Een eigenaardige aanbieding JCact Tlieiws MAANDAG 28 APRIL" 194T Ruilverkaveling in Kruininger- en Olzendé polder. Verbetering van grond na zilte inundatie. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal op 30 April le Ki-uiningen, op Zuid-Beve land, een stemming van landeigenaren, ingevolge de Ruilverkavelingswet, worden gehouden over een plan tot ruilverkaveling in het waterschap Kruininger-, Olzende- en Sint-Pieerspolder. Dit plan betreft een voor de bodem productie be langrijk gebied van niet minder dan 1500 H.A., dat door middel van herverkaveling een aanzienlijke verbetering kan ondergaan. Van het plan zijn alleen uitgezonderd de bebouwde kommen van Kruiningen en Oostdijk benevens den (110 H.A. grooten) Sint-Pieterspolder, die aan één eigenaar behoort, goed verkaveld is en voldoende wegen en waterlossingen heeft. Het poldercomplex, dat voor ruilverkaveling in aanmerking komt, is, bij wijze van Defensie maatregel, in Mei van het vorige jaar geïnundeerd. De inundatie had een bijzonder karakter, daar zij geschiedde met zout water. Hierdoor moeten, bij het ongedaan-maken van haar gevolgen voor den grond, speciale moeilijkheden worden overwon nen. Ruilverkaveling biedt het voordeel, dat de be werking en de bebouwing van den grond kunnen geschieden volgens een eenvormig plan, dat alles omvat. Daar het zoute water een ongunstigen in vloed opden bodem heeft geoefend, mag men slechts tot op zeer geringe diepte ploegen en eggen. En, wat de bebouwing betreft, heeft de Rijks- landbouwvoorlichtingsdienst aangegeven, welke gewassen in verband met de bijzondere ge steldheid van den grond ten gevolge van de ver- zilting wel en welke niet mogen worden ver bouwd. Men onderzoekt regelmatig monsters van den grond om het zoutwatergehalte ervan te be palen. Bovendien is de Rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst gemachtigd, twee proefveldjes in het Waterschap aan te leggen ten einde te onderzoe ken, hoe het herstel van den bodem zou kunnen worden bespoedigd. Wordt de ruilverkaveling een feit, dan zal voorts de vergoeding van de schade zooveel moge lijk in een blijvende verbetering van den grond kunnen worden gevonden. Zulk een duurzame ver betering is uit den aard der zaak voor bodem productie en voedselvoorziening van niet te onder schatten belang. En nóg een voordeel van ruilverkaveling, dat niet laag mag worden aangeslagen de bevol king van het Waterschap zal daardoor in de pol ders kunnen werken! De verbetering van de ontwatering, die op de herverkaveling zal kunnen volgen, zal de hoog- noodige ontzilting van den grond in sterke mate bevorderen en behoort daarom zoo spoedig mogelijk te worden aangevangen. Evenals bij de bewerking en bebouwing van den bodem zal ook bij deze ver betering en bij den aanleg van wegen zoo weinig mogelijk grond mogen worden verplaatst, in ver band met den invloed, door het zoute water op den bodem geoefend. Het spreekt vanzelf, dat men in het Waterschap den dertigsten April, waarop de stemming zal wor den gehouden, als een grooten dag verbeidt. De uitslag van de stemming is overigens van belang niet alleen voor de eigenaren, maar voor ons ge- heele volk, welks belangen bij een zoo ruim moge lijke voedselvoorziening vooral onder de tegen woordige omstandigheden ten nauwste zijn betrok ken. Christendom en Nationaal- Socialisme. Lezing Van der Vaart Smit. 's-GRAVENHAGE, 25 April. In ,,De Galerij" sprak in openbare vergadering, belegd door de N.S.B., de heer Van der Vaart Smit van 's-Graven- hage over „Christendom en Nationaal-socialisme". Spreker teekende, hoe in Duitschland, Italië, Span je en Frankrijk zelf, de nieuwe orde een ontzag lijken vooruitgang voor de kerken beteekent en principieel deze revolutie, die het „Dieu et Maitre" „God en gezag" in plaats stelt van het bekende „ni dieu ni maitre" der Fransche revolutie,' een totaal nieuwe en goede verhouding van christendom, staat en volk brengt. Dat dit in de Nederlandsche kerkelijke wereld niet wordt ingezien, is bekend. Uitvoerig ging spreker na, wat de oorzaken hiervan zijn. Deze zijn voornamelijk van polilïeken aard. Vervolgens ging spreker uitvoerig de beschuldi gingen na, die de kerkelijke wereld tegen het natio naal socialisme inbrengt, met name in zake het lei dersbeginsel en het staatsabsolutisme, verwierp de bezwaren en wees er op, hoe de nieuwe revolutie beginselen en daden brengt, die juist van christe lijke zijde in de eerste plaats en in de sterkste mate zouden moeten worden toegejuicht, o.a. het theïs tisch beginsel in plaats van het atheïsme der Fran sche revolutie, het versterken van het gezag bij de gratie Gods. het steunen van het groote gezin, het bestrijden der publieke immoraliteit, het nieu we solidarisme van het „Alleen voor één en één voor allen". Spreker eindigde met het vertrouwen uit te spreken, dat de kerkelijke wereld, die altijd ach teraan komt en in de verloopen periode aan een verkeerde politiek zich verslingerd had, allengs tot dit inzicht komen zal en gelijk èlders in Europa ook hier te lande zal weten te waardeeren wat haar aan kansen geboden wordt en een nieuwen koers In dezen nieuwen tijd met liefde en overtuiging zal weten te vinden. (A.N.P.) In het drooggevallen land van den Noord Oostpolder worden thans ter hoogte van Kuinre historische vondsten gedaan. Bij de opgravingen, welke onder leiding staan van den burgemeester van Kuinre (rechts), worden overblijfselen van bouwwerken blootgelegd, welke duiden op vroegere bewoning. (Foto Pax Holland) Kinderfeest van de Winterhulp. Achttienhonderd kinderen hebben feèst gevierd. AMSTERDAM, 26 April. Achttienhonderd kinderen uit de Jordaan en de directe omgeving van deze volkswijk hebben vandaag feest gevierd. In de morgenuren zijn zij met muziek en in optocht naar Krasnapolsky getrokken en daar hebben zij genoten zooals zij nog maar weinig genoten hebben. Zij hebben gezongen, zij hebben met stijgende be wondering de experimenten gevolgd van een goo chelaar en in spanning gezeten bij de poppenkast- vertooning en zij hebben gesmuld van het smake lijke eten dat aan de lange gedekte tafels werd opgediend. Zij hébben verder gespeeld op het IJsclubterrein en zich hevig geamuseerd bij het vermakelijke programma dat daar in de open lucht werd afge werkt. En de milde gever, die absoluut onbekend wenscht te blijven, doch dit feest mogelijk maakte door een vorstelijke gift aan de Winterhulp Neder land, had alle eer van zijn voortreffelijk initiatief. En wie dezen dag getuige was van dit feest vol kindervreugd zal hopen dat dit prachtige voorbeeld navolging mag vinden en dat de Winterhulp Ne derland spoedig in staat zal worden gesteld ook de jeugd uit andere buurten een onvergetelijken dag te bezorgen. Er was gerekend op vijftienhonderd kinderen, doch de belangstelling voor dit feest was zoo groot, dat de organisatoren op het laatste oogenblik voor moeilijkheden kwamen te staan. Inplaats van 1500 verschenen er namelijk 1800 kinderen op het ver zamelpunt aan de Westermarkt. (A.N.P.) Gratis ctui's voor de persoons bewijzen. 's-GRAVENHAGE, 26 April. Tegelijk met de persoonsbewijzen zal, zooals gemeld, van rijkswege kosteloos een étui worden verstrekt, officieel „omhulsel" genaamd. Dit omhulsel is vervaardigd van triacel, een doorzichtig mate riaal, en zoodanig uitgevoerd dat het, terwijl het de duurzaamheid der persoonsbewijzen zal be vorderen, de kennisneming der aan de voor- en achterzijde per persoonsbewijzen vermelde gege vens niet bemoeilijkt. JAARLIJKSCHE LEDENVERGADERING VOOR DEN EFFECTENHANDEL. In de Zaterdag gehouden jaarlijksche le denvergadering van de Vereeniging voor den Ef fectenhandel werd het jaarverslag voorgelezen en werd de rekening over het jaar 1940 der vereeni ging goedgekeurd. De heer J. Rus werd als be heerder van het ondersteuningsfonds herkozen. In de vacature ontstaan door het aftreden als beheerder van den heer F. E. Alsberg, werd gekozen de heer C. C. P. Ingwersen. Bij enkele candidaatstelling zijn de aftreden de bestuursleden, de heeren Jhr. mr. J. C. de Beaufort, C. Mandersloot, Carel F. Overhoff en A. L. de Vlaming herkozen. In de vacature, ont staan door het bedanken van den heer K. Lansberg, werd voorzien door de benoeming bij enkele candidaatstelling van den heer J. C. van Marken. Als lid van de commissie van beroep werd benoemd de heer mr. C. H. Kuhn, thans plaatsvervangend lid dier commissie. Transport van S. S.-vrijwilligers naar Diiitschlantl. 's GRAVENHAGE. 26 April. Wederom is heden een 600-tal jonge Nederlanders naar Duitschland vertrokken om bij de Standart N. W. te worden opgeleid voor de Waffen-S.S. In den Princesse-schouwburg te 's Gravenhage waren zij dezen middag uit alle deelen van ons land bijeengekomen en daar heeft een Sturm- fürhrer van de S.S.-Erganzungsstelle het enthou siast gestemde gezelschap hartelijk en kameraad schappelijk toegesproken. Zijn mededeeling: „Gij wordt opgenomen in de sterkste weermacht ter wereld", ontlokte een daverend applaus. De Duitsche weermacht zoo vervolgde spr. zal zoo lang strijden tot Enge land geslagen ten gronde ligt. Nederlanders en Duitschers zijn van gelijken bloede en zij behooren samen te werken voor het nieuwe Europa. De Sturmführer eindigde met de verzekering te igeven, dat voor de familieberekkingen volledig wordt gezorgd en met de innige hoop, dat na vol brachten diensttijd allen in de beste gezondheid naar hun verwanten zouden terugkeeren. De toespraak van den Sturmführer werd her haalde malen door luide bewijzen van instemming onderbroken. Zij werd besloten met een driewerf heil voor den Führer van het Duitsche rijk. De militaire kapel onder leiding van Musikleiter Hahn luisterde met opwekkende muziek het samen zijn op. Vervolgens begaf men zich naar het Malieveld, vanwaar naar het Staatsspoorstation werd gemar cheerd. Ook hier was het muziekkorps present om het afscheid te begeleiden. Te half zes vertrok de speciale trein om deze 600 Nederlandsch vrijwilligers naar hun opleidings centrum te brengen. (A.N.P.) DE EERSTE PEULEN. KASAARDAPPELEN EN SNIJBOONEN. NAALDWIJK, 26 April. Het Westland, met zijn intensieve glascultures, heeft weer di verse primeurs, waarvoor groote belangstelling bestaat. Aan de fruit- en groenteveiling „Naaldwijk" te Naaldijk werden de eerste snijboonen aange voerd, die f 2.65 per K.G. noteerden. Ook de eerste kasaardappelen brachten aan deze veiling buitensporig hooge prijzen op. De groote kasaardappelen gingen voor f 1,65 per K.G. weg, de poters voor f 1,35 en kriel voor f 1.05 per K.G. De proeftuin van het Zuid-Hollandsch glas- district, voerde aan de veiling te Naaldwijk de eer ste peulen aan, welke f 1.55 per K.G. noteer den. De inlevering van radiotoestellen door Joden. De luistervergunning moet bij de Posterijen worden ingeleverd. 's GRAVENHAGE, 26 April. De personen van Joodsche bloede, die hun radiotoestel aan het betrokken gemeentebestuur moeten inleveren, zijn bovendien verplicht- aan de postinriohting ter plaat se tegen ontvangbewijs hun luistervergunning, voorzien van de betalingsbewijzen over de maan den Januari t.m. April 1941, in te leveren en •bovendien een ingevuld formulier c, dat kosteloos aan de postinrichtingen verkrijgbaar is en waarop van de verplichte inlevering mededeeling moet wor den gedaan. Slot defect? Tel. U493 DeSleutelspecialist, L.Veerstr.10 I Adv I nSK. M(t) De certificaten der Hoogovens en Staalfabrieken. AMSTERDAM, 26 April. Medegedeeld dat voor een zoodanig bedrag gewone aande°^ in- certificaten is omgewisseld, dat de 11 nieuwe certificaten nagenoeg bij de certifi n houders zijn geplaatst. ca^" Nederlandsch—Duitsche Kultuurgemeenschap. GRONINGEN, 25 April. Hedenavond had huize Maas de oprichting plaats van de sectie G ningen van de Nederlandsch-Duitsche Kuituur meenschap. Onder de aanwezigen merkten dr. Conring, gevolmachtigde van den rijkscommi? saris voor de provincie Groningen, met verse'ii" lende leden van zijn staf én andere autoriteit van Duitsche en Nederlandsche zijde. De Nederlandsche voorzitter van de afdeelin Groningen, prof. dr. J. M. N. Kapteyn, opende m»t een woord van welkom tot de beide voorzitters van de Nederlandsch-Duitsche Kul tuur gemeen- schap. De Duitsche voorzitter van de afdeeling Gronin- gen, prof. dr. E. F. Zurhelle, hield vervolgens een korte rede, waarin hij de Nederlandsche en Duit- sche cultuur vergeleek. Hierna hield de heer H. C. van Maasdijk, voor- zitter der Nederlandsch-Duitsche Kuituurgemeen schap een rede. Nadat in de oauze een collecte was gehouden voor het Duitsche Roode Kruis, gaf prof. Kapteyn het woord aan den dichter Hans Friedrich Blunck, die uit eigen werken voordroeg. Een hartelijk applaus van de volledig bezette zaal dankte den kunstenaar voor het gebodene. (A.N.P.) Nabij het Mastbosch bij Breda heeft heidebrand gewoed. Een oppervlakte van tien hectaren brandde af. De opslagplaats van de groenten- en fruit veiling „Zwartendijk" te Naaldwijk is door het vuur verwoest. De schade bedraagt f 10.000. In de gemeente Berkhout is in den ouderdom van 101 jaar en 10 maanden overleden de wed.C. NieuwpoortHeier. De Wed. B. uit Wapenveld is van een laddf 'gevallen en aan de gevolgen overleden. De boerderijen van de veehouders N. Boer e P. H. de Vries te Gouderaik zijn door het vuur verwoest. De 7-jarige B. A. Gardenier uit Rotterdam is in de Koningshaven aldaar verdronken. De 44-jarige H. J. C. uit Neede is door een vrachtauto aangereden en gedood. Het café Keizer te Bellingwolde en de er bij liggende boerderij van den heer W. Vrieze zijn door brand verwoest. Voor de kinderen TEDDY GAAT NAAR SCHOOL En hij gaat kwaadaardig grommen, al zijn haren overeind. Juf bindt in, zij staakt haar brommen. Haar gezag is ondermijnd. „Jan, kom hier! Is dat jouw hondje?" zegt ze, „Breng hem dan gauw weg. Grijp zijn halsband, zet hem buiten. Doe dan toch wat ik je zeg!" Jan laat 't zich geen tweemaal zeggen; kijkt de juffrouw lachend aan. Pakt zijn Teddy bij de haren, zegt verheugd: „Dan zal 'k maar gaan." Teddy Trix, ontdaan en angstig, denkt: „Daar zit wat voor mij op. 'k Was brutaal tegen de juffrouw; strakjes krijg ik op mijn kop!" Nauwelijks de school ontvloden, gaan zij met gezwinden draf, sneller dan de snelste bode, op „baas" Jantjes woning af. „Wie er 't eerste is," zegt baasje, „krijgt een extra snoeprantsoen!" „Nou, dat is niet mis," denkt Teddy, en hij geeft hem van katoen. Menschen zijn nooit te begrijpen altijd anders dan je dacht. Dans je heden naar hun pijpen, morgen wordt dat niet ver wacht, Grom-je soms, dan krijg je klappen. En het heet:: „Ga weg, vooruit!" „Deze keer is 't: „Braaf zoo, dapper. Lust je melk? Wil je beschuit?" door MABEL-GRUNDY. Vertaald door E. GRIESE-KETS DE VRIES. 35) Whiff nam plaats bij' het hek en de vier erachter vormden den staart, op gelijken afstand van elkaar, langs de vlakke, grazige weide, die den heuvel be kroonde. Zij speelden allemaal hetzelfde spelle tje en had de jongeman van Clipper de geduldige, verwachtingsvolle uitdrukking op hun gezichten gezien, hij zou tot medelijden bewogen zijn. De deur ging open en er kwam beweging in de kleine processie, een voorwaartsche beweging, hal zen werden gerekt, toen een net dienstmeisje ver scheen en ooren werden gespitst en ingespannen, om de woorden op te vangen, die tusschen haar en de dame op den stoep gewisseld werden. Ze waren kort, maar blijkbaar krachtig, want gedurende een korte wijle stond de dame als verdoofd. Toen wer den de fatale woorden langs de wachtende proces sie doorgegeven. Het huis was verhuurd. Bij haar terugkeer naar de stad ging Whiff regel recht naar Clipper. Toen zij in zicht kwam, hamer, alle jonge mannen van Clipper zwijgend en plot seling de beenen, allen, behalve een, de jonge, vriendelijke, beleefde man, die haar naar Silver Hill gestuurd had. Hij bleef op zijn post, hij me1 een Casabianca-achtige koelbloedigheid weerstond de brandende flikkeringen van woede, die daar vooi hem oplaaiden van zijn hoogen stoel af over zijn lessenaar leunend, vroeg hij, wat hij voor haar kon doen. „Doen?" Whiff was een volle seconde sprake loos. Toen glimlachte z(j. Zij kon het niet helpen. Zijn moed. zijn zelfverzekerdheid, waren grotesk Hij glimlachte terug, en zij ging zitten. ,,'t Is niet, wat u kunt doen, het is wat u hebt gedaan, dat is de kwestie", begon zij. „Werkelijk, mevrouw?" Hij legde de pen neer, die hij had opgenomen en zijn oogen namen een heel aandachtige en belangstellende uitdrukking aan. Het kwam Whiff voor, of het oogen waren, die naar zijn- wil acrobatische bewegingen konden ver richten, heel merwaardige oogen, inderdaad. „Het huis op Silver Hill, waar u- mij naar toe hebt gestuurd „Niet gestuurd, mevrouw, uitsluitend een wenk" „Goed" zoo". Whiff verbeterde zichzelf. „Waar voor u mij een wenk gaf, was al verhuurd". „Ach, mevrouw". Zij staarde hem aan. Zijn optreden was onver stoorbaar, er was geen schaamte op zijn gezicht. „Toch gaf u mij gisteravond dit adres op", zei Whiff en beheerschte haar toorn. „Dat was gisteravond, mevrouw". „Was het toen niet verhuurd?" „Neen, mevrouw. Het contract werd vijf minuten geleden in dit kantoor geteekend, de inkt is nauwe lijks droog". „U zei mij, dat het huis niet eerder bezichtigd kon worden dan vanmorgen". „Zoo was het ool^ mevrouw". „Maar ik was er "tegen tienen" „Niet vroeg genoeg". De jongeman zuchtte. „De heer, die het huis genomen heeft was er tegen negen uur. Hij bracht den nacht in het dorp dooi en ik maak eruit op, dat hij in 't geheel niet naar bed ging uit vrees zich te verslapen. Een officier, mevrouw. Het was niet eerlijk, dat geef ik toe, noch tegenover u, noch tegenover ons, maar mevrouw u wilt mij wel verontschuldigen, dat ik het zoo zeg, dames zijn niet altijd betrouwbaar. De eigenaresse had het niet mogen doen. Hij zag het huis, belde op naar zjjn advocaat en zijn bankier om inlich tingen, teekende, en haalde de dame over een voorloopig contract te teekenen hij -bood haai twintig pond per jaar méér dan zij vroeg en nam toen regelrecht een taxi naai- hier. Misschien bent u een taxi tegengekomen, mêvrouw?" Whiff dacht na. „Ja, bij het station". Zij zat een poosje te peinzen. „En als u het mij niet kwalijk neemt, dat ik het zeg, maar ik kan niet anders dan blij zijn, dat die heer het gekregen heeft, mevrouw". „Waarom?" „Hij heeft meer dan twaalf maanden naar een huis gezocht; en het personeel is hem een beetje beu, mevrouw. Zijn stem is krachtig gewend aan drillen en onze mijnheer Clipper heeft een zenuwinstorting gehad niet alleen door hem. maar door iedereen". „Ik zie het", zei Whiff. Zij stond op. „Ik zal er niet toe bijdragen, dat mijnheer Clipper weer een instorting krijgt, want ik zal andere methodes toe passen, om een huis te vinden.-Goedenmorgen". „Goedenmorgen, mevrouw en dank u zeer". De jongeman glimlachte nog, toen Whiff vertrokken was. HOOFDSTUK XXIII. Mevrouw Paddie zou een partijtje geven op Kerstmis en elk van haar huurders was verzocht een kennis uit te noodigen. Mevrouw Paddie hield van partijtjes en hield er van ze voor te bereiden. Zij hield er van, de beste glazen schalen (geëtst glas) voor den dag te halen, en de beste vlaschoteltjes en dessertborden en de Benares vingerkommen slechts eens per jaar gebruikt óp Kerstdag en de vingerdoekjes, wit satijn, versierd met geschilderde viooltjes van een buitengewoon sterk purper. Al deze fraaie dingen gaven haar, na gedurende twaalf maanden in een donkere kast verborgen te zijn geweest, een heer lijk verheven en monter gevoel, als zij ze weer in handen kreeg. Haar peddelvoeten schenen op de lucht te zweven, terwijl zij heen en weer ging van de provisiekast naar de eetkamer, waar zij de tafel dekte, en Whiff, die haar bij detoebereidselen hielp, werd onweerstaanbaar herinnerd aan den gang van een gans, als zij haar bewegingen gadesloeg 's Morgens werd de tafel gedekt, terwijl de pen siongasten dien dag in de huiskamer lunchten met sandwiches en koffie, hetgeen mevrouw Paddie voldoende achtte met het oog op dén maaltijd, waaraan zij later zouden deelnemen. Deze vroege voorbereiding gaf haar 's middags tijd, om naar haar Kersttaarten en presentjes te kijken, van een dutje te genieten, haar beste feest jurk van koningsblauw brocaat te voorschijn te halen en met een zeempje haar juweelen op te poet sen. Whiff nam de tafelversiering op zich, het vou wen der servetten, het zoo voordeelig mogelijk schikken van linten en hulst en het hangen van een takje misletoe slechts twee blaadjes en één besje, want misletoe was dezen Kerstmis haast niet te betalen aan elke vingerkom. Maar toen zij van de tafel het middenstuk zag bleef haar hart bijna stil staan. Het middenstuk was van rose satijn, waarop veelkleurige, bonte kolibri's rondfladde ren (als je tenminste de verstarde bewegingen die ze maakten, „fladderen" moest noemen)en afge zet met gele kant. Zij vroeg zich af, of het mevrouw Paddle's har* zou breken, als zij haar zou voorstellen, het mooie, witte tafellaken in het midden eenvoudig te ver sieren met een groote kan prachtige bronzen, plui- mige chrysanten, die zijzelf aan mevrouw Paddie geschonken had en zij besloot, dat het beslist, zou breken. „Als ik naar die kolibri's kijk", zei mevrouw Paddie, toen zij het middenstuk met eerbiedige vin gers aan-Whiff overhandigde, „heb ik hetzelfde ge voel als wanneer ik naar de waaiers van Troc in uw slaapkamer kijk. Al mijn zorgen (èn Doris' zor- gelooze manieren, èn vegen op haar gezicht, èn hei breken van alles, wat ze in haar handen krijgt) schijnen te verdwijnen. Ik houd zoo van Kerst mis, juffrouw Woffran en ha het diner, voor we spelletjes gaan doen, zingen we „Noëll" Ik ben blij dat mijnheer Quinton komt, dat maakt nóg een heer: we hebben er maar vijf en ik weet niet hoeveel dames. Daar, ik ben benieuwd, wat Doris nu weei heeft laten vallen! Als het de kleine schaal met ge- etste sterren is, die net echt lijken zal ik...." Zij snelde weg en Whiff glimlachte, terwijl zij zich mevrouw Paddle's woede voorstelde, die, wat ei ook gebeurd mocht zijn, weer op de vlucht zou gaan voor het geluid van één bedroefd kreetje van Doris, Mevrouw Paddie zou niet kwaad hebben kunnen blijven op een wesp, die juist haar duurste jam had opgegeten, als het beest het minste teeken van ellende of pijn zou vertoonen. Met handige vingers legde Whiff enkele trosjes- mooie Kaapsche kruisbessen over de gele kant van het middenstuk en stopte een paar zilveren schaaltjes met amandelen en rozijnen en geconfijt fruit boven de meer omvangrijke der kolibri's: maar later ontdekte mevrouw Paddie dit en ver wijderde ze, en de kolibri's vertoonden zich in a' hun glorie. Quinton had met geweldige geestdrift mevrouw Paddle's uitnoodigng voor haar feestdiner aange- nomen. Hij zag Whiff zelden 's avonds. Steevast weigerde zij met hem uit te gaan of hem in het pension te ontvangen, als de dagtaak voor beiden gedaan was. Het speet haar zoo ongenaakbaar te zijn, want zij stelde zijn gezelschap op prijs, maar meer en meer werd zij er zich van bewust, dat hij verliefd op haar was, en zij beantwoordde zijn ge* voelens niet. Zij wenschte, dat het waar was, wenschte het in hooge mate. Zij was heel eerlij* tegenover zichzelf. Zij was niet van het type da. straalt in haar onafhankelijkheid en een leven alleen „op haar eigen" tegemoetziet, zonder angs.. Zij geloofde, dat huwelijk en eigen huis, man en kinderen, de schoone en heilige idealen waren. Zij hield van kinderen en vaak hield zij stil, om een klein ding op te rapen, dat op den weg gevallen was, of ontwarde een hoepel uit een hek, of nietp een tol opzetten, die weerspannig was; en zij mocht de mannen graag, zij bewonderde hun oprechtheid en hun vriendelijke taal en zij hield van hen van de aardige mannen om hun eenvoud en „jong heid". Voor hun zelfzuchtigheid, waaraan zij dij tijden mank gingen, sloot zij haar oogen. Alle vrou wen van de wereld hadden samengespannen, om z zelfzuchtig te maken, dus was het niet heelemaa hun schuld. Eén ding in hen kon ze niet tolereere^ en dat was een slecht humeur en grofheid tegen over vrouwen. Zij had zoo dikwijls mannen gr® tegen hun vrouwen hooren zijn en zij beschouwd dit als onvergeeflijk. Quinton zou, dat wist zUr nooit grof zijn, hij was te vriendelijk, te woW|j manierd.Waarom dan. Zij zuchtte, ter^V zij met haar gedachten bij hèm het laatste tasj Kaapsche bessen op den rand van het middenstu legde en de twee menukaarten, versierd met ke^" motieven tegen de vaas met chrysanten zette, u had Quinton in geen twee weken gezien: al na conversatie met hem in verband met huizen schiedde door de telefoon. Als hij vroeg. of bij bij haar mocht komen, wendde zij moeheid voo als hij voorstelde, ergens te gaan dineeren, om voorbeeld watertoevoer van het te huren nw- bespreken, slaagde zij er in, een vroegere afsP'\, aan te halen. Zij wilde hem niet meer zien dan s noodzakelijk. Dagelijks vreesde zij, dat hij haar1 huwelijk zou vragen en zich eenmaal van deze bewust zijnde, voorzag zij de moeilijkheid van verhouding, (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 6