IJmuider Courant Jxieqa SlavL'ê staakt strijd DAGBLAD VOOK VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Faestdagen Rotterdam's Taak. Kleiner boterrantsoen en melkdistributie. Tweehonderd gram boter per week Maatregelen gaan 21 April in. Geheele leger legt de wapens neer. Weer luchtaanvallen op Engeland 2(JC JAARGANG No. 141' Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Umijider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opge9even voor dit b,ad' worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Dirwtie. P W PKKKEHOUM KIN KOKKK I PKKKKBOOM Hoofdredacteuri ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 18 APRIL 1941 Abonnementen per week O.IS'/i, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.70, elke regel meer ƒ0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10. In de nu vrijwel „bouwrijp" gemaakte Rotter- daitisehe binnenstad is Dinsdag de eerste paal ..o 7Pstien meters lange betonpaal in den bodem als begin van den bouw van het eerste wo- van 500 woningen, volgens ontwerp den architect Jan Wils. Bij die gelegenheid. varaan een korte officieele plechtigheid verbon den was. heeft de algemeen gemachtigde voor den wederopbouw en de bouwnijverheid dr. ir. J. A. Hingers een aantal belangwekkende mededeelin gen gedaan. Er is reden op het verslag daarvan jeri,g te komen omdat zij een beeld geven van den omvang van de taak waarvoor Rotterdam gesteld is y! aantoonen dat die, al leven we dan in een oor logstijd met de daaraan klevende moeilijkheden er,°beperkte mogelijkheden, met groot doorzettings vermogen wordt aangepakt. De door dr. ir. Ringers genoemde getallen spre ien een duidelijketaal ook voor diegenen die moflhten veronderstellen dat zoo'n opbouw zich wel m heel korten tijd voltrekken kan. Hij heeft mede gedeeld dat er van de 27000 verwoeste woningen hoogstens 12000 in den verwoesten stadsdriehoek jouden kunnen worden herbouwd en dat er dus 15000 elders, bij voorkeur in het uitbreidingsplan, jouden moeten ven-ijzen. Natuurlijk vindt dit zijn verklaring in het bekende, inmiddels ontworpen plan tot nieuwen, veel ruimer aanleg van de bin nenstad, dat voor Rotterdam een aanzienlijke ver betering zal beteekenen. De toekomstige stadsont wikkeling zal daarmee niet alleen uit verkeersoog- punt, waaraan de levende generatie uit gewoonte het eerst denkt, maar ook ten opzichte van licht, lucht en ruimte, dus ten bate van de volksgezond heid, groote voordeelen oogsten. Er moet evenwel meer gebouwd worden dan J200O woningen in de binnenstad en 15000 in het uitbreidingsplan, want men dient ook rekening te houden met den normalen bouw voor bevolkings aanwas en woningverbetering. Déze laatste factor, j iedere stad van belang, telt natuurlijk zwaar mee in een bevolkingscentrum van den omvang der Maasstad met haar 600.000 inwoners, nummer twee in onze trits van groote stéden (Utrecht met 165.000 en Haarlem met 145.000 'inwoners plegen zich wel nleteenigen trots, als vierde en vijfde'stad. des lands aan te dienen, maar wij zijn ons tenslotte wel be wust dat Nederland maar drie groote centra telt: Amsterdam met 800.000, Rotterdam met 600.000 en Haag met 500.000 en dat er dan, statistisch bekeken, „een heelen tijd niets komt" eer de vol gende in de rij aan de beurt zijn). Hoe zit het nu met den bouw voor normalen be volkingsaanwas en woningverbetering in Rotter dam? De heer Ringers heeft hét medegedeeld: bij een bouwprogramma voor vier jaar, zooals thans beraamd is, éen Vierjarenplan dus, moeten de ge- 27000 woningen vermeerderd worden met viermaal 3500, hetgeen een totaal van 41000 op levert, wil Rotterdam in 1945 niet achterop -zijn gekomen. Welk een geweldige taak de 'bouwnijverheid in Rotterdam hiermee voor den boeg heeft zal iedêren lezer duidelijk worden als hij weet, dat de „wo ningvoorraad" der gemeente Haarlem ruim 38000 bedraagt. Men moet dusin Rotterdam in vier jaar tijds een bouwprogram verwezenlijken, dat de stad Haarlem nog aanmerkelijk in omvang overtreft! Voor dit jaar staan er ongeveer negenduizend woningen op het programma, waarvan er ongeveer 1500 al gereed zijn, 6000 aanbesteed of in uitvoe ring genomen en de rest in voorbereiding is. Wel mocht ir, Ringers met trots verklaren, dat deze bouw een kenmerkend bewijs is hoe voortvarend er gewerkt wordt. Het lied van den arbeid weer klinkt luid in de Maasstad. Wie zulke dingen leest over een andere stad, zij bet dan een veel grootere en een die in ganseh andere omstandigheden is komen te verkeeren, denkt vanzelf toch ook aan zijn eigene en niet 'Heen aan de nauwe binnenstad, die in de toe komst, zij het dan zonder zulke aanleiding, toch ook wel tot verruiming en openlegging gebracht zal moeten worden, maar ook aan de steeds groeiende afstanden die de Haarlemmers moeten afleggen ®m uit die binnenstad de vrije natuur te bereiken. Dus: aan meer licht en lucht en ruimte. Met be trekking daarop heeft het ons dan ook verheugd dai wij gisteren konden mededeelen dat de voor bereiding van de bestemming van onze duinstreek 'ot natuurreservaat goed vordert en dat reeds maatregelen genomen zijn om te voorkomen dat de terreinen, die voor aankoop in aanmerking komen, handen van exploitanten kunnen geraken. Het geheele plan, in behandeling bij de afdeeling Na tuurbescherming van het departement van Onder lijs, OpVoeding en Cultuurbescherming geldt, zoo- men weet, den aankoop van vrijwel het ge- sule duincomplex tussohen den weg Heemstede andvoort en IJmuiden, met de bedoeling het on- r.5taatsbosöhbeheer te brengen en een zeer groot ee' natuurreservaat te bestemmen. Een bepaald der gronden zou onder beperkende voorwaar- Voor bebouwing worden bestemd. Dat aan dit froote ontwerp vele kwesties van belang verbon- u Z'^n' niet alleen ontspannings-mogelijk- en der bevolking, de herziening van het wegen- Ij an voor de geheele streek en de bebouwing gel- en blijkt vandaag weer eens door eenige mede- gen In dit nummer omtrent de' vooruitzich- Van de Haarlemsche waterwinning in de dui nen, die Slreeki een vraagstuk op zichzelf vormt. De •commissie, die advies moet uitbrengen, heeft belangrijke taak in deze voor Kennemerland jjjjg 1an&rijke aangelegenheid, die nevens zooveel re Plannen ons allen het gevoel zal geven: er mt ook bij ons groot werk aan den winkel. Het- 1 en zeer verheugend is. K. P. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd deelt het volgende mede: Met ingang van 21 April a.s. zullen twee maatregelen van la-acht worden, die juist met het oog op het seizoen aan de Nederlandsche bevolking teleurstelling zullen brengen. Deze maatregelen bestaan in een verlaging van het vetrantsoen van 250 op 200 gram per week en een rantsoeneering van de melk op kaarten. Men zal misschien verwonderd zijn, dat deze beide maatregelen tegelijkertijd genomen wor den en nog wel op een moment, waarop de melkproductie weer begint toe te nemen. De reden hiervan is gelegen in de moeilijkheden, die de vetvoorziening voor ons land biedt. Deze moeilijkheden zijn van tweeërlei aard. In de eerste plaats is de melkproductie in de afgeloopen maanden door het ontbreken van vol doende krachtvoeder zeer sterk achteruitgeloopen en bevindt deze zich ook nu nog op een laag peil. In sommige gebieden, waar men gewoon was in den winter veel krachtvoeder aan de koeien te voeren is deze achteruitgang wel 50 pet. geweest. Daar komt nog bij, dat met het oog op den moeilijken vöedertoestand gedurende de wintermaanden den veehouders den raad is gegeven het afkalveren der koeien zoo laat mogelijk te stellen. Dit brengt mede, dat de grootere melkproductie dit jaar geruimen tijd later zal intreden dan in andere jaren. Deze omstandigheden nu hebben tot gevolg dat er in de afgeloopen maanden veel minder boter kon worden gemaakt dan onder normale omstandigheden en dat ook in den eersten tijd de boterproductie niet zoo snel zal toenemen als anders het geval is. Een tweede moeilijkheid voor de vetpositie van ons land is in het volgende gelegen. In normale omstandigheden wordt in de behoef te aan vet in ons land vooi-ziên door boter, mar garine, olie en vetten. Voor de botervoorziening van ons land was onze eigen productie steeds ruim vol doende; groote hoeveelheden (in 1939 was dit 62.5 millioen K.G.) werden buitendien nog uitgevoerd. Voor de voorziening van margarine, vetten en oliën het totale gebruik hiervan was in het aan den oorlog voorafgaande jaar pl.m. 100 millioen K.G. zijn wij steeds aangewezen geweest op buï- tenlandsche grondstoffen die van overzee moesten worden ingevoerd. Sinds het intreden van den oorlogstoestand voor ons land staat deze invoer echter geheel stil en zijn er dus in het geheel .geen grondstoffen voor de fabricage van margarine, vètten en oliën ingevoerd. Dientengevolge is men hier te lande sindsdien voor deze fabricage geheel aangewezen op de aan wezige voorraden. Deze voorraden worden dus niet grooter, maar zijn daarentegen door het gebruik van margarine, vetten en oliën gedurende de af geloopen maanden voortdurend verminderd. Met het oog op de hier omschreven omstandig heden en om de Vetvoorziening van ons land zoo lang mogelijk op: een eenigszins. redelijk'peil te houden, is het noodzakelijk, de beide genoemde maatregelen te treffen' de verlaging van het rant soen tot 200 gram en de melkdistributie. De verlaging van het vetrantsoen.maakt nl. ook een rantsoerieering van de melk noodig. Indien dit immers niet zou géschieden, zou mén voor de min dere hoeveelheid vet die men krijgt, trachten een vergoeding te vinden in een grooter melkgebruik. Hierdoor zou weer minder melk tot boter kunnen worden bereid, hetgeen weer de vetvoorziening van ons land nadeelig zou beïnvloeden. In de laatste maanden heeft eveneens reeds een zekere beper king van het consumptiemelkverbruik plaats ge had, welke aan den melkhandel werd overgelaten. Daar noodzakelijkerwijze hierdoor onbillijkheden voorkwamen, is een distributie op kaarten beter te achten. De melkdistributie zal waarschijnlijk in totaal tot eenige verhooging van het gebruik lei den. Wel zullen sommige huisgezinnen, die ge wend waren zeer veel melk te gebruiken, minder ontvangen, maar dit kan met het oog op een re gelmatige verdeeling niet voorkomen worden. Bij de vaststelling van het melkrantsoen is met de verlaging van het boterrantsoen rekening ge houden. Het. melkrantsoen dat per week voor per sonen van 14 jaar en ouder beschikbaar wordt ge steld, bevat nl. ruim 50 gram vet. Zooals uit het voorgaande volgt hebben de beide aangekondigde maatregelen voor de huidige vet voorziening direct beteekenis.. Echter is in het bij zonder oók de melkdistributie voor onze vetpositie in de komende maanden van belang. Immers hier door kan de boterproductie in de a.s. zomermaanden in ons land nog meer worden opgevoerd en dit is om tweeërlei redenen van beteekenis: 1. Gedurende dezen tijd kan dan uitsluitend bo ter worden gedistribueerd, waardoor de nog aan wezige grondstoffen voor de bereiding van mai'ga- rine, vetten en oliën voorloopig gespaard kunnen blijven tot den tijd, waarin deze door het gemis aan voldoende boter meer noodig zullen zijn. In ver-' band hiermede zal over eenigen tijd wederom de maatregel Worden ingevoerd, dat ook op de vet kaarten uitsluitend boter verkrijgbaar zal zijn, waar voor dan een reductie op den prijs zal worden ge geven. 2. Er kan in de koelhuizen gedurende de zomer maanden boter worden opgeslagen, waarover dah beschikt kan worden in de a.s. wintermaanden, wanneer de melkproductie en dus ook de boter productie door het ontbreken van kraehtvoeder wel zeer gering zal zijn. Elders in dit nummer, bij de nieuwe bonnen, zijn van beide maatregelen de nadere bijzonderheden opgenomen. IJMUIDEN Marktprijzen en besommingen. Kabeljauw f 20—f 12 per stuk. Tongen f 6.60— f 4.00 per stuk. Gek. garnalen f 0.40f 0.36 per K.G. Kleine gul f 74 per 50 K.G. Wijting f 56 per 50 .G. Zetschol 114 per 50 K.G. Kleine schol f 98—f 56 per 50 K.G. Pufschol f 29—f 25 per 50 K.G. Gr. schar f 40f 37 per 50 K.G. Pufschar f 22.50—f 8 per 50 K.G. Kotters: IJm. 22 f 8181; TX. 14 f 153. „WEGNEMEN" VAN BRANDSTOFFEN. Tegen een 30-tal personen, allen inwoners van Velsen, heeft de politie proces-verbaal opge maakt wegens het „wegnemen" van ongeveer 2C H.L. brandstoffen uit een opslagplaats te IJmui den, Vijf jongens, die den toegang tot de opslag plaats geforceerd hebben, zijn voorloopig voor nader onderzoek op het hoofdbureau ingesloten. Onder de overigen zijn er, die blijkbaar zoo licht- geloovig zijn geweest, dat zij op verklaringen van anderen meenden, dat de kolen een restant vormden, dat wel mocht worden weggehaald. VELSEN Nieuwe directeur van den Gcm. Reinigings- en Ontsmettiugs- dienst. B en W. bevelen aan den heer J. G. Koning, hoofdopzichter O. W. Ter voorziening in de'vacature van directeur van den Reinigings- en Ontsmettingsdienst, ont staan door het overlijden van den heer J. Th. Ver- zijlbergh, bevelen B. en W. ter benoeming aan den heer J. G. Koning, hoofdopzichter bij het bedrijf Openbare Werken, afdeeling Bouw- en Woning toezicht. B. én W. stellen verder voor bij benoeming den heer Koning een toelage tê verleenen van f 300 per jaar voor gebruik van een eigen auto voor den dienst, zulks onder intrekking van de in de be grooting geraamde rijwieltoelage ad f 20, alsmede hem ontheffing te verleenen van de verplichting tot het bewonen van de bij het b'edrijf behoorende ambtswoning. Naar de .meening van B. en W. is de functie, welke, de heer Koning thans bekleedt, gelijkwaar dig te- achten aan die van directeur van den Rei nigings- en Ontsmettingsdienst. In verband hier mede ligt het, in- geval betrokkene in de vacante betrekking wordt benoemd, in het voornemen van. B. en W. te bepalen, dat de door hem in zijn vorige betrekking doorgebrachte dienstjaren méetellên'bij de berekening der periodieke verhooging. Het gas wordt ct. duurder. Tengevolge van de verhooging van den ko~ lenprijs en de hoogere omzetbelasting is de kos tende prijs van het gas per M3 met 0.3658012 ct. gestegen, aldus deelen B. en W. den r~ad mede. Volgens de geldende voorschriften mag in verband hiermede de verkoopprijs van het 'gas met Vz ct. per M3 worden verhoogd. Ten einde het evenwicht op de begrooting te herstellen, achten B. en W. het noodzakelijk, tot deze prijsverhooging over te gaan, echter met uitzondering voor het gas, geleverd voor verwarming en industrie. B. en W. stellen den raad voor, hiertoe te be sluiten en te bepalen dat de verhooging ingaat met de eerste meteropneming na 1 April 1941. HEEMSKERK A. D. O.—SPAARNEVOGELS. Voor dezen wedstrijd komt A.D.O. als volgt uit: Kloes, M. Beentjes, Duin, Burger, N. Beentjes, Zonneveld, Koopman, Sinnige, Voormeer, Rozing, Meijer. Intocht van het Duitsche leger in Belgrado. (Foto Hoffmann—Bureau Stapf), BERLIJN, 17 April (D.N.B.). Op den 17 den April, des avonds om 9 uur, heeft het geheele Joego-Slavische leger, voor zoover het nog niet ontwapend is, onvoor waardelijk de wapens neergelegd. De capitulatie treedt op den 18en April des middags om 12 uur in werking. Havenstad aan de Zuidkust hevig gebombardeerd BERLIJN, 18 April (D.N.B.) Ook in den nacht van 17 op 18 April waren weer zeer sterke formaties van het Duitsche luchtwa- pen opgestegen voor den aanval op de Engel- sche eilanden. In verscheidene vluchten werd een belangrijke havenstad aan de En- gelsche zuidkust zeer doeltreffend met bommen van allerlei kaliber bestookt. Vol gens de tot dusver ontvangen berichten der bemanning zijn in werven en loodsen uitgebreide branden waargenomen. TWEEMAAL LUCHTALARM TE LONDEN. BERLIJN, 18 April. Een stad aan de Zuidwestkust van Engeland, zoo meldt de Britsche berichtendienst, is in den afgeloopen nacht het voornaamste doel geweest van de Duitsche luchtaanvallen. Bij een aanval, die eenige uren geduurd heeft, zijn daar vele brand- en brisantbommen neergeworpen. Ook boven andere deelen des lands was de vijand in de lucht bedrijvig en het Britsche afweergeschut is den geheelen nacht in actie geweest. In Londen is in den afgeloopen nacht tweemaal luchtalarm ge maakt. Duitsch weermachtsbericht Groote nachtelijke aanval op Londen. Aankondiging van versterkte represailles. BERLIJN, 17 April (D.N.B.) Het opperbevel van de weérmach maakt bekend: Als vergelding voor den Britschen luchtaanval op het woon- en cultuurcentrum van de rijkshoofd stad in' den nacht van 9 op 10 April heeft het Duitsche luchtwapen in den afgeloopen nacht een grooten aanval gedaan op de Britsche hoofdstad. Talrijke Duitsche gevechtseskaders wierpen ge durende den geheelen nacht ononderbroken tal- looze brisantbommen van alle kalibers en brand bommen neer. Bij goed zicht op den grond konden de bomontploffingen en de gevolgen hiervan on dubbelzinnig waargenomen worden. In de haven wijken, alsmede.in andere deelen van de stad ont stonden reeds bij het vërtrek van de eerste for maties groote branden, die zich deels vereenigden tot branden van groote uitgestrektheid. Het schijn sel van dit groote vuur was reeds van het Kanaal en voor een gedeelte van de Belgische kust te zien. Voortaan zal iedere Britsche luchtaanval op woonwijken in Duitschland in versterkte mate ver golden worden. Zooals reeds in een extrabericht is medegedeeld heeft het in ontbinding zijnde tweede Servische legercorps in het gebied rondom Serajewo gecapi tuleerd. De zuivering van het- land van uiteen gejaagde onderdeelen vindt stelselmatig vortgang. De tegenstand, die op enkele plaatsen nog geboden werd, is snel gebroken. In Dalmatië zijn Italiaansche formaties via Spalato (Split) op weg naar het Zuid-Oosten. In Zuid-Albanië werd het nabij de Grieksche grens gelegen Erseke genomen. Andere strijdkrachten vielen van Noord-Albanië uit aan en trókken aan weerskanten van 't Meer van Skoetari op ver scheidene plaatsen over de Servische grens. In Griekenland blijven de troepen van het Duit sche leger in Zuidelijke richting in den aanval en namen het ten Zuiden van Aliakmon gelegen Servia. Talrijke gevangenen werden binnenge bracht. Aan de Grieksche Ooskust vielen strijdkrachten van het Duitsche luchtwapen schepenconcentraties, aan, brachten in totaal 19.000 b.r.t. scheepsruimte tot zinken en beschadigden andere schepen. Ook in. den strijd tegen de approviandeeringsscheep- vaart van 't Britsche moederland boekte het lucht wapen bijzondere successen. In het Kanaal van St. George beschadigden vliegtuigen van de gewapende verkenning vier schepen van 28.000 b.r.t. in totaal en op zee 400 K.M. ten Westen van Ierland be schadigden zij een vrachtboot van 5000 b.r.t. in een scheeraanval zoo doeltreffend, dat haar ver nietiging zeker geacht kan worden. Andere luchtaanvallen richtten zich tegen havens en werfinstallaties aan den benedenloop van de Theems, benevens tegen enkele vliegvelden. Bij een aanval .op Great Yarmouth troffen verscheidene bommen van zwaar kaliber een groote maalderij met daarbij behoorende pakhuislodosen. De vijand liet 's nachts op verscheidene plaatsen in Noord-West-Duitschland -brisant- en brand bommen vallen, die echter geen noemenswaardige schade' veroorzaakten. De verliezen onder de bur gerbevolking zijn gering. Vier Britsche vliegtuigen werden door nacht jagers en luchtdoelartillerie neer geschoten. Bij de inneming van Skoplje (Uuskuub) op 7 April heeft kapitein Buschhauschen, compagnies commandant bij een regiment infanterie, door per soonlijke dapperheid tegenover een numeriek veel sterkeren vijand, zich. bijzonder onderscheiden. Een gevechtsgroep onder kolonel Bazin, samengesteld uit pioniers, deelen van het luchtwapen en speciale formaties, is 6 April bij het ochtendkrièken den Donau bij den IJzeren Poort in de omgeving van Orsova onder zeer moeilijke omstandigheden over gestoken. Door 'n vermetelen coupe werd de Joego- Slavische oever genomen, taaie tegenstand gebro ken en alle vijandelijke pogingen om de vaargeul te versperren, verijdeld. Daardoor is door het vastberaden aanpakken van weinige Duitsche soldaten 'n vitale scheepvaartweg beveiligd en onttrokken aan het voorgenomen vijandelijke optreden. Senator Wheeler versus Roosevelt. De toezeggingen aan de Balkanlanden. Het A.N.P. verneeifit uit New York: De leider der isolationisten, senator Wheeler, heeft Dins dagavond voor de afdeeling Denver van het co mité „America First" verklaard dat duizenden zijn opgeofferd in de bloedbaden van Europa en Afriika door de oörlogsophitsing van de règeering Roose velt, vooral door de ophitsing van de Ameriikaan- sche diplomaten. Het valt niet te betwijfelen, al dus Wheeler, dat de toezegging van de regeering der Vereenigde Staten doeltreffende hulp te zul len verleenen aan Joeg'o Slavië en Griekenland, een der hoofdoorzaken van het uitbreken van den. Balkanoorlog was. Van tevoren was het daarbij duidelijk dat deze beloften niet te houden waren en dat zij even krachteloos zouden blijven als de garanties welke Frankrijk en- Engeland indertijd aan Polen verstrekt hebben. AANBESTEDINGEN Hedenmorgen werd door den Rijkswaterstaat te Haarlem aanbesteed het bouwen van een hoogspan ningsgebouw nabij het binnenhoofd van de Noor- dersluis te IJmuiden. De raming bedroeg 4700. Het laagst werd ingeschreven door G. Westerhuis të Amsterdam voor 4950. Vérder werd aanbesteed: het uitvoeren van .bag ger-, en grondwerk en het aanbrengen van oever voorzieningen met bijkomende werken voor A, be hoorende tot de werken voor het maken van de Nieuwe Spuisluis te IJmuiden en voor B, ten be hoeve van het Staatsvisschershavenbedrijf aldaar; en-.perceel 2: de aanleg van een aardebaan op een gedeelte van den weg No. 2 van het Rijkswegenplan 1938 tusscKen den Amstel en de Ouderkerkerlaan in de gemeenten Amsterdam en Ouder-Amstel. Het laagst werd ingeschreven voor perceel 1 door A. Volkers Aannemings Mij. te Sliedrecht voor ƒ747.000 en voor perceel 2 door de N.V. Amst. Ballast Mij. te Amsterdam voor 1.888.000. BEVERWIJK „De Benzhie-koninj»". Uitvoering van T. O. V. Voor een vrijwel uitverkochte zaal in het K. S. A.-gebouw heeft de R.K. Tooneelvereeniging „T.O.V.", onderaideeling van de St. Josephs- grezellenvereeniging II, een opvoering gegeven van „De Benzine-koning", klucht in drie bedrijven van Jack Bess. Dit vroolijke spel behandelt wel een zeer actueel onderwerp, n.l; de benzinelooze motor, die volgens den benzine-koning niet kan bestaan. Hij, die be gonnen is als petroleumventer en thans de ben zine-koning was, geloofde hierin niet. Hier omheen had de schrijver de komische intriges geweven, die de aanwezigen af en toe deden schaterlachen. Van den benzine-koning gaf de heer C. de Goede een uitstekend volgehouden typeering, die wel steeds haar hoogtepunt vond bij de vele uitbar stingen van woede.' Zijn zoon, de heer A. v. d. Winkel, die evenals de jonge millionair, P. Tromp, in hun leven nog bitter weinig gepresteerd had den. werdén door den olie-koning, die daarbij zijn afkomst niet verloochende, aan het werk ge zet, wat echter uitliep op een complot tegen den ouden heer. Beiden wisten meermalen den goeden toon te treffen en gaven blijk van een goede röl- kennis. Een vreemde gast tusschen deze rijkaards was de excentrieke uitvinder Willem Kusters, waarin de heer J. Spanjaard een dankbare rol vond. Dan was er nog een journalist, de heer D. Dudink, die evenals de beide huisknechten, er toe bijdroeg, dat het succes voor T.O.V. groot was. De klucht werd in een behoorlijk tempo, dat af en toe echter stokte, opgevoerd. De tooneelaankleeeding was prima ln orde. „De Bellini's kortten de pauzes met muziek. Ver. voor Jong Hervormden. Donderdagavond hield de Vereeniging van Jong- Hervormden een ledenvergadering in het Ned.- Hervormd Vereenigingsgebouw aan de Oosterwijk- straat. Na de gebruikelijke opening heette de heer Van Herwijnen de aanwezigen welkom, in het bijzonder de jongelui, die op Palmzondag j.l. hun belijdenis hebben gedaan. Hierna volgden mededeelingen over het weele end, dat met Pinksteren in Haarlem gehouden zal worden en waaraan ook de afdeeling Beverwijk zal deelnemen. De heer Herwijnen deelde mede. dat er binnen kort een gecombineerde vergadering met de Her vormde Jongeren in Wijk aan Duin zal worden gehouden, teneinde in deze gemeente de belang stelling voor de Vereeniging van Jong-Hervorm- den te bevorderen. Na de pauze sprak de heer K. Zwitser over: „De Kerk en haar roeping". Nadat hierover een gedachtenwisseling was ge volgd, sloot ds. De Vries de vergadering met dank gebed. 4

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1