IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Nieuwe luchtaanvallen op Plymouth. Daitsch E.D.O. naar H.V.C. 26e JAARGANG No. 150 uigave lourens Coster, Maatschappij voor ^ourant.Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau leider Courant: Kennemerlaan 42, IJmulden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, gegeven voor dit blad, worden kosteloos cpg6nomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dirertlei P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM DINSDAG 29 APRIL 1941 Abonnementen per week 0.13'/i, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels ƒ0.70. elke regel meer ƒ0.14. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeeltngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10. Als eerste in de rij van Nederlandsche steden is Arnhem Maandag begonnen met de uitreiking van de persoonsbewijzen. De formaliteiten, zooals het maken van de vingerafdrukken, verliepen vlot met als resultaat telkens de uitreiking van het be wijs in de daarvoor speciaal vervaardigde en van rijkswege kosteloos beschikbaar gestelde étuis. (foto Pax-Holland) Branden in de haven installaties. BERLIJN, 29 April (D.N.B.) Gevechts formaties van het Duitsche luchtwapen hebben in den afgeloopen nacht, naar het D.N.B. ver neemt, op doeltreffende wijze Plymouth aan gevallen. Zware ontploffingen en op grooten afstand zichtbare groote, benevens talrijke kleine branden werden vooral in de haven installaties waargenomeji. Verduister goed. Zooals het moet. VAN 29 OP J0 APRIL 1941 van 21.01 let 4.12 Maan ep S0 April op 8.49 Maan op 1 Mei onder 0.42 weermachtsbericht Aanvallen op schepen bij den Piraeus en bij Kreta. Opmarsch in Mid den-Griekenland en Peloponnesus gaat door. Opeiiluchtbijeenkomst der N. S. te Eindhoven. Vergadering van het Opvoeders- gilde. In een In het gebouw voor Kunsten en We tenschappen telltrecht gehouden vergadering van het opvoedersgilde (afdeeling lichamelijke op voeding) sprak de heer W. Terpstra over „Doel en werkwijze van het opvoedersgilde". De heer J. M. v. d. Lijke voerde daarna het woord over het onderwerp: ,De lichamelijke opvoeding in verleden, heden en toekomst." De heer Terpstra zeide o.m. dat men in de da gen rond 1920 al begreep, dat een catastrophe als de wereldoorlog van 191418 voor een goed deel kon ontstaan, omdat men, wat de opvoe ding en het onderwijs betreft, wel had gewerkt aan het verstand, maar niet aan het hart, het gemoed en het karakter. Men wilde niet een schoone lei beginnen, maar nu twintig jaar later kan men eonstateeren, dat al het enthousiasme en de ernstige pogingen om de karaktervorming te verbeteren, niet veel resul taat hebben gehad. Spr. was van meening, dat als grondfout van' deze mislukking is aan te wijzen het teloor gaan van het volksche besef, Het opvoedersgilde nu zal door zijn organisatie eh door het individueele leven van ieder lid zoo besloot spr. de .rondgedachte, dat de eeuw van het kind voor bij is en dat de eeuw van het volk is aangebro ken, ingang moeten doen vinden. De tweede spreker, de heer J. M. v. d. Lijke wees er op. dat de nationaal socialistische licha melijke opvoeders in dezen tijd vreugde kunnen beleven, niet om het verleden, ook niet om het heden, maar om de toekomst, die groote. schoone beloften inhoudt. Het vak lichamelijke oefening is verplicht ge steld voor de lagere scholen. Daarmede is een begin gemaakt voor een goede lichamelijke ont wikkeling voor het geheele volk. (A.N.P.) Rede van ir. Mussert. 's-G-RAVENHAGE, 28 April. „Godsvertrou wen, liefde voor volk en vaderland en eerbied voor den arbeid, zijn de drie bronnen van het Nederlandsche Nationaal-socialsme", aldus sprak ir. Mussert op de openluchtbijeenkomst der N.S.B. te Eindhoven, Zondag j.l. Een ruim 6000-koppige menigte had zich ver zameld om naar het woord van den leider te luis teren. De rede van den leider stond in het teeken van den nieuwen tijd. In een krachtig betoog wees hij erop hoe de N.S.B. nog steeds met dezelfde bezieling strijdt als acht jaar geleden, want ons volk is in nood, en leider en beweging zullen hun plicht blijven doen om het volk uit dien nood te verheffen, het den weg te wijzen naar een nieuwe en betere toekomst. Godsvertrouwen, liefde voor volk en vaderland, eerbied voor den arbeid, dat zijn de drie bron nen van het Nederlandsche Nationaal-socia- lisme. Het kapitalisme en socialisme kunnen beide geen plaats vinden in onze samenleving, zij botsen en het kapitalisme wordt geheel ver nietigd tot heil der volkeren. Hitler en Mussolini zijn de beide grootste ar beiders van Europa. Zij hebben, één doel: den opbouw van Europa. Zij zullen een Europa bou wen, waarin het voor Engeland niet meer mo gelijk zal zijn volkeren op te hitsen/ Ook wij, Nederlandsche nationaal-socialisten, hebben het niet bij woorden gelaten: wij hebben daden getoond: 1500 man staan aan de fronten, 2000 man werken in Frankrijk. „Wij zijn geen parasieten", verklaarde de leider. Sprekende over een misplaatst medelijden met de joden, wees de leider erop, dat men toen de nationaal-socialisten tijdens de oorlogsdagen in de concentratiekampen en gevangenissen werden geworpen geen medelijden heeft ge toond met hen. „Ik vertrouw op u, gij kunt op mij vertrou wen in alle omstandigheden, besloot de leider zijn redevoering. Na afloop had er een défilé plaats op Keizersgracht. (A.N.P.) de BERLIJN, 28 April., D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt beleend: Het luchtwapen bracht, naar reeds gedeeltelijk in' extra berichten is gemeld, nieuwe vernietigende slagen toe aan de in het zeegebied tusschen den Piraeus en Kreta geconcentreerde transport-, ma teriaal- en bewakingsschepen. Zoo werden op 26 April in de Grieksche wateren 11 schepen met een gezamenlijken inhoud van 48.000 br.t. tot zinken gebracht. Verder werden een Brit se kruiser ten Noorden van Kreta en 19 andere schepen door bbmtreffers beschadigd. Een ge deelte van deze schepen kan als vernietigd be schouwd worden. Op 27 April heeft het luchtwapen «n kruiser alsmede een koopvaardijschip van 5.000 br. t. tot zinken gebracht, en twee andere krui sers en twaalf koopvaarders zwaar beschadigd. De bewegingen van de troepen van het Duitsche l«?«r tot zuivering van de nog overblijvende ge beden in Midden-Griekenland en de Peloponnesus i'erloopen stelselmatig. Formaties van het luchtwa pen vielen in het gebied rondom Argos-Tripolis landelijke strijdkrachten met goed succes aan. In iVoord-Afrika mislukten alle vijandelijke aan vallen van Tobroek uit. De vijand leed zware ver lezen. Duitsche en Italiaanschp duikbommenwer pers vielen op 27 April onder bescherming van jachtvliegtuigen Britsche artillerie stellingen rond en Mersa Matroek aan en brachten door bomvol- heffers twee batterijen tot zwijgen. Duitsche jacht vliegtuigen vernietigden in een haven van het «uand Malta een viermotorige Britsche vliegboot het type Sunderland. In het zeegebied rond Engeland bracht het lucht wapen gisteren en in den afgeloopen nacht twee Koopvaardijschepen met tezamen 11.000 br.t. tot Kinken en beschadigde vijf andere groote koopvaar dijschepen zwaar. In den afgeloopen nacht bom bardeerden gevechtsvliegtuigen met goed zicht op de aarde het werfterrein en de haveninstallaties van onsmouth. Brisant- en brandbommen richtten ^ooral in de staatswerf nieuw groote vernielingen Kan. Verder werden havensteden in Cornwall en de Zuid-Oostkust van Engeland aangevallen. ;steren gelukte het twee vijandelijke gevechts- •egtuigen onder bescherming van een laaghan- gesloten wolkendek boven West-Duischland komen. Door neergeworpen bommen werden in i fabriek eenige personen gedood of gewond. Er ntstond slechts geringe materieele schade waar- 0?r productie niet stagneerde, jj"deri afgeloopen nacht werden boven het Duit- In r^sgebied geen gevechtshandelingen verricht.. In ?e.periode van 23 tot" 27 April verloor de vijand totaal honderd vliegtuigen. Hiervan werden 26 h'chtgeveohten en door nachtjagers. 8 door de arine-artillerie en lichte zeestriidkrachten en 3 or luchtdoelartillerie neergeschoten, 63 vliegtui- Per' ^er?.en op_ ^en Sïopd vernield. In dezelfde HUURBESCHERMINGSBESLUIT ZATERDAG IN WERKING GETREDEN. Het besluit van de secretarissen-generaal van justitie en binnenlandsche zaken, hou dende bepalingen in verband met het. eindigen van huur aan onroerende goederen, het Huur- beschermingsbesluit 1941, is, naar in het Ver ordeningenblad is vermeld, Zaterdag j.l. ir werking getreden. De genieenlefinanciën in 1940. Nog enkele statistische bijzonderheden. Aan de Statistiek der gemeentefinanciën ov 1940 is nog het volgende ontleend: De totale uitgaven van den gewonen dienst vol gens de primitieve begrootingen van alle ge meenten tezamen werden voor 1933 nog geraamd op f 717 millioen. Bijna onafgebroken is dit be drag gestegen tot f 812 millioën over 1940. Van laatstgenoemd bedrag werd alleen reeds f 361 millioen geraamd door de 6 gemeenten boven 100.000 inwoners tezamen. Geraamd wordt, dat tot dekking van genoemde totale uitgaven voor alle gemeenten tezamen onder meer geput zal wor den uit rechtstreeks ten behoeve der gemeente ge heven belastingen f 170 millioen en in den vorm van uitkeeringen uit het gemeente- en hèt werkloos- heidssubsidiefonds f 217 millioen. De verplichte uitgaven voor politie en lager onderwijs daalden van f 69 millioen over 1933 tot f 59 millioen over 1937, terwijl de uitgaven voor armenzorg (zonder die voor werkloosheid) .stegen van f 83 millioen tot f 93 millioen. Van alle begrootingshoofdstukken leverde dat van ondersteuning aan behoeftigen en werkloozen voor 1940 het hoogste nadeelige slot op (f 13 per hoofd per bevolking). Voor het hoofdstuk on derwijs, kunsten en wetenschappen beliep dit cijfer f 7, voor openbare veiligheid f 5 en voor openbare werken f 4. De kapitaalsuitgaven beliepen over 1938 volgens de genieenterekeningen f 224 millioen. De invloed van de economische crisis blijkt duidelijk hieruit, dat de totale beschikbare re serves daalden. Bedroegen zij op 31 December 1933 f 50 millioen, op 31 December 1938 beliepen zij nog slechts f 23 millioen. De nog niet definitief gedekte tekorten van den gewonen dienst be liepen op 31 December 1938 f 119 millioen. De totale schuld der gemeente steeg van f 1.531 millioen op 1 Januari 1924, het eerste jaar waar over dit gegeven beschikbaar is, tot f 2.668 mil lioen (of f 302 per hoofd der bevolking op Januari 1940. Ongeveer 60 pet. der totale schuld kan geldelijk rendabel worden geacht. Het bedrag der rijksvoorschotten, begrepen het totaal bedrag der schuld, vormde in 1940 nog 24 pet. van dit totaal.. Het in de begrootingen voor 1940 geraamde be drag wegens rente en aflossing beliep per hoofd der bevolking f 21 terwijl de geraamde opbrengst der rechtstreeks ten behoeve van de gemeente ge heven belastingen f 19 bedroeg. Van de 1.054 gemeenten exploiteerden in 1940 431 gemeenten in totaal 1278 bedrijven, waarvan 218 electriciteits-, 178 gas- en 154 waterleidhigs- bedrijven. IJMUIDEN Dokter Oosterwijk gehuldigd. Een kwart eeuw aan het Ziekenfonds „Velseroord". Op hartelijke wijze is Maandag dokter A. A. Oosterwijk, die 25 jaar aan het Ziekenfonds „Vel seroord" verbonden was, gehuldigd. De huldiging ond plaats in het Patronaatsgebouw. Zeer velen hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt, den jubilaris hun gelukwenschen aan te bieden. En ,onze dokter" is braaf in de bloemetjes gezet! Er waren bloemstukken van het bestuur van het Ziekenfonds, van leden, van de financieele com missie, de Sociëteit „Ons Belang", collega's, oud- patienten enz. Onder de aanwezigen mérkten wij o.a. op de oud-bestuursleden de heeren D. van Rooijen, H. Alink en J. van Kempen, A. de Wit, directeur -van Gas en Water, enz. Eerste spreker was de voorzitter van het Zieken fonds, de heer P. D. Klut Jr. Hij schetste het vele, dat dokter Oosterwijk had gedaan om het fonds in een goede richting te sturen en sprak den wensch uit, dat dokter Oosterwijk nog vele jaren in het belang van de gemeente en van het fonds werk zaam mag zijn. Het bestuur had gemeend, het niet alleen bij bloemen te laten, maar tevens als blijk van waardeering een blijvend aandenken te moeten aanbieden. Dit geschenk bestond uit een fraaie halklok, die door den jubilaris onder hartelijke dankzegging in ontvangst werd genomen. Hierna sprak de heer A. Kool, hoofd der Juliana- school, die het woord voerde namens vele oud- patienten. „Namens deze honderden is het dat ik u feliciteer", aldus de heer Kool. Dokter Oosterwijk heeft steeds de juiste plaats weten in te nemen. Hij noemde hem als iemand, die met zijn patiënten weet om te gaan. Spreker eindigde met den wensch, dat de jubilaris nog vele jaren mag blijven werken, tot welzijn van de burgerij. Als blijk van waar deering bood spreker den jubilaris een radiotoe stel aan. Hierop klonk een daverend applaus. Dokter Oosterwijk antwoordde, dat het werk hem altijd gemakkelijk was gemaakt, doordat hem altijd veel vriendelijkheid was betoond. Als dit zoo blijft, zal het hem ook in de toekomst gemakkelijk gaan, op den ingeslagen weg voort te gaan. De heer A. de Wit voerde het woord namens de Sociëteit „Ons Belang". De leden der Sociëteit meenden, niet achter te mogen blijven in de hulde, aldus preker. Daarom het bloemstuk. De heer De Wit sprak tevens als oud-buurman, waarbij hij herinnerde aan den prettigen tijd, dat hij dokter's buurman was. Ook als zijn huisdokter complimenteerde hij den jubilaris. Tot de velen, die den jubilaris waren komen ge lukwenschen, behoorden o.a. dr. L. S. Lïmborgh Meijer en dr. B. M. Terborg. De Vereenigïng tot Bestrijding der Tuberculose had een gelukstelegram gezonden. MARKTBERICHTEN. IJmuiden, 29 April. Consignatievisoh. Pufschol f 7.50, pufschar f 7- f 6.50 per 50 K.G. Tongen f 4.80 per K.G. Open booten: IJM 370 f 7, IJM 347 f 6, IJM 322 f 7, IJM 365 f 6. Schade-eiKjuêlccoiiiiiiissic voor militairen te velde. „Beverwijk" hervat de training. Met ingang van Woensdag a.s. hervat de vostbal- vereeniging „Beverwijk" haar buitentraining. De trainingsuren zijn als volgt vastgesteld: Woensdag van 78.30 uur: adspïranten; Donder dag van 78 uur junioren en van 89.30 uur voor alle senioren. OUDERAVOND VAN DE DUINYVIJKSCHOOL. Dinsdag 6 Mei houdt de Duinwijkschool voor Chr. M.L.O. in 'het Vereenigingsgebouw aan de Po pulierenlaan een ouderavond. --Een van de leden van het onderwijzend personeel zal dan een lezing hou den. Is hier iets van U bij? Aan het politiebureau zijn inlichtingen te ver krijgen over de volgende gevonden en verloren voorwerpen en dieren: Gevonden: rowharige foxterrier, donker blauwe want, damesrijwiel, huisslutel, mantelceintuur, vul pen, bont gevoerde handschoen, knipportemonnaie met inhoud, gouden ring, koperen wieldop, rijwiel- belastlngmerk, muts, sleuteltje, zakkammetje, lee- ren handschoen, zilveren rozenkrans, vulpotlood, wollen handschoen, poppenjurkje, schoolétuï, zwarte rozenkrans in étui. Verloren: portemonnaie met inhoud, zilveren armbandhorlogej paar bruine glacés, twee vellen. Plan Westzegels, ceintuur, 'portemonnaie met in houd, identiteitsbewijs, rïjwielbelastingmerk, das en ceintuur, Fransch leerboek, loonzakje met irihoud, identiteitsbewijs, étui met inhoud portemonnaie met inhoud, portemonnaie met inhoud, bruine por temonnaie met inhoud, blauw damestaschje met inhoud, donkerblauwe portemonnaie, t.extielkaart, identiteitsbewijs, grijze kat. gingen 9 eigen vliegtuigen verloren. De „Kroatische Selbslschutz" heeft in Agram de politie- en bewakingsdiensten- overgenomen om daarmede de Duitsche militaire instanties behulp zaam te zijn. (Weltbild-Pax-Holland) De uitzending van moeders en kinderen. AMSTERDAM, 28 April. Zooals de heer Kaub, de leider der afdeeling volksgezondheid van het N.V.V. dezen morgen in een persconferentie mede deelde, verloopen de uitzendingen van rustbehoe- vende moeders en zwakke kinderen naar de va- cantiehuizen in Duitschland geheel naar wensch. Reeds zijn vier transporten naar Duitschland ge- gaaan en het vijfde vertrekt deze week. Zooals bekend is de eerste groep moeders uit bad Schledehausen teruggekeerd en deze moeder waren enthousiast over de genoten vacantie. Het eten was uitstekend, de omgeving was prachtig en alle dames waren in gewicht toegenomen. Een van hen was zelfs negen pond in drie weken aan gekomen. Zij hadden zich voortreffelijk geamuseerd een een heerlijken onbezorgden tijd doorgemaakt, zoodat zij-met nieuwen moed en vol lust weer aan den arbeid gingen. Geen enkelen keer hadden zij luchtalarm gehad noch hadden zij vliegtuigen gehoord, zoodat er niets van haar zenuwen was gevergd. Een der moeders had nog nooit in een trein ge reisd, zoodat deze vacantietocht haar grootste be levenis werd. Het aantal aanvragen tot deelneming is intusschen zoo groot geworden, dat men voor het geheele jaar reeds volgeboekt is. Er kunnen dan ook geen nieuwe aanmeldingen meer worden aangenomen. Alleen in zeer dringende gevallen, als het werkelijk uiterst noodzakelijk is dat een moeder van een groot gezin rust krijgt, zal men trachten te helpen. Dan kunnen deze vrouwen de plaatsen innemen van haar die op het laatste oogenblik verhinderd zijn en verstek moeten laten gaan. Van de kinderen, die nog niet terug zijn, ont vangt men opgetogen brieven. Ook zij maken het uitstekend. Maar voor de uitzending van hen geldt hetzelfde. Ook hier kan men geen aanmeldingen meer accepteeren. Voorloopig zal er elke week een transport naar Duitschland vertrekken en waarschijnlijk zal dat tot September voortduren. Deze uitzendingen worden in samenwerking met „Vreugde en Arbeid" georganiseerd door het N.V.V. (A.N.P.) De burgemeester van Velsen brengt nogmaals onder de aandacht van militairen van land- en zeemacht, die gedurende de oorlogsdagen in hun mobilisatiestandplaats of aan boord van hun schip particuliere eigendommen hebben ver loren, op het bestaan van de mogelijkheid tot het vragen van vergoeding voor de daardoor geleden schade. Deze mogelijkheid geldt eveneens voor de na gelaten betrekkingen van gesneuvelde militai ren. Belanghebbenden, die voor die vergoeding in aanmerking wenschen Xe komen, moeten zich daartoe thans vóór 1 Mei 1941 per brief of briefkaart, onder duidelijke vermelding van naam en adres, wenden tot den secretaris van de onlangs ingestelde schade-enquête-commis sie voor militairen te velde, Javastraat 4, te 's-Gravenhage, met verzoek om toezending van een aangifteformulier. De toezending van die formulieren geschiedt aan met zoo groot mogelijken spoed en in volg orde van ontvangst der aanvragen. In verband met het groot aantal aanvragen, dat reeds bij de commissie in binnengekomen, kan de ontvangst van het verlangde formulier wel eenigen tijd uitblijven. Men onthoude zich daarom vooral, ter voor koming van stagnatie in de werkzaamheden der commissie, van schriftelijke of telefonische mededeelingen, als niet spoedig aan het verzoek om toezending van het formulier wordt vol daan. BEVERWIJK Centrale Keuken en aardappel distributie. Samenstelling maaltijden wordt anders, De leiding der Centrale Keuken verzoekt ons opneming van het volgende: Volkomen onverwacht is de aardappeldistribu tie gekomen. Het is te begrijpen, dat deze ook in vloed gaat uitoefenen op de menu's van de Cen trale Keuken; Het Is maar een geringe hoeveelheid aardappe len, die per week per hoofd beschikbaar wordt gesteld; het behoeft dus geen betoog, dat ook de Keuken niet op den ouden voet kan doorgaan. Nu is zij in de gelukkige omstandigheid, dat zij over een iets ruimer rantsoen aardappelen de be schikking krijgt, maar noch de leiding, noch de Beverwijksche Conservenfabriek, die zich op zoo loffelijke wijze van haar taak kwijt, kan er iets aan doen. dat de samenstelling der maaltijden anders wordt en de hoeveelheid iets minder. Er wordt met alle kracht naar gestreefd, de voedingswaarde op peil te houden; daaromtrent kunnen spoedig nieuwe voorschriften van het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oor logstijd worden verwacht. Er wordt door de leiding der Keuken meer medewerking van het publiek gevraagd bij het afhalen der scheurkaarten óm de zaak vlot te laten verloopen. Wanneer men met een bundel tje distributiebescheiden komt, houdt dat te veel op. Men geeft alleen de kaarten en'bonnen, die noodig zijn. Voor 6 scheurbonnen moeten nu worden gege ven: 1/ vleeschbon, 1/4 boter- of vetbon, 1/3 peul vruchtenbon, 17 aardappelbonnen. Waarschijnlijk 'zal er binnenkort een bezorg dienst worden georganiseerd, daar zich reeds ini tiatiefnemers 'hebben aangemeld. Voetbal Het programma voor Zondag 4 Mei voor de clubs uit Haarlem en omgeving is: H. V. C.—E. D .O. R. C. H.Hilversum De Kennemers—H. F. C. T. Y. B. B.—Beverwijk De ZeemeeuwenKinheim Zandvoort—Bloemendaal Santpoort—Ripperda D. E. M.—Onze Gezellen Schaken Euwe wint wederom van Kramer. Het blijkt langzamerhand wel, dat Euwe in deze reeks van partijen niet van plan is, zijn tegenstander te onder schatten. Want ook in de derde partij speelde de oud- wereldkampioen een dergelijk sterk spel. dat Kramer na den veertigsten zet moest opgeven. De eerste tien zetten van deze Spaansche partij werden in een vlot tempo gespeeld, waarbij de stellingen ver kend werden. Euwe's positie werd allengs beter en hoe wel Kramer zich hardnekkig verdedigde kon hij zijn ne-, derlaag niet voorkomen. De stand is thans: dr. M. Euwe 3 punten, 11. J. Kramer 0 punten. BOTWINNIK KAMPIOEN VAN RUSLAND. MOSKOU 29 April (A. N. P.) Gisteren werden nog enkele afgebroken partijen gespeeld in het toumool om het kampioenschap van Rusland. Daarbij behaalde Bot minnik een overwinning op Lilienthal en legde daarmede definitief geslag op het kampioenschap. De overige par tijen hadden de volgende resultaten. Boleslawskl sloeg Lilienthal: Keres slog Bondareswski. De partijen Keres—Smyslow en Lilienthal—Smyslow ein digden remise. Boksen Hessels wederom kampioen van Nederland. Haarlemmer krijgt ook den stijlprijs Voor een zeer goed bezette zaal van het gebouw „Irene" werden Maandag te Enschede de eindstrijden voor de bokskampioenschappen van Nederland gehouden. De burgemeesters van Enschede en Hengelo werden door den voorzitter van den N. B. B. welkom geheeten. In het vlieggewicht bokste de Haarlemmer Hessels een uitermate fraaie partij tegen De Bruin (Z.-H.). Ondanks enkele lage stooten van De Bruin bleef het werk van Hes sels zeer vinnig en vooral in de tweede ronde was de Haarlemmer goed op dreef. De Bruin kwam dan ook in groote moeilijkheden en zijn helpers besloten in deze ronde den strijd te steken. Aan het eind van den avond kreeg Hessels voor de partij den stijlprijs toegewezen. De partij in het bantamgewicht tusschen Dievers (Oost) kampioen 1940 en Brander (N.-H.) had een ongewoon ver loop. Brander was tegen zijn tegenstander niet opgewas sen en verkeerde voortdurend in moeilijkheden. Na da tweede ronde deelde hij mede, dat hij last van te gladde schoenen had Zijn helpers trokken hem hierop de schoe nen uit, doch met het luiden van de gong voor de derde ronde had Brander nog geen ander paar aan. Daar het reglement voorschrijft, dat de boksers geschoeid den ring moeten beneden telde de. scheidsrechter Brander uit. Dievers werd hierdoor kampioen van Nederland, doch hij zou ook bij een normalen gang van za. m den titel be haald hebben De eindstrijd in het vedergewicht nam snel een einde, daar Oosterveen (Z.-H.) reeds iri de eerste rohde knock out werd geslagen door Van der Meulen (Noord). In het lichtgewicht had Te Nuyl (N.-H.) het ondanks zijn goeden stijl van boksen hart te verduren tegen den vinnig boksenden Klein (N.-H.). In de derde ronde kwam Te Nuyl in groote moeilijkheden zoodat de scheids- i rechter het noodig oordeelde in te grijpen. Klein werd tot winnaar verklaard. W. Quentemeyer (Oost) prolongeerde zijn kampioenschap in het midden-zwaargewicht door een overtuigende over- winnig op Wessels (N.-H.). Door de hevige aanvallen van den Enschedeër ging de laatste reeds in de eerste ronde voor 7 tellen neer. Wel herstelde hij zich nog aardig, doch hij kon niet voorkomen, dat Quentemeyer tot kampioen uitgeroepen werd. Een uitermate belangwekkende partij boksten A. de Pau (Z.-H.) en D Bakker (Noord) in het halfzwaargewicht. In geen van de drie ronden gaven de boksers elkaar iets toe. Ook wat stijl betreft waren zij volkomen gelijk. De extraronde gaf geen krachtsverschil te zien, de laatste slag echter besliste het pleit ten gunste van De Pau. De laatste partij van den dag In het zwaargewicht was lang niet de beste. Mulder (Oost) moest met een ver stuikten duim boksen. Dit weerhield hem echter niet om met een geweldig elan op zijn tegenstander af te stor men. De plager (Noord) kwam hjerdoor aanvankelijk in groote moeilijkheden. Maar door rustig verder te boksen, wist hij door een puntenoverwinning het kampioenschap te behalen. Hiermede was een einde gekomen aan deze kampioen schappen welke in alle opzichten als geslaagd beschouwd mogen worden.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1