Een eigenaardige aanbieding Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkebeen Jiacktbeüchten- WOENSDAG 9 APRIL' 1941' Sleutel weg? Tel. 11493 DeSleutelspecialist, L. Veerstr. 10 (Adv. Ingez. Med.) Beethoven-cyclus H. O. V. Ook te Haarlem is het de laatste jaren traditie geworden, een cyclus te geven van de belangrijkste werken uit de orkestliteratuur van Beethoven, den- grooten meester der toonkunst. Toch moet men dit niet alleen als een traditie beschouwen, want dan Zou het een sleur worden in het muziekleven. Het geven van een Beethoven-cyclus, na het win terseizoen is meer dan een traditie; het is een be hoefte van den uitvoerenden kunstenaar en ook van het publiek, om ieder jaar den grooten classicus Beethoven te eéren. Ieder jaar weer komen we onder den indruk van de grootheid van zijn com posities. Voor dezen cyclus is door de dirigenten Marinus Adam en Toon Verhey weer eenbelangrijk pro gramma samengesteld. Voor het eerste concert, dat onder leiding van den heer Verhey staat, zal als solist medewerking verleenen de bekende pianist Theo van der Pas met het Eerste Pianoconcert. Het orkest opent dien avond met de ouverture „Egmont" en speelt na de pauze de Zevende Symphonie in A gr. terts. Het tweede concert op Dinsdag 22 April wordt gedirigeerd door Marinus Adam die het concert opent met de ouverture Leonore 2. De bekende oud-concertmeester van het Concert- gebouw-orkest te Amsterdam Louis Zimmermann zal het Vioolconcert spelen. In het tweede pro gramma-deel wordt dan nog uitgevoerd de Derde Symphonie is Es gr. terst (Eroïca). Het derde concert, met als solist Willem Andrïes- sen, dirigeert Toon Verhey weer. Het programma is samengesteld uit het Vijfde Piano-concert in Es gr. terts en na de pauze de Zesde Symphonie in F gr. terts. Op het laatste concert worden twee werken uit gevoerd voor orkest, koor en solisten, n.l. het Ora torium „Christus am Olberge" en de Symphonie no. 9. In het eerste werk worden de soli gezongen door Jo Vincent, Louis van Tulder en Otto Couperus; voor de 9de Symphonie verleent ook Ans Stroink haar medewerking. Dit laatste concert staat onder leiding van Ma rinus Adam; het H.O.V.-koor werkt daaraan mede. Onderzoek naar dubbele geslachts namen. Akten van Burgerlijken Stand moeten met werkelijken toestand in overeenstemming worden gebracht. Met het oog op de invoering van persoonsbe wijzen hier te lande, heeft de secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken, na gepleegd overleg met zijn ambtgenoot van jus titie besloten, een centrale controle te doen plaats hebben op alle dubbele (samengestelde) geslachts namen van Nederlanders, welke in de bevolkings registers voorkomen. Van deze controle mag geen enkele dubbele geslachtsnaam worden uitgezon derd. In het onderzoek zullen ook moeten worden betrokken de dubbele geslachtsnamen, waarvan de rectificatie, althans de controle na 1 Juli 1936 (datum van inwerking treden van het besluit be volkingsboekhouding) reeds is geschied. Met de controle van de bedoelde geslachtsnamen zal worden, belast de Hooge Raad van adel, die deskundig is op dit gebied en die beschikt over omvangrijk genealogisch materiaal. Het door den Hoogen Raad van adel in te stel len onderzoek naar de rechtmatigheid van de dubbele geslachtsnamen zal zich.uitstrekken tot aan ihet tijdstip van de invoering van den burger lijken stand hier te lande. Indien genoemd college van óórdeel is, dat een dubbele geslachtsnaam onrechtmatig gevoerd wordt, zal de naam in zijn rechtmatigen vorm in het bevolkingsregister hersteld moeten worden. De secretaris-generaal van het dep. van justitie is voornemens te bevorderen, dat de akten van den burgerlijken stand, waarin de naam voorkomt, voorzooveel noodig tevens met den werkelijken toestand in overeenstemming ziullen worden ge bracht. De omstandigheid, dat de dragers van. dubbele geslachtsnamen vaak niet -bekend zijn met het taaraan klevend gebrek, geeft hun uiteraard echter geen recht op het blijven voeren van de namen, aangezien van verkregen rechten op dat gebied geen sprake kan zijn. De geslachtsnaam toch is niet vatbaar voor eigenmachtige verandering of uitbreiding. Wordt op het behoud van een dubbelen geslachtsnaam prijs gesteld, dan blijft het voor de belanghebben den mogelijk naamsverandering aan te vragen. Bij de beoordeeling van de aanvrage zal met bijzon dere omstandigheden rekening worden gehouden. DE CÖMMISSIE-DR. POSTHUMA 's GRAVENHAGE, 8 April. Naar wij vernemen is de commissie-dr. Posthuma gevestigd in de Zee straat 71b, 's Gravenhage. telefoon 111107. In een der lokalen van de gemeente-secretarie te Naarden is een tentoonstelling geopend van etsen van Rembrandt en zijn tijdgenooten. Deze expositie is ingericht door den Nieuwen Kring, het genootschap, dat te Naarden en Bussam tentoonstellingen en muzikale uitvoeringen organiseert. De prenten, welke ter bezichtiging liggen, zijn grootendeels afkomstig uit particuliere verzamelingen. (Foto Pax Holland) Provinciale Staten. Verkiezing van een lid van Gcd. Staten. Bij besluit van den Secretaris-generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken is machtiging verleend aan den Commissaris in de Provincie Noord-Holland tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone zitting op Dinsdag 13 Mei 194-1, ten einde aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van het College van Gedeputeerde Staten dier provincieter voorziening in de vacture, ont staan door het overlijden van den heer Mr. J. B. Bomans. VOOR DE KINDEREN Crematie gelijkgesteld met begrafeni, 's-GRAVENHAGE, 8 April. De secretaris^, neraal van het departement van Sociale Zata heeft bepaald, "dat ten aanzien van de uitkeert gen voor de begrafenis van een verzekerde vol. gens de betreffende artikelen van de Ongevallen, wet, de Land- en Tuinbouwongevallervwet ea Ouderdomswet „crematie" wordt gelijkgesteld mei „begrafenis", zoodat die uitkeering ook bij crematie van den verzekerde zullen worden betaald. Dit be- sluit, wordt geacht in werking te zijn 1 Januari 1941. gisteren FAILLISSEMENTEN. De Haarlemsche Rechtbank sprak het volgende faillissement uit: E. E. J. van den Berg, magazijnmeester, wo nende te Haarlem, Anthoniestraat 10. Curator mr. D. Matzer van Bloois te Haar lem. Rechter-Commissaris in bovengenoemd fa sement Mr. E. J. W. Top te Haarlem. Wegens gebrek aan 8<ptief werd opgeheven het faillissement van: A. Andriesse, koopnm in stoffen en zijde, wonende te Zandvoort, Zee straat 39. Curator mr. B. W. Stomps te Haarlem. Door het verbindend worden der Uitdeelinjs. lijst is geëindigd het faillissement van mevr.c P. Meeuwisse, zonder beroep, wonende I Santpoort. Curator mr. J. A. P. C. ten Bokkel te Haar'.ei en van Jan Bouwer, caféhouder en scheepsfc vrachter, wonende te Halfweg (na verze;' Curator mr. J. M. Junge te Haarlem. BEëEDIGING. Door de Haarlemsche Rechtbank is I j.l. als advocaat en procureur beëedigd Mr.3 C. van der Wall, wonende te Haarlem.. door MABEL-GRUNDY. Vertaald door E. GRIESE-KETS DE VRIES. 20) Panton opende haar mond om te spreken en sloot hem weer, want Quinton was nog niet uitgesproken. „Direct, Panton. Je ziet bleektoen bekeek hij haar en ziende dat zij erg rood zag verbeterde hij zichzelf en zei: ik bedoel vermoeid. Het is een heel warme maand en een jaar van beproeving ge weest en in ben van meening, dat je onmiddellijk vacantie noodig hebt, voor je voor- je in elkaar zakt". Panton deed haar best, haar oogen op nor male grootte te houden en haar ademhaling te be- heeschen. „Je moet naar rust verlangen en naar de lucht van je geboorteplaats ik heb vergeten, waar je vandaan komt Panton". „Islington, mijnheer". „Ah! Welnu, naar verandering en rust ergens. Je kunt dus morgen vertrekken en je hoeft niet eerder terug te komen dan over veertien dagen Quinton vermeed Panton's blik „niet eerder dan over veertien dagen en ik hoop dat je zult genieten en een prettigen tijd hebt en ik geloof dat dit alles is. Panton, welterusten". Maar Panton bewoog zich niet en wat erger was, ze scheen absoluut niet in staat zich te be wegen of te spreken of iets anders te doen dan een vinger op te steken, zooals een schooljongen doet, als hij zijn bekwaamheid wil te kennen geven om een dpor den meester gestelde vraag te beantwoorden. „Wat is er, Panton?" „Met uw welnemen, mijnheer, maar ik verlang niet te gaan, als u het mij niet kwalijk neemt". „Je verlangt niet met vacantie te gaan?" „Niet nu, mijnheer, ik kan nergens heen. Ik geef niets om Islington in Augustus mijnheer en mijn moeder gaat een zuster van haar opzoeken". „Kan jij niet mee?" "Maar Panton zei van niet, er was geen twee persoons kanier vrij en zij hield niet van haar moe ders zuster. „Wij kunnen niet van alle familieleden gouden, mijnheer". „Neen, inderdaad", gaf Quinton ijverig toe. „Dus als u er niets op tegen hebt, zou ik liever, volgende maand gaan, zooals gewoonlijk, maar ik dank u zeer, dat u mij de gelegenheid hebt willen geven". Panton liep met een opgeluchte houding naar de deur en op het oogenblik, dat zij hem haar rug toekeerde, zond de arme Quintan met een wanhopigen blik een SOS-teeken naar Whiff om hulp en zij beantwoordde zjjn roep. „Eén moment, Panton", zei Whiff zacht, „weet je, dat je mijnheer Quinton een zeer gewiohtigen dienst bewijst, als je er in toestemt om nu vacantie te nemen en daar je hier al zooveel jaren bent, weet ik zeker dat hij je veilig in vertrouwen kan nemen. Whiff glimlachte heel lief en overredend naar Panton, en op slag was Panton ontwapend. „Heel zeker, juffrouw, en ik wil graag alles doen wat ik kan om hem te helpen". Zij dankten haar allebei en Whiff ging verder: „Zie je, het zit zoo. De ziekte, van mevrouw Dimsdale begint een eigenaardiger! -vorm aan te nemen, zij heeft een hevigen afkeer opgevat voor alle vreemden", (Panton moest zich tot het uiter ste beheerschen om niet te zeggen, dat dit geen uiting van ziekte was, maar iets zeer gewoons bij tante Sophia) „een afkeer, die zich vooral manifesteert tegenover mij met een hevigheid, die mij zou grieven, als ik niet verstandig genoeg zou zijn om te begrijpen, dat zij geen controle heeft over deze allerrampzaligste kwaal. Nu mijnheer Quinton verlangend is, dat ik hier blijf in de hoe danigheid van hulp en gezelsohap voor haar en wel voor geruimen tijd, gelooven wij, dat hoe eerder zij aan mij gewend raakt des te beter het zal zijn. Als jij hier bent, zal zij er op staan, dat jij haar bedient en achterna ïoopt. Als je niet hier bent kan je het niet, en kan ik het wel. Kun je mij volgen, Panton?" Er was een oogenblik pauze en ademloos sloe gen Whiff en Quinton het gezicht van Panton gade. Zou zij redelijk en behulpzaam zijn, of zou zij zich gaan verzetten? Zij bleek redelijk te zijn. „Ik zal morgen vertrekken", zei ze. „Dank jé, Panton", zei Quinton, met een werke lijk innige ondertoon in zijn stem. „Waarheen?", informeerde Whiff. Zij hoopte, dat aet een aardige plaats zou zjjn. Panton overlegde. „Southend". „Kan je daar ergens terecht?" „Neen, mijnheer". „Zie je een kamer te krijgen?" „Als ik kan, mijnheer". „En aïs je niet kunt?" Dan slaap ik op het strand of in een bad koetsje". „O, dat wil ik niet hebben", zei Quinton ont steld. „Maak u geen zorgen, mijnheer", zei Panton opgewekt. „Ik zal wel ergens een plekje vinden". Eenmaal haar hand aan den ploeg, had zij niet het voornemen, niet naar behooren- te ploegen. „Hoe laat wilt u hebben, dat ik vertrek?" „Zoo vroeg als je kunt", zei Whiff, „dan zal ik het ontbijt bij mevrouw Dimsdale kunnen bren gen". „Heel goed, juffrouw, ik zal vanavond pakken en met het hanengekraai opstaan". Zij bedankten haar allebei hartelijk en Quinton drukte een paar bankbiljetten in haar hand, die hij uit zijn zak had gehaald. „Voor je onkosten", zei hij, „en als je te kort komt, schrijf je om meer". Toen zij weg was, brak Whiff in gesmoord lachen uit en plotseling viel Quinton haar bij. Zij leken wel een paar ondeugende kinderen en wat Quinton verbaasde was zijn gevoel van uitgelaten heid, van geluk en boven alles zijn los-zijn van verlegenheid en zelfonderschattting, die hem zijn leven lang gekweld hadden. Hij verwonderde zich er over. He was miraculeus. Welke bijzondere deugd bezat dit meisje, die onhandige, schuwe menschen zoo zeer op hun ge mak bracht, als zij haar eenmaal kenden? Was het haar losse manier van doen, haar totaal ge mis aan arrogantie? Bij tijden leek het Quinton, of er in Whiff een bijna jongensachtige aard sdhool, zij was zoo heelemaal vrij van eenige koketterie. Zij werd geheel en al in beslag geno men door de taak, die zij op zich genomen had. Al haar energie werd geconcentreerd op het ver vullen van die taak. Zij had geen idee voor iets anders. Maar toen Quinton dién avond naar bed ging, betrapte hij zichzelf op den wensch, dat zij iets minder in beslag werd genomen door het onder werp tante Sophia. Tante Sophia begon hem de keel uit te hangen. HOOFDSTUK XV. Het was de volgende ochtend om half negen. Eèn eetlustverwelïkende geid- van gebakken spek en eieren kroop lngs de trap van Lavender Lodge en mevrouw Dimsdale zat.rechtop in bed en snoof met genotvolle schokjes van een hongerig lichaam, terwijl zij zich zelf gelukwenschte met haar im muniteit voor Whiff. Zij voelde zich beter vanmorgen, minder ge jaagd. En gelijk met de ochtendzon had haar op timisme haar pessimisme van den vorigen avond verdreven. Zij geloofde niet in de zes maanden in bed, waarmee Quinton haar bedreigd had, nu zij minder vei-moeid was. Het was slechts een soort boeman, die hij voor haar had opgeroepen om haar te dwingen, het gezelschap van-dit meisje voor lief te nemen, een boeman, die na een goeden nacht en in het heldere morgenlicht geen verschrikking meer voor haar inhield. Zij kon er zichzelf niet toe brengen te gelooven, dat Christophere haar tot nu toe vriendelijke, inschikkelijke neef, een neef, wiens volgzame aard in alles haar zin had gedaan, haar zou veroordeelen tót een martelaarschap in bed. Neen, daarvoor was Christopher immers te vriendelijk van aard. Zoo zat zij opgewekt de geuren van het spek op te snuiven, en maakte zichzelf intussohen met stijgend optimisme wijs, terwijl de geuren steeds sterker haar reukorganen streelden, dat zij maar een dag of twee geduld zou hebben, Christopher bij zou dréaien en het meisje de deur uit zou zet ten. Maar juist toen zij over dit alles zat te den ken. besteeg „dat meisje" in een leuke blauwe huishoudjas de trap met een weibeladen on tb ij t- blad, terwijl Quinton, die het voor haar had willen dragen, omdat hij het te zwaar vond voor de slanke armen en kleine handen, maar wiens aan bod geweigerd was, op den achtergrond bleef dralen, gereed om zoo noodig hulp te verleenen. Panton was zoo juist vertrokken naar Southend. De keukenmeid was mee, om haar te zien weg gaan, het ontbijt voor mevrouw Dimsdale kant en klaar in den oven achterlatend, zoodat het alleen op een blad geschoven behoefde te worden, dat keurig gedekt was en (door Whiff)) met een bos bloemen versierd. „We moeten haar als een hulpbehoevende be handelen", zei ze, „in ieder opzicht, en haar W aanspreken met een lage, kalmeerende stem. Bij de deur aangekomen, was zij verrast, toea zij in antwoord op haar kloppen onrnidddellijK g sompieerd werd binnen te komen. Zij had gèvreew dat de deur op slot zou zijn en er een hal# woordenwisseling plaats zou vinden, voor zu het blad zou mogen binnenkomen als dit j®* slotte al zou gebeuren. Maar mevrouw Dimswj was niet verdacht op hetgeen volgen zou. Gewei» aan onvoorwaardelijke gehoorzaamheid van B* personeel, zou het nooit in haar hoofd opKon** dat iemand anders dan Panton haar ontbijt komen brengen. Panton had den vorigen duidelijk haar instructies ontvangen. Niemand 1 zijzelf en mijnheer Quinton mochten den dr^ pel van de kamer van mevrouw Dimsdale o. schrijden; dus toen zij opgeruimd riep: .Jinne (eindelijk stonden die heerlijke geuren op punt in iets meer tastbaars dan enkel geuren^ veranderen) was het met een schok van verr^v dat ztj Whiff zag binnenkomen en de deur zichtig achter zich sluiten. a! Een oogenblik lag zij verslagen, niet m - woorden te vinden, om uit te drukken wat zij de en Whiff's aangenaam: „Goeden morgen, vrouw Dimsdale", negeerde ze straal. Toen p zij overeind zitten, een monumentale f'gujJr^^ haar kussens en zei: „Ik verbied u deze s binnen te komen, juffrouw Woffran". „Maar ik ben bang, dat ik er al ben, mevrouw Dimsdale, en ik bren u zoo'n n ontbijt", was het kalmeerende antwoord Whiff. „Spek juist gebakken, zooals u n graag heeft, een versch ei en honingres uit de raat, room uit de mélkerij en boter, flink portie boter; ik geloof, dat mijnheer <4 een deel van de zijne bij die van u heeft o daar u niet goed bent; en laat me nu.Ma«ghel gint uw kussens even opschudden".Whiö zo blad op een tafeltje naast het bed neer eri zacht maar vastberaden alle kussens van tante Sophia's rug weg, zoodat het heba deze dame zoo te zeggen in de lucht k r hangen, schudde ze flink en duwde ze hun plaats, nog vor tante Sophia opnieu den van protest kon vinden. -„>,4! {Wordt vtfW De kunstzijde wint aan beteekenis. In het Aprilnummer van het Duitsohe tijd schrift „Vierjahrésplan" wijdt General-Direktor dr. Ernst Hellmut Vits, president van den Vor stand der Vereinigte Glanzstoff-Fabriken A.G. een beschouwing aan de resultaten die de kunst zijde tijdens het eerste vierjarenplan opleverde en de mogelijkheden die zich ten aanzien van het tweede vierjarenplan voor dit product openen. Dr. Vits constateert dat voor de jaren 1936 tot 1-939 voor de kunstzijde een gemiddelde productie toeneming van ruim 60'procent is vast te stellen. Daarbij was de jaarlijksche toeneming groofcer dan ooit tevoren. De volledige beteekenis van het, genoemde percentage 'komt het beste tot uiting bij een vergelijking met. vroegere jaren. Hierbij blijkt n.l. dat de uitbreiding der productie gedurende het eerste vierjarenplan bijna zoo groot was als de uitbreiding tijdens het lange tijdsverloop 'bus- scihen de stabiliseering van de Duitsche valuta m 1924 en het begin van het Vierjarenplan-1936. Deze vergelijking geeft een goed beeld van de kracht die de kunstzijde-industrie ontwikkelde om op haar gebied aan het Duitsche streven naar autarkie uitdrukking te geven. De schrijver noemt als een der belangrijkste re denen voor deze productiestijging de rationali- seering dezer industrie. Kenmerken van deze rationaliseering zijn een bijna tot de uiterste "grens opgevoerde benutting van de beschikbare ruimten en maohinecapaciteit. O.a. deden dubbele spinstellen en talooze andere technische verbete- ringen hun intrede. De rationaliseering vond haar bekroning in de samenvoeging van verschillende machinale bewerkingen tot een procédé, zoowel wat betreft de bewerking van de stof als de fabri cage van de vezels. Parallel met de rationalisee ring ging de opvoering van de kwaliteit en de typen, waartoe uiterste nauwgezetheid en scher pe controle het hare bijdroegen. Dr. Vits constateert voorts dat de kunstzijde in technisch opzicht een ware revolutie teweeg bracht, vooral toen het gelukte in kwalitatief op zicht de katoen te verdringen, welke op grond van haar eigenschappen totnutoe domineerde. Alle denkbare pogingen zijn aangewend om de kunst zijde superieure eigenschappen te verleenen. Na korten tijd .kónden o.a. drijfriemen, kabels, trans portbanden met kunstzijde ais basis gefabriceerd worden. En op zekeren dag verliet de eerste auto band, waarin het kunstzijde verwerkt was, het proefnemingslokaal. Dr. Vits zegt aan het slot van zijn artikel dat ten aanzien van de kunstzijde nog veel mogelijk is, omdat er ongetwijfeld noveen menigte andere technische producten is, waarvoor de fcunstzij- draad in hooge mate geschikt is. Die mogelijk heden uit te buiten en aan de voortdurend groeiende behoefte aan de reeds bestaande pro ducten te voldoen, is de arbeid die binnen het kader van het tweede vierjarenplan aangepakt moet worden. Tentoonstelling betreffende Hugo de Groot. Samengesteld door Dr. J. VanderVelden. In de R.-K. openbare leesbibliotheek aan de Nieuwe Gracht te Haarlem wordt tot 26 April een tentoonstelling gehouden betreffende de figuur van Hugo de Groot en zijn arbeid. Dr. J. Vaudervelden stelde deze interessante expositie samen- naar aanleiding van zijn vertaling van Hugo de Groot's treurspel „De lijdende Christus", thans verschenen bil Tjeenk Willink. Wij zien een deel der tentoonstelling gewijd aan de portretten van Hugo de Groot op diverse leef tijden-, van zijn ouders broers èn verdere familie. Óp grondslag van het boek van Jhr. Mr. Dr. E. ,A. van Berensteyn werd deze „portretten-galerij" samengesteld. Voorts zijn er een overzicht van de Groot's léven met zijn echtgenoote Maria van Reigersberg, af beeldingen van de huwelijksvoltrekking, het huis in Hamburg, waar de Groot woonde, het sterf huis, en de briefwisseling. We treffen belangrijke boekwerken aan, bi.iv. Caspar Brandt's „Historie van het leven van Hugo de Groot", de basis van de biografieën van deze historische figuur, een boek van Willem de Groot over het leven van zijn broer op Loevestein. Bijzonder waardevol is het boek over sterre- fcunde, waarin een geschreven opdracht van Hugo de Groot staat aan Prins Maurits. Facsimile van handschriften en de handteeke- nïng van Christina van Zweden, aan wie de Groot een"bezoek bracht in zijn hoedanigheid van ge zant. een foto van al de werken van de Groot, die in.het Vredespaleis ziin ondergebracht, vormen interessante onderdeelen van de expositie. Natuurliik ontbreken bijzonderheden en pren ten van de vlucht van de Groot uit Loevestein niet! Verder treffen wij werken van de Groot's vriend Vondel aan, de eerste uit 1687 dateerende editie, brieven van de Groot en de moderne editie daarvan, en werken betreffende zijn verhouding tot het katholicisme. En wij mogen ook niet ver geten de aardige plaat te noemen van den zeil wagen van Simon Stevin, waarin ook de Groot heeft plaats genomen. Dit is een veelzijdige en zeer overzichtelijke ex positie betreffende de Gi'oot, en wij hopen, dat de zorg, die Dr. Van der Velden eraan besteed heeft i 'beloond mag worden door belangstelling van de zijde van het publiek. VEEMARKT ROTTERDAM. Dinsdag werden ter veemarkt te Rotterdam 'aangevcsj 3080 dieren, waaronder paarden 166, veulens 26, ver» koeien 530, gebruiksvee 1134, schapen 52, nuchtere to ren 1048, graskalveren 83, varkens 1, bokken 30, zulglta- meren 10. Prijzen per stuk: Kalfkoeien f 530, f430, f330. Melkkoüa f 540, f425. f 325. Varekoeien f 345, f275, f 225. Vaarzen IK, f 275, f 190. Pinken f 280, f 200, f 160. Aanvoer melk- en kalfkoeien als vorige week, U:* lijke handel, Iets hoogere prijzen, varekoeien aanvoer tei ruimer, kalme handel, prijzen stabiel. Vaarzen en pinken aanvoer gewoon, stille hardel, pn> houdend. MARKT BODEGRAVEN (Dinsdag) Aangevoerd 7 partijen Goudsche kaas, totaal 315 stub, wegende 2835 K.G. Prijs me) R.M. Ie soort f41,50. Hr.i'J matig. PURMEREND - Dinwg. ■Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 7 partijen, weetói 24000 K.G. Handel vlug. Hoogste prijs f 35,25. Runderen, totaal 1056 stuks. Vette koeien 400 voor f levering. Gelde koeien 219 300—380 per stuk matig. Kii koeien 240 340—520 per stuk matig. Stieren 12 voor de le vering. Vette kalveren 5 voor de levering. Pinken ld 100305 per stuk. matig. Nuchtere kalveren voor 4r slacht voor de levering nuchtere karteren voor de fel- kerij 5070 per stuk, goed, totaal 1030. Vette varkens vw! de slacht 457 voor de levering. Magere varkens 2 !Hl per stuk, matig. Biggen 221 18—32 per stuk, matig. Schapa "871 40—54 per stuk, matig. Bokken 86 28—45 per stuk, go«- Kipeieren 1,07 per KG. Oude kippen en hanen (wila rood), oude kippen en hanen (blauw) totaal 1000 1-3 ptf K.G. Konijnen '28 per stuk. Eenden 1,70 per stuk. 157. En Pieternel zegt: „Kom, ga mee". Maar Prikkebeen klaagt: „Nee, o, nee, Hoe kan ik Ursula verlaten? 158. Maar onze held vat toch weer moed. Hij zegt: „Ik pleng desnoods mijn bloed: Ik wil mij eigen leven léven IEn niet om Ursula meer geven: Ik ben een man en toon dat, hoor! 'k Ga er met Pieternel van door." Of ik al vlucht wat zou 't mij bhtén?" En Prikkebeen schreit van verdriet: ,,'k Geloof, 'k ontkom mijn zuster niet."

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 6