Op Ontdekkingsreis EEN GEZONDE GEEST IN EEN GEZOND LICHAAM Bonnen die thans geldig zijn: Prijszegel. Ophooging van spoorbaan te Haarlem gaat niet door. Ernstige Britsche scheeps- verliezen in de Grieksche wateren. in de arbeidssfeer van... in iemands arbeidsfeer binnen te dringen is eigenlijk niet de beste weg aan zijn voordeur te hellen en. mijnheer te spreken te vragen. Het 6Cjpchtoffei^ moet. veeleer op heeterdaad betrapt jforden en stiekum gadegeslagen. Dat is niet altijd „lijk. maar soms is het lot den speurenden rt^rter 'gunstig. Zoo ook tijdens de verkooping an de gemeentelijke bank van leening. Daar doet men immers een greep midden in de arbeidssfeer aI1 den deurwaarder. Nu weet ik het wel: de Lrvvaarder is bij velen geen welkome gast, en vanneer 'k hier wat zou vertellen over dat dee! v)'n zjjn werk, dat hij rechtens, maar nu eenmaal niet tot vermaak van het publiek, verrichten moet ~!'n zouden niet velen mij verder óp dezen ont dekkingstocht willen volgen. Weest u echter ge jast de deurwaarder laat zich bij een publieke verkooping niet van zijn onaardigste zijde kennen. Ik heb me zelfs laten vertellen dat er bij den drom menschen, die zich in het verkooplokaaltje van bank van leening om hem verdringt velen zijn, die niet zijn gekomen om wat te koopen, maar alleenc wat te gnuiven. Want bij zoo'n ver kooping (het tragische en het komische grenzen zoö - dikwijls dicht aan elkaar) wordt menige kwinkslag ten beste gegeven en de deurwaarder is in dit opzicht lang niet de minste. Op de grens tusschen het lokaal, waar de goe deren staan en de staf van de bank van leening zit en de ruimte, waar het publiek bijeenkomt, zit'hij. als een schakel tusschen het verleden en de toekomst, als de' vex-binding tusschen de her- Xomst der gpederen en het land, waar ze naar toe gaan., het niemandsland der opkoopers vanwaar ze een nieuw persoonlijk lot tegemoet gaan in huiskamers, kantoren, schuurtjes en in welke ruim ten de mensch zich al niet meer ophoudt. „Een mooi jasje!", roept de deurwaarder -en een helper houdt een jaquet in de hoogte, opdat een ieder het aanbod kan zien. „Wie zegt meer dan twee en een kwart, twee en een half, wie zegt meer dan twee en een half, niemand niet?" Ei' komt geen geluid meer uit de verzameling en een mooi ïrouwpakje, dat een gelukkiger tijd heeft gekend, en wie weet weer een gelukkiger tijd tege moet gaat, wordt voor een riks van de hand ge daan. Veel geestdrift kan de deurwaarder niet constateeren voor de jassen, broeken en andere kledingstukken. Die onlust zit 'm in de punten, want op een koopje is ieder belust, maar de be- nooóigde textielpunten begrenzen de koopkracht van den meest kooplustigen mensch. In een pantalon, die zonder punten gaat, krijgt men meteen meer trek en de prijs daarvoor word! zelfs opgedreven tot zeven guldens en een kwartje. De dekens doen het ook zeer goed. Een dame tikt er één voor een tientje op den kop.. „Twee mooie tafellakens", de deurwaarder ver heft zijn stem, maar er komt protest uit de ver gadering; men beweert dat het geen tafellakens zijn, en mooi zijn de lappen evenmin.. De deur waarder glimlacht. „Je moet niet alles .gelooven wat ie zegt", fluistert iemand me toe. En de deurwaarder is intusschen al aan „een lekker zacht wolletje bezig". Aan, zijn magistrale neigingen paart hij inderdaad de allure van een winkeljuffrouw. Na een winterjas," die niet meer haalt dan een tientje en een tapijt, komt de .schoone kunst aan de beurt. Een ets van een bizarre vogel, of mis schien ook wel een bizarre ets van een gewone "Enfin, de lijst is al een gulden waard, wie biedt een gulden?", informeert de deurwaarder, meedoogenloos ten aanzien van de Muzen, die overhaast yit dit verkooplokaal vluchten. Het hoogste bod'is zegge één gulden veertig, waaruit de rekenaar volgens Bartjes kan afleiden dat de ets op veertig cents gewaardeerd werd. Een mandoline, die als laatste redmiddel door wie- weet-welke-muziekliefhebber' ter bank van leening gedeponeerd werd, vex'krijgt voor de somma van drie. en een kwart gulden waarbij natuurlijk nog de rente komt een nieuwen eigenaar. „Weer een broodwinning!" roept de deurwaar der opgewekt en 't publiek gnuift; het is niet voor niets gekomen. Met die broodwinning wordt na melijk. een viool bedoeld. „Vijftig gulden verdien je ermee in één week langs de straten", ver duidelijkt de deurwaarder, maar de waarde van deze broodwinning wordt door het publiek blijk baar niet juist geschat, want de viool brengt het niet verder dan twee gulden en een kwartje. De helper tilt een schilderij van formidabele af metingen de hoogte in, en aller oogen zijn erop ge richt. „En daar hooren we op?" „Twee gulden!", klinkt de stem uit den drom. En .voor drie vijftig gaan ze met z'n, tweeën Keg. Nieuwe prijsregeling voor zeevisch. Maximum-marges vastgesteld. 's-GRAVENHAGE, 28 April. De gemachtigde foor de prijzen deelt mede, dat met ingang van mopgen een nieuwe prijsregeling voor zeevisch in werking zal treden. Deze regeling heeft ten doel een einde te maken aan de misbruiken, welke zich bij den verkoop van zeevisch veelvuldig plachten voor te doen, wat de bepaling van den verkoopprijs betreft. Grossiers en detaillisten zullen voortaan bij het vaststellen van hun verkoopprijs alleen de in de nieuwe prijsregeling vermelde geldbedragen °P hun inkoopsprijs, mogen leggen. Deze maxi mum-marges voor de verschillende vischsoorten worden in een afzonderlijke publicatie bekend gemaakt. In het algemeen hebben deze vastgestelde maximum-marges betrekking op niet-schoonge- maakte visch. Voor het schoonmaken, fileeren en bezorgen van de visch zal de detaillist aan den consument dus alleen die kosten in rekening mo gen brengen, welke hij vóór 9 Mei 1940 gewoon Was te berekenen. Wanneer het op dien datum ZlJn gewoonte was voor het schoonmaken, filee ven en bezorgen geen extra vergoeding te vra gen, mag hij dit ook thans niet. doen. Prijslijsten verplicht. Voorts bevat de nieuwe regeling de bepaling, dat de handelaren, die direct aan het publiek verkoopen en afleveren, verplicht zijn, prijslijs ten op te hangen op voor de koopers duidelijk Achtbare plaatsen. Deze prijslijsten moeten flink ;*n. afmeting zijn; zij zullen door den winkelier m den winkel en de etalage en door den venter aan zijn voertuig moeten worden opgehangen. „Ja, jij hebt altijd last van muizengaten", is het commentaar, dat de schilderijenkooper moet incasseeren. „Daar hang je ze maar boven op", wordt ten overvloede verduidelijkt. En iemand neemt zich stilletjes voor, voor geen goud ooit een schilderijtje naar den lommerd te brengen. Met de schrijfmachine gaat het beter. Hier spitst de verslaggever natuurlijk zijn ooren. Dat instrument gaat hem aan het hart, en het vindt geluukig geen slecht onthaal. De inzet begint bij f 25 doch tenslotte moet er f 67 voor worden neergeteld. Twee groote- schilderijen, die er pal op volgen, brengen het in_ weerwil van de herhaalde verzeke ring des deurwaarders dat ze aan lijst en glas ruim schoots de waarde van drie guldens vertegenwoor digen, niet veel verder dan drie guldens en een paar kwartjes. Dan begaat de helper de vex-gissing om een schilderij op den kop te houden, hetgeen echter het publiek niet vermag te imponeex-en of op het dwaalspoor van moderne kunst' te brengen. Wanneer het olxder hilariteit in den nox-malèn stand is terug gebracht kan het den koopers tot niet meer dan twee vijf en zeventig vex'murwen. „Een pracht lijst en wat een glas!", verzucht de deurwaarder, doch gelukkig slaat de plaat van een manspersoon naar men veronderstelt den zeeheld van Speyk zonder dat de waarde van glas en lijst in aanmex-king wox-dt genomen, een beter figuur met vier en twixxtig guldens. Het best doen 't echter denaaimachines! De eerste wox-dt ingezet op twixxtig. „Wie biedt er meer dan twintig, één en twintig, wie biedt er meer dan één en twintig, twee en twintig.en zoo vliegt de prijs pijlsnel omhoog tot wel drie en veertig heele guldens. En de tweede naaimachine, die aan de beux-t komt, slaat een recox-d met de somma van f 80! Blijkbaar wordt verondex-steld dat er tegenwoox-dïg veel huismoe ders zoo'n apparaat kunnen gebruiken, omdat zij van de oude kleeren zoo laxxg en zoo goed moge lijk moeten maken wat er van te maken is. De naaimachines zijn zichtbaar zeer in tx-ek. En ook de fietsen vex-heugen zich in belangstelling. „Je koopt alleen maar de buitenbanden", x-oept de deurwaardex-". De rest kx-ijg je erbij cadeau!" En wanneer een dameskax-retje voor f 32 van de hand is gegaan, is een eind gekomen aan de vex-kooping en tevens aan onze ondekkingsi-eis in de ai-beidsfeer van den deux-waarder. Een niet van humor ontbloot deel yan die ai-beidssfeex\ Er zijn ook deelen in de ax-beidssfeer eens deux-waax-ders, die totaal van humor gespeend zijn. En u zult niet verlangend ernaar zijn uw ontdekkingstocht tot die deelen uit te breiden. Ik zal dat dan ook niet op papier doen, en ik hoop dat u er in werkelijk heid nooit toe genoodzaakt behoeft te worden! V. H. (Op een Haagsche veiling is dezer dagen een Moldau postzegel,,aan geduid als 81 par ale no. 3waar van slechts 30 exemplaren be staan, verkocht voor f 10.600.) Misschien heb ik wel veel gemist In een vex-keerd beoefend leven, Maar ik ben geen philatelist, Dat constateer 'k bij voorbaat even. Maar naar wat ik nu in de krant Weer van die veiling heb gelezen, Papiertjes met een kartelrand Moeten wel heel bijzonder wezen. Heel lang gelee is vrouw of man Een zegel voor een brief gaan koopen En likt' er aan en heeft het dan Gebust en daarmee afgeloopen. Een ambtenaar der posterij Heeft het gestempeld naar behooren. 't Verstuxird en toen, van plichten vrij Het weder uit het oog verloren. Het kwam op zijn bestemming aan Daar wou men slechts den inhoud weten, De envelop, eraf gedaan, En toen heeft een philatelist, Ik weet niet waar, misschien na jaren, Het ergens weef uit opgevischt, Om het zorgvuldig te bewaren. Endat papier, futiel en oud, Is men bereid nu te betalen Met zijn gewicht in zuiver goud Niet eenmaal maar tienduizend malen. Neen, ik ben geen philatelist, Misschien een leemte in mijn leven, Maar was ik 't wel, ik zo,u beslist Zoo'n som niet voor één zegel geven. Ik gun 't een ander met plezier, Alleen heeft mij de vraag bekropen, Hoe kan zoo'n snipper oud papier Zoo in de bankpapiex-en loopen. P. GASUS. Aangifteplicht voor mannelijke Rijksduitschers. 's GRAVENHAGE, 28 April. De commissaris- genei'aal voor openbare yeiligheid en hoogere S.S. ,en politieleider maakt het volgende bekend: Alle mannelijke Rijksduitschers, die in 1922of 1923 zijn geboren en die zich gedurende een jaar of langer dan een jaar in. Nederland ophouden, moeten zich voor aangifte en keuring en diegenen die in de jaren 1897—1913 zijn geboren, xiitslui- tend voor aangifte, als volgt aanmelden: Uit de provincie Noord-Holland bij de Wehr- machtskommandantur Ainsterdam, Museumplein, op 16 Mei, des voorm. 8 uur geboortejaren 1922 en 1923, zoomede van de geboox-tejaren 18971913 de letters AD; op 17 Mei des voorm. 8 uur ge boox-tejaren 18971913, lettex-s EM; op 18 Mei vooi-m. 8 uur geboortejax*en- 18971913 letters N. V.; op 19 Mei voorm. 8 uur 1 geboox-tejaren 1897—1913, letters W—Z. De aangiftepliehtigen dienen identiteitsstukken en twee pasfoto's ter grootte van 37 bij 52 mil limeter, afbeelding in civeele kleeding zonder hoofdbedekking, mede te brengen. Zij die een bril dragen moeten bovendien het bi-illerecept bij zich hebben. Joden moeten niet erschijnen. Aan de aangiftepliehtigen wordt reisgeld derde klasse op vertoon van reisbiljet bij de aanmelding tex-ugbetaald. Zij verkx-ijgen vex-der bij afwezigheid van meer dan acht uren uit hun woonplaats, een verteringsvergoeding. (A.N.P.) Woonhuizen door luchtaanvallen beschadigd. 's-GRAVENHAGE, 28 April. In het jongste weekeinde vlogen enkele Engelsche vliegtuigen ons land binnen. Een aantal bommen werd om- laaggeworpen, die over het algemeen geen noe menswaardige schade teweeg brachten. Slechts op een plaats werden twee woonhuizen zwaar be schadigd en werden twee burgerlijke personen licht gewond. Voorts ontstond hier en daar eenige glasschade. (A.N.P.) Nieuwe vorm van Vermogens- 1 belasting? hu3" Anistecdamsch Effectenblad verneemt, is een fiscale wet op komst, die tot strekking heeft, de ^nwoordige vermogensbelasting en de verdedigingsbe- j te combineeren. Ofschoon het blad bijzonderhe- loo 0mt,reken- kar> medeöeelen, dat ook de naam- vennoolschappen door dezen maatregel getroffen 84101 worden. De waardebons van „Winterhulp". 's GRAVENHAGE, 26 April. De directeur- generaal van de stichting Winterhulp Nederland maakt ter aanvulling van de publicatie van 4 April j.l. nader bekend, dat de termijn waarbinnen de waai-debpnnen sei-ies a, b, c en d bij winkellei-s en handelai-en kunnen wox-den aangeboden,in af wijking van den op de voox-zijde vei-rnelden tekst blijft vexTengd tot uiterlijk 31 Mei 1941. Wat echter de series e en f (5e en 6e millioen) betreft, wordt .deze Termijn opnieuw verlengd tot uiterlijk 30 Juni 1941. De overige inhoud van de bovengenoemde pu blicatie blijft van kx-acht behoudens dat de beide laatste series (e en f) tot 15 Augustus in plaats van tot 31 Juli 1941 door winkèliers en handelaren kunnen worden verzilverd bij alle banken en spaarbanken. Het Zwaluwenelftal. De keuzecommissie van de Zwaluwen heeft voor den sportdag op 4 Mei in het Goffertstadion te Nij megen het volgende Zwaluwen-elf tal samengesteld: doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Walhain (HBS) en Wilders (BL Wit). Midden: Arendsen (DHC) van Stoffelen (Ajax) en van Buitenen (HDVS). Vóór: Fischer (Ajax), van der Vegte (HBS), Vente (Feijenoord), Kick Smit (HBC) en Mijn- ders (DFC). Reserves: van den Broek (DHC), de Boer (Spar ta) en Janssen (Wageningen). Wij ontvingen het volgende communiqué van de gemeente Haarlem: „Niettegenstaande het gemeentebestuur bij alle daarvoor in aanmerking komende instan ties met klem heeft aange T ongen op het op- hoogen van een gedeelte van de spoorbaan Amstex'dam-Rotterdam en wel van de Brou wersvaart af tot voorbij de Zandvoortschelaan en daarvoor Zelfs een bijdrage van f 750.000 wilde beschikbaar stellen, zal deze ophooging toch niet tof stand worden gebracht. De Secretaris-Generaal van het Departement van Financiën heeft namelijk medegedeeld, dat het onder de huidige finanfcieele omstandig heden ten eenenmale onmogelijk is voor ver wezenlijking van genoemd plan nieuwe lasten op het Rijksbudget te leggen". Deze mededeeling bevestigt dus ons. bericht in het nummer van Vrijdag 18 Apx-il. De scholen op 1 Mei. 's-GRAVENHAGE, 28 Apx-il. De secretaris-ge neraal van het departement van Opvoeding, We tenschap .en Cultuux-bescherming deelt mede: aan de hoofden van alle onderwijsinstellingen wordt de opdracht gegeven om op 1 Mei aan die leexTin- gen, wier ouders daartoe schriftelijk aan het hoofd der school den w'ensch te kennen geven, vrij te verleenen. Instincten zijn typische gedragswijzen van de soort. Neemt men de eene mier of de an- dex-e van dezelfde soort, de eene haas of de an dere, de eene leeuw of de andere steeds kan men verwachten dat ze alle in dezelfde omstan digheden zich vrijwel op dezelfde wijze zullen gedragen. Instincten zijn aangeboren. Nauwe lijks is een kuiken droog of het begint te pikken en zelf zijn voedsel te zoeken ook als er geen andere dieren in de buurt zijn, van wie het dit pikken zou kunnen afkijken en nabootsen. In stincten zijn vaak zeer gecompliceerd, maar daarbij zijn alle reacties blijkbaar op één doel gericht, terwijl de gedragingen doelmatig zijn. Maakt men een studie van de gedragingen van mieren, bijen, trekvogels, jagende visschen of zoogdieren (om maar enkele te noemenj aan kan men telkens opnieuw er verstomd van staan hoe schijnbaar aoellooze en zinlooze be wegingen en gedx-agingen op wonderbaarlijke wijze afgestemd zijn en gericht op de vervulling van doeleinden die zoowel van belang zijn voor hel dier zelf, als voor de heele soort. Het is net alsof ze „weten" wat ze te doen hebben, terwijl er toch zeker geen sprake is van een „weten" in den zin van het menschelijke be wuste weten en begrijpen. Nog duidelijker komt dit naar voren, wanneer men let op de gedragingen die geheel „bij voorbaat" werken aan iets, dat nog lang niet .n bod schijnt te zijn. Lang voor de barre winter er is, zorgen vele dieren ei-voor dat ze voorraden verzamelen, terwijl andere dieren dan al gaan trekken naar warmere streken: de nei ging daartoe wordt evengoed merkbaar bij die ren, die opgegroeid zijn zonder eenig con tact met soortgenooten, als bij andere die in de vrije natuur zich kunnen aansluiten bij oudere soortgenooten, die ze maar hoeven na te vol- g'en. Maar het meest sprekend is deze wijze „voor zorg" van de natuur, waar het betreft het in standhouden van de soort.,Nauwelijks is de lente in het land, of alle vogels, beginnen voor de vol gende generatie te zorgen, voor het instandhou den van het geslacht, waarbij steeds een samen werking noodig is tusschen de beide geslachten. De paartijd is gebonden aan een bepaald jaar getijde, terwijl alles er op ingericht is dat de jongen geboren worden in een seizoen, dat daar voor het meest geschikt is. De nestbouw roept bepaalde instincten wakker terwijl daarna de zorg voor de jongen weer andere instincten doet ont waken. „Van nature" zijn dus allerlei instinc ten sluimerend aanwezig, die alleen in be paalde levensfasen werkzaam worden. Men kan nu ook spreken van „driften" waarbij men vooral niet xnoet denken dat de uitingen daar van altijd heftig zijn, zoodat men van „driftig" zou kunnen spreken. Veeleer kan men hierbij het beeld gebruiken van een schip dat „op drift" is, dat voortgedreven wordt door een stroom zonder zelf te weten waarheen deze voert. Wordt de mensch nu ook geleid door in stincten, voortgedx-even door driften? Stellig en zeker. Alleen krijgt men deze bij den mensch niet zoo onveranderd te zien, als in de dierenwereld het geval is, orndat 'de cultuur- mensch veel meer geleerd heeft zich niet te laten meedrijven door den stroom, maar van jongafaan leert zijn driften te beheerschen, ze te leiden te remmen, te onderdrukken. Maar dat natuurlijke driften en neigingen sluime rend of niet herkend bij hem voorkomen, kan men waarnemen zoodra de „natuur sterker is dan de leer, de natuur zijn rechten herneemt", d.w.z. in omstandigheden, waarin het leven van het individu of van de soort op het spel staan en de meest verfijnde cultuurmensch geneigd kan zijn zijn jasje uit te trekken en zich te toonen in al zijn naaktheid, in zijn meest primitieven voi-m. Nu moet men vooral niet denken dat alle „natuurlijke" uitingen' zonder meer minder waardig of verwerpelijk zouden zijn vaak ls het eerder het tegendeel! Het heele „aangeboren karakter" berust op natuurlijke instincten en driften. BON 13. Broodkaart. Geldig van 21 April t.m. 4 Mei 100 gram brood of 100 gram roggebrood BON 14. Broodkaart. Gel dig van 26 April tm. 11 Mei BON 7 Bloemkaart Geldig tjn 18 Mei KOEK EN GEBAK. BON 13. Broodkaart, Geldig van 21 April t m 4 Mei BON 14. Broodkaart. Gel dig van 26 April tm. 11 Mei 1 rantsoen gebak BON 7 (Bloemkaart) Gel dig van 21 April tm 4 Mei' l/2 rantsoen gebak 1 rantsoen ontbijtkoek 160 gr., speculaas 140 gr., andere koekjes 200 gr., bis cuit en wafels 90 gr., be schuit 75 gr„ cake 300 gr taart 600 gr., gebakjes 600 gr., korstgebab 500 gr.. klein korstgebak 400 gr AARDAPPELEN. BONS 15 (alle 20 stuks) Broodkaart. Geldig van 28 April t.m. 7 Mei. iy2 k.g. aardappelen. KOFFFE EN THEE. BON 18. Geldig van 17 Maart tot 11 Mei: 50 gram thee of 125 gram koffie of 250 gram kofflesurrogaat VLEESCH EN VLEESCHWAREN. BOn 13 „vleesch" van de Vleeschkaart. Geldig tot en met 4 Mei. 100 gram rund-, kalfs- of varkens- vleesch (been inbegrepen) of ongesmolten vet of een rantsoen vleeschwaren. BON 13 „worst of vleesch waren". Geldig tot en mef 4 Mei. 75100 gram vleeschwaren. KAAS. BONS 63 en 73. Geldig van 7 April t.m. 4 Mei. BONS 64 en 74. Geldig van 21 April tun. 18 Mei EIEREN. BON 94. Geldig van April t.m 4 Mei BON 85. Geldig van April tm. 11 Mei. SCHEERZEEP. BON 117. T.m. 30 April 50 gram scheerzeep of 1 tube scheercrême of 1 pot scheer zeep. PEULVRUCHTEN BON 28. Geldig t.m. 11 Mei 500 gram peulvruchten BOTER EN VETTEN BONS 13 en 14. Boterkaart. Geldig van 21 April t.m. 10 Mei. 250 gram boter. BON 13. Vetkaar! Geldig van 21 April tm 10 Mei 250 gram boter of marga rine of 200 gram spljsvet. BON 14 Vetkaart Geldig van 21 April tm. 10 Mei 250 gram boter of marga rine HEEL en GRUTTERSWARE> BON 23 „Bonkaart Alge meen" Geldig tot eD met 18 Mei. 250 gram rijst of rijstemeel of rijstebloem of gruttemeel. BON 24. „Bonkaart Alge meen". Geldig t.m 15 Juni 250 gram havermout of na- vervlokken of havex-bloem of aardappelmeelvlokken of gort of gortmout of grutten BON 25 (Bonkaart Alge meen). Geldig van 21 April t.m. 15 Juni. 250 gram gori of gortmout of grutten. BON 26. „Bonkaart Alge meen". Geldig t.m. 15 Juni 100 gram macaroni of ver micelli of spghetti. BOf' 27. „Bonkaart Alge meen". Geldig t.m. 15 Juni 100 gram. maïzena of gries- meel of sago of aardappel meel of puddingsauspoedei JON 7. Bloemkaart Geldig tot 18 Mei. 35 gram tarwe meel of tarwebloem of rog gemeel of roggebloem of zelfrijzend bakmeel. BON 14. Melkkaart. Geldig van 26 April t.m. 4 Mei 1 3/4 Liter melk. BON 21. Geldig van 12 April t.m. 11 Mei. 1 K.G. suiker BON 29 nieuwe „Bonkaart Algemeen". T.m. 31 Mei 150 gr toiletzeep ot 12U g: huishoudzeep of 200 gram zachte zeep (oude samen stelling) of 150 gram zachte zeep of 300 gr. zachte zeep- pasta of 250 gram zeep poeder of 125 gr. zeepvlok ken of 250 gr zelfwerkende waschmiddelen of 200 gram - vloeibare zeep of 600 gram waschpoeder. Waschpoeder ls uitsluitend beschikbaar voor wassche- rijen Voor 20 kg. wasch- goed moet 1 bon worden afgeleverd. BRANDSTOFFEN. BONS 15. 16. 17 Bonkaart distributie haardeD en kachels 1 eenheid. Geldig t.m. ^0 April. Briketten 1 eenheid 100 K.G steenkoolbriketten of 250 K.G. turfbriketten of 75 K.G. turfafval. BONS 35 t.m. 41. Bonkaart distributie centrale verwar min, 1 eenheid. Geldig t.m. 30 April. Bons gemerkt „brandstof fen één eenheid, vijfde pe riode" en „cokes, één een heid vijfde periode" geldig van 1 t.m. 30 April. Bon „Generator-anthraclei .jerste periode" 1 H.L. an- thracietnootjes V. Bon „Generator-turf eerste periode" 50 stuks bagger- turf. Geldig t.m. 30 April PETROLEUM ZEGELPERIODE 10 (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken) van 21 April t.m. 15 Juni 2 L. HONDENBROOD. BON 8. T.m. 30 April. Groep 1 en 2: 10 KG. Gr. 3: 8 KG Gr. 4: 5 KG. Gr. 5: 4 KG Gr. 6: 3 KG. Hondenbrood wordt alleen verstrekt voor groote rashonden of ingeval men meer dan één hond heeft KATTENBROOD. BON 8. Tun. 30 April lft KG. Kattenbrood wordt al leen verstrekt voor raskat ten. Instincten en driften. Wil men deze in hun groote vex-scheidenheid - overzien, dan moet men wel een indeeling ma ken, waarbij we in de eerste plaast naast elkaar kunnen stellen die instincten, dje er alleen op _:ericht zijn om het bestaande in stand te hou den, en die. welke er op gericht zijn, om iets nieuws tot stand te brengen. Noemt men de eerste conservatief, behoudend, dan kan men de tweede categorie productief, scheppend noe men. Hiernaast echter moet men al direct reke ning houden met het tweeslachtig karakter van den mensch: als afzonderlijk wezen en als deel van een gemeenschap. Bij de drift tot zelfbehoud gaat het alleenlijk om het instandhouden van zichzelf. In doods gevaar is ieder mensch geneigd alles overboord te gooien vaii conventie, fatsoen, uiterlijken vorm is men bereid te vechten voor zijn le ven, verlegenheid, ijdelheid enz. als nuttelooze ballast overboord te wei-pen. Bij de drift tot zelfontwikkeling gaat het om de ontwikkeling, de ontplooiing, den groei en de rijping van zich zelf. Iedere plant, leder dier, ieder menschen- kind dat levenskrachtig is groeit niét alleen vanzelf (d.wz. door een kracht van binnenuit), maar streeft er naar zijn aanleg te verwerkelij ken, zijn mogelijkheden om te zetten in werke lijkheid. Deze drift werkt continu, dag en nacht onafgebroken door. Gezien de geweldige snelheid der ontwikkeling in de jeugd, laat het zich begrijpen dat deze drift het sterkste zal zijn in de jeugd. De neiging om allerlei na te bootsen, te onderzoeken, te probeeren, te onder nemen is dan het sterkst. Het vermogen om aan te leeren en zich aan te passen is dan ook het grootst. De drift tot behoud van de gemeenschap houdt de samenleving bij elkaar: van de eenvoudigste behoefte aan gezelligheid en aansluiting tot de' bereidheid van het individu, zich op te offeren bij het verdedigen van gezin en volk. Eenerzij ds verleent de aansluiting aan een gemeenschap voordeelen, zoodat het eigenbelang er door ge diend wordt, andei-zijds echter wordt het indi- vidu door zijn sociale instinct uitgeheven boven zijn enge afzondering kan hij „zichzelf verge ten", zichzelf „geven" in een spontane opwel ling, waarbij alleen het belang van het geheel meetelt en het offer van het uitsluitend-indivi- dueele belang als iets natuurlijks wordt ge bracht. De verhevenste daden van gemeen schapszin, ridderlijkheid, vaderlandsliefde wor den slechts verricht wanneer het individu zich geheel en al vereenzelvigt met de groep en met zijn geheele wezen daarin opgaat. De drift tot voortplanting van de soort reikt nog verder. Niet alleen tot de bestaande gene ratie, maar tot het komende geslacht, tot de toekomst. Werd het leven niet voortgeplant, dan zou de heele menschheid in één generatie uit sterven. Het eenvoudige instandhouden van de soort eischt dus het voortbrengen van nieuw le ven, van jonge menschen, die op hun beurt de taak der ouderen kunnen overnemen. Het is dus uitermate kortzichtig het ge slachtsleven te bezien als een individueele aan gelegenheid zonder meer. Dat menigeen zoo denkt, is verklaarbaar door het feit, dat iemand, die door een instinct of drift, „gedreven wordt" daarbij meestal denkt dat hij volledig vrij en spontaan uitsluitend handelt 'volgens eigen wils besluit, terwijl hij in werkelijkheid zijn „inge ving volgt". Wanneer men zegt dat liefde blind is, dan wordt hiermee eveneens uitgedrukt dat iemand voortgestuwdwordt in een bepaalde richting zonder dat hij zich daarvan rekenschap geeft, vaak zelfs zonder dat hij zich daarvan re kenschap geven wil! Doof voor waarschuwin gen of raadgevingen, blind voor gevaren, dwars ingaande tegen alle belemmeringen in denkt hij precies te weten wat hij wil, om achteraf misschien zich af te vragen wat hewi voortdreef. Is een drift uitgewerkt, dan eerst 'kait men er min of meer objectief tegenover staan, waarbij men er vaak „vreemd" tegenover staat, zich de oogen uitwrijvende en zich afvragende: heb „ik" zoo gedaan? Was „ik" dat? Zonder een juist besef van de driften die „in ons" werken, kan er van een werkelijke beheersching daar van natuurlijk geen sprake zijn. J. M. ROMBOUTS. Ook een kruiser ging verloren. Het D.N.B. meldde Zondagavond: De vernietigende slagen van het Duitsche luchtwapen tegen de in het zeegebied tusschen den Piraeus en Kreta geconcentreerde schepen voor het wegvoeren van de verslagen Britsche troepen, hebben volgens de gisteren afgesloten rapporten, in totaal dex-tig schepen met een ge- zamenlijken inhoud van 85.000 brt. getroffen. Hiervan werden elf schepen met tezamen 48.0C0 brt. door bommen op de plaats zelf vernield. Een vrij groot aantal schepen, waaronder zeer groote passagierschepen, kregen zware schade, zoodat met een totaal verlies van een gedeelte dezer schepen rekening moet worden gehouden. Met de nieuwe, vandaag ontstane verliezen heeft de vijand gisteren en vandaag weer twaalf koop vaardijschepen met tezamen 53.000 brt. en bo vendien een kruiser verloren. 29 schepen en twee andere kruisers kregen bomvoltreffers. Het eilaiid Korfoe door de Italianen bezet. In Abcssynië werd Dessie ontruimd. ERGENS IN ITALIë, 28 April (Stefani). Weermachtbericht no. 327 luidt als volgt: Detachementen der luchtmacht en zwarthem- den hebben vanochtend Korfoe bezet. In Cyrenaïca, aan het front van Tobroek, heeft de vijand wederom een poging tot een of fensief ondernomen met tanks en infanterie. Hij werd met verliezen teruggeslagen. Formaties Italiaansche en Duitsche duikbommenwerpers hebben in de omgeving van Tobroek batterijen gemechaniseerde strijdmiddelen en vijandelijke kampementen bestookt. In Oost-Afrika wordt de druk van den vijand voortgezet, ook de dappere veerstand onzer troe pen duurt voort. Dessie is ontruimd. Vijandelij ke aanvallen zijn afgeslagen in den sector Alagi. Een van onze duikbooten^ onder bevel - n den corvettenkapitein Salvatore Toparo heeft op den Atlantischen Oceaan een vijandelijken hulpkruiser van 10.000 ton tot zinken ge bracht. DR. IR. M. D. DIJT SECRETARIS DER COMMISSIE-POSTHUMA. Tot secretaris van de commissie-Posthuma is be noemd dr. ir. M. D. Dijt te Haarlem.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 7