. Hedenmiddag is op het departement van volksvoorlichting en kun sten op uitnoodiging van den secretaris-generaal een groot aantal musici samengekomen, waarbij de plannen, welke de overheid ten aanzien van het muziekleven koestert, werden uiteengezet. De secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten sprak er allereerst zijn vreugde over uit, dat hij onder de vooraanstaande musici prof. dr. Willem Mengelberg kon begroeten, terwijl hij ook prof. Snijder hartelijk welkom heette. Vervolgens hield dr. Goeaewaagen een korte rede. Wat is volksche muziek, zoo vroeg hij. Zij is niet primitieve muziek. Bach is volksch omdat zijn mu- ziek uitdrukking geeft van den tijdgeest, welke ook in Leibniz bijv. tot uitdrukking komt. Volksche muziek beteekent ook niet: muziek, die direct en voor een ieder begrijpelijk is. Wel is volksche muziek uitdrukking van één volksgeest, van één algcmcenen cultuurstijl, van één geestes houding. Zij is de eenheid van hoogere en popu laire muziek, de uiting van één traditie, in hoog en laag gevarieerd. In iederen grooten muziekstijl speelt het volks lied een buitengewone rol. Het volkslied is voor volksche muziek onmisbaar als inspiratief moment. Vervolgens sprak de heer J. G. Goverts oven Muziekgilde en overheidsbemoeiing met muziek. Deze zeide o.m.: Het departement van volksvoorlichting en kun sten zal alle kunstenaars samenbrengen iri een groot lichaam: de toonkunstenaars zullen daarin het muziekgilde vormen, de tooneelkunstehaars het tooneelgilde, enzoovoorts. En elk dezer gilden zal zichzelf besturen. Elke kunstenaar heeft het recht en de plicht tot zijn gilde te behooren wanneer hij aan zekere normen van bekwaamheid en betrouw baarheid voldoet. Daarvoor zullen richtlijnen wor den opgesteld. Wie niet tot 'het gilde wordt toege laten, mag niet meer naar buiten als kunstenaar optreden. Daarmede is het beroep meteen gezui verd. de titel erkend, de naam beschermd. En reeds daarmede zijn al duizend zorgen van den kunste naar afgenomen. Mededeelingen van den heer J- G. Goverts scholen en de mogelijkheid om onbemiddelde ta lenten dezelfde kansen te geven als de beter ge situeerden. Met betrekking tot de amusementsmusici, zeide de heer Goverts, dat deze weer in de groote fami lie der musici zullen worden opgenomen, inplaats van ze verder te laten wegzinken in het moeras van smaakbedervende wancultüur. Sluit iemand zich liever op in zijn waan en af wachting, laat hij zijn gang gaan. Maar zou hij openlijk of. bedekt tegen overheidsmaatregelen ageeren, dan toont hij zich vijand van den Neder- landschen toonkunstenaars-stand, van het Neder- landsche volk: dit heeft consequenties. Laten zij, zoo besloot de heer Goverts zijn toespraak, die nog altijd niet gemerkt hebben, dat er iets in de wereld onherroepelijk aan het. veranderen is, dit bedenken. Dit heeft niets te maken met partij politiek, d-och met de evolutie van de geschiedenis. Na deze rede, waarmede de aanwezigen luide hun instemming betuigden kondigde de heer Go verts aan; dat als een gebeurtenis van symbolische beleekenis, in het kader van deze bijeenkomst van musici voor het eerst muziek zou klinken op een departement. Het Zepparonï-kwartet speelde vervolgens het strijkkwartet van Dirk Schafer, die tien jaar ge len stierf. Hierdoor werd niet alleen deze groot meester onder de Europeesche pianisten, die tij dens zijn leven niet die erkenning kreeg, waarop hij recht had, geëerd, maar het departement wilde het ook zien als een bewijs van zijn innige ver bondenheid met de Nederlandsehe toonkunst" en den Nederlandsohen toonkunstenaar. Tenslotte werd thee rondgediend. (A.N.P.) OPRICHTING MUZIEKGILDE ZEER BINNENKORT TE VER WACHTEN. Het muziekgilde, welks oprichting bij verorde ning in zeer korten tijd te wachten is, zal de dub bele taak die het wacht, met spoed en in de volg orde van de urgentie ter hand nemen: le. het op ruimen van misstanden: 2o. de opbouw van een gezond en organisch gedacht muziekleven. Het is een eerste noodzaak, dat een der ergste schandvlekken van de achter ons liggende jaren de - hongerloon en van honderden orkestleden spoedig wordt weggenomen. Thans is nu ernstige bestu- deerïng het volgende plan gereed, dat de sanee ring der orkesten beoogt: De orkesten zullen in drie opklimmende salaris klassen worden verdeeld, al naar hun belangrijk heid voor stad of streek. Voor elke klasse en voor eiken speler zijn minimumtarieven vastgesteld, die zullen moéten worden toegepast zoodra het mu ziekgilde en de regeering daaraan hun fiat hebben gegeven. Het systeem van belooning naar dienstja ren zal worden vervangen door belooning naar prestatie, door gedifferentieerde opklimming van lessenaar tot lessenaar. Dit brengt ook in de or kesten zelf een groote verandering mede, die het speelpeil belangrijk ten goede zal komen. 'Verder zal ook de bezetting aan een minimum gebonden zijn. nl. 56 spelers voor de 3e klasse (inplaats van de huidige c.a. 45). 66 voor klasse 2 (inplaats van 60/65). 79 voor klasse 1. Hierdoor krijgt elk orkest een-goed stri.ikersensemble en het is in staat allé werken, vooral der moderne litteratuur, uit te voe ren zonder wanverhouding in de groepen. Voor tientallen zal de nieuwe regeling meer dan een verdubbeling, soms zelfs het drievoud -van, hun salaris beteekenen. Zij verdienen het, die dappere collega's, die bij steeds stijgenden arbeid steeds grootere kortingen op hun salarissen kregen en toch steeds weer klaar stonden naar beste krachten hun cultureel werk voor 60 tot 100 gld. per maand te verrichten. Ook een redelijke pensioenregeling zal tot stand komen. Een dergelijke ingrijpende maatregel kost geld Op het oovenblik verloonferi de 8 bestaande orkes ten ruim 8 ton, alleen voor de orkestleden. Bij de nieuwe regeling zal bïina 14 ton worden vertoond, •dat is bijna 600.000 gld. meer. Neemt men de 'hui dige omstandigheden eens even als basis, met alle tekorten, waaronder de orkesten thans lijden en neemt men aan, dat geen particulier geld boven het tegenwoordige kan worden gevonden, dan zou de overheid, indien zij de zorg voor de orkesten op zich zou nemen, ongeveer een millioen gulden subsidie moeten geven. Dit is echter de bedoeling niet. Een ingrijpende hervorming van het orkest wezen, een centralisatie van beleid, een uitwisse ling van orkesten en dirigenten, een uitbreiding van de speelmogelijkheden in de provincie, en voor al een geleide organisatie van het publiek, dat den weg naar de concertzaal moet leeren vinden, zul len een totaal anderen toestand op dit gebied scheppen. Ook de zich thans in reorganisatie be vindende Nederlandsehe omroep zal de orkesten veel meer dan tot nog toe in de programma's be trekken. Het is duidelijk, dat de boven geschetste sociale verbetering voor de orkestleden niet van vandaag op morgen tot stand kan komen. Het departement heeft echter goede hoop in dien tusschentijd reeds zoodanige overgangsmaatregelen te kunnen nemen, dat.de schrijnendste onrechtvaardigheden in de sa- la rieering verholpen kunnen worden. De normaliseering der salarissen zal de orkesten voor het uiteenvallen der ensembles behoeden, en hiermede is dan tevens .een groot cultureel belang gediend. Met betrekking tot de cultuurkamer merkte de heer Goverts op, dat deze staat onder leiding van den secretaris-generaal en een publiekrechtelijk li chaam is. Het muziekgilde bestaat uit de vakgroepen; een ieder die lid is van zoo'n vakgroep behoort recht streeks tot de cultuurkamer, zonder inmenging van een of andere vereeniging. De vereen igingen wor den hierdoor overbodig; dit wil niet zeggen, dat alle vereen igingen van musici, die vaak uitstekend voorbereidend werk hebben gedaan, moeten ver dwijnen. Het is denkbaar, dat sommige ervan door den voorzitter van de cultuurkamer in staat worden geacht, de haar op te dragen taken te ver vullen, al zullen deze taken wellicht een. anderen zin en strekking hebben dan waarvoor de vereeni ging oorspronkelijk opgericht was. De beslissing hierover hangt t'en nauwste samen met het karak ter dier vereen i gingen en met de bereidheid der besturen, in voorgenoemden zin, onder leiding van het gilde, loyaal mede te werken met de overheid. OPHEFFING WERKLOOSHEID ONDER MUSICI. Het muziekgilde heeft voorts tot taak de werk loosheid onder de musici op te heffen. Dit moet geschieden: a) door beroepsbescherming en ar- beidsverbod voor onbevoegden; door tarief verorde ningen. daar saneering van de z.g.n. „muziekscho len": b) door invoering van muzielconderrieht op de lagere en middelbare scholen, waardoor na her scholing vele musici tewerkgesteld kunnen wor- De taak der N. S. B.-ers. AMSTERDAM, 7 April. In het Concertgebouw en in twee zalen van „Bellevue" te Amsterdam heeft vanavond de N.S.B. openbare vergaderingen belegd, waar de leider der N.S.B., ir. A. A. Mussert, en de heer J. L. H. de Bruin als spreker optraden. Er was zeer veel belangstelling voor deze vergade ringen en zoowel in de groote zaal van het Concert gebouw, als in de beide zalen van „Bellevue" was geen plaatsje onbezet. In het Concertgebouw, dat sober en stijlvol met rood-zwarte vlaggèn en N.S.B.-emblemen, was ver sierd, werd de bijeenkomst opgeluisterd door het Amsterdamsche W.A.-orkest onder leiding van Ch. Schoenmaker. De vergadering werd hier geopend door den pro- gandaleider van het gewest Noord-Holland, den heer J. de Haas, die er op wees, dat in drie zalen meer dan vijfduizend Amsterdammers bijeengeko men waren om naar het woord van ir. Mussert te luisteren. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer J. L. H. de Bruin. Wat wij nu beleven, zoo zeide hij, is de grootste sociale revolutie, die er ooit geweest is of nog komen zal. In Duitsehland is een wereld- en levens beschouwing geboren, die er toe zou moeten leiden, dat de pilaren van het kapitalisme in een stormloop zouden worden weggevaagd. Daarom zal deze oor log de menschheid doen kiezen tusschen den weg der verdrukking gebaand door het kapitalisme en den weg der bevrijdenis begaan door het socialisme. Het gaat er thans dus niet om pro-Duitsch of pro- Engelsch te zijn, doch om pro-gerechtigheid te zijn. Wij leven in een niéuwen tijd en moeten ons be wust open zetten voor het nieuwe dat gebracht wordt ter wille van ons volle. Het rtationaal-socialisme is de b'loedsverbonden heid en de lotsverbondenheid van een volk. Het gaat er alleen om of men den weg tot bevrijding van ons volk wil volgen. Het gaat er niet om haat te kweeken -tegen den Engelschen mensch, maar tegen het democratisch kapitalisme, dat men in Engeland belichaamd ziet. Na de pauze betrad de leider der N.S.B.ir. A. Mussert, die met stormachtig gejuich en houzee- geroep werd ontvangen, het podium om de ver gadering toe te spreken. REDEVOERING IR. A. A. MUSSERT. Wij leven in een zeer bijzonderen tijdr zoo zeide de leider der N.S.B., en eenmaal reeds hebben wij van 19141918 daarvan een voorproefje gehad. De ouderen onder ons hebben toen bewust meege leefd en thans leven wij nog bewuster mee. Een voudig is deze tijd niet, want deze groote tijd heeft voor ons groote bezwaren. Wanneer men op het oogenblik menschen ziet, die bekommerd kijken, dan kan men weten, dat dit geen nationaal- socialisten zijn. Het verschil tusschen ons en deze menschen is, dat wij niet alleen de bezwaren, doch daarenboven het grootsche kunnen zien, omdat wij weten, dat de tijd zal aanbreken, waarin een nieuw en rechtvaardig Europa zal ontstaan. Er zijn honderdduizenden menschen, die het ge loof hebben, dat de dag zal aanbreken, waarop men naar Scheveningen zal trekken, de gevluchte regee ring zal inhalen, en liedjes zal zingen waarna alles weer verder zal gaan als voorheen. Maar zoo zal dat niet geschieden. Wanneer inderdaad Engeland en Amerika hier troepen aan land zouden zettenv/als er hier inderdaad gevochten zal worden, blijft er niets van ons land over. Hoe kan men dan verlangen naar een dergelijke landing, die alleen de Bolsche- wistische chaos tot gev.olg zal hebben. Van 1914:1918 hebben wij op de wip gezeten en den eenen dag hebben wij toen een trap van linies en den anderen dag een trap van rechts ge kregen. Dat hebben wij nu weer geprobeerd, maar de trap, die wij nu gekregen hebben, is zoo hard geweest, dat wij er afgerold zijn. De heer Mussert memoreerde vervolgens het verloop van den oorlog. Na Polen, Noorwegen, Nederland, België en Frankrijk is nu Joego-Slavië gevolgd. Over drie weken zal ook dit land bezet zijn en de Joego slavische regeermg zal in Engeland ziften met het bankconto. Nu zegt men: „Amerika gaat mee doen", maar men vergeet, dat er nog een groote waterplas tusschen de beide werelddeelen ligt en het is niet gemakkelijk deze plas over"te zwemmen aks men getorpedeerd is. Hitier zal winnen en hij is de man op wiens schouders de taak rust een nieuw. Europa op te bouwen. Ik ben een vurig Nederlander en wan neer ik zou kunnen veronderstellen, dat Hitier na den oorlog Nederland zou koeieneeren, zou ik vuriger voor Engeland en Amerika zijn dan de vurigste Jood. Maar ik heb het geloof en de over tuiging, dat Hitier het beste met ons voor heeft, dat. hij Europa onder den druk van Engeland zal weghalen en sociaal zal bevrijden van het kapi talisme en het Jodendom en Nederland de plaats zal geven, welke het toekomt, voor zulk een Europa zal men zijn leven moeten inzetten. Mijn geheele politiek is gebouwd geweest op het ge loof, dat Hitier niet alleen ons de plaats zal geven, die ons toekomt maar dat hij bovendien wenscht, dat wij een sterk volk zullen zijn. Wanneer wij er niet waren, zou Nederland een deel van Duitsdhland worden. In 1937 hebben wij geen toekomst meer. Wij zijn er om gehoond en itgelachen. Thans echter weet men zeker, dat ons land zonder de- N.S.B. zeker geen toekomst meer kan hebben. De sociale positie van Nederland besprekend zeide ir. Mussert. dat er vier tot vijfhonderddui zend menschen van 1930 tot 1940 waren uitge schakeld bij het productieproces. Deze menschen leefden aan den rand van den afgrond. Dat was de welvaartspolitiek van de regeering, die dui zend millioen uitgaf aan fortificaties en verdedi gingswerken, welke in drie en een halven da-;_ verdwenen waren, die duizend millioen aan goud naar Amerika stuurde, en die Indië van ons af sneed. Na weggeloopen te zijn. hebben deze heé- ren toen zij veilig zaten de Nederlanders aan gezet tot sabotage en zij zijn oorzaak geworden, dat onze jongens tegen den muur zijn gezet. Wij moeten niet klagen, maar ons verbazen, dat wij •het er tot nu toe zoo goed hebben afgebracht. Vergeleken .bij België en Frankrijk leven wij hier :n een paradijs. Ondanks alles houd ik miin onver woestbaar geloof in de overwinning van de sociale gerechtigheid, die zich reeds aankondigt door voorposten als de Winterhulp, boerenland in eigen hand en het verdwijnen van kweekeiingen met acte en de veel te groote klassen. Spoedig ook hoop ik het einde te kunnen constateeren van het slavenwerk, dat men rijwielplaatje noemt. Het is thans voorjaar en het wordt schoonmaak tijd.' Eens per jaar houdt de huisvrouw schoon maak en in een volk is het eens -per honderd jaar n-oodig schoonmaak te houden. Wij hebben gevochten en volgehouden. Wij zijn in gevangenissen geworpen en wij zouden ver moord of naar Engeland gebracht zijn, als de Duitsche troepen niet zoo snel zouden zijn opge rukt. Omdat wij niet tegen maar voor het Duit sche volk zijn, staan wij nog steeds in een hoekje, dat ik niet nader kan aanduiden. Wij zien thans nog de mannen in witte broek en gewapend met tennisrackets. Hun kan het niets schelen wat er met ons volk gebeurt, als zij hun pretjes maar behouden. Deze menschen interesseeren ons niet, maar de anderen, die in de veronderstelling leven, dat wij het volk verraden hebben en daarom te genover ons staan, moeten wij-tot andere gedach ten brengen. Naar hen moeten wij gaan om hen te overtuigen en in onze rijen te brengen. Bij ons is geen plaats voor profiteurs, maar alleen voor overtuigde menschen. Het is de taakvan de N.S.B.'ers 'hen te over tuigen, dat wij ons volk willen leiden naar een betere toekomst. Als ge daarin slaagt en ons volk sterk en krachtig geworden is, dan teeken ik weer voor honderd jaren Nederland. (A.N.P.) Voetbal V. S. V. speelt tegen Haarlem. Lastige wedstrijd voor E.D.O. Het programma voor Maandag 14 April (Tweede Paasch- dag) voor de clubs uit Kennemerland luidt: V. S. V.—Haarlem WatergraafsmeerH. F. C. H. B. C.—Hilversum Volendam—R. C. H. E. D. O.Hercules De KennemersH. V. C. T. Y. B. B.—Kinheim De Zeemeeuwen—Beverwijk Santpoort—Bloemendaal SchotenOnze Gezellen D. E M.—Zandvoort BESLISSINGSWEDSTRIJD A. D. O.—D. H. C. OP 20 APRIL. Naar de N. V. B. mededeelt, zal de beslissingswedstrijd om het afdeelingskampioenschap tusschen A. D. O. H. C. op 20 April a.s. worden gespeeld. De plaats en het terrein van de ontmoeting is echter nog/ niet vast gesteld. Dammen den: c) door d. uitbreiding van de volksmuziek- reeds gezegd: zonder de N.S.B. heeft Nederland Om het persoonlijk kampioenschap van Nederland. Keiler en Bom winnen opnieuw. (Van onzen damredacteur). Zondag j.l. werd ln „Lommerrijk" te Hillegersberg de achtste (voorlaatste) ronde van den v/edstrijd om het per soonlijk kampioenschap van Nederland gespeeld. Het is reer een ronde van beslissingen geworden! Voor deze ronde bestond buitengewoon groote belang stelling, waaraan het feit, dat bij het ingaan dezer ronde de titelhouder R. C. Keiler met gelijk aantal punten uit 6 partijen) met den Haagschen kampioen J. M. Bom op de eerste plaats stond, niet vreemd was. Alle belangstelling concentreerde zich dan ook op de partijen Keiler—Blom en Bom—Druyff, omdat deze beide partijen waarschijnlijk van beslissenden invloed op den einduitslag zouden zijn. Allereerst laten wij de uitslagen der in deze ronde ge speelde partijen volgen. Deze luiden als volgt: R. C. Keiler (Amsterdam) wint van J. Blom (Rotterdam). P. J. van Dartelen (Zandvoort) wint van G. E. Hart man (Nijmegen). J. M. Bom ('s Gravenhage) wint van I. Druyf J (Amsterdam). W. v. d. Kraan wint van. J. de Krijger (Amsterdam). Ph. J. Ham (Rotterdam) was vrij. C. Keiler (Amsterdam) wit. J. Blom (Rotterdam) zwart. De Rotterdamsche kampioen Blom speelde „in eigen huis" tegen den titelhouder Keiler en misschien juist daarom speelde de Rotterdammer met groot zelfvertrou wen en veel bravour. Keiler liet zich echter hierdoor geenszins intimideeren en slaagde erin op de hem eigen meesterlijke wijze den Rotterdammer gedecideerd te -klop pen, alhoewel Blom in het eindspel de remise verzuimde! G. E. Hartman (Nijmegen) wit. P. J. van Dartelen (Zandvoort) zwart. Van Dartelen heeft dit tournooi op fraaie wijze be ëindigd door zijn laatste partij tegen den Nijmegenaar Hartman op overtuigende wijze te winnen. De opening verliep als volgt: 32—28 (18—23) 34—29 (23 32) 37 28 (12—18) 41—37 (7—12) 46—41 (1—7) 37—32 (19—23 28 19 (14:34) 40:29 (10—14) 37 (14—19) 45—40 (5—10). Hierna ontwikkelde zich een aantrekkelijke strijd om het bezit van het centrum, welke tenslotte in het voor deel van zwart eindigde. Zwart bouwde nu zeer taktisch :ijn stelling op en drong wit steeds meer op de flanken terug. De Nijmegenaar werd dan ook geheel in de verde diging teruggedrongen en reeds in het middenspel was zijn positie hopeloos geworden. In den volgenden stand: Zwart: 4. 7, 9. 12/19. 23, 25. Wit: 26, 27, 29, 30; 33'35, 38, 39. 42'44, 49 speelde zwart (17—22!) 38—32 (22 31) 26 37 (14—20!) en nu wit aan verlies niet meer ontkomen. Immers 30—24 (19 30) 35 24 wordt steeds verhinderd door (1822) enz., zoodat dus de opsluiting van wit's korten vleugel doode- lijk is. Er volgde: 27—31 (13^17) 31—26 (17—22!) 32—27 (22 31) 26 37 (7—11) 37—32 (11—17) 33—28 (20—24!) 29 20 (15 24) 39—33 (9—14) 43—38 (17—21!!) 48—43 (18—22!) 28:26 (23—29!) 34 23 (19 50) en wit gaf op. J. M. Bom ('s Gravenhage) wit. I. Druyf Jr. (Amsterdam) zwart. De I-Iaagsche kampioen Bc^ri slaagde erin den Amster- damschen kampioen Druyf te kloppen en daardoor gelijk met den titelhouder Keiler de eerste plaats te blijven be zetten. Bom kreeg in deze partij meer dan hem toekwam, want Druyf werd het slachtoffer van zijn eigen damblind- heid, waardoor Bom al zeer goedkoop aan twee punten kwam. J. de Krijger (Amsterdam) wit. W. v. d. Kraan (Dordrecht) zwart. Na een aanvankelijk kalm begin compliceerde wit de partij om zich kansen te scheppen. Immers door een over winning zou de Amsterdammer nog fraaie kansen op den titel behouden hebben. Zwart Het zich hierdoor echter niet van de wijs brengen en stelde hier zuiver positiespel tegenover. Tot in het middenspel ging de strijd gelijk op. doch inplaats van genoegen te nemen met een gelijk spel, probeerde wit de partij te forceeren. offerde geheel on- noodig een schijf om doorbraak naar dam te kunnen be werkstelligen en.... faalde volkomen in zijn berekening. Zwart profiteerde hiervan op krachtige wijze eri maakte dan ook eenige zetten later een einde aan de partij, hier mede wit zijn eerste verliespartij in dit tournooi be zorgende. TANDARTSEN Hennemaii en Harlong van Ark WOENSDAG a.s. GEEN spreekuur. BIJWERKEN LEERLINGEN M.O., U.L.O. enz. door gepens. hoofdonderwijzer met akten Wiskunde, Frans, Engels a 1.25 per uur. BEGEMAN, Wijkeroog- straat 12, Velsen. zullen VRIJDAG 11 en ZATERDAG 12 APRIL A.S. den geheelen dag DE NEDERLANDSCHE BANK N.V. Correspondentschap IJmuiden DE TWENTSCHE BANK N V. ROTTERD. BANKVEREENIGING N.V. te IJmuiden. Zoeltl U een Ideaal van een ■JONGST! BEDIENDE? piaah een VAN HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERIJ. WIJZIGING PERSBERICHT BETREFFENDE VERLEN GING GELDIGHEIDSDUUR VAN TOEWIJZINGEN VOOR KAAS EN VLEESCH- WAREN. De secretaris-generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend. In afwijking met de onlangs ge dane mededeeling betreffende de verlenging van toewijzingen voor kaas en vleeschwaren is thans be paald dat de geldigheidsduur van de toewijzingen voor vleeschwa ren, welke een vervaldatum heb ben, gelegen tusschen 14 Maart en 30 April a.s. wordt verlengd tot en met 30 April 1941. De geldigheidsduur van de toe wijzingen voor kaas, welke een vervaldatum hebben, gelegen tus schen 31 Januari j.l. en 30 April a.s. wordt eveneens verlengd tot en met 30 April 1941. Want BEIDER-BELANG is niet bang f De welbekende K I K I ZEEPPASTA onovcrtreffelijk, kost bij ons 22 cent 3 pakjes SCHUURPOEDER bij ons 10 cent WEG MET DIE ZEEPZORGEN, MOEDER' IV2 pond prima prima ZEEPPASTA voor 2S cent. NOG VOORRADIG PRIMA PRIMA KOFFTF SURROGAAT PER HALF POND 49 CENT Komt bij ons Uw bonnen inwisselen, wij hebben voorraadj Koopt dus in IJmuiden's Winkelbedrijven OFFICIBÊLE PUBLICATIE van liet Departement van Landbouw en Visscherij. Bereiding van producten met on dermeik. Het Rijksbureau voor de voed selvoorziening in oorlogstijd <^eelt mede dat in de Nederlandsehe Staatscourant is gepubliceerd het Zuivelbesluit 1941 (bereiding van producten met ondertitelic). In dit besluit is bepaald dat het als be drijf bereiden van alle soorten chocoladedranken pap, vla, con sumptie-ijs ijscompositie of ijs-' mix of ter .vervanging dan wel ter bereiding hiervan dienende pro ducten, met boter, met andere melk" dan ondermelk of karne melk, of .met andere melkproduc ten dan ondermelk of karnemelk reconcentreerden vorm, is ver boden. Het bereiden van con sumptie-ijs uit ijscompositie of ijsmix welke voor den dag van in werkingtreden van het besluit be- •eid zijn, is echter tot 1 Juni a.s. toegestaan. Onder ondermelk wordt in dit besluit verstaan, ondermelk met een melkvetgehalte van ten hoog ste 1/10 procent. Eveneens is hel erboden als bedrijf pap en vla orhanden te hebben, te verhandelen, af te le veren of te vervoeren, welke be reid is uit andere melk dan on dermelk of karnemelk of uit an dere dan magere melkproducten. Aangezien van chocoladedran ken, ijscompositie of ijsmix eh an consumptie-ijs nog voorra den aanwezig zijn, zal voor deze producten een vérbod als in de oorgaande alinea voor pap en vla gesteld eerst later in werking tre den, ten einde voorraadliouders gelegenheid te geven hun voor raden te ruimen en wel voor cho coladedranken en voor consump tie-ijs, ijscompositie of ijsmix op Juni a.s. OFFICIEELE PUBLICATIE van het Departement van Landbouw en Visscherij, Distributie van koffie thee en kof fiesurrogaat. - Koffiesurrogaat kan worden verstrekt op Wehr- niachtmarken voor koffie en thee. De Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en 'issclierij maakt het volgende bekend met betrekking tot het afleveren van koffiesurrogaat te ren afgifte van Wehrmaehtmar- ken. Zooals bekend geeft elk der in omloop zijnde Wehrmachtmarken voor koffie en thee recht op het koopën van 15 gram koffie of 2 gram thee. Daar thans koffie surrogaat in distributie wordt gebracht, geven de Wehrmacht marken voor koffie of thee in den vervolge tevens recht op het koo- pen van 30 gram koffiesurrogaat. Met nadruk wordt er dus op gewezen, dat de Wehrmachtmar ken, niettegenstaande daarop, uit sluitend de aanduiding ,,15 gr, Kaffee. 2 gr Tee" voorkomt, recht geven op 30 gram koffiesurrogaat. PR O VINCIALE PI J B LICATIE van het Departement van Landbouw en Visscherij. Aflevering van wikken en lupinen door den handel. Teneinde misverstand te voor komen maakt de Provinciale Voedselcommissaris voor Noord- Holland bekend dat de afleve ringen van wikken en lupinen door handelaars aan telers of handelaars onderling normaal kunnen doorgaan. De afleveringen van genoemde producten van te lers aan den handel mogen echter niet plaatsvinden I £e" n&rcl v°or Vakopticien Kanaalstraat 86. Telef. 5460, IJmuiden Velserduinweg 250, IJmuiden-Oost, Staaqsche Ttladevaksdmi SCHEYBEECKLAAN 22, Beverwijk Dagelijks lnsciirijving van leer lingen. Opleiding voor Costumiêre Coupeuse, Onderwijzeres. Naaien en Knippen voor eigen gebruik, Mej. A. Scheepbouwer, Gediplomeerd leerarei oud goud, zilver en diamant. Hoogste prijs geeft C. FORTGENS, Groote Houtstraat 6, Haarlem. in KENNEMERLAND, gr. en kl. objecten. Br. met uitersten pr., lasten en ligging onder nr. B 192 aan het Bureau van dit Blad. UIT KENNEMERLAND e 13 Regels 30 cent Elke regel meer 10 ct. (uitsluitend bij vooruitbetaling) ORGEL 'gevr. d. partic- tot f 150 Aanb. m. prijs, merk, aantal re gisters no. G 2655 bur. v. d. bl. Te Santpoort gevraagd een fl. ZELFSTANDIG MEISJE tot 5 u. Loon f 6- Niet onder 20 jaar. Aanm. na 8 uur Mevr. Davjds, Harddraverslaan 10. TE KOOP: wieg, kinderledikant, droogrek, linnenkast (uit elkaar) en gereedschapskist. Schoon- oordstr. 44, Velsen-Noord. Dame zoekt 1 of 2 ZONNIGE KAMERS m. keuken. Omtr. Wa tertoren. Br. met uitersten prijs IJ 494 bur. van dit blad Té koop agb. prima solide KIN DERBOX. Ladderbeekstraat 51, Velsen-No'ord Direct gevr. voor de a.s. Paasch- drukte NET MEISJE voor was- schen en inkrullen. Maison Oerle- mans, Kermemerlaan 59, IJm. Gevr. NET MEISJE van half 9- half 6. Aanm. tusschen 6 en 7 uur Kruidbergerweg 67, Santpoort. TE KOOP heerenfïets met. lamp f 10. Engelmundusweg 89. IJmui- den-Oost TE KOOP 4 witte slagersjassen, leeftijd 15-16 jaar. Hoofdbuurt straat 5. Velsen. Te koop MOTORRIJWIEL Ariel 500 c.c. Br. IJ 493 bur. v.d. blad Wie heeft voor moeder m. jonge tje van 1V2 j. WANDELWAGEN TJE en wat kleertjes? Br. IJ 492 bur. van dit blad TE KOOP een paar z. g. a. n. leeren laarzen mt. 43 a 44. Hoog 60 cM. Een paar dito voetbalsch. m. 39. Tevens een transportrij wiel. Elzenstr. 18, IJm.O. TER OVERN. AGB. witte linnen Ind. cost., gesL en open jassen, gesch voor kappers, kellners. Julianaweg 37, Wijk aan Zee. Te koop gevr. VOETBALPAK (V.S.V.). Br onder ho. B 193 bur. van dit blad Jon Eredame vraagt les in WATER GOLVEN. Br. niet cond.. ond. no. 19S Wensing-'s Adv. Bur. Haarlem. Een blok van VIER SOLIDE WONINGEN TE KOOP. Goe den stand. Omtrek Water toren. Br. U 600 Bur. v. d. Bl. voor gedragen Heeren-, Dames- en Kinderkleeding. OVERBEEK, Jansweg 59 Opleiding gevr. voor BKLASTI.VG CONSULENT. Br. m. prijsops- eJ tijdsduur G 3669 bur. van dit bh Heer wensoht één avond p. huis te Bentveld, ENGELSCH* SPRAAKLES. Br. m. opg- enz. G 3668 bur. van dit blad- D UITSCHE CON VERSA'WSj gevraagd, l-iefst van Condities G 3GG4 bur. van ditN* Bijles gevr. v. WIS- EN door leerlinge le kl. H. B. S- G 3613 bur. van dit blad.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 6