JCunst Eigenaardigheden Motten. Bestrijding van ziekten in de tulpenvelden. in Haarlem en omgeving. pe koepel aan de Leidsche Vaart. !«jereen kent ze in Haarlem, de twee koepel- ,pe gebouwen aan de Leidsche vaart. Iedereen ''"'dat daarachter het bedrijf ligt van de alom firma Van Tubergen en met een oogopslag .- z;eIli dat de eene, het meest stadwaarts ge- j. woonhuis is ingericht en het andere in ^tedrijf wordt «ebrüdkt j-iijk dateeren ze van lang geleden. Uit V;; het snelverkeer nog niet langs de L'vaart daverde en Haarlem Zuidwest geen bgbouwing vertoonde dan een epkele hoeve "'ïi>n andere bevolking dan wat hoevenaar» en gn er was een brug aan den kant van de •waar de brugwachter als hij niets beiers te Ljd, vischjes zat te vangen en er was een aan'het Schouwtje, in de buurt waarvan de •-?/. -grige jongelingschap op warme zomerdagen 'vvater poedelde. Er heerschte rust en men kon 1 inieten van dé schoonheid van het Hollandsche ^£hap. Koepel aan de Leidschevaart. (Foto De Haas) Laiigs het water lagen de koepels, die in den lomer Haarlemschen families gelegenheid gaven, a deze schoonheid te genieten, terwijl de kinderen den tuin speelden of, bij verkiezing zich liepen- je vervelen-of.nu ja, wat ze er verder deden moet ge nog maar eens nalezen in de Camera :ura in het onsterfelijke verhaal „Een oude lis" met zijn even onsterfelijlcen hoofdpersoon Bruis. Want, om het maar meteen fe zeggen, het m de koepel, waarvan ge hier een afbeelding ziet, vaar Hildebrand zijn verhaal liet spelen. Wie dit- weet ziet het oude verhaal, dat om de Ireurfge teekening der dramatis personae toch al- lijd nieuw en voor alle' tijden blijft', herleven. Hij iet den warmen," dorstigen heer het pad- afwan- elen naar den koepel, waar hij oor- en ooggetuige worden van de huiselijke besognes der familie Spuw. Hy aanschouwt in den geest het dochtertje huizes, dat zich' ergerde aan de jonge knapen, die zich in de buurt van het Schouwtje verfrisch- in ter afwisseling van haar min-stichtelijke lec tuur, hij hoort de verveelde en vervelende me vrouw Deluw haar gelegenheVdspraatjes houden tot den onverwaehten bezoeker en hoort den zoon des -huizes een brutalen mond opzetten. En dan doet het er weinig toe, dat sindsdien de omgeving hier veel veranderde; wie een weinig voorstellingsvermogen heeft kan zich opperbest voorstellen, wat de heer Bruis hier meer dan honderd jaar geleden zag en aantrof na zijn wandeling, die zoo warm was en zoo ver. De heeren Hoog, firmanten van de hierboven 'er.oemde firma Van Tubergen, kochten destijds deze koepels aan en de tegenwoordige bewoner van den zuidelijken koepel, de heer J. M. C. Hoog kan U vertellen, hoe hij destijds nog den turfkelder heeft aangetroffen, waarin de oude Deluw zijn onzezeggelijken zoon stopte, toen deze in den „Ca- rrtera"-koepel (die thans in het bedrijf wordt ge bruikt) den boel op stelten zette. Zoo spreekt deze koepel tot in dezen tijd zijn «en taal. Het is een prachtig brokje oud-Haar lem, dat hier herleeft voor wie liefde bezit voor ie historie van onze stad. Elk jaar opnieuw in schoonmaaktijd Komen.de motten op 't tapijt En 't motje mot je niet klemeeren; Het is al klein genoeg als beest, Door zijn verderfeiijken geest, Raakt hij wel zeer uw kouwe kleeren De mot kruipt graag onder de wol Dat vindt de mot nu eenmaal "dol, Maar niet voor slapen of voor droomen; Hij legt er vlot zijn eitjes neer En daar zal dan natuurlijk weer Meer uitgebreide mot van komen. Je ziet er gat in tot je niet Of nauwelijks er gat in ziet Om 't te gebruiken nog tenslotte; Waar 't motregent, bedenk dit feit, Krijg je ook last van nattigheid En dat hoeft hier nu niet te motten. - Uw motto voor de motten zij Niet jij e n ik, maar ik o f jij Een moet het met den dood bekoopen; En dat ben jij, het wordt weer kil Straks in den winter en dan wil Tc Door jou niet in de gaten loopen. Pas op voor mot en mottenei Dat is, en blijft ook, bon.nenvrij, Daar kun je gauw te veel van krijgen; De mot is niet, de wol wel schaarsch Waak in de ure des gevhars, Voor elke mot die u komt dreigen. De capitulatie der Griekschc legers in Epirus en Macedonië. ZÓNE DER OPERATIES, 23 April (Stelani) De onvoorwaardelijke overgave der Grieksche legers in Epirus en Macedonië is gisteravond om 21.00 aangeboden door ee"n Grieksche delegatie, be staande uit een kolonel van den gcneralen staf en nog twee hooge officieren. Deze delegatie, voorafge gaan door een witte vlag, naderde de voorposten van een Italiaanschè divisie die in Centraal Epirus opereert en verzocht onderhandelingen met het Italiaanschè opperbevel. De leden der Grieksche delegatie werden vergezeld door Italiaanschè offi cieren naar den zetel van het opperbevel waar zij het onvoorwaardelijke capitulatieaanbod voor beide legers overhandigden. Prijsregeling voor de katoen industrie. 's-GRAVENHAGE. 23 April. De gemachtigde wor de prijzen maakt bekend, dat met ingang van heden twee prijsregelingen in werking zijn getre den, welke van groot belang zijn voor vrijwel de geheele katoenindustrie. Het betreft hier de calcu- ktiebeschikking .witwevereijen nr. 1 en de calcu- ktebeschikking bontweverijen nr. 1. Deze beschik- 'tngen bevatten zoogenaamde calculatieschema's, fet wil zeggen voorschriften, welke precies aange- ,op welke wijze de katoenfabrikanten htm ver- pprijzen moeten berekenen. Hierdoor zal wor- fen bereikt, dat alle fabrikanten, die onder deze klingen vallen, hun prijzen op dezelfde wijze Jötstefien. Het publiek heeft dan de zekerheid, deze prijzen geheel verantwoord zullen zijn. Hei spreekt vanzelf, dat de naleving van deze be- Pskngen scherp zal worden gecontroleerd. Hoewel er tusschen de prijzen van de verschil de fabrikanten nog wel eenig onderscheid zal hü;ven bestaan, als gevolg van afwijkende inkoops- Rijzen, andere productiemethoden of het vervaar den van uiteenloopende "kwaliteiten, kan toch wel fezegd worden, dat de prijzen over het geheel ge- Sraisn op ongeveer hetzelfde peil zullen zijn vast gelegd. !n de beschikkingen is verder de bepaling opge- "wic-n, dat de groothandel zijn verkoopprijzen aan 00 kleinhandelaar mag verhoogen met het bedrag, daarmede zijn inkoopsprijs' gestegen is. Aan den 'Meren kant heeft hij de verplichting zijn ver- Sgjzen te verlagen met het bedrag, waarmede mpcht zijn gedaald. De landarbeiderslooueii in Noord-Holland. j S ^RAVENHAGE, 23 April. Naar de pers- ^et Ned. Agrarisch Front meldt, zijn de wnn rs. *n de gouw Noord-Holland, na inge- sluitneitadvies van buurtêemachtigden tot 't be- arbav "en 'n verhooging van loonen der vaste vonrÜrs 20.50 per week plus emolumenten voor A ,vas*e arbeiders en tot 36 ct. per uur e arbeiders, noodig en mogelijk moet '■orden geacht. k°mt overeen met het reeds eerder in de •tandpuri^ en Wieringer waard ingenomen 486e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 3de klasse, 3de lijst Trekking van Woensdag 23 April 1941 Hooge Prijken 1 5000.— 2313 Prijjzen van f 45. 1424 1727 1936 2138 2658 3035 3104 3154 4187 4320 4457 4485 4608 4667 5016 512u 6165 6615 6733 6783 6838 7Ö05 7128 7206 7398 7778 7855 7864 7946 8141 8298 8504 8584 8726 8768 9495 9841 9888 9965 9971 10015 10028 10391 10492 10980 11-381 11541 11638 11708 13150 13231 13307 13330 14112 14454 14815 15189 15234 15401 15458 15647 15810 16796 17018 17041,17211'17*81 17541 17789 17837 18286 18300 'l8349 18632 18685 18821 19123 19618 19732 19838 19937 20199 20467 20734 21595 21778 21828 3134 4779 1007$ 12024 15161 169C5 18108 19352 21340 Een bedrijfsorganisatie voor het bloembollenvak D. W. Lefeber te Lisse moet de organisatie opbouwen 's-GRAVENHAGE, 23 April. Naar het A.N.P. van bevoegde zijde verneemt, heeft de organisa tie-commissie voor het bedrijfsleven (de commis- sie-Woltersbm)welke belast is met de organi satie van net bedrijfsleven in Nederland, aan den heer D. W. Lefeber te Lisse opdracht gegeven de organisatie van het bloembollenbedrijf op te bouwen. Voor het bloembollenbedrijf zal één be drijfsorganisatie worden opgericht, welke alle bedrijfsbeoefenaren en alle bedrijfsbelangen, zoowel op vaktechnisch gebied als de bedrijfs regeling, zal omvatten. De op te richten or ganisatie zal op economisch gebied de eenige erkende en representatieve organisatie wor den. Dit heeft tot gevolg, dat bestaande ver- eenigingen, welke zich met economische be moeiingen in zake het bloembollenbedrijf bezig houden, zullen verdwijnen. Houden zij zich behalve met economische ook met sociale aangelegenheden bezig, dan zullen zij haar bemoeiingen op sociaal gebied kunnen blijven voortzetten. Naar het A.N.P. verneemt heeft de heer Lefeber deze opdracht aanvaard. Verbetering 3e klasse, 2e lijst: 20176 m. z. 20177. Laatste collecte van Winterhulp Nederland. Op 2 en 3 Mei. Collectanten gevraagd. 's-GRAVENHAGE, 23 April. Winterhulp Nederland deelt mede: Op 2 en 3 IVÏei a.s. zal de laatste collecte van dezen winter over het geheele land worden gehouden. De speldjes, die ditmaal worden verkocht, dragen afbeeldingen van bloemen. Het voorjaar heeft zijn intrede gedaan. Het weer is alleszins milder geworden. De ergste koude is verdwenen, de natuur ontsluit zich weer, de bloe men komen allerwege reeds te voorschijn. Een ge voel van bevrijding en vreugde vervult ons telken jare als de lente ïs genaderd. Deze bévrijding en vreugde houden helaas geen intocht in de woningen van vele landgenooten. Ge ringe middelen en een groote achterstand veroor zaken dat hun huishouden zoo uiterst sober moet worden gevoerd, dat een voortdurende spanning hen voor de voorjaarsopleving ongevoelig maakt. De bloemencollecte van de Winterhulp Neder land wil alle Nederlanders tezamen brengen in een offer dat in deze vele behoeftige gezinnen eenige vreugde kan brengen. Om deze collecte te doen slagen zijn vele collectanten noodig. Meldt u daarom voor deze laatste' inzameling in grooten getale aan, om tot besluit van deze sociale actie een succes te behalen dat een practisch bewijs levert van de verantwoordelijkheid, die het Nederlandsche volk tegenover zijn minst bedeelden beseft. Werkgevers en werknemers, werkt ook nu samen door vrij te geven en u aan te meldden als col lectant bij het plaatselijk bureau in uw woonplaats. Ter bestrijding van „vuur" in.de tulpengewassen, worden de tulpenbedden door een sproei-installatie besproeid met zicktcbestrijdende middelen. De hierboven afgebeelde installatie heeft een dusdanige lengte, dat zij een bed in één maal bestrijkt. (Foto Stevens) President Roosevelt heeft, naar het D.N.3. meldt, het Congres om goedkeuring-verzocht voor een bedrag van 2.77 millioen dollar voor de mobi lisatie der reserve van de kustwacht. Deze geld- midddelen zouden o.a. ook dienen om 270 parti culiere jachtvaartuigen over te nemen. Een uiteenzetting over het nationaal-socialisme. Verklaringen van den heer Voorhoeve. De Ver, Persbureaux hebben een onderhoud ge had met den heer E. Voorhoeve, propagandaleider der N.S.B., vroeger leider van de Nederlandsche groep van het Verbond van Dietsche Nationaal- Solidaristen. Hierbij kwamen o.m. onderstaande kwesties ter sprake: „Aan welke onderwerpen moet u op het oogen- blik bij de propaganda voor het nationaal-socialis me in het bijzonder aandacht schenken?" „Aan de onzinnige gruwelsprookjes over het „verraad der N.S.B.". Hoe dwaas het ook klinken moge, steeds weer moeten wij het volk aantoonen dat de Nederlandsche nationaal-socialisten in den oorlog allesbehalve verraders zijn geweest. Wij heb ben tal yan gevallen onderzocht van de infame be schuldiging, dat Nederlandsche nationaal-socialisti- sehe burgers op Nederlandsche soldaten geschoten zouden hebben en in elk dier gevallen kwamen wij steeds weer tot. de glasheldere conclusie, dat het een laaghartig verzinsel was. Hoe dwaas en ver achtelijk deze fluistercampagne is, blijkt misschien wel het beste uit het feit, dat mr. Einthoven van het driemanschap der Nederlandsche Unie, de Rot- terdamsche politiecommissaris, in een bijeenkomst te Rotterdam uitdrukkelijk heeft, gezegd, dat hij persoonlijk deze verhalen op leugens achtte te be rusten. Er is geen enkel geval bekend, waarin deze lasterpraat ook maar door een schim of schaduw van bewijs werd gesteund, wel is het omgekeerde -het geval: Nederlandsche nationaal-socialistische burgers werden door Nederlandsche soldaten in kerkers en spoorwagons mishandelden vermoord. De Meidagen hebben tien Nederlandsche nationaal- socialistische burgers het leven gekost, ongerekend de velen, die te velde in het Nederlandsche uniform gesneuveld zijn. De verhalen over Nederlandsche officieren, die in den reuk stonden nationaal-socialisten te zijn en die geweigerd zouden hebben de bruggen in de lucht te laten vliegen of de linies onder water te zetten, in Haarlem en daarbuiten. De groote tentoonstelling van Jan Sluyters' kupst. Ook Jan Sluyters bereikt dit jaar zijn zes tigste levensjaar en de stad Amsterdam huldigt hem in haar Gemeentemuseum door een eere tentoonstelling, waarop een honderdvijftigtal werken uit. de laatste jaren zoowel als uit zijn begintijd, is bijeengebracht. Waar men ondanks een zekere schuwheid voor de geestelijke sfeer, waarin menig werk geboren werd, moeilijk zal kunnen ontkennen dat Sluyters na Breitner de machtigste hanteerder van verf en kwasten in ons land geworden is, spreekt -het vanzelf, dat een dergelijke tentoonstelling een gebeurtenis in het kunstleven van vandaag moest worden. „Jan Sluyters zegt Jhr. D. C. Röell in zijn voorwoord tot den catalogus heeft ge leefd in het voor de schilderkunst~meest be wogen tijdperk. Impressionisme, fauvisme, cu- bisme, expressionisme hebben beurtelings zijn Een zelfportret van Jan Sluyters. (Overgenomen uit den catalogus der tentoonstelling.) werk beïnvloed". Inderdaad, en een schilder van minder aangeboren schildersnaruur dan hij zou aan al die invloeden, tijdsstroomingen, modes om tenslotte het leelijkste woord maar te noemen ten onder zijn gegaan en in het kamp der onbeduidende napraters terecht zijn gekomen. Sluyters' vitaal talent heeft dat tel kens verhinderd, telkens was er bij iedere aan leuning tegen een nieuwe uitingswijze voldoende van Sluyters zelf aanwezig om er een zeer aparte zelfstandigheid in te zien. Vaak scheen hij een soort acrobatiek met de schilderkunst te be drijven, om dan weer rustig op den begarien grond te komen en dan daar den beschouwer te verrassen door hem zijn in groote soberheid saamgestelde kleurschema's voor te zetten, die evenzeer tot bewondering, maar dan van an dere orde, noopten. In zijn oeuvre heeft hij van de onzekerheid van zijn tijd een beeld gebouwd waarin al die vliedende ongewisheden op de boeiendste en schitterendste wijze zijn vast gelegd, maar de verheven rust van den wijs- geerige schilder treft men zelden bij hem aan; hij heeft daarvoor misschien een teveel aan temperament en een tekort aan ingetogen heid, waartoe een innerlijke geesteshouding dwingen kan. Kind van zijn tijd in alles, staat hij daardoor mi .schien achter bij een Breitner, die in kracht zeker niet zijn mindere, boven dien het zelfbedwang kende dat een minder door elkaar geschudde generatie hem overle verde. Er is iets diabolisch in Sluyters' kunst, dat zich vooral in de portretten laat voelen. Vele dier portretten zijn feitelijk naakten. Naakte zielen overigens keurig aangekleed, waar het pas gaf, met ridderorden en al. Meer wreed experiment dan uit schildersoogpunt belangrijk lijken ze soms een parodi^ op wat men dan een psychisch portret wil noemen. De schilder durft dan tot uitersten te gaan. die alleen door zijn klaarblij kelijke begaafdheid vergoelijkt worden doch in feite ongebondenheden zijn, uit een exces aan vrijheidsgevoel spruitend. Maar diezelfde schilder, die met zijn experimenteeren op ka rakters verstarde fantomen schept, kan vlak daarop een prachtig portret schilderen dat, zonder verdere pretentie, niet alleen mooi maar juist schitterend van wezens expressie is (dat van mevr. Ter Kuile. dat van de dame in 't groer^ uit 1923 of hét portret van mevr. Heymeyer). Maar dat zijn helaas niet de zaken, die het meest de aandacht trekken, althans niet die welke aan Mengelberg en Jan Musch besteed wordt. Met de overtalrijke naakten, door Jan Sluy ters geschilderd, ligt het geval ongeveer -riijk. Ontegenzeggelijk een schitterend schilder heeft hij, waar hij in zijn erotiek gezond bleef blieme dingen geschilderd, Breitner's opvolger waardig. Men kan ze hier in grooten "'■tale bewonderen en ook de andere er gemakkelijk uitschieten, want één ding staat vast bij dezen vrijgevochten kunstenaar: van zijn hart een moordkuil maken doet hij niet. II est a pren dre ou a laisser, ce peintre. En men heeft gelijk gehad door hem te nemen zooals hij is. Want onder de talloos velen, die schilderen, is hij nog een der enkelen die weten wat schilderen is en voor wie schilderen tegelijk eenzelfde levens functie beduidt als ademhalen. Juist omdat wij niet alles in Sluyters domweg bewonderen kunnen mag dat gezegd z}jn. Wat z^l de verdere oogst van dezen kracht- mensoh zijn? Boven de zestig plegen harts tochten zich te leggen, pleegt strijdlust te ver stillen, beschouwing in de plaats te treden van het experiment. Een werker zal hij blijven'maar zijn felheid zal, nu de roem bereikt werd, al licht naar resignatie, terugschouwenden inkeer neigen. Zijn laatste zelfportret (dit jaar 1941 geschilderd) heeft boven den nog immer vast beraden mond andere oogen dan het wilde z: If- portret uit 1924: vragende, denkende oogen nu, en het kleed suggereert een ontkenning van alle wereldschheid. Toeval, schijn of onbewust voorvoelen van een nieuwe levensfase? Zal, als bij den ouden Israëls maar dan zonder dat de techniek verslapt, bij Sluyters het werk een dichterlijk, beschouwend element verkrijgen? Zuiverder dan in zijn Pieta's, waar vijftien jaar geleden de tijd misschien nog niet rijp voor was? Men kan' van dezen mensch nog alles ver wachten, zelfs een tweede jeugd en een geeste lijke vernieuwing. Hij behoort tot de sterken, bij wie de leeftijd geen andere rol dan als bren ger van wijsheid kan spelen. Gedurende AprilMei is de tentoonstelling, hierboven besproken, geopend. Men verzuime haar niet. J. H. DE BOIS. De speeltuinvereenigingen in Haarlfm en omstre ken hebben tfezer dagen de hekken van haar in richtingen weer geopend en de jeugd maakt druk gebruik van de speelgelegenbeid. Vooral de glij banen genieten groote belangstelling. (foto De Haas) laat ik nu nog daar. Men vertelt dergelijken waan zin zelfs van met naam en toenaam genoemde men- schen, die hun plicht als militair in heel andere streken van het land vervuld hebben. En dit alles moet dan aannemelijk gemaakt wor den op grond van een interview, dat Mussert vóór den oorlog een Amerikaansche radioverslaggeefster heeft toegestaan en waarin hij-beweerd zou hebben, dat wij, voor het geval de Duitsche troepen hier binnen trokken, met gekruiste armen zouden toe zien. Deze woorden hebben echter natuurlijk de betcekenis, dat de Nederlandsche nationaal-socia listen wel gedwongen waren met gekruiste armen toe. te zien, gedwongen door een gezag, dat de na tionaal-socialisten immers uit de weermacht en overheidsfuncties had gestooten. De Nederlandsche nationaal-socialistische militairen hebben, terwijl htm kameraden en familieleden thuis gearresteerd, mishandeld en vermoord werden, hun plicht vervuld tot in den dood, tegen het stamverwante broeder volk der Duitschers. omdat hun leider het hun als soldateneer had bevolen. Zij het met een beklemd hart. Immers: wij hebben acht lange jaren gepleit voor samenwerking met het Duitsche volk op poli tiek en economisch gebied, omdat Nederland in het kader der Europeesceh orde volkomen is aangewe zen op het groot-Duitsche rijk. Het is ook een Ne- derlandsch belang, dat Engeland, dat eeuwenlang de brandstichter van Europa was, door Duitschland op de knieën wordt gebracht. Het is dan ook volmaakt, begrijpelijk dat Mussert, toen de zoogenaamde leiders van ons volk waren gevlucht, sprak: ..Nu zullen wij alles doen "wat wij kunnen om dé vriendschap met het Duitsche volk te bevorderen. Temeer waar hij altijd reeds als zijn overtuiging- te kennen had gegeven, dat alleen het nationaal-socialisme de bron zou kunnen zijn van het toekomstige heil van Europa en Nederland". Op de vraag, welke verwachting de Nat. Soc. Be weging ten aanzien van het vraagstuk der Neder landsche bezittingen in Oost-Indië koestert, ant woordde de heer Voorhoeve, dat men ook in dit op zicht al zijn hoop moet stellen op een goede samen werking tusschen Nederland en de asmogend- heden. „Daarin", zoo meende de heer Voorhoeve, „ife onze eenige kans gelegen. Nederlandsch Oost-Indië voor ons en voor Europa te behouden. Zij, die zich zooals b.v. oud-minister Van Kleffens met Amerika en Engeland over deze kwestie trachten te verstaan, moeten bedenken, dat zij daardoor de Ne-t derlandsche koloniën in ernstig gevaar brengen, waarmede zij verraad plegen aan Nederland en Europa. Een levenskrachtig volk als het onze heeft recht op vrijheid en zelfstandigheid. Daartoe hebben wij noodig bekwame, deskundige en met ons volk innig verbonden leiding, die niet afhankelijk mag zijn van een honderdkoppige menigte, dié zich Tweede Kamer noemt en bereid gebleken is 's lands be langen te offeren voor de gunst der kiezers. In dit verband en onder deze omstandigheden is onze „propaganda", die niets gemeen heeft met het geraffineerde Amerikaansch-Engelsche systeem van denzelfden naam", aldus vervolgde de heer Voorhoeve, „doch. veeleer een heilzaam middel tot versterking van ons volk, er op gericht, dat deel van het Nederlandsche volk, dat nog niet van de juist heid der nieuwe beginselen overtuigd is, de hand toe te steken. Wij willen ons volk bewaren voor de gevolgen van een lichtvaardige sabotage-politïek bij de nieuwe ordening van Europa. Wij bggrijpen zeer goed, dat het moeilijk is voor het Nederlandsche volk zoo goed als het dat aanvankelijk voor ons nationaal-socialisten geweest is om, nadat het tot wapengeweld was opgezweept, betrokken te worden bij dé omwenteling, die ten slotte een van de gevolgen van dienzelfden oorlog zal zijn. En toch zal ons volk, wil het blijven voortbestaan, de over tuiging moeten winnen, dat Duitschland's strijd ook onze strijd is. Duitschland toch wil ons volk als Germaansch broedervolk respecteeren, terwijl wij samen met Duitschland in Europa een orde zullen vestigen en handhaven, welke gebaseerd is op de rechten der levenskrachtige volken, alsmede ou een sociale rechtvaardigheid, die aan alle werkwilligen arbeid en brood zal verschaffen. Daarbij is en 'moet ons nationalisme gericht zijn op het belang van het Nederlandsche volk als ge heel, binnen de levensruimte van het Germaansche gebied. Een nationalisme, dat zich uitsluitend con centreert om een bepaalde dynastie zal zich niet kunnen handhaven omdat de dynastie er is voor het volk en niet omgekeerd." „Wat de Jodenkwestie betreft", zoo besloot de heer Voorhoeve, „mag er nog wel eens aan herin nerd worden, dat de Joden, zooals reeds uit den Bij bel blijkt, zichzelf als het uitverkoren volk beschou wen, dat voorbestemd zou zijn om de wereldheer schappij te voeren. In de geschiedenis ziet men hen overal op den voorgrond treden, waar beginselen ingang vinden, die een volk ontkrachten zooals de mocratie, vrijmetselarij, kapitalisme, marxisme, neo-malthusianisme, enz. Wanneer wij aan dit ge vaarlijke streven, waaraan de Joden krachtens hun eigen bloed gebonden zijn. een einde kunnen maken, dan zal dit niet slechts een weldaad yoor de Ger maansche volken blijken, doch ook voor het Joden dom zelf". Enpelsche mededeeling over de r>iiit«che luchtaanvallen. BERLIJN, 23 April (D.N.B.). Het Duitsche luchtwapen is in den afgeloooen nacht, naar de Britsche berichtendienst meldt, actief geweest boven verschillende deelen van Engeland. In het Zuid-Westen van het land, vooral in een zekere stad die zwaar is aangevallen met brand- en brisantbommen, is bijzonder fel afweervuur ge geven door het Britsche geschut. Nadat de aanval len in dit gebied waren opgehouden, gingen heden morgen vroeg wederom vijandelijke luchtstrijd krachten over tot den aanval. Ook op de Engelsche Zuidkust zijn bommen geworpen. In Londen is tweemaal luchtalarm gemaakt en heeft het afweer geschut een fel .spervuur geopend.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 5