IJmuider Courant Rijwielplaatje Jreiking der persoonsbewijzen begint l Mei. IJMUIDEN Hoofdcommissaris van Amsterdam. Grootste deel van het Grieksche leger capituleerde. Luchtaanvallen op Engeland. jaargang No. 146 Dfliï piraat louretw Coster, Maatschappij voor Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. 93# Haarlem, Telefoon 10724. Bureau ir Courant: Kennemerlaan 42, llmuiden, 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, voor dit blad, worden kosteloos Y«foon )omen in de Kennemer Courant. DAGBLAD VOOK VELSEN, IJMU1DEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Fsestdagen Directie: P W PEEK E BOOM KIN ROBEK I PEEREBOOM Hoofdredacteur. ROBERT PEEREBOOM DONDERMG 24 APRIL 1941 Abonnementen per week 0.13l/i, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.70, elke regel meer ƒ0.14. BI] abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. Plan, dat reeds in 1927 bestudeerd werd, wordt thans verwezenlijkt. Belangrijke gegevens voor alle ingezetenen. VELSEN Donderdag. het identiteitsbewijs' het persoonsbewijs. wanneer we dat eenmaal in ons bezit heb- !ufji we er voor vijf jaar" af, want zoo lang Ju persoonsbewijs geldig zijn. hebben allen geen prettige herinneringen Me uitreiking van de identiteitsbewijzen en zien velen op tegen den dag waarop ze orden opgeroepen om hun persoonsbewijs „bangst te nemen. Maar doordat de uitreiking "pen"periode van vele maaiden verdeeld is, -:bt aueue maken voor de bureaux niet. meer hebben. En ofschoon de uitreiking 1 Mei heüint is er voor desenen, die niet meer in - ii, zijn van een aan alle eischen voldoende I1 °t()ch nog volop gelegenheid zich te laten kieken. hen wier familienaam met A begint, wordt „u echter tijd, het eventueel noodige bezoek den fotograaf te brengen, ns heer VV.'C. van Zwieten, chef van de afdeelmg iking en Burgerlijke Stand ter gemeentesecre- Ti heeft gisteren in een persconferentie het een 'ader medegedeeld over den aard en de strek- Lvan het persoonsbewijs. Hij wees er allereerst dat men omtrent de invoering van identiteits- 'nersoonsbewijzen in het algemeen een verkeerd -dit'heeft. Veelal is men yeneigd dit in verband arengen met de huidiye bijzondere omstandig- j,a maar dit is geenszins 't geval. Reeds jaren zeide de heer van Zwieten, is men in Neder- 3' bezig me he bestudeeren van het vraagstuk Mificatie". In 1927 reeds heeft de toenmalige tóter van Binnenlandsche Zaken een interdepar- rÉiiiale commissie ingesteld, die tot taak kreeg jjdviseeren over legitimatie- of identiteitstoewij- - die men h er wilde invoeren in navolging van waar inen de „Eenzeligheidskaart" van Makrijk waar men de Carte d'identité" en Bfcchland, waar men de „Kennkarten" heeft. De sdoeling van zoo'n identiteits- of persoonskaart eenieder in staat te stellen, onder alle omstan- keden hét bewijs van zijn identiteit te leveren, «ds zijn vele diensten en groote bedrijven op gebied van identificatie van hun personeel ffkzaam geweest, door het verstrekken van be- jjkukken aan rechthebbenden, maar die zijn Kuui'lijk niet algemeen geldig, doch alleen voor bedrijven die ze uitreikten. De vraag is meer den'gesteld: behoort het niet tot de taak der ,-heid om hier regelend op te treden? Senige jaren geleden werd deze vraag bevestigend intwoord, De mogelijkheid werd tevens oVerwo- wanneer eventueel tot distributie mocht worden trgegaan het in te voeren bewijs tevens als be- qs voor alle distributiemaatregelen te doen gel- Door bijzondere omstandigheden heeft men hier in de jaren 1938 en 1939 geen gevolg kum- si geven. Daarom werd de distributiestamkaart gevoerd. IDENTITEITSBEWIJZEN EN EVACUATIE. Men is vérleden jaar vooral daarom tot het in- van identlteisbewijzen overgegaan in ver- ad met de in verschillende deelen van ons land £ats gehad hebbende evacuatie. Men heeft in dagen der evacuatie ten zeerste het gemis van dergelijk bewijs gevoeld. Vele moeilijkheden ftlt men daardoor ondervonden. .17 October 1940 heeft de secretaris-generaal ia Binnenlandsche Zaken tenslotte het besluit tot soaring der persoonsbewijzen vastgesteld. VELE VOORDEELEN. De hieraan verbonden voordeelen zijn vele; het JK-oonsbewijs is in de eerste plaats de beschermer ra het publiek. Men denke maar eens aan uitbe rgen bijv. door postkantoren, spaarbanken enz. ER persoonsbewijs voorkomt, dat betalingen aan toevoegden of fraudeurs worden gedaan, bij het 'turen van auto's enz. vorokomt he tmoei lij kheden het opgeven van een valschen naam wordt on eerlijk. DE UITREIKING IN ONZE GEMEENTE. De uitreiking in onze gemeente begint 1 Mei in het voormalige Gebouw voor Christelijke «fflgen, Meervlietstraat 5 te Velsen. Men heeft «rvoor deze plaats gekozen, ten eerste omdat ze ratraal gelegen is, ten tweede, omdat hen dicht het gemeentehuis is, wat ook van belang is, om- men het bevolkingsregister noodig .heeft. Of- »n er 36000 bewijzen uitgereikt moeten worden, er van lang wachten geen sprake. De uitnoodi- p'® om het bewijs in ontvangst te nemen wor- tn 'n alphabetische volgorde der geslachtsnamen jonden, aan de gehuwde vrouwen naar hun psjesnaam. Hoewel het bewijs verplichtend is 'Wpersonen van 15 jaar en daarboven, wordt he pUitgereikt aan jongens en meisjes, die in 1941 «jaar worden. Ook vreemdelingen Duitschers 5e?,°nderd hebben een persoonskaart noodi M z'Ri vijf jaar geldig. HET IS GEEN EENVOUDIG KARWEI. talr kelken der persoonskaarten is geen een- karwei. Er moeten drie vingerafdrukken ff* Worden, waarvan één op de oproepings- i!n *wee °P de persoonskaart. Voorts moet er toto op worden geplakt met een zegel. Men per stuk op een kwartier, maar béBalve '"l?6 Vaste ambtenaren, worden er 12 losse tijde- am°tenaren voor in dienstgesteld. WAT MEN MEE MOET BRENGEN. teleurstellingen te voorkomen zorge men er ae stukken mee te nemen, die daarvoor noodig Geslaagd. jn®erie"exaiT>en van de St. Anthonius- Sdame Dt n Zeewe§ te IJmuiden zijn geslaagd Comes M ak5Ce-"' ®ru'scnaart' Tr. Groenland, zijn. Dat zijn twee pasfoto's (elke fotograaf kent de daaraan gestelde eischen), de uitnoodiging", het identiteitsbewijs of de als zoodanig geldig verklaarde distributiestamkaart, benevens dit geldt speciaal voor vrouwen en kinderen de distributiestam kaart van het gezinshoofd, als men 'bij de Arbeids beurs is ingeschreven het bewijs van inschrijving en voor hen, die een beschermd beroep uitoefenen, het officieele bewijsstuk van aanstelling. Voor een vlot verloop der uitreiking is het noodig, dat men terdege kennis neemt van deze regelen. Uitknippen dus! De kosten van de persoonskaart bedragen f 1. Voor degenen, die een textieltoeslagkaart hebben kan dit bedrag tot f 0.50 verminderd worden. Zij, die eenvetkaart hebben, krijgen het bewijs koste loos. verdwijnt met 1 Mei 's-GRAVENHAGE, 24 April (A.N.P.) Het heden verschenen Verordeningenblad ver meldt het besluit van den secretaris-generaal van financiën, waarbij de rijwielbelastihgwet wordt ingetrokken met ingang van 1 Mei 1941, behalve ten aanzien van .de dan reeds ver beurde boeten en van d'e begane strafbare feiten. Deze maatregel beteekent de voltrekking van de door den Rijkscommissaris in zijn rede te Am sterdam aangekondigde opheffing der rijwielbs lasting. Deze belasting was in haar heffingsvorm zeer onsociaal, daar zij zonder onderscheid van inkomen (behoudens de kostelooze verstrekking van rijwielmerken aan zekere categorieën van onvermogenden en werkloozen) in gelijke mate voor ieder gebruikt rijwiel werd gevorderd. Daar door was zij juist voor de minvermogende be volkingsklasse en in het bijzonder voor kinder rijke gezinnen een onevenredig hooge heffing. De verdwijning van de rijwielbelasting in den tegenwoordigen tijd, die juist wegens de sterke •beperking van de andere verkeersmogelijkheden tot een toegenomen gebruik van rijwielen leidde, hetgeen van fiscaal standpuntbezien een niet onbelangrijke verhooging van inkomsten uit deze belastingbron met zich bracht, bewijst dat de bezettingsoverheid ernaar streeft, ook in geval van tegenstelling met financieele overwegingen de levensomstandigheden van de Nederlandsche be volking zooveel mogelijk te verlichten. Maximumprijzen voor paarden. Naar de gemachtigde voor de prijzen meedeelt, is een regeling tot stand, gekomen, waarbij de ver koopprijzen van paarden aan bepaalde maxima worden gebonden. In het besluit is o.m. bepaald, dat het koopen van paarden slechts is toegestaan aan gebruikers, die in het bezit zijn van een schriftelijke vergunning van de Landbouwcrisis organisatie en aan paardehandelaren, aan wie door de Nederlandsche Veehouderijcentrale een daartoe strekkende schriftelijke vergunning i: verleend. Daar de prijzen voor de paarden uiteen- loopen, omdat de waarde van elk dier niet het zelfde is, worden taxatiekaarten ingevoerd. In ons nummer van morgen worden uitvoeri ger bijzonderheden opgenomen. worden, omdat het reeds aan den gang is. De verliezen der Britsche transportvloot bij Grie kenland naderen reeds bedenkelijk die van Duin kerken. Tusschen 16 en 22 April hebben Duitsohe gevechtsvliegtuigen in Grieksche havens en in volle zee 152.000 ton aan Britsche transportsche pen in den grond geboord en 37 schepen ernstig beschadigd. Sommige der beschadigde schepen meten meer dan 10.000 ton. Zij kunnen voorloo- pig geen dienst doen. In weerwil van de hevige gevechten zijn de verliezen, door de Duitschers tijdens den veld tocht geleden, buitengewoon klein. Men kan cijfers tegemoetzien, aldus werd verklaard, die naar verhouding nog lager zijn dan die van de Duitsche verliezen in Polen, Noorwe gen, Nederland, België en Frankrijk. (A.N.P.)' iJuitsch De Duitsche Rij ksoorlogs vlag wordt op den Olympus in Griekenland geheschen. (Telefoto Orbis—Holland) Vandaag is er belangrijk nieuws voor de kinderen: Ted dy Trix doet zijn intrede in de krant. Teddy is een jolige vier voeter, die onze jonge lezers V dagelijks met zijn avonturen eenigen tijd zal bezighouden. J 's-GRAVENHAGE. 23 April. Het Rijkscom missariaat maakt het volgende bekend De Rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied verleende op grond van par. 1 zijner Verordening nr. 31940 over de uitoefening van de regeeringsbevoegdheden in Nederland aan den hoofdcommissaris van politie te Amsterdam J. J. Versteeg eervol ontslag met toekenning van pen sioen. In zijn plaats benoemde de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied op grond van par. 16 zijner Verordening nr. 1081940 (vierde Verordening over bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) den luitenant-kolonel b/d S. Tulp tot hoofdcommissaris van politie te Amsterdam. 's-GRAVENHAGE. 23 April. De persdienst van de N.S.B. meldt omtrent den levensloop van den nieuwen hoofdcommissaris van Amsterdam het volgende: Fries van geboorte, stamt de heer Tulp van vaderzijde uit een Leeuwarder leerlooiers familie, en van moederszijde uit een boerengeslacht uit Idaarderadeel. Lager- enmiddelbaar onderwijs genoot hij in zijne geboorteplaats Leeuwarden, waarna hij als cadet in de-jaren 1907—09 de ca dettenschool te Alkmaar en van 1909'12 de Ko ninklijke Militaire Academie te Breda volgde. Als' 2e luitenant, in 1912 naar Ned.-Indië vertrokken, diénde hij 26 jaar als officier der infanterie bij het Indische leger, waarbij hij gedurende een vijftal jaren, naast zijne militaire functie belast was met het civiel bestuur achtereenvolgens over de onder- afdeelingen Dairilanden (Sumatra), Boven Matan (W. afd. v. Borneo) en Zuid-Midden Timor. Na als adjudant van den inspecteur der infan terie op het departement van oorlog te Bandoeng te zijn werkzaam geweest, werd hij in de jaren 1932'36 belast met het commando over de troe pen in Suriname, waarna hem bij terugkeer in Ned.-Indië, na bevordering tot luitenant-kolonel, het plaatselijk commando van Batavia werd op gedragen. In verband met een ongesteldheid die hem voor den tropendienst minder geschikt maakte verzocht hij met ingang van 31 Augustus 1938 ontslag uit den militairen dienst. Bij beëindiging der detachee ring in West-Indië volgde zijne benoeming tot offi cier in de orde van Oranje-Nassau. Verder is hij gerechtigd tot het dragen van het onderscheidings- teeken voor langdurigen dienst als officier en van het mobilsatiekruis. In Nederland teruggekeerd maakten de heer en mevrouw Tulp een 8-maandsche reis in Duitsch- land en tlalië, waarna zij zich metterwoon in Den Haag vestigden. Na zijn pensionneering trad de heer Tulp als lid toe tot de N.S.B. Hij vervulde eeni gen tijd de functie van groepsleider in kring 66 Den Haag Centrum. N.Y.M.A. DECLAREERT 11%. Naar het ANP verneemt is door den raad van com missarissen en de directie van de Kunstzijdespinnerïj N.Y.M.A., te Nijmegen, besloten aan de algemeene vergadering van aandeelhouders, welke op 8 Mei a.s. zal worden gehouden, voor te stellen het divi dend over het boekjaar 1940 op de gewone aan-' deelen op 11 (v. j. 6) procent te bepalen. d. Keer, W. Kors, C. van Loon, Vn 'v Pauwels. J- Pauwels, M. van Son, -SEN *nS' C. Zwart en D. van Zanten, l °verzi In Sonsbeck te Arnhem staan de narcissen in vollen bloei. Een hoekje in het prachtige park, waar aan den voet van de zware en nog dorre boomen de voorjaarsbloemen in volle kleurenpracht prijken. .(Foto Pax Holland) Nog slechts enkele dagen van strijd op den Balkan verwacht. Het Italiaansche persbureau Stefani meldt: Volgens betrouwbare inlichtingen bevatten de Grieksche legers, die in Epirus en Macedonië gecapituleerd hebben, 16 tot 18 divisies, d.w.z. het gros van ihet Grieksche leger. Feitelijk kan de veldtocht in Griekenland hiermede als ge ëindigd beschouwd worden. Er blijven nog slechts over de strijdkrachten die belast zijn met de dekking van de vlucht der Engelsohen. Die laatste phase zal slechts enkele dagen ver eischen, vooral nu de Duitsche troepen de vijandelijke verzetlinie in de pas van .Thermo pylae doorbroken hebben, waar de dekking voor den aftocht speciaal is toevertrouwd aan de Australiërs en Nieuw-Zeelanders die den opmarsch van de Duitschers naar Athene probeerden te vertragen. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt, naar het A.N.P. verneemt, het volgende bekend: Binnen het bestek van den aanval van Duitsohe afdeelingen op de diepe flanken van het Griek sche leger in het Noorden, zijn er sinds den 20en April plaatselijke capitulaties ontstaan en heeft het twaalfde Duitsche leger verzoeken om wapen stilstand ontvangen. Nadat op 22 April een Griek sche delegatie ook aan den bevelhebber van het Italiaansche elfde leger aan het Epirus-front om wapenstilstand heeft verzocht, heeft thans het geheele Grieksche leger in Epirus en Macedonië, dat in het noorden door de Italiaansche weer macht, in het oosten door Duitsche troepen was ingesloten en was afgesneden van de achter- waartsche verbindingen, gecapituleerd. De capitu latie werd tusschen de geallieerde oppercomman do's eenerzijds en den Griekschen opperbevel hebber anderzijds in Saloniiki voltrokken. - Een speciale verslaggever van Stefani seint dat de goedkeuring van het capitulatieverdrag tele fonisch aan het Grieksche opperbevel is gevraagd. De bespreking duurde precies twintig minuten DE WAPENSTILSTAND. Uit Saloniki verneemt het A.N.P. van welinge lichte zijde: De officieele onderteekening van de wapenstil standsovereenkomst door de gemachtigden van het Duitsche en Italiaansche opperbevel eener zijds en den Griekschen opperbevelhebber ander zijds is Woensdagmiddag om kwart voor drie te Saloniki geschied, naar bekend wordt, nadat reeds tevoren de opperbevelhebber van het Grieksche leger in Epirus en Macedonië de wapenen onvoor waardelijk had neergelegd. Naar voorts verluidt, onderteekende van Duit sche zijde de chef van den staf tot leiding van de weermacht bij het opperbevel van de weer macht, artillerie-generaal Jodl, van Italiaansche zijde luitenant-generaal Ferrero benevens van Grieksche zijde de opperbevelhebber van het Grieksche leger in Epirus en Macedonië, generaal Tsolakoglu. Deze officieele onderteekening' geschiedde in een villa in de bergen boven. Saloniki die thans dient als kwartier voor den staf van generaal- veldmaarschalk List en waar ook gisteren de slot. besprekingen te Larissa en Janina de bijzonder heden waren' geregeld. Na de onderteekening, die slechts in kleinen kring geschiedde, in tegenwoordigheid van weinige stafofficieren der drie betrokken opperbevelsin- stantiês, nam generaal Jodl namens het Duitsche opperbevel het woord. Hij herdacht de gevallen soldaten van de drie volken en erkende in waar dige bewoordingen de dapperfieid van de Griek sche soldaten. De Italiaansche gemachtigde, ge neraal Ferrero, sloot zich-bij de woorden van den Duitschen generaal aan. De Grieksche opper bevelhebber, generaal Tsolakuglu, dankte namens zijn soldaten voor deze woorden en voor de rid derlijke behandeling die den gevangenen over eenkomstig den tekst van de wapenstilstandsover eenkomst ten deel valt. Generaal Jodl is een der naaste medewerkers van den chef van het opperbevel der weermacht, generaal-veldmaarschalk Keitel, en bevindt zich als zoodanig voortdurend in de onmiddellijke omgeving van den Führer die hem met een vol macht per vliegtuig uit zijn hoofdkwartier naar Griekenland zond. TWEEDE „DUINKERKEN" AAN DEN GANG. Van bevoegde Duitsche zijde wordt voorts mede gedeeld dat met de capitulatie der beide Griek sche legers in Epirus en Macedonië de veldtocht op den Balkan voor het grootste deel voltooid is. In de komende dagen, zoo voegde men hieraan toe. kan een tweede „Duinkerken" niet verwacht weermachtsbericht Strijd met Engelsche achter; hoeden in den pas van Thermopilae. Luchtaanvallen op de Engelsche én Schotsche kust BERLIJN, 23 April. (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht maakt bekend „De bewegingen van het Duitsche leger in Grie kenland verloopen volgens de opgestelde plan nen. Voorbij Lamia naar het zuiden oprukkende strijdkrachten hebben in den historischen pas van Thermopilae strijd geleverd met Engelsche achterhoeden. In de Grieksche wateren ver nietigden Duitsche gevechtsvliegtuigen giste ren "zeven vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 37.000 b.r.t. en beschadigden twaalf andere groote schepen door bommen. In de baai van Soeda trof een bom van het zwaarste kaliber een groot oorlog schip. De aangevallen schepen waren overwe gend transportschepen die deelen van de uit Griekenland vluchtende Britsche troepen aan boord hadden. Gevechts- en jachtvliegtuigen vernielden gis teren en eergisteren bij aanvallen op vijandelijke steunpunten voor vliegtuigen op het Grieksche vasteland 24 vliegtuigen op den grond en stel den verscheidene stukken luchtdoelgeschut bui ten gevecht. Duitsclie gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers richtten in den afgeloopen nacht nieuwe zware vernielingen aan op de oorlogs- werf en in de tankinstallaties van de haven van Le Valetta op het eiland Malta. Een Brit sche torpedojager werd zwaar getroffen. In de haven ontstonden groote branden. Bij lucht gevechten boven hét eiland verloor de vijand een jachtvliegtuig van het type Hurricahe. In het zeegebied rondom Engeland brachten gevechts vliegtuigen door scheeraanvallen op een eon- vooi ten zuiden van Aldebrough een koopvaar dijschip van 3000 b.r.t. tot zinken en bescha digden een ander schip door bomtreffers zwaar. In den afgeloopen nacht vernietigden gevechts vliegtuigen drie koopvaardijschepen met teza men 11.000 b.r.t. en beschadigden drie andere groote schepen. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen bestook ten in den nacht van 22 op 23 April opnieuw de belangrijke oorlogshaven Plymouth met bri sant- en brandbommen. Het zwaartepunt van den aanval was gericht op de werf-installaties, ravitailleeringsbedrijven en levensmiddelen op slagplaatsen van de marine. Er ontstonden uit gestrekte branden. Andere gevechtsvliegtuigen vielen met goed succes de oorlogshaven van Portsmouth, als mede de haveninstallaties aan de Zuidoost- en Zuidwestkunst van het Britsche eiland en aan de Schotsche oostkust aan. Bij pogingen van den vijand om naar het be zette gebied te vliegen schoot de luchtdoel- artillerie een Britsch vliegtuig omlaag. Boven het rijksgebied vonden geen gevechtshande lingen plaats. In de periode van 19 tot 22 April verloor de vijand in totaal 95 vliegtuigen. Hiervan werden 38 vliegtuigen in luchtgevechten en vijf door luchtdoelartillerie neergeschoten, terwijl de rest op den grond werd vernield. In dezelfde periode gingen veertien eigen vliegtuigen verloren. For maties van den generaal der vliegers Löhr heb ben een bijzonder aandeel gehad in de groote successen bij de bestrijding van de vijandelijke scheepvaart in de Grieksche wateren". Havens en vliegvelden in het zuiden bestookt. BERLIJN, 24 April (D.N.B.) Sterke gevechts formaties van het Duitsche luchtwapen hebben in den afgeloopen nacht, naar het D.N.B. verneemt, havens en vliegvelden in Zuid- en Zuidoost En geland op doeltreffende wijze aangevallen. In Plymouth, waar nog twee oude, groote branden van den aanval van den -vorigen dag den vlieg- tuigbemanningen den weg wezen, werden ver scheidene nieuwe groote branden en ontploffin gen in de haven en de stad waargenomen. Voort3 werden voor den oorlog belangrijke doelen bij Portsmouth met talrijke bommen bestookt, welke eveneens branden en explosies deden ontstaan. Rijkscommissaris woont voorstelling bij van „Der Rosenkavalier". De Rijscommissaris, Rijksminister Seyss- Inquart, heeft Woensdagavond in den Stads schouwburg te Utrecht de voorstelling bijge woond van Straus' „Der Rosenkavalier'1, uitge voerd door de stedelijke opera Düsseldorf.In de loge van den Rijkscommissaris zat o.m. dr. Joachim, de gevolmachtigde voor de provincio Utrecht.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1