Jok. de l/Uaatd's Jan Sweering kampioen Nederland van Jubileumconcert van „Vox Humana". Het jubileumconcert van de Ghr. Gemengde .Zangvereeniging „Vox Humana", dirigent P. J. Potgieser, ter gelegenheid van het 10-jarig be staan",' wordt op Woensdag 21 Mei a.s. in de Ned. Hervormde Kerk gegeven. Uitgevoerd wordt het Oratorium „Paulus" van F. Mendelssohn-Borthol- dy. Hieraan werken mede Tine Muys, sopraan A'kke de Vries, alt; Han le Fèvre, tenor; Herman Hölsmann, bas en het Symphonie-orkest „Eupho- nle" te IJmuiden onder leiding van den heer K. H. Kerkhof. Maatschappij Ziekenfonds. Het afscheid van de administratice. In de algemeene jaarvergadering van het Maatschappij Ziekenfonds „Beverwijk en Om streken" werd door den voorzitter, dr. W. J. Royaards, medegedeeld, dat op Zaterdag 3 Mei a.s. des nam. 4 uur, in het kantoorgebouw aan den Aikmaarscheweg gelegenheid zal worden ge geven aan deelnemers, vertegenwoordigers en verzekerden, officieel afscheid te nemen van mevr. G. v. d. Werff—Mooy, die het Ziekenfonds gaat verlaten. Aan het jaarverslag ontlcenen wij nog het volgende: Afgegeven werden f 75693 recepten, waarbij niet die der apotheekhoudende artsen. 809 brillen werden verstrekt voor een bedrag van f 1756.85. Geboren werden 319 kinderen en 91 personen zijn overleden. Aan werkloozentoeslag werd f 4343.10 betaald. In de Controle Commissie voor 1941 werden be noemd de heeren H. v. d. Kolk, Zijpe en P. Nielen. Bestrijding insecten in het aardbeiengewas. Van snuitkevers en lapsnuittorren. In het verslag over het onderzoek in 1940 naar de aardbeienzielcten in Kennemerland wordt over de bestrijding der insecten 't volgende opge-' merkt: Na talrijke gevallen van ernstige aantasting door de larven van de snuitkevers in het voorjaar van 1939, was het verrassend te constateeren, dat in het voorjaar van 1940 deze aantasting slechts sporadisch voorkwam en dan nog slechts in geringe mate. Op verschillende akkers, waar het jaar tevo ren massa's larven werden gevonden en waar toen de aardbeien werden opgeruimd, daar ze ge heel waardeloos geworden waren, werden nu in het geheel geen larven gevonden. Mogelijk is dat de uitgekomen kevers verhongerd zijn, daar zij bij hun uitkomen geen aardbeienblad in hun omgeving aantroffen. De geringe talrijkheid der larven zou men ook kunnen toeschrijven aan de vorst, die in den nawinter ongewoon lang heeft aangehouden, waardoor langen tijd een zeer ongunstige toestand in den grond heeft geheerschb. Zooals In het vorige rapport werd vermeld wer den aanwijzingen verkregen, dat niet alleen lar ven van den lapsnuittor de aardbeienwortels kunnen aanvreten, maar dat ook de larven van den groenen snuitkever een dergelijke schade te weeg kunnen brengen.Om hierin nadere gegevens te verkrijgen werden in het voorjaar op een aantal tuinen larven verzameld en opgekweekt. Als voedsel werd een aardbeienplant toegediend. Uit lang niet alle larven gelukte het, op deze wijze een kever te kweeken. Pogingen "tot bestrijding van den lapsnuittor moesten wegens gebrek aan materiaal vrijwel achterwege blijven. Geprobeerd werd op een tweetal tuinen, waar volgens de larveuitkomsten, lapsnuittorren voorkwamen, de kevers te vangen onder uitgelegde elzentakken, groote bladen, planken en dergelijke, maar tevergeefs. Verder werden proeven genomen met be strijding door derrispoeder. Vermeld wordt, dat Amerika eveneens meerdere soorten snuitkevers kent. De bloesemsnuitkevertjes hebben dit jaar hun werk weer goed gedaan, zrelfs zeer goéd; de aantasting was ernstig en de schade groot. Op tal van plaatsen kan men bloemtrosjes vinden, waaraan nog nauwelijks één bloemknopje was overgebleven. Dit jaar begonnen op verschillende tuinen bladrollers weer het hoofd op te steken. 25 jaar geleden was de schade door bladrollers aan aardbeien toegebracht zoo groot, dat er vanwege den Plantenziektekundigen Dienst een nader anderzoek naar werd ingesteld. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN. I DINSDAG 29 APRIL. Thalia Theater: „Rosen in Tirol", 8 uur. Rex Theater: „Eva uit het Paradijs der vrouwen" 8 uur. Bioscoop De Pont: Specialiteiten (geen film voorstelling) 8- uur. WOENSDAG 30 APRIL. Thalia Theater: „Rosen in Tirol", 8 uur. Rex Theater: „Eva uit het Paradijs der vrouwen" 8 uur. Bioscoop De Pont: Specialiteiten (geen film voorstelling) 8 uur. AGENDA VOOR BEVERWIJK. DINSDAG 29 APRIL. Luxor Theater, Breestraat: „De familie van mijn vrouw" en „Geheimen van het oerwoud", 8 uur. WOENSDAG 30 APRIL. Luxor Theater, Breestraat: „De familie van mijn vrouw" en „Geheimen van het oerwoud", 8 uur. AGENDA TE HAARLEM. DINSDAG 29 APRIL. Gemeentelijke Concertzaal: Derde concert H.O.V. Eeethoven-cyclus, 8 uur. Consultatiebureau: Jaarlijksche ledenvergadering Vacantiekolonies, 8 uur. Café-Restaurant Brinkmann, Groote Markt: Al gemeene vergadering Alg. Bond van Forensen, af- deelïng Haarlem en Omstreken, 8 uur. Rembrandt Theater: „Operette", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „De wildernis roept", 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater. „Concert in Tirol". 2.30, 6.30 en 8.45 liur. Frans Hals Theater: „De mannen de baas", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. WOENSDAG 30 APRIL. Gebouw St. Bavo, Smedestraat: „7 Jongens en 'n ouwe schuit", 2 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Mary Pos sprak voor de Vcrccniging van Huisvrouwen. „Over het leven van de ~vrouw". Voor de afdeeling Velsen der Nederl. Vereenï- ging van Huisvrouwen hield Mary Pos Maandag middag in het Rex Theater een lezing over her leven van de vrouw in andere landen. v Eerst ging men met de spreekster naar de jonge wereld aan den anderen kant van den Oceaan: Amerika. De gemiddelde Amerikaansche vrouw moet het buiten dienstpersoneel stellen, want dit is niet te verkrijgen, zij werkt buitenshuis toch heeft ze tijd voor allerlei bezigheden in de befaamde clubs. Dit komt omdat de vrouw zeer actief is, gebruik maakt van technische apparaten en haar leven instelt op de practijk. De man pakt bovendien al het werk aan, dat hij in het huis kan doen. In ons land helpt de man ook wel in het huishouden, maar dan mogen vooral de buren het niet weten. Amerika is het land van uithuizigheid. Mis schien is de reden van de vele echtscheidingen juist dit gebrek aan huiselijke gezelligheid. Het voordeel van de clubs is dat de vrouwen er op de hoogte blijven van nieuwe dingen en hun leven derhalve snel aanpassen aan nieuwe mogelijkhede«. Het is een land van onbegrenst. vertrouwen en practische levensopvatting, daarom een zeer aan trekkelijk land. Wat ons in dit leven niet bevalt is de opper vlakkigheid en de zucht naar sensatie. In Australië gaat het leven rustiger zijn gang. De Australiscbë vrouw gaat elk uur van den dag gekleed als om door een ringetje te halen. Men heeft in Sydney het gevoel alsof men bij een modeshow wandelt. De vrouwen van de eigenlijke farmers, levende in de eenzaamheid, moeten zwoegen van den ochtend tot den avond. In Australië had spr. gebieden gezien, waar in geen tien jaren regen gevallen was. De grond is op vele plaatsen opengebarsten, stofwolken dwar relen, de hitte brandt er, de vliegenplaag is er bijna ondragelijk en in de prairie wordt veel leed geleden. Vroeger hadden de farmers het veel moeilijker dan thans. Nu zijn er bijv. vliegende dokters, is er' de radio, zoodat het isolement niet meer zóó streng, is. Met groote waardeering" vertelde spr. van den arbeid van het Leger des Heils, dat zoo veel zegenrijk, cultureel werk in Australië alsmede overal ter wereld, verricht. Terug naar Europa! In Lissabon, waar spr. per K.N.S.M.-boot aan kwam vraagt een bijzonder doch treurig feit de aandacht. De vrouw helpt hier dan man bij den havenarbeid, bij het bunkeren «n bij het zand- lossen. De vrouwen sjouwen er als lastdieren. In Portugal zijn vele misstanden door de vele felle tegenstellingen tusschen rijkdom en armoede. In Italië valt. de -eerbied op, die er voor moe der en kind leeft. In dit overwegènd Katholieke land wonen Ook de oudste Protestanten ter wereld, de Waldensers in het dal Piermont; onder hen heeft spr. eenigen tijd gewoond. Na de pauze voerde spr. haar.publiek naar Rus land. De Russische vrouw bezit van alle vrouwen ter wereld cle xneest vrouwelijke eigenschappen: moederlijkheid, lijdzaamheid, trouw en opoffe ringsgezindheid. In' Rusland heeft spr. veel rondgezwoi*ven, al kon hetgeen zij vertelde slechts vrij oppervlakkig zijn doordat spr. niet overal toegang kon ver krijgen, omdat men voor spionnage vreesde. In Rusland verrichten de vrouwen het zwaarste werk. De vrouwen voelden zich er geen slavinnen maar vinden het een voorrecht gelijk met de man nen gesteld te zijn. Frappant was de ontmoeting met een Nederiandsche vrouw te Moskou, die zeide. het er moeilijk te hebben, maar met de vrouw in Nederland niet, zou willen ruilen. Ze merkte n.L op, dat de vrouw in Nederland het te goed had 'en dat ze zich eigenlijk niet bewust was "van dit bezit. Spreekster karakteriseerde naar aanleiding van deze uitlating dexx tijd, waarin we thans leven als een gang door een donkere tunnel: hoe dieper wij in die tunnel gaan, des te donkerder woi-dt het doch tevens: des te dichter nadert het licht. De vraag is: hoe gaan wij door die tunnel? En het ant- woord: hand in. hand in ware gemeenschap. De lezing van Mary Pos werd door talrijke aanwezigen met aandacht gevolgd. De loonregeling voor de stoom trawlers. Zooals wij reeds lrebben gemeld is een wijziging tot stand gekomen in de loonregeling voor de op varenden van stoomtrawlers. Thans lezen wij in „Toenadering", dat men in de practijk voor moei lijkheden kwam te staan. De loonregeling voor de motortrawlers bestaat geheel uit het procentelïjk deel van de besomming, aldus het blad. Voor de stoomtrawlers is het een deel vaste gage en een kleiner procentelijk deel van de besomming. In beide loonregelingen is sinds 1 September 1939 een gevarentoeslag ver disconteerd. De opvarenden van de motortrawlers verkeer en bij een goede besomming in een gun stige positie. Vandaar dat het monsteren voor stoomtrawlers niet gemakkelijk ging en de voorkeur werd ge geven aan een plaats op een motortrawlêr. Te meer nu er geen onderscheid is tusschen de vissoherij Van deze beide soort schepen. Beide zijn gebonden door dezelfde voorschriften. Ten einde nu deze moeilijkheden op te lossen, werden de be sprekingen voortgezet met het bestuur van de Reedersvereeniging. Aan de reeds bestaande bij lage van de C.A.O. werden de onderstaande pun ten toegevoegd: 1. Aan ieder der opvarenden wordt een gevaren- prèmie toegekend ten bedrage van een half pro cent der netto besomming, als bedoeld in artikel 5 van het aanhangsel d.d. 15 Maart 1941, behoorende bij genoemde overeenkomst. 2. In afwijking van het bepaalde in artikel 4 van het in het vorig artikel genoemde aanhangsel zal vaste gage uitsluitend worden betaald over de zeedagen. Over den vrijen dag of andere stilligdagen. zal dus geen vaste gage worden betaald. Hiermede is naar ons gevoelen een zeer behoor lijke regeljng verkregen. Wij weten dat onze vis- schers aan grootë gevaren blootstaan. Een rede lijke belooning is dus gebiedende eisóh. Echter mogen wij ook niet vergeten, dat meer dan ooit, nu visch volksvoeding moet blijven. Met de toeslagen, over welke reeds eerder overeen stemming was verkregen, moet het nu mogelijk zijn. voor zoover het van de opvarenden afhangt, een regelmatige uitoefening van het bedrijf te verzekeren. WACHT UW BEURT AF. De mededeeling in de bladen, dat 1 Mei.met het uitreiken der persoonsbewijzen een begin zal wor den gemaakt, is oorzaak geweest, dat de fotogra fen weer bestormd werden door ingezetenen, die een pasfoto wilden laten maken. Om dit verder 'te voorkomen, hebben de foto grafen besloten, alleen diegenen te helpen, die een oproeping hebben ontvangen.' Zulks omdat er tusschen de ontvangst van de oproeping en den datum, waarop het persoonsbewijs in ontvangst genomen moet worden, voldoende tijd ligt om de foto. in orde te maken. De Vereenigintol bestrijding der Tuberculose in 1940. Zij daed weer veel nuttig werk en daarom verdient zij aller belangstelling. In de laatst-gehouden ledenvergadering van de Vereeniging .tot bestrijding der Tuberculose wer den de jaarverslagen van den secretaris-den heer W. Chr. Suweïmjk en den penningmeester den heer R. S. v. d. Veen behandeld. Beide verslagen toonen duidelijk aan, welk een belangrijk werk de veree niging nog steeds verricht in den strijd tegen de gevreesde ziekte. De secretaris herinnert in zijn verslag aan het groote verlies, dat de vereeniging leed door het overlijden van' het bestuurslid den heer D. Schuit. Sinds 29 November 1919, den dag waarop de ver eeniging werd opgericht, maakte hij deel uit van het bestuur. Zeer 'belangrijk werk heeft hij in ver schillende fucties voor de vereeniging gedaan. Me vrouw Schuitv. d. Ameele nam de door-het over lijden van haar man vacant gekomen plaats in. Door haar vertrek naar elders kon dit slechts van korten duur zijn. Wat er gedaan werd. Het consultatiebureau bleek ook in 1940 weer in een dringende behoefte te voorzien. De medische leider hield 91 zittingen en er werden 2001 onder zoekingen verricht. Er meldden zich 375 personen aan voor een eerste ondei'zoek. De huisbezoeksters legden 4427 bezoeken af in 777 gezinnen met 1467 patiënten. Het ledental der vereeniging liep aan vankelijk met 103 terug, maar den propagandist gelukte het, 47 nieuwe leden te. boeken. Het verlies bleef dus tot 56 beperkt. Het aantal leden bedraagt thans 614. Terecht merkt de secretaris hierbij op, dat dit aantal voor een gemeente als Velsen te leurstellend is. Dit aantal moest minstens vijf maal zoo groot zijn. De minimum-contributie be draagt slechts f 1 per jaar, zoodat dit in het al gemeen toch geen bezwaar kan zijn. Behalve hetgeen hierboven over de werkzaam heden van dokter en zusters reeds werd opge merkt, deed de vereeniging nog veel meer: 24 pa tiënten werden naar sanatoria uitgezonden, 8 pa tiënten werden in een ziekenhuis opgenomen. Thuis werden 36 partiënten verpleegd. Óp 1 Ja nuari 1940 hadden 577 gezinnen met 1161 patiën ten huisbezoek. In den loop van 1940 werden in geschreven 200 gezinnen met 366 patiënten en af geschreven 219 gezinnen met 343 patiënten. Op l Januari 1941 stonden dus 558 gezinnen met 1124 patiënten onder toezicht der vereeniging. Er wer den 59 artikelen ten behoeve van 24 patiënten uitgeleend. Aan 17 patiënten werden verstei'kende middelen verstrekt, één gezin werd voorzien van hulp in de huishouding. Elf ontsmettingen hadden plaats. De woningtoestand van de onder toezicht der vereeniging staande gezinnen was van 476 goed en van 77 voldoende. Van 1 gezin was de toestand als slecht, van 77 als voldoende aan te merken. Wat het kostte. Uit het verslag van den pennigmeester blijkt, dat het totaal der uitgaven f 34948.29 bedroeg. Hiervan werd -uitgegeven voor huisbezoek f 4288.96, voor het consultatiebureau f 2095.40, voor verple- gingskosten in sanatoria f 11208.10, voor zieken huis- en daarmee gelijkgestelde verpleging f 15486.95, voor ondersteuning en hulp in de huis houding f 1040, vo:r ontsmetting f 29.26. voor de Emmabloem-collecte (bloempjes) f 194.65, voor algemeene kosten f 523.02 en vo:r verplegings- materiaal- f 81.95. De inkomsten bestonden uit: subsidie f 11689 (gem. Velsen f 9000, Rijk f 2164, N.H. Vereeniging f 525), contributie f 1427.25, opbrengst Emma- bloemcollecte f 618.20, bijdragen voor verpleging sanatorium f 3961.12, voor verpleging ziekenhuis f 15445.31 w.o. van Maatsch. Hulpbetoon f 13943.28, inkomsten Consultatiebureau f 260, bijdragen voor ontsmetting f 14.63, rente f 8.22, bijdragen voor hulp in de huishouding f 765.77. toevallige baten f 692.72. T. V. IJ. gaf een openbare demonstratie. Voor een talrijk publiek heeft de Turnvereeni- ging „IJmuiden" in haar zaal een openbare dé monstratie gegeven. Doordat de voorzitter wegens ambtsbezigheden verhinderd was, werd de demonstratie door den directeur, den heer F. Bischot Jr., geopend, die daarbij het doel van deze demonstratie uiteen zette. Dit doel is, de bezoekers kennis te doen ne men van den gang van zaken in de turnzaal. Op een uitvoering, aldus spreker, kan men alleen het resultaat van het oefenen zien. Doordat thans, vooral ook van overheidswege, veel propaganda wordt gemaakt voor de lichame lijke opvoeding van de jeugd, had de directeur een ap de maat van muziek uit te voeren oefening samengesteld, die, de beperkte ruimte in de zaal In aanmerking genomen, door. zooveel mogelijk leden,- zoowel dames als heeren als adsipranten werd gedemonstreerd. Na dit nummer volgde een kleuterles. Opmer kelijk was de ongedwongen wijze, waarop de kleu ters zich door de zaal bewogen en de verschillen de bewegingen uitvoerden. De jongens- en heerenafdeelingen lieten een serie ontspanningsoefeningen zien, de darnes- afdeeling demonstreerde speciale gymnastiek voor oudere dames. Uit deze laatste serie bleek wel, dat dames en heeren ook op gevorderden leeftijd de gymnastiek kunnen beoefenen om hun spieren te ontspannen en hun lichaam in goede conditie te houden Eenvoudige sprongen over natuurlijke hinder nissen werden gedaan door de jongste meisjes, de oudste meisjes verwerkten eveneens een derge lijke serie, echter in moeilijker vorm.' i De heeren lieten daarna verschillende kracht en rekkingsoeïeningen zien aan. het wandrek, waarna eenige dames vrije oefeningen naar keuze deden, n.l. volgens het systeem Niels Buck eer: stokoefening en een wedstrijdoefening. Deze da mes demonstreerden ook brugoefeningen naar keuze. Een grootere groep deed oefeningen aan een brug met de leggers op ongelijke hoogten. Tenslotte demonstreerde een aantal adspiranten dames en heeren een .serie tremplin-paarcLspron- gen, waarbij veel vaardigheid en durf werden ver- eischt. De directeur heeft deze turndemonstratie, die zeer goed geslaagd was en door de aanwezigen met veel belangstelling en waardeering werd ge volgd, gesloten met een opwekking, propaganda te maken voor de gymnastiek en ook zelf deze zoo bij uitstek gezonde sport te gaan beoefenen. Vereenigiii2 tot bestrijding der Tuberculose. In de laatst gehouden vergadering van de Ver eeniging ot bestrijding der Tuberculose werd tot lid van het bestuur in de vacature mevrouw Schuit gekozen mevr. Vierstra-Hundt. Mevrouw Schuit had bedankt wegens haar vertrek uit de gemeente. De heeren R. S. v. d. Veen, W. Chr. Suwerink en Ir. H. v. d. Veen, die periodiek af tredend waren werden allen herkozen. CASTRICUM GEVONDEN VOORWERPEN. Ten politiebureele zijn de volgende gevonden voorwerpen aangegeven Springtouw, wollen kousen, haarstrik met speld, paar glacé handschoenen, politie Castricum, pad- vindersriem, T. Bakker. Beverwijkerstraatweg; vier gulden, C. Brandjes. Dorpsstraat 61; regen kapje, J. Beentjes. Oude Haarlemmerweg 7: tasch, W. Kraakman. Dorpsstraat 36; sleuteltje, P. H. Mulder, Oude Haarlemmerweg 13; pop, Jac. Cats- straat 2, 'nze zaken zullen DONDERDAG 1 MEI A.S. den geheelen dag Heerenmodemagazijnen. Kanaalstraat 46/48, Telef. 4054 Kennemerpiein 20, Telef. 5290 IJMUIDEN. (Adv. Ingez. Med.) ^djarten v. d. Pol in beslissenden strijd V. S. V. in de kampioeiiscompetitie. Het bestuur rekent op een druk bezoek en hoopt op een goeden uitslag. V.S.V. speelt dus Zondag haar eex-sten en tevens allereersten wedstrijd in de kleine competitie om het kampioenschap van Nederland. We schreven- hierbij „allereersten" omdat V.S.V. het voorheen in de eex-ste klas nog nooit tot afdeelingskampioen heeft gebracht. Wel heeft zij eenige malen een hooge sport op de competitieladder bereikt, maar tot de hoogste heeft de club het nooit weten te brengen. En de lcampioenscandidaten heeft zij het meermalen erg lastig gemaakt. Feijenoord, Sparta, Ajax enz. weten daarvan mee te praten. Er is vreugde in het V.S.V.-kamp, dat het lot heeft bepaald, dat V.S.V. haar eersten wedstrijd tegen de club uit de lichtstad speelt. Deze eerste "kennismaking met het Zuidelijke voetbal acht men van groot belang en men weet, dat x-eeds van den uitslag van dezen eersten wèdstrjjd veel zal af hangen. We hadden gisteren een onderhoud met den ijve- rigen secretaris van V.S.V., den heer J. Scheex-es, die over den gang van zaken erg tevreden was. Het voor Zondag vastgestelde programma, zoo ver namen wij van den heer Scheeres, is een maatregel, die vooruitloopt op de vaststelling van het verdere programma, hetgeen a.s. Zaterdag door het bestuur van den N.V.B. met de besturen' der deelnemende vereenigingen besproken zal worden. Over de krachtsverhouding is weinig te zeggen, dat zal iü den wedstrijd tot uit,ing moeten komen. V.S.V. zal. natuurlijk haar uiterste best doen om den,wedstrijd te winnen. Trainer Kaufmann heeft de spelers en reserves de laatste weken een extra training ge geven, die in het bijzonder gericht was op vergroo ting van het uïthoudingsvennogen. Want vooral van haar uithoudingsvermogen en haar snelheid moet V.S.V. het in de eerste plaats hebben. Er zal in een zoo hoog mogelijk tempo gespeeld moeten worden Natuurlijk werd ook de techniek van het spel niet verwaarloosd. De vex-standhouding tusschen de spelers is oppex-best, hetgeen aldus de heer Scheeres van groot belang is.. Alle spelers gunnen elkaar hun plaats in het elftal en van deze groote homogeniteit mag verwacht worden, dat geen enkele speler zal trachten zijn clubgenooten vliegèxn af te vangen. En alle spelex-s zijn ten volle voor hun taak berekend Het elftal is nog niet vastgesteld, maar we kunnen er wel op rekenen, dat V.S.V. weer in haar oude op- Stelling in 't veld zal komen. Achter Van der Lugt's j naam moet echter nog een vraagteeken geplaatst J worden. Van der Lugt is van zijn in den wedstrijd tegen C.V.V. opgeloopen knieblessure nog niet ge heel genezen, maar vex-moedelijk zal hij wel mee- j spelen. VOORBEREIDINGEN. Het bestuur heeft het natuurlijk druk met de vooi-bex-eidingen. Die bestaan in de eerste plaats in de uitbreiding van de accomodatie van het terrein Dónk zij de medeWei'king van „Stormvogels" heb ben we onze staanplaatsen belangrijk kunnen uit breiden, We hebben 11300 plaatsen beschikbaar. En die zullen we ook wel noodig hebben, want we verwachten veel belangstelling, niet uit onze omgeving maar ook uit Haarlem, Amsterdam en de Zaanstreek. Er is voor eiken wedstrijd een vast aantal kaarten gedrukt. Alle plaatsen gaan in den voorverkoop en de kans is dus niet uitgesloten, dat we op den dag van den wedstrijd uitverkocht zijn. Want meer kaai-ten dan er gedrukt zijn worden niet verkocht. Natuurlijk kan over dexx uitslag .niets gezegd worden: We hopen, dat deze goed mag zijn. De V.S.V.'ers zullen hun best doen, het landskampioen schap te veroveren. PERSONALIA. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming is aan dr. A. J. C. Ru eter op zijn verzoek eervol ontslag verleend als tijde lijk leeraar aan de Rijks Hoogex-e Burgerschool te Velsen. NIEUWE ORGANIST. In de plaats van den heer P. J. Piepers, die sedert ruim veertig jaren organist is van de R.K. (Kerk van St. Jozef en per 1 Mei a.s. zijn ontslag heeft aangevraagd, zal, naar wij vernemen, de heer G. Welp, thans hxxlp-organist van deze parochie, worden benoemd. Officieel is nog niet bekend wanneer de heer Piepex-s afscheid zal nemen, evenmin wanneer zijn plaatsvervanger definitief als organist zal worden aangesteld. De pensioenregeling bij Van Gelder Zonen. Met dé directie van dit bedrijf vond een bespre king plaats over- het onjwerp-pensioenregeling, aldus „Toenadering". Genoemd ontwerp maakte reeds gedurende eenigen tijd een onderwerp van bespreking uit, maar mede door verschillende om standigheden werd dit gestagneerd. Dit vond haar oorzaak o.m. in het feit, dat een meer technische bespreking van het ontwerp noodig was. Mede aan'de hand van nadere gegevens, door deskundigen verstrekt, werd in genoemde bespre king een en ander nader bespx-oken. Voornamelijk was er bij de arbeiders nog bezwaar tegen de voor gestelde fondsvorming voor pensioen voor toekom stige en oude pensioenjaren, alsndede tegen den voorgestelden aftrek van ouderdomspensioen bij de regeling door de' firma voorgesteld. Uitvoerig werden de bezwaren in de conferentie met de directie bespx-oken. Uit de mededeelingen van de directie bleek ech ter, d^t de doör haar voorgestelde fondsvorming de beste was. De aftrek van ouderdomspensioen zou geen ver slechtering teweeg brengen ten opzichte van de huidige pensioenuitkeeringen. Besloten werd, in een eindbespreking van de deskundigen van de firma en van de werknemers organisaties nader de technische ondei-deelen te bestudeeren, om zoo mogelijk tot een eensluidende oplossing te komen. REINIGINGSDIENST. In een advertentie in ons blad heeft de directie van den Reinigingsdienst x-eeds medegedeeld, dat deze week geen vuilnis zal wox-den opgehaald en dat in het vervolg het ophalen eens in de veertien dagen zal geschieden. De Reinigingsdienst heeft dit thans ten over vloede aan de ingezetenen nog eens persoonlijk la ten mededeelen. Er werd aangezegd, dat de vol gende week weer vuilnis wordt opgehaald Daarpa moet men weer een week den boel „oppotten"» De tweede das van het bSlJarttournool om het kampi^» schap anker kader 45 2, dat gehouden wordt in café Duby! te Amsterdam, had moeten aanvangen met do patin Sweering—Metz, welke gisteravond wegens hot ver 4 vorderde uur moest worden afgebroken. Daar Metz even! wel niet kwam opdage werd een aanvang gemaakt tnet het programma van dezfen dag. De eerste twee middag 'partijen waren bijzonder interessant. Sweering ondervond een behoorlijken tegenstand van Kobus. hater geraakte de Amsterdammer evenwel goed ingespeeld,' zoodat hü er in slaagde oa. met een prachtige serie van 116 'n overtuigen de overwinning te behalen op Kobus. De tweede partij bracht twee technici tegenover elkaar Zooowdl Dommeling als v. d. Pol gaven verfijhde 8taaÜ tjes van biljarttechniek in deze partij weg, waarvan het publiek, dat ook op dezen dag de biljartzaal tot uiterste hoeken vulde, kennelijk genoot, getuige het her. haalde hartelijke applaus. Na twee uur spelen behaalde Sweering zijn tweede over. wining in dit tournooi. Na de hooge serie van lis noteer- de hij in de beide volgende beurten in totaal slechts twee caramboles. Dit deerde hem niet. want hij had een veiligcn voor- sprong op Kobus. In de 14de beurt was de stand Kobuj 185. Sweering 341. in de beide volgende beurten maakt» Sweering de partij definitief uit piet resp. 29 en 59 ramboles. De uitslagen van dezen middag luidden: Sweering 400 16 118 55^ Kobus 196 16 58 12,25 v. d. Pol) Dommering 313 20 Vervolgens werd een aanvang gemaakt met de partij De Leeuw—Metz. In de zestiende beurt had De Leeuw 313 caramboles tegen Metz 159. Ondanks "twee poedels maakte De Leeuw in de volgende zes beurten de partij uit. 400 22 128 19.11 De partij Dommering—Sweering leverde het hoogst» gemiddelde op van dezen dag, zelfs van beide dagen, want Sweering slaagde er in, in 9 beurten de 400 vol te maken, Dommering 147 9 53 te,31 De partij v. d. Pol—De Leeuw leverde tegen de verwach ting in een fraaien en spennenden strijd op met een zeer kleine overwinning van v. d. Pol. Zijn Inzet was reeds overweldigend met een fraaie serie van 167. De Leeuw kon daarentegen aanvankelijk zijn vorm niet vinden. Geluk kig voor den Amsterdammer noteerde de Rotterdammer in de volgende beurten maar liefst drie poedels. Dal is juist het karakteristieke van het spel van v. d. Pol. De Leeuw zorgde voor een welkome verrassing tegen het einde van dezen tweeden tournooidag, door de hoogste serie te maken van 185 caramboles. Nog was de kans voor den Amsterdammer niet geheel verkeken. Inderdaad slaagde hij er in in de laatste beurt, nadat v. d. Pol de 400 reeds had volgemaakt wederom een behoorlijke sene te maken, 55 caramboles. Hij standde evenwel in hel ge zicht van de haven. Het eindresultaat van deze partij be- wijst voldoende onder welke spanning deze tweede dag eindigde. N V .d., Pol 400 16 167 25.00 De Leeuw 387 16 185 24,18 ïnmldedls was ook de partij gespeeld tusschen Kobus en Metz. Deze partij was in wezen niet oninteressant. Het bleek, dat beide spelers zich nu van hun beste zijde lie ten kennen. Vooral Kobus bracht een goede partij mei verscheidene aantrekkelijke hooge series. Hij won dan ook volkomen verdiend. 400 21 19.05 In den beslissenden strijd tusschen Sweering en Van de Pol om het kampioenschap van Ne derland anker kader 45/2 konden beide spelers er niet in slagen hun zenuwen baas te worden. Zoo wel Sweering als Van de Pol misten voortdurend de gemakkelijkste ballen en de score liep dan ook zeer langzaam op. Geen oogenblik gaven de spelers den indruk de situatie meester te zijn. Sweering begon met 4 poedels, waartegenover Van de Pol er 3 maakte. Na 9 beurten was de stand 5036 voor Swee ring. In dertiende beurt leek Van de Pol zich te herstellen, toen hij in een snel tempo 38 caram boles maakte in het middenvak. Ook Sweering herstelde zich eenigermate door in de 11de beurs een goede serie van 67 te maken. Daarna was het behoudens enkele kleine series weer danig suk kelen met beide spelers. Van de 16de tot de 21sW beurt voegde Sweering 6, Van de Pol 7 caram boles aan zijn score toe (161147 voor Van de Pol). u v. Een goed gespeelde 67 van Sweering bracht deze op 227. Het bleek, dat de Rotterdammer voor een tal rijk publiek niet zijn gewone spel kon spelen. Dit gebrek aan wedstrijdroutine zal in den loop van de jaren wel verdwijnen en dan zal hij onge twijfeld tot uitstekende prestaties in staat zijn. De taaie Sweering hield stug vol en scoorde ai en toe nog wel eens een kleine serie. Toen Sweering op 284 gekomen was poedelde hij tweemaal achter elkaar. Van de Pol scoorde een vlotte 43, die hem op 242 bracht. Men dacht, dat de Rotterdammer zijn achterstand zou in halen. Hij profiteei-de echter niet- genoeg van Sweering's inzinking. De Amsterdammer zette zich echter nog eens schi-ap en zoo 'waar gelukte het hem de ballen bij elkaar te houden. Goed geconcentreerd sta pelde hij carambole op carambole, de. 50 werd gepasseerd, zoo ook de 100. Onder groote span ning wist hij de resteerende 16 caramboles te maken. Van de Pol wist hierna nog ?en goede serie van 52 te maken, doch miste tenslotte een trekbal. De overige partijen van dezen dag waren niet meer van belang voor de eerste plaats. De Leeuw maakte in zijn partij tegen Kobus twee series boven de 100, in de 8ste beurt 104, in de 12de 141. Toch had hij nog 20 beurten noow om de 400 vol te maken. Kobus was in deze party matig op dreef en bracht het tot 192. Metz speelde tegen Dommering beter dan in ae voorafgaande dagen en produceerde o.a. series van 87 en 91. De Arnhemmer toonde echter nog eens zijn oude vechtlust. Door regelmatig scoren wist hij deze partij nog in zijn voordeel te, be ëindigen. h.s. gem 85 17.3 30 Ml De uitslagen luidden: brt. car. Sweering 400 23 Metz 189 23 Dommering 400 27 Metz 342 27 Kobus 192 20 De Leeuw 400 20 Sweering 400 34 Van de Pol 317 34 De eindstand luidt als volgt: brt. gew.p. car. Sweering 5 2000 101 Van de Pol 4 19Ï7 95 De Leeuw 3 1802 94 Dommering 2' 1566 99 Kobus 1 1455 98 Met* 0 990 103 21 91 1M» 20 36 20 141 19.80 20.1' 19.1' 1511 14.11 «1

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 2