ïüie haakt ex mee: êCaemvu IWï/aats. We maken een smaakvolle garneering, die weinig kost. EEN MISVERSTAND. Het menu van den dag ZATERDAG 26 APRIL 1941 Tedere goedgekleede vrouw weet het: de garnee ring van een overigens voordeelig jurkje kost ons vaak meer dan de geheele stof. Maar ook ieder van ons weet dat willen wij smaakvol en een beetje „apart' voor den dag komen, wij onder dit euvel ook eigenlijk niet uit kunnen komen. Want in van de 100 gevallen zijn natuurlijk juist die din gen zeer bijzonder, aardig en weinig gedragen, die het minst betaalbaar zijn. En daarom zal het voor velen welkom nieuws zijn, dat deze bezwaren thans geheel en met succes kunnen vervallen. i (Foto Rana) Wij haken eens voor een keertje, misschien wel voor meer keeren als het nieuwtje bevalt, onze garneering. Er is voldoende variatie in te brengen. „Haken", onwillekeurig denken wij daarbij meteen aan losse kraagjes en hoesjes, die wij over oude knoopen gaan naaien. Doch thans iets totaal an ders: wij haken koord en met dit koord gaan wij van allerlei leuke dingen bedenken. Laten wij echter niet teveel vooruitloopen en eerst eens zien hoe zoo'n koord dan wel gehaakt moet worden. Als materiaal dient ons practisch alles, wat op den naam „draad" kan bogen, dus breikatoen, haakzijde, wol, jute, enz. Bij voorkeur combineeren wij de materialen, dus bijv. bij een wollen japonnetje een wollen garneering, een ka toentje krijgt van breikatoen het een en ander toe gedacht, enz. Als haaknaald zal over het algemeen no. 5 voldoen, terwijl het koord in dikte gevarieerd kan worden door een groot of klein aantal steken op te zetten. Om het gewenschte resultaat te krij gen, probeeren we even een klein stukje; bij ieder materiaal zal dit verschillend zijn, terwijl ook iedere handwerkster een geheel eigen manier van haken zal hebben. Het is echter voor ieder aan te raden nogal stijf te haken, daar het koord dan ster ker en gelijker van aanzien wordt. Laten wij b.v. 10 kettingsteken opzetten: deze worden met een halve vaste tot een ringetje gesloten,. waarna we op iederen kettingsteek een vaste haken. Is de toer uit dan hemen wij het voorste lusje op van de halve vaste, waarmede de ring van kettingsteken gesloten werd.en haken hierop eveneens een vaste. 0 Bij alle volgende vasten gebeurt van nu af aan dezelfde handeling: steeds alleen het voorste lusje opnemen- voor de nieuwe vaste, zoodat het achter- lusje aan de binnenzijde blijft liggen. De toeren zijn intusschen niet meer afzonderlijk gebléven, zoodat het koord zich eigenlijk als een keurige spiraal van vasten ontwikkelt, wat juist het aar dige karakter er van ten goede komt. Na deze zakelijke mededeeling een woord over de duizend-en-een-mogelijkheden, welke thans voor ons liggen. Want met dit koord kunnen wij nu tot in het oneindige varieeren. In de allereerste plaats natuurlijk reeds op zeer eenvoudige wijze door bijv. één koord, precies op de helft van de-noodige lengte, in een eontrasteerende kleur verder te ha ken. Dit staat vooral dan bijzonder aardig, wanneer het koord dienst moet doen als ceintuur van een jurkje, dat in twee kleuren is gehouden. Doch over deze eenvoudige oplossingen behoeven wij th-ns niet teveel uit te wijden, daarop komt ieder im mers vanzelf. Liever praten we over de mogelijk heden om van onze koorden een stel gezellige „knoopen te knoopen". Het staat er wellicht een beetje vreemd, doch het is letterlijk zoo. Een koord van 1 a 1V2 c.M. dikte en een lengte van 10 a 12 c M., dit in een eenvoudige knoop gelegd en stevig, doch onzichtbaar vastgenaaid en wij hebben de meest origineele (en in den werkelijken zin van het woord) „knoop", die er maar te bedenken valt. Deze knoopen kunnen zoowel met knoopsgat als met een drukker gebruikt worden, zoodat de toe passingen er van even legio zijn als van de nor male. koord zoo alleraardigst toegepast worden langs mouwen en hals; één dik koord, dat wij dan voor wat slevigte opvullen met watten of een strookje dikke stof (het zou immers anders in duigen val len) of twee dunnere, die dan verschillend van kleur kunnen zijn. Als bij tooverslag krijgt een nieuwe japon of een oud j-u-mpertje er iets zeer ongemeens door en dat zonder veel moeite of kosten. En wij behoeven niet persé tot de bakvisschen te behooren om zoo'n al leraardigste klokrok met randmotief de onze te wil len noemen. Niet te dik koord komt hier aan te pas, dat gemakkelijk buigbaar is. Toon op toon of licht op donker toegepast, het hindert niet wat wij er op vinden, altijd zal een dergelijke wijze van versieren voldoen, omdat het koord zoo prachtig op de stof komt te liggen. En dat warme bolerotje voor gure dagen, zou het er niet veel gezelliger uitzien, wanneer wij daaraan, met behulp van kleine lusjes aan de binnenzijde, een lang dun koord regen, u weet wel, zoo op de wijze van een schoenveter. Aardig, en tevens heel eenvoudig te maken zijn de simpele ouderwetsche strikjes, die met slechts in het model leggen en vastnaaien reeds klaar zijn. Ieder kent ze van oude prenten of foto's en het klinkt wellicht vreemd, dat juist één of meerdere van deze strikjes zoo buitengewoon modern staan ©p een eenvoudig glad jurkje van verleden jaar. (Vergeet u vooral niet ook aan de onderzijde der mouwen zoo'n strikje te naaien!) En dan kan zoo'n watten e.d. kan yervallen. DE VELE ANDERE MOGELIJKHEDEN. Dat was een woord over de toepassingen van ons gehaakte koord, louter en alleen op onze kleeding. Er zijn echter nog zooveel andere mogelijkheden, dat daar noodig nog even de aandacht op geves tigd moet worden. Met heel weinig moeite berei ken wij immers al zoo spoedig een aardig resultaat. Als'vanzelfsprekend komen wij dan nu op het ter rein van knutselen en handwerken terecht, het tweede onderwerp, dat de vrouw na aan het hart ligt. Ook hier valt weer zooveel aardigs te beden ken en we doen slechts een greep hieruit. (Teekeningen dè Ruyter v. d. Feer.) Een aardige smaakvolle tasch van leder is nu meer dan ooit een kostbare geschiedenis, terwijl eenzelfde exemplaar van stof minstens zoo smaak vol kan zijn en.... hoegenaamd niets behoeft te kosten! De stof levert ons gratis onze trouwe lap- penkist, de garneering het ons dierbaar geworden koord. Van een oude krant knippen wij eerst het gewenschte model. Voldoet dit, dan knippen wij het in dezelfde grootte van stevig mantellinnen na en vervolgens nog een keertje van de stevige stof voor de buitenzijde en van die voor de voering. Beide laatste lapjes krijgen voor de naden aan alle kanten 1 c.M. toeslag. Nu nog tweemaal aparte ruimtehoekjes voor opzij van de tasch en de mon tage kan beginnen. De afwerking echter is de clou van alles, nl. ons welbekende koord, niet te dun gehaakt, zoodat het dienst kan doen zoowel als ste vige hengsels als voor garneering van zijkanten en klep. De tasch zal er meteen degelijk en veel groo- ter door lijken. En dan al die leuke kussens, kleedjes, thee- en koffiemutsen. Noemt u maar op. Allen zeer simpel van onversierde of bedrukte stof te maken, met het koord er om heen als gameering! Bij effen stof kuhnen wij de kleuren in het koord aardig laten afwisselen, waarbij wij mooi allerlei restjes kun nen spuien. Hebben wij bewerkte stof, dan staat een effen koord beter. Nu bestaat er in den han del z.g. ..stop-koord", dat tot ongeveer 4 c.M. dik is. Prachtig kunnen wij dit voor dergelijke werk jes gebruiken, zoodat het wat lastige opvullen met NORA HANNA. Elkaar niet goed begrijpen veroorzaakt een misverstand, en we ikunnen het soms met weinig moeite uit den weg ruimen, 't Was maar een mis verstand, zeggen we dan en daarmee is de zaak opgelost en er wordt niet meer aan gedacht. Maar er zijn misverstanden die tot zulke inge wikkelde situaties aanleiding kunnen geven, dat het kleine foutje, waardoor mensehen elkaar ver keerd begrepen hebben, kan uitgroeien tot een feit van -beteekenis dat in zijn oorsprong bijna niet meer te achterhalen is. De ooi-zaak van zoo'n reusachtig uitgegroeid misverstand is meestal dat men niet de oplossing zoekt bij dengene die er het meest mee te maken heeft, dat is de andere partij met wie ihet mis verstand is ontstaan, maar dat men zich of -be- leedigd voelt en met de ander niets meer te ma ken wil hebben, of dat men zijn nood klaagt aan verschillende buitenstaanders die van geen mis verstand weten en er dus zeker niet over oordee- len kunnen. Hoe vreemd het ook klinken mag, toch zijn er menschen die het wel prettig vinden om zich be leedigd te voelen; zij kunnen dan mopperen op hun medemenschendie slechte .eigenschappen zus en onaangename manieren zoo 'hebben, en daardoor komt hun eigen goedheid en flinkheid des te beter tot zijn recht. Zij voelen er in hun hart niet voor om het misverstand op te helderen, meestal willen zij er niets van hooren, dat het een misverstand zou kunen zijn, want, nietwaar, daar aan hebben altijd beide partijen schuld neen, zij zijn alleen maar beleedigd en zij willen met den ander niet meer te maken hebben. Zij klagen er ook hun nood niet over, want dan zou een derde weieens neiging kunnen krijgen om het misver stand op te helderen, en dat willen zij ook niet: zij willen beleedigd zijn. Het is moeilijk om voor deze menschen de sleu tel tot hun gemoed te vinden, want zij sluiten zich op in een pantser van afweer ten onzichte van die andere, en laten daarin niemand door dringen. Heel anders zijn zij. die aan iedereen hun hood klagen, alleen niet aan dengene waarmee zoo'n misverstand is ontstaan. En door al dat gepraat met anderen wordt de zaak steeds ingewikkelder, steeds omvangrijker en daardoor steeds moei lijker te ontwarren tot de doodgewone afmeting die zij oorspronkelijk had. Bijna iedereen die erin gekend wordt, heeft er een meening over, en dan nog wel een zeer een zijdige natuurlijk, zoodat deze eene zijde van het misverstand tot een groot geval, wordt opgeblazen, terwijl de andere kant op den duur in het niet verzinkt, waardoor we ook zouden kunnen zeg gen dat het een prachtig middel is om gelijk te krijgen. Maar je beleedigd voelen, of volkomen gelijk krijgen ten koste van de prettige verhouding met een ander mensch. betee'kent toch dat je een ne derlaag hebt geleden en dat is noch prettig noch goed. Wie bij zichzelf zegt: ik begrijp er niets van, dat mevrouw A nu zoo doet. ik dacht dat de af spraak anders was, of een dergelijke overweging, kan het allerbeste het besluit nemen naar me vrouw A. toe te gaan en er maar eens rondweg over gaan praten: daarmee is het misverstand het snelst uit den weg geruimd. Meent u niet. dat zulke situaties tot. de uitzon deringen behooren! Vooral in moeilijke en zorge lijke tijden als die waarin wij op het oogenblik leven, zijn wij eerder geprikkeld dan anders, waardoor er ook gemakkelijker misverstanden ontstaan. Ruim ze uit den weg en breng ze tot bun ware proporties terug, lach erom en wees blij dat zulke kleine moeilijkheden niet in staat zijn om wet tige verhoudingen, waaraan wii in dezen tijd zoo erg veel behoefte hebben, te bederven. E. E. J.—P. VROUWEN IN DEN WINKEL. Een beetje beleefdheid en gezond verstand Gewoonte doet de ziel afstompen. En vooral is dit het geval met slechte gewoonten zooals die van het mopperen. Wie op Zaterdagmiddag gedwongen is in een prop vollen winkel zijn inkoopen te doen, kan daar allerlei typen vrouwen aantreffen. Daar is het stille, zachte huisvrouwtje, dat kalm haar beurt afwacht en dan rustig haar lijstje afwerkt, daar is de „gehaaide", die naarstig rondspeurt, of er ook ergens een bijzonder koopje te verove ren is. En daar is ook de ras-mopperaarster, die het altijd weer ten aanhoor e van iedereen zoo'n ellende" vindt met al die bonnen! Over ieder bonnetje, dat ze te voorschijn haalt, zucht ze en houdt ze jammerende tirades. Maal ais u denkt, dat de mopperaarster mèt de bon nen haar intree in den winkel heeft gedaan, dan vergist u zich toch. De mopperaarster was daar altijd al, lang vóór er bonnen waren! Toentertijd mopperde ze over de dubbeltjes en de centen. En als de bonnen er niet meer zijn, zal ze nóg mopperen. De mopperaarster is heusch zoo kwaad niet, ze koestert alleen maar een slechte gewoonte, die haar ziel zoodanig heeft afgestompt, dat ze heelemaal niet meer voelt, hoe vervelend ze is en hoe haai- optreden de stemming in een winkel bederven kan. Arme winkelier, die iedere week een paar keer haar gemopper moet aanhooren en toch altijd beleefd blijven! Ja, denk u dat eens in: de man kan er toch ook niets aan doen, dat er bon nen zijn en dat er op één bon maar een be paald rantsoen verkrijgbaar is en dat sommige dingen noch met noch zonder bon zijn te ver overen! Véél liever zou hij alles met kwistige hand om zich heen strooieen, gelooft u dat maar! Een klein beetje beleefdheid, een tikje gezond verstand.een flinke dosis humor vooral en we scheppen een goede sfeer in onzen winkel. Is dat niet de moeite waard op Zaterdagmiddag, als we 't allemaal nog druk hebben en zoo héél graag gauw naar huis willen, waar misschien nog bergen werk liggen te wachten? Een vast besluit om van alles het best moge lijke te maken en we laten alle mopperaarsters beschaamd staan. FELIOITAS. Koude Visehragout in schelpen. Spinazie met hardgekookte eieren en gebakken brood. Aardappelen. Kwark met vruchten. RECEPTEN. Koude Visehragout. Hiervoor kan alle gekookte visch gebruikt wor den: ze wordt van de graat genomen, en ver mengd met slasaus. Op een schelp legt men een bedje van mooie, gewassc-hen slablaadjes, schikt hierop de visehragout en garneert verder met een uitje, een augurkje, een stukje hardgekookt ei en desgewenscht wat groenten in mosterdsaus. Op ieder bord wordt zoo'n schelp klaargezet, dat ziet er bij het begin van het eten smakelijk uit. Spinazic-schotel. Wasch de spinazie zorgvuldig, haal de zaadjes Teekeningen Maria Chrisanti.. Is er iets heerlijkers denkbaar dan een met bloemen bestrooide Lente-weide, die schittert in den zonneschijn? Bestaat er wel één mensch, die niet een oogenblik onder de bekoring komt van het keurig feest der bloesemende boonien en der bottende struiken? Bloemen brengen schoonheid en vreug de in ons leven, ze zijn de schijnbaar- nuttelooze, in werkelijkheid heilzame en troostende decoratie van onze aarde, die door de eeuwen heen al heel wat menschen- leed te dragen heeft gehad. Waren er geen bloemen, de wereld zou zeker heel wat minder aantrekkelijk zijn. Het is dan ook geen wonder, dat Flora's kinderen in het vrouwenleven een groote rol spelen. Het jonge meisje, dat naar haar eerste bal gaat, tooit zich het liefst met frissche bloemen, de natuurlijke sieraden die haar jeugd en haar lieftalligheid het beste doen uitkomen. Willen wij in ons huis een sfeer van zomersche blijheid scheppen, dan zetten wij op tafels en kasten kleurige bouqet- ten neer. Hebben wij gasten te eten, dan ver sieren wij den disch met groene slin gers, waarin bloemen gevlochten zijn, of met teer- gekleurde tuilen, die in tint met het tafelgroen overeenstemmen. Maar niet alleen de echte bloem is voor ons, vrouwen, van waarde. Het bloem motief komt bij onze garderobe telkens weer voor den dag, wij dragen „millefleurs"-lingerie, imprimé-japonnetjes, avondtaschjes, met gebor duurde ruikertjes, bebloemde pantoffels. In onze slaapkamer hangen cretonne gordijnen, waarop ■rozen gedrukt zijn en onze zakdoekendoos is met viooltjespapier beplakt. Gaan wij des avonds naar den schouwburg of naar een concert, dat een feestelijk karakter draagt, dan mag een fleurige corsage van echte of kunstbloemen op onze robe niet ontbreken. Ook dit voorjaar zal de Koningin-der-Mode ons weer talloozevariaties op het altijd bekoor lijke, altijd-frissche en nieuwe bloemen-thema laten zien. Avondjaponnen met bonte guirlandes langs den' hals, eenvoudige bedrukte japonnetjes met bloem en blad-motieven, blouses, versierd met ontluiken» de kantknoppen, hoedjes, die aan een lente-tuin doen denken dit alles zal ons in verrukking brengen en ons opnieuw Flora's charmes doen kennen. Bloemen overal bloemen! Bloemen, gedrukt op de crêpe-Georgette shawls, die wij geestig uit den hals van ons tailleurtje laten kijken, bloemen, ge borduurd op de fijne, witte pochettes, die in onj middagtaschje een plaats vinden, corsages, in dui zend vormen en kleuren, gespeld op onze voorjaars mantels, vergeet-mij-nietjes en rozeknoppen op onze chemises-de nuit en onze onderjurkjes. Bloemen overal bloemen!! Bloemen in de natuur bloemen in onze kleerkast en op onze toilettafel. Maar de Lente is toch immers ook het feest van de bloemen! MARIA CHRISANTI, er goed uit en smelt de groente met het aanhan gende water en wat zout vlug gaar. Laat ze daarna zoo droog mogelijk uitlekken en hak de spinazie zeer fijn of maal ze. Vermeng ze daarna met een zeer fijn gehakt uitje en dien ze zoo heet mogelijk op een platte schotel op met turfjes gebakken brood, partjes hartgekookt ei en partjes citroen, waarvan -het saip op het bord over de groente gedruppeld wordt. Kwark met vruchten. Vermeng de 'kwark met de helft aan zoete melk, voeg er suiker bij naar smaak en schep dit over gedroogde vruchten die geweekt en gekookt zijn of over vruchten uit blik of glas. TIPS VOOR DE SCHOONMAAK, Gedurende de schoonmaak ontdekken we meestal allerlei dingen die niet heelemaal in orde zijn in onze kamers, kasten enz. 't Is de taak van de goede huisvrouw al deze kleine ergernissen radicaal uit den weg te ruimen. Een paar voorbeelden: Deuren, die kraken wrijven we aan de scharnieren in met een weinig vasaline. Vooral niet met ollie, want dan gaan ze spoedig koeken. Flesschen, die er onooglijk uitzien reinigen we het beste met water, waarin aardap pelschillen of koffiedik is gedaan. Gummi regenmantels maken we schoon met een stuk droog brood of met lauw water. Nooit heet water, benzine of zeen gebruiken! Rieten stoelen worden netjes opgeknapt door ze af te borstelen met zout water. Oude inktvlekken op hout of in stoffen zullen ook bij de schoon maak nog wel eens aan 't licht komen. Zitten zé op hout, dan wrijve men ze af met zoutzuur zeer vergiftig en spoele ze direct na met water. Inktvlekken in ongekleurde stoffen behande len we met zuringzout. We houden onder de nat gemaakte vlek een warme tinnen lepel, strooien er een weinig zuringzout op en wrijven er stevig met een doekje over. Daarna goed uit spoelen in koud water. Roestvlekken verwijderen we het best door er een papje zu ringzout en water op te leggen en dit een tijdje in de stof te laten indringen. Oaarna uit spoelen. Vetvlekken kunnen vaak onze bezittingen onooglijk maken. Vinden we ze op leer, dan bedekken we ze met den mengseltje van magnesia en benzine. We laten dit er op drogen en blazen de poeder er daarna af. Vinden we de vlekken in peau de suède, dan verwijderen we ze met benzine of alcohol. Vetvlekken in hout smeert men in met groene zeep en laat dit eenigen tijd er op zitten. Daarna boenen met warm water en vervolgens afspoelen. Sleutel weg? Tel. 11493 OeSleutelspecialist.L.Veerstr.lO (Adv. Ingez. Meil) De Bloem bollen velden. Ook veel fraais bij Haarlem. We hebben al eenige malen voor onze lezers, die gaarne elk jaar een kijkje op de bloembollenvelden nemen, eenige routes gepubliceerd, zoowel van den A. N. W. B. als van de N. Z. H. T. M. Uit den aard der zaak voerden die routes naar het centrum der bolgewassen: Hillegom, Lisse, Noordwijkerhout en Sassenheim. Toch kan men ook eenige fraaie velden in de onmiddellijke omgeving van Haarlem zien. Voor hen, die een rustige omgeving prefereeren is de volgende route zeer aan te bevelen: Ramp laan, Marc el is va art en Houtvaart. Hier kan men véle hyacinten en vroege tulpen bewonderen. F vendien is de omgeving van Elswout met haar ont luikend groen zeker een bezoek waard. Prachtige velden met hyacinten vindt men o.a, aan den Vlaamscheweg. te bereiken van de Wester gracht en aan het eind daarvan de spoorbaan over. Aan den Heerenweg te Heemstede schuin tegen over het Wandelbosch Groener.daal liggen eenige groote velden met schitterend bloeiende narcissen en tusschen de Kerklaan en de Van Merlenlaan geuren en kleuren de hyacinten in diverse soorten, GEVONDEN VOORWERPEN. Inlichtingèn aan het Bureau van Politie Smede- straat te Haarlem, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Notitieboekjes, Bureau van Politie, Smedestraat Ceintuur, Bakhoven. Neptunusstraat 49. Autobus kaartjes, Bureau van Politie, Smedestraat. Laars je, v. Werven, Thorbeckestraat 62. Mondharmo nica, Hoogteiling, Jan Luykenstraat 35. Portemon* naie m.i., Geest, KI. Houtstraat 107. Pakket- v. Soest. Coltermanstraat 10 zw. Parapluie, Bureau van Politie. Smedestraat. Portefeuille m.i., PU' reau van Politie, Smedestraat. Autowiel metbanfli Spoelman, Zuid Polderstraat 76. Autoped, v. Dar telen, Koediefslaan 42, Heemstede. Bril. Brum, Bloemfonteinstraat 9. Bril, Reus. Reitszstraat ii- Bril, Bureau van Politie, Smedestraat. Dames horloge, Sauer, Hoof man straat 26. Dameshorloge, Andriese. Postjeskade 151 n, Amsterdam-West. Horloge, v. Giessen, A. L. Dyserinckstraat 90. Kin* derjasje. Bureau van Politie. Smedestraat, Jon gensjas. Kraagman. Tugelastraat 15. Mes. Bureau van Politie, Smedestraat. Oorbel. Pieferse, oi- Annastraat 3. Portemonnaie m i., Tromp. Hoeum- straat 8. Id.. Coppens, Rijksstraatweg 457. iw-< v. d. Brink, Staten-bolwerk 18. Pakje kousen. Stem» Vroomstraat 1. Zak waschgoed, Mulder, Vergif* deweg 26. LIEDERENMATINéE JO VINCENT. Jo Vincent zal in haar liederenmatinée op 8®" dag 27 April in den Stadsschouwburg te Haari worden begeleid door Theo van der Pas.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 6