IJmuider Courant De Oorlogs- fgbeurtenissen. Nachtelijk optreden van sterke Duitsche luchtformaties. Duitsehe opmarsch vordert. De nieuwe vleeschbonnen. Het extra ei. IJMUIDEN BEVERWIJK f JAARGANG NO. 134 «n» Lour«n» Coster, Maatschappij voor ^„t-Ultgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. ,at 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Kiiidaf Courant: Kennemerlaan 42, lümuiden, filjloon 5301/ Postgiro 310791. Alle Advertenties, cp;eg«ven jpganomen voor dit blad, worden kosteloos in 'de Kennemer Courant. DAGBLAD VOOK VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dirertiei P W PEEREBOUM EiN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur, ROBERT PEEREBOOM W OENSDAG 9 APRIL 1941 Abonnementen per week 0.13V», per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.70, elke regel meer ƒ0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10. jn de vroege morgenuren van Zondag den April de geweldige Duitsche militaire jjj ,jen Balkan werd ingezet is een belang de nieuwe phase in den oorlog ingetreden. Zeer «troerig reeds van Duitsche zijde medegedeeld en overwegingen tot dezen veld- hebben geleid. De kern van de zaak is dat Joego-Slavië de kans had gegeven zich \oor ns|Uiting bij een Europa onder Duitsche lei- ij' ujt te spreken, dat het dit aanvankelijk ook ïëel gedaan had doordat zijn regeering toetrad türiemogendhedenpact, dat daarop een staats- door den jongen nog juist minder- koning Peter en een regeering-Simowitsj -li die aanvankelijk ten aanzien van de bui- ciaidsche politiek scheen te aarzelen, maar in- mobilisatie-maatregelen nam en de gege id kans tot handhaving van de aansluiting bij het behoud van den vrede verwierp. In een «ode van twaalf dagen, waarin de spanning steeds gjju en de talrijke Duitsche bevolking in het ki een vijandige behandeling ondervond, die haar K uitwijken noopte, werd het langzamerhand dui- dijlc welken kant het opging. Ook voor ons hier ffest-Europa, die op zoo grooten afstand van dit We strijdtooneel zijn. Dit moest wel leiden tot m Duitschen veldtocht, die op 6 April begon met snellen inzet: op verscheidene plaatsen trokken Duitsche legers over de Joego-Slavische en ■icksehe grenzen en maakten vorderingen van 30 (5 KM., grens-stellingen overmeesterend. Ook de nhtmacht kwam onmiddellijk sterk in actie. Het bekend dat Engeland troepen aan land gezet «ft in den Balkan en dus blijkt in alle opzichten Joego-Slavische optreden in samenwerking ül de Engelschen, die daarmee een inval op het apeesche vasteland ondernomen hebben, ge biedt. Vin bevoegde Duitsche zijde in Den Haag zijn iaën belangrijke verklaringen omtrent het te Pfjchten verloop van den strijd afgelegd, «.-in werd gezegd dat als de kliek te Belgrado d voorstelt dat de moderne oorlog zooiets is als Balkanoorlogen van vroeger, waarin het met op kleine schaal min of meer genmede- g, men spoedig zal merken dat men zich ail vergist. Anderzijds stelt men zich van Duït- zijde geen militaire wandeling voor. Het ter- i is gecompliceerd en moeilijk zooals wellicht ps elders in Europa. Ook een vergelijking met wegen gaat niet op, .aangezien men daar nog ji de beschikking had over een zeker aantal «de, tamelijk breedë wegen. In den Balkan zijn een goede wegen of ze zijn zoo smal; dat slechts ■jichtings-verkeer mogelijk is. Daarbij zijn er ::?e bergen,, soms stijgend tot een paar duizend ifer hoogte in een woest landschap met diepe E.en, snelstroomende rivieren, kortom velerlei itiurlijke moeilijkheden. Zelfs een tamelijk ge- hikig-uitgerust leger zou hiervan voor zijn tegen- ai nog ruim partij kunnen trekken. Ten aanzien van de Serviërs, die in dit uit vele zeerheden in Versailles samengestelde volk ïbts een derde van het geheel uitmaken, maar hebben gedreven tot de gevallen oorlogs-beslis- n? en dus wel vele belangrijke posities zullen netten werd verklaard, dat zij als taaie en dap- ne tegenstanders bekend staan. Waarschijnlijk de Serviër zich als gelijkwaardig tegenstander »r den Duitschen soldaat gedragen zelfs zonder ophitsing, die in dit geval zoo'n groote rol heeft l«poeld, Ook moet men niet te veel speculeeren de verdeeldheid van het Zuid-Slavische volk, snt men zal de verschillende nationaliteiten wel «danig over de onderdeelen gedistribueerd heb- dat hun invloed wordt geneutraliseerd. Kort- men hoeft niet zoo spoedig groote successen te "rwachten, des te minder omdat vermoedelijk het titsche opperbevel onnoodige offers zal trachten vermijden, den oorlog niet zal willen forceeren, tai stelselmatig voorwaarts zal willen gaan, wat Kden aard der zaak. tijd kost. Op een bliksem- behoeft men met andere woorden niet te re- -«i, evengoed echter is de Duitsche overwinning, ^hier, verzekerd. ƒ01 zoover deze verklaringen van bevoegde Duit- zyde. avië bezit een totale oppervlakte van '555 vierkante kilometers, is dus ongeveer zeven tal zoo groot als Nederland en lijkt overigens, zoo- bovenstaande blijkt, volstrekt niet op ons e 'and' Het is bovendien veel en veel dunner '°M, want. het telt maar ongeveer veertien mil- inwoners, die zooals gezegd sterk verdeeld J!^® wel een twaalftal nationaliteiten. Het tal- zUn de Serviërs en de Kroaten, die tezamen °nSeveer tweederden der bevolking vor- j®< maar dan vindt meri er nog meer dan een r-oon Slovencn, een paar honderdduizend andere millioen Duitschers, een half mil- aren en verder Albaneezen, Roemenen, fefeu. Grieken, Italianen i ta van grooten omvang telt het land niet met volgens onze begrippen. De d Belgrado bezat volgens de statistiek van -BP\ ta0eveer een kwart millioen inwoners, Zagreb 100.000. Serajewo 78 000, Skoplje Vin' j Sad 64'000, Ljubljana 60.000. L oeS°"S!avische zijde wordt natuurlijk in Crl°g gereiiend op den militairen steun van d /j °P materiëelen steun van Engelschen fydi Gl^aansc^en kant; van de Duitsche zijde met overtuiging verklaard dat deze de neder- Qan ^Oego-Slavië niet zullen kunnen ver- R. P. De eerste telegrafisch overgebrachte foto van den oorlog in Joego-Slavië. Een beeld van de gevechtshandelingen in het Joego-Slavische grensgebied. (Foto Atlantic). Haven aan de Zuidkust van Engeland en fabriek in de Midlands bestookt. BERLIJN, 9 April. (D.N.B:) Sterke formaties van het Duitsche luchtwapen hebben in den afge- loopen nacht, naar het D.N.B. verneemt, een be langrijke haven aan de Zuidkust van Engeland en een belangrijke fabriek in de Midlands met voor treffelijk resultaat aangevallen. In de aangevallen doelen werden door de bemanningen, die hun bom men bij goed zicht op den grond konden neerwer pen, verscheidene groote branden in haven- en werfinstallaties en aanzienlijke vernielingen en branden in fabrieken waargenomen. De Engelsche Bèrichtendienst heeft bekend ge maakt dat de aanval der Duitsche vliegers in den afgeloopen nacht zich uitgestrekt heeft over een breed gebied in Groot-Brittannië. Reuter maakt bekend dat vooral de aanval op een stad in het Westen der Midlands bijzonder fel is geweest. Dui zenden brandbommen, waarop brisantbommen volg den, werden neergeworpen. Na middernacht had men boven Londen herhaaldelijk afweervuur ge hoord. Duitsche jachtvliegtuigen, die eenige gevechts toestellen begeleidden, zijn gistermiddag boven Sheerness slaags geraakt met. een reeks vijandelijke jagers die een convooi beschermden. Twee vijande lijke vliegtuigen van het type Spitfire werden neergeschoten. De Duitsohers leden geen verliezen. Tijdens een gewapende verkenning hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen gisteren de havenwerken van Harwich aangevallen. Zij plaatsten een treffer van zwaar kaliber op een koopvaarder van onge veer 15.000 ton die zware slagzij kreeg. Een schip van ongeveer 4.000 ton werd getroffen en vertoonde eveneens slagzij. NOORD-DUITSCHE KUST PLAATSEN AANGEVALLEN. BERLIJN, 9 April. (D.N.B.) In den nacht van 8 op 9 April heeft het Britsohe luchtwapen, naar het D.N.B. verneemt, met vrij sterke formaties aanvallen ondernomen op Noord-Duitsche kust plaatsen. Met brisant- en brandbommen werden weer in hoofdzaak woonwijken bestookt. Daarbij ontstonden eenige branden, o.m. in twee kerken. Verscheidene huizen werden vernield, resp. besoha- digd. Een aantal personen, onder wie vrouwen en kinderen, werd gedood of gewond. De krachtige af weer verhinderde de Engelsche vliegers hun aan vallen systematisch uit te voëren, zoodat geen noe menswaardige militaire of militair economische sohade is ontstaan. Vier Britsohe toestellen wer den neergeschoten. Duitse h weermachtsbericht Aanvallen van stuka- en torpedo formaties op Servische vliegvelden. Krachtige luchtaanvallen op Groot-Brittannië BERLIJN, 8 April. (D.N.B.) Het Opperbevel van de weermacht maakt bekend: Ondanks talrijke terreinmoeilijkheden en ver nielingen van wegen is de aanval van de Duitsche troepen aan het Servische en Grieksche front op taaien vijandelijken tegenstand met succes uitge voerd. Het luchtwapen viel ook gisteren ondanks ongunstige weersomstandigheden voortdurend mili taire doelen van de vesting Belgrado met brisant- en brandbommen aan. In hangars en installaties van het centraal station ontstonden nieuwe groote branden. Aan vallen van Stuka en Torpedoformaties richtten zich op vijandelijke vliegvelden in Servië. Hierbij werdén 32 vliegtuigen op den grond' vernield en 2 andere vliegtuigen zwaar beschadigd. In het gebied van de Save vernietigden gevechtsvlieg tuigen sporbruggen, stations en baan installaties en plaatsten voltreffers op transport- en brand- stoftreinen. In de omgeving van Uskjub strijden formaties van het luchtwapen tegen colonnes in fanterie en auto's door het uitwerpen van brisant bommen en met boordwapens. Jachtvliegtuigen hebben gisteren in het Zuid-Oosten 20 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. Een gevechts vliegtuig van het type Bristol-Blenheim kon in Oost-Stiermarken gedwongen worden te landen. Het luchtwapen heeft gisteren den strijd tegen Groot-Brittannië en de Britsche scheepvaart met sterke strijdkrachten voortgezet. Op zee rondom de Britsche eilanden werden gisteren overdag twee vrachtschepen van omtrent 8000 b.r.t tot zinken gebracht en drie andere groote schepen zwaar beschadigd. Vele honderden gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht krachtige aan vallen gedaan op talrijke voor den oorlog belang rijke doelen in Groot-Brittannië. Aan de monding van de Clyde, bij Glasgow werden twee haven steden met uitgestrekte werfinstallaties en laad- inrichtingen doeltreffend met brisant en brand bommen bestookt. Andere aanvalsdoelen vormden de havens van Bristol, Liverpool, Ipswich en Harwich. In vermetele vlucht viel een afzonder lijk vliegtuig een belangrijke fabriek van de Brit sche vliegtuig-bewapeningsindustrie in midden- Engeland met brisant- en brandbommen aan. In de montagehangars vielen bij het vertrek groote branden waar te nemen. De vijand beperkte zich overdag tot afzonderlijke kuslaanvallen op het bezette gebied. In den afgeloopen nacht wierpen vijandelijke vliegtuigen in het kustge bied van Noord-Duitschland op enkele plaatsen brisant- en brandbommen uit. Zij troffen in een Noord-Duitsche stad woonwijken. Branden konden snel worden gebluscht. In een andere kustplaats werden door brisantbommen eveneens woon huizen beschadigd. Onder de burgerbevolking ont stonden verliezen aan.dooden en gekwetsten. Bij deze aanvallen verloor de tegenstander 8 vlieg tuigen, warvan 5 door nachtjagers, 1 door lucht doelartillerie en 2 door marine-artillerie werden omlaag gehaald. De totale verliezen van den tegen stander bedroegen op den dag van gisten 63 vlieg tuigen. Vier eigen toestellen worden vermist. Herovering van Derna. Ook Tobroek in handen der Duitsch-Italiaanche troepen Joego Slavische leger in Zuid-Servië trekt terug. Het D.N.B. meldt: Bij een nieuwen aanval zijn de Duitsche troepen in Servië verder ge vorderd in weerwil van aanzienlijke terrein- moeilijkheden en vernielde wegen. Zij hebben véél oorlogsmateriaal, waaronder talrijke stukken geschut van middelbaar en zwaar ka liber en gemotoriseerde batterijen buitge maakt. Voorts is hun veel infanteriemunitie in handen gevallen en zijn talrijke gevange nen gemaakt. Het opperbevel van de Grieksche strijd krachten publiceerde gisteren het volgende communiqué: „Het Joego Slavische leger, dat in Zuid- Servië strijdt, trekt onder den druk van den tegenstander terug en ontbloot zoo den lin kervleugel van ons heroïeke leger aan de grens. Desondanks strijdt ons leger met weer- galooze overgave en betwist den vijand eiken voetbreed -van onzen voorvaderlijken bodem." De „Times" waarschuwt tegen optimisme. Het D.N.B. meldt: Volgens een bericht uit Lon den heeft de militaire medewerker van de „Times" verklaard dat het Britsche besluit tot hulpverlee ning aan Griekenland en Joego Slavië zeer ge waagd was. Hij waarschuwt tegen ieder optimisme en zegt dat het meer dan optimisme is, wanneer men aanneemt dat de Engelsche hulp op het oogenblik sterk genoeg is om op den Balkon be slissend te kunnen ingrijpen. Totalisator toegestaan 's-GRAVENHAGE, 9 April (A.N.P.) Het nieuwe verordeningenblad brengt een besluit van de secre tarissen-generaal van de departementen van Justi tie, Landbouw en Visscherij ter bevordering van de paarden fokkerij, waarin bepaald wordt dat aan rechtspersoonlijkheid bezittende vereenigingen of stichtingen onder nader te stellen voorwaarden kan worden toegestaan bij harddraverijen en paar denrennen een totalisator te organiseeren. Dit be sluit treedt onmiddellijk in werking. (Cartografisch Bureau v. d. Ned. Dagbladpers) ROME, 8 April (Stefani). De Italiaansch- Duitsche troepen hebben Derna heroverd. Na deze officieele mededeeling liep, naar United Press uit Rome meldt, het gerucht dat ook Tobroek, dat 150 K.M. ten Oosten van Derna ligt, weer in handen der Duitschers en Italianen zou zijn geval len. De afstand van Tobroek tot de Libisch-Egyp- tische grens bij Solloem bedraagt ruim 100 K.M. Duitsch Zeevaarthuis te Rotterdam geopend. ROTTERDAM, 7 April. Aan de Pie ter de Hoochweg alhier is vanmiddag een tehuis voor Duitsche zeelieden in gebruik genomen. Het pand; dat eertijds eenzelfde bestemming had, is daartoe geheel gerestaureerd. Het zal niet alleen Duitsche zeelieden, maar ook leden van de weermacht tijdens de vrije uren een gezellig onderdak ver schaffen. Kapitein Wegener nam als eerste spreker het woord en noemde het een teeken van sociale kracht dat in dezen tijd van strijd dit huis ingewijd kan worden. Spr. zegde den rijkscommissaris dank, aan wien het te danken is, dat dit huis geopend kon worden. Hij heette de aanwezigen welkom en richtte zich daarbij tot generaal Christiansen, aan wiens initiatief het is te danken, dat dit zee vaarthuis er gekomen is. Generaal Christiansen zeide dat vroeger de naam „Zeemanshuis" een minder prettigen klank had onde z*de zeelieden. Hij als oud-zeeman voelde dit het best. Spr. had reeds in zijn jeugd het ge voel, dat zeemanshuizen juist een karakter droe gen, dat -den zeeman niét ligt. Een zeemanshuis moet niet het karakter heb ben van een huis van missionarissen, maar de zee manshuizen moeten de plaatsen zijn, waar de zee man uitgelaten plezier kan hebben en waar hij kameraadschap kan vinden. Daarom is, zoö zeide spr., een oude wensch van hem in vervulling gegaan. Er valt ook in de toekomst nog veel voor de zeevaart te doen maar' de Duitsche zee man behoeft zich voor de toekomst geen zorgen meer te maken. Spr. besloot zijn rede met den wensch, dat het Huis der Zeevaart iedereen tot steun zafc zijn, met name ook na den oorlog, wanner Rotterdam in een geheel andere positie dan thans zal komen te verkeeren. Nadat nog verschillende sprekers het woord had den gevoerd, werd het Duitsche volkslied gespeeld door de muziekkapel van den marine-commandant te 's Gravenhage. Daarop deelde Generaal Christian sen medé, dat hij voor de fondsen van het zee manshuis een bedrag van 5000 gulden beschikbaar heeft gesteld. Voorts bood spr. uit naam van zijn broeder kapitein Christiansen, Commissaris voor de zee- en binnenscheepvaart, een borstbeeld van den Ftihrer aan. (A.N.P.) Ook kip verkrijgbaar. Gedurende het tijdvak van Donderdag 10 April tot en met Zondag 20 April a.§. geeft elk der vier met „11 vleesch" gemerkt bonnen van de vleesch- kaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, of één rantsoen vleeschwaren. De met „11" „vleeschwaren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. 1 De bonnen, welke op 20 April a.s. nog niet ge bruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Woensdag De aandacht wordt er op gevestigd, dat dit maal ook kip in blik of glas, alsmede door bevriezing verduurzaamde kip op de vleesch bonnen en de vleeschwarenbonnen kan worden gekocht. Ook de met „10" genummerde bon nen van de yleeschkaart geven van 10 April af recht op het koopen van 100 gram van bovengenoemde soorten kip, been inbegrepen. Het rantsoen vleeschwaren dat per bon kan worden gekocht bedraagt 75 gram voor gekookt var kens-, rund-, kalfs-, paarden- en schapen vleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor ge kookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gr. voor leverartikelen, tongenworst en nierbrood en 150 gr. voor bloedworst. Gedurende het tijdvak van Donderdag 10 April tot en met Woensdag 16 April a.s. geeft de met „22" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 16 April nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zaterdag 19 April a.s. Dc duurtebijslag op de sleunuitkeeriiigen. De Secretaris-Generaal van het departement van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen meegedeeld, dat de duurtebijslag van 5aan ondersteunde en tewerkgestelde werkloozen ook mag worden verleend over die inkomsten, niet uit arbeid verkregen, welke ten volle op het steunbedrag in mindering behooren te worden gebracht. Voorts is de gemeentebesturen meegedeeld, dat deze wijze van steunberekening in verband met den duurtebijslag, ook geldt voor het nog te verstrekken deel der extra-winteruitkeering, hetwelk moet worden gekoppeld aan het netto steunbedrag over de week van 31 Maart t/m 5 April e.k. Voor de bepaling van het bedrag van genoemd deel der ex tra-uitkeer in g, mag' derhalve aangeno men worden, dat eventueele inkomsten niet uit arbeid, welke ten volle voor aftrek op het bere kende steunbedrag in aanmerking komen, deel uitmaken van het steunbedrag. Verduister goed. Zooals het moet. VAN 9 OP 10 APRIL 1941 van 20.27 tot <.55 Maan op 10 April onder 6.18 Maan op 10 April op 18.47 Een klein ongeval met ernstige gevolgen. Het achtjarig zoontje van den heer A. uit de Keizer Wilhelmstraat werd Zaterdag aangereden door een kruideniersbediende. De jongen bleef met een zijner beenen tusschen de spaken van het rijwiel steken en kon, nadat het been bevrijd was, naar huis gaan. Aanvankelijk liet het geval zich niet ernstig aanzien, doch Maandag werd de pijn zoo erg, dat opname in het Antonius ziekenhuis noodig bleek. Brandweer zocht naar den brand. Gisteravond omstreeks zes uur zou er brand zijn uitgebroken ergens in de sparrenbosschen tus schen de Kanaalstraat en het kanaal. Dat had men tenminste aan de brandweer meegedeeld. Het gevolg dezer brandmelding was, dat in een omme zien een autobrandspuit, een materiaalwagen en de ladderwagen er op uittrokken. Dat alles stond eenige minuten later in de Kanaalstraat, terwijl bovendien nog de brandweer van de luchtbescherming, die ook lucht van den brand had gekregen, acte de présence gaf. Men trok het miniatuur-oerwoud in om den brand te blusschen, maar hoe ijverig men ook zocht er was geen vonkje te vinden. Dat was maar gelukkig ook, want als het er inderdaad had ge brand, zou het er slecht met ons sparrebosch uit gezien hebben. SERAJEWO in Joego-Slavic. (Foto Stapf) De Centrale Keuken. De Centrale Keuken heeft vanmorgen 888 por ties verstrekt waarvan 29 te Wijk aan Zee. sin verband met het feit, dat de keuken op Maandag, tweede Paaschdag gesloten is, moeten de porties voor Dinsdag 15 April Vrijdag a.s. be steld worden en die voor Woensdag 16 April op Zaterdag a.s. Melk- en cacaokaarten. Donderdag 10 April worden in de voormalige Huishoudschool aan de Raadhuisstraat van 9 tot 1 uur en van 2 tot 5.30 uur melk- en cacaokaar ten uitgereikt aan personen, wier namen begin nen met de letters L tot en met O. Bij de afhaling moeten de distribuliestamkaarten van alle gezinsleden worden overgelegd. Vandaag zijn aan de beurt de lettters H tot en met K. Paaschfeestvierin» in Ned. Herv. Kerk. Aan de Paaschfeestviering in de Ned. Hervormd# Kerk alhier op Eersten Paaschdag werken med« het Ned. Hervormd Kerkkoor, mevr. N. Honig, sopraanen de heer J. Moed.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1