nliaansch De strijd om de bronnen van Cyrenaïca. •RIJ DAG IS APRIL' 1941 lieert chtsbericht ^livari en Cetinie (Montenegro) bezet. Opmarsch naar Ragusa. /,e( Grieksche front fisoera genomen. IN ITALIë, 17 April (Stefani) r wpermaohtbsrioht 314 luidt als volgt: m Toego Slavië rutoken de gemechaniseerde (i" ps van het tweede legercorps op van totn-naar Ragusa. Marinedetachementen ;Cn de bezetting der Dalmatische eilanden iMoid Uit Albanië zetten andere gemecha- Be' colonnes, na Antivari en Cetinje te En bezet en na den laatsten weerstand den tegenstander te hebben gebroken, T311 naar Cattaro en Ragusa voort h'et doel zich te voegen bij de troepen Sn het tweede legercorps die uit het noorden Somen. het Grieksche front wordt ondanks den weerstand van den vijand en talrijke öWiitigen Ihrekingen m de wegen cie opmarsen onzer 'Sn van het Presba-meer tot aan de Adriati- e voortgezet. De troepen van het elfde u»rcort>s hebben na een verbeten gevecht Kli- bezet en rukken voorbij dit centrum op. De Si heeft aanzienlijke verliezen geleden en ke gevangenen benevens een aanzienlijke Selheid oorlogsmateriaal in onze handen K-gelaten Twee-Britsche bommenwerpers, die I n Albaneesch gebied trachten te vliegen, M door onze jachttoestellen aangevallen; In toestel van het type Blenheim werd neerge laten Oo den Piraeus hebben onze vliegtuigen uien nacht van 15 op 16 April een feilen aanval richt op de havenïhstallaties eri gemeerde sche- i De torpedeering uit een vliegtuig', waarvan ing is gemaakt in het weermachtberioht van uiteren en waarbij een groot söhip van 15.000 tot zinken werd gebracht, is tenuitvoer gelegd r den kapitein-piloot Buscaglia en luitenant wzee Casfcagnacci als waarnemer. In cyrenaïca wordt de druk der Duitsch-Ita- '■'sansche troepen op Tobroêik en Solloem voort- fffiet Het opruimen van de vijandelijke detache- iditen, die afgesneden werden tijdens onzen jachtigen opmarsch, wordt voortgezet in de rich- ing van Djebel. In Oost-Afrika is op de vijandelijke strijdkrach- !(C. die poogden de rivier Baro in Galla Sidamo lier te steken, een krachtigen tegenaanval onder- •omen. Zij werden op de vlucht gedreven en lieten ijukampementen' in cn.ze handen achter. Tijdens >]le gevechten, ten westen van Dembidollo in tord-Gambsïla hebben wij den vijand zware lilliezen toegebracht." Teruggekeerd van een succesvolle vlucht, ver taalt de commandant van een Duitsch vliegtuig- ttkader de officieren van dén Bulgaarschen generalen staf van zijn wedervaren. (Foto Weltbild) De nieuwe Kroatische regeering. Dr. Pavelitsj hoofd van dén Staat. BOEDAPEST, 17 April (D.N.B.Volgens be- Miten in de bladen is gisteravond een Kroati- Bhe regeering gevormd. De nieuwe regeering be- Muit de volgende personen: Hoofd van den staat, minister-president en mi- ^ter^va.n buitenlandsche zaken: Dr. Avelitsj plaatsvervangend hoofd van den staat, J opperbevelhebber van de Kroatische Wrmacht, marine, luohtwapen en gendarmerie, saeraal Kvaternik, plaatsvervangend minister- «sident Dr. Ozman Kelenovits, minister van ®itie dr. Minko Puch, minister van binnenland- we zaken, Dr. Andrija Bardukovitsj, minister openbare gezondheid Dr. Petritsj, minister economische zaken Lovro Stubitsjminister 'sneerédienst Dr. Mile Budak, minister van land- oosohbouw Ivo Frankovitsj, minister van het 'freenigingswezen Dr. Domantsjitsj, regeerings- Waris van justitie Dr. Djanitsj. «adat de ministers benoemd waren, heeft al- '•reerst dr. Pavelitsj den eed afgelegd. Hierna jieooen de nieuwe ministers in handen van het den eed afgelegd. Bezetting van Montenegro. Intocht der Italianen tc Cettinjc. Stefani deelde gisteravond mede: ten der bijzondere correspondenten, van trtn 1 me^t van; het front dat de Italiaansche im J1 Montenegro definitief van de Servische "tterdrukkers hebben verlost.' Terstond nadat Wt 'aansche troepen de Montenegrijnsche witi Cetinje waren binnengerukt, werd tëkgram gezonde'n aan de koningin-kei- J°m>ar op de hoogte te brengen van de «Juli solhaten en van het Montenegrijn- beurfl over deze grootsche en' gelukkige ge- lin? m f' De ^tocht der Italiaansche troepen gi'ootsche.manifestaties van geestdrift ehïftH Donderdag is het geheele grond van het oude koninkrijk van Nicolas Pe- *3 ^Niegosj bevrijd. engelsch vrachtschip GETORPEDEERD. NEW m.rc,Y0RK' 17 APril (D.N.B.) Naar in '^gDn wordt medegedeeld, zoo meldt As- ,ed Press, is het Britsche vrachtschip „Silver- York ^j een inhoud van 4351- ton, van de New Ita An 'm het noordelijk gedeelte van «uantischen Oceaan getorpedeerd. BIJ DE DUITSCHE TROEPEN IN NOORD-AFRIKA, Temidden van de verlatenheid in de woestijn is een legerkamp opgeslagen. (Foto Stapf) Oorlogsconferentie van het Britsche Imperium Deelneming door Canada Nieuw Zeeland en Zuid-Afrika. Naar Associated Press uit betrouwbare bron meldt, overweegt de Britsche regee- ring het houden van een „conferentie van het Imperium" over de oorlogvoering, waar aan de premiers van Canada, Nieuw-Zee- land en Zuid-Afrika zullen deelnemen. Associated Press voegt hieraan toe dat veel er op duidt dat deze conferentie ten doel heeft'de troepentransporten uit de dominions uit te breiden ten einde de zwakke Britsche strijdkrachten in het Midden-Oosten te versterken. (D.N.B-.) Engeland's positie in tie Middellandsche Zee* De militaire medewerker van de „Times" voor de radio. STOCKHOLM, 17 April (D.N.B.) De mili taire medewerker van de Times, kapitein Cyrill Falls, heeft vandaag voor de Britsche radio een voordracht gehouden, waarin hij' een pessimis tische uiteenzetting gaf over de positie van En geland in 't oostelijk deel van de Middellandsche Zee. Het Duitsche pantserwapen - in Noord- Afrika, zoo zeide hij, is meer dan een gewone Verzameling tanks. Het heeft in zijn strijdwijze een zoodanige prachtige organisatievertoond, dat men geen recht meer heeft het nog op eeni- gerlei wijze te onderschatten. Maar niet'alleen de eerste linie van 't Duitsche pantserwapen. Ook de tweede linie is in', alle tot dusver geleverde ge^ vechten schitterend gebleken. Nog heeft Engeland, zoo ging kapitein Cyrill Falls verder, geen slag in Noord-Afrika verloren, want Engeland heeft den^strijd in het geheel niet aangebonden.' De troepen van generaal Wavell zijn eenvoudig; uitgeweken, hetgeen wel licht om strategische 'redenen-';j.utst ilSifunaaV dit verandert niets aan het..feit, dat hét prestige wam "generaal Wavell.een zw-aren slag daardoor heeft geleden! Vel'der zeide de spreker: „Ik beken open lijk, dat ik nog steeds niet begrijp hoe de Duit sche aanval in Noord-Afrika zoo snel van stapel kon loopen en hoe de ravitailleeripg ongestoord kon geschieden. Wij kunnen niet anders dan den toestand, waarin generaal Wavell zich in Noord-Afrika bevindt,, als zeer .kritiek achten. Cyrill Falls zeide over den toestand in Grieken land o.a., dat thans de beide beslissende slagen in de geschiedenis van Engeland in Grieken land 'en Noord-Afrika geleverd zullen worden. In geen geval mag thans de. stand van zaken riet een of ander lichtzinnig optimisme' beoordeeld •worden. „Ik 'voel heel goed, dat wij in de ko mende weken en maanden een harden strijd voor den boeg hebben", zoo zeide de spreker. Wij moeten ieder overdreven optimisme achterwege laten. Dit komt werkelijk niet meer te pas." De Amerikaansche hulp aan Engeland. TOKIO, 17 April (D.N.B. 1 Volgens het blad „Tokio Asahi" ontwikkelt Manilla zich tot verza melplaats voor transporten oorlogsmateriaal naar Engeland. Volgens dit blad hebben Ame- rikaansche transportvliegtuigen reeds het ver- keerkeer met Singapore geopend. Voor het geval dat de transportwegen via den Atlantischen Oceaan nog moeilijker zouden worden, zal in de toekomst Amerikaansclie materiaal via den Stil len Oceaan en Indischen Oceaan naar het Suezkanaal worden vervoerd. Het blad schrijft, dat men in Tokio de nieuwen toestand met groote aandacht volgt. De Duitsche luchtaanvallen in den uacht van Woensdag" op Donderdag. Honderden gebouwen te Londen getroffen. Het D.N.B. meldt: De groote aanvallen van den afgeloopen nacht op Londen stelt alle' vroegere luchtaan vallen op de Britsche hoofdstad en andere plaatsen in Engeland in de schaduw. De be manning van vliegtuigen, die reeds meer dan 100 vluchten naar Engeland achter den rug hebben en 20 tot 30 aanvallen op Londen heb ben ondernomen, verklaart dat bij den overwel digenden indruk der massale branden te Lon den alle vroegere gevechtsindrukken verblee- ken. De weerschijn van de brandende stad was aan de- Belgische kust,- op een afstand van 250 K.M. te zien. De Londensche correspondent van de „New- York Herald Tribune" meldt dat de zware Duitsche luchtaanval op Londen acht uur onafgebroken heeft geduurql. De eerste vlieg tuigen verschenen onmiddellijk na het invallen van de duisternis. Duizenden bommen vielen op alle deelen van Londen. De. -geheele stad leek in vlammen te staan. De schade en het verlies aan menschenlevens zijn nog niet te overzien. Er vielen zooveel brandbommen dat de brandweer machteloos stond. Associated Press meldt dat, hoewel bijzon derheden nog niet bekend waren, het toch vast staat dat honderden gebouwen getroffen zijn. De lucht was vervuld van een benauwende en bijtende walm. Hetzelfde bureau deelt mede: bommenwerpers, duikbommenwerpers en ge^ vechtsvliegtuigen hadden aan den aanval deel genomen en alle soorten bommen tot de grootste „superbommen" toe waren uitgeworpep. Volgens Engelsche bronnen hadden de Duit- schers gebruik gemaakt van alle bombarde mentsvliegtuigen welke zij boven Londen slechts gebruiken konden. Meer toestellen zou den bov'en Londen geen plaats gevonden heb ben. De aanval strekte zich uit over bijna elk deel van de Britsche hoofdstad. In liet huilen en donderen der bommen en het gedreun van het luchtdoelgeschut ontstonden nauwelijks langere tusschen ruimten dan van. twee tot drie minu ten. Volgens een A.N.P. bericht uit New-York is het gebouw van de National Broadcasting Com pany door een bom' vernield. Er is niemand om het leven gekomen. Ook de Columbia Broad casting Company meldt dat haar Londensche centrale door bommen vernietigd is. Het 'per soneel bleef ongedeerd. Duitsche luchtaanvallen op Griekenland. BERLIJN, -17 April (D.N.B.) Duitsche ge- vechtsvliegtuigen hebben gisteren aan de Oost kust. van Griekenland een aanval gedaan op scheepsdoelen. Hier bij werden, in de Golf van Volc en bij Chalkis schepen met een inhoud van 19.000 b.r.t. tot zinken gebracht en schepen met een geza- menlijken inhoud van 70.000 b.r.t. beschadigd. Duitschland en Egypte. Mededeeling der Wilhelmstrasse. BERLIJN, 17 April Duitschland. slaat met belangstelling het streven van de Egyptische re geering gade tot'het voeren van een politiek die het land als staat en natie verre houdt van de oorlogsgebeurtenissen. Deze verklaring werd van daag in de Wilhelmstrasse afgelegd. In politieke kringen in de Duitsche hoofdstad vulde men hara aldus aan dat Duitschland ongetwijfeld niet het voornemen koestert de Egyptische regeering te belemmeren in deze pogingen. In dit verband wordt evenwel de aandacht gevestigd op het be kende feit dat Duitschland de Engelschen overal zal slaan waar het ze aantreft. (A.N.P.) ROOSEVELT ONTVANGT DEN CANADEESCHEN MINISTER-PRESIDENT. Het D.N.B. verneemt uit Washington, 17 April: Roo sevelt heeft den Canadee- schen premier Mackenzie King voor een onderhoud ontvangen. Associated Press meldt uit welingelichte krin gen te Washington dat het voornaamste onderwerp van dit gesprek wel de levering van oorlogsmateriaal aan Canada volgens de leen- en pachtwet zalzijn geweest, daar de Canadeesche dollar- reserves steeds slinken. In Amerikaansche financieele klingen heerscht volgens ge noemd bureau de opvatting dat Canada dientengevolge vroeg of laat om financieele hulp zal moeten vragen. Canada zou de voorkeur geven aan een leening, maai de Vereenigde Staten zouden Canada evenals Engeland verzoeken althans een deel van zijn beleggingen ten be drage van omtrent een mil liard dollar in de Ver. Staten te liquideeren om het oorlogs- matërieel zoo lang mogelijk te betalen. Ook de Amerikaansche mi nister van buitenlandsdhe za ken Huil heeft een onderhoud sehad met Mackenzie King. Later deelde Hull on zijn persconferentie mede dat slechts algemeene inlichtin gen waren uitgewisseld. Een overeenkomst was niet be sproken. Engelsclic vliegtuigen boven Noord-Duilscli gebied. Enkele toestellen boven Berlijn. BERLIJN, 18 April (D.N.B.) De Röyal Air Force heeft in den nacht van 17 op 18 April, naar aan het D.N.B. wordt medegedeeld, met zwakke strijdkrachten aanvallen ondernomen op Noord- Duitsch gebied. Op eenige plaatsen werden brisant- en brandbommen neergeworpen, die echter geen schade van grooten omvang aanrichtten. Eenige vliegtuigen drongen tot Berlijn door en slechts heel enkele kwamen door de afweervergperring van de rijkshoofdstad heen. In Berlijn ontstonden in woon-1 wijken eenige branden. Bovendien werden opnieuw plaatsen van cultureel belang beschadigd. Drie vliegtuigen konden reeds bij hun nadering dooi- het afweergeschut neergeschoten worden. Twee andere stortten bij Berlijn brandend neer. De R.A.F. ver loor dus .volgens de tot dusver bekende berichten reeds 5'vliegtuigen. ZES BRITSCHE VLIEGTUIGEN NEERGESCHOÏEN. BERLIJN, 18 April. (D.N.B.) Het aantal En gelsche vliegtuig .1, dat tijdens den aanval der R. A. F. op rijksgebied is neergeschoten, is, naar het D.N.B. verneemt'; tot zes gestegen. Rotle van Lord Halifax. Engelsche tegenslagen veroorzaakt door superioriteit van het Duitsche materiaal. Uit" New-- York meldt het 'D.N.B.: Op het jaar lij ksche diner, van de „English Speaking Union", heeft de Britseheambas'sadeur Lörd Halifax een rede gehouden, waarin hij sprak over de „leelijke feiten" van dén huldigen;'' oorlogstoestand. Halifax gaf echter de verzekering dat Brigëland ,,'deh oor log toch nog zou winnen" Hij veyklaaVde verder-dat men wat betreft de „duistere gebeurtenissen op den Balkan en in Noord-Afrika de feiten onder het oog moet zien". Deze tegenslagen zijin veroorzaakt door de „superioriteit van het Duitsche materiaal". Halifax vroeg tenslotte de ondersteuning van Engeland door de Vereenigde Staten, daar slechts op deze wijzende slag .«p-denAtlantischen Oceaan gewonnen" jzo'ii .ku:hiién,.-^oi:ciéh. Verbitterde gevechten onder verzengende zonnestralen. Het belang der vliegvelden in den Dzjebel el Achbar. ERGENS IN NOORD-AFRIKA, April (V.P.B.)' Berichten van het oorlogsterrem in' Noord- Afrika zijn uiteraard vrij zeldzaam en moeilijk te verkrijgen. Daarom verheug het ons onder staande regelen te kunnen ontleenen aan cle berichten van een corespondent aan dit front, die den opmarsch der troepen van nabij kan volgen en daarover verslag uitbrengt. Nu reeds dagen achtereen blijven de Duit sche en Italiaansche legerberichtpn begrijpelij kerwijze beperkt tot bloote vermelding van den gestadïgen opmarsch van de troepen ten oos ten en ten noordoosten van Benghazi, zonder daarbij in al te veel bijzonderheden te treden. Dat de opmarsch in de richting van het Suez- 'kanaal geregeld voortgaat, is natuurlijk op zichzelf van het grootste belang. Doch al deze operaties spelen zich af aan de. kust en kunnen daarom licht de aandacht afleiden 'van het ach terland, dat evenwel niet minder gewicht in de schaal legt, zoo herinneren wij aan de inneming van Barce, waar zich de bekende Via Balbo, die van de Tunesische naar de Egyptische grens loopt, in tweeën splitst. De inneming van deze plaats geschiedde ten koste van har vige gevechten daar de Engelschen zeer go het gewicht van deze sleutelpositie inzagen, de inneming van Barce was die van voorafgegaan dat eveneens taai verdedigd werd, Deze plaats ligt aan de küst van de Middelland» sche Zee, daar waar de Via Balbo de kust verf laat en in Oostelijke richting verder loopt ij het plateau van Dzjebel el Achbar. Barce ligi reeds 300400 meter hooger aan den uitgang van een dal dat zich in het plateau boort. Hier verlaat men het woestijngebied om vruchtbaar bergland te betreden, het centrum van de ko lonisatie van wijlen Balbo. DE STRIJD OM HET WATER. Op dit plateau nu speelt zich een verwoede strijd af, Dé Duitsche en Italiaansche troepen meten zich daar met den Engelschen tegen stander die heftig weerstand biedt. En dit is niet te verwonderen, want hier bevindt zich het waterrijkste gebied van geheel Libië. Wa ter is een van de moeilijkst te krijgen artikelen in geheel Noord-Afrika. Er zijn rijkelijk vloeiende bronnen in Cy- rene, Derna en andere plaatsen, door middel waarvan het geheele landschap van water wordt voorzien. Buisleidingen voeren het. water uit deze bronnen naar het zuiden en naar het oosten en tot aan de grenzen van de waterarme woestijngebieden, waarvan de arme Italiaansche kolonist- steeds opnieuw probeert een stuk woestijn te herscheppen in bebouwbaren grond. Het plateau van den Dzjebel el Achbar on derscheidt zich door een mild klimaat d.w.z. een voor Noord-Afrika mild klimaat. Terwijl in Tripolis en vooral in het nog zuidelijkergele gen kustgebied van de groote woestijn een .hitte heerscht, waarvan de Europeaan zich geen denkbeeld kan vormen, is het klimaat 'in den Dzjebel el Achbar vrij mild te noemen, Zelfs in) den-zomer is het er voor clen Europeaan om uit te houden. DE VLIEGVELDEN. FILMJOURNAAL VAN KEULEN EN DE KEULSCHE TENTOONSTELLING. Het A.N.P. deelt mede: D'e afdeeling Nederland van de Tobis heeft ter gelegenheid^ van de aan wezigheid te Keulen van Nederlandsche schilders, wier schilderijen daar tentoongesteld worden, in de Rijnstad een film- gedraaid die in het Neder- landsch journaal vertoond zal worden. De Tobis heeft dit gedaan met het "doel om den wantrou- wigsten Nederlander té toonen dat van de Engel sche leugenberichten over bommenschade te Keu len geen woord waar is,'dat vooral de Rijnbrug gen er nog. liggen en pok de dom geen schade heeft geleden. Om het gevaar te ontgaan dat men van deze film zou kunnen beweren dat zij uit het archief, komt 'hebben de cameramensoh'en. eerste epi sodes van de openingsplechtigheid der tentoon stelling gefilmd, daarin enkele geëxposeerde wer ken opgenomen en binnen het bestek van een rondrit door de stad daarna al datgene gedraaid wat Keulen aan belangrijke- gebouwen bezit en eveneens van hooggelegen plaatsen stadsópnamen gemaakt. De gehëele filmreportage is zoo opgezet dat overal de Nederlandsche schilders, de aanwezige Nederlandsche journalisten en nu en dan ook de secretaris-generaal van het ministerie van Volks voorlichting en kunsten dr. Goedewaag.en te zien komen, waarmee op onweerlegbare wijze de echt heid van deze „nieuwe" film wordt bewezen. Ter gelegenheid van een Rijntochtje zijn -ook land schapsfragmenten uit de omgeving van Keulen, vooral uit Bonn, Godesberg en het Zevengebergte, in de film opgenomen. De in Noord-Afrika gevangengenomen géneraals zijn pér vliegtuig naar Duitschland overgebracht. De gevangenen op het vliegveld even voor het vertrek. jCreiefoto Orbis) Jioct Tlieuivs Volgens te Istanboel ontvangen berichten hebben de Britsche autoriteiten in Palestina alle particuliere auto's in beslag genomen- voor troepen vervoer. De vlootautoriteiten nemen vaartuigen in beslag. (D.N.B.) Naar de New York Times uit Manilla meldt zal het Philippijnsche leger onder controle van de Amerikaansche weermacht komen te staan onder leiding van generaal Grunert. De organisatie van het leger wordt in overeenstemming met de defen sieplannender Vereenigde Staten gebracht. Te Tokio is bekend gemaakt dat. volgen; de October j.l. gehouden volkstelling het zielental van het Japansche rijk 105.226.101 zielen bedraagt. In het Fransche staatsblad verschijnt, naar het D.N.B. verneemt, een decreet dat de orde van de Karthuizer monniken weer in haar voilé rechten herstelt. Het eigendom van de orde, de z.g. Grande Chartreuse, was bij de wet van 12 September 1791 geseculariseerd. Bij koninklijk besluit werden de monniken in 18n5 weer in hun bezit hersteld, maar dit besluit werd in 1903 bij decreet herroepen. Uit Sjanghqi meldt het D.N.B.: De opperbevel hebber van de Japansche vloot in de Chineesche wateren, admiraal Sjimada, heeft bekend gemaakt dat de blokkade aan de kust van de provincie Kwantoeng uitgestrekt is tot een gebied van omstreeks 100 KM ten zuiden van Macao. In dit kustgebied is alle scheepvaart verboden en daardoor zijn alle ravitailleering's- en handelswegen van Tsjoéngking van de zee door Zuid-China totaal afgesneden. Na een conferentie met de leiders der regee- ringspartij heeft de Amerikaansche minister van Financiën Morgenthau de pers medegedeeld dat president Roosevelt hét nieuwe belastingprogram ma heeft goedgekeurd. (D.N.B.) Naai- gisteren in de Wilhelmstrasse vernomen werd, zijn den Duitschen troepen te Belgrado ook de archieven van het voormalige Joego Slayische ministerie van buitenlandsche zaken 'in, handen gevallen, zoo deelt het D.N.B. mede. Wanneer het klimaat niet zoo gunstig was geweest zou Balbo in dit gebied zijn kolonisa tie door Italiaansche boeren niet hebben kun nen tot stand brengen. De niet aan de hitte ge wende Duitschers vinden op dit plateau in Cyrenaïca, dat zij kortweg „Dzjebel" hebben gedoopt, zoowel een naar verhouding goed kli maat als water in overvloed. En deze beide factoren zullen ongetwijfeld de vermoeienissen van dezen- veldtocht in de woestijn aanmerkelijk verlichten. Ditzelfde geldt natuurlijk ook voor de Engelschen en juist, daaruit verklaart men den taaien tegenstand, waarvan de legerbe- richten melding maken. Bovendien weten zij en dit is van 't hoogste belang dat'zich in den Dzjebel een aantal natuurlijke en in uitstekende staat verkee- rende vliegvelden bevindt, die zij, indien c.ifc eenigszins gaat, niet in handen van het Duitsch- Italiaansche Afrika-corps willen laten vallen. Zij beseffen zeer goed dat een viïegwapen, dat de beschikking heeft over deze velden, niet alleen aanvallen kan ondernemen op Mersa Matroeh en Alexandrië, doch dat het ook zon- ler bijzondere moeite de passage tusschen Kreta en Noord-Afrika kan bestrijken. En men zal zich herinneren dat juist in dit deel van de Middellandsche Zee de Engelsche vloot in actie is tusschen Egypte en Griekenland. Plet Engelsche opperbevel ziet zeer goed het gevaar in, dat de Duitsche luchtmacht r?u opleveren indien zii over den Dzjebel be schikte. Er kan dan ook geen twijfel aan be staan of de Engelschen in .Cyrenaïca zullen er alles op'zetten om te verhinderen dat hun te genstanders het plateau geheel in handen krij gen. 'Jxo-dia !ZtaQtamna ZATERDAG 19 APRTL 1941. Nederlandscli Programma. HILVERSUM I, 415.5 M. G.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gra«. mofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 Cramofoon-i muziek. 8.10 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 Nieuwsbericht ten A. N. P. 8,45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de vrouw.- 9.17 Gramofoonmuziek 10.00 Herhaling van ernstige avondprogramma's. i2.00 Orgelconcert., 12.25 Gramofoon- muzlek, 12.42 Almanak. 12.45 Nieuws- -en. economische bet richten A. N. P. 1.00 Musiquette en pianospel, 2.00 Caut serie „Peulvruchten en aardappelen". 2.20 Omroeporkest,-' de Romancers en solisten. 3.50 Gramoofonmuziek. 4,00 Christelijke Radio Stichting: Bijbellezing. 4.20 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 4.40 Duitsche les (in hoorspelvorrri). 5.00 Vervolg- van 4.20. 5.15 Nieuws-, eco nomische- -en beursberichten A. N. P. 5.30 Orgélspel. fi.Olï Gramofoonmuziek. 6.15 Voor de binnenschippers. 6.30 Om roeporkest. 7.00 Vragen van den dag A..N. P. 7.15 Omroep* orkest. 7.45 Voor de boeren. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Berichten, Engelsch. 8-45 Gramofoonmuziek. 9.20 Cantate (opn.). 9.40 Christelijke Radio Stichting: Dagsluiting. 9.45 Engelsche berichten A. N. P. 10.00 Nieuwsberichten A. N- P., sluiting. Nederlandsch Programma. HILVERSUM II, 301.5 M, 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gra* mofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 Gramofoon muziek. 8.30 Nieuwsberichten A. N. P. 8.45 Gramofoon muziek. 10.00 Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomité: Mor genwijding. 10.20 Gramofoonmuziek. 10.30 Verkorte operette „Die Fledermaus" (opn.). 12.00 Berichten. 12.15 Omroep orkest. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.45 Voor de jeugd. 2.00 Viool en plano. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Boekbespreking. 3.00 Verkorte opera „Der Rosenkavelier" (gr.pl.). 4.00 De Me- lodisten, het „Vroolijke Klaverblad" en solist. 5.00 Vrij zinnig Protestantsch Kerkcomité: Cursus „Twee tentoon- stellingen". 5.15 Nieuws-, economische ^n beursberichten A. N. P. 5.30 Omroeporkest. 6.15 Kamerkoor „Pro Musica" en gramofoonmuziek. 6.45 Reportage. 7.00 Groningse!* praatje A. N P. 7.15 Disco-nieuws. 7.30 Causerie „Over- zeesehe factorijen, welvaartsbron der Italiaansche stad staten". 7.45 Disco-nieuws. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P, 8.15 Spiegel van den dag of gramofoonmuziek. 8.30 Geva rieerd avondprogramma. 10.00 Nieuwsberichten A. N. P- sluitinfi. j

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 3