Churchill over den oorlog op den Balkan en in Afrika. Publicaties uit Witboek no. 7. B u /L 6^^Marinopele A RUE PETRip^ "\^'^iioa^ \Stroernika~^^ J 0 G 0 S LA V/F jlRabrovo ^OhJGAffyc iRoupet. *Pordj Seil/k IDEMIRHISSAF yosnik kan Orhako KILK1S Kr/ston Achinos 10km \AMATOWH Xylopohs spoorwegN JANNITSA jjKoe pa hi Jopsm Langada Jannltsa Volvi rn?" -i5/awos1 SALONIKI D E R D A G 10 APRIL 1941' pe Duifsche opmarsch aan het Balkanfront. [)e doorbraak door het Grieksche verdedigingsstelsel. «1 aanvulling op het Duitsche weermacihtsbe- van Woensdag (men zie pag. 1) verneemt het VB nog de volgende bijzonderheden: ^weermacht*bericht van den 9en April meldt «en van de Duitsche gevechtstroepen, die alle ,üCCe,cl,tingen overtveffèn. Onder ihet opperbevel TerWjen generaal-veldmaarsehalk Liszt staande troepen en divisies infanterie hebben de -*e'-Slavische grensversterkingen doorbroken. j®7_l£s hevig vijandelijk verzet en ondanks het -ïsc'iMS terrein zijn hun stoottroepen op den Jfrfion da2 na het openen van het offensief reeds f^eri k M- dieD in het bekken van Usküb "cvoolie) doorgedrongen. In dit bekken loópen alle rliinen van Zuid-Servië tezamen, wélke Usküb - en Belgrado in het noorden, met de Ser- industrie- en mijn.gebieden in het noord- Iten. met Saloniki naar het zuiden en met Bul- tiaar het oosten verbinden. Met den opmarsch ^'"jjefeken van Usktih is derhalve het vitale centrum van 'het geheele Zuid-Servische spoorweg net in pu't'che handen gevallen, De gevolgen van verijes voor de Servische oorlogvoering zijn .op oo2enbl'ik nog niet te overzien. Deze Duitsche •eehtsgroep heeft door haar krachtigen aanval ev (jg'vardar bereikt, die ook al overgetrokken ifpo0r de forceering van de Vardarlinie die door rotskloven en moeilijk toegankelijk terrein buitengewoon zware natuurlijke hinderpaal f-rv zijn'de Joego-Slavische legerformaties van fcGrieksch-Engelsche legers gescheiden. \ls het stormachtige oprukken van de Duitsche door-het bekken van Usküb en voorbij de '-•-dar de gevechts- en krachtprestaties van den Duitschen soldaat in het helderste licht zetten, dan vormt de aan de Grieksche grens bewerkstelligde doorbraak door de Metaxas-linie dé Grieksche Maginot-linie" een wapenfeit dat met het oog de moeilijkheid van de gegeven gevechtsop- draeht, de sterkte van de vijandelijke fortificaties Iide onbegaanbaarheid van het terrein op een lijn cesteld kan worden met de grootsehe daden van d? Duitsche troepen in de gedenkwaardige berg tochten van den wereldoorlog. In jarenlangen 8:ieid is hier met gebruikmaking van alle erva ringen uit den bergoorlog een verdedigingsstelsel ontstaan, dat met alle aanvallen scheen te spotten, ft! op 2.000 M. hoogte reikt deze gordel bergves- frgen, die met krachtig versterkte bunkers, steun laten en in de rotsen uitgehakte gevechtsstellin- »n is bezaaid. Door onderaardsohe gangen ver binden holen en in de rotsen uitgehakte schach ten die tot tachtig treden diep onder den grond loopen, scheen de bezetting ook tegen het kraohtig- tte artillerievuur en de zwaarste bommen bevéi- "oè inneming van Derna, die het Duitsche weer- 'niachtbericht van heden meldt, kenmerkt de afme tingen van de overwinning die de Duitsoh-Italiaan- fthe troepen na hun verrassenden aanval in de omstreken van E] BregaAgedabia hebben be vochten. Eerst tijdens de onafgebroken aohtervol- f ng ziin de vruchten van deze overwinning ge rijpt, die een aantal belangrijke steunpunten vooral aan de kust van Cyrenaïca in de macht van de Duitsch-Italiaansche legerformaties heeft «bracht. Al moet ook op het Afrikaansche strijd- tioneel anders dan in Europa met groote af standen rekening gehouden worden, dan toont tooh 'k in een week tiidens de achtervolging afgelegde afstand van 700 K.M. dat het Libische front van liet Engelsche -Nijl-leger uit zijin voegen is geraakt. Ook de Engelsche berichten laten doorschemeren hoe verrassend deze krachtige aanval het Nijl-leger heeft getroffen. De prestaties van de Duitsch-Ita liaansche troepen in Noord-Afrika zijn boven allen !of verheven. Ook het Duitsche luchtwapen; heeft dapper meegeholpen. Talrijke bommen, die in En- gelsche colonnes en troepenconcentraties ontplof ten, hebben de vijandelijke strijdkrachten uiteenge dreven. De uitwerking van deze bommen werd nog verhoogd door de stormachtige aanvallen van de Duitsche jagers, die zich in scheervlucht op de uit eenstuivende vijandelijke afdeelingen stortten en deze onder mitrailleur- en geschutvuur bedolven. DE ENGELSCHEN IN GRIEKENLAND. De Engelschen hebben, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, nu ook de Grieken meedoogenloos in den steek gelaten. Nog 24 uur voor de capitulatie van betten oosten van Vardar strijdende Grieksche le ger heeft Reuter via Radio Ankara het bericht la ten verspreiden dat omtrent 40 a 80.000 Engelschen voor het uitbreken van de-gevechten in de tweede verdedigingslinie hadden gestaan. Tot de eerste verdedigingslinie hadden de Britten zich dus niet eens gewaagd, naar men te Berlijn onderstreept. VREUGDE TE ROME. Uit Rome verneemt het D.N.B.„Saloniki, Nisj en Marburg door E>uitsohe troepen bézet", „het Duitsche leger 25 K.M. van de Albaneesdhe grens verwijderd", zoo luiden de reusachtige opschriften van de extra-edities, die Woensdagavond versche nen zijn met de extra berichten van het Duitsche opperbevel, de bladen worden den verkoopers uit de handen gerokt. Op ieders gelaat leest men de geestdrift over de groote Duitsche overwinningen, welke de Duitsche weermacht reeds op den vier den dag na het begin der krijgsverrichtingen be taald heeft, In politieke en journalistieke kringen ïfeft men spontaan uiting aan zijn blijdschap en voldoening. Ieder oogenbïik wordt de vereerriging dor beide verbonden legers op den Balkan ver wacht. De toestand in Irak. Ue „Resto del Carlino" meldt uit Bagdad, dat de Commandantvan het Irakeesche garnizoen van Basra, den gouverneur van de stad heeft verlaten omdat hij met den gevluchten regen! Adoel Lillah contact is getreden. 4 De pro-Engelsche vroegere Irakeesche minister- President en minister van buitenlandsche zaken Koeri Said is aan boord van een Engelsch vliegtuig oaar het steunpunt vöor de Britsche luchtmacht fiabballaja in Irak gevlucht. Naar het Italiaansche blad verder meldt, JJrijft het blad „Al Bilad" te Bagdad over de ïeoeurienissen in Irak het volgende: Onze dappere Irakeesche strijdkrachten konden een aanslag op fl? onafhankelijkheid en het prestige van het land Oiet dulden. De natie heeft het geluk in Rasjid Al Kailani een oprechten en vastberaden man ge- Vonden te hebben. Het uur der beslissing heeft ge- P'agen. Irak heeft bewezen, dat het voor zijn vrijheid veohten kan. (D.N.B.) Koning Peter van Joego-Slavië naar Engeland? MIUan, 9 April (D.N-B.) Naar de te Turijn onschijnende Stampa uit Istanboel meldt, kan hoftM diplomatieke kringen in de Turksöhe wjdstad de meening hooren verkondigen, dat o'iihg. Peter van Joego Slavië in allerijl naar .pand zal vluchten. De koning houdt zich op 0n„°°Sen,blik in Varna Ban ja op. een plaats op Waar kilometer ten Zuiden van Belgrado. VoorJee.ds van het begin van de vorige week af ®en waren getroffen voor de aan- 1 van de Joego Slavische regeering. Slechts beperkte hulp aan de Balkanvolken mogelijk. Duitsch-Italiaansche strijd krachten in Cyrenaïca grooter dan verwacht was. BERLIJN, 9 April. De Britsohe minister-pre sident Churchill heeft vandaag, naar Reuter meldt, in het Lagerhuis een rede over den ipoli- tieken toestand gehouden. Hij begon met te zeg gen dat het verlies van Benghazi en de terugtocht, die noodig is geworden door den Duitschen op marsch in Cyrenaïca, in hoofdzaak slechts te be treuren zijn wegens het kostbare vliegterrein rondom Benghazi dat thans in handen van den vijand ls gevallen. Overigens zou de Britsohe rfe»' geering, met ihet oog op ihet steeds dreigender wordende gevaar op den Balkan, zich er over ver heugd hebben indien de Engelsche opmarsch bij Tobroek gestaakt zou zijn. De nederlaag der Ita lianen zal het echter mogelijk maken dat men zeer veel terrein gemakkelijk en met geringe of fers verkrijgt, ofschoon nu ook elders verplichtin. gen voor Engeland beginnen te ontstaan. Het transport der Duitsche pantsertroepen en de be weging der luchtstrijdkrachten van Italië en Si cilië naar Tripolis was reeds begonnen, aldus Churchill, voor wij ons van' Benghazi hadden meester gemaakt. De vijand ondernam zijn blik- semaanval met veel grootere strijdkrachten dan wij op dat vroege tijdstip verwacht hadden. Wij trokken daarom terug naar sterkere stellingen en een terrein dat beter verdedigd kon worden. Ik kan hier niet probeeren het verdere verloop der gevechten in Cyrenaïca te voorspellen Het ligt intusschen voor de hand dat onze generaals zich slechts mogen laten leiden door overwegingen van militairen aard en in geen geval mogen wor den belemmerd door dingen die men prestige of rekening houden met de openbare meening kan noemen. Nu de Duitsche pantsertroepen in Cyre naïca in dén strijd zijn gébracht, moeten wij ons voorbéreiden op harde en moeilijke gevechten, niet alleen door de verdediging van Cyrenaïca. maar ook voor de bescherming van Egypte. Het is een gelukkige omstandigheid dat de toestand in Eritihrea. Abessinië en Britsch- en Italiaansch So- maliland geleideliik zeer aanzienlijke strijdkrach ten en vervoermiddelen vrijmaakt, waarmede het Nijlleger versterkt kan worden. Ongeveer veertien dagen geleden heb Ik in een' verklaring gezegd dat een reeks successen aan den loopenden band niet verwacht kon worden, dat men rekening moet houden "met overwinningen, maar ook met tegenslagen en dat wij ook dan de dingen moeten nemen, zooals zij zijn. Churchill gaf vervolgens een verslag van de ge vechten in Oost-Afrika, waarbij hii mededeelde dat de Engelschen alleen bij Keren 4000 man heb ben verloren. Hii ging daarna over tot „den ver- sohrikkeliiken strijd" op den Balkan, waarvoor hii Duitschland aansprakelijk trachtte te stellen. Hij gaf echter toe dat Engeland den Grieken ..zooveel mogelijk" hulo in de lucht, door provian deering enz. heeft verleend. Eind Februari, aldus vervolede hij, hebben wij den minister van Ibui- tenlandsohe zaken Eden en generaal Dill naar het „Midden-Oosten" gezonden om te zien of er niet. iets gedaan kon worden tot vorming van een groot, gemeenschappelijk verdedigingsfront op den Balkan. De tieëren begaven zich naar Athene en Ankara en zouden ook Belgrado bezocht heb ben. indien de reeeering van den prins-regent Paul de toestemming daartoe niet geweigerd had Indien deze drie bedreigde staten zich vereenigd hadden, hadden zij 60 tot 70 divisies tot hun be schikking gehad, waarmede zij volgens een tee- meenschaDDeliik plan en in gemeenschanneliik ontreden den Duitschers een tegenstand hadden kunnen bieden die de Duitschers weldra van hun olannen zou hebben afgebracht en hun opmarsch lansen tijd zou hebben opgehouden met het oog op het bergachtige terrein en den toestand der verkeerswegen. DE HULP AAN DE BALKANVOLKEN. De hulp, die wij kunnen verleenen aan de vol ken van den Balkan en Tu'rkiie, die voor hun vrij heid vechten of bereid zijn daarvoor te strijden, kan op het oogenbïik natuurlijk maar beperkt ziin. aldus vervolgde Churchill en daarom wensohten wii niet er verantwoordelijk voor te ziin dat de Grieken in vertrouwen daaron in een nieuw conflict met een versehrikkeliiken tegen stander zouden komen. Toen Griekenland echter verklaarde vastbesloten te ziin „tot den dood ge- liikt'idig tegen Italië en Duitschland te vechten, hpeft Engeland zich verplicht geacht den Grieken alle moseliike hulp te verleenen. Engeland be sefte dat de soldaten van het Britsche riik zich aan de zijde der Grieksche soldaten moesten scha ren. Daarom sloten wii beein Maart een militaire overeenkomst, met de Grieken en onmiddellijk begonnen omveneriike beweringen van Britsche troepen naar Griekenland. Ik kan hier niet in bijzonderheden treden en geen poging doen den foectand hier te beoordeelen, terwijl de slag voort duurt. Churchill zeide voorts dat de Joego Slaven zijn opgestaan „om verschrikkelijk wraak te nemen". Ten aanzien van Frankrijk verklaarde hij, dat Engeland staat op zijn controlerechten ter zee en dat het „zich verplicht acht deze rechten in het kader van het Internationale recht uit te oefenen", zelfs op gevaar af slaags te raken met Fransche oorlogsschepen. Alles is echter afhan kelijk van den slag op den Atlantisohen Oceaan die van beide zijden met toenemende heftigheid gevoerd wordt. ..Onze verliezen aan schepen en tonnage zijn zee. zwaar. Dit kan echter niet eeuwig zoo blijven, zonder dat onze krachtsin spanning en onze bestaansmiddelen zeer ernstig te lijden hebben. Hoe moet het gaan, wanneer de verliezen in hetzelfde tempo voortduren? Waar zullen wij de drie of vier millioen ton vinden die ter aanvulling noodig zijn om het jaar 1942 door te komen? Wij bouwen thans schepen in zeer aan zienlijk tempo. De samenwerking met de Vêr- eenigde Staten werpt de beste vruchten af. De productie van den Amerikaanschen scheepsbouw geliikt op die van 1918". Churchill meende goede hoop te kunnen hebben dat men tegen de luchtaanvallen op de Britsche scheepvaart met succes zal kunnen optreden. Dat echter de Duitsche duikbooten steeds verder naar het Westen komen, beteekent een buitengewoon groot gevaar. Deze dreiging moet overwonnen worden, wil men niet dat het leven van Groot- Brittannië in gevaar gebracht wordt. (D.N.B.) Engeland gebruikt de Joego slavische schepen in Amerika. NEW YORK. 9 April (D.N.B.l Volgens een bericht van de New York Journal American heeft de Joegö Slavische gezant in Washington tijdens onderhandelingen met de vertegenwoordigers van het Britsche ministerie van scheepvaart medege deeld. dat de Joego Slavische regeering toestemt in het gebruiken der Joego Slavische schepen door Groot Brittannië. Joego Slavische sCheepvaartagenten te New York ramén de beschikbare tonnage van de Joego Slavische koopvaardijvloot in de Amerikaansche havens op 80.000 a 100.000 b.r.t., hetgeen ongeveer overeenkomt met twintig schepen. STAKING IN CANADA. Het D.N.B. meldt uit New York, dat de arbei ders van de Schol-field Woollen Company die reeds zeven dagen staken, een oproep van de Canadee- sohe regeering om het werk onmiddellijk te her vatten van de -hand hebben gewezen. De regeering motiveerde haar oproep met de verklaring, dat de fabriek oorlogsopdrachten uitvoert en dat der halve de 'staking onwettig is. De leiders van den vakbond hebben verklaard, dat de arbeiders niet eerder aan het werk zullen gaan, totdat een basis voor onderhandelingen gevonden is. Op den Sipka-pas. Langs steile rotswanden schap kronkelt zich de belangrijkste ver artillerie daalt een berg af. van het moeilijk begaanbare Balkanland- keersweg van Bulgarije. Zware Duitsche (foto Atlantic) Russische ambassadeur bezoekt de Wilhelm strasse. Naar in politieke kringen vernomen wordt heeft de Sovjet Russische ambassadeur te Berlijn'Deka- nosof Woensdag een bezoek gebracht aan het rijks ministerie van buitenlandsche zaken. Naar men gis teren in de Wilhelmstrasse hierover verklaart, be trof dit bezoek een gewone bespreking (A.N.P.) Tijdens den opmarsch in Libyë werd het het Duitsche Afrika-corps genomen. Een van den strjjd. woestijn-fort Aghcila door de troepen van afdceling rust binnen de versterking uit (foto Weltbild) Het Fransche overleg met Griekenland en Joego Slavië. Het D.NJ3. deelt mede: Uit witboek nr. 7, dat in voorbereiding is, worden opnieuw zes documen ten gepubliceerd. 18. Geheim rapport van den opperbevelhebber van het Fransche leger, generaal Gamelin, aan den opperbevelhebber van het Fransche leger, generaal Gamelin, aan den opperbevelhebber der Fransche vloot, Darlan, van 15 December 1939: „Ik heb de eer u mede te deelen dat ik kolonel Mariot en den bataljons-commandant Ganeval met een missie belast heb. De eerste begeeft zich naar Griekenland, de tweede .naar Zweden en Finland. Deze officieren moeten ter plaatse een onderzoek instellen naar de algemeene voorwaar den, waaronder een militaire samenwerking met deze landen overwogen kan worden." 19. Aanteekening van generaal Gamelin over een eventüeele intergeallieerde tusschenkomst op den Balkan van 4 Januari 1940 (uittreksel) de chef van den grooten generalen staf van het •DOMENI Grivas Op deze kaart is een belangrijk deel van het Balkanfront, zooals het zich deze week ontwikkeld heeft. Gelijk elders is gemeld, hebben de Duitschers Saloniki Woensdag ingenomen. De opmarsch der Duitsche troepen begon hier van Zuid- Wesl Bulgarije uit, daar waar de landen Joego-Slavië, Griekenland en Bulgarije tezamenkomen. Met pijltjes is aangegeven, waar de Duifsche troepen de grenzen overschreden. Op het kleine kaartje is met pijltjes aangegeven op welk gedeelte van Griekenland de strijd ontbrandde. .(Cartografisch Bureau Ned, Dagbladpers), grado, Brugère, aan het Fransohe ministerie van buitenlandsche zaken, van 11 Juni 1940: „Het spreekt vanzelf dat ik de behandeling van de vraagstukken, die ik eenige dagen geleden met den prins-regent besproken -heb, met den minister van buitenlandsche zaken heb voortgezet. De mi nister gaf mij de verzekering dat zijn sympathie en die van al zijn landgenooten te ondubbelzinnig aan onze zijde stonden, dan dat hij de* toestand, waarin zijn land zich thans bevindt, niet smarte lijk moest achten. Hij houdt rekening met de mo gelijkheid dat de toestand zal veranderen en ibij een dergelijke gunstige gelegenheid zal Joego Slavië zich haasten aan onze zijde te treden. Bij den Joego Slavisohen generalen staf heeft men dezelfde indrukken opgedaan." Italiaansch weermachtsbericht Grieksche leger heeft laten weten, dat hij onder voorbehoud van voldoende ondersteuning door luchtstrijdkrachten en luohtaiweer in staat zou zijn de landing van een 'inter-geallieerd expeditie- leger te Saloniki te waarborgenHet Fransche opperbevel zal in de grootste geheimhouding con tact blijven houden met het Joego Slavische, het Roemeensche en het Grieksche opperbevel 20. Geheim rapport van generaal Weygand, commandant in den sector Middellandsche Zee- Oost, aan den opperbevelhebber der strijdkrach ten te land (kabinet) van 14 Maart 1940: „Ik heb de eer u mede te deelen, hoe ver ons contact met de verschillende generale staven op den Balkan gevorderd is en welke resultaten bereikt zijn in Griekenland heeft een officier der leiding van vervoer en tros, majoor C-herrière, zoojuist een inspectie van de steunpunten, die ongeveer een weck geduurd heeft, voltooid.-De Grieksche ge nerale staf had ook toestemming gegeven voor in spectiereizen van twee officieren der luchtmacht. Hun rapport is bevredigend. Op grond van hun onderzoek kan worden vastgesteld, welke inspan ning de Grieksche staf zich getroost heeft om een grondorganisatie tot stand te bréngen die het snel ingrijpen van moderne afdeelingen der lucht macht mogelijk, maakt. De Grieksche generale staf stelt ons voortaan de volgende bases ter be schikking: In Thessalië: Kardista, Fharsala. Nea Agchiclos, Turnavos en Almyros. In Macedonië: Guida, Nea Pella, Lembét, Mikra, Megala, Mikra Gargop, Cheineru, Livadogluri, Fiorina en Ptoli- may. Afgezien van eenige veranderingen, waarop wii hebben aangedrongen, vqjdoen deze vlieg velden aan de tot uiting gébrachte behoefte. Zij zullen door toegangswegen wórden verbonden met de achterliggende -bases. Onze officieren der lucht macht waren zeer tevreden over de ontvangst en de faciliteiten, die de Grieksche generale staf hun verschafte 21. Telegram der Fransche admiraliteit aan het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken van 19 Mei 1940. Het telegram heeft op de enve loppe de volgende geschreven aanteekening: „De Grieksche regeering is bereid reeds thans mate riaal in ontvangst te nemen, dat bestemd is voor eventüeele geallieerde landingstroepen". Tekst van het telegram: Dit materiaal, dat niet door personeel vergezeld mag gaan, zou voor den schijn aan de Grieksche regeering verkocht wor den. Na een landing in den Piraeus zou het over Grieksch gebied verdeeld worden volgens de op gave van den generalen staf van het Fransche leger." 22. Telegram van den Franschen gezant te Bel grado aan het Fransche ministerie van buiten landsche zaken, van 16 April 1940: „Zooals met den prins-regent was afgesproken, heb ik vanmid dag met generaal Neditsj de gedachtenwisseling over de beste wijze, waarop de besprekingen der generale staven hervat kunnen worden, voortge zet. Daar naar de meening van generaal Weygand de vraag van de vliegvelden en hun gebruik ,het dringendst is, zou generaal Neditsj er in toe stemmen dat een bevoegd medewerker van gene raal Weygand in burger en onder de grootste ge heimhouding hi^r komi- om door bet land te rei zen, waarbij een Joego Slavisch officier, eveneens in burger, hem alle bestaande installaties zou laten zien." 23. Telegram van den Franschen gezant fce gel-1 Verder oprukken der Duitsch- Italiaansche strijdkrachten in Cyrenaïca. Engelsche kruiser in de Roode Zee getorpedeerd. ERGENS IN ITALIë, 9 April (Stcfani) Weer machtsbericht no. 306 luidt als volgt: „Aan de Julische grens hebben onze vooruitge schoven detachementen Kranjska Gora in het dal van de Save bezet. In Albanië, aan het Joego-Slavische front, bedrij vigheid van kleine detachementen. Wij hebben 'talrijke groepen krijgsgevangenen gemaakt met hun wapens. Aan het Grieksche front hebben wij een vijande lijken aanval van plaatselijken aard afgeslagen en eenige honderden krijgsgevangenen gemaakt. Onze bombardementsformaties hebben te Sobenico voor anker liggende vlooteenheden en watervliegtuigen aangevallen. Een schip van middelgroote tonnage werd getroffen. Verscheidene watervliegtuigen, gemechaniseerde strijdmiddelen en barakken wer den beschadigd. Installaties van de luchtbases Divulje en Vodice zijn gebombardeerd en kregen ernstige schade. Andere toestellen van ons lucht wapen hebben gemechaniseerde colonnes, vracht auto's en ravitailleeringscolonnes aangevallen. In Cyrenaica zetten de Italiaansch-Duitsche strijdkrachten na in een schitterende manoeuvre den weerstand, die geboden werd door vijandelijke gemechaniseerde detachementen en die vooral sterk was te Msus en Mechili, na de herovering van Derna de achtervolging van den vijand voort en zijn bezig met de zuivering van het uitgestrekte gebied, dat opnieuw bezet is. Eenheden van het Duitsche vliegercorps hebbCn concentraties van troepen en gemechaniseerde colonnes van den vijand gebombardeerd en me! mitrailleurvuur bestookt. In Oost-Afrika heeft de vijand opnieuw krachtig den aanval ingezet in den sector van Massaoea. In andere gebieden is de toestand in zijn geheel onge wijzigd. Een van onze motortorpedobooten heeft een zwaren Engelschen kruiser op de Roode Zee ge- torpedeeerd. Jiadio Jïoqiamma VRIJDAG 11 APRIL 1941 Ncrterlandsch Programma. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gra- mofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 Schriftlezing, en Meditatie (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting). 8.10 Gewijde muziek (opn.). 8.30 A. N. P. Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Amsterdamsch Salonorkest. 10.20—10.40 Declamatie. 11.15 Gramofoonmuziek. 11.30 Zang met pianobegeleiding. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.42 Alma nak. 12.45 A. N. P. Nieuws- en economische, berichten. 1.00 Orgelspel. 1.35 Salonorkest. 2.152.30 Voor de vrouw. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.30 Ensemble Tonny Roxini. 4.00 Kor.te Wijdingsdienst (voorbereid door het Vrijz.-Prot. Kerkcomité. 4.30 „Passiemuziek", causerie met gramofoon- platen. 5.00 GramofoonmuzJek. 5.15 A. N. P. Nieuws-, economische en beursberichten. 5 30 Omroeporkest. 6.15 „Het Saksisch land", causerie*. 6.30 „De groote Idealen van de boeren in het licht van de Zuid-Afrikaansche poëzie", lezing met muzikale omlijsting. 7.00 A. N. P. Economische vragen van den dag. 8.30 Berichten, Engelsch. 8.45 De 7 kruiswoorden. 9.40 Avondwijding (voorbereid door het Vrijz.-Prot. Kerkcomité). 9.45 A, N. P. Engelsche berichten. 10.00 A, N. P. Nieuwsberichten, hierna sluiting. Nedcrlandsch Programma. HILVERSUM H, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gra mofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8 00 Gramofoon muziek. 8.30 A. N. P. Nieuwsberichten. 8.45 Gewijde mu ziek (gr.pl.). 9.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Liturgische Wijdingsdienst (voorbereid door de Christ. Radlo-Stich- tlng). Hierna: Orgelconcert. 12.00 Berichten. 12.15 Omroep orkest. 12.45 A. N. P. Nieuws- èn economische berichten. 1.00 Omroeporkest. 1.30 Gramofoonmuziek. 2.00 De Kamer muziekspelers en gramofoonmuziek. 3.00 Esmeralda. 3.30 Voor de vrouwen. 3.45 Orgelconcert en zang. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 fclramofoonmuziek. 5.15 A. N. P. Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Celesta-ensemble. 6.00 Declamatie (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting). 6.15 Rococo-octet. 6.45 Toeristische raadgevingen. 7.00 A. N. P. Economische vragen van den dag. 7.15 Gramofoon muziek. 7.30—7 45 „De toekomst van liet Nederlandsch tooneel", causerie. 8.00 A. N. P. Nieuwsberichten. 8,15 Spiegel van den dag of gramofoonmuziek. 8.30 Gramo foonmuziek. 8.45 Radiotooneel. 9.10 Orgelspel. 9.30 Gramo* foonmuziek. 10.00 A. N. P. Nieuwsberichten, hiernat sluiting, 1

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 3