HEEMSKERK dir. Muziekvereciiiging Viering van het tienjarig bestaan. De Chr. Muziekvereenif^ng „Juliana" had voor de speciale uitvoering van Donderdagavond een flink bezette zaal weten te trekken. Het was dan ook de viering van het tienjarig bestaan van het corps, dat vóór de pauze met een muziekprogram ma optrad en na de pauze met eenige tooneelstuk- jes, door leden opgevoerd, de aanwezigen ver maakte. „Juliana" heeft na een tijd van opgang ook een periode van stilstand meegemaakt. De vaste kern heeft echter in de rust van het repetitielokaal ver der gestudeerd, zoodat men thans een vrijwel ge heel hersteld corps kon hooren. Dat daarenboven het meerendeel der muzikanten uit jongeren be staat is een des te verheugender teeken. Wanneer de band, tusschen hen gelegd, behouden blijft kan de vereeniging nog prettige, goed verzorgde con certen geven. Temeer, daar het publiek de corps leden in leeftijd niet veel toegaf. Ook hun belang stelling is voor „Juliana" onontbeerlijk. Na gemeenschappelijk zingen van Psalm 42 1 feliciteerde de heer K. van Gelder het corps met zijn jubileum. Een feestelijk gebeuren heeft het in dezen ernstigen tijd niet kunnen worden. Met dankbaarheid zag spr, terug op het werk, dat „Ju liana" sinds 1 Mei 1931 verrichtte. I-Tet corps heeft zijn medewerking gegeven waar dat gevraagd werd. Daarenboven heeft „Juliana" het accent van Christelijkcn arbeid nooit uit het oog verloren: het heeft steeds alle eer gegeven aan Hem, Wien alle eer toekomt. Ondanks de zorgelijke tijden der eerste periode heeft het corps het hoofd boven water weten te houden en meer w>g, concoursen werden met goed gevolg bezocht. Spr. noemde een aantal uitslagen op, die wij reeds vermeld hebben in ons blad van 22 April jl. Daarna zette het corps met Sam. Vlessings po- pulaïren Jubileummarsch het programma in. Laat ik daarbij eerst den jongen dirigent, den heer J. van Soest uit Heemstede, een pluim geven voor zijn kwieke, levendige directie. Met genoegen heb ik naar het geven van zijn aanwijzingen, klaar en duidelijk voor zijn discipelen als het een phrasee- ring betrof, gekeken. Formidabel van klank was deze marseh evenals de Triomfmarsch uit Verdi, het -vrije nummer voor het a.s. bondsconcours. Er werd heel goed gele zen, de klank was forsch maar acceptabel, het me trum werd degelijk in acht genomen, terwijl de directeur aan de dynamische teekens aandacht had besteed. De cornets en bugles zou ik in de ff wat meer getemperd willen hooren. De solo van het trio werd geaccentueerd en met gezonde klank ge blazen. De gefigureerde baspassage werd foutloos uitgevoerd. Een aria uit Mendelssohn's oratorium „Elias" vroeg veel van de oplettendheid der leden, want het samenspel en het respondeeren eischte concen tratie. Het werd voor het corps zeer lofwaardig uit gevoerd al imponeerde het mij niet. Vermoedelijk omdat er klankleegten waren door de kleine be zetting. De blazers hadden hun partijen echter ter dege bestudeerd. Dit bleek mij ook bij een van Handei's menuetten; accentjes werden gelegd en crescendi gemaakt waar dit aangegeven staat. Ook hier was het hooge koper mij te domïneerend; de middensatz was trouwens geenszins vlekkeloos qua stemming van de diskant. In de Marlhsfantasie hoorde ik goed geblazen, beschaafd voorgedragen buglesoli, een keurig duetje hoog koper, een vlot jachtliedje. een wel luidend uitgevoerde barytonsolo, vlot door de eer ste bugle overgenomen en een sluitende begele: ding. Juliana mag met mij tevreden zijn over haar geslaagde jubileumsuitvoering, die voor de toe komst nog veel perspectieven in zich bergt. Met zijn dirigent heeft de vereeniging een goede keus gedaan; zijn directie verraadt spirit en dy namiek en een goede, muzikale opvatting. En dat alles kan een corps gebruiken, vooral het dyna mische. W. Rosen in Tirol", Het Thalia Theater heeft deze week beslag weten te leggen op de bekende operette-film „Rosen in Tirol" naar Carl Zeller's beroemde operette „De Vogelkoopman". Hans Mosei', Johan Heesters, Theo Lingen, Marte HarelL en Leo Slezak hebben de hoofdrollen onder regie van Geza v. Bolvary. Vorst I-Ieinrich Dagobert von Lichtenberg, een sympathieke sufferd gaat op jScht. Tenminste: dat heeft hij aan zijn jonge, charmante vrouw gezegd. Maar in werkelijkheid gaat hij naar München, waar een amoureus avontuur hem wacht bij Therese. Een jonge luitenant, Herbert von Waldendorf brengt juist Therese een serenade als de Vorst ten tooneele verschijnt en dat is voor den bedrieger een reden om zijn reis voort 'te zet ten naar Tirol. De jagermeester des vorsten, Baron Weps vindt deze plotselinge visite van den Vorst aan zijn Tirolsche jachtgebied verre van prettig. Hoe moet hij aan een gems komen, nu de stroopers zoo langzamerhand het heele gebied hebben leeggestroopt? Baron Weps, die de neigingen van den Vorst voor het vrouwelijke, geslacht kent, wil dan toch in elk geval iets doen om het den Vorst aangenaam te maken. Iiij zal een souper arrangeeren en daarbij een „eeremaagd" uitnoodigen. Maar hoe daaraan te komen. Die zijn daar in Haller blijkbaar even moeilijk te vinden als gemzen. Hoe het zij: de vorst schiet z'n gems, al is het dan een niet volkomen levende en des avonds zijn er in het jachtslot niet minder dandrie eere maagden: Zenzi Fichtentaler, die een verzoekschrift van haar vader komt overhandigen (voor welke gunst de vader overigens aan Baron Weps een flink bedrag aan geld had betaald), Christl van van de post, die zoo graag wilde, dat haar Adam, een vogelhandelaar uit de bergen als opzichter in des Vorsten fazantenhof zou komen, omdat ze dan zouden kunnen trouwen en tenslotte: Marie, een onbekende, die in het dorpshotel woont tijdens het „Rozenfeest" en die niemand anders is dan de wettige echlgenoote van Heinrich Dagobert, naar Tirol gekomen om zich eens te vermaken, maar achteraf toch erg benieuwd nar de capriolen van haar man. Het lot wil, dat alles anders gaat dan de opzet was. De Vorst interesseert zich minder voor de eeremaagden dan voor een feest ten huize van een vriend in Innsbrück en Baron Weps ziet zich ge noodzaakt om een pseudo-vorst te doen optreden. Dat is %ijn neef: Graaf Herbert von Waldendorf, die overigens de Vorstin al kent en die. nadat de twee andere eeremaagden verdwenen zijn een zeer romantischen avond beleeft. Maar de Vorstin zorgt ervoor, dat het niet tot een sloteffect komt. Zij ziet kans om, haar verliefdheid ten spijt, nog tijdig weg te komen. Hetzelfde lot wil, dat ze elkaar spoedig weer zien. Maar onder welke omstandigheden? Laat de film u hierop het antwoord geven. Eten wal de centrale pot schaft. A.s. Woensdag het eerste menu: erwtensoep. Velsen's Centrale Keuken zal a.s. Woensdag met haar werkzaamheden beginnen. Dan zullen vijf duizend ingezetenen hun middagmaaltijd kant en klaar aan de Keuken ol' een der vijf distri- butieplaatscn tegen een geringen prijs kun nen koopen en zullen dus zoo'n 1500 huismoe ders, zoo zij dit wenschen, zich kunnen vrij maken van de dagelijksche zorgen, die het klaarmaken van den middagpot haar bezorgt. Donderdagmiddag heeft de pers voor het eerst met de Centrale Keuken kennis gemaakt, althans met haar outillage. Nog niet met de vakbbkwaam- nud van den cnef-koK en zijn helpers. Dat ge schiedt op den offieieelen openingsdag, wanneer het 'eerste menu: erwtensoep door kritische ton gen zal worden gekeurd. Bij ons bezoek aan de keuken hebben we eerst kennis gemaakt met de dagelijksche leiding. Dat zijn de administrateur, de heer W. P. Mets, de chef de heer P. Lenstra en de chef-kok, de heer Cornelissen, ex-korporaal-kok van de marine, een eersle-klas vakman natuurlijk. De heeren W, F. Visser, wethouder van Sociale Zaken en de heer H. Schmitz, afdeelingschef, hebben ons het een en ander van den gang van zaken verteld. De prijs per portie bedraagt 13 et. voor houders van een vetkaart en 25 et. voor houders van een boterkaart. Men kan gratis een knipkaart be komen tegen inlevering van een halvc'n vetbon (hiervoor worden wisselbonnen beschikbaar ge steld). vier vleeschbonnen en 1/4 peulvruchten bon. Deze knipkaart geeft recht op het koopen van negen porties. De bonnetjes voor het eten moeten twee dagen vooruit' worden gekocht. De knipkaart moet natuurlijk worden meegebracht, evenals de distributiestamkaarten. Kaarten en bonnetjes zijn verkrijgbaar aan de keuken Abeelenstraat 7 en aan de distribulicplaatsen, die te vinden zijn: kleine zaal van Thalia, IJmuiden, RK. Vereenigingsgebouw. Mahustraat IJmuiden, Kegelbaan Klauwers, Bloemendaalschestraatweg Santpoort, Vereenigingsgebouw Ned. Herv. Ge meente, Burgemeester Enschedélaan Santpoort, en het gebouw van den R.K. Volksbond te Velsen- Noord. In deze distributieplaatsen zal a.s. Maandag tus schen elf en één uur worden begonnen met het verstrekken van knïpkaarten en den verkoop van bonnen voor het eten, de uitreiking van het eten geschiedt 's morgens van half twaalf tot één uur. In het distributielokaal war de bonnen worden gekocht, moet ook het eten worden gehaald. Elke bon heeft éen letter, welke overeenkomt met de letter van het distributielokaal. Dinsdag op de zelfde uren zal men bonnen koopen voor het eten van Donderdag en zoo vervolgens eiken dag. Het eten moet van te voren besteld worden, opdat de chef-kok kan weten, hoeveel porties hij moet' koken. Het menu voor de eerste week is: Woensdag erwtensoep, Donderdag stamppot van zuurkool, Vrijdag stamppot van bieten. Zaterdag stamppot van andijvie. Het menu zal steeds van tevoren be kend worden gemaakt. De capaciteit bedraagt 6000 L. en aangezien elke portie 1.2 L. is, kunnen per dag 5000 porties wor den afgeleverd. GOED GEOUTILLEERDE KEUKEN. We hebben daarna de keuken bezocht, waar de chef-kok alle geheimen van zijn inrichting voor ons ontsluierde. Er staan, zes groote „wachtketels", groote platronde ijzeren „vijvertjes", ketels met dubbelen wand, waarin het eten met stoom ver warmd en gesudderd kan worden. In deze ketels wordt ook de erwtensoep gekookt en de stamp pot klaargemaakt, nadat de ingrediënten in andere groote ketels zijn gekookt. Ook dit koken ge schiedt met stoom. De aardappelen worden droog gekookt. Het waschen der aardappelen geschiedt in een groot-en bak, met houten roosters, die het zand doorlaten. Er zijn een groote aardappelschilmachine, twee machines voor het snijden van kool, uien, snijbonen enz. drie braadfornuizen voor het vleesch; ook is er een automatische luchtver- versching. De voorbereiding, die het eten moet ondergaan, schoonmaken, snijden, enz., geschiedt buiten de kookplaats. Aan weerskanten zijn de verkoop plaatsen voor het publiek; dan is er nog een ruitnte voor het klaarmaken van het vleesch en de stookplaats voor de stóomverwarming enz. De keuken is zoo ingericht, dat de geheele be werking van het eten zoo hygiënisch mogelijk kan geschieden. NIET THUIS BEZORGD. Het eten wordt niet thuis bezorgd, zooals dat in andere gemeenten wel geschiedt. Maar, zoo zei ons de heer Visser, wanneer iemand zich daarvoor aanbiedt en deze lijkt darvoor de geschikte man te zijn, dan is daarover altijd nog te praten. Het debiet van de keuken zou ongetwijfeld ver groot kunnen worden, wanneer hiervoor een rege ling getroffen zou kunnen worden. Maar misschien krijgen we nog een gepatenteerden centrale-keuken- e ten-afhaal- en bezorgdienst. Het wachten is nu op de erwtensoep! OPENING UITGESTELD. Naar wij heden van den wethouder van sociale .zaken niet mogelijk de keuken a.s. Woensdag digheden niet mogelijk de keuken a.s. Woensdag te openen, zoodat Maandag nog geen bonnen ver kocht kunnen worden. Een en ander zal nader per advertentie bekend worden gemaakt. Tweede feestavond van „Plan West" Voor den tweeden feestavond van de Winke lierscombinatie „Plan West", die Donderdagavond in 'liet K.S.A.-gebouw werd gehouden, toestond weer'zeer groote belangstelling. De plaatselijke band „The Midnight Stars" kortten den tijd weer met vroolijke muziek, wat ten zeerste in den smaak viel. Ook nu oogstte Daan Hooykaas weer veel succes met zijn praatjes en liedjes. Borano, de muzikale clown, mr. Max en Larette droegen er het hunne toe bij, dat bok deze tweede avond een groot succes werd. Plan West kan met voldoening op deze beide uitstekend geslaagde feestavonden terugzien. GESLAAGD. Voor het diploma electrisch lasschen slaagden de heeren Spanjaard en v. d. Berg en voor auto geen-lasscher de heer Rijvordt. De geslaagden zijn opgeleid döor de Eerste Beverwijksehe Lasch- school. SPINAZIE VAN DEN KOUDEN GROND. Aan de B.E.T.-veiling werd de eerste spinazie van den ikouden grond aangevoerd. Dit is heel wat later dan vorig jaar. Vergadering Chr. Vrouwenbond Het werk van de Bijbe)kioskvereenlgj„ De Nederlandsche Ohristen Vrouwen Bon v Donderdagmiddag een ledenvergadering Hervormd Vereenigingsgebouw aan de o1 wijkstraat. Na het zingen van Ps. 119-13 p-0^* presidente Mevrouw Krüger—Heemskerk v gebed, waarna zij een gedeelte uit Prediker?? ir' Jesaja 55 voorlas. Vervolgens verwelkom! n vrouw Krüger de aanwezigen en deelde 1 niP' door het vervallen van de gebruikelijke ,.1»,/V Afi! '1.1 lnrt+nfn J mede. dit ring in Mei dit de laatste vergaderino- in dT"" zoen is. Hierna was het woord aan mei Tri een leziug met lichtbeelden hield over hpf óii van de ..Bijbel-kiosk Vereeniging in Nederi *er' Door vele vereenigingen. Zondagsscholen particulieren worden, aldus mej. van Lonri gingen gedaan om bij de van het evaneeS' vreemde medemenschen belangstelling vnl* Bijbel te wekken. De Bijbel Kiosk Vereenieit?51 een onderdeel van dit groote werk. Zil ver het materiaal voor de Instellingen voornu? zending. Verder heeft de Bijbel Kiosk v?r ging met het plaatsen van tenten aan het 5ni en bij vacantie-oorden, zelf de verspreidt» Bijbels, bijbelverklaringen en christelijke ?LTai ter hand genomen. Vervolgens belichtte mej. van Loon rie wijze van de Vereeniging bij de verschillend? cantie-oorden, waar door het houden van en zang-uurtjes zooveel mogelijk contact mS kinderen wordt gezocht. Onder de kinderen u den vooral plaatjes en versjes uitgereikt Tril laatste jaren zijn aan de verschillende itirSv bibliotheken toegevoegd. Hierdoor verkriiet contact met de ouderen. Wel heeft de Vereerii? veel tegenwerking en teleurstellingen gehad -m er kan toch geconstateerd worden, dat er h haar veel goeds tot stand is gekomen. Vervol!? projecteerde mej. Loon een interessante L- lichtbeelden over het kioskwerk in Wijk aariv en Duin. u Mevrouw Krüger dankte mej. van Loon v«. haar lezing, waarna de vergadering met gebed werd besloten. dai* „MUSEUM VOOR BLOEMBOLLENTEFTT» GEOPEND. Het „Museum voor Bloembollenteelt" te Tim men is thans tijdelijk ondergebracht in een <9 bedrijfsgebouwen van de fa. Chr. Kieft aan Rijksstraatweg te Limmen D.I.O.A.D.O. Voor dezen wedstrijd komt het elftal van Anr als volgt uit: 1 Kloes, M. Beentjes. Duin, Burger, Rozing, Zonneveld, Koopman. Sinnige, N. Beentjes. Voormeer, Meijei AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN VRIJDAG 25 APRIL. Thalia Theater: „Rosen in Tirol", 8 uur Rex Theater: „Eva uit het Paradijs der vrouwen' 8 uur. 1 Bioscoop De Pont: Specialiteiten (geen film voorstelling) 8 uur. ZATERDAG 26 APRIL. Thalia Theater: „Rosen in Tirol", 8 uur 3 uur Theater: "Eva uit het Paradijs der vrouwen" Bioscoop De Pont: Specialiteiten (geen film. voorstelling) 8 uur. Van een kist met Aardappelen. Een vriendelijke grootvader en een boze koning met knobbels. Ze droomden goudbruine toekomstdromen, maar... Op de zolder stond een grote kist met aardappels. Die had daar al een hele tijd gestaan, 't Was een hoge kist; aan de voorkant zal een wit papier geplakt en daar stond op: wintervoorraad. Dat vonden de aardappels deftig en gewichtig, want hoewel ze niet lezen konden, hadden ze toch op de een of andere manier gehoord, dat ze „wintervoorraad" waren. Misschien hadden ze mevrouw en Sientje, het meisje, erover horen praten, als die de zolder opkwamen om op te ruimen en schoon te maken. En nu lagen de aardappels de hele lange dag met elkaar te redeneren. O. wist je niet. dat aardappels praten kunnen? Ik wist het ook niet. maar ik heb het wel vaak vermoed, als L: hun gezichten zag. tedere aardappel heeft weer een heel ander gezicht: de een kijkt boos en knorrig, een tweede vriendelijk, een derde dom. Daarom is aardappels schil len een gezellig werkje; je kunt onderdehand al die ge zichten aankijken en je verbeelden, dat je best weet, wat ze denken. En dan heb je altijd gelijk, want er is geen aardappel, die tegen je zeggen zal: „Mis, ik dacht juist Iets héél anders." Probeer 't maar eens! Toen de aardappels op de zolder kwamen in twee grote zakken, begon het Juist koud te worden. De man, die ze kwam brengen, stortte ze uit in de kist. zoodat ze door- elkaar rolden. Nog wel een uur later had je, als je de aardappeltaal kon verstaan, niets anders gehoord dan: /O. m'n hoofd, o foei m'n neus! Och, och, wat een ruw heid! Zeg kun jij niet wat uitkijken, dikkerd? Hoe kom ,1e erbij, juist bovenop mfj te rollen" en nog veel meer ge klaag, gejammer en gemopper. Maar toen kwam eindelijk de kist met aardappels tot bedaren, want een hele grote kokkerd, een prachtige gave met twee dikke ..ogen" had hard geroepen: „Stil hoor! allemaal kalm en bedaard. Schei uit met dat gewriemel en gebons! Als iedereen doodstil blijft liggen, hoeft niemand de ander te hinderen!" Nu. en dat deden ze toén en ze merkten, dat het waar was. Tenslotte lag Je met je allen in een kist niets on gemakkelijker dan met je allen in twee zakken, vonden ze. Ze fluisterden nog een beetje, maar toen het donker werd op de zolder, werd het stiller en stiller. En toenopeens 't gekraak van traptreden, het schijnsel van een blauwe zaklantaarn. Ja, daar was mevrouw nog. Ze kwam nogeens even naar aardappeltjes kijken, want opeens ze was eigenlijk al op 't punt naar bed te gaan had ze bedacht, dat de kist moest worden toegedekt, 't Vroor al een beetje, ver beeld Je, dat 't vannacht heel vroeg begon en de aard appels lagen zo maar open en bloot! En dus nam mevrouw een stapel kranten uit een hoek van de zolder en spreidde ze uit over ,de kist. En zo kwam het, dat een dikke aardappeldame, die Juist tegen haar buurvrouw had gezegd: „zo'n zacht maneschijntje mag ik wel. Ik vind het wel poëtisch!" opeens flits-flits met de zaklamp in haar gezicht werd gestraald en toen pardoes in donker kwam te liggen. Maar de 'meeste aardappels merkten niet eéns, dat hun huis een dak had gekregen. Die sliepen, zo vast als aard appels maar slapen kunnen! Iedere dag gebeurde er iets opwindends in het leven van de aardappels, 't Begon met het gekraak van trap treden, daarna kwnmén stappen nader, tot vlak bij de kist. En dan opeenseen stroom van zonllncht! Een bakje werd op de rand der kist gezet en twee handen grabbelengrabbelen. Dan ging telkens een deel van de aardappels een verre reis maken en de andere bleven teleurgesteld en ern beetje weemoedig achter. Ja, alle aardappels zonder on derscheid wilden dol- en dolgraag In het bakje en 't ge beurde wel, dat ze elkaar stiekem een zetje of duwtje gaven om elkaar opzij te dringen. Daarom had Sientje laatst geroepen: „Gossie, 't lijkt wel of dat jullie leven!" Maar de dikke grootvader-aardappel, met het vriende lijke gezicht en de twee grote „ogen", je weet wel, die van laatst, had gezegd, dat het niet eerlijk was. „Je mag" vond hij, „elkaar niet opzij dringen, want onze beurt komt toch eens ook wel en die 't treft, die treft het. Zo is 't nü eenmaal!" Nu, dat vonden ze eigenlijk ook en dus was er niet zo veel gedrang meer, totdat.een paar dagen later groot vader zelf in het bakje ging en dus geen orde meer kon houden. Ze misten hem erg, want hij was altijd heel vriendelijk geweest, maar na een paar uurtjes want aardappels zijn maar kort van memorie waren ze hem toch ver geten. En toen gebeurde er wéér iets bizonders in hun aard appelleventje. Die morgen klonk het trapgekraak extra luid en een dubbele voetstap naderde de kist. En ze hoor den mevrouw tegen Sientje zeggen: „Kind, vandaag moe ten de aardappels eens omgerommeld, anders gaan ze broeien." Se aardawiels hielden hun adem in. Van „omgerontmeld" (Teekening Doevej hadden ze nog nooit horen praten, wel soms van „ge schild" en „gebakken" en ze wisten, dat dit in verband stond met de verre en heerlijke reis in het bakje. Maar om-ge-rom-meld? „Houd jij de zak maar op, Sien" zei mevrouw. En zij zelf grabbelde en grabbelde, tot de helft van de aard appels in de zak lag. En toen volgden de anderen. Dat ging gemakkelijker. En aan het eind werden de twee zakken weer net als aan 't begin van hun leven, als „wintervoorraad" 'in de kist uitgestort. „Zie zo" zeiden mevrouw en Sientje en ze gingen weer naar beneden. „Moeten we geen maaltje hebben, mevrouw?" „Nee kind, we eten toch boontjes vandaag!" „O ja, dat is waar ook!" De voetstappen stierven weg en de aardappels waren alleen met hun onthutste gedachten. Maar van den vrien delijken grootvader hadden ze geleerd, dat ze stil moes ten liggen. Dus deden ze dat ook. heel gehoorzaam. Ze zuchtten alleen zachtjes van de ongewone opwinding, maar mopperden niet tegen elkaar. Alleen één stem klonk er boven alles uit. Die zei: „Zie zo, eindelijk lig ik dan toch bovenop, op de plaats, waar ik behoor! Ja, kinderen, ere, wien ere toekomt!" „Hm, hm! Hoor die eens opscheppen!" zei een snibbig kogelrond aardappelkind. „Opscheppen? Weet je wel, wie ik ben? Ik ben de aller grootste aardappel, uit de hele kist en ik heb vier groote knobbels. Weet je "t nu?" Allen zwegen bedremmeld, want 'l was waar. De aard appel, die gesproken had, was groot en dik met een kwaadaardig, woest gezicht. „En nou stil jullie allemaal!" riep hij knorrig. Niemand durfde na die woorden meer iets in 't midden te brengen. Bij het „omrommelen" van de aardappels was er Iets héél bizonders gebeurd. Een klein aardappeltje met een spit gezichtje was weggerold. Tip-tip-tip de zoldertrap ;n vandaar over 't portaaltje en toen tip-tip-tip de be- nedentrap af, tot in de keuken. Niemand had het gemerkt tot Sientje de vloer veegde en het aardappeltje zolang op tafel legde, "t Was zeker zo'n klein ding, vond ze, niet de moeite om dat nog naar de zolder te brengen! Straks, als ik naar boven ga, neem ik 't wel mee dacht Sientje. Maar ze vergat het de hele dag. En de volgende middag lag het kleine, spitse aardappelkind er nog. En toen zag het iets verbazingwekkends. Het zag. hoe zijn kameraden, die zojuist in het bakje van de zolder waren gekomen, allemaal samen in een pan met water lagen en ze waren zo prachtig gelig wit! Niemand, die er meer een boos gezicht had, of „ogen" of spruiten! Je kon ze haast niet herkennen.. Het aardappeltje keek z'n ene oog uit van verbazing. En nog veel meer schrok het, toen hel zag, hoe er onder die pan een grote vlam werd aange stoken. ïn hoe het in de pan begon te borrelen en te dampen. En eindelijk zag het. hoe zijn kameraden, nadat ze een beetje waren afgekoeld, in plakjes werden gesne den en mooi goudbruin gebakken in de koekepan. O, wat was dat een mooi gezicht en wat rook het heerlijk! Toen Sientje die avond bij het opruimen van de tafel het aardappeltje wéér vond. nam ze 't mee naar boven en gooide het in de kist. En toenja, toen deed er hele nacht niemand vande aardappelkolonie meer een oog dicht Want wat een prachtige verhalen wist dat kleine ding te vertellen. Dat ze allemaal, zij een kist vol doodgewone aardappels, helderwit zouden worden en daarna goudbruin't was haast te mooi om waar te 'zijn! Ze werden er stil van, als ze dachten aan die gouden toekomst! En de dikke aardappel met hel boze gezicht en de vier knobbels riep: „O kinderen, kinderen, wat zal ik prachtig zijn, als lk zo goudbruin in de pan lig te spetteren! Ja. ik heb altijd wel gevoeld, dat ik eigenlijk een koning was!" Toen Sientje de volgende morgen met het bakje boven kwam, waren alle aardappels moe en uitgeput van hun goudbruine toekomstdromen. Het bakje was vol; boven op lag de koningsaardappel met de vier knobbels. Nu gingen ze allemaal naar beneden, naar de zonnige keuken. En ze hoorden mevrouw zeggen: „We maken vandaag maar purée, Sien. dat kost niet zoveel boter." „Goed mevrouw" zei Sientje. En toen de aardappelen gekookt waren, kwam ze met de stamper en stampte ze vlug door elkaar met melk en boter tot een gladde massa. Nu wist niemand van de aardappels meer, wie van hen de grootste, de vriendelijkste, de snibbigste of de ver waandste was geweest. Ze waren allemaal 't zelfde: mooie, zachtgele purée. Allemaal, behalve die eene koningsaardappel met de vier knobbels. Want hij was door en door rot geweest Daarom lag hij nu in het asval tussen een stuk krant en een leeg groenteblik en ging een onbekende toekomst tegemoet. R. DE RUYTER—v. d. FEER, Iedere aardappel heeft weer een heel ander gezicht, (Teekening Emmy van Laet). DE KATTENBEKER. Natuurlijk heb je allemaal op school het ptaatsenrljtje moeten leren: Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen. Maas sluis. Nu, daar in het oude plaatsje Vlaardingen werd tot niel zo heel lang geleden nog, een zilveren beker bewaard, waarvan een heel wonderlijke geschiedenis wordt ver teld Wil je die eens horen? Luister dan: In vroeger tijd, toen de mensen nog algemeen in heksen geloofden, was een kat geen „gewoon" dier. Men keek iedere poes en vooral de vreemde poesjes, die men zo op straat tegenkwam, altijd een beetje wantrouwend aan. wantje kon nooit weten of t maar een gewone poes was of dat er een heks verstopt zal achter dat glanzende velletje, 't Was immers bekend, dal de heksen, die zo 's nachts In de dorpen kwamen spoken, al dan niet dooi de lucht rijdend op bezemstelen, maar eventjes een to verspreuk behoefden te uiten enze waren in katten veranderd, zodat de mensen haar niets meer konden doen. In die oude tijd, toen dus nog ieders kat een heks was. of tenminste zou kunnen zijn. gebeurde er in Vlaardingen iets heel wonderlijks. Vroeg in de morgen op een prachtige -lag in September naderde een schip de haven, 't Was een driemaster, die snel naderkwam. De mensen, die in de buurt van de haven wandelden, zagen er niets-bizonders aan, behalve dat er Ja, nu het schip zo dicht bij de sluizen was. zagen ze 't heel duidelijk enkel vrouwen aar boord schenen te zijn. Dit was op zichzelf natuurlijk al iets bizonders. maar wat er verder volgde, grensde aan 't ongeloof lijke. Het schip voer de haven in. de vrouwen streken vlug de zeilen, sprongen van boorden waren op 't zelfde ogenblik verdwenen terwijl er ook van 't schip zelf niets meer te zien was. En inplaats van de vrouwen, die daar zoeven nog stonden, zag men een grote troep miauwende katten, als uil de grond tevoorschijn getoverd De mensen waren verstomd van schrik: ze dachten nar tuürlijk aan heksen en spoken en degenen, die niel ijlings naar hun huizen waren gevlucht, bleven op een eerbiedige afstand staan kijken, wat er nu zou gebeuren En kijk, daar sloop een van de poesjes naai de rand van de haven, ging op de buik liggen, stak een poot in "t water en haalde iets op Het bleek een klein scheepje t- zijn, zoals kinderen weieens maken van een notedop, met spelden voor masten en een heel klein wit zeiltje De poes nam het scheepje in de bek. krabbelde daarna een holletje in de aarde en begroef het En toen holde ze naar haar kameraden terug. Toen de kalten haar afgezant terug zagen komen, hie ven ze een waar vreugdegemauw aan. Ze marcheerden in dichte drommen naar het marktplein, toverden uit de lucht of uit de grond een zilveren beker te voorschijn waarin ook zomaar opeens rode. fonkelende wijn vloeide en begonnen een feestmaal te houden, 't Ging daar weldra vrolijk toe. De poesjes dronken, klonken en huppelder poot aan poot over het plein, 't Was zo'n koddig gezicht, dat de Vlaardingers op "t eind zelfs hun angst en schrik vergaten en hoe langer hoe dichter bij kwamen. Maaren dit was 't lastige van het gevalde katten hadden rondom de markt schildwachten uitgezet, zoda er niemand langs kon. Dal spelletje duurde zo een poosje, tot het eindelijk een paar boeren, die met een vracht boter naar de markt te Delft wilden, begon te vervelen. Ze legden de zweep ovei de rug van het paard en toen dit schichtig werd en wei gerde verder te gaan. stapten ze van de wagen en wilden trachten, er te voet dooi te komen. Tevergeefs! De katten besprongen de kar, beten en krabden en sloegen de aan val met succes af. Toen probeerden de boeren 't met zachtheid. Beleefd vroegen ze den aanvoerder van het kattenleger. een gro ten, pikzwarten kater, of ze misschien eventjes mochten passeren. En de aanvoerder antwoordde al even vriendelijk in zuiver Hollands: „Zeker direct. Maar vooraf moet u ons 't genoegen doen, een teug met ons te drinken." „Dat nooit!" riepen de boeren eerst, want ze waren doodsbang voor dat behekste gedoe, maar toen de katten aandrongen en blijkbaar niet van plan waren* hen anders door te laten, begonnen-ze tenslotte te aarzelen. Deouda boet- stak dan ook zijn hand naar de beker uit, fluistert „In Godsnaam dan" enals bij toverslag waren d katten veranderd. Wild schreeuwend en tierend holds ze naar de haven terug. Daar werd in een oogwenk tijds de notedop opgegravti en in 't water gegooid 't was weer een groot schip De katten sprongen aan boord en waren op 't zelfde mn men» in vrouwen veranderd. I-Iet heksensehlp zeilde wtj en men heeft er nooit meer iets van gehooid. Alleer.il zilveren beker Is in Vlaardingen achtergebleven en a!i ik me niet vergis, is die daar nog altijd. BESTE VRIENDINNETJES. Zoals jullie reeds weet, komen we Woensdag 7 Mei weel bij elkander. We beginnen dan aan nieuw werk en make allen het zelfde voorwerp. Toch is er verschil ir. de te werking De oudste meisjes krijgen een moeilijker op dracht. Ieder meisje moet een wit of crème gekleuri ontbijtbordje medebrengen. Het. bordje moet geheel gas; zijn en er mag absoluut geen randje of een of andet motiefje op voorkomen. Zij. die gebruikte postzegels heb ben en deze zegels kunnen missen, brengen ze mefe De postzegels hebben we voor ons werk nodig. Breed ook ieder een schaar mede. De volgende week zal ik ml een maal opgeven wat mede gebracht moet worden "k Hoop dat niemand iets vergeet, zodat we allen vtol aan de slag kunnen gaan. Best DAUWDRUPPELTJE. Ja, ik ben het grootste ded van de vacantie uit geweest, 'k Heb te Austcrlitz gelo geerd en heerlijk van de bossen -genoten, 't Weer wat zonnig en dan is het tussen de dennen en sparren gauw goed. Dat je moeder je liever bij zich wil hebben, dan je uit logeren te laten gaan, begrijp ik. Ja, koud is hel dt laatste dagen, 't Is nog geen temperatuur voor zomerjas- sen. enz. Een wandelingetje of fietstochtje langs dt bloeiende bollenvelden is wel aardig. De bloeiende boom gaarden in de Betuwe vind ik echter mooier. Voora! ap pelboomgaarden vind ik schitterend. Als je gaat. hoop it dat je goed weer treft. Dag Dauwdruppeltje. Lief SNEEUWKLOKJE. Waar tk de Paasdagen te) doorgebracht? Een dag te Haarlem en een dag thuis Daarna ben ik uit logeren gegaan. Wat een prachtclub heb je opgericht zeg. De naam vind ik echter niét pas send voor een mëisjesclub. Dag Sneeuwklokje, Best GOUDMUILTJE Prettig dat je weer hersteld bent. Nu maar oppassen dat je geen koude of natte voe ten krijgt, want dan zou je wel weer dezelfde ziekte terug kunnen krijgen 7 Mei heb ik je dus op de cluï- Lees je vooral m'n briefje vooraf? Niets vergeten hoo-'- Dag Goudmuiltje. Lief TEKENAARSTERTJE. Nog geen tekening klaar- Verwacht er heus een van je. Ja de vacantie was spoetËJ om. Nu maar weer met nieuwe moed aan het werk. M": groeten aan allen. Dag Tekenaarstertje. Best DROOMKONINKJE. Al is het laat, toch heb je je werk klaar gekregen. Als je het netjes weg bergt, dsn kan het Pasen '42 dienst doen. Lees je m'n briefje voorst goed na. Niets vergeten hoor. Dag Droomkoninkje. Lief BLAAUWOOGJE. Wat je moet doen als je moe der geen wit of crème getint ontbijtbordje voor Je heefl. Dat ts nogal eenvoudig. Je vraagt dan of je er een kopeo mag. Loendersloot op de Kennemerlaan heeft ze zefc-'- Als het werk af is. zal je van de gemaakte onkosten geen spijt hebben. Dag Blaauwoogje. Best BIJDEHANDJE. 'k Wens je morgen een pret'ls dagje met veel bezoek toe. Of ik ook kom? Ik weet n«. nog niet. Als ik kom. dan zal het waarschijnlijk pas In namiddag zijn. Nogmaals een prettige dag. Dag BU handje, Lief VLECHTJE. 'k Geloof dat ik me de vorige maai vergist heb. Je moest niet één maar twee Woensdagmi dagen geduld houden. Lees je vooral m'n briefje voo k Hoop dat je niets vergeet. Dag Vlechtje. Best DOORNROOSJE Ook jou wens ik morgen prettige dag. Dat zal een feest zijn zeg. Bestel je v0°' gelegenheid ook wat zonneschijn? Het verhoogt de5' ming. Dag Doornroosje. Lief BLONDJE. Je hebt dus fijn van je vacan^« noten. Het was ook vrij goed weer en geschikt om te zijn. A.s. Woensdag over een week is er we?P3§nri komt natuurlijk ook weer. Tot 7 Mei dus. Dag B Best VIOOLTJE. Nu gaan we iets maken, dat 3 school op de handenarbeidles nog nooit gemaakt Ook het soort werk niet. Als je keurig werkt, loont het resultaat de moeite dubbel en dwars. Lees m'n briefje vooraf. Dag Viooltje. I

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 10